500 300 100 25 No. 273. 73e Jaargang S935 DINSDAG UitgaveFirma F. VAN DE VELDE Ir., Walstraat 58-60, Viissingen. Teief. 10. Postrekening 06287 19 NOVEMBER Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen ONZE SINT N1CQLAAS- prijsvraagvoqr VOLWASSENEN V, Belangrijke geldprijzen STADS- EN PR0VINCIEN1EUWS DE STERRENHEMEL De wedstrijd EuweAljechin plotseling uitgestald! VLISSINOSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS; Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. 9R, ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1 —5 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1 5 regels fl.alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET nUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDF.RLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit twee bladen. Eerste Blad. Mr „Natuurlijk koop Ik van de adverteerders In de „VLIS- SINGSCHE COURANT", zegt Sinterklaas. „Bij hen heb ik immers den besten waarborg voor goede kwaliteit en billijke prijzen 1" die bij de deelnemende winkeliers besteed moeten worden oor de Sint Nicolaasnummers van ons dagblad, waarvan het eerste op 25 Novem ber zal uitkomen, hebben wij een prijsvraag ontworpen, waarvan de aandacht van onze lezers speciaal gericht moet worden op de advertenties welke in die bladen voor komen. Het belooft weer een interessante wedstrijd te worden Nadere bijzonder heden zullen wij in onze speciale nummers bekend maken. Voor de kinderen heeft onze redactrice, Mej. Truus Eygenhuysen, eer: afzonderlijken wedstrijd uitgeschreven. H.H. Winkeliers, benut deze uitnemende gelegenheid om de aandacht te vestigen op uw speciale étalages Wij komen U gaarne bezoeken om onze ZEER VOORDEEL1GE VOORWAARDEN met U te bespreken. DE UITGEVERS DER „VLISS. COURANT". Geen spreekuur. De wethouder van onderwijs, de heer W. P. Edelman, is verhinderd morgen het ge wone wekelijksche spreekuur te houden. Gemeentelijke arbeidsbeurs. Bij den gemeentelijken dienst der ar beidsbemiddeling alhier staan als werkzoe kenden ingeschreven Mannen 1 drukker, 1 letterzetter, 1 be hanger, 31 grondwerkers, 2 loodgieters, 2 mandenmakers, 1 mastieker, 16 metselaars, 25 opperlieden, 45 schilders, 8 stucadoors, 74 timmerlieden, 3 ververs, 2 betonwer kers, 2 vlechters, 4 opzichters, 2 machi- naal-houtbewerkers, 6 meubelmakers, 4 politoerders, 7 stoffeerders, 7 kleermakers, 2 wasschers, 4 schoenmakers, 300 metaal bewerkers, 5 drankbereiders, 14 brood-ban ketbakkers, 3 koks, 1 aide, 6 slagers, 8 magazijnbedienden, 3 reizigers-agenten, 8 winkelbedienden, 6 chauffeurs, 15 kellners, 33 loopers, 3 portiers, 5 sleepers, 41 trans port-arbeiders, 22 kantoorbedienden, 2 tee kenaars, 8 onderwijzers, 58 varensgezellen (w.o. stuurlui, machinisten, stokers, ma trozen, enz.) en 126 losse arbeiders. Vrouwen3 winkeljuffrouwen, 3 kan toorbedienden, 2 onderwijzeressen, 3 huis houdsters, 9 dienstboden, 5 werksters. Totaal 943 ingeschrevenen, waarvan 61 in de werkverschaffing. Vorige week 956 personen. Alzoo een vermindering van 13 werkzoekenden. Nederlandsche Bond van Luxe Verhuur- en Taxi-auto Ondernemers. Gisteravond hield bovengenoemde bond een vergadering in café-restaurant „Mono- pole" alhier, onder voorzitterschap van den heer L. J. M. Quasters, voorzitter van het Zuidelijk district van den Kon. Ned. Midden standsbond. Deze bond, welke is aangeslo ten bij den Kon. Ned. Middenstandsbond, streeft er naar ordening te brengen in hei autoverhuurbedrijf en een einde te maken aan den huidigen onhoudbaren toestand. In een vorige vergadering is men gekomen tol stichting van een afdeeling van dezen bond, Dl. voor den kring Walcheren. In zijn openingswoord sprak de voorzitter in het üjzonder een woord var welkom tot den algemeen secretaris, den heer J. Bee- renborg, en tot de aanwezige ondernemers, die, nog geen lid zijnde, aan de uitnoodiging tot bijwoning dezer vergadering gevolg had den gegeven, om nader omtrent doel en streven van dezen bond te worden ingelicht. Allereerst verkreeg de heer Beerenborg het woord, die een schrijven behandelde