500 300 150 100 25 RADIO# BODE EEN FOTO Wot brengt de AVRO nü op tafel? 30 NOVEMBER EERSTE BLAD KEES HELDER No.283: 73e Jaargang 1935 UitgaveFirma F. VAN DE VELDE Ir., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telef. 10. Postrekening 6628T Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen "STADS- EN PROVINCÏENIEUWS U denkt er over, als St. NicoIaas=Geschenk ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn Ï2J20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent COURANT ADVERTENTIEPRIJS: Van 15 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ctp. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 et. Iedere regel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1-5 regels f 1.alles bij vooruitbetaling De abonn^s in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" IPH^* ©en SScer Zn» 1vel»l»en dU W«mtei*fasseny ©©la voor corpulente figuren Dit nummer bestaat uit 3 bladen en een Kindercourant. Officieel bezoek. De Commissaris der Koningin bezoekt Maandag 9 December a.s. de gemeente Vlissingen. Alhambra-Theater. De Witte. Het Engelsche huwelijk. Bij de première van „De Witte" te Am sterdam heeft de Vlaamsche schrijver, Er- nest Claes, gewezen op het groote, cultu- reele belang, dat een voortgezette ruil van Belgische en Nederlandsche filmproducten voor de geestelijke betrekkingen tusschen beide landen zou kunnen hebben, en hij deed dit in humoristischen vorm. Want, niet waar, de cultureele betrekkingen tusschen België en Nederland bestonden coch eigen lijk alleen uit congressen en banketten, waarop men met alle macht tot een ver broedering en verzustering trachtte te ko menom aan het einde van alles in te zien, dat „die Belgen toch niet zulke nare kerels zijn en dat men met Hollanders toch óók wel best kan opschieten en de Ne derlanders Van Amsterdam naar Dor drecht reizen zij* mét 'n stijf gezicht en een keurige plooi in hun pantalon, maar in Roermond kijken zij al naar de dame in de couloir, en in Esschen of Roosendaal koopen zij een Parijsche revue, terwijl men ze in Brussel nauwelijks meer van de Vlamingen kan onderscheiden Na deze peroratie over menschen-op-reis, welke thuis al te veel aan een handje worden gehouden, werd Ernest Claes even ernstig. „Maar nu met de film is er een- geheel nieuwe vorm van toenadering ontstaan, een vorm, die veel onmiddellijker tot het hart spreekt dan kranten en literatuurmen kan nu eikaars gezicht zien". Natuurlijk zit in de sfeer van Ernest Claes' boek heel wat meer, dan in de ver filming is weer gegeven. In onze laatste filmrubriek hebben wij een oordeel opgeno men over de kwajongensstreken, die eigen lijk plagerijen zijn en ook menig jongens boek ontsieren. En ook in het algemeen over kinder-artisten, die gewoonlijk onna tuurlijk zijn. De scènetjes van de jongens onder elkaar hadden beter vermeden kunnen worden. De grappige tooneel tjes uit de catechisatieles liet men weg en ook als de Witte met zijn vader een nieuwe „klak" gaat koopen. Voor de groote menschen is er een onbenullig intrigetje ingevlochten, dat de zuiverheid verdoezelt. De schittering van Ernest Claes' juweeltje van den jongen, waar niets bijzonders aan is, maar als honderden an deren met een echt jongenshart, mist de film, is ook niet weer te geven. Het scenario maakte van Jef Bruyninckx een soort Jackie Coogan-van-veertien-jaar- geleden.Toch, wanneer men zich ontwapend voelt, is dit door de primitieve eerlijkheid, waarmee resultaat bereikt is. Er is een dankbaar gebruik gemaakt van de warm- getinte achtergronden, die de Vlaamsche dichters en schilders inspireerden. Gaarna hadden wij meer buiten-opnamen gezien. Evenzoo had men den lust om een mooie foto te maken meer moeten opofferen aan een sneller tempo. De binnen-opnamen zijn voor een bepaald gedeelte goed geslaagd. De illustratieve muziek is uitstekend. Met sobere