Se oorfog taliën Italië en Abessimê. Speciale Reuter en A.M.P.-dienst Nieuwe Kerstboeken ONTVANGENs REIS-PLAIDS „SP0RTHUIS" Plaats een Kleintje a 50 ct. ^001 Een groote veldslag op het Noordelijk front De gevolgen van de sancties. De Negus uit Addis Abeba vertrokken België en de sancties. 50e Italiaansche legerberlcht. Een groote veldslag op het Noordelijk front. De veronderstelling, dat nabij Makalle de grootste en bloedigste slag van den Noord- Abessijnschen veldtocht aanstaande is, wordt bevestigd door berichten van inboor lingen in het frontgebied, volgens welke een sterk bewapende Abessijnsche kolonne naar het ongeveer 15 KM. ten Zuiden van Makal le gelegen Cheliot oprukt. Men venvacht, op grond van dit bericht en van berichten over het verschijnen van het leger van Ras Seyoem in oostelijk Tem- bien binnenkort een Abessijnschen aanval op de linie MakalleDole. Het offensief zou waarschijnlijk als een omsingelende beweging van het Westen en het Zuiden uit ondernomen worden door in Tembien en ten Zuiden van Cheliot staande Abessijnsche troepen, terwijl bij Ambi Alagi door Italiaansche vliegers waargenomen en gebombardeerde Abessijnsche afdeelingen vermoedelijk als reserve dienen. De gevolgen van de sancties. Italië voert een strijd om zich vrij te maken van het buitenland ten aanzien van granen, steenkool en benzine. Wat de granen betreft, is de strijd ge wonnen Italië kan thans zich zelf van graan voorzien. Wat betreft de steenkool heeft de regee ring een uitgebreid program voltooid voor het gebruik van witte steenkool en de ex ploitatie van de steenkoolmijnen in Italië. Over de benzine kan het volgende ge zegd worden In 1934 importeerde Italië voor ongeveer 300 millioen lires van deze brandstof. De voornaamste leveranciers in volgorde van hun belangrijkheid waren Roemenië, Sowjet-Rusland, Iran (Perzië), de Vereenigde Staten, Columbia, Venezue la, de Antillen en Nederlandsch-Indië. De belasting op auto-benzine is aanzienlijk verhoogd. Een liter benzine, die nog geen twee lires kostte, kost thans lire 3.66, en de prijs wordt binnenkort 5 lires. De aan koop en de distributie van vloeibare brand stoffen is een staatsmonopolie geworden. Tevens is studie gemaakt van de productie van synthetische benzine. Deze maand zijn te Milaan methodische proefnemingen met nationale vloeibare brandstoffen verricht, n.l. met steenkoolgas en methaan en met een nieuwe brandstof, genaamd „robur", zijnde een mengsel van twee soorten alco hol en benzine. Ook wordt gesproken over een nieuwe brandstof, gemaakt van asfalt- stof en alcohol. Naar men weet, bevinden zich in Italië aanzienlijke asfalt-voorraden. Te Rome zetelt een permanent comité, dat de pogingen om een industrie-product te maken van nationale brandstoffen onder zoekt en coördineert. De Negus uit Addis Abeba vertrokken In officieuze kringen wordt beweerd, dat de Negus de hoofdstad per vliegtuig met onbekende bestemming heeft verlaten. Het Hof spreekt dit gerucht echter tegen. De regeering van Ethiopië heeft den Franschen vliegenier René Brouillet de orde van de Heilige Drievuldigheid verleend, de hoogste onderscheiding, welke een buiten lander ten deel kan vallen. België en de sancties. BRUSSEL. (A.N.P.) In de Kamer heeft de premier, Van Zeeland, gisteren het Itali- aansch-Abessijnsche conflict van den aan vang tot aan de uitvoering der sancties be handeld. Uit zijn uiteenzettingen blijkt, dat de houding