Vlissingsehe Courant Wilt U vandaag of morgen de kopij inzenden van Uw St. Nicolaas-advertentie voor de speciale num mers der „Vlissingsehe Courant" 7 TWEEDE BLAD GEMEENTEBESTUUR BINNENLAND SPORT Hel Beheer van het Zeeuwsche Zeewezen, 1574—1587 Sew «rtenJcltjla weraseela 2 Aan Dames en Heeren adverteerders 1 De uit te loven geldprijzen kunnen alleen bij de deel» nenicndewinkeliers besteed worden 11 U is er dan zeker van dat Uw advertentie en daar door Uw zaak in den wedstrijd om belangrijke geld prijzen betrokken wordt. Onze PRIJSVRAAG VOOR VOLWASSENEN is er op gespitst, dat de étalages der deelnemende winkel zaken, na 25 November a.s., met bijzondere aan dacht bekeken moeten worden en elk artikel ais het ware onder de loupe genomen wordt. Dit zal onge twijfeld medewerken om Uw omzet in de komende weken te vergrooten. Uw advertentie komt onder de oogen van vele duizenden lezers I van de van Maandag 18 November 1935 No. 272 Openbare Vergadering van den Gemeenteraad van Vlissingen op Vrijdag 22 November 1935, des nam. 2 uur. X. Mededeelingen. II. Over te leggen stukken. III. Te behandelen punten 1. Nader voorstel van Burg. en Weth. om over te gaan tot het ontwerpen van een nieuw uitbreidingsplan en daarvoor een crediet te verleenen van 1600. 2. Voorstel van Burg. en Weth. tot wij ziging van de verordening op de heffing van rechten voor het slachten in het Coö peratief slachthuis. 3. Idem tot het verleenen van een tege moetkoming aan hen, die werkzaam zijn bij de werkverschaffing en lid zijn van het ziekenfonds Walcheren. 4. Idem om voor 1936 eventueel een tij delijke kasgeldleening aan te gaan tot het verlengen van de rekening-courant over eenkomst. 5. Idem tot voorloopige vaststelling van de rekeningen over 1934 van a. het Grond bedrijf, b. het woningbedrijf, c. het bad- bedrijf, d. het waterleidingbedrijf, e. het Havenbedrijf, f. den Vee- en Vleeschkeu- ringsdienst, g. den Reinigingsdienst en h. het Fonds voor den aanleg en het ver beteren van straten en wegen. 6. Idem tot het goedkeuren van de re keningen over 1934 van a. de instelling voor Maatschappelijk Hulpbetoon, b. het Gasthuis en c. het Burger-Weeshuis. 7. Idem van de rekening der gemeente over 1934. 8. Idem tot het vervangen van de schut ting nabij de school aan de Paul Kruger- straat door een muur. 9. Idem om bij de Koningin in beroep te gaan tegen het besluit van Gedeputeerde Staten, betreffende het aangaan van een gemeenschappelijke regeling met Middel burg, omtrent de toelating van kinderen tot de U.L.O.-school aldaar. 10. Idem tot gewijzigde vaststelling van de verordening op de Avondschool voor Nijverheidsonderwij s. 11. Idem om aan het schoolbestuur der Vereeniging voor Chr. U.L.O. de noodige gelden beschikbaar te stellen voor het aan schaffen van leerboeken en schoolbanken. 12. Idem tot vaststelling van het kohier van het schoolgeld aan de Handelsavond school ad 1165.50. 13. Idem tot het vaststellen van een staat van oninbare posten wegens pacht der gemeentelijke aanplakborden over 1934. 14. Idem tot aankoop van een huis en erf aan den Vrij domweg. 15. Idem tot wijziging van het erfpachts contract met den Staat tot vermindering van het terrein der duinwaterleiding. 16. Idem tot afstand van zijkanten van den Koudekerkscheweg voor verbetering van dien weg. 17. Idem tot verkoop van bouwterrein aan a. J. N. D. Bijl 299 M2. aan de Paul Krugerstraat 15 4485 b. M. Maas 601 M2. aan den Singel voor 8133.85. 18. Idem tot het verlengen van pacht van wei- en bouwland aan J. de Witte Azn. en J. van den Bosse. 