1000 500 300 150 100 25 USSERTSPREEKT \PtCOFFIE «hYSENDYK GEEL MERK EERSTE BLAD DIE MEN BUU HEEL LEKKER VINDT :No. 276- 73e Jaargang; Ï935 VRIJDAG UitgaveFirma F. VAK DE VELDE Ir., Walstraat 58-68, Vlissinysn. Teief. 10. Postrekening 66287 22 NOVEMBER Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen Dit nummer bestaat uit 2 bladen ONOVERTREFBAAR, ONVERWOESTBAAR, GERUISCHL00S STADS- EN PROVINQENIEUWS 17 DECEMBER A.S. IN HET „CONCERTGEBOUW" Besloten vergadering voor leden en inlroducé's VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankiijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel, verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels f 1.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1 —5 regels 50 ct. iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1-5 regels falles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Flitsen Crediet aan den Middenstand. In bijna' alle' Nederlandsche bladen heeft de mededeelmg" van de Nederlandsche Middenstandsbank gestaan over het 'regee-, rings-middenStahdscrediét. Gewezen werd op het feit, dat elke middenstander, die voldeed aan de eischen, aan de crisiscre- diet-verleening gesteld, een recht had op credietsteun en dat men zich niet moest weerhouden door valsche schaamte. Tal van middenstanders zijn daardoor al uit de moeilijkheden gered. De hoofdeischen zijn moeilijkheden als gevolg der crisis-omstandigheden derhal ve een gezonde zaak kan slechts worden geholpen, die al voor den aanvang der cri sis bestond. De credietnemer moet door dezen credietsteun zijn geholpen, terwijl de crediteuren er voordeel v-n moeten hebben door het ontdooien van bevroren vorderin gen. Tenslotte moet de gesteunde zaak levens vatbaarheid bezitten, zoo dat de regee- ringscredietverleening opbouwend werkt. Natuurlijk zijn er talrijke middenstanders die voor crisiscrediet niet in aanmerking komen. Ten eerste zij, die in de crisis zijn begonnen dan zaken, die niet door crisis factoren onder druk zijn geraakt. Immers er zijn nog tal van middenstanders, wien het goed gaat, die geen nadeel der crisis ondervinden, maar die kapitaal behoeven, teneinde hun omzet te kunnen vermeerde ren. Ook deze kunnen niét worden ge steund. Er bestaan op het moment twee soorten middenstandscrediet, n,l; het normale en het crisis-crediet. De noi-male credietver- leening geschiedt door de middenstands- banken, nagenoeg alle gegroepeerd om de Nederlandsche Middenstandsbank. Alleen zij kunnen er terecht, die zoogenaamd „credietbevoegd" zijn, dus zij, die over onderpand beschikken. Immers de midden standsbank werkt ov.er het algemeen, nét als elke bank, met de aan haat toever trouwde gelden van derden. Zij mag dus geen uitzettingen doen, die niet elk moment kunnen worden opgezegd en' geïnd. Worden er groote bedragen opgevraagd en is de bank niet in staat haar credietverleening tegelijkertijd te reduceeren, dan loopt zij vast met alle nare gevolgen van dien. Be schikt de bank echter over behoorlijk on derpand, zooals solide effecten, deugdelijke wissels etc, dan kan zij terugvallen op de Nederlandsche Bank, als centrale crediet- instelling. Blanco credieten kan de midden standsbank dan ook uiterst zelden verlee- nen. Over de crisis-credietverleening spraken wij reeds hierboven. Er blijven echter talrijke middenstanders over met gezonde zaken, die crediet dringend noodig hebben en die credietwaar- dig zijn zonder echter de beschikking te hebben over onderpand. Borgen kunnen zij moeilijk krijgen en bovendien is het vragen om borg te willen blijven, een uiterst deli cate aangelegenheid. Ook deze menschen moeten geholpen worden. Men verstevigt den middenstand er door en men zorgt tegelijkertijd voor werkverruiming. Een goed functionnee- rende middenstand is een der voornaamste bronnen voor werkverruiming. Er moet o.i. geijverd worden voor doel matig middenstandscrediet aan crediet- waardige, doch niet crediet-bevoegde mid denstanders. Andere landen, zooals o.a. België zijn ons te dezen opzichte