BINNENLAND LAND- EN TUINBOUW Uit Zeeuwsch-Vlaanderen. voorlichtingsdienst te Den Haag over de inrichting van dezen dienst. De landbouwvooriichtingsdienst was tot heden te technisch ingericht. De taak van de consulenten van den nieuwen dienst zal nu zgn 1. De regeering voorlichten omtrent de bedrijven, 2. Studie maken van de finan- cieele uitkomsten van de land- en tuin bouwbedrijven. Dit acht spreker voorloo- pig het belangrijkste). 3. De crisismaat regelen verklaren voor de land- en tuin- bouwvakonderwijzers, 4. Gegevens verza melen voor het landbouwverslag en 5. Sa menwerken met de andere consulenten in het rayon teneinde te komen tot een meer ration eele bedrijfsvoering, coördineerend v/erken dus, omdat er in het verleden wel eens te veel is gespecialiseerd. Wat punt 2 betreft zal samengewerkt moeten worden met de bureaux voor land- bouwboekhouden. De consulenten zullen de gegevens van deze bureaux moeten aanvul len. In elk gebied zullen een paar type- boerderijen worden uitgezocht, waarvan men niet alleen financieele, maar ook land bouwkundige gegevens zal verzamelen. Het ontwerp-boekhouding is nu gereed. Men zal hiermee met ingang van het boekjaar 19361937 beginnen. Daarna kwam in bespreking de regeling van de tewerkstelling van arbeiders met behulp van loontoeslag in de bedrijven. Gevraagd werd hiervan vooral het klein bedrijf te laten profiteeren. De heer Ste vens moest meedeelen, dat er over het kleinbedrijf wel veel is geschreven, maar een oplossing is nog niet verkregen. Het geld ervoor ontbreekt. Misschien zal het moeten worden gezocht in deze richting dat er van den steun aan het grootbedrijf wat af gaat. Verder werd gevraagd of de loonbijslag- regeling ook na 1 Januari a.s. zal worden voortgezet. Hierop kon de heer Stevens geen definitief antwoord geven, omdat ook hier de financiën een woordje meespreken. Hij adviseerde echter nu reeds die maat regelen te nemen die noodig zijn voor een verlenging. Spr. begreep echter niet dat de Zeeuwsche landbouwers niet meer ge bruik maakten van de gelegenheid om met steun van de gemeentebesturen in werk verschaffing te draineeren, enz. Van enkele zijden werd hierop geant woord, dat dit volgenden winter wel meer het geval zal zijn, omdat de landbouwers door de arbitrale uitspraken genoodzaakt, welke veelal een Ioonsverhooging inhielden, vaste arbeiders zullen ontslaan. Deze kun nen den volgenden winter in werkver schaffing op de bedrijven werken. Men vestigde er de aandacht van den inspecteur op, dat de loonbijslagregeling juist na 1 Januari noodig zal zijn, omdat er dan op de dorpen de meeste werkloozen zullen zijn. Een motie waarin gevraagd werd den landbouw te ontheffen van de sociale las ten, werd in handen van het dagelijksch be stuur gesteld. Ook was ingekomen een verzoek van de afdeeling Haamstede, waarin een zoodanige wijziging van de land'bouwcrisiswet werd gevraagd, dat alleen verplichte arbitrage kon worden opgelegd, als er een geschil is en als andere middelen hebben gefaald. Ook dit werd naar het dagelyksch be stuur gerenvoyeerd. Nadat de voorzitter had medegedeeld dat er in December of Januari in alle kringen weer groote vergaderingen zullen worden gehouden, volgde sluiting. Vragen van Kamerleden, Op de vraag van het Tweede Kamerlid den heer Schalker betreffende den invloed der van regeeringswege genomen maatre gelen tot verhooging van de monopoliehef fingen op granen en vleesch ten aanzien van een prijsverhooging van brood en vleesch en betreffende het ongedaan ma ken dier