00( 51 16 NOVEMBER V( No. 271 73e Jaargang 1935- Uitgave: Firma F. VAM DE VELDE Jr., Walstrast 58-60, Viissingen. Telei. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen EERSTE BLAD Itads-enprovincienieuws ONZE SINT NIC0LAAS- PRIJSVRAAG VOOR VOLWASSENEN Belangrijke geldprijzen VUSSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. M ADVERTENTIEPRIJS: Van 15 regels f 1.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1 —5 regels 50 ct. Iedere rege' meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1 -5 regels f 1.alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener A Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voorJL k gulden bij levens- P* fll STl gulden bij dood rttfTjÈfii gulden bij verlies 4 S lange ongeschikt- *"|S|(g door II8 vaneen t heid tot werken. een ongeluk. vUU hand, voet of oog. J T| gulden bij verlies iAA gulden bij verlies QP 1 van IS lil van een 3 een duim. lUU wijsvinger. LJXi gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET DUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 3 bladen en een Kindercourant. Behandeling gemeente-begrooting en begrootingen der bedrijven. De voorbehandeling der gemeente-be grooting voor 1936 ën' die van de bedrij ven zal plaats hebben op Dinsdag 26 No vember, des avonds 8 uur. Deze vergadering is niet openbaar. Verhooging vanhet slachtrecht. Door B. en W. is nog het volgende voor stel aan den gemeenteraad gedaan In een overgelegden brief verzoekt het bestuur van de Coöperatieve Ver'eeniging tot Exploitatie van een Openbaar Slacht huis in de gemeente Viissingen U.A. te Viissingen over te willen gaan tot verhoo ging van het slachtrecht in het Coöperatief Slachthuis en wel voor de runderen met 1 en voor de kalveren en varkens met 0.50 per stuk. Het bestuur grondt zijn verzoek op het feit, dat de ontvangsten aan slachtrechten de laatste jaren aanzienlijk terugloopen, hetgeen uit =het volgende overzicht moge blijken aantal runderen ontvangsten 1932/33 1433 8602 1933/34 1242 ƒ7512 1934/35 1071 6630 Als gevolg hiervan is het de vereeniging niet mogelijk een sluitende exploitatie te verkrijgen. Daar het haar niet mogelijk is nog meer op de uitgaven te bezuinigen, ziet zij zich genoodzaakt te; trachten de inkomsten te verhoogen, waarvan derhalve het indienen Van het onderhavige verzoek het gevolg is. Nu is de daling van het aantal geslachte runderen niet zoozeer het gevolg van een daling van het vleeschgebruik, dan wel van het feit, dat in hoofdzaak de runderen aan merkelijk in slachtgewicht zijn toegeno men, zooals een overgelegde grafiek duide lijk laat zien. De oorzaak hiervan is gele gen in de omstandigheid dat een veehouder, door maatregelen van overheidswege, min der runderen mag houden dan hij wel zou kunnen. Het gevolg hiervan is dat hij een teveel aan voedsel heeft, zoodat hij zijn vee uiteraard zoo lang mogelijk houdt, teneinde het voedsel zooveel mogelijk productief te maken. Het behoeft geen betoog, dat. het gemiddeld slachtgewicht hierdoor een stijging ondergaat. Er kan veilig wor den aangenomen, dat het vleeschgebruik niet of hoegenaamd niet is verminderd. Daar intusschen vaststaat, dat het abat toir door de zwaardere eenheidsslachtingen minder inkomsten oplevert en de voorge stelde verhooging het vleesch per kilogram hoegenaamd niet zwaarder zal belasten, meenen wij,, dat de gemeente haar mede werking moet verleenen teneinde de Ver eeniging in staat te stellen het slachthuis naar behooren te exploiteeren, weshalve wij de eer hebben U voor te stellen, adres- sants verzoek in te willigen en daartoe een desbetreffend besluit te nemen. Folklore. Britannia. Onder de auspiciën van A. G. O. en het Nut, heeft de heer D. J. van der Ven, voor een