1000 500 300 25 DONDERDAG EERSTE BLAD Neem toch'n "AKKERTJE No. 237- 73e Jaargang - 1935: UitgaveFirma F. VAK DE VELDE Jr., Walstraat 58-60, Vlissingen. Teief. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen GEMEENTEBESTUUR STADS- EN PROVINCIENIEUWS Armen en beenen zoo zwoor als lood, en zoo duizeligDat is GRIEPS een bijzondere samenstelling van Apoth. Dumont (AKKER-CACHETSj VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 15 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1 —5 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1 —5 regels f 1.alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen JEUGDIGE WERKLOOZEN. Burg. en Weth. van Vlissingen, brengen ter kennis van belanghebbenden, dat de jeugdige werkloozen, bij wijze van werk verschaffing kunnen worden te werk ge- gteld, onder de volgende voorwaarden le. Er zal hoogstens 30 uur per week arbeid worden verricht 2e. Zij, die aan deze werkverschaffing deelnemen zijn verplicht één of meer van de gemeentelijke cursussen voor werkloozen te bezoeken 3e. De vergoeding zal bedragen 2. per week, welk bedrag noch geheel noch gedeeltelijk, op eventueelen steun van den vader of kostwinner in mindering zal wor den gebracht 4e. Voor plaatsing komen uitsluitend in aanmerking personen van 16 tot 24 jaar. Zij, die voor plaatsing bij deze werkgele genheid in aanmerking wenschen te komen, kunnen zich, indien zij aangesloten zijn bij een vakorganisatie, wenden tot het bestuur van hun organisatie de overigen kunnen zich vóór of op Woensdag 6 November a.s. aanmelden by het Gemeentelijk Bureau voor Sociale Zaken, Hendrikstraat 12 alhier. Vlissingen, 31 October 1935. Burg. en Weth. voornoemd, W. P. EDELMAN, L.B. De Secretaris, F. BISSCHOP. Augustinus. In de Luthersche kerk alhier trad gister avond als spreker voor de C.K.W.O. op ds. J. A. F. Remme, Ned. Herv. predikant te Amsterdam, met bovenstaand onderwerp. Na opening door den voorzitter, den heer J. Marijs, op de gebruikelijke wijze, ving ds. Rerame zijn lezing aan. Spreker begon met er aan te herinneren, dat het voor enkele jaren 15 eeuwen gele den was, dat op 76-jarigen leeftijd de groo- te kerkvader Aurelius Augustinus is over leden. Deze lange reeks van eeuwen hebben niet kunnen veroorzaken, dat hij in de ver getelheid verdween. Deze vermaarde bisschop van de gansche Christelijke kerk, zoowel van Rome als van het Protestan tisme. Luther, Zwingli en Calvijn hebben uit zijn wijsheid geput, terwijl hij door de Roomsche kerk als een der grootste geloofshelden wordt vereerd. Augustims heeft een machtigen invloed uitgeoefend in de Christelijke kerk. Spreker stond stil bij de jeugd- en jonge lingsjaren van Augustinus de godvruchti ge opvoeding door zijn moeder Monica. Deze opvoeding beantwoordde niet aan 'de vurige verlangens van zijn moeder in tegendeel zijn studententijd bracht hij in de grootste losbandigheid door. Zijn ouders ontzagen echter moeite noch kosten hun begaafden zoon te doen onderwijzen in de wetenschappen van dien tijd. Vooral zijn verblijf te Karthago was een leven in losbandigheid, doch om billijk te zfin, moet men letten op de toen heerschen- de gewoonten en zeden. B\j al de bewogenheid van zijn studenten tijd studeerde hij ijverig en zeker is zijn verblijf aan de Karthagosche school voor zijn later leven van onberekenbaar nut geweest Zijn studies brachten hem in aanraking met de geschriften van den Romeinschen wysgeer Cicero, van welke vooral de „Hor- tensius" een grooten indruk op hem maakte. Echter, al het zich verdiepen in de ge schriften der heidensche wrjsgeeren liet hem toch onbevredigd, wijl hij zich nimmer kon losmaken van de Christelijke opvoeding zij her moeder. In den strijd der richtingen van die dagen werd hg aanhanger van het Manicheïsme, fcen heidensch-cbristelijke secte van Perzi- schen oorsprong. Op boeiende wijze schilderde spreker den strijd van zijn moeder om de ziel van haar zoon. Haar gebeden en het historisch gewor den woord van een