reeds voorgegaan en zooals onlangs nog bleek uit de lezing van den Belg, ir. Van Caillie, directeur van den Belgischen departemen talen middensfcandsdienst bestaat aldaar het klein beroepscrediet (naast andere fi- nancieele steunmaatregelen) dat tot 'n be drag van frs. 75.000 per middenstandsbe- drijf wordt verleend, zonder eenige zeker heid anders dan het bezitten van een be hoorlijke, gezonde zaak, 'n goeden naam en van alle andere factoren, die het begrip „credietwaardigheid" vormen. Ook ons land moet deze richting uit. Men zal dan bemerken, hoeveel werkloozen werk zouden kunnen vinden. Er i s in den middenstand nog zeer veel te doen, maar dan moet ook op credietgebied de helpende hand worden geboden. Winkelsluitingswet. In verband mét de St. Nicolaasdrukte mogen op grond van bovengenoemde wet alle winkèls vanaf Maandag 25 November tot en met Donderdag 5 December eiken werkdag geopend zijn van des voormiddags 5 tot des namiddags 10 uur. Opening nieuwe ontsmettings-inrichting van „Het Groene Kruis". Op uitnoodiging van de commissie van beheer voor den Provincialen Zeeuwschen Groene Kruis-ontsmettingsdienst hebben wij gisterenmiddag de officieele opening bijgewoond van de nieuwe ontsmettings inrichting, gelegen aan de Paardenstraat. Tegen half drie hadden vele genoodigden, waaronder verscheidene doctoren en afge vaardigden vain de plaatselijke ziekenhui zen, zich verzameld in het ruime gebouw van den Gemeente Reinigingsdienst,' waar tegenover de ontsmettingisinrichting zich bevindt. De heer C. A. van Woelderen- verwel komde de aanwezigen. Allereerst sprak hij een hartelijk woord van welkom tot dr. Bantjes, hoofdinspecteur van de volksge zondheid, dr. Beijerman, secretaris van de Algeméene Nederlandsche Vereeniging „Het- Groene .Kruis", het gemeentebestuur van Vlissingen, tal van afgevaardigden van provinciale en plaatselijke afdeelingen van „Het Groene Kruis, den directeur van het loodswezen enz. Aangezien dr. Orbaan pas 14 dagen ge leden de functie van voorzitter van de provinciale vereeniging heeft aanvaard, was aan den heer Van Woelderen verzocht, daar deze sinds 1919 voorzitter is der plaatselijke af deeling en dus geheel met het werk vertrouwd, de leiding van deze openingsplechtigheid op zich te nemen. Volgaarne had de heer Van Woelderen zulks gedaan en sprak daarbij de volgende rede uit Rede burgemeester Reeds tal van jaren bemoeit zich Let Zeeuwsche Groene Kruis met ontsmettingen en het is niet te verwonderen, dat men daartoe in de eerste plaats samenwerking zocht met reeds bestaande inrichtingen in de havenplaatsen, waar o.a. de quarantaine- dienst aan wettelijke eischen moest vol doen. Zoo verleende in 1908 het rijk een sub sidie van 100 aan de Vereeniging „Zuid- Beveland Het Groene Kruis" met de toe stemming om gebruik te maken van den ontsmettingsoven te Hansweert en zoo be stond er reeds in 1909 een overeenkomst tusschen_ de gemeente Vlissingen en de vroegere Provinciale Vereeniging Het Groene Kruis voor het ontsmetten van goe deren, waarbij gebruik gemaakt werd van een rijksontsmettingsoven aan de buiten haven te Vlissingen. Beide hier genoemde vereenigingen zijn in 1915 samengesmolten tot de tegenwoordige „Provinciale Zeeuwsche Groene Kruis Ver eeniging", die voor ontsmettingen in de provincie Zeeland bleef zorgdragen. Het organiseeren van een goed geoutilleerden centraal werkenden provincialen ontsmet- tingsdienst leverde echter voorloopig be zwaren op, vooral van financieelen aard, hoewel ook de inspectie der volksgezondheid zich ernstig met deze aangelegenheid be moeide. Toen de oude rijksontsmettingsoven uit de Vlissingsche haven verdween, was de directie van het Nederlandsche Loodswezen te Vlissingen zoo welwillend ons den Mari neoven nabfr. de Marinehaven te Vlissingen vrijwel kosteloos ter beschikking te stellen, waaroor wij de directie van ons Loodswe zen nog steeds zeer dankbaar zijn. Sinds 1909 is de samenwerking tusschen de besturen van het Provinciale Groene Kruis, het plaatselijk