500 300 100 25 OAN Mi van IIELKIMIIÏKKi „WALIEREN" DINSDAG 3 DECEMBER EERSTE BLAD 73e Jaargang; 1935: Uitgave: Firma F. VAN DE VELDE Jr., Walstraat 58-60, Viissingen. Telef. 10. Postrekening E6287 Verschijnt r'agelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen "STADS- EN PRQVÏNCIENIEUWS" Borstplaat maken?? Iets fijns opdienen MM id beier, steeds goedkooper. VERKOOPHUIS W. P0PPE, 3CHELDESTRAAT 70, HET VALIES. ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk ƒ2.50. Voor België, Duitschland en Frankiijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. COURANT ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1 —5 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct '(max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1-5 regels f 1.alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij door een ongeluk. dood gulden' bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen v Een eervolle onderscheiding. Onze vroegere stadgenoot, de heer Hugo Andriesse, voorzitter van de Nederland- sche vereeniging van weldadigheid te Brus sel en bekend philantroop, is door den Ko ning van België bevorderd tot groöt-offi- cier-in de orde van Leopold II. Deze hooge en zeer zeldzaam verleende onderscheiding werd den heerAndriesse toegekend wegens de groote diensten die hij aan de betrekkingen tusschen Nederland en België heeft bewezen. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Bij den Gemeentelijken Dienst der Ar beidsbemiddeling alhier staan als werkzoe kenden ingeschreven Mannen 1 drukker, 1 leterzetter, 1 behanger, 28 grondwerkers, 2 loodgieters,' 2 mandenmakers, 1 mastieker, 11 metse laars, 22 opperlieden, 37 schilders, 8 stuca- doors, 60 timmerlieden, 3 ververs, 2 beton werkers, 1 vlechter, 4 opzichters, 1 machi- naal-houtbewerker, 5 meubelmakers, 4 po- litoerders, 7 stoffeerders, 1 kapper, 8 kleermakers, 2 wasschers, 2 schoenmakers, 225 metaalbewerkers, 5 drankbereiders, 16 brood/banketbakkers, 3 koks, 1 aide, 6 sla gers, 7 magazijnbedienden, 3 .reizigers/ agenten,, 6 winkelbedienden, 7 chauffeurs, 16 kellners, 26 loopers, 3 portiers, 6 slee pers, 31 transport-arbeiders, 23 kantoorbe dienden, 1 teekenaar, 1 musicus, 9 onder wijzers, 52 varensgezellen, (w.o. stuurlui, machinisten, stokers, matrozen, enz.) en 127 losse arbeiders. Vrouwen..: '1 kleermaakster, 2 winkel-, juffrouwen, .3 kantoorbedienden, 2 onder wijzeressen, 3 buishoudsters, 9 dienstboden en 6 werksters. Totaal 814 ingeschrevenen, waarvan 64 ln de werkverschaffing. Vorige week 823 personen. Alzoo een vermindering van 9 werkzoe kenden. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal.' De Nederlandsche ambulance voor Abes- synië foto's van de overdracht van de Roode Kruis-auto. Egmond aan Zee, de verzamelplaats van gestrande schepen In den laatsten storm is er weer een bijgeko men, het motor-kustvaartuig „Jos Maria". Twee spelmomenten uit den ijshockey- wedstrijd AmsterdamSt. Moritz op 1 De cember j.l. Kampioenschappen van Ne derland op groot-biljart. Uitreiking der prijzen aan de winnaars van den elfsteden tocht door Friesland met paard en rijtuig. Kanarietentoonstelling te Amsterdam. St. Nicolaas bezoekt Schiphol. Een hopman der padvinders treedt in het huwe lijk. Scheepsbeslag. Maandagavond j.l. is door een deurwaar der uit Middelburg ten verzoeke van de Belgische reederij Arnements Deppe S.A. te Antwerpen,beslag gelegd op het Russi sche motorschip „Kim", gereed wordënde door de Russische staatsreederij Sovtorg- flot te Odessa, op weg naar Livorno, Italië, geladen met steenkolen, in verband met de op Zondag j.l. plaats gehad hebbende aan varing op de Schelde, tusschen genoemd Vaartuig