bisschop „Een zoon Van zooveel gebeden kan niet verloren gaan." wt" volgden Augustinus van Karthago haar Rome, waar hij slechts kort bleef, om an naar Milaan te vertrekken, waar hij enoemd werd als stadsleeraaar in de rheto- rica, en waar hij in kennis kwam met den bisschop Ambrosius. In het tweede gedeelte van zijn rede wees spreker op den strijd van Augustinus tegen den twijfel en tegen zijn zinnelijkheid. De prediking van Ambrosius leidde hem al meer tot de aanvaarding van het Evan gelie der Schriften, waarin hij vond wat hij in de werken der heidensche wijsgeeren miste. Nog moest Augustinus zijn laatsten zwa- ren strijd doormaken, tot eindelijk het Licht doorbrak, tot groote vreugde van zijn moe der, die hem naar Milaan gevolgd was. Weldra begint nu de rijke ader te vloei en, waaruit een groote schat van geestelij ke vruchten de Kerk zou toestroomen. Van Milaan vertrok hij weer naar zijn vaderstad Hipporegius, nadat zijn vrome moeder en zijn zoon Deodatus kort na elkaar waren gestorven. Na dien heeft Augustinus nog bijna 40 jaren lang met al zijn kracht geijverd voor de verbreiding van het Evangelie en is door zijn talrijke boeken een steunpilaar gewor den der Christelijke kerk. Tijdens een beleg zijner stad stierf de bis schop in Augustus van het jaar 430, nu nog, na 15 eeuwen, een lichtend spoor nalatend. Nadat ds. Remme met dankgebed had geëindigd, werd door de aanwezigen staan de het Lutherlied gezongen. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdmghal. Een Poolsche baringlogger is door den storm te Katwijk gestrand. De bemanning werd gered, het schip is als verloren te beschouwen. 200 Amsterdamsche taxi chauffeurs krijgen les bij het reuzenoog op de tentoonstelling „De Mensch", in de Apollohal te Amsterdam. Enkele op namen van de tentoonstelling „Voedt U goed en goedkoop" in den Dierentuin te 's-Gravenhage. De werkzaamheden aan het nieuwe Ferjenoord-stadion te Rotter dam. Training van de Amsterdamsche dames-athletiekploeg, die aan de a.s. Olympiade zullen deelnemen. De leider der Karakorum-expeditie, dr. Ph. C. Visser, arriveert te 's-Gravenhage. Bezoek van den Belgischen oud-minister Henri Baels aan de Visscherijschool te Vlaardingen. De enorme belangstelling bij de opening van het nieuwe City-theater te Amster dam, de grootste bioscoop van Nederland. De werkzaamheden aan de nieuwe beurs te Rotterdam zijn begonnen. De najaarsmilitary van de Kon. Mil. Sport- vereenigïng te Amersfoort. Evangelisatie-avond. Op Dinsdag 5 November a.s. zal in de Gereformeerde kerk aan de Paul Kruger- straat alhier een evangelisatie-samenkomst gehouden worden, waarin zal spreken de heer D. Schotvanger uit Amsterdam, de leider van de auto-tentzending in Neder land, die hier dezen zomer eenige open lucht-samenkomsten op de Groote Markt belegde. De heer Schotvanger zal spreken over het evangelisatie-werk in Nederland per auto. Tevens zal voor de kinderen „De Ne gerhut van Oom Tom" en voor de ouderen „Bunyan's Christenreis" worden vertoond. De samenkomst begint om 8 uurde toe gang is vry. A. G. O. Vrijdag 8 November treedt voor de ver- eeniging A.G.O. op het gezelschap de Hage- spelers, onder leiding van Eduard Verkade. Opgevoerd zal worden „Zestien jaar"d Voor bijzonderheden zie advertentie. De volgende avond is vastgesteld op Maandag 9 December. Optreden van de tooneelgroep 't Masker met„Toekomst". MIDDELBURG De nieuwe brug by den Veerschen Singel. Degenen, die van Middelburg naar Veere rijden met auto of ander voertuig, of wel van die zijde naar Middelburg komen, heb ben zich eenige weken een grooten omweg moeten getroosten doordat de werkzaam heden aan de vervanging van de Veersche brug door een dam en eveneens van de brug inden Dampoortsingel door een dam, het onmogelijk maakten langs die zijde den Veerschen weg te bereiken, zoodat men langs de Koepoort en over den Singel van daar naar den weg moest rijden. Met ingang van heden is een verbetering in dezen toe stand gekomen, doordat de dam in den Dampoortsingel gereed is. Nu kan men ge woon rijden tot in de Nederstraat en langs den Dampoortsingel en zoo ook omgekeerd. Het werk aan den dam, die de Veersche brug vervangt, zal nog zeker wel een maand duren* .v» •'.'