zaal, die helaas te dun bezet was, een causerie gehouden over de „Folklo ristische beteekenis van bier in het Neder- landsche volksleven." De spreker, ingeleid door den heer Paap, begon met de mede- deeling, dat er voor deze materie niet heel veel op folkloristisch gebied te vinden was in Zeeland, hoewel hij wees op 't Genoot schap voor jonge jongens, waarvan men dadelijk na het verlaten der school lid kan worden en welk genootschap in Zuid- Beveland bekend was. Een der gebruiken was om op Meiavond op de klapbamk te bij elkaar te komen en daar de meisjes op vriendelijkheid te critiseeren. Bij feeste lijke gelegeéheden werd zgn. flup ge dronken, dat zijn tegenhanger vond in het „oude mansjebier", dat op Terschel ling genoten werd, en waarvan de uitwer king gevonden werd in allerlei kwajongens streken. Volgens de bewering van den spreker was Viissingen te kwalificeeren als bier- stad, daar het'drinkwater een minder aam- genamen smaak had, welke kwalificatie ze deelde met Amsterdam, waar evenaJls in Brussel, strenge verbodsbepalingen be stonden om bier te drinken buiten de banspalen der vrijheid van de stad, welke bepalingen echter sterk ontdoken werden. Hij bracht ook in herinnering, dat in den zomer het bier „omgaat", wat geweten werd aan den invloed van den bierdraak, die de vaten eerst leegdrinkt en ze daarna vult met een drabbig vocht. Daar bier als een zeer hygiënische drank werd be schouwd, wijdde men, voor leger en vloot, alle aandacht op goed bier, wat spreker weer bracht tot vermelding van Rotter- damsch bier (dun bier, Scharrebier) in tegenstelling van het dikke bier van Gro ningen. De "bieraccijnzen leverden het geld voor de oorlogen. Op verschillende projecties liet spr. ons bierpalen, bierdragers en biërsleden zien, waarvan de lap eronder vochtig of glib berig werd gehouden door de smeerlap, 'welk woord allengs een andere beteekenis heeft gekregen. Vervolgens eenige frappante staaltjes van bekers, waaronder ook de zgn. won- derbierpmt, de beker van het Brouwers gilde te Haarlem met figuren van Hendrik de Keiser en het scharrebierbekertje. Ty pisch waren de Hessenbeker en de Baard mankan. De beelden voor de pauze wer den besloten door een beeld van een her berg met gebeeldhouwde koorbanken, een fraaie tapkast en een kijkje in den raad huiskelder te 's-Bosch. Het eerste beeld na de pauze bracht ons een gezicht op Lieshout, waar bij gelegen heid van een jubileum van den pastoor een eerepoort was opgericht van louter bier vaatjes. Het „klaren" van het bier, dat volgens overlevering geschiedt door het aanbrengen van koeien- of kalfspooten werd, volgens projectie ook gedaan door het aanbrengen van gedroogde roggevellen. Ook werd geprojecteerd het café antique, waarna we wérden verplaatst naar Aduard in Groningen, waar de oudste herbergtoog van Groningen is en kregen we een kijkje op een oude tapkast in Deventer, waarna een geestige teekening ons een bierkater deed zien. Vervolgens toonde spr. ons, hoe de dieren een rol in de bier-industrie speel den in het'Bockbier, de brouwerspaarden en op de uithangborden als het Róode Hert en „In den vogel Struis 1730". Nu kwamen nog eenige attributen mooie bekers, o.a. een van berkenhout, een post hoorn, waarop we gevoerd werden naar Dordrecht, naar de Brouwerij de Sleutel, waar we de oude garde met hun verschil lende werktuigen zagen, die ook ver eeuwigd zijn op een gevelsteen. Scherpe- nisse, waar vrij bier met scharretjes ge geven wordt, de oude herberg in de Ba ronie van Breda met Mooie Keetje van Oosterhout, waar Hildebrand over geschre ven heeft. Ulvenhout met bak- en brouw huis bij elkaar, welke beloofd is voor het Openluchtmuseum, werden op het doek ge worpen, terwijl ook geprojecteerd