19. Idem tot het verlengen van huur van een stuk grond aan de firma B. Stofko- per Co. voor opstal aan de Houtkade. Verrichten van arbeid door vreemdelingen. Verschenen is de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer op het voorloopig verslag over het ontwerp tot wijziging van de wet van 16 Mei 1934 tot regeling van het verrichten van arbeid door vreemdelin gen. Op de vragen, welke de gevolgen van deze wetswijziging zullen zijn voor perso nen, die sinds jaar en dag in ons land werkzaam zijn, luidt het antwoordver moedelijk geen. Gedacht wordt aan een vergoeding, door de werkgevers te betalen van 2 voor een vergunning en van 1 voor elke verlen ging daarvan. Tot nu toe zijn 37.771 vergunningen ver leend en op 1812 aanvragen is afwijzend beschikt, terwijl vóór de beslissing in 592 gevallen de aanvrage is ingetrokken. In 509 gevallen is verlenging eener verleende vergunning 'geweigerd. Voorts is in duizen den gevallen verlenging niet gevraagd. Het afzonderlijke wetsontwerp, strekken de om zelfstandige vestiging van buiten landers te kunnen tegengaan, is in een ver gevorderd stadium in voorbereiding. Versterking van onze weermacht. In aansluiting aan het in ons vorige num mer uit „de Standaard" overgenomen be richt omtrent het eventueel te vormen fonds ter versterking van de afweerkracht van ons leger, schrijft de R.-correspondent van het „Handelsblad", dat er nog geen defini tieve beslissing is genomen over de vraag, of die bekostiging van de aan een en ander verbonden uitgaven zal geschieden door middel van fondsvorming, dan wel met be hulp van een jaarlijks terugkeerenden post op de defensiebegrooting. Wij hebben den indruk, dat de kansen op fondsvorming ten slotte het grootste zijn, doch deze vraag heeft op dit oogenblik nog niet alle instan ties gepasseerd, welke hiermede te maken hebben. Ter oriënteering onzer lezers wijzen wij in verband met dit laatste er op, dat ons staatsbestel onder meer ook een lichaam als de Raad van State kent, dat omtrent alle wetsontwerpen advies heeft uit te bren gen. Overigens kunnen wij nog mededeelen, dat voorshands het plan schijnt te bestaan, niet alleen gelden voor de reeds door „de Standaard" aangegeven doeleinden (uitbrei ding der artillerie, vermeerdering der lucht- afweermiddelen, en versterking en uitbrei ding onzer luchtvloot) ter beschikking te krijgen, maar onder meer ook een aantal kleinere uitgaven, in hoofdzaak dienende voor versterking en ter bescherming van sommige, van strategisch belang zijnde, verkeerswegen. De tarweteelt. Het ligt in de bedoeling, ook voor het oogstjaar 1936 de beperking van de tarwe teelt tot 1/3 van het bouwland te handha ven. De teelt van de andere akkerbouwge wassen, welke het vorige jaar onbeperkt was, zal niet worden beperktalleen zal nader worden nagegaan, hoe de afzet van erwten verloopt, waarna eventueel een be perking hiervoor zal worden vastgesteld. Voor consumptieaardappelen zal het ma ximum uit te poten oppervlak bepaald blij ven op 100.000 ha., terwijl ook in de opper vlakten, welke voor de teelt van vlas, ci chorei en suikerbieten zijn toegestaan, geen wijziging zal worden gebracht. Een steunregeling voor de teelt van spi nazie- en radijszaad is in voorbereiding. Het oppervlak te steunen fabrieksaard appelen zal, wegens de groote voorraden aardappelmeel, moeten worden verminderd tot 20.000 ha., tenzij zeer bijzondere om standigheden mochten optreden, tengevolge waarvan deze inkrimping in mindere mate noodzakelijk wordt. De landbouwers zullen evenwel goed doen, zich op het genoemde oppervlak in te stellen. Het hotelbedryf. De Ned. R.-K. Bond van hotel-, café- en restaurantpersoneel St. Antonius heeft aan de hoofdbesturen van den Ned. bond van werkgevers in hotel-, restaurant- en café- en aanveiwante bedrijven Horecaf, den Ned. R.