•in'V Geen wonder mei dat slechle weer en al die zieke mensehen om U heen. Wees verstandig! Bestrijdt het gevaar in den aanvang, want dat JJ is bij griep-infeciies van het grootste belang. Neem dadelijk een middel dat krachtig ingrijpt» "AKKERTJES" zijn echte griep-bestrijders. Ze zullen Uw koorts verdrijven en de griep- infeclie in den kern aangrijpen. Ze zullen de ziekte-kiemen uit Uw lichaam verdrijven en als Ge dadelijk Uw griepaanval met "AKKERTJES" bestrijdt, gaal de aanval meestal "niet door". "AKKERTJES" werken bovendien afleidend en bedarend. Ze danken hun bijzondere werking aan en bestrijden daardoor velerlei aandoeningen zooalsGevatte kou, Influenza, Rheumalische pijnen, Zenuwpijnen, Neuralgiën, Spil in den rug, Lendenpijn, Spierpijnen, Vrouwenpijnen. Ook verdrijven zij verrassend snel Hoofdpijn, Kiespijn, Onbehaaglijkheid, "Kater", Nerveuze Slapeloosheid, enz. Prettig innemen, onschadelijk. Ze zijn overal verkrijgbaar. Per 12 stuks 52 cent. .Volgens recept van Apotheker Dumont Tentoonstelling van modellen uit de motvrije Nomotta-wol. Deze zeer interessante tentoonstelling van handwerken uit de motvrije Nomotta- wol wordt gehouden op Vrijdag 1 en Za terdag 2 November in het Schuttershof te Middelburg. Er zullen meer dan 300 modellen in een groote verscheidenheid van technieken ge- exposeerd worden. Men ziet hier o.a. pul lovers, blouses, vesten, costuums, kussens, theewarmers, en nog vele andere hand werken, welke den dames een idee geven, wat o.a. uit Nomotta-wol vervaardigd kan worden en alle bezoeksters ongetwijfeld in verrukking zullen brengen. Onder deskundige leiding zullen de nieuwste brei- en haaktechnieken gede monstreerd worden. Men zie verder de in dit nummer voor komende advertentie. OOST- EN WEST-SOUBURG Gevonden voorwerpen! Doublé armband- en dameshorloge bij wed. Roose, Rithemsche straat 31 wagen sleutel bij Willeboorde, Spoorstraat 38 Jongenswerkjasje Spoorstraat 50 fluwee- len ceintuur bij Goud, N. Vlissingsche str. 93. BRESKENS Tot aanleg van een vliegveld besloten. Naar wij vernemen zal in de onmiddel lijke nabijheid van Breskens eeri vliegveld worden ingericht, speciaal bestemd voor het vliegtuig van de firma van Melle. Het terrein, dat rond wordt met een middellijn van 350 meter, zal in het begin van 1936 gereed zijn. GOES Gemeenteraad. Gisteravond vergaderde de gemeenteraad van Goes ter behandeling van tal van in grijpende voorstellen, welke door B. en W. waren ingediend onder pressie van hooger- hand teneinde de goedkeuring op de be grooting voor 1935 te kunnen erlangen. Vooraf gaf de voorzitter een uitvoerige toelichting op de voorstellen. Daaruit bleek dat Goes, na de laatste wijziging van de wet op de financieele verhouding tusschen rijk en gemeenten een bedrag van ruim 58.000 mist, waardoor de begrooting voor 1935 niet sloot. Nu moet Goes aan het Rijk vragen een belastingbijdrage van 10.835 en een extra-bijdrage van 36.274 uit het werkloosheidssubsidiefonds. De regeering komt nu met strenge eischen, waarover door B. en W. èn met Ged. Staten èn mét Den Haag veel is gecorrespondeerd en ge confereerd. Hier en daar zijn ze wat ver zacht, maar de voorzitter is van meening dat het uiterste is bereikt. Er is niet meer uit te pellen. Alleen de pit is overgebleven en die is bitter. Op aanwijzing van Den Haag hadden B. en W. een vooral voor sommigen ingrijpen de salarisvermindering voor de gemeente werklieden voorgesteld, waarbij rekening was gehouden met het plaatselijk loonpeil. De commissie voor G. O. en een tweetal bonden voor personeel in publieken dienst hadden verzocht aan het departement te vragen een andere wijze van berekening te willen goedkeuren. Enkele raadsleden on dersteunden dit, maar de voorzitter betoog