werden beelden, welke het van binnen belichten der vaten afbeeldden. Verschillende bierhorens of bierschelpen o.a. een van Piet Hein feestelijkheden, waarop schuttersbroeders en geestelijke broeders zich met elkaar verbroederden en waarop jong en oud zich aan ringelreien te gast deden, werden ge projecteerd. Het slotbeeld gaf ons de op lossing, waarom brouwers zoo dik worden. Een woord van dank werd gesproken door den heer Van Woelderen, die hulde bracht aan de vereenigingen, welke den heer Van der Ven hadden uitgenoodigd en die de hoop uitsprak, dat al heeft de heer Van der Ven voornamelijk zijn stof geput uit andere provincies, deze Zeeland niet zal vergeten, waar hij door de bestrijding van den vervlaikkenden geest dezer tijden zeer nuttig werk verricht. De aanwezigen onderstreepten deze woorden van dank door krachtig applaus. Alh ambra-Theater. Duivels der lucht. Schwarzwaldmadel. Een knappe sensatie-film hebben Warner Brothers uitgebracht, waaraan de U. S. Navy in groot formaat haar medewerking heeft verleend. Ondanks de hardwerkende artisten is dit dan ook een film van de U.S. Navy geworden, in het bijzonder van de haar toegevoegde luchtmacht. In verband met de toenemende en sombere-toekomst- voorspellende moeilijkheden rondom het blanke ras van dreigende en misschien ge ruststellende activiteit. Een manoeuvre, waaraan een groote vloot en een machtig luchteskader hun me dewerking verleenen, wordt aangegrepen om een overtuigende „Ausstattung" te geven van de strijdmachten der Vereenigde Sta ten. Daarbij wordt men door de totale en gedetailleerde beelden van een grootsch opgezetten aanval zoo sterk geboeid ook al door de filmische qualiteiten dat men vergeet ten slotte met een luchtromannetje van doen te hebben, waarvan één der hoofd personen slechts één van de ontelbare tien tallen vliegers is, die in hun snelle jagers een kunstmatig wolkendek boven de ver vaarlijk naderende slagbodems trekken. Totdat een lichte vleugeltreffing van twee machines het draagvlak van het toestel van den hoofdpersoon in 't ongereede brengt dan komt de luchtroman weer aan bod, en het is niet zonder sensatie te zien, hoe een der piloten op den vleugel moet klimmen en een ailleron moet vasthouden, om het zijn collega mogelijk te maken het anders onbestuurbare toestel nog veilig aan den grond te zetten. Zoo zijn er meer sensatievluchten in deze film, waarbij de trucwerking niet steeds ge slaagd en het best is. Deze duivels der lucht zijn op hun best en het oermanlijkst, wan neer zij met edel bravour en een prachtige dosis durf en zelfverzekerdheid hun stoute stunts en respect-afdwingende prestaties uitvoeren. Bewonderen kan men de gedisciplineer de U. S. Navy, de sensatie of bravour en durf van piloten, die de vliegerij om de vliegerij beoefenen. Men komt aan ieders wenschen tegemoet, temeer, daar in deze film ook nog een paar vleugjes liefdesavon tuur en de noodige komische uitvallen wor den ingevoegd. De Duitsche film wordt door het „Neues, deutsches Lichtspiel-Syndicat" o.m. aange kondigd als „die erste, deutsche Heimat- Operette" „ein deutsches Volks stuck aus Deutschlands schonsten Gauen Poesie der Wanderstrasze und des deutschen Wal den" „Der m'alerische Schwarzwald, be- lebt durch die bunten Trachten seiner Be- wohner" enz., tot tenslotte „Lachende Jugend, sieghafte Liebe gütiges Alter". Aan de film werkt mee het jongenskoor van de St. Hedwig Dom uit Berlijn. Zijn folklore en mooie natuur hoofdzaak, dan blijft het verhaal eenvoudig. Twee stu denten, die met gezang en luitspel door .het Zwarte Woud zwerven, komen in aanraking met een automobiliste en de dochter van een organist, welke laatste een klein mu seum heeft va.n de schilderachtige