-K. bond van hotel-, café-, restau ranthouders en slijters St. Joseph, den Ned. bond van koffiehuis-, restauranthouders en slijters Ons Belang en den Nieuwen Ned. bond van koffiehuishouders en slijters Nie- nebokos een brief gericht, waarin, vooral met het oog op den tegenwoordigen econo- mischen toestand, dringend wordt ver zocht le. geen vreemde arbeidskrachten meer te werk te stellen of aan het werk te houden 2e. gehuwde vrouwen, voorzoover niet als kostwinster te beschouwen, te ont slaan 3e. vrouwelijke arbeidskrachten al leen werk te doen verrichten, dat speciaal voor haar geschikt is 4e. personen, die reeds over een werkkring beschikken en dus daardoor in hun onderhoud kunnen voorzien, uit de bedrijven te weren 5e. de aldus vrijkomende plaatsen te bezetten met Nederlandsche mannelijke kellners en koks. Belangrijke opdracht voor de werf Conrad. De werf Conrad te Haarlem heeft een groote bestelling bemachtigd op een goud baggermolen. De opdrachtgeefster is de N.V. Explora tie Maatschappij Bengkalis, Den Haag, die nadat haar directeur een studieris naar de voornaamste mijnbouwcentra had gemaakt, de bestelling bij de werf Conrad heeft ge plaatst. De goudmolen zal ca. 2 millioen kubieke .meter grond per jaar kunnen verwerken, en zal in bedrijf wórden gesteld op de goudconcessies van de Exploratie My. Bengkalis in Sumatra. Een belangrijk punt is, dat de werf Con rad de bestelling heeft gekregen na hevige concurrentie met Engeland en Amerika. De molen zal worden gebouwd in de gecombineerde bedrijven van werf Conrad en Stork Hijsch te Haarlem. De oesterteelt. Bij het afdeelingsonderzoek der Tweede Kamer van de begrooting van Landbouw en Visscherij verklaarden verscheidene le den met waardeeling te hebben kennis ge nomen van den steun, welke aan de oester teelt zal worden verstrekt. Zij vreesden echter, dat de voorgenomen maatregelen onvoldoende zullen blijken en dat het op deze wijze te lang zal duren voordat de noodtoestand in de oestercultuur zal zijn overwonnen. VOETBAL; Afdeeling II. le klasse. H.F.C.D.W.S. 1—3 Afdeeling III. le klasse. P.E.C.—Go Ahead 1—1 TubantiaWageningen 11 Afdeeling IV. le klasse. Juliana—B.V.V. 1—1 2e klasse A. 5—2 5 5 0 0 10 16—4 6 4 2 0 10 17—3 5 3 117 13—7 4 2 2 0 6 11—4 5 13 15 8—9 5 1 2 2 4 12—14 4 112 3 11—16 6 1 1 4 3 3—7 5 0 2 3 2 6—19 5 0 0 5 0 4—18 3 e klasse B. Eiland BoysVlissingen II 34. Om 2 uur wordt onder leiding van scheids rechter A. Le Due afgetrapt. Vlissingen kiest den zeer sterken wind in den rug. Het eerste schot op het doel der Eiland Boys gaat over. Enkele corners op het Eiland Boys-doel hebben geen resultaat. Na 6 mi nuten spelens verwerkt de doelman der Eiland Boys den bal niet goed, welke kans Vlissingen weet te benutten (01). Na 10 minuten weet de Vlissingen-midvoor, wan neer de Eiland Boys-achterhoede niet in grijpt, met een hard schot het tweede doel punt te scoren (02). Bij een doorbraak der Eiland Boys schiet de midvoor in de scheidsrechter fluit voor buitenspel en kent de goal niet toe. Een schot op het doel der Eiland Boys wordt op de lijn door den doel man gestopt. De Eiland Boys-midvoor Meij- boom speelt een uitstekende partij. Van hem dreigt nog al eens gevaar. Een pracht- schot op het doel der Eiland Boys wordt schitterend door den doelman weggestompt, doch niet ver genoeg, zoodat Vlissingen uit deze situatie het derde doelpunt weet te scoren (03). Uit een corner weet Vlissin gen vervolgens den stand tot 04 op te voeren. Met denzelfden stand gaat de rust in. De Vlissingen-rcserves speelden met den invaller-doelman Bruinsma. De doelpunten van Vlissingen werden gescoord respectie velijk door Diesveld, Braam, Oreel en Wie- lemaker. Was in de eerste helft Vlissingen, dank zij deng'eweldigen wind sterk in het offen sief, in de tweede helft waren de rollen om gekeerd. Nu zijn het de Eiland Boys, die geregeld het Vlissingen-doel bestoken. Na 10 minuten weet de rechtsbuiten Hejjdens van de Eiland Boys met een goed schot het eerste tegenpunt te scoren (14). Kort hierop weet de linksbinnen der Eiland Boys v. d. Velde, met 'n schuin schot een tweede doelpunt hieraan toe te voegen (24). Vlissingen verdedigt met man en macht en komt sporadisch op de andere helft. Na 25 minuten weet Meijboom (midvoor) met een mooien omhaal den achterstand tot 34 te verkleinen. De Eiland Boys span nen zich het laatste kwartier nog geweldig in om den gelijkmaker te forceeren, maar het mag niet lukken. Het einde komt met T.S.C.