de dat dit niet zou lukken. De door B. en W. toegepaste methode is door Den Haag genoemd de methode, die aan alle gemeen ten zal worden opgelegd. Wel namen B. en W. over een amende ment van de financieele commissie, dat de korting voor de meest getroffenen voor dit jaar werd teruggebracht tot 10 Ook stellen zijn voor aan twee man van het technisch personeel die als waarnemend chef zijn te beschouwen niet de 6 kor ting op te leggen. Dit zal althans in Den Haag worden bepleit, maar verder kunnen ze niet gaan. Het voorstel werd aangenomen met aan- teekening dat drie leden tegen de voorge stelde klasse-indeeling der werklieden zijn. Ook op de subsidie der bijzondere be waarscholen moet belangrijk worden ge kort. Wel is het B. en W. gelukt de hoogere autoriteiten te overtuigen dat het billijk is deze scholen te blijven subsidieeren, omdat de besturen eenige jaren geleden daartoe door de gemeente gedwongen nieuwe ge bouwen moesten stichten, maar toch moest deze subsidie worden teruggebracht van 30 per leerling tot 10 per leerling boven 4 jaar plus vergoeding voor rente en aflos sing voor de gebouwen. De heer Simons (R.K.) betoogde dat de exploitatie der scholen met deze subsidie absoluut onmogelijk is. Hij stelde een sub sidie van 15 in plaats van 10 voor. De voorzitter verzekerde dat dit voorstel niet de minste kans van goedkeuring had. Zelfs waarschijnlijk ook niet een voorstel van de financieele commissie om de subsidie voor de Chr. bewaarschool niet in één maar in twee jaar tot stand te brengen. Na breedvoerige bespreking werd het voorstel-Simons met 11 tegen 2 stemmen (die der R.K. fractie) verworpen en dat der financieele commissie met 10 tegen 3 stemmen aangenomen. Een derde voorstel eveneens van hoo- gerhand opgelegd was dat tot belang rijke verhooging van het schoolgeld voor Lager en U.L.O. Daarbij was voorgesteld dat wanneer meer kinderen dan één uit een gezin dezelfde of soortgelijke school bezoe ken voor het tweede kind, enz. 20 reduc tie wordt verleend. De Chr. Besturenbond had verzocht deze reductie in het belang van de groote gezinnen naar een oploopen- de reeks toe te kennen. Met algemeene stemmen werd besloten voor het 2e kind 20 voor het 3e 30, voor het 4e 40 en voor de overige 50 reductie te geven. Daarna werd het voorstel aangenomen. Hetzelfde geschiedde met de voorstellen tot schoolgeldverhooging voor de openbare (en automatisch ook voor de bijzondere) bewaarschool, en tot salarisverlaging voor het personeel \an den keuringsdienst van Waren (met 10 Aldus gewijzigd werd de begrooting voor 1935 opnieuw vastgesteld. Besmettelijke ziekten. In de week van 20 tot en met 26 October kwamen in onze provincie voor 7 gevallen van roodvonk, n.l. 2 te Hoedekenskerke en 2 te Wemeldinge en 1 in ieder der gemeen ten Koewacht, Nieuw- en St. Joosland en Zierikzee en 1 geval van diphtherie te Graauw en Langendam. Samenvoeging der gemeenten op Noord-Beveland. Dinsdagavond vergaderde te Kortgene de commissie uit de ingezetenen om te be raadslagen over het samenvoegingsplan op Noord-Beveland. De heer Bouwense stelde voor aan Ged. Staten te schrijven, dat de commissie het wenschelijk acht om de gemeenten op Noord Beveland te vereenigen. Dit voorstel werd met 5 stemmén voor en 1 tegen aangeno men. Vóór de heeren C. J. van Damme, P. de Regt, J. D. Kramer, P. Hollestelle en P. Bouwense. Tegen de heer P. Verburg. De Vliegende Leeuw. Het eerste nummer is verschenen van „de Vliegende Leeuw", officieel orgaan van de Zeeuwsche Vereeniging voor Luchtvaart, onder redactie van dr. S. S. Smeding. Het blaadje wordt uitgegeven bij de firma G. W. den Boer te Middelburg en verschijnt tweemaal per maand. In een inleiding wordt gezegd .5 Het doel van „De Vliegende Leeuw" is en kan geen ander zijn, dan het doel der vereeniging, waarvan het orgaan is be vorderen van de luchtvaart in, naar en van Zeeland, in den ruimsten zin des woords. ^Maar het orgaan kan méér doen het

Vlissingse Courant | 1935 | | pagina 1