maatregelen, heeft de heer Gelis- sen, minister van handel, ngverheid, en scheepvaart, mede namens den heer Deckers, minister van landbouw en vis- scherij, het volgende geantwoord Het is den minister gebleken, dat de verhooging van de moncpolieheffing op granen op zich zelf niet heeft geleid tot aanzienlijke prijsverhooging van het brood. Een belangrijker factor was hier de ver- hooging der tarwepryzen op de wereld markt. Deze prijzen zijn thans weder da lend. De verhooging van de monopolieheffing op vleesch is na verloop van 12 dagen on gedaan gemaakt. De ministers zijn inderdaad van meening, dat niet alleen tegen groote prijsstijging van eerste levensbehoeften moet worden opgetreden, doch dat tevens zooveel mo gelijk moet worden nagelaten hetgeen een dergelijke prijsstijging zou kunnen veroor- ken. De broodprijs heeft hun voortdurende aandacht. Voor de Nederlandsche ambulance. Aan de Nederlandsche ambulance voor Abessinië zal nog worden toegevoegd een ambulance-auto, welke voor deze uitzen ding welwillend is afgestaan door het zie- kenvervoer W. J. van Oostrum te Scheve- ningen. De auto zal worden voorzien met vocxr het terrein gewenschte cushion-ban- den, terwijl het interieur zal worden ver bouwd voor het vervoer van meer patiën ten. De leider van de Nederlandsche ambu lance en het verdere personeel hebben zich bereid verklaard, een groet per briefkaart uit Abessinië te zenden met een Ethiopi- schen postzegel aan ieder, die voor de be strijding van de kosten van de uitzending der ambulance tot 1 December a.s. storten op de postrekening nr. 22120 van het Nederlandsche Roode Kruis of per post wissel een bedrag van 1 of meer onder het motto Postzegel Ethiopië. De leider der ambulance kan zich niet belasten met de toezending van serie-post- zegcls of andere combinaties. Prijsverhooging van de schoenen. In de gisteren gehouden algemeene le denvergadering van de Federatie van Ne derlandsche schoenfabrikanten is met alge meene stemmen in beginsel besloten, gezien de stijging der lederprijzen, over te gaan tot verhooging der schoenprijzen. Met be trekking tot den datum, waarop deze ver- hooging zal ingaan, werd geen bindend be sluit genomenelk bedrijf blijft te dien aanzien geheel vrij. Hieraan kan worden toegevoegd, dat de federatie zestig procent van de geheele Nederlandsche productie vertegenwoordigt Examencommissie machinist op koop vaardijschepen en voor de sleepvaart. De minister van waterstaat heeft goed gevonden voor het jaar 1936 te benoemen in de commissie, belast met het afnemen van de examens ter verkrijging van een diploma als machinist aan boord van koopvaardij schepen en als machinist voor de sleep vaart tot lid en voorzitter den heer A. H. Voe telink tot lid en plaatsvervangend voor zitter den heer ir. A. Korving tot lid en secretaris den heer C. Habich tot lid en plaatsvervangend secretaris den heer H. J. Schreuder tot leden, de heeren J. Ages, H. J. Colenbrander, D. E. *Keus. De commissie zal te 's-Gravenhage zit ting houden. Geslaagde wilde opnieuw examen doen. Een examen is een vreemd ding. De een kan er beter tegen dan de ander, maar allen zfn toch blij als het goed en wel achter den rug is en men het diploma vei lig in den zak heeft. Het daarna nog eens te willen overdoen, niemand die daaraan ook maar in de verste verte denkt. Toch is er thans zoo iemand gevonden. Een leerling van een bijzondere H.B.S. met vijf-jarigen cursus, behaalde in de voorbije zomermaanden het einddiploma. Voor en- Jecovitol levertraan we tenschappelijk de