—Goes T.S.C. Middelburg De Baronie Hero Dosko Terneuzen R.B.C. Vlissingen Zeelandia Goes door H. G. VAN GROL. HOOFDSTUK II. EEN NEDERLANDSCH PR1JZENHOF TE DUINKERKEN. Hei behoud van Walcheren te danken aan de Walchersche vlootReorganisatie van het Zeeuwsch bestuur. Gecommitteerde Raden het beheer van het zeewezenDe Zeeuwsche admiraals en vice-admiraals. Duinkerken vraagt hulp aan de Zeeuwendie op 's Prinsen aandrang verleend wordt. Gecommitteerden zullen schepen uitrusten Behoorde in 1574, na de overgave van Middelburg, Walcheren, Schouwen en Duiveland slechts tot het gebied van den Prins, daar Tholen en Zuid-Beveland nog 's Konings zijde hielden, toen de Spanjaarden in 1575 erin slaagden om door het Zijpe naar Duiveland te trekken en het beleg voor Zierikzee sloegen, dat in 1576 genomen werd, gold nog slechts op Walcheren 's Prinsen gezag. We zagen reeds, dat de Spanjaarden slecht betaald als ze werden aan het muiten sloegen, het moeizaam veroverde eiland verlieten, zoodat in het najaar van 1576 ook Zierikzee weder het gezag van den Prins erkende. Toen nu in het voorjaar van 1577 Tholen en Goes dit ook deden, kon over een algemeene bestuursregeling gedacht worden. Want, merkwaardig genoeg. .,als Holland en Zeeland de Pacificatie van Gent met de Zuidelijke Nederlanden sluiten, heeft men op dat oogenblik onder Zeeland alleen Walcheren te verstaan, hoewel de acte van ratificatie ook gezegeld is door Zierikzee, dat in den tijd tusschen Pacificatie en ratificatie weder tot Oranje teruggekeerd is."1En dat juist Walcheren stand had gehouden, had het te danken aan de Vgl. K. Heeringa in Archief Z. G. d. W., 1918, blz. 3. Zeeuwsche, lees Walchersche vloot, die over haar vijand steeds had gezegevierd, die de Prinsenvlag ook kon laten wapperen als Zierikzee het moet opgeven. Maar het spreekt dan ook vanzelf, dat de regeeringsinstructie van 1574 door den Prins wordt vastgesteld, na Zierikzee, Veere en Vlissingen gehoord te hebben1), waarbij Middelburg dus het toekijken had als veroverde veste, het college van Gouverneurs en Raden kon men moeilijk een Zeeuwsch college in den ruimen zin des woords noemen en nu dus Tholen en Zuid-Beveland naar 's Prinsen zijde waren overgegaan, werd het hoog tijd het bestuur van Zeeland te rèorganiseeren. Inderdaad kwamen de afgevaardigden dan ook in September 1577 bijeen, nu waren zoowel Tholen als Zuid-Beveland vertegenwoordigd, niet het verdronken Noord-Beveland en evenmin het pas later verworven Zeeuwsch-Vlaanderen, waarvan alleen het op een eilandje gelegen Biervliet onder Zeeuwsch bestuur stond en Staatsche bezetting had. Een oogenblik scheen Middelburg het te willen aansturen op een samensmelting met Holland in dien zin. dat er niet meer sprake zou zijn van een afzonderlijk bestuur van Zeeland, zooals de vroegere Rijksarchivaris van Zeeland, Heeringa. heeft aangetoond2), maar de Vlissingsehe baljuw Mr. Pieter de Rijcke beriep zich op 's Prinsen instructie voor Gouverneur en Raden en zoo bleef Middelburg in haar opvatting alleen. „Zyluyden sochten Zeeland subject te maken aen die van Hollant", met deze woorden typeerden de anderen hun verontwaardiging. Men zond een afgevaardigde naar den Prins, die den 23en September zijn „triumfantelyke intocht" in Brussel hield, wat een voorbode scheen te zijn, dat alle Nederlanders zich zouden scharen onder 's Prinsen vanen. Deze was op de hand der Zeeuwen, die wenschten, dat Zeeland een