500 300 25 KARAVANEN VRIJDAG 1 NOVEMBER 173e Jaargang 1935- UitgaveFicma F. VAK 0£ VELDE Jr., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telei. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen "eerste blad "STADS- EN PR0VINCÏEN1EUWS goedkoop iNo .258 VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 15 regels f 1.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ctp. regel. Kleine advertenties van 15 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels f 1.alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verliep van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij'verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 3 bladen Vergadering gemeenteraad* De eerstvolgende vergadering van den gemeenteraad is vastgesteld op Vrijdag 15 November. Spreekuur wethouder van sociale zaken. Blijkens officieele bekéndmaking van het college van Bi. en W. is de wethoüde'r van sociale zaken, de heer P. G. Laernoes, uit sluitend te spreken in het gemeentelijk bu reau voor sociale zaken, Hendrikstraat no. 12, des Maandags van 9.30 tot 10.30 voor middag. Uitreiking van medaljes en getuigschriften voor 40- en 25-jarigen dienst. Hedenmiddag had de jaarlijksche uitrei king plaats van medaljes, getuigschriften en gratificatiën voor 40- en 25-jarigen dienst aan de N.V. Kon. Maatsch. „de Schel de", en wel aan 2 hoofdambtenaren, 2 amb tenaren en 24 werklieden. De uitreiking geschiedde door de directie, in tegenwoordigheid van hoofdambtenaren, afdeelingschefs, het bestuur der bazenver- eeniging, het bestuur der arbeiders-verte genwoordiging, de bazen der fabrieksafdee- lingen, waaruit werklieden voor een medal je in aanmerking kwamen, alsmede van het bestuur der afdeeling Middelburg van de Ned. Maatschappij voor Nijverheid en Han del. Onder het aanbieden van hartelijke ge- lukwenschen aan de jubilarissen, werden uitgereikt De gouden medalje van de N.V. Kon. Maatsch. „de Schelde" met bybehoorende gratificatie, voor 40-jarigen dienst aan 1 hoofdambtenaar, 1 ambtenaar en 12 werk lieden, nl. H. Suyver, A. C. A. L. Sorel, J. H. Blom, C. Bode, F. J. de Brabander, H. v. d. Gaag, P. J. v. d. Klift, J. Kloeg, J. L. de Konink, A. Mabelus, A. van Rijswijk, P. Sanderse, C. Steketee, N. Versluijs. De zilveren medalje van de N.V. Kon. Maatsch. „de Schelde" met bijbehoorende gratificatie, voor 25-jarigen dienst aan 1 hoofdambtenaar en 1 ambtenaar, nl. C. D. yan Loo en C. de Zwart. De zilveren medalje met vereerend ge tuigschrift van de Nederlandsche Maatsch. voor Nijverheid en Handel, en gratificatie van de N.V. Kon. Maatsch. „de Schelde", voor 25-jarigen dienst aan de volgende 12 werkliedenW. Daniëlse, J. Davids, G. Geljon, M. v. d. Heuvel, A. Koole, M. Mud- de, M. Pouw, C. A. P. v. d. Runstraat, A. van Rijswijk, P. Schenkel, P. Schets, J. F. Sterzenbach. In totaal werden tot nog toe uitgereikt aan: 278 ambtenaren, bazen en werklieden de gouden medalje van de N.V. Kon. My. „de Schelde" voor 40-jarigen dienst114 ambtenaren en bazen de zilveren medalje van de N.V. Kon. Maatsch. „de Schelde" Voor 25-jarigen dienst810 werklieden de zilveren medalje met vereerend getuig schrift van de Ned. Maatsch. voor Nijver heid en handel voor 25-jarigen dienst32 ambtenaren, bazen en werklieden de grati ficatie der Maatsch. voor 50-jarigen dienst. Instituut voor