beste levertraan voor U en Uw kind. - Verkrijgbaar bij apothekers en drogisten Uw a f 0.75 per flacon. a kele vakken echter had hg minder goede cijfers behaald, met het gevolg, dat hij niet werd toegelaten tot de verdere opleiding, welke hij wilde volgen. Om uit deze im passe te raken, wilde hg het volgend jaar opnieuw examen doen, in de hoop dan be tere cijfers te verkrggen, zoodat hij toch in de gekozen richting zou kunnen verder gaan. Hij besprak de zaak met den directeur der school en deze verzocht den minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen toestemming den jongeman opnieuw tot de vijfdie klas te mogen toelaten. Dit verzoek nu is blijkens de mede- deelingen van het departement van onder wijs, kunsten en wetenschappen voor den minister aanleiding geweest, per cir culaire ter kennis te brengen van de direc teuren der Hoogere Burger Scholen en de rectoren van gymnasia en lycea, „dat een met goed gevolg afgelegd eind-examen niet kan worden herhaald. Bezitters van het einddiploma behooren derhalve niet als leerling tot de school te worden toege laten". Bovendien heeft de minister beslist, dat deze bepaling ook geldt ten aanzien van akte-examens. Resultaten met Neon-bestraling. In een vorig artikel hebben wij betoogd, dat Neonbelichting en de sterkte daarvan niet voor alle te bestralen planten gelijk is. Er bestaan groote verschillen tusschen diverse gewassen, zoodat een lichthoeveel- heid, welke voor de eene plant voldoende is, voor een ander soort te gering kan zijn. Ook zijn er planten, welke zonder een extra bestraling reeds tot een behoorlijke ontwikkeling komen. Het meeste succes mag men dan ook verwachten van jonge planten, welke uit zaad zijn verkregen. Deze hebben de grootste behoefte aan licht, omdat zg nog alles moeten opbouwen. Een groot voordeel is hierbij, dat deze kleine planten, die nog met veel opper vlakte beslaan, in een flink aantal bijeen bestraald kunnen worden. Daardoor wor den de per plant gemaakte onkosten zeer gering. Bij de proeven op het Laboratorium voor Tuinbouw-plantenteelt te Wageningen is gebleken, dat in den winter een nachtelijke bestraling van 8 uren met Neonlicht van voldoende sterkte (5001000 H. Lux Neon) de volgende resultaten oplevert De ontwikkeling van allerlei zaailingen wordt sterk bevorderd, waardoor men vlug ger krachtige, jonge planten verkrijgt. Tevens zijn deze meer bestand tegen de „omvalziekte", het zgn. smeulen der klem- planten. Ook nog langen tijd nadat de be straling beëindigd is, kan men den invloed daarvan nog constateeren. Voor een derge lijke behandeling komen vooral in aanmer king allerlei bloemgewassen, welke in den winter gezaaid worden, bijv. Begonia gra- ciles. De beworteling van bebladerde stek ken kan bevorderd worden, zooals bij het uitstekken van anjers waargenomen werd. Ook het uitgroeien van zetlingen van Cle matis Prins Hendrik gaat sneller. Ster van Bethlehem, bloeit reeds begin Februari en levert aanmerkelijk meer bloemen op dan de later bloeiende onbestraalde planten. Cloxinia's Welke in den winter direct na het uitloopen der knollen bestraald wor den, bloeien in het voorjaar vroeger en rijker (ca. 30 meer bloemen), hiervoor is een bestraling van gemiddeld 800 Lux noodig. Jonge komkommerplan ten ontwikkelen zich krachtiger en leveren na het belichten eind December uitgeplant, vroeg in het voorjaar een rijken oogst op met een totale oogstvermeerdering van 20 Tomaten planten van jongs af bestraald ontwikkelen zich krachtiger, hetgeen gepaard gaat met een