DE LEVENSLOOP VAN PIETER PEUTER KOOTJES SPORT BUITENLAND GEMENGD NIEUWS BURGERLIJKE STAND In de weelt van 11 tot en met 16 No vember werden In ona land BS faillissemen ten uitgesproken. Te 's-Gravenhage is opgericht de Omnl- cum film-maatschappij, een onderneming, welke zich ten doel stelt Nederlandsche ge luidsfilms te produceeren. Het station D.P. te Rotterdam wordt met ingang van 1 December gesloten voor vrachtvervoer, teneinde de groote drukte aan dit station eenigszins te ontlasten. De Amsterdamsche Ballastmaatschappij, aan welke maatschappij het bouwen van de pijlers en de landhoofden voor de verkeers- brug over het Hollandsch Diep, nabij Moer dijk, is opgedragen, is thans zoo ver met het werk gevorderd, dat men verwacht- Woensdag het laatste beton te kunnen stor ten. Daarmee is de onderbouw van de brug dan zoover gereed, dat alle overspanningen kunnen worden geplaatst. De welvaart van een gemeente hangt ze ker niet af van het aantal inwoners, Alle groote gemeenten in ons land zitten in fi- nancieele moeilijkheden. De kleine gemeen te Vlaardinger Ambacht kan alle belastin gen verlagen en de subsidie voor de leerlin gen der bewaarscholen verhoogen van 10 tot 15. O O In de R. Kath. kerk te Bocholtz werd gistermiddag op heeterdaad betrapt bij het openbreken van een offerblok W. H. uit Kerkrade. Aan de politie, die hem arres teerde, heeft M. bekend, zich aan soortge lijke diefstallen te hebben schuldig ge maakt in Kerkrade, Heerlen, Lauradorp en andere plaatsen. H., die 21 jaar oud is, is naar de gevangenis te Maastricht overge bracht. s In het paleis van schoone kunsten te Brussel werd gisteravond de 500e opvoering gegeven van ..Boefje", met mevr. Annie van der Lugt MelsertVan Ees in de titel rol. De zaal was eivol en het succes over weldigend. 9 Bij Vigo is een visschersboot gekapseisd, welke ondanks het stormachtige weer toch was uitgevaren. Vijf mannen der equipage zijn verdronken. De overigen konden door een andere visschersboot worden opgepikt. 9 O O Het is nog steeds buitengewoon slecht weer in boven-Italië. In het Zuidelijke Voor-Alpen-gebied in de provincie Bellino en in de Dolomieten is zooveel sneeuw ge vallen, dat verschillende verkeerswegen werden onderbroken. In de plaats Sapada ligt de sneeuw 50 cM. hoog. In de provin cie Bressia werd tengevolge van den regen val der laatste dagen en door den hoogen waterstand aanzienlyke schade aangericht. Te Cansinato zijn 3 huizen ingestort. Zes families zijn dakloos geraakt. >9 In het overstromingsgebied der Vendee heeft zich Maandagavond een ernstig on geval voorgedaan, dat 4 personen het le ven heeft gekost. Een boer uit de buurt van Pontenay de Comte wilde Maandag middag met zijn vrouw en 4 kinderen, van 11 tot 22 jaar oud, met een boot zijn door het water omringde huis verlaten, om zich naar veiliger oorden te begeven. Door tot nu toe onbekende oorzaak is de kleine boot plotseling omgeslagen. De uit 6 per sonen bestaande familie geraakte met have en goed te water. De boer zelt slaag de er in zijn vrouw te redden. De kinderen zfln evenwel verdronken. tot voorzitter van den polder Walcheren, mr. H. F. Lantsheer, te Oostkapelle tot dijkgraaf van den Altekleinpolder (Noord-Beveland), P. de Regt, te Kats tot plaatsvervanger van den dijkgraaf van den Wilhelroinapolder (Walcheren), P. Dekker, te Arnemuiden tot gezworene van het waterschap Lo- ven-en-Willémskerke, P. W. de Visser, te Hoek. Herbenoeming burgemeester. Bij Kon. besluit is opnieuw benoemd tot burgemeester der gemeente Westdorpe de heer F. A. Hendrikse. KERK- EN SCHOOLNIEUWS Bevestiging en Intrede. Zondagmorgen werd in de Ned. Herv. kerk te Ter Neuzen tot hulpprediker beves tigd de heer Ph. J. Greeven. De bevestiging had plaats door dr. Cazerrier met een pre dikatie over 2 Thim. 4 le ged. „Predikt het Woord". Na de bevestiging zong dé gemeente staande Gezang 77 1. Des middags deed de heer Greeven zijn intrede naar aanleiding van Ps. 81 11. Geref. Kerken. Beroepen te Groningen (vac.