van België versterkt is door de verklaringen van Hoare ten opzichte van het systeem van collectieve veiügheid en door 'de geheele houding van Engeland te Genève. Met nadruk zeide Van Zeeland, dat het conflict tusschen Italië en Abessinië op zichzelve België niets aangaat, waarna hij inging op den toestand, waarin men zich in de Assemblée te Genève had bevonden. De rede van den Engelschen minister van bui- tenlandsche zaken heeft geklonken als een laatste waarschuwing, vooral voor de kleine landen van Europa. Engeland heeft zich verplicht thans en in de toekomst alle ver plichtingen ten uitvoer te leggen, die het systeem van collectieve veiligheid automa tisch voor allen met zich mede brengt, voor zoo ver zij tot dit systeem toegetreden zijn. Het buitengewone element der veiligheid en de macht, die door een zoodanige verplich ting in den dienst van het recht is gesteld, vormen factoren, aan welker beteekenis niemand zich kan onttrekken. Geen land als juist België heeft er zooveel belang bij het systeem der collectieve veiligheid in stand te houden en te versterken. Italië breidt zijn luchtmacht uit. De ..Daily Telegraph" verneemt, dat de luchtstrijdkrachten der Italiaansche marine gemoderniseerd en versterkt zullen worden. De slagschepen, welke in aanbouw zijn, zullen ieder vier vliegtuigen aan boord kun nen nemen. De overige slagschepen zullen worden verbouwd, teneinde de schepen de zelfde accomodatie voor vliegtuigen te ver schaffen. Oudere kruisertypen zullen twee drie machines aan boord kunnen krijgen. Het vliegkampschip „Miraglia" heeft acco modatie voor tien vliegtuigen. De bestaande 24 eskaders verkenners en bommenwerpers van de zeemacht zullen worden uitgebreid tot 30 eskaders, met een totaal van 240 toestellen. Deze eskaders zuilen op strategische punten worden ge- stationneerd. Het 50 Italiaansche legerbericht. ROME. (A.N.P.) Maarschalk De Bono telegrafeert in zijn 50ste legerbericht dat de zuiveringsactie in het gebied van Tem bien wordt voortgezet. Men heeft geconsta teerd dat de verliezen van den vijand bij het treffen in de buurt van den berg Goendi op 11 dezer meer dan 100 hebben bedragen. In Somaliland werden versterkingen verder aangebracht in het gebied van Gabre Dar- re. De luchtvaartafdeeling heeft verschei dene verkenningsvluchten gemaakt in Zui delijk Tigré. Een belangrijk strategisch punt door de Italianen bezet. ROME. (A.N.P.) Uit Adoea wordt ge meld dat de bezetting van den Abaro-berg- pas den Italianen niet alleen in het bezit heeft gebracht van Gheralta, den karavaan weg van Adoea naar Makalle, doch ook van een strategisch punt voor de toekomstige acties in Tembien. De troepen, die den Abaro-pas hebben bezet, zijn uit Hausien en Makalle vertrokken voor een snellen marsch. Men is van meening dat ras Sey oem zal worden gedwongen tot een open lijke actie over te gaan. De operaties tus schen den berg Goendi en Hausien duren voort. Drie Italiaansche kolonnes nemen er aan deel. Men verklaart dat het Italiaan sche inheemsche legercorps de streek geheel heeft gezuiverd van gewapende Abessijnen en dat de bevolking hen overal heeft ver welkomd. Het antwoord op de Italiaansche nota. Het Engelsche antwoord op de Italiaan sche nota inzake de sancties zal Vrijdag worden overhandigd. Het Fransche antwoord, dat naar men verwacht eveneens Vrijdag a.s. zal worden overhandigd, zal in vorm en inhoud over eenkomen met het Engelsche. Beide