en het Belgische stoomschip „Syrië", komende van Sluiskil op weg naar Malaga, Spanje. Het in beslag genomen schip lag te Viissingen in de Buitenhaven gemeerd en is na het beslag naar de bin nenhaven verhaald. Scheepvaartberichtcn. Het Belgisch stoomschip „Syrië" van Antwerpen naar Malaga bestemd, dat in aandrijving is geweest met het Russische motorschip „Kim", is gisteravond naar Antwerpen teruggekeerd, teneinde te on derzoeken of het schip de reis naar de Mid- dellandsche Zee kan voortzetten. Openbare Leeszaal en Bibliotheek. Het bestuur van de Openbare Leeszaal zendt ons de volgende opgaaf Gedurende de maand November was de openbare leeszaal 26 dagen geopend1558 bezoekers werden ontvangen 133 vrouwe lijke en 1425 mannelijke, gemiddeld per dag dus 60 personen. In October behaalden we aen gemiddelde van 52 bezoekers. In de bibliotheek werden aan 2086 lezers 2378 banden uitgeleend 1671 Nederland sche en in het Nederlandsch vertaalde ro- loajis 82 buitenlandsche romans190 kin Telefoon 502 en bij de meeste Viissïngsche Melkslijters derboeken 435 populair wetenschappelijke werken en tijdschriften. In October kwa men ér 1926 lezers, die 2217 banden mee namen. Ingeschreven werden 22 nieuwe leden, waarvan 14 gratis leden. Nieuwe' aanwinsten waren t Romans AshtQn Rembrandt, r Christiansen In den storm. Dostojewski De idioot. Eewijck Kunstzij. GoghKaulbach Op den drempel vol geheim. MatrayBédier Rimboe. Scharten, en SchartenAntink Littoria. Suchtelen E-ontie. Verne De reis naar de maan. Populair wetenschappelijke werken Beebe 800 Meter onder de zeespiegel. Bleeker Landmeten en waterpassen. Brederode Hoe kan .ik mijn zingen ver beteren? Brüggeman Verwijderen van vlekken. EikendalElectr. uitrusting van het motorrijwiel, Elckerlyc bew. door Endepols. Fab'er "Hoe maak ik zelf een electrlseèr- machine? Hoe maak ik zelf een tele foontoestel Gerbault Zwerftochten met de Firecrest. Godefroy Het terrarium. Hammes Recepten voor werkplaats en huis. Harterink Zelfinstalleeren van electr. geleidingen. Heuff Hoe leer ik autogeen lasschen? Heyden Kunsthandweven. Huygens Costelick mal en, Voorhout. Keim en Lumet:Beethoven. Keslervan Twisk Jeugd-tooneel. Kleykamp Chineesch aardewerk en por- celein. Marieken van Nieumeghen bew. door Beuken. Moderne bouwkunst in Nederland, 5 Middenstandswoning. Nomotteleerboek voor handwerken van wol. NossentHet motorrijwiel. Laar Zieke aquariumvissen. Schouten Verlegenheid. Sparenburg Bijen houden. Veth Vorming der vrouwenstem. Wisse en Weel Centrale verwarmings- techniek en -berekening. MIDDELBURG Gemeenteraad. In de gisteren gehouden voltallige zitting van den gemeenteraad te Middelburg deel de de voorzitter mede, dat de gemeente- begrooting voor 1935 thans door Ged. Sta ten is goedgekeurd. Een bespreking had plaats over het in gekomen verzoek om het oordeel van den raad te vernemen inzake de salarieering bij den keuringsraad 'te Goes en van de overeenkomst inzake het U.L.O. Laatstbedoelde werd voor kennisgeving aangenomen en in verband met het eerste vastgelegd, dat de gemiddelde kosten van de beide U.L.O. scholen zullen worden moeten genomen bij berekening aan kin deren uit andere gemeenten. Van den heer B. Oldeman was het ver zoek ingekomen om den grond achter het Badhuis te mogen huren om er een rijwiel- bergplaats te maken en van de zgn. con tact-commissie der organisaties van be langhebbenden om verlaging der vaste lasten op bebouwde eigendommen. Verder de mededeeling, dat het maxi mum aantal-vergunningen met ingang van 1 Januari 1936 op 50 is bepaald. Het voorstel inzake ■-•et advies nopens de ontwerp-wijziging van de jaarwedderege- ling voor burgen, mester, wethouders, secre