WOENSDAG EERSTE BLAD No. 3©S- 73e Jaargang IQ 35; Uitgave: Firma F. VAR OF VELDE Ir., Wetstraat 58-60,Vlissingen. Telef. 10. Postrekening L6287 13 IMOVB2VW5ER op zondag en 500 300 150 25 RECLAME. STADS- EN PROVINCIENIEUWS Jhr. Mr. A. A. van Doorn van Koudekerks f ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankiijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnemen speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 15 regels 50 ct. Iedere rege meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels f 1—alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij door een ongeluk, dood gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies^ van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 3 bladen In de Parijsche editie van de „New-York Herald", een -der grootste-New-York cou ranten, verschijnt - nu al voor jaren een rubriekje, steeds op. dezelfde plaats, van Selfridge, 't enorme warenhuis in Londen. Door een zeer vakkundige hand wordt in deze rubriek eiken, dag contact gemaakt tusschen de zaak en 't publiek. Steeds wórdt een of ander' onderwerp aangeroerd, maar steeds zijn ze" interessant om' te lezen en zij worden - ook gelezen. Meestal gaat hetuover de verhouding Van de zaak tot den klant. 't.Idee „De Klant is Koning" is verouderd. De klant heeft er trouwens nooit: aan- meegewerkt 'om deze uitspraak ook m^ar eenigszins waar te doen zijn. De klant- is doorgaans lastig. Een uitstekend geleide zaak ,met goéd. onder legd personeel 'heeft meer kans gelijk te hebben dan het duizendkoppige, per slot niet vakkundige, publiek. Selfridge begrijpt dat. en ziet in .„taqt" zijn voornaamste wapen 1 en factor tot succes. Zónder dén klant' steeds door dik of dun gelijk t'é geven, gebruiken zijn chefs „tact", d.w.z. zij stellen den klant tevreden zonder zich zelf óf de zaak waar voor zij werken te vernederen. In dezerubriek beschrijft Selfridge ook vaak de interne aangelegenheden van zijn zaak, die toch pok altijd het lezen zeer waard zijn. Er--wordt- verteld-hóé-het- een goede.politiek is om steeds 't personeel pro motie te laten maken zooals in 't leger, biaar dat dit niet altijd goed is. Hij be schrijft het geval van een vacature voor de plaats als chef van de afdeeling Oostersche Kunst, 't Voornaamste werkhet inkoopen Van kunstvoorwerpen. Toen nu de man die dit al jaren deed, stierf, had hij wel zijn goed getrainde assistenten, maar deze wer den allemaal gepasseerd, voor iemand van buitén de zaak. Een der grootste particu liere kunstverzamelaars in Japan had door (te crisis alles verloren. Maar hij kreeg de baan. Voor het goed van de zaak Daar voor moet alles wijken en moeten tradities worden gebroken, want het goed van de zaak is ook weer het goed van het publiek. Deze manier van adverteeren is natuurlijk prima. Steeds opnieuw, dagelijks dit arti kel op dezelfde plaats. De menschen lezen het natuurlijk. Adverteeren is hameren en nog eens hameren. Daarom zijn steeds aan- en uit gaande lichtreclames zoo goed. Steeds moet de naam van de zaak voor 't publiek staan. Toen Wrigley jaren geleden het eerste kauwgom op de markt wilde gooien, gaf hij eerst een half jaar een millioen dollar aan reclame uit. Niemand wisi wat kauwgom was maar den naam Wrigley kende iedereen. Men vroeg daarom niet om kauwgom, maar om Wrigley. Eveneens met de Gillette veilig heidsscheermessen. Je koopt een Gillette, geen scheermes en zelfs worden de mes sen van concurreerende firma's nog Gil- lettes genoemd Men moet geregeld adverteeren