Arbeidersontwikkeling. Luxor-Theater. Gisteravond was er van bovengenoemde vereeniging een filmavond, die „voor elck wat wils" bood. De avond werd ingezet met opnamen van Interessante plaatsen in het Verre Oosten, die geopend werden met ge zichten op de haven van Kantong, waar we niet alleen getuige waren van de drukte, maar welke ons ook een kijkje gaven op 't leven daar. Nadat we door de smalle stra ten getogen waren, ging het naar Bangkok waar we witte olifanten zagen en schitte rende tempels en paleizen, porceleinen en gouden torens, benevens paleizen van fraai bewerkt teakhout. Egypte werd ons ge toond met de hoofdsad' Cairo, waar mos keeën met haar minarets onze bewondering wekten, en de kameel ons voerde naar de pyramiden en sphinxen. Calcutta werd be zocht en daar wekte het marmeren paleis ter herinnering van koningin Victoria aller bewondering. Delhi, de oude en de nieuwe stad, welker ingangen bewaakt worden door Bengaalsche lanciers en het Parle- mentsgebouw ging voor onze oogen voorbij. Nu volgden een Mickey-Mouse (een tee kenfilmpje) en een komische film „Een leuk spelletje", die de hilariteit van velen opwek- ton, waarna 'n band werd voorgesteld en 'n propaganda-filmpje voor Blondona en Bru- hetta, een haarwaschmiddeltje, het deel voor de pauze besloot. Na de pauze ging de film „Dieren zien U aan", waarop ons in het voorstukje de olifant, de tijger en de zebra werden ge toond. De eerste deelen van deze documen taire film, die ons een prachtig inzicht geeft in het leven der dieren, vingen aan met de vogels. We zagen de jonge pauwtjes dade lijk eigen voedsel zoeken, goudfazahten en Chineesche witte kwakereendjes, kraanvo gels, ooievaars en maraboes passeerden de revue. Keurig was de opname van den kraanvogeldans, die, met het kraanvogel getrompetter, deel uitmaken van de pa ringsverschijnselen. De naakthalzige, kaal- koppige maraboe, die zijn kop bijna geheel in zijn prooi laat. verdwijnen, verscheen naast de roze pelikanen met vangzak, en de flamingo's met zeef snavels, terwijl de schoenbekooievaar ons wat luguber voor kwam. Pampoestruis, buizeru en oehoe voerden ons van het water naar het vaste land, terwijl 'de Pinguins ons naar de Pool- kusten van het Zuidelijk halfrond voerden en ons een voorbeeld gaven van instincts overdracht. De jongen toch worden zorg vuldig behandeld en vertroeteld niet alleen door de ouders, maar ook door de niet-ge- paarde Pinguins. Na deze series der vogels kregen we projecties van kangoeroes luiaards, die slechts zelden op den beganen grond komen en zich voeden met planten en vruchten het grondstekelvarken, welks „beharing" bestaat uit scherpe, holle pen nen en de beverratten van Zuid-Amerika. De inleiding tot de hoefdieren werd ge vormd door den Indischen olifant, waarvan de Afrikaansche zich onderscheidt door kolossale ooren den Neushoorn het Nijl paard, wiens neusgaten, oogen en ooren in een lijn boven op den kop liggen. Marok- kaansch dwergezeltje en ponnyveulen ga ven leuke groepen te zien. Zebra's, kamee- len, lama's, de huisdieren der uitgestorven Inca's, volgden elkaar op, terwijl verschil lende soorten, uit de- antilopen in bun res pectieve, schilderachtig natuurgetrouwe omgeving werden weergegeven. De Gnoe's wilde beesten der boeren de Zeboe, het heilige tempelrund der Brahmanen slo ten de rij der