500 300 25 iflcofhe vlysendyk geel merk EERSTE BLAD HEEL LEKKER VINDT No. 364 73e Jaargang S935 VRIJDAG lilliviFirn F. Hl 0! (ElDEIr.. Ililitrail Sl-fl, ïlissinp. lilil. 10. Pistikiniit ftlll 8 NOVEMBER Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen "STADS-EN PROVINCIENIEUWS BUITENLAND DIE HEN BUU VAN EEN BETREKKING EN EEN HUWELIJK. ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheeie rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1 —5 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1 - 5 regèls f 1.alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn CRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot wérken. dood gulden bij door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij vérlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen Vergadering gemeenteraad. De eerstvolgendev erg.adering van den gemeenteraad, welke, (was bepaald ,op 15 November,' is-vastgesteld op Vrijdag 22 November,: - i Straatbelasting. Ter voorkoming van vervolging herinne ren wij belanghebbenden aan de afbetaang hunner straatbelasting. Mannen in 't Wit. Alhanibra. Wij* mogen wel eens bijzonder de aan dacht vestigen op de 'niéuwe film, die thans in „Alhambra" pièce de résistance is.- Veel is geschreven over de verfilming van het bekende stuk „Mannen in het Wit". Ook in ons land heeft dit tooneelstuk door vertooningen bij liefst twee gezelschappen tegelijk, een snelle populariteit verworven. Het „Centraal Tooneel" alleen voerde „Man nen in het Wit" meer dan honderd maal op. Het grondmotief tot dit drama uit .de medische wereld is het eeuwige conflict tusschen plicht en liefde,, tusschen neiging en roeping. Er is met deze film iets heel eigenaardigs gebeurd. Nadat ze te onzent hier en daar reeds vertoond was, heeft de leiding van hét NedeHaiidsche Metro-Göld- wyn-Mayer-filiaal besloten, dit buitenge wone werk' onder'de aandacht van voor aanstaande medici te brengen. Een in be sloten kring gehouden vertooning, waarin men ook de pers verzocht tegenwoordig te zijn, schonk de overtuiging, dat met „Men in White" één der merkwaardigste rol prenten aan het repertoire is toegevoegd, die men ooit zag. Tevens heeft men kunnen constateeren, dat de Amerikaansche film productie op een heel wat hooger plan staat dan haar reclame-methodes. Zoo an nonceerde Mctro-Goldwyn deze verfilming van Sidney Kingsley in Sept. '33 voor het eerst opgevoerd tooneelspel met aanduidin gen als „He was a doctorshe was a nursethey knewbut they were not immuneNog fraaier is de aanbe veling „She was his victimhe was her doctor Scheepvaartberichten. Heden is alhier binnengekomen het Noor- sche tankstoomschip „Moira" van Phila delphia met een lading olie. MIDDELBURG Zuid-Afrikaanscne avond. De afdeeling Walcheren van de Neder- landsché Reisvereeniging hield gisteravond in het City Theater een Zuid-Afrikaanschen avond. Een zestal films over Zuid-Afrika werd vertoond, terwijl als spreker optrad de heer J. F. Hardeweg uit Leiden. De voorzitter der afdeeling, de heer Mantz, constateerde met voldoening dat voor dezen eersten ontwikkelingsavond in dit seizoen zoo'n groote belangstelling be stond. De aanwezigen noorden daarna staande het Transvaalsche Volkslied aan. Na een korte inleiding van den heer Har deweg werd allereerst een drietal films vertoond. Zij gaven door een duidelijk beeld een kijkje in de wildernis met de ongerepte natuur, van rivier- en stadsgezichten, van rotspartijen, van flora en fauna in het Zuid- Afrikaansche land. Prachtige natuurtafe relen uit Kaapland en interessante beelden van het leven der wilde dieren in het Kru- ger Wildpark kwamen op het doek. De spreker hield vervolgens een causerie over zijn reis naar Zuid-Afrika, zijn erva ringen tijdens den boottocht daarheen en van zijn ondervindingen op zijn tocht door dit land als toerist. Verschillende steden liet spreker de revue passeeren verhaalde van de bezienswaardigheden en de eigenaardig heden van tal van plaatsen en streken, zoo als Kaapstad, Boelawayo, de Victoria Falls, Johannesburg, 't Krugerpark, dat meer dan 8000 vierk. Eng. mijl groot is, Pretoria en