WOENSDAG 30 OCTOBER DÖUWE EERSTE BLAD No. 236 73e Jaargang 1935 UitgsvsFirma F. VAN OE VELDE Jr.. Walstraat 58-60,Vlissingen. Telef. 10 Postrekening 86287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christeliike Feestdagen K WA LI TEITS - WAARBO R G STADS- EN PROVÏNGIENIEUWS VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves- ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels f 1.25; iedere regel meer 25 cent Bij abonnement tigd zijn f2 20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland 1^8 Ir"® speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1 —5 regels 50 ct. Iedere regel en Frankiijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ^ÊLJml|IS| IjSs. meer 10 ct (max. lOregels). Bij 3 maal plaatsing van 1 - 5 regels fl.alles bij vooruitbetaling De abonné's in't bezit eener (R&lflïjfi gulden bij levens- fiOsgulden bij dood Aftlfll gulden bij verlies 4\ Jw(ft! gulden bij verlies 1 fin pulden bij verlies ft ri gulden bij verlies Polis, zijn GRATIS verze- J|||g|l lange ongeschikt- K£|ll door -Cl IS 1 vaneen IHiS van ||jl| vaneen JH vaneen kerd tegen ongelukken voor: lUUU heid tot werken. SJU een ongeluk. vUU hand, voet of oog. een duim. JLUU wijsvinger. tJ%3 anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VERF.ENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" s het, als Uw rooktabak komt uit de oudste Friesche tabaksfabriek van D - OPGERICHT 1753 m £cftte FRIESCHE HEEREN-BAAi EN BAAI TABAK Dit nummer bestaat uit 2 bladen Abessinië. Grand Hotel Britannia Het Nut. Gisteravond heeft mevr. A. Klaassen, die een groot aantal jaren in Afrika is ge weest, ons gelezen over het land, dat tegen woordig, door zijn handgemeen met 'Italië, ten sterkste de belangstelling trekt. Zij heeft ons de legende van het ontstaan van het vorstenhuis doen hooren, dat regeert over 't land, waarvan de bevolking van Arabischen oorsprong, van Semitisch ras is. De band van den godsdienst hield de be volking bijeen, hoewel van de Middeleeuwen tot nu, er bijna altijd strijd is geweest in het land van den grooten Menelik, die, na hardhandig (slag bij Adoea) de hand der Italianen te hebben teruggewezen, voor zichtig moderniseerde. Zijn graf, geheel van wit marmer, dag en nacht bewaakt door een priester, werd op het witte doek gepro jecteerd. Toen de tegenwoordige keizer, na een reeks kroningsfeesten, waarop hij de kinderen verblijdde door 't rijkelijk uit strooien van Maria Theresia-daalders, aan de regeering kwam, bleek hij heel veel overeenkomst te hebben met den grooten Menelik voorzichtig in 't moderniseeren, daar hij de voordeelen der Europeesche be schaving voelde, Europeesche reizen, aan sluiting bij den Volkenbond. Daar staat te- genover, dat, hoewel 't volk met eerbied voor den hèer, door God gegeven, vervuld is, hij slechts geringe populariteit: bezit daar hij niet gemakkelijk genaakbaar is en geen krijgsman zooals'de Abessiniërs die wenschen. Hij is geen leider van horden, maar geheel het type van den voornamen Oosterling, die Fransch en Engelsch spreekt. Naast den keizer werden ons voor gesteld de keizerin, een eenvoudige figuur, die de vooruitstrevende principes van den Negus deelt en van het meest moderne als de radio gebruik maakte bij de opening van het Roode Kruis, de zonen en de dochter van het keizerlijke echtpaar. Na over het land, waar zoowel woeste, sterke bergen met diepe, bijna onbegaanbare ravijnen en gloeiende waterlooze woestijnen voorko men, doch ook vruchtbare hoogvlakten met