hoefdieren. Van de roofdieren tijger, leeuw, panter, jachtluipaard, ge vlekte hyena kregen we beelden in ver schillende levensstadia, waarbij we konden genieten van het spel der jonge dieren. De ijsbeer, 'bruine beer, Maleisehe of honing- beer, robben, zeeolifanten, walrussen, wer den in de natuurlijke omgeving op het doek gebracht. De laatste afdeeling van deze film, die besloot met de opwekking gedul dig en voorzichtig met de dieren te zijn, bracht ons de clowns onder de dieren, de apen, welke we in hun volle levensspel, tus- schen, op en langs boomen en berghellin gen zagen spelen. Dit deel, de half-apen en apen behandelend, gaf eerst de katta's, den wolaap uit ,J" gebied der Amazone, den slinger-aap van Brazilië, den huzarenaap uit tropisch Afrika en de bavianen of honds kopapen. Tenslotte de drie soorten zgn. menschapen, chimpansé, gorilla en oeran oetan, die schrander uit hun oogen kijken en aan wie alleen de taal ontbreekt, zou men zoo zeggen, om zich aan te passen by den mensch. Vereeniging tot bevordering der belangen van Slechthoorenden. Het bestuur van bovengenoemde vereeni ging verzoekt ons opname van het vol gende Woensdagavond had in de bovenzaal van den heer Moeliker de eerste samenkomst in dit seizoen plaats. Bij afwezigheid van de voorzitster, werd deze samenkomst door mevr. v. Blerkom geopend. Deze heette de aanwezigen harte lijk welkom, in het bijzonder den heer Slooves, die zoo vriendelijk wilde zijn, om ons dezen avond van de film te laten ge nieten. Verder deelde spreekster mede, dat van de afdeeling Utrecht het verzoek was gekomen om deze afdeeling te helpen by haar groote verloting, die gehouden zal worden ten bate van het onderwijs aan slechthoorende kinderen (Pr. Johan Sasse fonds). Loten voor deze verloting zijn 25 cent per lot verkrijgbaar. Spreekster hoopt dat velen een lot zullen koopen. De heer Slooves verkreeg nu gelegen heid tot het afdraaien der film. Eerst kre gen wij eenige grappige filmpjes te zien, die de vroolykheid nog al opwekten, daarna zagen wij een bijzonder mooie film, n.l. het natuurschoon van Walcheren in de maanden AprilMei. Eerst vertoonde zich aan ons oog de voorjaarsstormen, prachtige opna men van de woelige zee, het overslaande water op den boulevard enz., daarna het ontluiken der natuur en tenslotte de natuur in volle pracht, als boomen en bloemen in bloei staan te prijzen en Walcheren op zyn mooist is. Hierna volgde een pauze, waarin mej. Bok een gratis lipleesles gaf, waaraan velen der aanwezigen deelnamen. Nadat een kopje thee was aangeboden, kregen wij weer wat grappigs te zién. Als slot een opname van een vacantiereis naar Hongarye, waarvan de heer Slooves ons vooraf een duidelijke beschrijving gaf en door de aanwezigen met aandacht gevolgd werd. Mevrouw v. Blerkom dankte na afloop den heer Slooves uit naam van allen, die tegenwoordig wa ren, voor hetgeen hij dezen avond geboden had, en waarvan wij allen genoten hebben. Sportafdèéling p.K.W.O. Gisteravond gaf bovengenoemde sportaf- deeling een gezelligen ayond voor leden-ad- spiranten en ouders in het Concertgebouw. De voorzitter, de heer C. de Zwart, mocht een goed gevulde zaal het welkom toeroepen. Nadat de kleinen enkele spel letjes uitgevoerd hadden als de „Zeven sprong" enz., gaven enkele dames en heeren eenige tooneelstukjes, die gezien het