beteren bloemaanleg. Voor het verkrijgen van planten, welke aan alle eischen voldoen, is het noodzake lijk de bestraling uit te voeren bij een be trekkelijk lage temperatuur. Wij zouden nog veel meer kunnen opnoemen,, waarbij plantenbestraling van groote beteekenis moet worden geacht. De kunstlichtcultuur verdient de aandacht zoowel van den plan tenliefhebber, die des winters in zijn kas of serre eens iets bijzonders te zien wil geven, als van den beroeps-kweeker, voor wien het van belang is de markt te verras sen met producten welke anders midden in den winter geheel ontbreken. Daarnaast is het zeker veel waard be paalde cultures vroeger dan ooit te kunnen beginnen, daar in den tuinbouw de vroeg ste producten immers het meeste opbren gen VIJANDL1JKHEDEN ACHTER HET NOORDELIJK FRONT. Achtergebleven groepen Abessijnen voeren een guerilla. De bevolking in bet bezette gebied houdt zich rustig. (Telegrafisch via Asmara). Aan het front, 18 November 1935. In mijn laatste mededeelingen maakte ik melding van afzonderlijke aanvallen achter het Italiaansche front, dus in onzen rug. Dit waren inderdaad tot voor enkele dagen niet meer dan tamelijk onbeduidende scher mutselingen, waaraan men dan ook geen bijzondere beteekenis toekende. Alleen vroeg men zich af, wie de aanvallers wa ren, d.w.z. of het kleine groepen van de Abessijnsche legermacht waren, wien het gelukt was, door de linies te sluipen, dan wel of deze aanvallen uitgingen van de be volking zelf In de bezette streken dit laatste zou natuurlijk het ergste zijn ge weest, want tot dusverre had men er van Italiaansche zijde vrijwel op vertrouwd, dat deze bevolking, die goed wordt behandeld, en over het algemeen geen reden tot kla gen heeft, zich rustig zou houden. Dit blijkt dan ook inderdaad het geval te zijn. Het zijn zonder eenigen twijfel Abes sijnsche troepen, die er in geslaagd zijn, zich te verbergen toen de Italiaansche ko- lonnes het gebied binnenrukten. Dit moet hun niet al te lastig zijn gevallen, want een terrein van die uitgestrektheid kan men niet in alle hoeken en gaten doorvorschen. De tallooze bergkloven en grotten bieden schuilplaatsen, die alleen voor ingewijden te vinden zijn. Deze achterblijvers moeten een middel hebben gehad, om in verbinding te blg'ven met wat men in een Europeeschen oorlog hun „hoofdkwartier" zou noemen. Vandaar uit hebben zij vermoedelijk instructies ge kregen, om zich rustig te houden tot het gewenschte oogenblik zou zijn aangebro ken. Dit oogenblik acht men thans waar schijnlijk gekomen, zoodat de zwarte krij gers hun schuilplaatsen hebben verlaten. GUERILLA ACHTER HET FRONT. Dit heeft aanleiding gegeven tot een guerilla achter het front. Wel is waar een guerilla op kleine schaal en waaraan men van Italiaansche zijde zonder daarom de beteekenis er van te verkleinen niet veel waarde hecht, maar dan toch een min of meer onvoorziene omstandigheid. Men meen de immers met den vijand achter het front voorgoed te hebben afgerekend Dit is intusschen een misrekening geble ken. Het is wel uitsluitend te danken aan Herinneringen aan 1914 en 1918, door een ooggetuige. Hl. Nu en dan verschenen frontsoldaten met staal harde trekken. Wie vermocht de roerselen van het gemoed der als dieren tegen elkaar in 't strijdperk opgejaagde ongelukkigen te peilen Een Goliath or.der hen, het ijzeren kruis op de borst, vroeg eens heel bescheiden aan een dame met een snoezig knaapje of hij den kleinen bami:in even de hand mocht drukken. Het werd hem daarna te machtig, z'n breede schouders