-J. J. Miedema), W. H. van der Vegt te Goes. Prof. dr. D. Nauta. Tot hoogleeraar in de faculteit der Theo logie aan de Vrije Universiteit is benoemd aLs opvolger van dr. H. H. Kuyper, om on derwijs te geven in het kerkrecht, de AL gemeene en Vaderlandsche Kerkgeschie denis, de Encyclopaedie en Symboliek, dr. D. Nauta, predikant bij de Gereformeerde kerk van Woubrugge. Dr. Doedes Nauta werd 11 April 1898 te Dokkum geboren en is een zoon van den burgemeester van Dantumadeel.Hij stu deerde aan de Vrflé Universiteit en werd in 1922 candidaat, om 1 September van dat jaar hulpprediker te worden bij de Gere formeerde kerk van Alphen aan den Rijn. Dit is hij geweest tot 31 Mei 1926 12 Juni 1927 aanvaardde hij zijn ambt te Wou brugge, sprekende over Joh. II vers 30. na te voren te zijn bevestigd door ds. E. Schouten van Amersfoort. De nieuwe hoogiesraar, die de Particu liere Synode van Z.-Holland Noord bij her haling als scriba diende, heeft in de classis Woerden bij de procedure, die in 1931 leidde tot afzetting van dr. J. G. Ubbink te Ze venhoven, een bijzondere plaats ingenomen. Op 5 Juli j.l. promoveerde de nieuwe hoogleeraar onder zyn voorganger cum laude tot doctor in de theologie, op een lijvige dissertatie over „Samuel Maresius", een bekend gereformeerd theoloog" uit Frankrijk. Dr. Nauta vervult enkele depu- taatschappen van de classis Woerden, is eindredacteur van de „Rynlandsche Kerk bode" en secretaris van het Reünistencorps N.D.D.D. van de Vrije Universiteit. RECHTSZAKEN Rechtbank te Middelburg. Door den politierechter te Middelburg werden heden de navolgende zaken behan deld F. Z., 20 jaar, zonder beroep, te Vlissin- gen, verdacht van diefstal van aardappelen te Vlissingen op 5 October jl. ten nadeele van P. Janse, 15 b. s. 10 d. h. A. B., 47 jaar, werkman en J. C. V., 38 jaar, beiden te Middelburg, verdacht van diefstal van een hoeveelheid tegelsteénen te Middelburg op 23 September jl. ten nadeele van F. Hoornick. No. 1 een. maand gevan genisstraf voorw. en 15 b. s. 10 d. h., no. 2 vrijgesproken. W. N., 56 jaar, timmerman te Kruinin- gen, verdacht van mishandeling van J. v. d. Tak te Kruiningen op 28 September jl. 15 b. s. 10 d. h. J. V., 32 jaar, arbeider te Hulst, verdacht van mishandeling van P. Bot te Hulst op 6 October jl. Een week gevangenisstraf. F. H., 44 jaar, koopman te Clinge, ver dacht van beleediging van J. Rottier te Clinge op 9 October jl. 10 b. s. 5 d. h. W. M., 37 jaar, te Middelburg, verdacht van mishandeling en beleediging van W. v. Belzen te Middelburg op 28 September jl. 10 b. s. 5 d. h. J. v. B., 33 jaar, hofmeester te Vlissin gen, verdacht van overtreding van de Cri- sisinvoerwet (verboden invoer van boter) te Vlissingen op 11 Oct. jl. 20 b. s. 10 d. h. N. H., 41 jaar, leurder te Ierseke, ver dacht van diefstal van veldvruchten in den nacht van 5 op 6 October jl. te Ierseke ten nadeele van J. Poley. 