antwoorden worden Zaterdag ge publiceerd. Het Britsche antwoord is niet lang. Heden zijn afschriften van het ont- werp-antwoord gezonden aan de 52 leden van de coördinatie-commissie, omdat men van gevoelen is, dat aangezien de sancties collectief zijn uitgevaardigd, de Italiaan sche nota samenwerking inzake het ant woord noodig maakt. De Keizer per vliegtuig vertrokken. ADDIS ABEBA ,19 Nov. (Reuter-A.N.P) Keizer Haile Selassie is vanmorgen om zes uur met zijn particuüer vliegtuig met on bekende bestemming vertrokken. Hij zal binnenkort terugkeeren. De censuur heeft de publicatie van alle andere bijzonderhe den verboden. De Abessijnsche amazones. Een Abessijnsche amazone is gedood en zeven anderen zijn gewond in den loop der recente schermutselingen ten Zuiden van Anale. Twee der gewonden zijn naar het Fransche hospitaal in Addis Abeba overge bracht. De eene, Simatoe geheeten, werd getroffen toen zij patronen aan haar echt genoot toereikte en de tweede, een knappe, jonge vrouw, Ayeletsj genaamd, werd ge wond terwijl zij haar gewonden man te drinken gaf. Beide vrouwen verklaren, dat aan het front alle vrouwen aan de zijde van haar mannen strijden en hun gevaren en vermoeienissen volkomen deelen. Beiden voegden zij er aan toe, dat zij naar het front zullen terugkeeren, zoodra zij van haar verwondingen, die niet ernstig zijn, zullen zijn genezen. Abessynsche tegenaanval tusschen Anale en Gorrahei. De correspondent van Reuter-A.N.P. te Harrar seint, dat Fitaorari Ayele, de ópper- jachtmeester van den Keizer, hedenmorgen een krachtigen tegenaanval geopend heeft op een Italiaansch detachement tusschen Anale en Gorrahei. Hij heeft gemeld, dat hij den vijand ernstige verliezen heeft toe gebracht. Ayele verklaart Anale drie dagen geleden te hebben heroverd. Volgens zijn verslag duurde de slag van het aanbreken van den dag tot 12 uur 's middags en zijn de Abessijnen thans in het bezit van zekere posities, die de Italianen tevoren bezet hiel den. De Abessijnsche troepen zullen nu binnenkort trachten om den vleugel der Italianen nabij Anale heen te trekken. Wehib Pasja over de oorlogskans. De Turksche generaal Wehib Pasja, die door den keizer uit het Zuiden was terug geroepen, zal binnenkort naar Djidjiga te rugkeeren. Tegenover den correspondent van Reuter-A.N.P. verklaarde hij „De oorlog is niet verloren. Wie het laatst lacht, lacht het best." De wapentransporten en de spoorlijn. Te Djiboeti kan een neiging opgemerkt worden om het verzenden van wapenen langs de spoorlijn naar Addis Abeba te ontmoedigen. In Fransche kringen vreest men n.l., dat de Italianen den spoorweg zullen bombfrdeeren. wanneer deze op groote schaal gebruikt wordt voor oorlogs doeleinden. De Fransen^ graaf de Roque- feuille is uit Abessinië gezet, r.aar verluidt wegens spionnage ter. gunste van de Ita lianen. Vandaag is hij in Djiboeti scheep gegaan op het s.s. „Compiègne". (Copyright Reuter-A.NÏP Heden overleed tot onze diepe droefheid, onze innig geliefde Echtgenoot en Vader, de Heer C. J. J. TUIJNMAN, in den ouderdom van 58 jaar. A. TUIJNMAN— SOHIER. HANS. Vlissingen, 20 Nov. 1935. Nieuwendijk 27. Eenige en algemeene kennisgeving. Ondergeteekenden betuigen, me de namens hun kinderen, hun hartelijken dank voor de zeer vele blijken van belangstelling den 6den dezer ontvangen. Familie F. N. DE VEIJ VAN EXEL. Aagje Dekenstraat 29. Antoon Coolen Kerstvertellingen, geb. 2.90 Mien Labberton Groote Blijdschap, geb. 1.90 Wilma Drie torens, geb. 2.50 De Zeeuw Rondom de Kribbe, geb. 1.50 Gunning Kerst boodschap 0.45 Het licht der wereld, verzamelde gedichten, 0.75 Een zeer mooi dagboek Aan de levensbron, geb. ƒ3.90. Boekhandel D'HUY, Tel. 348. Badhuisstraat 15. een pracht sorteering in keurige dessins en diverse prijzen H. L. SCHMELZER Coosje Buskenstr. 