trokken stuipachtig, de man ver dween. OudersmartOm alle provocaties te vermijden, vooral van uit het evenwichi geslagen vreemden, werd de Nederlandsche autorieit later uiterst zuinig met vergun ningen zich langs of bij het versperde ge deelte op te houden. Er was echter ook een ca egorie personen van diverse pluimage, in de gulden keten van den Mammon ver strikt, die ter wille der smeer de vijande lijke kandelaars likte. Schippers vooral werden „uitgemolken", wisten echter de noodige reserve te betrachten, ook al kon den zij een tipje van den geheimzinnigen sluier misschien oplichten. De rijk betaal den moesten het hachje wagen voor waar devolle inlichtingen. Wee, indien een hun ner naar de andere partrj werd overgehe veld door nog verlokkender goudstroomen Hij was zijn leven geen oogenblik meei zeker, de wraak vervolgde hem onbarm hartig, waarvan de bewijzen nog altg'd voorhanden zijn. Voorbeeld Oogeuschijn- lijk eerst vreedzaam partijtje biljart, rustig vertrek, knallende revolverschoten breken Egyptische duisterniseen menschen- leven weggevaagd, de aanvaller van den „Spitzel" spoorloos verdwenen, als door de aarde ingezwolgen. Kan het beknopter Verlies echter niet uit het oog, dat een dergelijke „volte face" er eenigen op de „schietbaan" te Gent bracht. Behalve mo numenten treft men op vele grensdorpen herinneringsplaatjes in de gevels aan met het lugubere „Voor den kop geschoten" In Bouchaute zelfs twee, waarvan een van een 18-jarig meisje Phantastische verhalen hebben, ook in de buitenlandsche pers de ronde gedaan over fabelachtige schatten, door sommigen hier met den handel vergaderd, gedurende deze noodlotsperiode. Zeker, er zijn finan cieele meteoren aan den „geldhemel" ver schenen om een poos met ongewonen glans te schitteren, spoedig verzonken de meesten weer in 't niet. Het leeuwendeel der O. W.ers, barons Zeep e.d. oeschikten over te zwakke beenen om de ongewone weelde te dragen, kwam op de harde keien terecht. Zoo gewonnen, zoo geronnen, 't Spoelde als zand door de begeerige vingers weg Bruut egoïsme vierde overal hoogtij. Nooit werden b.v. zooveel zwijnen geknuppeld als in de laatste uren VOO*' hcu slachtverbod, niemand zag er een staartje van. Terwijl de groote masa ellendig krap in nooddruft zat, op de dagelijksehe portie van 2 k.g. overgesatureerd aardappelmeel- brood kauwde mogen de professoren, die het als prima voedsel qualificeerden er tot in lengte der dagen van genieten den geur van koffie en meerdere specerijen uit het reukorgaan verbande, de beroemde een heidsworst vermaalde, driemaal „gekeerde" jasjes aantoog, slechts sporadisch lar.gs den kettinghandel tegen exorbitante prijzen iets van verdachte qualiteit machtig kon worden, alle uiterlijk van welgedaanheid verloor, waagden op pakjes marken beluste sluikers de huid om fijne likeuren, onver- valschte bloem, prima kaas, uitmuntende sigaren, hoopen chocolade, 't vermaarde bukvet, beste hammetjes, en nog meer aan verwante artikelen aan de zuidzijde der li miet te deponeeren, waar dit alles natuur lijk met open armen door de Duitschers werd ontvangen, want in het etappenge- bied regelden zij alleen den handel. Men oordeele niet te hardvochtiggrooteren schaften zich consenten aan, kleintjes ageerden op eigen houtje. Verboden perzi ken smaken naar meer, ofschoon velen met bittere ontgoocheling later op de waarde- looze „briefkens" hebben gestaard, door de nimmer rustende rotatiepers tot milliarden- reeksen vermenigvuldigd. Schrale oogst voor doodsgevaar Zoo, tusschen