en steeds op dezelfde manier. Een eenvoudig cliché en dat steeds weer herhalen, 't Doet won deren. Daarom is ook de slagzin of „slogan" £00 goed. M. J. Brancïensteïn had indertijd een koffiezaak in San Francisco-Calif. Overal langs den weg aan hoornen zag men duizenden kleine emaille bordjes in den vorm van een koffiepot met er op M.J.B. Why M.J.B. Waarom Ja, waarom, maar de menschen vroegen niet om koffie in de winkels maar om M.J.B. Verkoopt Jansen ergens fruit dan moet hij er voor zorgen dat 't begrip één is met. fruit.- Evenals Verkade met koek en be schuit. Ford betaalde geld voor eiken Ford-mop al was deze ook bespottend. Hij begree" de waarde van dezen móp die van mond tot mond ging, steeds vergezeld van den naam Ford. De naam doet 't Maakt dezen bekend Op 81-jarigen leeftijd is te Haarlem over leden de heer jhr. mr. A. A. van Doorn van Koudekerke, oud-burgemeester van Vlis singen. De heer Van.Doorn Is in 1897 tot burge meester dezer gemeente benoemd, welk ambt hij bekleedde tot 1919. Toen ,wf(ons zouden zetten een beknopte necroïögié .van den geachten overledene "te schrijven, móchten wij van den heer mr. F. S. Witteveenv oud-secretaris dezer gemeen te, die zooveel" jaren met wglen den heer jhr. mr. A. A. van. Doorn van Koudekerke heeft samengewerkt, een in memoriam ont vangen, waarin de levensloop van den oud- burgemeester op zeer lofwaardige en uit stekende wijze wordt beschreven. .De heer Witteveen schrijft ons nl. het volgende „In dit blad mag zeker een -woord van eerbiedige hulde worden gewijd aan, de. na gedachtenis van hem, dié gedurende..22 ja ren aan het hoofd der gemeepite. Vlissingen storjd en die op 12 dezer, op hoögen -leeftijd te Haarlem is ontslapen. Geboren te Nieuw- en St. Joosland maakte hij zijn studie aan dé Universiteit te Leiden en werd, na eenigentijd ter secreta rie van Noordwijk werkzaam te zijn geweest om zich in de praktijk der gemeente-admi nistratie te bekwamen,- reeds spoedig be noemd, tot burgemeester van de gemeenten Cadzand en Zuidzande, totdat hij jn .188.7 op Walcheren terug kwam tengevolge van zijn benoeming tot burgemeester van Veere en Vrouwenpolder. - Na-een '-tienjarig verblijf aldaar aanvaard-- de de thans ontslapene het burgemeester schap van Vlissingen als opvolger van den heer Tutein Nolthenius. Dit is wel de be langrijkste periode in zijn leven geworden. Op het tijdstip van zijn optreden stond Vlissingen op een keerpunt van ontwikke ling. Tengevolge van den toenmaligen gesta- digen vooruitgang van de Maatschappij „de Schelde" moest het bebouwde gedeelte voortdurend worden uitgebreid, waartoe de van hét Rijk overgenomen terreinen op het voormalig Glacis en in de zgn. Zoute Vest. een goede gelegenheid boden. Zoo verrees toenmaals tusschen de Aagje Dekenstraat en den Singel een uitgebreid ,en belangrijk stadsgedeelte, terwijl de bebouwing van de Badhuisstraat tot aan de badplaats werd voortgezet. Het is bekend welk een groot aandeel de overledene, die zich bijzonder voor de stadsuitbreiding interesseerde, in samenwerking met den «.oenmaligen wet houder Van Niftrik, in het tot stand komen hiervan heeft gehad. Ook andere groote belangen vroegen des tijds de aandacht van het gemeentebestuur. Wij willen in dit verband wijzen op den aanleg van een modern rioolstelsel en de daarbij tot stand gekomen demping van de Pottekaai, Kaaskaai en Bellamykaai. waar door het ar.nzien van de stad belangrijk werd verfraaid. Daarnaast moet ook ver meld worden de bevordering van de belan