Vlissingsche Groene Kruis en het Vlissingsche gemeentebestuur zoo nauw en goed als maar mogelijk is. De deskundige leider van den ontsmettings- dienst was steeds lid van het plaatselijk Groenekruisbestvur, terwijl de ontsmetter tevens magazijnhoudèr'is. In 1S°7 werd de heer Abrahamse, penningmeester der plaat selijke afdeeling, lid van het hoofdbestuur der provinciale vereeniging, terwijl de bur gemeester van Vlissingen sinds 1919 voor zitter der plaatselijke afdeeling is. In 1927 is dan ook in verband hiermede besloten het toezicht op de uitoefening van den provincialen ontsmettingsdienst op te dragen aan de af deeling Vlissingen van het Groene Kruis sedert dien tijd is de dienst steeds naar behooren uitgevoerd. Het bestaande ontsmettingsgebouwtje te Vlissingen geraakte echter hoe langer hoe meer in verval, reparatie was niet meer mo gelijk de Vlissingsche afdeeling heeft zich sedert 1929 ernstig beijverd, daarin afdoen de verbetering te brengen, mede had deze zaak de volle aandacht van Burg. en Weth. van Vlissingen, immers de nieuwe wet op de besmettelijke ziekten verplicht de ge meente een ontsmettingsinrichting te heb ben. Het scheen echter aanvankelijk, dat de financieele bezwaren niet te overwinnen waren, want door de ongunstige tijdsom standigheden kon op de in de nieuwe wet genoemde 50 rijksbijdrage in de kosten van nieuwbouw niet worden gerekend. De moed werd echter niet verloren en zoo bracht in 1934 de stichting „Vlissingsch Ziekenhuisfonds" uitkomst deze stichting stelde een belangrijk deel harer gelden ter beschikking van het Groene Kruis voor den bouw van een geheel moderne ontsmettings inrichting te Vlissingen. Het Vlissingsche Groene Kruis voegde een bedrag uit eigen middelen hieraan toe, terwijl bij besluit van 28 Juni 1934 het Provinciale Groene Kruis het nog ontbrekende bedrag van 1500 als renteloos voorschot verstrekte. Zoo is zonder eenige subsidie van rijk, provincie of gemeente deze modelontsmet- tingsinrichting, kostende ruim 10,000, tot stand gekomen. Voorwaar een prachtig voorbeeld van goeden, waren burgerzin in de beste beteekenis van het woord Nadat de goedkeuring op de voorloopige plannen van den hoofdinspecteur en den in specteur der volksgezondheid was verkregen en de beslissing over de plaats van het ge bouwtje genomen was, werd bij raadsbesluit van 1 Februari 1935 van de gemeente Vlis singen 144 M2. grond gekocht aan de Paar denstraat en de Kogelparkstraat. Van de N.V. Machinefabriek Reineveld te Delft werd 2 Februari 1934 een aanbieding ontvangen voor de levering van een moder ne ontsmettingsinstallatie en door den dienst van gemeentewerken van Vlissingen werd een definitief plan voor het gebouw ontworpen. Daarop is 20 Februari 1935 aan Reine veld opdracht tot levering gegeven en is 26 April d.a.v. door den directeur van gemeen tewerken het bouwen van het ontsmettings gebouw aanbesteed. De uitvoering van het werk is 19 April jl. opgedragen aan de hee- ren Post en Berting te Vlissingen. Het toe zicht over het geheele werk stond onder de directie van gemeentewerken van Vlissin gen. Het -gebouw is 23 September jl. geheel gereed opgeleverd en 3 October 1935 is de ontsmettingsinstallatie door het rijksinsti tuut voor de volksgezondheid goedgekeurd. De onderlinge verhoudingen zijn contrac tueel vastgelegd door een overeenkomst tusschen de provinciale en de plaatselijke Groenekruisen, waarbij o.a. bepaald is, dat de afdeeling Vlissingen haar nieuwe ont smettingsinrichting beschikbaar zal stellen voor den Provincialen Zeeuwschen Groene Kruis Ontsmettingsdienst, die wordt uitge oefend door de Provinciale Zeeuwsche Ver eeniging, waartoe aangesteld is een com missie van beheer, bestaande uit leden van het hoofdbestuur bijgestaan door leden van het bestuur der afdeeling Vlissingen. Het spreekt vanzelf dat we thans dank baar gestemd zijn, nu we deze modelinrich ting in gebruik kunnen nemen. Allereerst gaat onze dank dan uit naar den hoofd inspecteur en de inspectie van den volks gezondheidsdienst, de