hoop en vrees geslingerd, sleepten zich tergend langzaam vier jaar kringen heen. Onophoudelijk bulderde het geschut, bij het springen van landmijnen schudden de huizen, sprongen ramen en deuren soms open. Vóór de tweede helft van 1918 aanbrak, konden we echter reeds zien, dat de oor logsmachine der bezetters danig aan slijta ge onderhevig geraakte, de wals zou eer lang terugrollen Eens beleefden we hier nog benauwende momenten. Op een Zondag verscheen on verwachts een auto vol genie-officieren. Holten werden naast sluizen en bruggen gegraven, opgevuld met dynamiet. ALs een loopend vuurtje verspreidde zich het ge rucht ,.Pe Duitschers houden in Gent di visies gereed om Zeeuwsch-Vlaanderen te bezetten. Ze meenen naar een land van melk en honing te verkassen", 't Zou op een bittere teleurstelling voor hen zijn uit- geloopen tusschen onze berooide bevolking. Na den kamp is dit plan door eenigen be vestigd, door anderen gedesavoueerd. Bui ten kijf was de Nederlandsche regeering uitstekend op de hoogte, beschikte even eens over verba zenden tact om voorloopig alle consternatie te bezweren. Trouwens, het zou doelloos heen en weer zwerven zijn geweest. Ondanks alles bleven wij elke poging tot verslapping der vaderlandsche gedachten bekampen. Ingewijden wisten reeds lang door lectuur in vreemde organen, dat would-be-wereldhervormers honderden mg- len achter het front in veilige redactie-bu reaux duidelijk zinspeelden op eventueele verdeeling niet alleen van „des beren huid", maar ook zich laatdunkende utopieën vorm den over de gemakkelijke wijze, waarop men van andermans leer schoenen kan snijden. Het „recht" toch wordt nog altijd zoo ge makkelijk den hals omgedraaid tijdens den overwinningsroes Scrupules stonden niet in het woordenboek van dit groepje fana tieke „strebers". We bevroedden reeds, dat er in dezen heksenketel vol ongemotiveerde en onbe kookte verlangens niets goed kon gebrou de maanheldere nachten, dat de aanvallen nog slechts in beperkte mate hebben plaats gevonden. In de heldere nachten, die w\j thans hebben, waagt ook de Abessijn het niet, zich zonder noodzaak bloot te geven, want in het maanlicht levert hg een even goed mikpunt op als overdag. De mogelijk heid is echter volstrekt niet uitgesloten, dat zijn activiteit zal verdubbelen, zoodra de stand van de maan in zijn voordeel is veranderd. Het spreekt vanzelf, dat men daarmede aan Italiaansche zijde bij voor baat rekening houdt. Het ernstigste geval heeft zich voorge daan op 40 kilometer achter het front, in de onmiddellijke nabijheid van de hoofd verbindingslinie tusschen twee kolonnes. Dit treffen had overigens niet plaats by nacht, doch bij het krieken van den dag. De kolonne Beili was opgerukt tot aan het Asby-Dera-plateau, toen de Askari's plot seling begroet werden met machinegeweer vuur. Het bleek, dat Abessijnsche troepen met machinegeweren hadden post gevat op de muren van de stad Asby. Overste Belli viel als een van de eerste slachtoffers ge lukkig bleek hij slechts te zijn gewond. Het gevecht hield den geheelen dag aan, doch tegen den avond bestormden de Aska- ri's, met de bajonet op het geweer, de wal len van de plaats, waarop de Abessijnen het hazenpad kozen, met achterlating van 50 dooden, een aantal machinegeweren en een aanzienlijke hoeveelheid ammunitie. HET BEGIN VAN DEN GEOR- GANISEERDEN TEGENSTAND? Sommigen zijn de meening toegedaan, dat dit het begin zou beteekenen van den georganiseerden tegenstand anderen spre ken dit vermoeden tegen en wijzen er op, dat de