500 25 WaarStJicolaas gaat inkoopen! EERSTE, BLAD 73e Jaargang 1935: ^.A^lTlEïRO^G Uitgave: Firma F. VAN GE VELDE Jr., Walstraat 58-60,Viissingen. Telei. 10. Postrekening 66287 23 NOVEMBER Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen "STADS- EN PR0VINCIEN1EUWS BUREAU IQQg IESOEPSIEUZE Oiiisdag 2o Hov. a.s. ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2,20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels f 1.25; iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1 - 5 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1-5 regels fl.—, alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij door een ongeluk. dood gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 3 bladen en een Kindercourant. Instituut voor Arbeidersontwikkeling. 1925—1935. Deze vereeniging, die ter gelegenheid van haar 10-jarig bestaan Donderdag, Vrijdag en Zaterdag a.s. een serie festiviteiten op touw gezet heeft, om het werk, waaraan zij haar krachten wijdt, nl. de geestelijke ont wikkeling van den arbeider, steeds krach tiger te kunnen voortzetten, heeft in dat 10-jarig bestaan, twee duidelijk van elkaar te onderscheiden perioden gehad. De eerste, die loopt van den aanvang tot even na '30, toen het bestuur in handen was van de heeren J. de Meij, J. A. Berger en mevr. C. PraagBlankert, als dagelijksch' bestüur, was die van lezingen over losse, politieke en andere onderwerpen. Dat was een goed begin, in schijn tenminste, want wat óp zoo'n avond geleerd werd, werd degelijk en wetenschappelijk, zij 't oók in populairen zin, behandeld. Daarvoor stonden mannen, om slechts een greep te nemen uit de spre kers, als Zandijk, Wiltink, A. M. de Jong, Prof. Bonger, mevr. Weijl, Henk van Laar, dr. J. P. Cannegieter, C. A. Nonhebei, Louis Heijmans, dr. Unger, die over lite raire, kunstzinnige of wetenschappelijke onderwerpen •'t woord voerden, borg voor. Het nadeel 'dezer aVonden was'echter, dat- slechts een enkeling, die nog eens nader over een dergelijk onderwerp nadacht, iets ér aan had, zoodat het voor de ontwikke ling weinig beschoot. Het verloop van dèr- gelijke avonden was dan ook zoo, dat ten laatste het aantal bezoekers stérk daalde. Meer animo bestond in dén regel voor de avonden, waarop sprekers als Meijer de Vries, Kuperus, Frank van der Goes en G. F. Lindeijer, politieke onderwerpen' be spraken. Zeer in den smaak viel ook de Engelsche cursus, waarvoor zich korten tijd wijlen mej. N. Taat beschikbaar had gesteld, maar die sterk gebloeid heeft on der leiding van mej. Rekkers, wier beleid zulke schitterende' resultaten had, dat er onder de cursisten heel, heel weinig verloop was. Nog steeds wordt 't bejammerd, dat deze dame haar opvoedenden arbeid, door ziekte gedwongen, moest neerleggen. In deze periode valt ook de cursus-Kuij- per, die onder leiding stond van den heer J. A. Berger. Dat ook andere deelen van het geestelijk leven niet werden vergeten, blijkt uit de uitvoeringen gegeven door vér- schillende tooneelgezelschappen, als o.a. het Vlaamsch Volkstooneel en het Nieuw Nederlandsch tooneel, benevens het open luchtspel Jozef in Dothan, dat in de duinen werd ten gehoore gebracht. Ook de film werd niet vergeten in deze eerste periode, waarvan we o.a. memoreeren het draaien van de Potemkinfilm, die veel bestrijding vond en waarvan o.a. de secretaris, de heer J. A. Berger, veel last ondervond. Hoewel de uitvoering pas in de tweede periode 1930) tot stand kwam, moeten hier ook vermeld worden de voorbereidende maatregelen om te geraken tot het oprich ten van Arbeiderssportbond en Zwem school, waardoor ook de verzorging van de lichamelijke opvoeding binnen de bemoeiin gen van het Instituut werd getrokken. Het overgangstijdvak van de eerste naar de tweede periode, die van de werkelijke, sys tematische ontwikkeling werd gevormd door de kadercursussen onder leiding van heeren als prof. Tinbergen, dr. Henk Brug- mans en Kleerekoper. Langzamerhand, na dat het secretariaat was overgegaan in de handen van den heer v. Popering, kwam de drang