1000 500 300 150 100 25 EERSTE BLAD iNo. 279? 73e Jaargang 1935 DINSDAG Uitgave: Firma F. VAK DE VELDE Jr., Walstraat 58-EO.VIissingen. Tilef. 10. Postrekening 66287 26 NOVEMBER Verschijnt Dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen DE STERRENHEMEL STADS- EN PROVINCIENÏEUWS VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankiijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. 3R ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnemen speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1-5 regels f 1.alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij veriies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VÖOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Nevenstaand kaartje stelt voor den sterrenhemel in Nederland, des avonds te acht uur Middelbare tijd, gelijk aan 0 h 23 min. Sterrentijd. In tegenstelling met ge wone landkaarten vindt men hier het Westen rechts, het Oosten links van den beschouwer ge- teekend. Dat is bij sterren kaarten noodzakelijk en gebruikelijk, teneinde te verhoeden, dat de beelden in spiegelschrift zouden verschijnen. Wanneer men in het oog houdt, dat de hemel lichamen die in het Oos ten opkomen, naar het Zuiden stijgen en in het V/esten ondergaan, en wanneer men verder slechts dat kwadrant van de kaart voor zich neemt, waarnaar de blik aan den hemel gericht is, dan is de oriëntatie eenvoudig genoeg. Ster T/i 3* grootte,' af kltist» Ster 2' grootte. Ster v/j 1* gr. 712 Melkweg in de week van 27 Nov.-3 Dec.'35; 20 h MT. Wettelijk ingeschreven bfl bet Bureau "U Industrieel en Eigendom onder No. 642aa EEESn ©VOILE MUM (5 LAATSTE KVHJIlHi ®MEUWEHUN ZUID VBHIS® MEES® JUPTTEE® sosrunNUs© In drukletters vermeld zijn de namen van de sterren beeldende eigennamen van een aantal der helderste sterren zijn in schrijfletters geteekend. De nieuwe maan van 30 Nov. gaat juist onder. Het eerste kwartier van 3 Dec. staat tusschen Waterman en Visschen Dit nummer bestaat uit 18 bladzijden Gemeentelijke arbeidsbeurs. Bij den gemeentelijken dienst der ar beidsbemiddeling alhier staan als werkzoe kenden ingeschreven Mannen 1 drukker, 1 letterzetter, 1 be hanger, 27 grondwerkers, 2 loodgieters, 2 mandenmakers, 1 mastieker, 11 metselaars, 24 opperlieden, 38 schilders, 7 stucadoors, 56 timmerlieden, 3 ververs, 2 betonwerkers, 1 vlechters, 4 opzichters, 1 machinaal- koutbewerker, 5 meubelmakers, 7 stoffeer ders, 1 kapper, 8 kleermakers, 2 wasschers, 3 schoenmakers, 245 metaalbewerkers, 5 drankbereiders, 16 brood-banketbakkers, 3 koks, 1 aide, 6 slagers, 9 magazijnbedien den, 3 reizigers-agenten, 7 winkelbedienden, 7 chauffeurs, 14 kellners, 25loopers, 3 portiers, 5 sleepers, 25 transport-arbeiders, 24 kantoorbedienden, 2 teekenaars, 1 mu sicus, 9 onderwijzers, 59 varensgezellen (w.o. stuurlui, machinisten, stokers matro zen, enz.), 4 politoerders en 117 losse arbei ders. Vrouwen 2 winkeljuf f rouws, 3 kantoor bedienden, 2 onderwijzeressen, 3 huishoud sters, 9 dienstboden, 5 werksters. Totaal 823 ingeschrevenen, waarvan 52 in de werkverschaffing. Vorige week 943 personen. AIzoo een vermindering van 120 werkzoekenden. IJsland. Britannia. Voor het Natuurhistorisch gezelschap trad gisterenavond op de heer J. P. Strij- bos met een causerie over IJsland. Spreker ving aan met de opmerking, dat dit volk reeds ontwikkeld en beschaafd was, toen onze voorouders neg in dierenvellen rond liepen. Na eenige woorden over de bevol king gezegd te hebben, herinnerde spreker eraan, dait de IJslanders zeer op de zuiver heid van hun taal gesteld zijn. Verder be sprak spr. de bodemgesteldheid van dit eiland, en vertelde ons het een en ander over de gletschens, de warme bronnen, de kloof, waar oorspronkelijk de oudsten bij elkaar in