middelen heeft de componist een uitnemend partituurtje gegeven. (Hoe aar dig ie het imiteerend contrapunt, gespeeld door trompet, hobo en fagot Jef Bruyninckx moge een voor zijn leef tijd wat onwaarschijnlijk zwaar klinkende stem hebben, hij is een begaafd joch, dat de film kan dragen. Terwille van hem zijn de andere artisten op den achtergrond ge schoven, zelfs een Magda Janssens. Als de eerste Vlaamsche verdient deze film onze belangstelling. De Vlaamsche lite ratuur is, na jaren van rijken bloei, wel op den achtergrond geraakt, maar ze heeft zoo lang een zeer groote plaats in Nederland ingenomen, dat wij nog altijd ontvankelijk zijn voor de charme van de Vlaamsche taal én de liefelijke schoonheid van het land, waarmede ook de levenslustige schrijver Ernest Claes, als vele anderen, ons ver trouwd heeft gemaakt. Met vreugde begroet men Renate Mliller weer in deze zeer aardige, film. Eigenaar dig ze is de meest Engelsche van alle lie den, die in deze film Engelschen voorstel len, niet uitgezonderd de overigens prach tige Adèle Sandrock als Lady Maris en de overige „ladies and gentlemen", vermoede lijk een troepje derde-klas figuranten om de Engelsche society voor te stellen. Renate Mtiller heeft dat beheerschte, dat koele en lichtelijk geïndigneerde, maar te gelijkertijd dat liefelijke, dat al haar rollen beheerscht r zij blijft met haar jongens achtige charme de gansche film beheer- schen en is het meest natuurlijk in een om geving, die Engelsch moet zijn en het nooit en nergens verder brengt dan de persiflage- Maar heel misschien kan men een Engel sche dame voorstellen, die zoo, van den vroegen morgen tot den laten avond, alle emoties bluscht met een „whiskey :and soda", en eveneens Engelschen, die hun whiskey nemen, zooals wij van het conti- nent, die de whiskey in de soda verdrinken, wat nooit in de bedoeling lag van den groo- ten kunstenaar, die dezen drank inven- teerde. Georg Alexander speelt den ongelukkigen zwakkeling, die in Berlijn een meisje - ont moet, haar trouwt en dan verder met angst en vreeze de verschrikkelijke grootmama Adèle Sandrock - onder de pogen komt. voerd te worden, gevechten levert met po litie en spoorwegpersoneel, ongelukken krijgt, dagen en nachten doorbrengt in re gen, kou en honger, ten prooi aan ellende, verleiding en misdaad. Zóó ver is het in ons land gelukkig nog niet gekomen. Maar ro zengeur en maneschijn is het toch ook niet. Men zal dan ook goed doen deze rolprent te verstaan als een signaal, als een waar- schuwingssein „Weest op uw hoede". De regisseur William A. Wellman van Warner Bros, heeft het lot van deze tot'boefjes ge worden kinderen, die soms huizen in een rioolbuizenstad, waar ze met behulp van een brandspuit uit verdreven worden, in felle, schrille kleuren gemaald. Aan het slot wordt er een pleister op de wond ge legd. De drie eminente hoofdrolspelertjes, Frankie Darro, Dorothy Coonan en Edwin Philips, worden, als ze voor den kinderrech ter verschenen zijn, geholpen, nadat de aanvoerder in zijn pleidooi heeft uitgeroe pen „Stop ons in de gevangenis, dan heb ben we tenminste eten en drinken, dan hebben we een slaapplaats, dan hebben wij het niet koud meer Maar waar blijft de aangrijpende stoet lotgenooten? Boeit deze documentaire film van den eersten tot den laatsten meter, ook het tweede hoofdnummer houdt, de aandacht van begin tot eind gespannen. Deze film Prima vakwerk. Hoogste onderscheiding. Prijzen aan de tijdsomstandig heden aangepast. Atelier geopend van 9 uur v.m. tot 6 uur namiddag. ie geven van U of de Uwen Prachtig dat is tenminste een geschenk van blijvende waarde, maar dan ook een foto vervaardigd door BELLAMYPARK 38. Vlissingen Deze is dan ook te vreezen, ze beheerscht het gansche kasteel en regeert met stem en gebaar. Zoo geraakt de ongelukkige door haar toedóen verloofd, terwijl hij zooeven getrouwd