om meer systeem te orengen in den ontwikkelingsarbeid en werd door de af- deeling alhier een eigen ontwerp uitge werkt. Daar inmiddels door het Centraal Bestuur een scholendienst voor dezen tak van werkzaamheid werd ingericht, besloot Vlissingen haar eigen ontwerp ter zijde te stellen'en zoo werd in November 1932 een eigen Avond Arbeidersschool opgericht met aanvankelijk 35 leerlingen, waarvan ver scheidene voelden, dat ze op die manier pas werkelijk ontwikkeld konden worden. In. datzelfde jaar had men het verlies te lijden van mevrouw C. PraagBlankert als penningmeesteresse, terwijl rond dien tijd ook valt de instelling van een cultu- reele commissie, de oprichting te Vlissin gen van het gewest Zeeland, benevens de oprichting van de onderafdeeling de Na tuurvrienden. Deze tweede periode in de ontwikkeling heeft zich gekenmerkt door minder lezin gen op het gebied van literatuur en der gelijke, maar meer ontwikkelingsavonden op dat van politiek en vakvereeniging, de zgn. cursusavonden, waarvan een serie een bepaald onderwerp behandelde. Toch mag niet vergeten worden, dat ook in deze pe riode verschillende avonden gegeven wer den in 't belang van de zgn. algemeene ontwikkeling en op 't gebied van kunst. Daar waren in de eerste plaats tooneel- avonden, gegeven door 't Gezelschap Boii- ber, de Flierefluiters, de Jonge Spelers, 't Heijermans-ensemble, Pierre Mols, den Ar beiderssportbond met haar twee revues, en de Notenkrakers, politiek en satiriek ca baret onder leiding van Rie Mulder, welke avonden in ,'t algemeen veel succes hadden en op een hoog peil stonden. Naast het too neel werd een groote plaats ingeruimd aan de films, waarvan enkele gebracht werden in verbinding met het Drankweer-Comité. Het overgroote deel dezer rolprenten was in werkelijkheid gewijd aan de idee om ze dienstbaar te maken aan de algemeene ont wikkeling, daar ze beelden brachten uit an dere landen, gewoonten en zeden van an dere volken onder de oogen deden komen van de leden van 't Instituut, 'n kijk gaven op de schoonheid van andere streken en in beeld brachten de ontwikkeling van weten schap en kunst. In aansluiting met dit laatste mogen we ook even wijzen op de sinds 1930 jaarlijks herhaalde bezoeken aan den Kunstkring het Zuiden onder de deskundige leiding van den heer G. Jacobs, die, op wandelingen door Walcheren, het schoone van ons eiland deed. waardeeren. Naast deze bezoeken verdienen ook ver melding de excursies naar Brugge en naar Schouwen, het vogeleiland, waardoor de liefde voor de dieren sterk werd ontwik kelt. Ook het gebied der muziek werd door het Instituut betreden en in zijn annalen staan opgeteekend kunstavonden als die van het Amsterdamsche trio onder, leiding van A. Bleekrode en van het gezelschap Höfelein- Bekker. Tal van voordrachtkunstenaars als Jo Sternheim, J. v. Elsacker, mevr. Marg Cou perus, Willem van Iependaal, Henri Mar- chant, hebben met hun prachtige weergave van kleine en groote juweeltjes uit de lite ratuur van alle landen en tijden de leden van het Instituut vermaakt niet alleen, maar bijgedragen tot 'het vormen van hun schoonheidsgevoel en daardoor indirect tot hun ontwikkeling. Laten we dit stuk, ter herdenking van het tienjarig bestaan van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling sluiten met de vermelding van de tentoonstellingen der Wereldbibliotheek en van de N.V. de Ar beiderspers, waardoor den leden een kijk werd gegeven op wat ze zelf konden aan schaffen om zich te ontwikkelen, en eindi gen met een woord van gelukwensch en het uiten van den wensch, dat het Instituut in Vollen bloei moge voortgaan op den weg naar het 3e en 4e lustrum van haar nuttig bestaan. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Het inpakken van de instrumenten en verbandmiddelen voor de ambulance, die op 3 December naar Abessinië vertrekt. Cursus voor sportvliegers in de Kweek school voor de Zeevaart te Amsterdam. De laatste beton wordt gestort voor de nieuwe Moerdijkbrug. Bedrijvigheid aan het strand te Egmond aan Zee. Auto-on geluk tusschen Zwolle en Meppel, waar vier auto's tegen elkaar botsten en personen gewond werden. Nc-^Hnding van mili tair vliegtuig te Bilthoven. De „Oriol" van de K.L.M., die na het vliegongeluk in de West op Schiphol werd hersteld, wordt ingescheept om naar West-Indië terugge zonden te worden. De Haagsche Dieren tuin krijgt een nieuwe leeuwin. Het ge zelschap dat in Atjeh de buitenopnamen voor de film „Rubber" opnam, keert in het vaderland terug. In Amsterdam zal een roeibaan van 2000 meter lengte in werk verschaffing worden uitgevoerd, enz. enz. Alhambra-Theater. Eskimo. In naam des Konings. Naarmate men de prachtige en zeer bij zondere film „Eskimo" ziet afloopen, wor den alle herinneringen weer levend, welke men van de boeken van Jack London lang verloren waande. Als de Eskimovrouwen in deze film, vooral Iva, te uitgezocht schoone vrouwen zijn om nog „documentair" te kun nen schijnen, als Iva, hoe ongelijkend ook, een oogenblik de gedachten aan... Mariene kan wakker roepen, zooals dit gelaatsovaal rust in de zachtheid van donker bont, dan herinnert men zich ook het zware haar, de roode vlecht uit de boeken van London. Het is een idealiseerende romantiek, die een in tegreerend deel van dit soort verhalen ge worden is, een vervulling van een heimwee TE VLSSSBNGEN. Zitting op a.s. DINSDAG 26 NOVEMBER Badhuisstraat, van 1/29 uur. Inlichtingen, zoowel voor meisjes als jongens, worden kosteloos verstrekt. Ouders, kiest een beroep voor uw kind in overleg met het Bureau. schijnt het wel, dat dé mensch in de woes tenij van sneeuw en ijs bevangt. „Kitsch" is dit niet. Deze vangt eerst aan, waar de betrekkingen tusschen de menschen.als steunpunten van deze betrek kingen vervalscht schijnen te worden. En dit is in deze film op verbluffend geringe wijze het geval. Onder de deskundige lei ding van den Poolreiziger Frenchen is een scenario ontstaan, dat welhaast de zuiver heid van een document schijnt te hebben realistisch ook indien het niet in alle details aan den eisch van het naturalisme zou be antwoorden. De levensstrijd lijkt ons, na-, tuurlijk van de meest onverkwikkelijke bij zonderheden gezuiverd, wonderwel en ver rassend gaaf geproduceerd. Het is een heu gelijk teeken, dat het exotische tot dit peil van waarachtigheid' heeft kunnen rijzen. Van Dyke heeft het verhaal met die le vendige bewegelijkheid van de camera ver filmd, dié in zijn laatste films steeds sterker zijn werk karakteriseert. Voortdurend ge boeid moet men de episoden volgen, waarin het intieme leven afwisselt met groot ge ziene jachttafereelen r een walvischjacht, de walrussehvangst, het gevecht met wolven, de wanhopige vervolging Goor de politie oVer de sneeuw en het ijs van dit Pool gebied. Men ga naar de bioscoop om het drama van Mala, den Eskimo, die zijn vrouw in de gewoonte van gastvrijheid, „omdat een man niet kan leven zonder vrouw", wel uitleende, maar die desalniettemin toch in zijn vrouw beleedigd werd, te zien. Men aanschouwe, hoe hij den blanken be lager harpoeneert en men beleve mede, hoe de Canadeesche politie hem daarvoor ver volgt, hem onder valsche voorwendsels naar de politiepost brengt, als hij eerst zijn vijanden het leven heeft gered en hem ten slotte, als hij weet te ontvluchten, toch nog den dood indrijft. Heeft men deze tragedie in deze omge ving meebeleefd en staat men weer buiten, dan zal men toegeven méér dan een gewone film te aebben gezien. Een film, die ons niet alleen een ander wezen, maar ook een an dere wereld ontsluit. En een wereld, die wij leerden doorvoelen. „In Naam des Konings" is een zeer. char mante romance, zich afspelend aan het hof van het fantasierijke Langenstein, waar de koning een baard, die echter bij kussen prikt, behoort te hebben, en in Weenen. Carl Brisson speelt ee vlotte dubbelrol die van den koning en den filmacteur Carlo. Mary Ellis, Paramount's nieuwe dingende actrice, heeft een opmerkelijk debuut. Technisch zijn verschillende scènes zeer knap. Twee Brissons spelen o.a. op één piano. Pakkende