gul applaus zeer in den smaak vielen. „Een koffiepraatje" en „Zoo groen als gras" wer den leuk voorgedragen door de dames Van Noorden. De dames Geervliet en Kloeg, alsmede de heeren Woltering en De Vos zorgden voor de rest. „Een half uurtje rijk" en „Een amusant duel" deed de aanwezigen onbedaarlijk lachen. In de pauze's werd aan de sportleden een verfrissching aangeboden. De firma Van Melle zorgde nog voor een verrassing voor de kleinen, welke attentie op hoogen prijs werd gesteld. De voorzitter was zeker de tolk van de aanwezigen, toen hij dank bracht aan de medewerkenden van dezen avond, in het bij zonder de firma Van Melle en mej. West- land, die zich steeds belangeloos voor deze vereeniging geeft. Na het zingen van den Avondzang sloot de voorzitter dezen goedgeslaagden avond. MIDDELBURG Brandweeroefening. De brandweer heeft gisterenavond voor haar oefening als object gekozen het Veer- sche stadhuis en kwam daarvoor met de magirusspuit en de ladderauto naar Veere. Et- is werkelijk water gegeven en daar mede is een groote hoogte bereikt, doch het plan om ook binnendoor het stadhuis slangen te leggen en te trachten zoo den torenspits te bereiken is opgegeven, omdat men dan te veel zou beschadigen, wat alleen by een werkelyken brand rede van bestaan zou hebben. Door een misverstand kwam de burgerij spuit veel later te Veere aan en is toen besloten deze niet weer te laten spuiten, wel zyn de slangen nog uitgerold. Intusschen had de transportcolonne van het Roede Kruis ook gelegenheid zich te oefenen, omdat een paar brandweermannen zgn. gewond werden en naar het als hos pitaal bestemde schoolgebouw werden overgebracht. Op den terugweg liep de motor van de Fortspuit warm en had men geruimen tijd oponthoud. OOST- EN WEST-SOUBURG Arbeid voor jeugdige werkloozen. Aan de werkzaamheden bij den aanleg van een nieuwe begraafplaats alhier, wenschten slechts twee jeugdige werkloo zen tusschen de 18 en 24 jaar deel te ne men. In verband hiermede zullen alsnog ook jeugdige werkloozen van 16 tot 24 jaar tot dat werk worden toegelaten. BIGGEKERKE Een zilveren jubileum. Heden viert de heer A. Janse, hoofd der Chr. school te Biggekerke, zijn zilveren ambtsjubileum. De jubilaris werd 1 Juli 1890 te Oostkapelle geboren. Hy bezocht de Normaalschool te Middelburg en werd 1 November 1910 werkzaam aan de Chr. school te Schoondyka. In 1913 behaalde de jubilaris de hoofdakte en legde zich toe op de studie van de methodiek en de paedago- giek. 1 September 1917 werd hij onderwij zer te Biggekerke, waar hy den heer K. Wielemaker bij diens overlijden in 1918 als hoofd opvolgde. Groot is het aantal werken en .artikelen, dat de heer Janse heeft gepubliceerd. We noemen van zijn werken o.a.„Re kenmethode door A. Jager en A. Janse-', in 12 deelen en 6 handleidingen „Leesmetho de van A. Jager en A. Janse" (8 deeltjes met handleiding) „De heerlijkheid der Psalmen als Liederen des Verbonds" „De mensch als gevende" ziel" „Nat.