Bloemfontein, welke steden meer Neder- landsch dan Engelsch zijn, Oudshoorn met zijn bloehienomgeving, Port Elisabeth enz. Op geestige wijze vertelde spreker van zijn ondervindingen, ontmoetingen en weder waardigheden op zijn reis door dit land. Vervolgens werden wederom drie films gedraaid, die een indruk gaven van het vele natuurschoon dat hier te vinden is. Zij be helsden tochten naar het Caledon-schier- eiland; van Kaapstad naar Kaappunt, de Vrijstaatsche bergen, Natal en zijn schitte rende omgeving, Pretoria, enz. De heer Mantz heeft tenslotte den spre ker dank gezegd voor zijn aangename cau serie, alsmede de Zuid-Afrikaansche legatie te Den Haag voor het afstaan van de films. Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen. In de vergadering van het Zeeuwsch Ge- noots.chap der Wetenschappen heeft de voorzitter, jhr. mr. j. W. Quarles van Uf- ford, woorden van waiardeérihg gesprokén ter nagedachtenis van den oud-voorzitter, wijlen prof. mr. R. Fruin. Het bleek, dat als nieuwe aanwinsten voor het museum zijn ontvangen een ge smeed ijzeren wapen van Zeeland, een hoorn van een tropischen herkauwer, die is c-pgevischt in de Westerschelde, Germaan se en andere scherven, gevonden aan j.3t strand te Domburg, een aantal Indi sche schelpen, verzameld in Straat Soenda, Ostrea edulis, opgevischt in het Steen- diep, Becten Westendorpi, Nrjst, op de Westerschelde opgezogen door een schelp- zuigerj evenals Psammobia ferroensis Chemn, Area appendiculata, Lord, Scarle- sia alveolata, verder zijn geschonken Area tetragona Poli, Vebus casina Linn, Mio- cardia pectinifera en Psammobia ferroen sis, Domburg. Tenslotte nog een pijpe- kopje met ingebakken portretten van prins Willem V en prinses Wilhelmina. Provinciale Vereeniging Het Groene Kruis. Donderdagmiddag vergaderde het bestuur van de Provinciale Vereeniging „het Groene Kruis" in zijn. nieuwe samenstelling te Mid delburg. Het bestuur koos uit zijn midden tot. voor zitter dr. C. Orbaan te Middelburg tot secretaris den heer C. Dieleman te Tholen, terwijl de heer P. L. Abrahams© te Vlissin- gen bereid was voorloopig tot 1 Januari het penningmeesterschap op zich te nemen. Tot afgevaardigde bij de Algemeene Ne- derlandsche Vereeniging „het Groene Kruis" wees de vergadering aan den heer C. Diele man en tot zijn plaatsvervanger dr. C. Or baan. In de commissie voor de hygiëne van het kind in Zeeland en in het bestuur van de Provinciale Vereeniging tot bestrijding der t.b.c. zal de plaats van wijlen den heer Plugge worden ingenomen door mr. R. M. van Dusseldorp die met den heer C. Diele man de vereeniging vertegenwoordigen zal in de commissie tot bestrijding van ge slachtsziekten. In de commissie voor de ont smetting zal dr. C. Orbaan zitting nemen. Het bestuur der Provinciale Vereeniging bestaat nu uit de heeren dr. C. Orbaan, voorzitter C. Dieleman, secretaris P. L. Abrahamse, voorloopig penningmeester S. Hage te Bruinisse, dr. L. G. Gelderman te Kortgene, Z. de Ruiter te 's-Heer Arends- kerke, jhr. R. J. H. Q. Roëll te Haamstede, mr. R. M. van Dusseldorp te Goes en F. E. Pas te Groede. Bovendien is er nog een vacature als vertegenwoordiger van de Provinciale Vereeniging tot bestrijding der t.b.c. ontstaan door de directe verkiezing in de vergadering van verleden week van dr. Orbaan, die deze vereeniging in het bestuur van de Groene Kruisvereeniging vertegen woordigde. Vrijwillige voldoening van belasting. De minister van financiën maakt bekend, dat ten behoeve van 's ïjks schatkist is ontvangen wegens over vorige jaren te weinig betaalde belasting naar inkomen en/of vermogen (gewetensgeld) bij den ont vanger der directe belastingen te Middel burg 6. The Vitrite Works. In de vergadering van aandeelhouders van de N.V. The Vitrite Works is aan genomen een voorstel van commissarissen om de aandeelen, die verleden jaar van 1000 op 750 zijn gebracht, thans te brengen op 500. Wiel van een auto afgeloopen. Toen de heer C. alhier, hedenmorgen met zijn auto op den Ouden Vlissingschen weg reed met een vaart van ongeveer 30 K.M., liep plotseling een der achterwielen van den auto af en