songs, een mooie, nieuwe dans (Dancing the Viennese), een grootsche show-scène en daarnaast een leuke co- medie met een romantische liefdes-affaire en de noodige situaties. Een bijzondere attractie is ook weer onze oude bekende, Edward Everett Horton. Hij draagt, als gids door Weenen, weer wel zijn deel tot het succes van deze muzikale come- die bij. Geestig en raak is deze prettige film ook, bijv. wanneer de oppositie-partij der regeering niet wil, dat haar eischen worden ingewilligd omdat ze dan geen be staansrecht meer heeft en dus broodeloos geworden is. Ook het toepassen van bezui niging door allereerst ook om het voor gaan de salarissen der bezuinigers zelf en die der hooge ambten te miniseeren, wat voorzeker nog niet overal gebeurt. Een program, dat men beslist moet gaan zien. Het Nut. De Oude Vriendschap. Gisteren was er voor de leden van het Departement Vlissingen der Maatschappij „Tot Nut van 't Algemeen" een filmavond, waarop werd vertoond de klankfilm „Het leven gaat verder". Vooraf gingen een tweetal reclame-filmpjes. Een explicateur gaf toelichtingen. Het is een soort familiefilm iets als „de Opstandigen" waarbij een 4-tal generaties .ptredcn, die een familie vennootschap vormen, die loopt van 1813 tot heden. We hooren het testa ment van Sebastien Girard voorlezen, een katoenkoning in Amerika, die gedecreteerd heeft, dat filialen zullen gesticht worden in verschillende landen van Europa. Schitte rend wordt geconstateerd op een familie bijeenkomst in 19i3, dat het testament goed vervuld is. De oorlogstooneelen in deze film volgen elkaar op in ontstellende wreedheid, waar bij gelegenheid is de rol van den neger uit te beelden, die, zonder te weten, wat hg eigenlijk doet, ingelijfd wordt bij de strij dende partijen, waaraan de explicateur de les meende te moeten toevoegen, dat men de taal van den oorlog moet leeren verstaan om daardoor te weten, wat te doen staat bij het uitbreken van een volgenden oorlog. Schitterend worden getoond de rampen voortvldEiend uit den oorlog. Na een défilé van ten oorlog uitgeruste troepen, sluit de film met een beeld van de ruïne, die de oorlog gebracht heeft. Luxor-theater. Als onbekenden trouwen. Verkeerd verbonden. Het voorprogramma is ook deze week weer goed verzorgd en bestaat, behalve uit boeiend Ufa- en Polygoon-nieuws, uit een der altijd inslaande teekenfilms van Dave Fleischer met den bekenden zeeman Po- peye, een komische film „Melk is goed voor elk" en een voorfilmpje van „Waar zijn on ze kinderen", een rolprent, welke het leven toont van de duizenden daklooze jongens en meisjes in Amerika. Op een ongewone kennismaking van Steve Rand en Marian Drake volgt weldra wederzijdsche sympathie en na een week zijn zij man en vrouw. Hij vertrekt naar de Javaansche oerwouden om een spoorweg aan te leggen, zij vergezelt hem, maar blijft in -de bewoonde wereld achter, waar zij de attenties aanvaard van een van haar mans vijanden, die hem in de voltooiing van zijn werk dwarsboomen en hem tot een hef- tigen strijd met de inboorlingen verplich ten. Jack Holt en Lillian Boud zijn de hoofdrolvertolkers in deze sensationeele, spannende, goed gespeelde film, waarin voor beiden, u kimt gerust zijn, toch een happy end komt. Na de pauze gaat een boeiende, amusan te avonturenfilm, die er de spanning en de vroolijkheid geweldig in houdt. Doordat een telefoniste uit het Eden-Hotel, Joan Blon- dell, die vriendschap sloot met den misda diger Gordon Westcott, zich door dezen laat overhalen een gesprek naar een verkeerde hotelkamer door te geven, komt zij in moeilijkheden. Een andere vriend, de tele foonmonteur Pat O'Brien, die plotseling zwaar verliefd op haar is geworden, be zorgt haar een andere betrekking en wel op een effectenkantoor. Dezelfde oplichter spant ook hier weer een strik en weet zich door middel van verkeerde telefonische aan sluitingen in het bezit te stellen van een bundel effecten. De telefoniste komt nu wel in een zeer kwaad daglicht te staan, doch ten slotte gelukt het den monteur en diens