-Socia- listische Fascistenpolitiek gezien in de ontwikkeling van Mussolini en in de pro paganda van zijn geestverwanten in Ne derland" (2 drukken) „De verhouding van Ghriste^ke politiek tot de wereldsche" „Het socialisme „Van de rechtvaardigen", benevens tal van referaten, die in druk verschenen. Zyn verdiensten vonden in 1931 erken ning door zyn benoeming tot ridder in de orde van Oranje-Nassau en in 1934 door zijn benoeming tot lid van het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen. Er heeft zich een comité gevormd uit geheel ons land om den hoogst bekwamen paedagoog, wiens beteekenis ver uitgaat boven het .kleine Zeeuwsche dorpje, een biyk van belangstelling op zijn feestdag te geven. Daarin hebben o.m. zitting genomen de heeren prof. dr. D. H. Th. Vollenhoven, hoogleeraar aan de Vrije Universiteit prof. dr. K. Schilder, hoogleeraar aan de Theol. School te Kampen en A. Zij-lstra, lid der Tweede Kamer te Groningen. KOUDEKERKE Loop der bevolking. Ingekomen: A. Joziasse, B 35, uit Oostkapelle H. van der Bent met ge zin, B 318c, uit O. en W. Souburg Mej. J. Polderman, E 210, uit Rilland-Bath Mej. M. M. Horidius, D 48, uit Ned. O. Indië G. Runhaar', E 125 uit Ned. O. Indië M. Pro voost, B 133 uit Meliskerke J. P. J. Meije- ren met gezin, D 52, uit Middelburg H. W. Bor met gezin, B 242u, uit Vlissingen C. A. Murk met gezin, E 189, uit Middel burg J. F. M. Oostveen met gezin, B 318, uit O. en W. Souburg. Vertrokken Mej. A. Meulmees- ter, van B 318a, naar Vlissingen J. Fran- cke, van B 331, naar Zoutelande J. Koole, met gezin, van E 205, naar Ned. O. Indië Mej. L. Verhage, van B 222, naar Bigge kerke L. Lankhorst, van D 188,- naar MeppelG. L. A. Faber, van D 41, naar MeppelMej. D. Bostelaar, van D 44, naar Middelburg; K. Boot, „van E 199, ^aar Sas vaii Gent. VEERE H. de Zeeuw f Op 78-jarigen leeftijd is hedennacht te Veere overleden de heer H. de Zeeuw, oud-hoofd der openbare school aldaar, die in. zijn zeer langdurig verblyf in die ge meente, zich niet alleen op onderwijsge bied, maar ook op velerlei ander terrein verdienstelijk heeft gemaakt. Zoo stond hij aan het hoofd van de vrijzinnige partij, maar anderzyds stelde hij ook groot be lang in alles wat de Ned. Herv. kerk te Veere aangaat. Tot zoover het meer plaatselijke, want ook buiten Veere zullen velen met leed wezen het overlijden vernemen, al moge de heer De Zeeuw ook een mooien leeftijd hebben bereikt. Wij denken aan zijn wer ken als hoofdbestuurslid van het N.O.G. en niet minder aan zijn arbeid voor Volks onderwijs, beide een bewijs, diat hij pal stond voor de belangen van het openbaar onderwijs. GOES Eervol ontslag als telefoniste. Aan de telefoniste bij den interlocalen dienst mej. J. E. Eyke te Goes is wegens huwelijk eervol ontslag verleend. RECHTSZAKEN Rechtbank te Middelburg. Uitspraak van 1 November 1935. Ontucht met minderjarige A. v. S., 29 jaar, werkman te Vlissingen, thans in voorarrest, 1 jaar gevangenisstraf met af trek voorarrest. Diefstal met inbraak J. A., 28 jaar, werkman te Middelburg, thans in voor arrest, 6 maanden gevangenisstraf met aftrek voorarrest. L. V., 25 jaar, werkman te Middelburg, vrijspraak. Oplichting F. J. P„ 27 jaar, koopman te Middelburg, bekrachtiging van het von nis waartegen verzet, 6 maanden gevan genisstraf. Overtreding octrooiwetF. A. K. Jr., 26 jaar, electricien te Middelburg, 40 boete subs. 20 dagen hechtenis, met verbeurdver klaring van een radiotoestel. Ontucht met minderjarigeP. S., 58 jaar, arbeider te Oosterland, 3 maanden gevangenisstraf voorwaardelijk en 40 boete subs. 20 dagen hechtenis. Diefstal van mosselsJ. J. de J., 26 jaar, schipper en G. J. de J., 24 jaar, schippersknecht, beiden