stichting Vlissingsch Ziekenfonds voor haar prachtige gift, het gemeentebestuur, dat steeds den bouw heeft helpen bevorderen, den directeur van gemeen te werken, den heer C. Ouwehand, die 't geheele plan heeft uitgevoerd en den heer Mol voor het toezicht houden op het werk. Ook komt een woord van lof toe aan de N.V. Machinefabriek „Reineveld" te Delft en de heereh Post en Berting voor het - goede- werk. Dank brengt spreker aan het hoofdbe stuur van „Het Groene Kruis" in Zeeland voor haar medewerking. Spreker betrekt hierin ook het bestuur der plaatselijke af deeling. Alle namen te noemen is niet mo gelijk, doch hij wil één uitzondering ma ken en wel voor den heer P. L. Abrahamse. Veel arbeid is door hem verricht en ook hij heeft voor een belangrijk deel bijgedragen om de inrichting tot stand te brengen, waarvoor wq hem hartelijk dank zeggen. Hierna verklaarde de heer Van Woelde ren de ontsmettingsrinrichting voor ge opend. Vervolgens voerde het woord dr. Bantjes. Deze wees op de prettige samenwerking, die er steeds bestond en wenschte den heer Van Woelderen geluk met de tot standko- ming van deze inrichting. Hij hoopte dat het gebouwtje aan de verwachtingen mag beantwoorden en vele jaren in gebruik zal mogen zijn. Dr. Beijermar sprak namens het- alge meen bestuur van de Ned. Vereeniging „Het Groene Kruis". Spreker heeft in de analen nagezien dat de afdeeling Vlissin gen reeds in 1902 is opgericht. Sinds dien tijd is de vereeniging gegroeid en onder leiding van jhr. mr. A. A. van Doorn van Koudekerke en mr. Witteveen werd reeds veel bereikt. Ook spreker wenschte de ver eeniging geluk met de opening. Vooral in deze tijden is dit een bewijs van de groote vitaliteit van „Het Groene Kruis". Spreker hoopte dat de inrichting in een behoefte zal voorzien. Dr. Orbaan, voorzitter van de Provin ciale Vereeniging herdacht in de aller eerste plaats hetgeen zijn voorganger, dr. Plugge, met hart en ziel aan het werk heeft gedaan. Wat zou dr. Plugge genoten hebben, wanneer hij deze opening had mede kunnen maken. Spr. is overtuigd van het vele werk dat door de commissie van be heer is gedaan en dat elk der leden zich met toewijding van zijn taak heeft gekwe ten. De Provincial® Vereeniging heeft nu te samen met de Vlissingsche vereeniging deze inrichting in beheer genomen. Zij doet dit graag. In onze provincie en zeker in onze havenstad kan een ontsmettings dienst niet worden gemist. Spreker eindig de met den wensch dat „Het Groene Kruis" en de gemeente Vlissingen steeds aangenaam mogen samenwerken. De heer Van Woelderen bracht dank voor alle gesproken woorden en noodigde de aanwezigen uit de inrichting te gaan bezichtigen. Onder leiding vain den heer G. J. v. d. Bos, vertegenwoordiger der Machinefabriek „Reineveld", werd een duidelijke demon stratie gegeven van de werking der in richting. Het gebouwtje bestaat uit twee afdee lingen, een zgn. onreine en reine afdeeling, die geheel van elkaar gescheiden zijn. De ontsmetting geschiedt door. middel van stoom en formaline. Alle te ontsmetten goederen komen geheel onbeschadigd uit den ontsmettingsoven weer te voorschijn. Deze installatie is voorzien van een met gas gestookten stoomketel en behoort tot de allermodernste op dit gebied. Filmavond C.K.W.O. Alhambra. Hoewel de stof en de film niet nieuw wa ren, kan het bestuur van de C.K.W.O. met genoegen constateeren, dat het filmwerk „de Negerhut van Oom Tom", gisteravond in twee voorstellingen in „Alhambra" aan geboden, bij de leden bijzonder in den smaak is gevallen. Het boek van mevr. Henriette Beecher Stower is over de geheele wereld voldoende bekend, en zeer zeker de meesten der aan wezigen zullen er, misschien al jaren gele den, kennis van genomen hebben. De film beeldde op voortreffelijke wijze verschillende episoden uit dit treurige tijd perk in de geschiedenis der menschheid uit, en onder ademlooze stilte werd het vaak diep ontroerend gebeuren op het witte doek gevolgd. Wat werd er meegeleefd met de ontzet tende vlucht in wilden sneeuwstorm over de ijsschotsen, achtervolgd door de bloed honden hoe sympathiek waren de figuren Introductiekaarten aan te vragen bij AMADIO, Koudek. weg 101 COONEN, Oude Markt 39 Groepshuis N.S.B., Breestr. 