gen van de badplaats en de voortzetting van de bebouwing van de boulevards De Ruyter, Bankert en Evertsen. Voorts kwam tijdens zijn burgemeester schap de overname door de gemeente van de Maatschappij „de Schelde" van de exploi tatie der havens en haventerreinen tot stand. Ook voor de behartiging van de onder- wijsbelangen heeft de overledene een open oog gehad, getuige de onder zijn bewind tot stand gekomen stichting van een Hoogere Burgerschool. Nuttige vereenigingen konden op zijn steun rekenen zoo behoorde hij tot hen, die den stoot gaven aan de oprichting van Het Groene Kruis, wier eere-voorzitter hij was. Als waar Christen diende hij ook kerke lijke belangen. Zoo vermelden wij hier zijn lidmaatschap van het Prov. College van Toezicht op de Kerkelijke goederen en fond sen en later dat van het Algemeen College van Toezicht. In de moeilijke oorlogsjaren rustte op den overledene een zware taak, tengevolge van de ligging van Vlissingen niet ver van de oorlogszone en zeker mag niet vergeten worden wat door hem is verricht in het be lang van ue tallooze vluchtelingen, die na den val van Antwerpen Vlissingen over stroomden. Kort na het einde van den wereldoorlog achtte jhr. Van Doorn den tijd gekomen om zijn ambt neer te leggen en vestigde bij zich te Haarlem, waar hij zich ook weder in het bestuur van enkele vereenigingen nuttig wist te maken. Met jhr. Van Doorn is een Zeeuwsch edelman in. den waren zin van het woord heengegaan. Minzaam en vriendelijk in den omgang, man met een warm hart voor zijn familie en hen die hij zijn vrienden noemde, heeft hij een gelukkigen levensavond gehad, slechts verduisterd door het verlies enkele jaren geleden van zgn beminde gade, met wie hij zoo nauw verbonden is geweest. De gemeente Vlissingen, waar hij zulk een belangrijk deel van zijn levenstaak heeft vervuld en 'die hem zoo na aan het hart lag, zal zijn nagedachtenis 2eker in hooge eere houden 999 De bijzetting van het stoffelijk overschot zal plaats hebben op Vrgdag a.s., in het familiegraf op de buitenplaats „Moesbosch" te Koudekerke, na aankomst van den trein van 12.44 te Vlissingen. Propaganda-avond Chr. Besturenbond. Concertgebouw. Voor een geheel gevulde zaal traden gis teravond vanwege het Chr. Nat. Vakver bond voor den Chr. Besturenbond in de jaar- lijksche propaganda-vergadering als spre kers op deheeren 'A. Vingerling, vrijge stelde van den Nëd, Chr. Landarbeiders- bond, te Goes, en A. S. Boone, hoofdbe stuurder van den Ned. Chr. Grafischen Bond te Amsterdam. Na de gebruikelijke opening en welkomst woord door den voorzitter, den heer J. Ma rijs, voerde het eerst het woord de heer A. Vingerling, die sprak over „In bewogen tijd". Spreker wees er op dat men veel meer spreekt van een ernstigen of een moeilijken tijd, dan van éen bewogen tijd. Toch is ook dit laatste niet minder waar. Alle vastighe den schijnen te wankelen. De crisis van de- zén tijd bréngt geweldige economische, fi- nancieele en moreele gevolgen met zich en ons volk lijdt daar heel sterk onder. Er is voor- ons volk geen bestaan en geen toe komst mogelijk, als wij niet kunnen uitvoe ren. Dit is de levensader van ons bestaan, en helaas worden de tariefmüren steeds hooger opgetrokken. Er is oorlogsrumoer en oorlogsgevaar, en als God het niet verhoedt, komt de heele wereld weer in brand te staan. Hierbij komt nog de zedelijke en geestelijke achteruit gang, vooral in de groote steden, die zorg vol is. Opmerkelijk is ook, dat in dezen tijd de band tusschen de Christelijke