kleeder drachten uit het Zwarte Woud. Het Ceciliefeest met danspodium, vlaggen en guirlandes geeft gelegenheid veel dorpe- lijk fuiven en gewoonten voor de film te halen, ook tot slót een algemeene vecht partij om het wijfje. Ook folklore. Een der studenten wordt gewond. Het gevolg is na- .tuu.rlijk verplegen, huwelijk, waarna twee paren het romantische plaatsje in het Schwarzwald kunnen verlaten. In het voorprogram o.m. Kees Pruis, die het schoone lied zingt„Fijne Zus uit de Autobus". St. Nicolaasfeest Marine Cantine. Evenals vorige jaren zal ook nu in de Marine-Cantine een St. Nicolaasfeest ge houden worden voor het geheele personeel der Marine. Er zijn onder het marine-personeel ook gehuwden, welke in de tropen of te Den Helder vertoeven of varende, althans niet in Viissingen geplaatst zijn, maar wier ge zinnen wel in Viissingen woonachtig zijn. Om deze te bereiken en uit te noodigen ver wijzen wij naar achterstaande advertentie. Men behoeft de Marine-Cantine maar even op te bellen (telef. 465) of een briefje af te laten geven met het adres van het gezin. Luxor-theater. Bandieten aan het werk. Réken nooit op vrouwen. Een bende bandieten, die, onder een ge- heimzinnigen leider, den- omtrek terrori seert, levert nog steeds in allerlei variaties de stof voor een film vol spanning en sen satie, waarin na harden strijd, waarbij ge weldige achtervolgingen te paard, schiet en knockpartijen schering en inslag zijn, een handige, moedige sheriff, die zijn mannetje staat, er in slaagt afdoende met het ge spuis af te rekenen, terwijl hij dan tevens een belooning in den vorm van een lief meisje mag incasseeren. In de eerste hoofd film is het de bekende John Wayne, die alle heldendaden, welke zich goeddeels afspelen in een grootsche natuur, verricht, daarbij dapper geholpen door z'n Indiaanschen handlanger Yak. Liefhebbers van dit genre zullen deze rolprent gewis verslinden. Be zwaar is daar niet tegen, als ze Anita (Vema Hillie) maar voor John Wayne overlaten. De tweede hoofdfilm speelt zich af aan den rand van de woestijn in de nabijheid van onmetelijk rijke petroleumvelden, waar twee maatschappijen een meedoogenloozen, vinnigen concurrentiestrijd voeren, waarbij geen middel ontzien wordt. Aan dezen wedijver paart zich een eigenaardige con currentie, doordat de ontdekker van de vel den (Jack Holt) uit Amerika naar Afrika komt om de vrouw (Fay Wray) van zijn bedrijfsleider 't Gaat er warmpjes toe en allerlei vreemde geschiedenissen volgen elkander op. Het eind van deze buitenissige dramatische geschiedenis is, dat de olie- „Natuurlijk koop ik van de adverteerders in de „VLIS- SINGSCHE COURANT", zegt Sinterklaas. „Bi) hen heh ik immers den besten waarborg voor oede kwaliteit en billijke .prijzen die bij de deelnemende winkeliers besteed moeten worden oor de Sint Nicolaasnummers vaii ons dagblad, waarvan het eerste op 25 Novem ber zal uitkomen, hebben wij een prijsvraag ontworpen, waarvan de aandacht van onze lezers speciaal gericht moet worden op de advertenties welke in die bladen voor komen. Het belooft weer een interessante wedstrijd te worden Nadere bijzonder heden zullen wij in onze speciale nummers bekend maken. Voor de kinderen heeft onze redactrice, Mej. Truus Eygenhuysen, eer. afzonderlijken wedstrijd uitgeschreven, waarvan in dit nummer de eerste opgaaf voorkomt. H.H. Winkeliers, benut deze uitnemende gelegenheid om de aandacht te vestigen op uw speciale étalages Wij komen U gaarne bezoeken om onze ZEER VOORDEELIGE VOORWAARDEN met U te bespreken. DE UITGEVERS DER „VLISS. COURANT". magnaat, die een halve wereldreis maakte om een vrouw, met haar man naar huis terugkeert. Vooraf gaat een bijzonder uitgebreid-voor programma met twee fraaie