vriend Allen Jenkins toch de onschuld van Joan te bewijzen. Een spannende, uitste kend gespeelde Amerikaansche sensatie film, welke een kijkje geeft in het Ameri kaansche benden-„vak", het uitnemend ge filmde internationale telefoonbedrijf en de radicale oplossing van goed geregisseerde detective-vraagstukken. Een kostelijk programma. Nationale Christen Geheel Onthouders- vereeniging. Door bovengenoemde vereeniging wordt Donderdag 28 November, des avonds 8 uur, in de Nieuwe Kerk een filmavond gegeven. Als hoofdfilm wordt vertoond „de Wraak". Men zie verder de in dit nummer voorko mende advertentie. Neutraal kinderkoor „Zanglust". Het neutraal kinderkoor „Zanglust" zal een verloting houden op Donderdag 28 No vember a.s. in de groote zaal van Britan nia. Opgevoerd zal worden een kindertoo- neelspel met zang in drie bedrijven „De Ganzenhoedster". Voor verdere bijzonderhe den zie men achterstaande advertentie. Een bakkers-cursus. Blgkens achterstaande advertentie geeft de Neutrale Bakkersgezellen-organisatie dezen winter weder een vakcursus in bak ken, welke cursus ook ditmaal gehouden zal worden in de bakkerij der coöperatie „de Broederband", Lezing Doopsgezinde kerk. Men verzoekt ons opname van het vol gende Het is een voorrecht om over een belang rijk onderwerp als „Zending onder melaat- schen" iemand te kunnen hoorer die mid- Op verzoek van vele winkeliers zal ons eerste St. Nicolaas- nnmmer verschijnen op De deelnemende winkeliers aan onzen prijswed- strijd worden ver zocht hun etalages dustegen Dinsdag avond in orde te brengen. De Uitgevers der „Vliss. Courant". den uit de practijk van het werk komt. Dit voorrecht hebben wij nu Maandag a.s. De zendeling-arts, ds. Gramberg, pas met ver lof in het land gekomen, is bereid hierover met film en lichtbeelden te vertellen, in de Doopsgezinde kerk. Voor verdere bijzonderheden zie men de advertentie in dit nunlmer. MIDDELBURG Koninklijke Zangvereeniging „Tot Oefening en Uitspanning". Woensdag 27 November a.s. zal bovenge noemde vereeniging onder leiding van haar directeur, den heer Joh. H. Caro, een con cert geven in de Concert- en Gehoorzaal te Middelburg. Uitgevoerd zullen worden werken van dr. Joh. Wagenaar, met den componist aan den vleugel. Als solisten treden op Marie Heij mans, sopraan, Louis van Tulder, tenor en Joh. Lammen, bas. De Generale repetitie welke voor het pu bliek toegankelijk is, zal plaats hebben op Dinsdag 26 November a.s. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar achterstaande advertentie. OOST- EN WEST-SOUBURG De nieuwe begraafplaats. De nieuwe begraafplaats, bij den aanleg, waarvan Maandag een twaalftal jeugdige werkloozen zijn tewerkgesteld, is gelegen ten Noorden aan den Zaaihoekweg en ten Oosten aan den Donkeren weg, terwijl de overige zijden door weilanden worden be grensd. Het geheel is omgeven met een sloot van ongeveer 2,5 3 M. breedte, waarin aan de zijde van den Zaaihoekweg een dam is ge- legd, welke tot de begraafplaats den toe- en uitgang verleend. Voorloopig zal 1.20 h.a. voor aanleg wor den benut. Het overige gedeelte, dat als bouwland is verpacht, wordt voor eventu- eele uitbreiding in reserve gehouden. Het ligt in de bedoeling de begraafplaats in verschillende klassen aan te leggen. Hierbij zal worden zorg gedragen, dat elk graf aan een pad komt te liggen. Met het aanleggen der paden is reeds een begin gemaakt. Er komen hoofdpaden van 3 en 5 M. breedte de zjjpaden zijn iets smaller en worden 2.50 M. Zij worden tot op zekere diepte uitgekist en daarna met zuiver zand aangevuld en met schelpen afgedekt. Van 't voorjaar worden de grafruimten bezaaid en het plantsoen aangebracht. Voorts worden er een vijftal eenvoudige banken geplaatst, welke door de jeugdige werkloozen zullen worden vervaardigd. Zoo ongeveer zal de begraafplaats er bin nen afzienbaren tijd uitzien. „Patrimonium". Gisteravond hield de afdeeling van „Pa trimonium" haar 33ste jaarvergadering. Nadat de voorzitter, de heer M. A. van de

Vlissingse Courant | 1935 | | pagina 1