62 HebtU personeel noodig? en U slaagt ongetwijfeld Onze Prijsvraag De uitslag wordt 5 Dec. in al onze winkels bekend gemaakt Cboe. Letters fijner en g^ooter 10-12-15 c!v Choc. Harten 2 in aardige doos 12 Speculaas PrimaSpeculaas per,. pond l5 cL 3 ponds-blik 85 Amandel Speculaas per X pond 20 m 3 ponds-blik 110 (20 cent etatiegeld vota blik) Chocolade Reepen, 8 verschillende soorten S-5 cL Tabletten, Hoogf. en Volle Melk. 15 Napolitains, 3 soorten*p. dooa 15 Kattetongen, bijz. fijn a a Kleine Choc. Flikjes ,«i. Chocolade Bonbons Luxe Choc. Flikken^ a p. ons Chocolade Hagel? p. pak H b De stoomboot van Sint volgeladen met De Gruyter's Chocolade 44ch HOE SCHRIJVERS SCHRIJVEN. In het „Verloren Hoeksken" van het Brusselsche „Laatste Nieuws" treffen wij onder bovenstaand opschrift het volgend artikel aan -"an A. Rannah De man doet het schuifken toe en zegt Kleine boeken gaan zoo ver dat geen mensch ze volgen kan op hun weg Aldus sprak Erasmus. Er zijn kleine boeken, zeg ik om ook eens iets te zeggen, die niet verder gaan dan de armlengte van hun schrijvers. En ik leg een boeksken voor hem, waar op gedrukt staatHoe de schrijvers schrij ven. Hij doet het zorgvuldig open en een triestige verbazing vliegt over zijn gezicht, terwijl hij spreekt Hierin is aan de komende en al aan gekomen schrijvers van een klein land on bescheiden en onbehoorlijk gevraagd hoe zij schrijven, wat een nuttelooze en pe dante vraag is. Zij walmt op uit een onge zonde nieuwsgierigheid, welke geen mensch dient. Een schrijver telt als persoon niet mede, zijn manier van schrijven nog veel minder, alleen zijn werk. Hij zelf staat hoo- ger noch lager dan gij of ik, alleen van zijn boek kan gezegd worden dat het beter of slechter is dan van een ander. Vraag hem hoe hij eet, hoe hij slaapt, hoe hij reist, wat hij peinst, daar kan iets uit hem te leeren zijn. Erger dan de vraag zijn misschien de antwoorden vraag ik. Nu komt er over het gezicht van den man een lach vol van zachte ironie in zijn zeven rimpels Wat een lange, wat een waterige golf van eigenwaan slaat er uit die antwoorden op Uit allemaal Uit de meeste, jammer voor de ande ren wegens 't gezelschapEn wat een golf van kinderachtig naïef peinzen dat het menschdom zal verbleeken bij de vreese- lijke openbaring hoe zij schrijven. Het werd hun toch gevraagd dring ik aan. Een dwaze stelt meer vragen dan honderd wijzen kunnen beantwoorden. En wie op dwaze vragen antwoordt is geen wijzeLees hoe de schrijvers schreven dat zij schrijven. Ik lees Ik werk by vlagenIk schrijf met een -rigaar in den mondIk lig in bed op of onder de dekensIk zit in een zetel en rookMijn vrouw ziet het aan komen als ik schrijven gaIk schrijt lastig als ik niet door mijn onderwerpen g lragen word; t— Die ziet zijn onderwerp aan voor f.en ezel, hij ruilt de rollen, zegt de man. Ik schrijf op mijn schrijfmachine Schrijven geschiedt bij mij in zwaren ba rensnoodSchrijven is voor my een edel tijdverdrijf. Zie dien édelen tijdverdrijver zitten, zegt de man, ook zijn vrouw zal het bij hem zien