vloog naar boven, waai het in een boom bleef hangen. C. wist den auto in bedwang te houden en midden op den weg tot stilstand te brengen. Men heeft het wiel ter plaatse weer aan den auto kunnen bevestigen, en kon de reis worden voortgezet. C. had pijn aan de borst, want hij was tegen het stuur aan gevallen. De politie onderzoekt in hoeverre er aanleiding is voor de veronderstelling, dat de moeren van het wiel opzettelijk waren los gedraaid. KOUDEKERKE Voordracht met Eilms. Woenèdagavond hield voor de Landbouw- vereeniging alhier, ir. Rooijakkers uit Bre da, van het Landbouwkundig Bureau „Bre da" v. d. N.V. Ver. Kalimaatschappij, in café „Centraal" een lezing over het ge bruik van kali op klei en minder zware gronden. Spreker begon met de keuze van de mest stof voor een doelmatige bemesting, wees op de meening die er bestaat dat op klei grond geen behoefte is aan bemesting met kali, welke meening' ontstaan is door het maken van grove fouten bij de gebruikma king dezer bemesting. Verder toonde spreker aan waarvoormen de verschillende soorten moet aanwenden op bouwland, weiland, boomgaarden en de tuinderij en gaf hij den juisten tijd in ver band met de weersomstandigheden. De film, die een duidelijk beeld geeft van het ontstaan, de vervaardiging en de aan wending der kali,- werd met groote aan dacht gevolgd. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd druk gebruik gemaakt. De voorzitter der Tuinbouwvereeniging, de heer A. Wondergem, dankte het bestuür der Landbouwvereeniging voor de uitnoodi- ging om. deze ook voor hen zoo nuttige voordracht bij te mogen wonen en hoopte dat het goede voorbeeld van Koudekerke navolging moge vinden. De. heer Dé Lange, voorzitter der Land bouwvereeniging bracht dank aan de aan wezigen voor hun groote opkomst en aan ir. Rooijakkers voor den aangenamen en leerzamen avond. TERNEUZEN L\jk aan boord. Aan boord van het alhier binnengekomen Nederlandsche stoomschip „Ruurlo", be vond zich het lijk. van den derden machi nist den heer H. Peters, afkomstig uit Am sterdam, die in Wakslathi (Finland) waar het schip een lading-hout innam voor Gent, was verdronken. Na een bezoek gebracht te hebben aan wal keerde hij met een' Finsch bootje, waarin behalve den Finschen. schip per ook een Arabische stoker van de „Ruurlo" was gezeten, terug. Zij werden overvallen door een plotselinge windbui met het gevolg dat het bootje kapseisde en de drie inzittenden jammerlijk verdronken. Eerst na vier dagen werd het lijk van P. gevonden en aan boord genomen. Het stof felijk overschot van den Arabischen stoker is in Finland begraven. Nadat de noodige formaliteiten waren vervuld, is het stoffelijk overschot van P. met een lijkauto naar de ouderlijke woning te Amsterdam vervoerd. H. P. is 36 jaar oud, ongehuwd en kostwinner. Een ernstig ongeluk. Gisterenmiddag was de werkman K. uit Spui, gemeente Axel, bezig met het ver richten van werkzaamheden op het dak van de cokesfabriek te Sluiskil. De man is daarbij van het dak gevallen, ter hoogte van ongeveer 15 M. Hoewel spoedig ge neeskundige hulp ter plaatse aanwezig was, bleek dat de man: zoo ernstig ge wond was, dat hij kort na het ongeval is overleden. Zeeuwsche zaken bij het onderzoek der waterstaatsbegrooting. Bij het afdeelingsonderzoek der Tweede Kamer betreffende de waterstaatsbegroo ting voor het dienstjaar 1936, werd ge vraagd of hét gerucht waarheid bevat, dat de Nationale Maatschappij van Bel gische spoorwegen met de Spoorwegmaat schappij MechelenTemeuzen onderhan delt over naasting van laatstgenoemde maatschappij. Wordt, zoo betoogden de hier aan het woord zijnde leden, door de regeering niet ingegrepen ter voorkoming van die naas ting, dan zou dit voor Terneuzen de ern stigste gevolgen kunnen hebben, zelfs zoo danig, dat het geheeie transito-verkeer met België en Frankrijk voor die gemeente zou verloren gaan. Ook werd gevraagd of plannen ter bedijking van het verdronken land van Saeftinge, op het ter hand nemen van welk werk in Zeeland sterk wordt aange drongen, in voorbereiding zijn. Andere leden waren van oordeel, dat indien tot bedijking zou worden