500 300 25 DONDERDAG 7 NOVEMBER EERSTE BLAD No. 263 73e Jaargang 1935; Uitgavefirms f. VAN CE VELDE Ir., Walstraat 58-60, VLissingen. Telef. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen WapenstilstandsdagVrededag. ELECTRISCH KOKEN STADS- EN PR0VINC1ENIEUWS VUSS1NGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 15 regels f 1.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1 —5 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels f 1.alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VERF.ENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS' Dit nummer bestaat uit 2 bladen En wederom dondert Tiet kanon Maar toch leeft de hope. Wanneer we thans jaarlijks op den 11 en November den wapenstilstand herdenken, welke een vierjarigen volkerenmoord be sloot, dan is dat niet om den uitslag van den wreedsten strijd, welken de geschie denis heeft gekend, te vieren, maar om de menschheid te herinneren aan haar plicht om voort te bouwen aan een vrede, waar van de grondslag werd gelegd op de puin- hoopen van den oorlog. Méér dan Wapenstilstandsdag is de 11e November dan ook Vredesdag. Op den llen November van het jaar 1918 was heel de wereld het eens over één gedachte voortaan mag het slechts vrede zijn. Naar die gedachte verwijst de 11e November ons jaar op jaar terug. Velen zijn der eed, dien de menschen in 1918 bij het sluiten van den wapenstilstand hebben afgelegd, nimmer vergeten. Hun idealen hebben de volkeren bezield en de staatslieden gedreven. Ze hebben steenen gedragen naar de fundamenten van het Vredesstatuutze hebben den Volkenbond helpen bouwen en ze hebben in plechtige verdragen de regeeringen aan elkaar laten beloven, dat ze immer en altijd arbitrage zouden stellen in de plaats van het geweld. Oud-strijders aller landen hebben elkaar de hand gereikt en aan elkander beloofd, dat ze hun kinderen zouden afhouden van nieuwen broederstrijd en broedermoord. De Vlamingen die in den oorlog dubbele smarten hebben gekend het geweld van de vreemde indringers en het verraad van België aan hun zaak, zij hebben op den grond, welke van Vlaamsch bloed werd doorweekt, een zuil ten hemel geheven en daarop het kruis van Christus, het Kruis des Vredes geplant, opdat hun kinderen en kindskinderen zich den oorlog zouden her inneren. En hun boodschap aan deze na zaten hebben ze doen beitelen in het harde graniet 3>Vlaanderen voor Christus Nóóit meer oorlog Wat diepe zin ligt in die woorden „Vlaanderen voor ChristusNóóit meer oorlog Godvruchtige mannen hebben ons hier den weg gewezen naar den vrede als we leven naar Christus, als we Zijn gebod van naastenliefde onderhouden, dan zal er geen oorlog meer wezen. Inderdaad, als niet alleen Vlaanderen, maar heel de wereld al ware het maar dét deel, hetwelk zich Christen-wereld heet oprecht zich keerde tot Hem, Die ons den Vrede heeft gebracht, dén zou er slechts vrede kunnen zijn. Want al wat Christus gepredikt heeft, was Liefde en Hij stierf om ons den vrede te kunnen geven. Over een goede maand zullen de Kerst klokken weer luiden om voor de mensch heid de Vredesboodschap te herhalen, welke bijna 2000 jaren geleden aan de wereld werd gebracht. Twee duizend jaren En tóch dondert het kanon weer in Afrika en zaait een christenvolk dood en vernieling in vreemd gebiedIs dat dan niet het fiasco, zoo vragen velen twijfe lend en anderen vragen dat hoonend, van het christendom In zekeren zin van het christendom, ja Maar niet van de christenleer I Als menschen en volkeren hun christen zijn meer belééfden dan beleden, dén zou het vredesideaal benaderd zijn, want Christus is Liefde en Zijn gebod is Vrede. En niemand kan den vrede dienen door de oprechte christelijke gedachte te onder mijnen de vrede kan slechts groeien uit ons béter christen-zijn. We zeiden het hiervoren, hoe de wereld 17 jaar geleden van den vredeswil was be zield en dat sindsdien aan dien vrede werd gebouwd. Volkenbond. Internationaal