van den B.B.N. (Bond van Bedrijfsautohouders in Nederland), welk schrijven was gericht aan de verschillende taxi-auto ondernemers. De heer Beerenborg sprak hiertegen een krachtig woord van protest uit en wees er op dat de B.B.N. uitsluitend de verkeersbe- langen behartigt en niet de bepaalde vak belangen, in dit geval die van het Luxe Verhuur- en Taxi-autobedrijf, wat spreker nog met enkele voorbeelden aantoonde. Daarom is voor deze vakgroep de N.B.L. T.O. de aangewezen bond om te kunnen ijveren voor verbetering in dat bedrijf, zoo dat eerlang een loonende exploitatie moge lijk zal zijn. Vervolgens kwam aan de orde de verorde ning voor de tarieven enz., welke aan de gemeentebesturen van Viissingen en Mid delburg en verdere plaatsen op Walche ren, waar leden gevestigd zijn, zal worden voorgelegd. Hoewel de gemeente Viissingen reeds op het goede pad is om een gezonden toestand te scheppen, mag deze nog niet heelemaal ideaal genoemd worden. De bur gemeester heeft echter zijn volle medewer king toegezegd en men mag dan ook ver wachten dat in de toekomst deze zaak goed geregeld zal worden. In de gemeente Mid delburg is het echter voor de verhuurders buitengewoon slecht gesteld en is een ver ordening dan ook dringend noodig. Het aantal verhuurders is overal te uit gebreid en de prijzen zijn zoo laag, dat het niet doenlijk is voor een bonafiden onderne mer, bij een voortduren van dezen toestand, zijn bedrijf loonend te exploiteeren. Orde ning is daarom een eerste eisch. Daartoe heeft de bond een ontwerp-verordening op gesteld die in groote trekken het volgende inhoudt Beperking van het aantal vergun ningen en vaststelling van vaste tarieven. Verder zal zich in iederen verhuurauto een axameter moeten bevinden, zoodat het pu bliek zelf controle kan uitoefenen. De verordening regelt ook den werktijd /an de chauffeurs. Vooral met het laatstge noemde zal ook niet in het minst de veilig heid van het publiek gediend zijn, daar er thans gevallen zijn van werktijden van 20 uur en meer. Na behandeling van de ver schillende punten van deze verordening, waarover vele vragen gesteld werden, die door den heer Beerenborg uitvoerig werden beantwoord, besloot de vergadering tot goedkeuring van deze ontwerp-verordening. Hierna volgde de rondvraag, waarvan druk gebruik werd gemaakt. Tenslotte deelde de heer Beerenborg nog mede dat hij hoopte tot de stichting van een provinciale afdeeling te kunnen komen, waartoe hij thans allereerst in Schouwen en Duiveland een propaganda-actie zal gaan voeren. In het bestuur, bestaande uit 7 leden, werden nog bij acclamatie gekozen de hee- ren C. de Jager te Arnemuiden en S. Heine te Domburg, vertegenwoordigende de leden van de plattelandsgemeenten. Hierop sprak de voorzitter, dé heer Quas ters, te ongeveer kwart voor twaalf het slotwoord. Spreker meende dat thans, nu de afdee ling definitief is opgericht en eerstdaags in een bestuursvergadering tot verdeeling der functies zal worden overgegaan, de taak van spreker om behulpzaam te zijn bij de oprichting van een afdeeling, beëindigd is. Met een enkel woord werd den heer Quas ters dank gebracht door den heer Beeren borg voor den steun van hem ontvangen. Tienjarig bestaan van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling. De afdeeling Viissingen van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling viert deze maand haar 10-jarig bestaan. Om dit feit met groote fanfares te herdenken leenen de tijdsomstandigheden zich niet voor. Toch meenen de trouwe vrienden van het Insti tuut deze herdenking niet geheel onopge merkt te moeten laten voorhtiffaan. Vandaar dat naar een middel is omgezien om het aangename met het nuttige te verbinden. Uit de in dit nummer voorkomende ad vertentie blijkt, dat door de arbeidersbewe ging op 28, 29 en 30 November eenige fees telijke bijeenkomsten worden georganiseerd. Voor de volwassenen vinden op Donderdag en Vrijdag feestavonden plaats, waaraan medewerking wordt verleend door „De Jonge Spelers", terwijl des Zaterdagsmid dags een kinderfeest wordt gehouden, waar