gematigd klimaat, beschouwde mevrouw Klaassen den tijd der stormen en der hevi ge regens, die het land haast onbegaanbaar maken. Ze besprak den wantrouwigen aard, het karakter der bewoners, die geen regelmaat kenden. Ze toonde ons de vorde ringen van het onderwijs en besprak ach- tereenvolgens verschillende volksstammen Jals bijv. de Goerachis, een slecht aange schreven bestanddeel der bevolking waar van bijv. de excentrisch gelegen deelen lak ^hebben aan het eere'woord van den Negus. Ook kregen we het een en ander te hooren over de staatskerk (Koptisch, orthodox- Christelijk) en zagen we primitief opge bouwde kerken. Mevrouw Klaassen gaf ons een beschrij ving van een maaltijd, waarbij het gebruik der 3 vingers van de rechterhand slechts geoorloofd is en welks samenstelling ons geendeels deed watertanden. Toen liet ze ons met het spoor reizen, dat over een afstand van Amsterdam naar Bern 3 da gen doet, waarbij echter niet mag verge ten worden, dat de trein 's avonds blijft staan. Ze bracht ons in de verschillende voornaamste plaatsen, de hoofdstad, een wirwar van verleden en heden, waar de oude vormen gehandhaafd blijven en Har- i'ar, de sprookjesstad, die omgeven is door een gordel van muren, waarin 5 dagpoor ten zijn. Het eerste deel van den avond, waarin ook over de eigenaardig geknipte haardos der kinderen en het doelmatige daarvan werd gesproken, werd besloten met 7 de voordracht ven Adema van Scheltema's gedicht„Te wapen". Na de pauze werd de positie van de vrouw in Abessinië beschreven, waar het matriarchaat heerschte. We kregen een kjjkje op de verhouding van man en vrouw, die bezitster was der kinderen en hoorden, dat de werkzaamheden in twee groepen werden verdeeldmannelijke en vrouwelijke, aan welke splitsing streng de hand wordt gehouden. We kregen ook een kijkje op de innerlijke verhouding der twee sexen en hoorden, hoe de slavernij daar ge regeld was en op welke wijze b.v. een slavin haar vrijlating, evenwel zonder verkrijgen van land, dat familiebezit was, kon eis<^ken. We hoorden hoe het geld in Abes sinië alles beheerscht, welke munt er is en wat de voortbrengselen waren, o.a. koffie en ivoor, ossen-, luipaard- en scha penvellen en dat de eerste luxe, die men zich kan permitteeren omgezet wordt in een bruinen boy en een paard. Hoeveel geduld een artikel, dat in Oostersche landen van enorme waarde is men ook in Abessinië noodig heeft, bleek uit de beschrijving van een telefoongesprek. Tus- schen de lezing door kregen we een aantal projecties van de primitieve woningen, verschillende typen der bevolking, Abes- sinische padvinders, primitieve bruggen en paddestoelwoningen. Alvorens mevr. Klaassen haar lezing eindigde met de voordracht van Adama van Scheltema's „Vrede", richtte zij zich tot het jeugdige deel van haar talrjjk ge hoor met het verzoek zich te gedragen als nette jongelui, waarna ze werkelijk een goed beluisterde voordracht van het ge dicht kon laten hooren. De voorzitter van het Nut bracht dank aan mevr. Klaassen en deed een beroep op de aanwezigen om te storten op de rekening van het Roode Kruis, dat een ambulance naar Abessinië zal zenden. Gemeentelijke cursussen voor werkloozeu. Inschakeling van een cursus in Stoomwérktuigkunde. Op een Zaterdag jl. gehouden vergade ring van leiders en deelnemers aan de ge meentelijke cursussen voor werkloozen al hier, is besloten, deze week een cursus „Stoomwerktuigkunde" in te schakelen. Een vijftiental personen heeft zich voor dezen cursus laten