Hof van Arbitrage, Locarno enz. waren de eerste der tot stand gekomen samenstel lende deelen. En dat allesligt nu, niet na 2000, maar na slechts 17 jareit, vrijwel in puin. Menschenwerk Het leger der vredes- idealisten slinkt van dag tot dag. Het leed raakt vergeten, heb- en wraakzucht her- waken. Maar de boodschap van Bethlehem, al is die dan 2000 jaar oud, zal straks weer klinken en duizenden zullen die boodschap wederom verstaan. Boven het gedonder der kanonnen uit. Alle vredeswerk der menschen onder vindt de terugwijzing naar den Stal der Ge boorte van den Vredesvorst. Wat in Versailles, Genève, Den Haag en Locarno werd ondernomen en thans reeds scheurt en kraakt, ké,n nog tot grootsche zaken des vredes groeien, als het wordt bezield met het ware christelijke element, dat wangunst, wraakgedachte en hoovaar- dig superioriteitsgevoel onderdrukt en uit bant. Christen-monden spreiden vaak slechts verwarring, maar christen-harten wekken vrede. En wie twijfel en misnoegen zaaien in christen-harten, die kunnen geen ware vredes-idealisten zijn. De uitkomst der we reld ligt bij Hem, Wiens gebod Liefde is. BEZOEKT DE DEMONSTRATIE op Vrijdag 8 November - half drie. Toonzaal Koningsweg 45 N.V. P.Z.E.M. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. De „Kortenaer" en ,,Van Ghént" verla ten de haven te Nieuwediep ter aanvaar ding van hun reis naar Ned.-Indië. Een nieuweDiesel-electrische locomotief, de 700ste door Werkspoor gebouwd. De Commissaris der Koningin in Gelderland opent den nieuwen verkeersweg Huissen Arnhem. Een wedstrijd van loopjongens te Enschede. De eere-voorzitter van het Amsterdamsche Schaakgenootschap, de heer E. van Dien, biedt den deelnemers aan de match om het wereldkampioenschap een diner aan. De Primavera-tentoonstelling in de Rotterdamsche Diergaarde. De strijd tegen de Amsterdamsche rattenwe- reld opnieuw ontbrand. Officieele ope ning van de Panter-Sigarenfabriek te Vee- nendaal. Dr. Ch. W. F. Winckel, de lei der van de ambulance van het Ned. Roode Kruis naar Abessinië. Scheepvaartberichten. Op 15 November a.s. wordt alhier ver wacht het stoomschip „Nieuw-Zeeland" van de Koninklijke Paketvaart Mij. Het schip zal in de Buitenhaven 150 passagiers debarqueeren. Deze passagiers bestaan uit verlofgangers en familieleden van personeel van de K.P.M. Daarna zal het schip naar de werf van de N.V. Kon. Maatsch. „de Schelde" ver haald worden, voor het inbouwen van nieu we machines. OOST- EN WEST-SOUBURG Loop der bevolking. Over de maand October 1935. Ingekomen: J. Roth, van Middel burg naar Paspoortstraat 26 J. H. Boste laar, van Middelburg naar Paspoortstraat 26 J. A. Wolff, van Den Helder naar Vliss. straat 146 G. P. Kaat en gezin, van Vlis- singen naar Van Turnhoutstraat 24 A. Kole en gezin, van Vlissingen naar Van Turnhoutstraat 5 N. E. Langedijk, van Middelburg naar Vliss. straat 148 N. Schout, van Koudekerke naar Vrijburgstr. 6; P. P. D. de Smit en gezin, van Koudekerke naar N. Vliss. weg 131 J. J. van Eenen- naam en gezin, van Den Helder naar N. Vliss. weg 69 P. G. A. Gommers en gezin, van Dordrecht naar Dijkstraat 58 J. C. J. Notenboom en gezin, van Rotterdam naar Nieuwstraat 23 F. J. de Pagtcr, van Vlis singen haai1 Burchtstraat 10 S. Harinck. van Vlissingen naar Djjkstraat 57 J. G. van der Steen en gezin, van Boxtel naar N. Vliss. weg 209 A. Lugtenburg, van Vlis singen naar Dijkstraat 24 A. Kakebeeke, van Borssele naar Braamstraat 43 I. M. de Vrieze, van Kapelle (Z.) naar N. Vliss. weg 191W. H. de Vries en gezin, van Vlissingen naar N. Vliss. weg 203a. Vertrokken: J. de Witte, van Pad- weg 4< naar Vlissingen A. Willems en ge zin, van Ceresstraat 10 naar Vlissingen A. Wouters, van Vrijburgstraat 40 naar Mid delburg J. C. Peeman en W. P. Peeman, van Van Turnhoutstraat 26 naar Middel burg W. Vanberg, geb. Vermaas, van N. Vliss. weg 209 naar Vlissingen C. J. Bat, van N. Vliss. weg 221 naar Rotterdam; C. K. A. van Breda en gezin, van N. Vliss. 