aankomen, arme vrouw die zoo iets moet meemaken zonder geneeskundig verhaal. Zal ik dit boek in de scheurmand werpen vraag ik, en veeg mijn handen schoon. Verbrand, begraaf, verniel en ver pulver het, zegt de man, opdat het volk van dat land zich om die armoede niet schamen moet van zijn komende schrijversHet kon wel dienen als lachboek in triestigen tijd, maar zekere dingen zijn te triestig dan dat wij er ook om lachenBreng ook mij proper water en een grooten hand doek. BEURS VAN AMSTERDAM Amsterdam, 20 November, 3 uur. Op de Amsterdamsche Effectenbeurs ging heden de belangstelling in de eerste plaats uit naar Amerikaansche fondsen,waarin zich een geanimeerde affaire ontwikkelde. .Daarbij konden vrijwel alle fondsen op een eenigszins hooger niveau komen. In Staal- waarden vonden ruime omzetten plaats, doch ook ging het levendig toe in Anacon da's, terwijl City Services tamelijk werden verhandeld. Verschillende specialiteiten, waarvan doorgaans niets te bemerken is, ontplooiden een levendige bedrijvigheid, waarvan Intern. Telephone Telegraph en Radio-Corporation de beste waren. De her nieuwde stijging op de Amerik. beur zen heeft den kooplust blijkbaar wederom voor Amerikaansche fondsen sterk opge wekt. Op de locale markt droeg de handel een kalm karakter. In Tabakken vormde zich een hoek en daarbij bestond goede vraag voor de bekende Sumatra-aandeelen, die alle eenige procenten konden avancee ren. Vervolgens waren het de Petroleum- waarden, die een vaste houding aan den dag legden. Koninklijken werden wel op kleine schaal verhandeld, doch monteerden enkele punten. Van de Amerikaansche soor ten trokken in het bijzonder Shell Union de aandacht door een geanimeerden handel en een aardige koersverheffing. Van de Sui- kerwaarden waren het alleen de H.V.A.'s, die eenige teekenen van leven gaven en die goed prijshoudend waren. Voor Scheep- vaartaandeelen werd belangstelling aan den dag gelegd. Unilevers verkeerden lichtelijk in herstel. Industrieele fondsen en Rubber- aandeelen hadden een beperkten handel. De 4 obligaties Nederland en Ned.-Indië waren aan den gedrukten kant, Prolongatie. 2i/2 Samengesteld dor tiet Kon. Meteorologisch Instituut te De Bilt. Hoogste barometerstand 779.0 te Hel- singfors. Laagste barometerstand 748.0 te Valen- tia. VerwachtingMatige Zuid-Oostelijke wind, zwaar bewolkt tot betrokken, met tij delijke opklaring, weinig of geen regen, iets kouder. Storm waarschuwingsdienst. Geseind hedenmorgen te 9.55 uur aan de posten Delfzijl tot IJmuiden „Attensiesein Buïtenlandsch Weerbericht. Hedenmorgen uit officieele gegevens samengesteld door het Kon. Met. Instituut De depressie in het Westen nam in be teekenis af, doch heeft weer zware regens in Zuid-Frankryk en Spanje gebracht. Bi arritz meldt 75 m.M. De hooge druk blijft langzaam doorbreken en breidt zich ook over de Poolstreken uit, zoodat in verband met de daling van den luchtdruk over de Middellandsche Zee voorloopig nog Ooste lijke winden te wachten zijn. Noord-Scan- dinavië hebben Westenwinden de vorst verdreven, maar in de omgeving van de Finsche Golf is de vorst tot matig toege nomen. Duitschland en Scandinavië hebben bijna geheel betrokken lucht. In Frankrijk valt in het Westen nog regen, evenals in Engeland en Schotland. Alleen in de Golf van Biscaje stormt het nog uit Westelijke richting, bij Marseille begint een Ooster- storm te waaien.

Vlissingse Courant | 1935 | | pagina 10