taris, ontvanger en ambtenaren van den burgerlijken stand, gaf aanleiding tot vrij uitvoerige discussie. De heer Paul kon zijn stem niet geven aan dit voorstel, dat gaat in de richting van z.i, funeste aanpassing. De heer Heemskerk betreurde het dat •men dit moet behandelen voor men de be- grooting behandelt De beer Jerohimus zeide," dat nu blijkt, dat men destijds naar hem had moeten luisteren en eerder ue salarissen in overeen stemming met de waarde van het geld had moeten bréngen. De heer Wondergem verdedigde de rechtspositie der wethouders. De voorzitter meende, dat er geen reden is zich te verzetten tegen de voorgestelde verlaging der clarissen, doch wel tegen de vergoeding van de wethouders voor hunne bediening. Mevrouw Weijl meende, dat de wethou ders (die intusschen de vergadering hadden verlaten) hetzelf niet prettig zullen vinden, als alleen zij niet verminderd worden. De heer Mondeel stelde voor het advies tevolgen, behalve ten aanzien van de wet houders en voor deze behoud van het sa laris te verzoeken. De heer 'Den Hollander zeide, dat toch ook elders- pas wethouders-pensioen is in gevoerd met goedkeuring van de Kroon en zou willen, dat men dit hier ook overwoog. Hij wist echter niet of dat ook een afhan kelijke gemeente betrof. Na nog eenige discussie werd het amen- dement-Mondeel verworpen, niet 8 tegen 7 stemmen en daarna het- voorstel aangeno men met 12 teg-n 3 stemmen. Zonder hoofdelijke stemming ging de nu weer voltallige raad accoord met de voor stellen tot verhuring van gemeentegrond aan den Tramsingel van de Langeviele- vest voor ijsbaan en van verhuring van woninkjes en gemeentegrond bij den Nieuwlandschen weg. Nadat mevrouw Weijl verklaard had ook na de nadere inlichtingen te blijven bij haar standpunt inzake het amendement den Hollander om de belooning voor een kweekeling met akte op 40 in plaats van 25 per maand te bepalen, waarover in de vorige vergadering de stemmen staakten, werd dit amendement thans aangenomen met 9 tegen 8 stemmen, tegen mevr. Weijl en de heeren Jeronimus, Portheine, Van der Feltz, Boasson, Harthoorn, Heemskerk en Helder. Beslist werd overeenkomstig de voor stellen der commissie op bezwaarschriften tegen aanslagen 1935 straatbelasting en hondenbelasting. Nog werd voorgesteld het benedenhuis hoek NieuwstraatKortedelft, dat vroeger voor 1000 per jaar verhuurd is geweest, doch thans ledig staat, voor 750 per jaar te verhuren, aan iemand, die er een sla gerij zal inrichten wat hem 3000 zal kosten, en het huis Molenwater 254 aan de Zeeuwsche Confectiefabriek voor 300 per jaar. Naar aanleiding van vragen bij de rond vraag, werd dèn heer Paul toegezegd, dat een kerstgave nader zal worden overwogen, den heer De Bruin, dat de kwestie der rioleering van den Veerschen weg op de beslissing van sociale zaken wacht. De drie jeugdige diefjes. De drie jongens, die zijn aangehouden wegens inbraak in de school in de Verwe- rijstraat te Middelburg, hebben bij het voortgezet onderzoek bekend zich ook te hebben schuldig gemaakt aan andere dief stallen, w.o. nog in een andere school en aan een ladelichting in een winkel. Een frisch bad. Een marinematroos reed gisterenavond met zijn rijwiel van den Blauwendijk te Middelburg in het kanaal. Hij wist op het droge te komen en agenten van politie heb ben in den loop van den nacht het rijwiel opgedregd. Oplichting. Een pensionhoudster alhier verhuurde een kamer aan een Haagschen heer, die voorgaf hier groote zaken te doen. De man is echter thans zonder betalen spoorloos verdwenen en de politie kan trachten hem boven water te brengen. OOST- EN WEST-SOUBURG De geloofsvervolgingen in Rusland. Gisteravond