10 b. s. 5,d. h. E. J. L., huisvr. J. V., 28 jaar, te Hulst, verdacht van beleediging van L. Taelman te Hulst op 9 October jl. 10 b. s. 5 d. h. J. L., 32 jaar, landbouwersknecht te Nieuw en St. Joosland, verdacht van dief stal van aardappelen op 2 October jl. te Nieuw en St. Joosland ten nadeele van S. Kodde. Een maand gevangenisstraf voorw. en 15 b. s. 10 d. h. J. J. P., 22 jaar, chauffeur te Vlissingen, verdacht var mishandeling van P. de Rijke te Vlissingen op 16 October jl. 10 b. s. 5 d. h. J. d. P., 51 jaar, groentenhandelaar te Ritthem, verdacht van beleediging van L. Tange e.a. te Souburg op 24 Augustus jl. Bekrachtiging van het vonnis waartegen verzet, 10 b. s. 5 d. h. MARINE EN LEGER Hr. Ms. „Gelderland" is 18 Nov. 17.30 uur vertrokken van St. Cruz de Teneriffe. Hr. Ms. torpedobootjagers „Kortenaer" en „Van Ghent" bevonden zich 17 November om 12 uur op 34 gr. 50 min. N.B. en 20 gr. 9 min. O.L. De officier van gezondheid van Hr. Ms. „Van Ghent" gaf medische hulp aan een Noorsch schip, dat om doktershulp geseind had. De luitenant ter zee le klasse W. F. van Langeveld van het wachtschip te Willems oord is overgeplaatst als commandant van Hr. Ms. torpedoboot Z. 7 te Nieuwediep. De luitenant ter zee 2e klasse A. G. den Boesterd, onlangs uit Oost-Indië gerepa trieerd, is geplaatst aan boord van Hr. Ms. wachtschip te Vlissingen. VOETBAL: Wedstrijdultslagen Z.V.B. Zaterdag 16 November. ArnemuidenR.C.V. 41 SerooskerkeOostkapelle 52 Zondag 17 November, le klasse A. Vlissingen III—Veere 1—1 Hansweertsclie BoysIerseke 33 Overgangsklasse. DomburgEiland Boys II 22 2e klasse A. De Zeeuwen IVDe Noormannen 1i Scheldestroom IINieuwla-nd 40 Vlissingen IVR.C.S. 34 2e klasse D. S.C.D.Breskens III 46 3e klasse A. De Noormannen IIEiland Boys III 13 Vlissingen VDomburg II 17 Zeelandia VMiddelburg VI 14 LUCHTVAART Van Tyen adjunct-directeur van Fokker. Naar het „Vad." verneemt, is binnenkort de benoeming tot adjunct-directeur van de N.V. Nederlandsche Vliegtuigenfabriek Fokker te verwachten van. den heer J. E. van Tijen, als opvolger van dr. Stephan. Vijf jaar geleden, heeft de heer Van Tijen de aandacht op ach gevestigd door de eerste Nederlandsche solovlucht van Amsterdam naar Batavia te maken in een sporttoestel. Daarna is hij iin dienst getre den van het luchtscheepssyndicaat, dat hem te Friedrichshafen detacheerde. Van Tijen is ook de eerste Nederlandsche zwe ver geweest. In menig opzicht dus een pionier. NA DE VERKIEZINGEN IN ENGELAND Bij het begin dezer week, waarin waar schijnlijk de hervorming van het kabinet zal plaats vinden, doet zich een aantal problemen voor ten aanzien van de samen stelling der nieuwe regeering, o.a. de ne derlaag van - MacDonald en -'zijn zoon, en de onzekerheid omtrent de plannen van Lord Halifax. Alle drie behooren zij tot de Nationale Arbeidersparty en wanneer zy niet langer van de regeering deel uitmaken, zou het nationale karakter hiervan verzwakt wor den. Ook zou, zoo zegt men, de minister president Ramsay MacDonald voor de lei ding van het kabinet willen behouden. Ook heerscht onzekerheid omtrent de plannen dier ministers Eyres Monsell en Cunliffe Lister, die zich in hun kieskringen niet candidaat hebben gesteld. Baldwin zal de mogelijkheid onder de oogen moeten zien, om Churchill in het kabinet op te nemen, want diens houding heeft in belangrijke mate bijgedragen tot versterking vain de eenheid in de conser vatieve partij en tot het accentueeren van haar overwinning bij de verkiezingen. DE KONINGSMOORD TE MARSEILLE. Bij de voortgezette behandeling van het proces wegens den koningsmoord te Mar seille, begint het verhoor