politieke groepen steeds losser wordt, een samen werking, die in het verleden voor ons land en ook voor onze arbeiders van zoo groote beteekenis is geweest. Inplaats dat er samenwerking is tusschen werkgevers en werknemers, spitsen de be langentegenstellingen zich toe, en ook onze Christenwerkgevers gaan hier niet vrijuit. Spreker doet daar eiken dag treurige onder vindingen van op. Spreker behandelde verder het streven van de N.S.B. en besprak het „plan van den arbeid" van N.V.V. en S.D.A.P. Tenslotte wees hij op den invloed der Chr. vakbeweging, die onder de andere organisa ties een plaats van beteekenis inneemt. Hierna zong de Chr. Gem. zangvereeni- ging, directeur de heer J. W. Bommeljé, die haar welwillende medewerking verleende, een drietal liederen, die met groote aan dacht door de aanwezigen werden gevolgd en dankbaar, welverdiend applaus ontlokten. De heer A. S. Boone sprak vervolgens over „Een vaste koers", en herinnerde er aan dat te Vlissingen een man heeft ge woond, die zeker ook in bewogen tijden vasten koers wist te houden op de onstui mige golven, nl. Michiel Adr. de Ruyter. Het schip der Chr. vakbeweging vaart ook in vasten koers op het kompas van het Woord Gods. Wie let op de gebeurtenissen, ziet dat wij varen in feilen storm, gebeukt door de golven. Aan alle kanten zijn wij door gevaren om ringd in het bijzonder wees spreker op de N.S.B.die niet anders tracht te doen dan verdeeldheid onder ons volk en onder de arbeiders te brengen. Juist op de vakbeweging richt zij haar felste aanvallen en spreker weerlegde op duidelijke wijze de vele onwaarheden, die door de nat.-soc. pers over de vakbeweging worden geschreven. In de tweede' plaats stond spreker stil bij bet „plan van den ai'beid" der moderne vak beweging. Met dit plan gaat men „den boer op". De Chr. vakbeweging is echter van oordeel dat dit plan geen werkelijke uit komst kan brengen. Tenslotte wees spreker op de mentaliteit van vele werkgevers, die niets liever zouden zien dan dat de met moeite verkregen soci ale verbeteringen weer verdwenen die rammeien tegen het gebouw der sociale wetgeving, door mannen als Talma en an deren opgebouwd. Die niets liever zouden zien dan dat de arbeiders weer terugvielen in de positie van vóór 50 jaar. Tegen déze stormaanvallen moet vasten koers gehouden worden. De Chr. vakbewe ging zal blijven strijden voor de grondwet telijke rechten en vrijheden en wil blijven het schild voor de zwakken. Na het zingen van nog een drietal liede ren door „Hosanna", werd het rotwoord gesproken door ds. G. Smeenk, Geref. predi kant alhier, die nogmaals wees op de betee kenis der Chr. vakbeweging en de eventuee- le verkeerd- of ongeorganiseerden opwekte zich daarbij aan te sluiten. Na gemeenschappelijken zang van Gez. 273 vs. 1 en 11, eindigde ds. Smeenk de bij eenkomst met dankgebed. Filmavond C.K.W.O. De vereeniging C.K.W.O. geeft op Don derdag 21 November a.s., in het „Alham- bra-Theater" een filmavond. Vertoond zal worden „de Negerhut van Oom Tom". De voorstellingen beginnen om 6.30 en om 9 uur. Voor verdere bijzonderheden zie men ach terstaande advertentie. Drenkelinge. Gisteravond sprong een 25-jarige vrouw op den Koningsweg van een steiger aldaar te water. Spoedig is zij op het droge ge bracht kunnen worden en heeft de politie haar overbrenging naar het St. Joseph- ziekenhuis bevorderd. Auto-brand, Gisteravond omstreeks 8 uur brak brand uit in een auto, staande in een garage nabij de gasfabriek. De onmiddellijk gewaar schuwde