werd in de Geref. Kerk al hier een bijeenkomst gehouden, waar als spreker optrad de heer ir. Lehmann, die van 1910 tot 1934 in Rusland vertoefd heeft. Nadat ds. De Ru de bijeenkomst op de ge bruikelijke wijze geopend had, teekende ir; Lehmann ons in schrille kleuren de felle geloofsvervolging, waaraan de Christenen in Rusland blootstaan, waarvan hqper soonlijk getuige is geweest. Breedvoerig deelde spreker de toestanden mede,' zooals die thans in Rusland heerschen op ver schillend gebied, om ten slotte te wijzen op de uitkomsten van het zoo verderfelijke communistische stelsel, waardoor de wet toestaat dat reeds kinderen op een leeftijd van 12 jaar ter dood kunnen worden verr oordeeld. Spreker eindigde zijn >de met den wensch dat, waar in Nederland nog vrijheid van geloof bestaat, wij hier God steeds moeten bidden dat wij onze vrijheid mogen behouden en onze geloofsgenooten in Rusland in om gebed steeds mogen ge denken. De rede, die in het Duitsch werd uitgesproken, werd door ds. Spijkerboer vertolkt. KOUDEKERKE Loop der bevolking. Van 1630 November 1935. Ingekomen: J. H. Bont met ge zin, A 28 uit Weerselo J. M. Houterman met gezin, E 246a uit Sint Laurens Mej. C. J, Poppe, B 239 uit N. en St. Joosland J. Nyborg met gezin, A 75 uit Weerselo J. Jongepier met gezin, B 253 uit O. en W. Souburg Mevr. de wed. A. Nooqens geb. Scherpings, E 174 uit Hilversum P. de Kat, E 202a uit Viissingen Mej. C. S Puijpe, B 259 uit Oldebroek J. M. Vreeke met gezin, E 53 uit O. en W. Souburg. Vertrokken: Mej. A. Nieuwen- huijse, van A 178 naar Middelburg E. van Overbeeke met gezin, van E 209 naar Mid delburg Mej. J. F. Kesteloo, van C 51 naar Middelburg I. Janse, van D 90 naar Middelburg Mej. J. Izeboud, van B 170 naar Den Helder I. de Klerk met gezin, van E 176c naar Middelburg J. D. E. Ronca met gezin, van D 87 naar Middel burg. OOSTBURG Schietwedstrijd Bijzondere Vrijwillige Landstorm. Zaterdagavond werd onder groote be langstelling de prijsschietwedstrijd van den Bijz. Vrqw. Landstorm te Oostburg gehou-, den. De uitslag was als volgt le prijs J. Bourgraaf 2e pr. P. C. Cats- man 3e pr. A. Raes 4e pr. I. Boidin 5e pr. A. Catsman 6e pr. F. Bron 7e pr. P. Goossen 8e pr. M. J. de Bruyne 9e pr. I. Adriaansen 10e pr. P. A. Contant11e pr. A. Wage ;.12e pr. J. du Burck 13e pr. R. van Hootegem 14e pr. J. Roose.; 15e pr. W. le Grand 16e pr. F. van Tatenove 17e pr. I. de Mey 18e pr. I. Brakman 19e pr. M. de Wandel20e pr. J. Dey 21e pr. I. Verherbrugge. De wisselbeker werd behaald door M;. de Wandel, het wisselbord door W. A. Cats man. SLUIS De beenen afgereden. Zondagavond had op den weg Aarden burg—Maldeghem een ongeluk plaats. De heer M., wonende te Sluis, reed met zijn auto naar Maldeghem toe. Nabij Stroo- brugge kwam hij een anderen auto tegen. Voor dezen laatste week 'n voetganger, een 73-jarige man uit, waardoor hij juist door den anderen auto aangereden werd. De wielen reden over zijn beide beenen. De on gelukkige werd terstond naar een zieken huis te Brugge vervoerd. TERNEUZEN Rijnschip onklaar geraakt. Het Rijnschip de „Kanaalvaart XI" ge raakte Maandagmiddag tijdens de vaart op de Westerschelde tengevolge van het ruwe weder onklaar. De op de reede liggende sleepboot „Charles" voer ter assistentie na derbij en slaagde erin het schip behouden ir. de haven van Terneuzen binnen te bren gen. Het schip blijft hier voorloopig liggen, in afwachting van een nader in te stellen onderzoek naar de schade. De „Kanaal vaart XI" was op weg van Duitschland naar Gent met een lading pijpaarde. Lagere veergelden? Bij het Afdeelingsonderzoek der Tweede Kamer van het wetsontwerp betreffende financiering van den