vijand toch moeilijk veel succes kan verwachten van in elk geval slechts kleine, geïsoleerde groepen gewapenden, die ach ter het front opereeren en tusschen welke geen, of slechts zeer beperkte samenwer king kan bestaan. Veel hulp en steun kunnen zij niet ver wachten van de inheemsche bevolking, die al heel spoedig heeft leeren inzien, dat zij niets van de Italianen te vreezen heeft, zoolang zij zich rustig houdt, terwijl haar eigenbelang haar buitendien voorschrijft om op goeden voet te blijven met de blan ken, met wie zij lang geen onvoordeelige zaken drijft. Een groote factor ten gunste van de Ita lianen is, dat zij de inboorlingen niet be handelen „du haut de leur grandeur", m tegenstelling met vele andere kolonisee- rende volken. Er bestaat tusschen de Ita liaansche soldaten en de Abessijnen in het bezette gebied een verhouding, die men zou kunnen karakteriseeren als vrijheid, ge lijkheid en broederschap. En het Abessijn sche ras is in doorsnee intelligent genoeg, om dit in te zien en er zgn voordeel mee te doen. De kooplieden geneeren zich dan ook niet om f link te overvragen. Voor een ei werd op de markt te Adigrat een lira gevraagd, terwijl men in Ehythrea voor een lira twee dozijn eieren kon krijgen Ik voer dit hier slechts aan om het be grijpelijk te maken, dat de bevolking in het bezette gebied naar alle waarschijnlijkheid geen anderen dan zijdelingschen steun zal verleenen aan de Abessijnsche troepen, die er zijn achtergebleven. HET VERTREK VAN GENERAAL DE BONO. Het bericht van de terugroeping van ge neraal de Bono is hier met leedwezen ont vangen. Men is van oordeel, dat het aan zijn krachtige en kundige leiding te danken is, dat de veldtocht het gunstige verloop heeft gehad, waardoor hij zich tot op dit oogenblik heeft gekenmerkt. Men ver trouwt overigens dat de nieuwe opperbe velhebber den ingeslagen koers zal blijven volgen. Het heeft voldoening gewekt, dat generaal de Bono is uitgeroepen tot maar schalk. SVEN OLAFSON, Oorlogscorrespondent aan het Italiaansche front. (Nadruk verboden.) wen worden. „Un homme averti en vaut deux". Gewaarschuwd waren verscheidenen over de mogelijkheid van deze heethoofden een practische proeve der „grijppoiitiek" te zien vooruitschuiven. De uitkomst stelde lien in 't gelijk. Gelukkig bleef het tot de „pia vota". Verwaarloozen we echter niet even te memoreeren, hoe de bezetting zeit van twee propagandamiddelen ijverig ge bruik maakte, n.l. door het vuur der twee dracht aan te blazen en de Hollanders als haar medestanders te qualificeeren, waar door de openbare meening deels werd ver giftigd. Onvergankelijke eere aan mannen als Hans, die het misdadig spel daar durf den brandmerken In de voorste gelederen hier te hebben gestaan om de spits af te bijten gedurende dezen strijd, door woord en schrift, zooveel zwakke krachten ver mochten meegewerkt te hebben ten einde de bron te stoppen, waaruit giftige dampen van haat, misschien wraakzucht voor de volgende geslachten onzer zusternaties blij vend zouden opgeborreld zijn, stemt mg nog altijd tot onvermengde dankbaarheid. Ten Noorden der Scheldezoomen heeft men mo gelijk niet zoo intens de beteekenis gevoeld van de diep-vemederende idee als redeloo- ze wezens versjacherd te kunnen worden. Geen wonder kon het baren, dat ons be wustzijn van nationale trots na zooveel lij den er heftig tegen opbruiste. Neêrland, 't „eigen landje" lette destijds op uw saeck van d'Ee tot Hontenisse S. v. G., Nov. '35. E. J. M. (Slot volgt).

Vlissingse Courant | 1935 | | pagina 6