voor een zeer gevarieerd programma zal worden afgewerkt. Toegangsbewijzen voor deze voorstellin gen tevens programma's worden deze week, nl. Donderdag- en Vrijdagavond op een drietal plaatsen voor belangstellenden beschikbaar gesteld tegen minimum prijzen. Teneinde de middelen van het Instituut eenigszins te versterken, wordt op dezelfde datums een groote bazaar in het Concert gebouw gehouden, waarvoor alle zalen van dit gebouw zullen worden ingericht. Uiteraard zijn aan den bazaar velerlei attracties verbonden, die ongetwijfeld de belangstelling zullen trekken van honderden bezoekers. Er is een overvloed van prijzen, waaronder zeer fraaie en kostbare. Een be zoek aan het Concertgebouw is dan ook wel aan te bevelen. 's Zaterdagsmiddags half vijf wordt een receptie gehouden, terwijl des avonds de herdenking wordt besloten met een feeste lijke bijeenkomst, waarin voor jong en oud gelegenheid zal bestaan zich echt te amu seeren. Dienzelfden avond vindt de trekking van de verloting plaats. Een bewijs dat velen het Instituut een warm hart toedragen is wel dat 2000 loten in een tijdsbestek van ongeveer 3 weken vrijwel allen waren ver kocht. Opgemerkt dient nog dat de bazaar Don derdag 28 November, des middags half drie officieel wordt geopend en deze dan tot en met Zaterdag vanaf twee uur eiken dag voor het publiek is open gesteld. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. De herdenkingsplechtigheid van Neder- land's onafhankelijkheid op Plein 1813 te 's-Gravenhage. Een tweetal opnamen van de installeering van burgemeester Ter Pelkwijk te Utrecht als eerepadvinder. Installatie van den Raad van Beheer van het Econ. Technol. Instituut te Zwolle door minister Gelissen. Afscheid van den heer Van Es van de Gooische school te Laren (N.H.) Buitengewone raadszitting ter gelegenheid van het 300-jarig bestaan der Ned. Isr. Gemeente te Amsterdam. De gestrande booten te Egmond aan Zee blij ven nog steeds belangstelling trekken. Een drietal opnamen van de opvoering van het Marionettenspel „De Wijze Kater" ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan der Tbeosof. Vereeniging. in de week van 20- 20 h MT. -26 Nov. 1935; Ster */i 3* grootte, af kldn-f Ster v/d 2' grootte. Ifr Ster 1* gr. :l_ï Melkweg Wettelijk Ingeschreven bij hef Bureau */d Industrieeleu Eigendom onder No. 6 4 2 2 2 Nevenstaand kaartje stelt voor den sterrenhemel in Nederland, des avonds te acht uur Middelbare tijd, gelijk aan 23 h 56 min. Sterrentijd. In tegenstelling met ge wone landkaarten vindt men hier het Westen rechts, het Oosten links van den beschouwer ge- teekend. Dat is bij sterren kaarten noodzakelijk èn gebruikelijk, teneinde te verhoeden, dat de beelden in spiegelschrift zouden verschijnen. Wanneer men in het oog houdt, dat de hemel lichamen die in het Oos ten opkomen, naar het Zuiden stijgen en in het Westen ondergaan, en wanneer men verder slechts dat kwadrant van de kaart voor zich neemt, waarnaar de blik aan den hemel gericht is, dan is de oriëntatie e°«voudig genoeg. In drukletters vermeld zijn de namen van de sterren beelden de eigennamen van een aantal der helderste sterren zijn in schrijfletters geteekend. Maanloos kaartje. O eer; ©mtEMMN (SlMTSTEKMEIlEï! ®fflEUVEMMN ZUID venus MARS® JUPITER Q SfiTUPNUS© MIDDELBURG Afdeeling Vrijz. Dem. Bond. Gisteravond vergaderde de afdeeling Middelburg van den Vrijz. Dem. Bond voor namelijk tot behandeling van den beschrij vingsbrief voor de Algemeen e Vergadering. Verschillende punten gaven aanleiding tot eenige bespreking, en de vergadering benoemde tot afgevaardigde mr. J. Adn- aanse. Besloten werd in den loop van den win ter een of meer propagandavergaderingen te beleggen. Het Middelburgsch Muziekkorps. In de Maandagavond gehouden vergade ring van het bestuur van de Vereeniging tot instandhouding van het Middelburgsch muziekkorps is besloten in den loop van dei^ winter weer een zaalconcert voor de con tribuanten te doen geven. Aangehouden. Door de justitie te Middelburg zijn aan gehouden P. W. M., 27 jaar, chauffeur en J. de B., 