van beklaagde Kralj, doch deze verklaart niet te willen antwoorden. De president vraagt hoe de beklaagde tot de Oestadsja is toegelaten. Legde hy den eed van strikte gehoorzaamheid af, een eed om, op straffe des doods, zonder tegenspre ken alle orders uit te voeren? Met neergeslagen oogen antwoordt Kralj tenslotte Ik trad in 1933 toe tot de Oes tadsja, door bemiddeling van Pawelitsj en legde den Kroatischen bevrijdingseed af. Kralj, die met zachte stem spreekt, ver mijdt al te rechtstreeksche antwoorden te geven. Op de vraag, of hij een dergenen was, die zich in het kamp der Oestadsji's te Janka Poesta oefenden, antwoordt Kralj eerst, dat hij nabij het kamp verblijf hield. Kralj verklaart dan, dat het kamp een boerderij was, waarop de procureur-gene raal interrumpeert Een boerderij, zoo ge wilt, maar een boerderij, waar dagelijks geoefend werd met kogels op schietschij ven." De verdediger. Desbons, moet tot de orde worden geroepen, wanneer hij alle reeds vroeger door de beklaagden afgelegde be kentenissen in haar geheel wil ontkennen. Kralj heeft namelijk tijdens de instructie bekend, zich in het hanteeren van wa pens en het werpen van bommen te hebben geoefend, terwijl 'de andere beklaagden soortgelijke bekentenissen hebben afgelegd. „Ik doe opmerken", aldus de president, „dat de bekentenissen'niet slechts te Mar seille werden afgelegd, doch hög eens in het Duitsch herhaald werden met andere tolken, dan die te Marseille." Naar tha.ns schijnt, willen de beklaagden by het verhoor op al hun verklaringen te rugkomen. „De Oestadsji's", zoo wordt gevraagd, „hebben zij Alexander veroordeeld?" De beklaagde ontkent dit, doch verklaart daarna weer het tegendeel. De president vraagt dan nog of de be klaagde in de gevangenis te Weenen niet het bezoek heeft ontvangen van een kolo nel, één der leiders van de Oestadsja. Kralj aarzelt, en antwoord dan van niet. RUSSISCHE SCHEEPSAANKOOPEN IN HET BUITENLAND. De officieele Russische statistiek betref fende den scheepsinvoer uit bet buitenland in de eerste negen maanden van dit jaar geeft interessante cijfers over deze aan- koopen, verdeeld over de verschillende lan den. Er werden in genoemde periode in to taal 120 schepen met in totaal 162.428 B. R.T. in Rusland ingevoerd. De koopprijs bedraagt 6,7 millioen G.Rbl. Hieronder be vinden zich 48 handelsschepen ter waarde van 5,4 millioen G.Rbl. en 72 kleinere soor ten schepen (visschersbooten, lichters, sleepbooten, kotters, enz.) ter waarde van 1,3 millioen Rbl. Nederland heeft 26 sche pen met 85,311 B.R.T. ter waarde van 3,2 millioen Rbl. geleverd, dan volgen Duitsch- land met 19 schepen met 20,625 B.R.T. ter waarde van 1,4 millioen Rbl., Engeland 9 schepen met 37,445 B.R.T. ter waarde van 846,000 Rbl., Noorwegen 6 schepen met 13,858 B.R.T. ter waarde van 537,000 Rbl. De rest is verdeeld over zes landen. In deze statistiek zijn slechts die schepen opgeno men, welke tot einde September werkelyk in Rusland zijn ingevoerd. Ter vergelyking zijn nog de cijfers van 1934 in de statistiek opgenomen. Dat jaar werden 97 schepen met 62,295 B.R.T. ter waarde van 2.8 mil lioen Rbl. ingevoerd waaronder 24 han delsschepen ter waarde van 1,8 millioen door G. Th. ROTMAN Links en rechts vliegt het "brood door de lucht Als 't niet zo treurig was, was het een klucht In 'n ogenblik tijd is de bakkerij Een beeld van verwarring en razernij Het eind van de zaak Is een dof gekraak, Een dreunende slag Kortom, het is raak (Nieuwe spelling)' De auto kwam met geweld