vergadering kwamen en hoe en waarom de bevolking zeer gebeten was op de Denen, waarmee op het oogehblik een personeele unie bestond. Hij sprak ons over het reizen in den zomer gaan velen trekken over het heele land wat daar op kleine paarden geschiedt. Daarna ging een honderdtal mooie lan taarnplaatjes, welke ons in de allereerste plaats de ligging en de gesteldheid van het eiland toonden. Vervolgens kregen wij kijkjes op eenige eilanden, waar de vogels met honderden gevangen werden. Eenige beelden brachten ons de IJslandsche schoo- nen, wier rol o.a. als eerste leermeesteres der kleinen spreker ons geschilderd had in het huiselijk en maatschappelijk leven. Ook kregen wij kijkjes niet alleen op de stad Reykjavik met haar haven en haar moderne zoowel als vroegere huizencon structie, maar ook op de primitieve wo ningen op het land. De gretige aanpassing aan het moderne zagen wij in de autobus, die een concurrent wordt van de ponnie's en ook heel wat beelden met fraaie wol kenluchten boven de vlakte en boven het geaccidenteerde land, benevens watervallen en warm waterspuiten, wier werking men activeerde door het inwerpen van zeep. Na de pauze volgde een groot aantal beelden over de vogels en de hachelijke manier, waarop de eieren verkregen wer den. Flora en fauna van het eiland werden geprojecteerd op het doek. Na nog even over de „kleine vliegen plaag gesproken te hebben, noemde spreker eenige boekwerken over IJsland, waarop hij ook nóg een vraag van een der aan wezigen over gletschers behandelde. Warm applaus viel hem ten deel. Zending in het algemeen en de medische zending in het bijzonder. Over dit onderwerp sprak gisteravond in de Doopsgezinde kerk dr. K. P. C. A. Gramberg, zendeling-arts van het Doops gezinde zendingsveld op Java. De kerk was tot in alle hoeken bezet. Spreker begint met in 't kort uiteen te zetten de innerlijke noodwendigheid van de zending. Na eerst enkele populaire bezwa ren aangeroerd te hebben, wijst hij er in 't bijzonder op, dat zending niet is het brengen van onze Westersche cultuur, Wes- tersche kennis en techniek, maar het uit dragen van het Evangelie van Christus aan alle volkeren. In de botsing van deze Evangelie-verkon diging met de andere wereldgodsdiensten ligt een louterende kracht voor de geheele Christenheid, ook voor de zendende ge meenten. Spreker schetst daarna iets uitvoeriger de gedachtenwereld der Oostersche volke ren en meer in het bijzonder der Javanen, en staat dan nog iets langer stil bij de be- téekenis der zgn. doekoens (de inlandsche medicijnmeesters), die van grooten invloed zijn op de geheele Javaansche samenleving. Vooral in zijn werkzaamheden als genees heer heeft de spreker steeds veel te maken gehad met de macht van deze doekoens, die vaak door geheel onjuiste wijze van behan deling veel ellende brengen, waardoor ook vooral veel jonge kinderën sterven. Het hoofddoel der zending en der medi sche zending is wel in de eerste plaats ver trouwen wekken door de taal van het land te spreken, door een open oog te hebben voor de velerlei eigenaardigheden en noo- den van het volk waaronder men werkt. De medische zending tracht dit ook vooral te bereiken door het opleiden van Inlandsch verplegend personeel. Tenslotte wijdde de spreker nog enkele woorden aan 't werk onder de melaatschen, speciaal op de leprozerie Donorodjo, en leg de daarbij in 't bijzonder den nadruk op het tragisch lot der melaatschen, die door hun medemenschen geschuwd worden. Spreker betoogde dat dit geheel ten onrechte ge beurt. Want de besmettelijkheid van me- laatschheid is gering, minder dan bijv. bij tuberculose. De leprozen worden daarom ook nu niet meer opgesloten, maar behan deld en verzorgd als gewone zieken. Al het gesprokene werd