te Bruinisse, be krachtiging van het vonnis waartegen ver zet, ieder 2 maanden gevangenisstraf. Doen van valsche aangifte M. A., 57 jaar, werkman te Schore, 1 maand ge van- Verwerping cassatieberoep. Door den Hoogen Raad is afgewezen het cassatieberoep door L. J. D„ molenaar te Nieuwerkerk ingesteld, tegen het vonnis van de rechtbank te Middelburg van 3 Juli 11., waarbij hij in hooger beroep met vernietiging van het vonnis vain den kan tonrechter te Zierikzee van 1 Mei jl., wé genis overtreding van de tarwewet 1931, werd veroordeeld tot 2 maal 50 boete te vervangen door 2 maal 10 dagen hechtenis. Beleedïging hoofd van een bevrienden staat. Het gerechtshof te Arnhem heeft uit spraak gedaan in de zaak tegen een com munistisch raadslid te Arnhem, die tijdens het debat van een vergadering van de S.D.A.P. te Tiel zou hebben gezegd „Hindenburg kreeg de macht, maar hij legde haar in handen van den moordenaar Hitier". De rechtbank te Arnhem had verdachte wegéns beleedigiiig- van het hoofd van eeh bevrienden staat veroordeeld tot 60 boete of 2 maanden hechtenis. De procureur-generaal had geëischt ver- oordeeling van verdachte tot 2 dagen ge vangenisstraf, doch het Hof heeft thans het vonnis van de rechtbank te Arnhem bevestigd. Het witte spatbord. De rechtbank te Groningen heeft in hoo ger beroep uitspraak gedaan inzake de witte spatbordkwestie. Naar met weet, had een ambtenaar van het kantongerecht zich laten verbaliseeren, omdat hij overdag aan zijn rijwiel geen wit spatbord had. De kantonrechter had volgens den eisch van den ambten-aar van het O.M. den ver dachte vrijgesproken. De officier van justitie by de rechtbank meende evenwel, dat de wetgever wel onduidelijk was geweest, maar toch de be doeling voorzat in het nieuwe artikel, om het spatbord ook overdag verplicht te stellen. Geëischt werd 0.50 boete, subs. 1 dag hechtenis. De rechtbank was evenwel een andere meening toegedaan en heeft den verdachte vrijgesproken. Een verpleegster doodgereden. De rechtbank te 's-Gravenhage deed uitspraak in de zaak tegen den timmer man M. de W., uit Broek op Langen- dijk, tegen wien Icor het O. M. 2 maan den gevangenisstraf met intrekking van het rijbewijs gedurende een jaar is geëischt, ter zake dat hij op 16 Juli jl. in de Hoofdstraat te Sassenheim met een door bestuurde vrachtauto twee pleegzus ters heeft aangereden, tengevolge van welke aanryding zuster L. de Geus is over leden. De rechtbank veroordeelde verdachte tot 3 maanden gevangenisstraf en tot de ge vraagde bijkomende straf. KERK- EN SCHOOLNIEUWS Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Wilnis ds. H. Kraay te St. Annaland. Benoeming hoofdonderwyzer. Benoemd tot hoofd der Geref. School te Scharnegoutum, de heer E. Hogeweg te Nieuwdorp. EL Lampen f Te Maarn is op 70-jarigen leeftijd over leden de heer H. Lampen, oud-hoofd der Chr. school te Brielle. Als onderwijzer was hij o.a. werkzaam te Axel en Goes. Ook in Transvaal heeft hy, als hoofd van de school te Rustenburg, gewerkt. Hij werd in den Boerenoorlog gevangen genomen en mocht na vrijlating niet in Transvaal te- rugkeeren. Van 1906—1930 is hij hoofd der Chr. school te Brielle geweest. Na pension- neering is hij toch weer naar Transvaal gegaan. Sedert dit voorjaar woonde hij ""r is». Cökj laad. to .Maarn,

Vlissingse Courant | 1935 | | pagina 1