afzonderlijk gewest zou blijven vormen, wat in het voorjaar van 1578 zijn beslag kreeg. In de ordonnantie en instructie van 22 Mei 1578 3), waarbij een „collegie van den gecommitteerden raeden van Staten slants van Zeelandt" werd opgericht, stond in artikel 9, dat Gecommitteerde Raden onder meer „kennis, judicature ende dispositie zouden hebben in saecken van der admiraliteyt" en ook in kwesties die zouden kunnen ontstaan „tusschen den thollenaren ter eender, ende die schippers ende coopluyden ter ander zyde". Ook zouden Gecomm. Raden volgens art. 11 „kennisse, judicature" enz. hebben „van de questiën, spruytende ter causen van den licenten. convoyen, lastgelden ende dierghelycke saecken". Dit was trouwens reeds door de Staten van Zeeland den 27en Februari daaraan voorafgaande ook aldus geredigeerd „Ende heeft den Staten goedgedocht hen (d.i. Gecommitteerde Raden) te laten a) Vgl. K. Heeringa in Archief Z. G. d. W„ 1918, blz. 14. 2) Zie idem, blz. 30 en vlg. 3) Vgl. K. Heeringa, Archief Z. G. d. W. 1912, blz, 87. hebben die kennisse van de zaeckèn van de admiraliteyt".1) Eveneens was toen reeds besloten op aandrang van den luitenant admiraal Jhr. Willem Bloys van Treslong, die dit deed uit naam van den Prins, „eenighe schepen te equipeeren over Zeelandt"0 waarvoor men de convooigelden zou gebruiken. Deze Bloys van Treslong was nu niet bepaald persona grata bij de Zeeuwenzij waren van oudsher gewoon geweest een Zeeuwsch edelman aan het hoofd van het zeewezen geplaatst te zien, die dan als vice-admiraals eveneens geboren Zeeuwen had, welke van „schipper" of zeekapitein, zouden wij zeggen, tot dien rang bevorderd werden. Uit de eerste dagen van den opstand behoef ik slechts de namen te noemen van den Vlissinger „schipper'* Ewout Pietersz. Worst die voor 't beroemde handelshuis van Gillis Hooftman te Antwerpen gevaren had in 1572 als zoodanig benoemd, van zijn kapitein en opvolger in het volgend jaar Bouwen Ewoutszen, om den ingewijde tal van heldendaden voor den geest te roepen, om nog te zwijgen over den Vlissinger Jan de Moor (gesneuveld in 1573 door een kogel van d'Avila's schip) en na hem Cornelis Claeszen, in 1574 een der aanvoerders bij 't ontzet van Leiden, dien we trouwens telkens nog zullen ontmoeten, of de Veerenaars, Sebastiaen de Lange, Jacob Simonsz. de Ryck, den Zierikzeeënaar Adriaen Willemszn. 2) In 1573 had de Prins krachtens zijn admiraal-generaalschap Jhr. Louys de Boisot tot luitenant-admiraal der Zeeuwen aangesteld, in zooverre de aloude traditie volgend, dat een edelman aan het hoofd van het zeewezen benoemd werd, maar *t was geen Zeeuw en ondanks zijn schitterende overwinningen bij Reimers- waal en voor Antwerpen, waaraan hij zijn bevordering tot luitenant admiraal over Holland en Zeeland te danken had en het opperbevel over de operatiën tot ontzet van Leiden, waren de Zeeuwen matig ingenomen met hun admiraal. Volgens Bor3) wilden zij hem zelfs in 1576 „per force gedestitueert hebben" en hem door den populairen kapitein Evert Hendrickszn vervangen zien. Zijn sneuvelen bij een poging tot ontzet van Zierikzee in hetzelfde jaar was daarom wel dubbel tragisch. Nu volgde weder een vreemd edelman, de held van den Briel, hem bij 's Prinsen beschikking op, die het ook nogal eens, zooals wij zullen zien, met de Zeeuwen te kwaad had. In het najaar van 1578 en wel begin October4) treffen we zijn schip aan „op de wachte op de Honte ofte elders daervan noode Register Resolutiën Staten van Zeelandt, in m.s. R. A. Middelburg, no. 3, f° 96. -) Zie J. E. Elias, Schetsen uit de geschiedenis van ons zeewezen, 's-Graven- hage 1916, blz. 13 en 66 en Van Meteren, f° 64d, f° 81d, 82c. 3) Zie Bor, I, p. 667 vlg. 4) Vgl. Notulen Gecomm. Raden, 1 Sept. 1578—31 Mei 1579, No. 2 R.A.M* f° 39 dor so.

Vlissingse Courant | 1935 | | pagina 5