203 naar Vlissingen P. Meeuwsen, wed. D. Meeuwsen en gezin en P. van Soelen, van N. Vliss. weg 73 naar Vlissingen L. A. Cij- souw, van Burchtstraat 271 naar Ritthem J. van der Bend en gezin, van Middelb. str. 106 naar Koudekerke A. L. M. Onghenae, van Nieuwstraat 29 naar Domburg C. J. de Vos, van N. Vliss. weg 211 naar Vlissin gen M. C. W. Akkermans, van Nieuwstr. 28 naar Vlissingen W. Schut, van Ritth. straat 100 naar liddelburg M. E. M. de Nooijer, van Groote Abeele 24 naar Middel burg A. Wielemaker, van Braamstraat 16 naar Middelburg J. Bech, geb. Bosselaar, en gezin, van Ritthemsche straat 14 naar Haarlem; L. Davidse en gezin, van N. Vliss. weg 105 naar KoudekerkeJ. F. M. Oost veen en gezin, van Padweg- 24 naar Koude kerke C. E. Wijkhuizen, van Groote Abeele 20 naar Middelburg W. A. Keim en gezin, van Kanaalstraat 86 naar Vlissingen. MIDDELBURG De voorbereidende klasse der Ryksleerschool. De Vereeniging tot instandhouding eener voorbereidende klasse aan de rijksleer school hield haar jaarlijksche algemeene vergadering onder leiding van den voor zitter, den heer W. K, Heijboer. Deze wees er op, dat ook in het afgeloopen jaar de vereeniging haar bestaansrecht heeft be wezen, gezien het feit, dat het aantal aan vragen steeds het aantal beschikbare plaatsen overtreft. Hoewel de toestand der financiën niet bepaald slecht genoemd mag worden, is hij toch niet van dien aard, dat het mogelijk is aan de leerkracht een hooger salaris toe te kfnnen dan het be scheiden bedrag, dat zij nu ontvangt. Uit de rekening van de penningmeesteresse bleek, dat er een batig saldo is van ruim 113. Dit bedrag zal niet in de nieuwe rekening worden opgenomen, doch, met het saldo van het vorige jaar, op de Nuts- spaarbank geplaatst worden. Mochten met tertijd, wat niet te hopen is, de bijdragen of het schoolgeld terugloop en,* dan zou uit de reserve een eventueel tekort gedekt kunnen worden. De begrooting werd goed gekeurd met een eindbedrag van 985. In plaats van den heer Hettema, die vertrok ken is, koos de vergadering tot bestuurslid den heer J. Belderok. VEERE Begrafenis H. de Zeeuw. Dinsdagmiddag had te Veere de teraar debestelling plaats van het stoffelijk over schot van wijlen den heer H. de Zeeuw, oud-hoofd van de openbare lagere school hoofdbestuurslid van het N.O.G. en voor zitter der plaatselijke afdeeling van den Vrijheidsbond. Aan de groeve werd het woord gevoerd door ds. Van Duyne, Ned. Herv. predikant te Vrouwepolder, door den heer Zevenber gen namens het N.O.G., den heer Coops, president-kerkvoogd en burgemeester Hui- nink. De heer P. de Zeeuw, broer van den overledene, dankte namens de weduwe en verdere familie voor de bewezen eer. GOES In vrijheid gesteld. Door de Rechtbank te Middelburg is de invrijheidstelling bevolen van J. F. de K„ kantoorbediende te Goes, die eenige dagen geleden door de politie te Goes werd aan gehouden en ter beschikking van de justi tie is gesteld als verdacht van diefstal. De Kon. Nederl. Middenstandsbond op Schouwen. Gisteren was in het hotel Bom te Haam stede een vergadering belegd door de af deeling Haamstede-Burgh vian den Kon. Nederl. Middenstandsbond. Nadat door den voorzitter der afdeeling den heer M. W. Landegent verschillende onderwerpen van huishoudelijken aard ter tafel waren gebracht en behandeld waren, was intusschen de heer L. J. M. Quasters, voorzitter van het Zuidelijk district van den Kon. Ned. Middenstandsbond, die was uitgenoodigd, ter vergadering gekomen, om over het belang van georganiseerd te zijn te spreken. Nadat de spreker door den voorzitter was welkom geheeten, begon hij met het be handelen van den in vele middenstandskrin gen reeds bekenden slagzin „Veilig verkeei van hand tot hand koopt en laat werken bij den middenstand". Na deze^ inleiding behandelde spr. breedvoerig het coöperatie wezen en noemde deze methode van han deldrijven