journaals (Ufa en Polygoon), twee grappige teeken filmpjes, twee geslaagde kluchten met prachtigen dans, geweldige acrobatiek en een sublieme voorstelling van een mario netten-theater benevens fragmenten uit de op komst zijnde rolprent „Verkeerd verbon den". Het nieuws van dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal Het nieuwe zeefgebouw voor de afvoer- leiding naar zee te Scheveningen. Op tocht ter gelegenheid van de zuivelweken te Den Haag. De nieuwe openbare lees zaal te Den Haag. Het vertrek van het Amsterdamsche ijshockey-team naar Parijs. Het sloopen var. de sleepboot „Drente" op het strand te Egmond aan Zee. Kerk uilen in het Vondelpark te Amsterdam. Een afscheidslunch en het vertrek van den heer ir. B. Stephan, adj.-directeur van de Fokkerfabrieken naar Turkije, waar hij als adviseur zal optreden van de Turksche luchtmacht, Herdenkingsavond ter gele genheid van het 300-jarig bestaan van de Ned. Isr. Hoofdsynagoge te Amsterdam. De ontsporing van den goederentrein nabij Den Haag. De Fokker F 18 de „Oehoe" is thans voorzien van een nieuwen neus en den nieuwen naam „Oriol". MIDDELBURG De cursussen voor werkloozen. Gedurende de maand October hebben deelgenomen aan de vakcursussen voor werkloozen te Middelburg vakteekenen 39, motorkennis 23, autotechniek 19, auto- besturen 19, autogenisch en electrisch las- schen 36, metselen 6, en aan de cursussen voor theorie Engelsch 31, Nederlandsche taal 33, wiskunde 29 en machineschrijven 26 werkloozen. Door de jeugdige werkloozen is de been- derenloods, waarmede op 1 Juni wa« be gonnen, op 10 October beëindigd. De kos ten die geraamd waren op 1000, hebben in totaal 1078.20 bedragen. Kosten brandstoffentoeslag. Burg. en Weth. deelen den raad mede. dat de toeslag van 1 per week voor brandstoffen zal vorderen voor gesteunden tot 1 Januari 3370 en daarna 5850 en voor de brj de werkverschaffing geplaat sten tot 1 Januari 520 zal kosten. Tot nu toe geeft het rijk daarvan in 1935 77.3 en in 1936 79.4 doch Burg. en Weth. meenen, dat dit in beide jaren wel tot 99 zal stijgen, gezien de uitkom sten bij de gemeente. c Brandwaarborg voor Zeeland. In de.algemeene vergadering van boven genoemde Maatschappij is eervol ontslag als directeur verleend aan den heer J. F. de Wijs te Middelburg, die benoemd werd tot commissaris, terwijl in zijn plaats tot di recteur benoemd werd jhr. mr. T. A. J. W. Schorer te Middelburg. Het kapitaal van deelneming bedraagt 61.239.289. In de 106 jaar dat de maatschappij be staat is gemiddeld geheven van woonhuizen 0.57 en van boerderijen 1.16 per 1000. Boliden. Het natuurverschijnsel dat Donderdag morgen omstreeks 5 uur door twee brie venbestellers te Middelburg werd opge merkt, is naar men ons meldt ook hier ter stede waargenomen, terwijl wij uit verschillende andere plaatsen daarvan me- dedeeling ontvingen. OOST- EN WEST-SOUBURG Aanleg nieuwe begraafplaats. Maandag a.s. zal een begin gemaakt worden met den aanleg der nieuwe begraaf plaats, waaraan deel zal genomen worden door elf jeugdige werkloozen, die zich thans daarvoor hebben opgegeven. Propaganda-avond van den Christ. Besturenbond. Gisteravond hield de Chr. Besturenbond alhier een propaganda-avond in „Reho- both", waar als sprekers optraden de hee- ren Tj. Elsinga on H. Wetselaar. De eerste sprak over „In bewogen tijd" en de tweede over een „Vaste koers". Verder werden eenige voordrachten gehouden. Ds. L. C. Spijkerboer sprak een slotwoord. Gevonden voorwerpen. Een paardenleidsel bij J. Suurmond, Bu- teuxstraat 44 een enveloppe met foto's bij Joziasse, Weststraat 13 een portefeuille met foto's bij Reijnhout, Dijkstraat 3 een huissleutel bij J. Ovaa, Ritthemsche straat;

Vlissingse Courant | 1935 | | pagina 1