inschrijven. De bedoeling van dezen cursus is de deel- nemers op te leiden, om deel te kunnen ne men aan het examen voor machinist bij de Binnenvaart. De lessen zullen Donderdagmiddag a.s. aanvangen. ZJij, die eventueel aan dezen cursus nog zouden willen deelnemen, wórden, verzocht, zich spoedig aaii to melden. - Een begroetingssamenkomst in het Militair Tehuis. Gisteravond werd in het Tehuis voor Zee- en Landmacht een begroetingssamen komst gehouden voor de winterlichting der kust-artillerie. Aan de uitnoodiging daar toe werd door een groot gedeelte gevolg "gegeven. Na het zingen van het le vers van Psalm 89 werd door den huisvader een schriftge deelte gelezen en het vragen van een zegen over deze samenkomst, werd het woord gegeven aan den heer P. G. Laernoes, voor zitter der afdeeling Vlissingen van de N. M. B. Spreker heette de aanwezigen hartelijk welkom, gaf een overzicht van de totstand koming en doel van het Tehuis, waarbij hij allen opwekte van de gelegenheid hun ge boden, een goed gebruik te maken. Met dankbaarheid constateerde de heer Laer noes dat er zoovelen, zoowel in als buiten Zeeland waren, die niettegenstaande de moeilijke tijden, toch nog dezen arbeid fi nancieel steunen. Hierdoor kon aan de jon gelui een gezellig verblijf worden geboden, terwijl èn het bestuur èn de tehuisouders er naar streven een gezellige sfeer te scheppen. Hoewel dit Tehuis voor alles een Christelijk Tehuis wil zijn, is het evengoed opengesteld voor wellicht andersdenkenden. Nadat een kopje thee met koek en een rookertje was gepresenteerd, werd door den voorzitter een schets uit de mobilisa tiejaren voorgelezen, waarna hij met dank zegging dezen alleszins gezelligen avond be sloot. Telefoon tariefsverlaging. Bij de invoering van de tariefsverlaging op 1 October 1934 is het tarief voor ge sprekken in de 3e zone (afstanden van 15 35 km), vergeleken met de 1^ en 2e zone, niet evenredig e~'iagd kunnen worden om de daaraan verbonden geldelijke ofiers. De sprong van 12 cent (in de 2e zone) tot 30 cent in de 3e zone zal ingaande 1 November a.s. worden verkleind door invoering van een tusschentarief voor afstanden van 15 25 km. De tariefschaal wordt dus voor de le zone 't/m 10 km) 6 centvoor de 2e zone (10 t/m 15 km) 12 cent voor de 3e zone (15 t/m 25 km) 20 cent (nieuw) voor de 4e zone (25 t/m 35 km) 30 centvoor de 5e zone (meer dan 35 km) 40 cent. In de nieuwe be zone vallen voor Vlissin- gen de gesprekken met Aardenburg, An na ter Muiden st., Baarland, Cadzandhaven, Colrjnsplaat, Driewegen (gem. Neuzen), Driewegen (Zuidbeveiand), Eede, Ellewouts- dijk, Goes, 's-Gravenpolder, Griete de, 's-Heer- abtskerke, 's-Heerarondskerke, 's-Heerhen- drikskinderen, Heinkenszand, Hoedekens- kerke, Hoek Zld., Kamperland, Kats, Kat- scheveer, Kloetinge, Koegorspolder, Kortge- ne, Kortgeenscheveer, Kruis St., Kwaden- damme, Neuzen, Nisse, Othene, Oudelande, Ovezande, Philippine, Retranchement, Sluis, Sluiskil, Wilhelminadorp, (gem. Kattendij- ke), Wissekerke, Wolphaartsdijk, Wol- phaartdijkscheveer. Voor elk kantoor geldt een andere kring met denzelfden straal gemeten. Het is niet doenlijk voor elk kantoor te publiceeren met welke kantoren in het ver volg tegen 20 cent per 3 minuten kan wor den gesproken. Inlichtingen daaromtrent kunnen worden verkregen aan de kantoren ter plaatse. Herdenking Kerkhervorming. Wij verwijzen naar een advertentie in dit nummer waarin een kerkdienst wordt aan gekondigd op 31 October. MIDDELBURG Huldiging Gerard Jacobs. Nadat