24 jaar, veehandelaar, respectieve lijk wonende te 's-Heerenhoek en 's Heer- Arendskerke, die op 14 November jl. onder de gemeente Nieuw- en jt. Joosland ge tracht hebben een drietal personen waar mede zij even te voren ruzie hadden gehad, van het leven te berooven, in ieder geval zwaar lichamelijk letsel toe te brengen, door met een auto waarin zij waren geze ten met vrij groote snelheid op die personen in te rijden, terwijl J. de B. een zekere De Vos zwaar lichamelijk letsel heeft toege bracht door hem met een ijzeren voorwerp op het hoofd te slaan, waardoor deze ern stig bloedend werd verwond. Beiden zijn naar het huis van bewaring overgebracht. Vergadering Marktkoopliedenbond. De Marktkoopliedenbond „Eendracht maakt Macht" te Middelburg, heeft in een Maandagavond gehouden vergadering na inleiding door hoofdbestuursleden van de fe deratie van Marktkoopliedenbonden een motie aangenomen, waarin hij den minister van handel, nijverheid en scheepvaart ver zoekt en zulks met den meesten aandrang om over te gaan tot het beroep van markt koopman afhankelijk te stellen van een door den minister te verstrekken vergun ning. Door zulk een maatregel 'zal volgens de motie een einde kunnen worden ge maakt aan het teveel aan marktkooplieden, alsmede zal de beunhazerij in het bedrijf kunnen worden geweerd. OOST- EN WEST-SOUBURG Verpachting gemeentegrond. Burgemeester en Wethouders dezer ge meente hebben bij openbare inschrijving verpacht het voorloopig niet tot begraaf plaats bestemd perceel grond aan den Zaai- hoekweg, groot ongeveer 1 gemet. Van de 15 inschrijvers is pachter gewor den de heer Adr. de Visser Azn. alhier voor 80 per jaar. Rijwielpad Walcheren. De Vereeniging Rijwielpad Walcheren heeft door middel van in deze gemeente verspreide circulaires ingezameld ruim 83 en haar ledental weten te verhoogen met 42. Al wie er schaakt, of niet en schaakt, Was sinds een maand op drift geraakt Door 't spel «-.er kampioenen Maar thans... we staan ineens ontzet Door 'n droeve maar, die ons ontzet, Zinkt 't hart ons in de schoenen We werden gisteren nog verblijd Door Euwe, die met kloek beleid Zijn meesterschap ging toonen Hoe leefden w'allen met hem op Maar ach plots grijnst een groote strop, Als om heel 't volk te hoonen. De wedstrijd, waar ons nart voor blaakt, Wordt voor twee weken bruut gestaakt 'k Verbleek haast als een doode De goede Sint met witten baard Heeft thans helaas het witte paard Ruim veertien daag van noode l TELESCOOP. KOUDEKERKE Benoeming ambtenaar gemeente-secretarie. Door B. en W. is benoemd tot ambtenaar ter secretarie de heer H. v. d. Schuur, thans in gelijke betrekking te Domburg. De benoemde is in het bezit der akte van bekwaamheid in de gemeente-administra tie. PHILIPPINE Smokkelen van vee. Door de marechaussee te Philippine zijn onder die gemeente aan de Isabellahaven in den afgeloopen nacht een tweetal personen aangehouden, die met 'n 8-tal kalfvaarzen vanuit België de Hollandsche grens passeer den. Het bleek dat die personen dienzelfden nacht met de beesten, die toen op een vrachtwagen geladen waren, de Nederland-, sche grens, richting België, waren gepas seerd. In België zouden zij den auto van een ander letterteeken hebben voorzien en daarmede toen weer verder België in zijn gereden. Onder Bouchaute was evenwel een wiel van den wagen afgereden, terwijl on derweg ook een der koeien een kalf had geworpen. Zij hadden toen de beesten afge laden en waren daarmede, zooals gezegd, weer naar Holland teruggekeerd. De auto werd inderdaad onder Bouchaute aangetrof fen en daarin bevond zich ook nog het jon ge kalf. De geleider der vaarzen, zekere A. R. uit Ter Neuzen, werd aangehouden, ter wijl zijn medehelper, een Belg, wist te ont komen. De dieren zijn door de politie in be slag genomen. Waterschappen. Bij Kon. besluit zijn benoemd in de pro- vinci| Zeeland tot dijkgraaf van den polder Westeren- ban-van Schouwen, H. van Teledo, te Haam stede tot dijkgraaf van den Bijleveldpolder, P. Baurdoux, te Nieuw en St. Joosland

Vlissingse Courant | 1935 | | pagina 1