toegelicht door film en lantaarnplaatjes. De bijeenkomst werd door de predikante gesloten met dank aan den spreker en ge bed, terwijl aan begin en einde een lied ge zongen werd. Een mooie collecte voor dit zendings werk bewees wel de dank en waardeering der talrijke hoorders. Geeft Gij hun te eten. Over dit onderwerp hield ds. C. F. Nolte gisteravond in de Luth. Kerk een lezing. Bij het begin van zijn voordracht herin nerde spreker eraan, hoe hij aan den aan vang van het jaar een lezing heeft gehou den over Hans Fallada's „Wat nu, Kleine Man". Was laatstgenoemde roman van de hand van een Duitsch auteur, het boek, waarover spreker dezen avond iets wilde zeggen, is van Nederlandschen oorsprong. De twee laatste jaren zijn verschillende „crisis-romans" verschenen, wat geen won der is, daar het tijdsgebeuren altoos zijn af spiegeling vindt in de literatuur. In de da gen dat het modernisme in de kerk opkwam, zagen vele romans het licht, die uitvoerige beschouwingen bevatten over theologische onderwerpen (Adriaan de Mérival van Al- lard Pierson, Anna Rooze van J. Cremer), in den oorlogstijd boeken, waarvan de mo bilisatie den achtergrond vormde en zoo in onzen tijd de crisis en d-> werkloosheid. Spreker gaf vervolgens een uitvoerig overzicht van den inhoud van het boek van G. Mulder. Uit letterkundig oogpunt is de waarde gering, de schrijver haalt te veel personen in zijn roman naar voren, zonder in staat te zijn de teekening van zijn figuren voldoende uit te voeren. Blijkbaar is de auteur van Friesche origine, wat men uit sommige zegswijzen zou kunnen afleiden. Indien hg zich strenger tot de behandeling van enkele hoofdpersonen had bepaald, zou dit de eenheid van het boek ongetwijfeld ten goede zijn gekomen, en het werk aan inner lijke waarde hebben gewonnen. Toch heeft „Geeft Gij hun te eten" goede kwaliteiten, inzooverre ons hierin getoond woïdt, hoe in crisisnood en werkloosheid het godsdienstig geloof blijvende houvast biedt. Het Christendom doezelt de moeilijk heden niet weg, het probeert onrecht en uit buiting niet goed te praten, het biedt ook voor het sociale leven een heilige norm in het „Gij zult". Spreker herinnert in dit ver band aan het boeiend geschrift van G. A. Gedat„Ein Christ erlebt die Probleme der Welt", dat in het buitenland terecht groo ten opgang heeft gemaakt en onlangs ook in het Nederlandsch is vertaald. Bij het le zen van dit boek wordt het opnieuw duide lijk dat de crisis, als internationaal ver schijnsel, internationale oplossing vraagt. De zelfzucht is de zonde, die de menschen het hoofd op hol brengt en ze gek maakt, waardoor men liever koffie en zuidvruchten in zee werpt, dan ze tegen lageren prjjs ter beschikking van de bevolking te stellen. In het tweede deel van zijn rede vestigde spreker de aandacht op het feit, dat zwaar der dan door den crisisnood en den werk- loosheidsgeesel de wereld van heden geteis terd wordt door de geestelijke en moreele ontreddeiing. Daarvoor kan men onmoge lijk de crisis verantwoordelijk stellen, de crisis maakt slechts openbaar, wat in een periode van welvaart niet of ternauwernood Thans weer verkrijgbaar i Prof. Huizinga-: „In de schaduwen van morgen", geb. 3.50. Een diagnose van het geestelijk lijden van dezen tijd. BOEKHANDEL D' HUY, Telefoon 348. Badhuisstraat 15 aan den dag trad. Spreker illustreerde zijn opmerking met enkele passage's aan te ha len uit een anderen crisisroman „Moeras" getiteld. Zonder God en godsdienst wordt het leven ten eenenmale zinloos en doelloos, en indien men aan moreele normen den wor tel afsnijdt door ze los te maken van hun religieusen ondergrond, is het hek van den dam, en kent op den duur de verwarring en de verwildering geen grenzen. Spreker ver wijst naar het XIHde hoofdstuk van Hui zinga's „In de Schaduw van Morgen", dat hij ieder aanwezige ter ernstige overweging aanbeval. „Geeft Gij hun te eten" wil ons tenslotte onze verantwoordelijkheid als Christenen t.o.v. de crisisslachtoffers doen beseffen. Als leden van Gods huisgezin, die allen het „Onze Vader" op de lippen nemen heb ben wij een taak t.o.v. elkander. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Prinses Juliana woont in den Amsterdam- schen Stadsschouwburg 'n opera-voorstel ling bij. Minister Slotemaker de Bruine opent de tentoonstelling van bouwkunst in het Stedelijk Museum te Amsterdam. Het cadettencorps te Breda defileert voor den burgemeester ter gelegenheid van het 107-jarig bestaan van de Kon. Mil. Acade mie. Groote Pluimvee-tentoonstelling te Den Bosch. Internationale Katten-ten toonstelling te Rotterdam. Ernstige aan rijding in Rotterdam. F -ard Verkade is Zaterdag te Naarden in het huwelijk ge treden met mej. Carrier van Disselt. Groote slipjacht door de Kon. Ned. Jacht- vereeniging te Bussum. De prikfiets voor jongens. Een nieuwtje uit het buiten land. Bond van politie-ambtenaren tot bescherming van dieren. Door de afdeeling Vlissingen van boven- genoemden bond wordt Donderdag a.s., des avonds 8 uur, een algemeene vergadering gehouden, waarin de heer De Stoppelaar, lid van het hoofdbestuur, zal spreken over het onderwerp„Wat doen wij politie mannen voor de dieren? De toegang is vrij. MIDDELBURG De geteisterde Langedelft. Op 27 December 1929 is Middelburg ge troffen door een brand van ontzettenden omvang die in de Langedelft, de hoofd straat der stad, toen zeven groote panden geheel en andere ten deele vernielde. Wel zijn enkele er van weer herbouwd, maar behalve, dat een deel van het ter rein van het Grand Hotel en aan de over zijde der straat de voormalige beddenzaak der firma Wiener nog maar één hoog tijde lijk zijn opgetrokken zijn de terreinen van de Grand Bazar, waarin voor 6 jaar de brand ontstond en van de kantoren en magazijnen der firma Gebr. Kaan, wier rywielfabriek intact bleef, nog steeds onbe bouwd. Thans vernemen wij, dat laatstgenoemde firma die tijdelijk elders in de stad een kantoor vestigde, ernstige plannen heeft tot herbouw in de Langedelft, wat zeker een goede stap tot geheel herstel van de in 1929 aangerichte schade, moet worden genoemd. OOST- EN WEST-SOUBURG Vergadering gemeenteraad. Vergadering van den gemeenteraad op Donderdag 28 November 1935, des nam, 2 uur. Punten van behandeling J 1. Notulen, 2. Ingekomen stukken en mededeelingen. 3. Onderwijsvergoedingen 1934. 4. Kasgeldvoorziening (rekening-courant overeenkomsten) 1936. 5. Intrekking ingebruikgevlng schoollo kaal aan vereenigingen. 6. Begrootingen 1936. 7. Bezwaarschriften schoolgeld. Toelichting Punt 3. Nu de gemeenterekening, dienst 1934, door Ged. Staten is gesloten, kan worden overgegaan tot de vaststelling der in margine vermelde vergoeding, over het jaar 1934 toekomende aan de besturen der in deze gmeente in exploitatie zijnde bijzondere scholen. Ter bepaling van het bedrag der vergoe ding is, overeenkomstig de wet, de volgen de berekening vastgesteld Dienst 193 4. Kosten van het openbaar lager onderwijs (art. 55, e t/m h en o) alsmede de kosten van instandhouding. Instandhouden schoollo- xalen en geringe repara ties 427.