grasduinen op het terrein van den middenstand, in sommige kringen is lang betoogd, dat de middenstand gedoemd is te verdwijnen. Dat is voor spreker, die volbloed middenstander is, altijd het sein geweest om daar heftig tegen te vechten en zal daartegen ook zoolang als in zijn vermogen is in woord en geschrift blijven strijden. De taak van den middenstand als scha kel tusschen producent en consument moet door ons ook zuiverals taak worden op gevat en het publiek moet zoo goed mo gelijk worden bediend en dat daaraan wel eens wat hapert mogen wij niet ontken nen, maar daarom mag men niet genera liseeren. Wie werkt, maakt fouten. Nadrukkelijk werd door spreker gezegd, dat het de plicht is van den middenstand het publiek zoo goed en goedkoop mogelijk te bedienen en men moet steeds naar mid delen omzien om de lasten die nog steeds te zwaar op bedrijven drukken, naar be neden te krijgen. Ook de overheid zal den middenstand terzijde moeten staan door de lasten te verminderen, vele gemeenten maken de be grootingen sluitend door de winsten die worden gemaakt op gas, water en elec- triciteit. Een directeur van zoo'n soortgelijk be drijf betoogde eens dat zrjn bedrijf geen winst mag maken, waarop werd geant woord, dat ook de middenstand geen winst noodig heeft als het salaris dan evenals bij hem dan maar 17000 zou kunnen zijn. Wat is er nu. voor verschil tusschen winst, salaris en overschot De gewone handel spreekt van winst, de coöperatie spreekt van overschot en overheidsbedrij ven die geen winst mogen maken werken deze weg door middel van voor dezen tijd veel te hooge salarissen. Breedvoerig stond spreker stil b\j de verschillende zaken die door de plaatselijke besturen voor haar leden kunnen worden ge daan en zegde toe, dat zoowel het bonds- bureau als het districts-secretariaat bereid zijn in alle opzichten de afdeelnigen zooveel mogelijk ter zijde te staan. Na deze onder aandachtig gehoor uitge sproken rede, gaf spreker de vergadering in overweging, indien zij nog vragen wensch- ten te stellen, daarvan gebruik te maken. Door verschillende aanwezigen werd hiervan gebruik gemaakt, en naar ge noegen der aanwezigen, door den spreker beantwoord. De voorzitter bracht den heer Quasters hartelijk dank voor zijn krachtig betoog welke hij voor de afdeeling heeft gehouden. De heer Quasters kreeg nog even ge legenheid de aanwezigen er op attent te maken, dat nog dez. maand een jaarver gadering van het district zal worden ge houden en dat door toeneming van het aantal afdeelingen in ons district, het ge- wenscht wordt geacht, dat het districts- bestuur met twee leden wordt uitgebreid. Besmettelijke ziekten. In de week van 27 October tot en met 2 November zijn in onze provincie voorgeko men 7 gevallen van roodvonk, nl. 4 te Nieuw- en St. Joosland, en 1 in ieder der gemeenten Arnemuiden, Biervliet, Middel burg en 1 geval van febris typhoïda te Ierseke. KERK- EN SCHOOLNIEUWS Het kiescollege der Ned. Herv. Kerk te Middelburg heeft in de vacature' wijlen ds. J. de Visser, voortdurend door het be danken van ds. J. C. H. Romijn te Apel doorn, het volgende alphabetische viertal opgemaakt ds. F. J. Broeyer te Woer den ds. A. H. Dönszelmann te Meppel ds. H. Mondt te Zelhem en ds. G. van Veldhuizen te Hantum en Hantumhuizen. Zilveren predikants-jubileum. Gisteren herdacht ds. Joh. de Bres, pre dikant der Ned. Herv. kerk te St. Maar tensdijk, zijn zilveren ambtsjubileum. Ds. de Bres heeft ook de gemeenten van Bleskens- graaf, St. Annaland, Bruchen en Kerkwijk gediend. De jubilaris is praetor van den ring Tho- len. Ds. de Bres schrijft Overdenkingen in „Eilanden-Nieuws", het Chr. weekblad op Geref. grondslag voor de Zuid-Hollandsche en Zeeuwsche eilanden. P. C. Tassen. De heer P. C. Tijssen, sedert 1915 Evan gelist te Deventer, viert 1 December a.s. zijn 40-jarig jubileum. Hij ving zijn loop baan aan als Evangelist in de afdeeling Muiderpoort te Amsterdam. Daarna