5. Aan de zaal worden geen kaarten verstrekt van den heer en mevr. Shelby, die helaas door den nood gedrongen hun meest ge liefde huisgenooten Oom Tom en den klei nen Harry moesten overdoen in vreemde, hardvochtige handen. We maakten ook kennis met den geslepen gewetenloozen rechtsgeleerde mr. Marks, den speurder van gevluchte slaven. We leefden mee met Oom Tom op de stoomboot „stroomafwaarts" zijn ontmoe ting met de kleine, lieve Eva St. Claire de vreeselijke, afmattende worsteling van Eliza in den strijd om haar kind met de robuste kerels den slavenhandelaar en den plantagebezitter. Hoe ontroerend was bijv. het tooneeltje, als Oom Tom, al verder van de zijnen ver wijderd, in den geest ziet opdoemen zijn huiselijk geluk, paardrijdend met zijn kinde ren zijn bedrijvige vrouw Chloe. Dat alles was voorgoed voorbij. Hoe diep aangrijpend was het sterven van de kleine Eva'; „het dooven van het licht" in de duisternis. Kostelijk was de typeering van „Topsy", het negerinnetje, in al haar guitenstreken de strenge tante Opheiia, en hoe diep ge voeld Topsy's „Nikkers zijn niks". We kunnen ons nauwelijks voorstellen, hoe dit alles bittere werkelijkheid is ge-, weest de slavenmarkt, waar menschen als' redeloos vee werden verkocht aan den meest biedende, en dikwijls aan harde, zeer wreede meesters. De gemeene tronie van Simon Legree, het lijden van Oom Tom toen hij Cassy, de moeder van Eliza, op bevel van Legree, niet met de zweep wilde afranselen, dit alles maakte diepen indruk. Plots verschijnt als het doorbreken van den lichtenden morgen na een langen, ban- gen en donkeren nacht de koepel van het Kapitool te Washington, de beroemde pro clamatie van Abraham Lincoln de bevrij dende troepen van Sheridan's legermacht trekken de Zuidelijke Staten binnen, overal begroet door jubelende bevrijde slaven het vluchten de plantagebezitters en slaven handelaren, en eindelijk de gelukkige ver eeniging van George met Eliza en hun kind. Wel zag Oom Tom den dag der be vrijding aanlichten, maar zélf mocht hij het aardsche Kanaan niet binnengaan zijn edele ziel steeg op naar den Hooge, met woorden van vergeving voor zijn beulen. Hoe prachtig was de bruiloft van George en Eliza, de feestvreugde onder de neger bevolking op de vredige plantage van mr, Shelby en hoe werd ze wreed verstoord. Deze film heeft ons enkele uren ver plaatst in een tijd van ellende, pijn en tra nen, en onwillekeurig brachten wij een stille hulde aan den man, den president der Ver. Staten Lincoln, die voor de vrijmaking der slaven alles, zelfs zijn bloed, heeft over gehad. De hoofdfilm werd voorafgegaan door een leuk teekenfilmje en een documentaire film leuk teekenfilmpje en 'n documentaire film van de nieuwe uitvinding der techniek de Tachotype, waardoor een groote verande ring wordt gebracht in het stenografisch opnemen, nl. langs - machinalen weg. Eskimo. A Ihctmbr a-Theater. De film „Eskimo" moge de belangstel ling vinden, welke zij waard is. Documen taire en speelfilm is één en in beide op zichten vol voortreffelijkheid. Zij schijnt wel het kruispunt van twee wegen van ontwikkeling, die ieder voor zich voor de filmkunst tot dusver weinig vruchtbaar geweest zijn die van de do cumentaire film, waarin men met steeds meer nadruk een verhaaltje is gaan ver werken, om ze aantrekkelijker voor het groote publiek te maken en die van de exotische film, waarin men dikwijls de onbenulligste verhalen heeft meenen goed te kunnen maken door het ongewone en ongewoon-boeiende van de omgeving, waar in men ze liet spelen. Op den weg van de documentaire film kwamen wij tot „Insel der Demonen" op die van de exo tische film passeerden we films als „White Shadows", een van de eerste films van Van Dq'ke en Murnau's „Tabu", die eigen-

Vlissingse Courant | 1935 | | pagina 1