— Aanschaffing en onder houd van schoolboeken, leermiddelen en school- behoeften- 227. Kosten van verlichting, verwarming en schoon houden ƒ485.07 Soc. verzekeringskosten - 27.84 512.91 Kosten van schoolbiblio theken - 24.74 Andere uitgaven ter ver zekering van den goeden gang van het onderwijs Administratiekosten (be rekend naar den maatstaf van 0.50 per leerling, 1291/a X 0.50)64.75 Totaal ƒ1256.40 Het gemiddeld aantal leerlingen der open bare lagere school bedroeg over 1934 129 zoodat de kosten per leerling dier school over gemeld jaar beliepen 1256.40 129 9.70. Wij stellen mitsdien voor, de vergoeding voor de bijzondere lagere scholen over 1934 vast te stellen als volgt a. voor de Vereen, voor Chr. V olksonder wgs J ulianaschool naar 191% leerlingen 9.70 op 1859.97 ontvangen in '34 wegens voorschot -1500. alsnog verschuldigd 359.97 b. voor de Vereen, voor Chr. Volksonderwijs (Marnixschool) naar 110 leerlingen 9.70 op ƒ1067. ontvangen in '34 wegens voorschot - 802. alsnog verschuldigd 265. c. voor de Vereen. „School met den Bijbel" naar 197% leerlingen ct 9.70 op 1915.75 ontvangen in '34 wegens voorschot - 2164.16 door schoolbestuur te restitueeren 248.41 Punt 4. Ter voorziening in de kasgeld behoeften voor de gewone uitgaven dezer gemeente gedurende het komende jaar, stel len wij U voor, om overeenkomstig uw des tijds, voor 1935 genomen besluit, ook voor het jaar 1936 te besluiten tot het aangaan van rekening-courant-overeenkomsten met a. de N.V. Bank voor Nederlandsche Ge meenten te 's-Gravenhage, tot een maxi mum crediet van 38.000 b. de Coöperatieve Boerenleenbank alhier, tot een maximum crediet van 10.000. Punt 5. Door toeneming van het aan tal leerlingen der openbare lagere school kan er met 1 Januari 1936 een leerkracht op die school bijgeplaatst worden, waarvoor op advies van den heer inspecteur van het lager onderwijs v reeds een oproeping is ge daan voor sollicitanten. Daar er twee kwee- kelingen op de school werkzaam zijn, advi seert genoemde inspecteur een lokaal der voormalige bewaarschool in gebruik te ne men voor de openbare school, waar dan de kweekelingen voor een afzonderlijke, klasse les kunnen geven. Waar dit zeer in het be lang van het onderwijs is, verzoeken wij U hiertoe te besluiten en de ingebruikgeving van bedoeld lokaal aan de muziekvereni ging en het Roode Kruis in te trekken met ingang van 15 December a.s., daar het lo kaal nog vóór 1 Januari a.s. in orde ge bracht moet worden voor het onderwijs. ARNEMUIDEN Aan de gevolgen overleden. Op 14 October had op den rijksweg onder de gemeente Arnemuiden een auto ongeluk plaats, waarbij mevr. Klinkenburg, echtgenoote van den gemeentegeneesheer te Ierseke, verwond werd. Thans is deze 62-jarige dame aan de gevolgen van het ongeluk in het ziekenhuis te Goes over leden. BRESKENS Benoeming tijdelijk onderwijzeres. Tot tijdelijk onderwijzeres aan de school met den bijbel te Breskens is benoemd mej. M. J. Leenhouts te Schoondijke. De winkelweek. Gisteren is te Breskens de 5e, winkelweek begonnen, georganiseerd door de winke liersvereniging „Ons Belang". In totaal nemen 30 winkeliers er aan deel. De win kelweek duurt tot 5 December. Op 3 De cember geeft de muziekvereeniging „Uit het VolkVoor het Volk" een extra-con cert op de Juliana-tent, terwijl op dienzelf den dag goedkoope trams uit alle richtin gen naar Breskens loopen. GOES Aangehouden. Door de politie te Goes is op verzoek van de marechaussee te Terneuzen aange houden, zekere W. S., graanhandelaar te Terneuzen, die er van verdacht wordt zich te hebben schuldig gemaakt aan verduiste ring en oplichting. S. is ter beschikking van de justitie te Middelburg gesteld. HANSWEERT Smokkelen van sigarettenpapier. Gedurende de laatste weken zijn op Zuid- Beveland de smokkelaars in sigarettenpa pier weer bijzonder actief. De marechaus sees uit Hansweert konden eenigen tijd ge leden te Ierseke iemand arresteeren, die een hoeveelheid ongedekt sigarettenpapier bij zich had. Thans is in samenwerking met de belastingambtenaren door dezelfde ma rechaussees bij een winkelier te Goes de hand gelegd op ruim 800 boekjes ongeze geld sigarettenpapier.

Vlissingse Courant | 1935 | | pagina 1