was hij achtereenvolgens werkzaam te Zalt-Bom- mel, Laag-Keppel, Gent, Hansweert en Geesteren, Geref. Kerken. Op het tweetal te Gronin gen komt voor ds. W. H. van der Vegt te Goes. Opheffing openbare school te Krabbendqke. De openbare school te Krabbendijke is de laatste jaren steeds sterk achteruitge gaan en van een school met 6 leerkrachten gedaald tot een, die een éénmansschool zou moeten worden. Intusschen is er thans een vacature als hoofd aan die school. Een en ander schijnt B. en W. aanleiding te geven, opheffing van de school te overwegen, want zij hebben reeds prijsopgaaf gevraagd van het vervoer van de nog resteerende kinde ren naar de openbare school te Kruiningen. RECHTSZAKEN Een internationale hotelrat. In hooger beroep heeft voor het ge rechtshof te 's-Gravenhage terecht gestaan de 44-jarige boekbinder E. H., afkomstig uit Zwitserland, thans gedetineerd, die door de rechtbank te Middelburg wegens diefstal gepleegd in hotel „Britannia" te Vlissingen is veroordeeld tot 2 jaar gevan genisstraf. Verdachte ontkende. Een heer en dame, die op 29 Juli jl. in genoemd hotel logeerden, verklaarden, dat toen zij dien avond op hun kamer kwamen, zij een fototoestel, een foudraal en een zilveren poederdoosje vermisten. De hoteldirecteur verklaarde, dat hij verdachte op 29 Juli vóór dinertijd in zijn hotel heeft gezien. De vermiste voorwerpen zijn op den ver dachte bevonden. H. beweerde, dat hij het fototoestel in den trein tusschen Rotterdam en Den Haag heeft gevonden. De advocaat-generaal, mr. Vermeulen wees er op, dat H. bekend staat als inter nationaal hoteldief. Reeds eerder werd hij door de Haagsche rechtbank wegens ju weelendiefstal in hotel de Witte Brug en hotel de la Promenade tot langdurige ge vangenisstraf veroordeeld. De thans gestolen voorwerpen werden, door H. aan een portier van een Rotter- diamsch hotel verkocht. Het poederdoosje is te Keulen achterhaald kunnen worden. Gezien de antecedenten van verdachte achtte spr. de opgelegde straf juist en re- quireerde hij tot bevestiging daarvan. Verdachte's raadsman, mr. J. van Scha- vezande, concludeerde tot vrijspraak we gens gebrek aan bewijs. Uitspraak 18 November. Een ontaarde vader. De rechtbank te Leeuwarden behandelde de zaak van een 33-jarigen arbeider te Al- menum, die door den kantonrechter was veroordeeld tot één maand hechtenis, om dat hij geen hulp had geboden aan zijn dochtertje, toen dat in een vaart was ge vallen en in levensgevaar verkeerde. Het kind vond den verdrinkingsdood. Uit het getuigenverhoor bleek, dat de va der werd gewaarschuwd, dat zijn kind in het water was gevallen. Hij kwam bij de vaart en zag het kind 2 M. uit den wal voor zich langs drijven. Er stond 1.80 m tot 1.90 m water. President Wat deed of zeide hrj Een der getuigen Hij zei niets en liep iets harder dan gewoonlijk weg. Een andere man is in het water gespron gen, toen het kind reeds in de diepte ver dwenen was. Hij dook er naar, doch vond het kind niet. Toen de vader terugkeerde was het kind al gezonken. De officier van justitie eischte bevesti ging van bet vonnis van den kantonrechter, één laand hechtenis. De verdediger concludeerde tot vrij spraak. Volgens hem was, zoodra levensge vaar zich voordoet, iemana niet strafbaar als hij geen hulp biedt. VERKOOPINGEN Door notaris Paap zijn gisteravond in het Concertgebouw in het openbaar ver kocht de volgende huizen en erven te Vlis singen 1. Het winkelhuis met bovenwoning, erf en tuin aan het Bellamypark 36, groot 3 aren 15 centiaren. Hoogste inschrijver en kooper W. Anker Sr. q.q. voor 8475. 2. Het huis en erf aan de Breestraat no. 14 groot 32 centiaren. Hoogste inschrijver en kooper de heer C. J. Mommaas q.q. voor 1495. 3. Het pakhuis aan de Vlamingstraat no. 33 hoek Vrouwestraat, groot 87 centiaren. Hoogste inschrijver de heer C. J. Mommaas op 493. Kooper de heer G. van der Star q.q. voor 570.

Vlissingse Courant | 1935 | | pagina 1