tot staan Tegen de brandende oven aan, En daar Hilda boven op d'oven vloog, Was ze naUiurïijk heel gauw droog Ze klom er weer af, Liep naar huis op 'n draf, En Pieter mocht nooit Meer mee voor straf (Donderdag vervolg) liiiiuiiiiiiiiiiiiiyiiiiuiiiiiiiiiiiiiiuiiiii Rbl. De voornaamste leveranciers waren Engeland en Nederland met tezamen 52,000 B.R.T. ter waarde van 2,1 millioen Rbl. ANTI-SEMIETISME IN POLEN. Zaterdag werd een dynamiet-aanslag ge pleegd op een synagoge te Sosnowitz, waar bij een gedeelte van het gebouw, waar ver nieuwingen worden aangebracht, werd ver nield. De ruiten van verschillende in de om geving gelegen hulzen werden vernield. Een veertienjarige Joodsche jongen, die bij den ingang van de synagoge stond, werd zoo ernstig gewond, dat hij Zondag is overleden. Drie andere personen werden zwaar gev/ond. De politie heeft reeds eenige personen ge arresteerd. DREIGENDE OORLOG IN CHINA. Volgens een bericht uit Tsjang Tsjoen heeft de woordvoerder van het Kwantoeng- leger verklaard, dat iedere poging der re geering te Nanking de autonomistische be weging in Noord-China door het zenden van troepen te onderdrukken, vanwege het Kwantoengleger met de wapenen zal wor den beantwoord. De voorbereidingen daar toe zijn reeds getroffen. Een binnentrekken van Nankingtroepen in Noord-China is in strijd met de Boxer overeenkomst en den wapenstilstand van Tang Koe. Volgens te Tientsin ontvangen bericht, zou men in Mandsjoekwo bevel tot mobili satie hebben gegeven. Achttien Japansche vliegtuigen en een trein met materiaal zijn gisteren te Sjan- ghaikwan aangekomen. Verkeersongelukken. Gistermiddag heeft een botsing plaats ge had tusschen twee personenauto's op het kruispunt Quatre Bras onder de gemeente Woudenberg. In een auto, komende uit de richting Doorn, zaten twee personen, zekere van B. uit Soest en v.an W. Deze auto werd in de uank aangereden door een auto ko mende uit de richting Woudenberg. Beide auto's kwamen terecht tegen een steenen muur van het hotel-pension Quatre Bras, waarbij beiden werden vernield. De twee personen werden onder dé wrakstukken vandaan gehaald. Van B. was reeds over leden. Van W. was ernstig aan hét hoofd gewond en is op medisch advies per zieken wagen naar het ziekenhuis Lichtenberg te Amersfoort overgebracht. m de beruchte bocht bij Renswoude is een auto uit de richting Renswoude en rijdenoe in de rich ting De Klomp in volle vaart tegen een boom gereden. De slag was ontzettend. De twee passagiers werden zwaar gewond uit den auto gehaald. Een van de passagiers, dr. Wouter Hiby uit Den Haag werd by de botsing bijna opslag gedood. De chauffeur is in hopeloozen toestand naar het gemeen tehuis te Renswoude gebracht. Men vreest voor zijn leven. De auto werd vernield. Gistermiddag zijn op den Leeuwarderweg te Groningen drie jongetjes, die plotseling achter een wagen vandaan kwamen, door een vrachtauto aahgereden. De 5-jarige T. K. kreeg zware inwendige kneuzingen en is in het Academisch ziekenhuis opgenomen, de 4-jarige C. K. kreeg kneuzingen aan een voet en een 3-jarig kind kwam er goed af. Gisteravond is de ongeveer 40-jarige A. L., die te voet op weg was naar St. Antho- nis, te Ledeacker door een wielrijder aan gereden. Het slachtoffer bleef bewusteloos op den weg liggen. Nadat geneeskundige hulp was ingeroepen, is L. naar zijn wo ning venroerd, waar hij hedenmorgen, zon der tot bewustzijn te zijn gekomen, is over leden. Gisteravond is de 15-jarige P. Kloekstra te Noordbergum bij het overste ken