versnelden bruggen bouw door verhooging der tijdelijke heffing van het bijzonder invoerrecht op benzine, -vestigden sommige leden de aandacht op de bijzonder ongunstige positie "waarin de Daar zat een Juffrouw in de tram Van Middelburg naar Viissingen 'k Verzonk, bij 't zien van haar valies, In allerhande gissingen. - Lucern—MilaanHomburgParijs NiceN apelsSpaWiesbaden BernRomeWeenen— -Biarritz 't Vervolg viel niet te raden. Want 'k zag a-leen maar d'éénen kant, Beplakt met etiketten, Wier tal en taal en kleur, hei-fel Mij inderdaad ontzetten. Waar blijf ik, irme stumper nou En waar reis ik wel henen Ik pik op 't allermooist een tram, En stapt voorts op drie beenen. Wat zou 't toch voor een Dame zijn, Die dappere globetrotster Bereisde Roeltje, zoo /erwaand, Ontemb're afstand-spotster Een detective, sluw vermomd Een extra-journaliste 't Bleef nog voor mij een groot geheim,. Hoe ik ook peinzend giste. Ze schoot, toen zij de tram verliet, In één der achterslopjes, Waar z'in een winkeltje verdween Ze reisd' inkattedropjes Nu, Juffrouw 'k wensch u veel succes .4 Als u niet al te duur is, Zal 't met uw dropjes nog wel gaan, Trots uw verwaand' allures. En nog een heilwensch diep uit 't hart, Bij 't scheiden onzer wegen „Och blink' op uw voornaam valies Nooit Meerenberg mij tegen I" TELESCOOP. autogebruikers in Zeeuwscb-Vlaanderen verkeeren. Tot het Rijkswegenplan 1932 behooren ifl dat gebied slechts de wegen Breskens—- Aardenburg en TerneuzenSas van Gent van de opbrengst der motorrijtuigenbelas ting heeft men daar dus zeer weinig voor deel. Om het overige deel van het Neder landsche wegennet te bereiken, moet de weg door België worden gekozen, of men moet zich de betaling van zeer hooge veer gelden getroosten. Nu de kosten tot dek king van den versnelden bruggenbouw door een omslag over de benzinegebruikers wor den gevonden, zouden de bier aan het woord zijnde leden het billijk achten, indien een deel van de opbrengst der verhoogde benzinebelasting zou worden aangewend om tot verlaging van de veergelden voor auto's over de Westerschelde te komen. Eenige andere leden vroegen of de re geering niet verder zou kunnen gaan door de bezitters van auto's in Zeeuwsch-Vlaan- deren van de veerrechten voor hun auto's vrij te stellen. Gaarne zouden zij vernemen, hoe groot het bedrag is, dat door deze per sonen voor hun auto's jaarlijks aan over- tochtskosten wordt opgebracht. Samenvoeging tramwegen in Zeeuwsch-Vlaanderen. De minister van waterstaat deelt aan de Tweede Kamer mede dat algemeene maat regelen ten einde intercommunale tramwe gen in het leven te houden, van hem niet te verwachten zijn. De poging cm de drie tramwegen in Zeeuwsch-Vlaanderen samen te brengen is voorshands mislukt door den oi wil van een hunner, welke daarom niet meer voor steun uit 's Rijks kas, in welken vorm ook, in aanmerking komt. Zeeuwsche zaken en het verkeersfonds. In de memorie van antwoord op het voor loopig verslag van de afdeelingen der Twee- de Kamer over het verkeersfonds, wordt over Zeeuwsche zaken het volgende gezegd; Verbetering van de bestaande aanleg plaatsen te Hansweert en te Walsoorden bleek op grond van technisch 3 en nautische bezwaren zeer ongewenscht. In verband daarmede had het maken van kostenramin gen geen nut. Vrijwillige voldoening van belasting. De minister van financiën maakt bekend, dat ten behoeve van 's rijks schatkist is ontvangen wegens over vorige jaren te wei nig betaalde belasting naar inkomen en/of vermogen (gewetensgeld) bij den ontvan ger der directe belastingen te Middelburg 1250, 73.92 Ter Neuzen 20.52, 14.34, 13.42, 12.60, 9.82, 9.18, 8.45, 8.30,

Vlissingse Courant | 1935 | | pagina 1