is en kort daarop verlooft hij zich weder of liever wordt opnieuw ver loofd ditmaal door de vasthoudendheid en berekening van de cabaretster Bella Asnery, in wie men de verleidelijke en slangachtige Hilde Hildebrandt ontdekt. Dit alles leidt tot verschrikkelijke verwik kelingen, die men zich in denken kan en eigenlijk niet. Adolf Wohlbriick is de familie-advocaat met meer dan gewone beheersching en de edele ziel van het geval, hetwelk zeer zeker de moeite waard is te zien vanwege de ge noemde personen en boven alles vanwe gede charmante Renate Müller. Luxor-theater. Waar zijn onze kinderen De trompet schalt. Indien we de eerste hoofdfilm, welke tot onderwerp heeft den nood van de werkloo- ze Amerikaansche jeugd, mogen gelooven, dan is het in Dollarland al precies eender als nagenoeg overal in de wereld gesteld, tenzy men door middel van oorlog tracht het in het productie-proces in zijn ruim ste beteekenis overtollige contingent te loozen. Ook in ons land staat men voor het probleem, wat met de z.g. overtollige werk krachten aan te vangen. Vaders zijn werk loos en de jeugd heeft het droeve vooruit zicht wellicht nooit in het wentelend rad van de samenleving te kunnen worden op genomen, terwijl de er eenmaal uit gestoo- tenen er wel op rekenen kunnen, dat zij er nimmer in terugkeeren. Werkloosheid dreigt een schrijnend „beroep" te worden, tenzijHet antwoord is moeilijk te ge ven. Vroegere pensionneering, verkorting van den arbeidstijd en langeren schooltijd voor de jeugd worden als middelen, evenals het niet toelaten van dubbele betrekkingen, aangegeven om uit de impasse te geraken. Dat we daar allemaal een offer voor zullen moeten brengen ligt voor de hand. Doch zijn we dit niet verplicht èn tegenover on ze medemenschen èn tegenover onze kinde ren, ja zelfs tegenover onszelf als we zelf de wrange vruchten van dezen ellendigen toestand niet willen plukken? De film toont wie nationale schande van de Ver- eenigde Staten, de werklooze jeugd, jon gens en meisjes, die vagebondeertdie in drommen door bet land trekt, goederentrei nen bestormt om als blinde passagiers ver speelt in het romantische Mexico, het land van eeuwigen zonneschijn, warmbloedige helden en temperamentvolle, donkere schoonen, het land van pittoreske kleeder drachten, voorvaderlijke hoffelijkheid en bloedige stierengevechten. Zoo'n stierenge vecht is de clou van de film, daarnaast staat het conflict van twee broers, die op hetzelfde meisje verliefd zijn. Alzoo een dankbaar onderwerp in dankbare omgeving subliem uitgewerkt, en dat naast een flinke dosis romantiek en humor, geweldige sen saties bevat. De hoofdrollen zijn. bij Adol- phe Menjou, George Raft en Frances Drake in beste handen heerlijke, hartstochtelijke muziek en dans verhoogen de aantrekke lijkheid van deze Paramount, geregisseerd door Stephen Roberts. Het voorprogramma is eveneens keurig verzorgd en bevat als gewoonlijk actueel Ufa- en Polygoon-nieuws (kapsels, de pres taties van de kunstschaatsenrijdster Son ja Henie, het koor van de hoofdsynagoge te Amsterdam, enz.), een geestige cartoon van Dave Fleischer met Betty Boop, die niet nalaat op dè lachspieren van de toe schouwers te werken, benevens een komi sche musical, waarin ware mondharmoni ca-virtuozen onder Bora Minnevitel eenige uitstekende nummers weggeven. Een bijzonder geslaagd programma, dat volle zalen verdient. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Prinses Juliana woonde gisteren in het hoofdgebouw van het Roode Kruis te 's-Gra- venhage de overdracht bjj van het door mevr. Payne Bestvan Rees geschilderde portret van wylen Prins Hendrik De con servator van het natuur-historlsch museum te Maastricht, rector Jos Cremers, ontvangt van den burgemeester dier stad de onder scheiding van ridder der Oranje-Nassau- orde. Zilveren jubileum van den burge meester van Oegstgeest. Huldiging van Aaf Bouber in den Amsterdamschen Stads schouwburg. De nieuwe Loosduinsche- brug te 's-Gravenhage wordt officieel in ge bruik genomen. Dr. Broekhuyzen, ge zant van Zuid-Afrika in ons land, bezoekt zijn geboorteplaats Rrjssen. De grootste tinbaggermolen, bestemd voor de mijnbouw- maatsch. „Billiton", in aanbouw op de werf Conrad te Haarlem. Het nieuwe tapolo- spel wordt in de Sportliga te Rotterdam gedemonstreerd. Officieele opening van een bazar voor het Nationaal Jongeren Ver bond in Den Haag enz. Als de AVRO voor St. Nicolaas gaat spelen, dan komen er tal van extra-verrassingen! Iedere nieuwe abonné op de Radio Bode - het meer dan 100 pagina's dikke Programmatijdschrift - ontvangt GRATIS het verrassend-mooie Kerstnummer op vergroot formaat, uitgevoerd in een weelde van kleuren: tal van verhalen, van Willy Corsari, Anne de Vries, Ted O. Sickens, Coen Meijer e.a.; bijdragen van Dr. Fischer. Dr. Vetter, L. J. Jordaan en L. M. G. Amtzenius, vele tekeningen (o.m. van Prof. Jurres), een twee tal prijsvragen en een groot aantal fraaie reproducties een streling voor het oog en een aanwinst voor de boekenkast! Bovendien: de zo geliefde AVRO-Kunst- kalender, beroemd om zijn grootse kostbare uitvoering. En nögmaals bovendien: al ie in December verschijnende nummers van Nederlands mooiste programmatijdschrift, waaronder het 1 36 pagina's dikke, gezellige St. Nicolaas-nummer. De RadioBode kost pet halfjaar slechts f3.-. Stort dit luttele bedrag op giro 128.000 AVRO, Am sterdam, bij het Hoofd kantoor: Keizersgr. 107, Amsterdam, of bij een der vele Bijkantoren. Neêrlands nationaal radioblad. M. S. F. Bovengenoemde vereeniging geeft Zater dag 7 December, des avonds 8 uur een St. Nicolaas-soirée in het Concertgebouw, waaraan medewerking zullen verleenen Jacques de Coninck en de M.S.F.-gïrls. Voor bijzonderheden verwijzen wij naar achterstaande advertentie. OOST- EN WEST-SOUBURG De geloofsvervolgingen in Rusland. Maandagavond zal in de Geref. Kerk alhier een samenkomst worden gehouden waarin de heer ir. Lehmann, die van 1910 1934 in Rusland was, zal spreken over de „Geloofsvervolgingen in Sovjet-Rusland". De toegang tot deze samenkomst, die om half acht aanvangt, is geheel vrij. Ds. L. C. Spijkerboer heeft zich bereid verklaard de rede, die in het Duitsch wordt uitgesproken, te vertalen. Algemeene vergadering van de afdeeling der Z. L. M. Gisteravond hield de landbouwvereeni- ging Oost en West Souburg een algemeene vergadering in café „Dorpzicht". De voor zitter, de heer J. Kodde, opende de verga dering met een woord van welkom tot de aanwezigen, waarna dè notulen werden goedgekeurd. Het aftredend bestuurslid de heer Louwerse werd als zoodanig herko- zeri. Voor het hoofdbestuur der Z. L. M. werden candidaat gesteld de heeren P. Ge- schiere en J. Kodde. Een etalage-wedstryd. Gedurende de week van 27 November 5 December 1935 wordt door de Nering doende Middenstandsver. „Nemidso" haar 3e etalage-wedstrijd gehouden, .waaraan door bijna alle winkeliers wordt deelgeno men en waarvoor door „Nemiaso" 50 prij zen zijn beschikbaar gesteld. Het loont werkelijk de moeite de verschillende uit stallingen eens te bezien, de eene is al fraaier en leuker dan de andere. De etala ges zullen door 3 deskundigen worden ge keurd, terwijl het publiek de jury vormt. Voor kinderen beneden de 14 jaar is eveneens een wedstrijd uitgeschreven. Alle winnaars krijgen hun prijzen in waarde bons. Een oude winkel in een nieuw gewaad. Daartoe uitgenoodigd hebben wij eens 'n kijkje genomen in den gemoderniseerden winkel van den heer J. Willemse Jr. in de Paspoortstraat alhier. De van ouds beken de zaak in horloges, klokken,gouden- en zilveren sieraden enz., ziet er thans keurig uit. Zoo heeft o.m. een modern ingerichte electrisch verlichte toonbank de vroegere

Vlissingse Courant | 1935 | | pagina 1