overge gaan, het initiatief daartoe zou moeter uitgaan van het departement van finan ciën. Nog werd gevraagd welken waarborg de minister kan geven, dat de verminde ring van de bijdrage aan de calamiteuze polders in Zeeland met een vierde geen nadeelige gevolgen voor de werken tot zeewering en oeververdediging dezer pol ders zal hebben. DE VERKIEZINGSSTRIJD IN ENGELAND. De verkiezingsstrijd wordt in Engeland ditmaal met ongekende felheid gevoerd en in de tallooze verkiezingsvergaderingen gaat het soms heet toe. Ernstige inciden ten doen zich niet voor, doch dikwijls heb ben de vergaderingen een zeer rumoerig verloop, vooral als de sprekers der nationale regeering zich wagen in uitgesproken arbei ders-districten. Giste2'avond heeft Ramsay MacDonald dit möeten-ervaren in', zijn éigen kiesdistrict Seaham, waar hij eens de popu lairste man onder de arbeidersbevolking was. In twee mijnwerkérsdorpen, te Shot- ton en te Deaf Hill wilde de vergadering hem practisch niet aan het woord laten. Te Shotton begon het publiek onmiddel lijk na de opening het socialistische lied „The Red Flag" te zingen, gevolgd door marschliederen en 20 minuten lang'trachtte MiacDonald vergeefs zich verstaanbaar te maken. Toen vertrok hij naar Deaf Hill. •Te Deaf Hill was de ontvangst echter niet veel beter, en MacDonald zei verontwaar digd „Ik wilde dat hiervan een geluidsfilm gemaakt, kon worden, die men de bevolking van dit district kon toonen, opdat zij zich kon schamen, dat in 1935 dit het resultaat is van beschaving en een democratisch be wind". Zijn dochter Ishbel, die hem verge zelde, sprak ongeveer vijf minuten, doch werd eveneens herhaaldelijk geïnterrum peerd. MacDonald verklaarde aan het slot „Wat hier vanavond gebeurd is, is een be- leediging van de democratie.. Het is dat soort lieden, die in elk land van Europa de democratie neerhalen door het ten toon spreiden van hun onwetendheid en ongecon troleerde hartstochten en gevoelens." Ook te Bristol kwam het tot incidenten op een verkiezingsvergadering, van de Na tionale Labour-groep, waar lord de la Warr de candidatuur van majoor Church verde digde, die tegen-candidaat is van den La- bourleider sir Stafford Cripps. Uit de ver gadering had men hem gevraagd wat zijn meening was omtrent het verkiezingsbiljet van majoor Church, luidende „Weest geen verrader tegenover uw vaderland. Kiest Church" en of hij van meening was, dat men door sir Stafford Cripps te stemmen het vaderland verried. Lord de la Warr antwoordde hierop bevestigend, waarop groot tumult ontstond, het licht uitging en de spreker in de duisternis eèn vuistslag in het gezicht kreeg. Tegenover eenige journalisten verklaarde lord de la Warr, dat hij zijn antwoord be treurde doch het had gegeven zonder den tijd te hebben gehad er over na te denken. LUIDSPREKERS IN DE BELGISCHE KAMER. Woensdag werden in de zalen van de Belgische Kamer proeven genomen met een stelsel van luidsprekers, dat toelaten zou in alle wandelgangen, commissiezalen en andere lokalen de debatten in de groote vergaderzaal te volgen. Het stelsel bezit voordeelen, maar ook nadeelen, waaronder de mogelijkheid dat voortaan te weinig leden in de vergader zaal zelf zouden aanwezig blijven. Of het stelsel aangenomen zal worden, is nog niet uitg-emaakt. DE RUSSISCHE REVOLUTIE HERDACHT. Wij hebben in ons vorig nummer reeds gemeld dat de Russische revolutie is her dacht. Alle bladen wijden extra-nummers aan de herdenking van de revolutie. Thans na 18 jaar, schrijft de „Iswestia", zijn de werkende klassen van ens geweldig land en van al zijn naties en volkeren onder leiding van de roemrijke 'communis tische partij, vereenigd en georganiseerd, bereid met al hun kracht den wereldstorm te weerstaan. Nog echter is dit onweer, dat elk oogenblik op bevel van een on gebreidelde imperialistische kliek kan los breken, niet uitgebroken. Het alpha en omega der Sovjet-republiek is de vrede en zijn verdediging. Rusland heeft de mo gendheden opgeroepen voor een eerlijken, ocdeelbaren vrede, dien wij zullen bescher men met al onze krachten tegen brand stichters en gevaarlijke avonturiers. Deze