van den straatweg door een personen auto aangereden en vrijwel op slag gedood. Het lijk van den jongen is in beslag geno men. Onitrent de schuldvraag stelt de poli tie een onderzoek in. In het ziekenhuis ,,De Lichtenberg" te Amersfoort, waar hij ter verpleging was opgenomen, is in den afgeloopen nacht net tweede slachtoffer van het ernstige auto-ongeluk op den hoek rijksweg en provincialen weg onder de ge meente Woudenberg, de heer C. H. van der Weerd, overleden. Op den Stationsweg te 's-Gravenhage heeft in den afgeloopen nacht een ernstig ongeluk plaats gehad. Een personen-auto, bestuurd door den 30- jarigen C. B. uit de Deimanstraat, 'komen de van de Wagenbrug, reed met vry groote snelheid, vermoedelijk doordat hij slipte, te gen een lichtmast op den hoek van den Van Hogendorpstraat by perceel 79. Twee dames, die op het trottoir liepen, werden tegen den grond geslingerd. Eén van deze vrouwen, de 32-jarige mej. M. van D., wo nende aan de Amsterdamsche Veerkade, werd met een lichte hersenschudding, de andere, de 35-jarige mej. B. B., wonende aan het Oranjeplein, met schedelbasisfrac- tuur, naar het ziekenhuis Zuidwal overge- b-acht. Naast den bestuurder was de wachtmeester-hoefsmid C. van B., oud 44 jaar, uit Leiden gezeten. Deze viel uit den wagen en bekwam een hersenschudding. Hij werd opgenomen in het militair hospitaal. Zyn toestand is ernstig. Overstrooming enin Engeland. De overstroomingen in Zuid- en Midden-Engelana breiden zich nog uit. Bij Windsor staat een deel van het slot park onder water, terwijl ook de bekende sportvelden van Eton overstroomd zijn. Ook te Londen is men ongerust in ver band met den was van de Theems. Te Ro- bertsbridge, bij Hastings zijn vele schapen verdronken, terwyl de bewoners naar de bovenverdiepingen van hun huizen moesten vluchten. In de badplaats Bath staan honderd hui zen onder water. De inwoners maken ge bruik van roeibooten om van de eene plaats naar de andere te komen. Ook in talrijke andere plaatsen staan de straten blank. Hier en daar bereikt het water een stand van 1.50 M. Als verklaring va.nde overstroomingen in Zuid- en Westelijk Engeland heeft Lord Desborough, voorzitter van het waterschap van de Theems, gisteren meegedeeld, dat de laatste dagen 5500 millioen gallon water door de sluis bij Teddingtom waren ge stroomd tegen 1500 millioen normaal in een tijdvak van 24 uur. Te Wlmbourne in Sussex zag een inspec teur van de dierenbescherming, die daar toevallig langs reed, dat negen paarden op een laag weiland tot de borst in het water stonden en gevaar liepen te verdrinken. Met behulp van eenige boerenzoons heeft de inspecteur, die de dieren ?1 niet meer andera dan zwemmende kon bereiken, de dieren een voor een gered en naar een hooger gelegen weide vervoerd, waar ze niet kunnen ver drinken. Negen dooden by een familietwist. Een familietwist heeft in de stad Diar Bekir 9 personen het leven gekost. Een jongeman schoot op straat zijn vriend dood, waarna alle familie leden van den doode naar de wapens gre pen en tegen de familie van den moorde naar den stryd aanbonden. Er ontstond een hevige schietparty en toen de politie ter plaatse verscheen, waren reeds 8 personen gedood. Vijfentwintig personen zijn gear resteerd. MIDDELBURG. GETROUWD. A. Mondeel, 32 j. en M. E. J. van Driel, 25 j. (M.C.) WISSELKOERSEN Noteering van heden, 19 November 1935, des nam. 3 uur (officieel) Londen 7.24% Berlijn 59.25 Parijs f 9.701/2 1.47%. Brussel 24 90 New-York

Vlissingse Courant | 1935 | | pagina 2