politie, geassisteerd door burgers, wist den brand met enkele minimaxen en emmers water te blusschen en daardoor te voorkomen dat enkele andere zich in de garage bevindende auto's mede een prooi der vlammen werden. De „Nieuw Zeeland". Hedenmorgen te ongeveer 11 uur Is de „Nieuw Zeeland", van de K.P.M., komende van Batavia, alhier in de Buitenhaven aan gekomen, ter ontscheping van passagiers. Het schip zal, zooals bekend, aan de N.V. Kon. Maatsch. „de Schelde" alhier voorzien worden van een nieuwe machine-installatie. MIDDELBURG Botsing tusschen tram en auto. Op den Nieuwen Vlissingschen wegkwam de stoomtram van de lijn Middelburg Domburg, die aldaar den weg oversteekt, gisteravond in botsing met een vrachtauto van de N.V. v.h. J. A. van Olffen, die van Vlissingen naar Middelburg reed. De auto kantelde om en bleef aan den berm van den weg liggen. De chauffeur bleef wonder bo ven wonder ongedeerd en wist uit de cabi ne te kruipen. De train was zoo goed als niet bescha digd en kon, nadat de situatie door de po litie was vastgesteld, den weg vervolgen. Een aanrijding* Gisteravond heeft in de Langedelft éen aanrijding plaats gehad van een man, die daar liep door een wielrijder, een korporaal van de marine, die later bleek onder den invloed te zijn van het gebruik van sterken drank. De man, die gevallen was, moest per auto naar huis worden gebracht, tegen' den marineman is procesverbaal opgemaakt wegens overtreding van art. 22bis van het motor- en rijwielreglement, het besturen van een rijwiel, terwijl men door gebruik van sterken drank niet tot besturen in staat moet worden geacht. Het is wel gewenscht er hierbij op attent te maken, dat zulk een feit volgens de in. voorbereiding zijnde nieuwe wegverkeers- wet als een misdrijf wordt beschouwd en er dan dus gevangenisstraf op zal staan. ARNEMUIDEN Een zeehond in het Arae-kanaaL Sedert een paar dagen is door eenlge personen op verschillende plaatsen een vol-' wassen zeehond (Phaco vitulina) gezien in het Arne-kanaal tusschen de Arne- spoorbrug en Arnemuiden. Dit, naar men zegt zeer schrandere, dier zal toch wel bij vergissing door een der sluizen van Vlissingen of Veere gegaan zijn, daar het dier ongeveer 5 k 7 K.G. visch per dag als voedsel noodig heeft, welke hoofdzakelijk bestaat uit bot, schol en schar. De jonge zeehonden eten de eerste zes weken garnalen. Zullen deze soort visschen in het kanaal voor het dier in zulke hoeveelheden aanwezig zijn? Wan neer eenige zeehonden zich in een niet te uitgebreid vischwater bevinden, zullen zij daar zeer schadelijk voor de visscherg kunnen zijn, daar één zoo'n dier minstens 1800 K.G. visch per jaar opeet. De phaco vitulina, die een zoogdier is, wordt meermalen aangetroffen in de Oos- ter- en Westerschelde en het Veersche Gat, alwaar hij dikwijls gezien wordt op de zandbanken zich koesterend in de zon. GOES Gemeenteraad. Uitvoering van havenwerken. Belangrijk object voor werkver-. schaffing Gisterenavond kwam de gemeenteraad van Goes in spoedeischende vergadering bijeen. De burgemeester, de heer mr. Van Dusseldorp kon den raad de verheugende mededeeling doen, dat goedkeuring is ver kregen op de ontworpen havenplannen en dat het werkfonds de gelden daarvoor be- noodigd zal leenen. Er zal een nieuwe havenarm met havenkom en ruime opslag- terreinen worden aangelegd. Tevens zal het oude veel te smalle bruggetje, waarover het verkeer met Wilhelminadorp, Goesche Sas en Katsche Veer gaat, verdwijnen en

Vlissingse Courant | 1935 | | pagina 1