vredespolitiek is de rustige en veilige po litiek van een land, dat wanneer het aan- gevallen wordt, als één man een millioe- nenleger tot zijn verdediging gereed heeft. Het land van den arbeid is sterk en bewa pend en in het bezit van een machtige industrie en collectieve bedrijven en een nog nooit geziene eenheid van millioenen rondom de partij, met een voortreffelijk leger en onder leiding van een geniaal leider als Stalin, in staat alle aanvallen af te weren en zijn vijanden doodelijk te tref fen. Doch ook thans is ons eerste woord vrede. Wij heffen het vredesvaandel om hoog, want reeds zijn er twee brandhaar den in de weréld, waar de lonten zijn aan gestoken en als zij niet spoedig dooven, zullen hun vlammen zich over de mensch- heid storten en alle balken en steunpilaren vernietigen van de huidige kapitalistische maatschappij. De „Prawda" schrijft, dat het 18e jaar van de revolutie het jaar van de grootste successen was. Het land begint de vruch ten te oogsten van den jarenlangen schep penden arbeid der socialistische revolutie. De grootste moeilijkheden en de gevolgen van de eerste fouten zijn reeds overwon nen. Reeds begint men iets te speuren van den overvloed, dien men morgen mag verwachten. De volksmassa's in de geheeie wereld betuigen hun sympathie voor de Sowjet Unie. Het land is een bolwerk des vredes en een belemmering voor de oor- logsbrandstichters en voor de fascistische reactie. Het arme visschersmeisje en de laconieke Engelschman. Het leven maakt nog altijd aardige ro mannetjes, zelfs in dezen vel zeer ellendi- gen tijd. Dat bewijst de geschiedenis van 'n arm visschersmeisje, dat met haar ouders woonde op een „peniche", een woonschuit, aan de oevers van de Seine, in de buurt van Parijs. Het kind, dat als het ware in het water geboren was, voelde zich natuurlijk van jongs af in het natte element haast nog beter thuis, dan op het land. Op haar vierde jaar zwom zij al mt haar hond om het hardste en de vele roeiers, die zich des Zondags op het water vermaakten, kenden allen de kleine Margot, die plotseling naast 'hun booten opdook en om stuivertjes be delde. De jeugd van de kleine Margot ver liep als die van alle meisjes van haar stand. Zij ging naar school en toen zij veertien jaar was, moest zij naar de fabriek in Villan- court. De crisis kwam en ook voor de kleine Margot was er weldra geen werk meer te vinden. Toen zat zij weer op het dek van de woonschuit van haar ouders en verstelde de netten van haar vader. Dat had nog een heelen tijd kunnen duren, als het goedgun stige noodlot zich- niet om Margot bekom merd had. Op zekeren dag kwam de heer Harvard Brompton, een welgesteld Engelschman, naar Parijs, om zijn ledige dagen daar met gepaste genoegens door te brengen. Op ze keren dag had hij lust om eens een roei tochtje op de Seine te maken. Dus huurde hij een boot en roeide de stad uit. Eenmaal buiten liet hij 't vaartuigje drijven en nam zijn filmtoestel ter hand, teneinde een aan tal opnamen te maken van de landelijke Seine-oevers. Zoozeer was hij in zijn liefhebberij ver diept, dat hij niet merkte, dat zijn schuitje leelijk uit den koers dreef. Hij merkte het. pas, toen zijn bootje tegen een boomstam stootte en het kostbare filmtoestel in het water viel. Het is te begrijpen en dus te vergeven, dat onze Engelschmaneen heel leelijk woord zei. Hij moet wel erg ver baasd zijn geweest, coen dat leelijk woord beantwoord werd met een helder lachen. Zich omdraaiend zag hij naast zijn boot een aardig zwemstertje opduiken. Het was Mar got, die haar oude liefhebberij van 't zwem men weer had opgevat. Wat valt er te lachen? vroeg de En gelschman boos. Het is toch werkelijk belachelijk, wan neer een volwassen man zoo onhandig doet, luidde het antwoord, maar als u het vriendelijk vraagt, zal ik probeeren of ik het toestel weer voor u naar boven halen kan. Nu was mr. Harvard Brompton beele- maal geen onvriendelijk man en bovendien wilde hij wel graag zijn dure toestel terug hebben en dus vroeg hij heel vriendelijk of de juffrouw misschien .oo =-oed wou zijn.

Vlissingse Courant | 1935 | | pagina 1