Dinsdagmorgen de kunstschilder Gerard Jacobs te Vlissingen in- de raad zaal was gehuldigd, is hij met zijn familie des middags ontvangen in een der zalen van het Kunstmuseum te Middelburg, waar deze week een jubileumtentoonstel ling van zijn werken wordt gehouden. Alles ter eere van zijn 70sten verjaardag. De heer C. A. van Woelderen uit Vlis singen, voorzitter van den Kunstkring Het Zuiden aldaar, zeide thans te willen spre ken als gast van het Kunstmuseum en dank te brengen voor de gastvrijheid om deze tentoonstelling van werken van den heer Jacobs daar te houden. Hierna gaf spreker op verzoek van de presidente van het Kunstmuseum, het woord aan den Commissaris der Koningin in Zeeland, jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford. Deze zeide gaarne het eere-voorzitter- schap te hebben aanvaard van het comité van huldiging. Als een ambtenaar een bepaald aantal j3ren in dienst is, dan wordt hij gehuldigd, maar 'van een kunste naar is het niet te zeggen, wanneer hij den innigen drang om vast voort te gaan in een bepaalde richting het eerst voelde opkomen. Daarom is het goed het bereiken van den leeftijd van 70 jaar, aan te grijpen om hem ook buiten den kring van familie leden te huldigen. Nederland is groot ge worden mede door het werk van vele kun stenaars in vroegere eeuwen en ook nu brengt het nog gaarne dank aan de scheppende kracht der kunstenaars. Het is spreker bekend, dat de wieg van den heer Jacobs niet op den vaderlandschen bodem heeft gestaan. Dit iis echter geen bezwaar gezien het groot aantal jaren gedurende welke hij reeds te Vlissingen woont. In Zeeland dus, waar hij zulk een groot aantal onderwerpen voor zijn werk vond. Spreker wijst op den levensloop van den heer Jacobs, aan zijn werken te Ant werpen, Parijs en Zuid-Frankrijk en hoe hij er in geslaagd is allen te doen genieten van stukken van landschappen, golven en zeeën. Hij laat dit alles beter zien en be grijpen. Zijn schilderijen zijn als een spie gel. Zijn werken zijn alom verdeeld, een stuk is eigendom van het Belgisch gou vernement en hangt te Antwerpen in de woning van spreker's ambtgenoot. Ook in het. meestermuseum van Antwerpen is Jacobs vertegenwoordigd en zijn werken zijn alom tentoongesteld tot in Melbourne toe. De heer Jacobs bracht niet alleen een bezielenden geest, maar weet dezen ook over te brengen bij jongere kunstenaars. De heer Jacobs doet zien, dat waarheid en werkelijkheid de schoone eigenschappen zijn, die den mensch en ook zijn werk sieren. Spr. bracht den heer Jacobs na mens alle aanwezigen hartelijk dank voor het vele, dat hij voor Zeeland deed en sprak de hoop uit, dat hij nog tal van jaren met hoofd en hart moge blijven scheppen. Mevrouw Evers-Keg sprak als presiden te van de vereeniging „Voor de Kunst" en het Kunstmuseum, beiden te Middelburg en zeide, dat beide vereenigingen niet achter willen blijven om den heer Jacobs geluk te wenschen. Het Kunstmuseum heeft an ders nooit meer dan één zaal voor een kunstenaar afgestaan, doch is daar nu van afgestapt, zoodat twee zalen gevuld zijn, het had er wel vier kunnen zijn. Spr. hoopte dat de tentoonstelling een groot succes zal zijn voor den heer Jacobs en voor de beide vereenigingen en dat de heer Jacobs nog vele jaren zal mogen werken en men over 5 of 10 jaar weer een tentoonstelling van zijn werken zal kunnen, houden. Namens enkele vrienden, die te laat waren voor het reeds te Vlis singen aangeboden geschenk, overhandigde spr. een enveloppe met inhoud. Ook nu dankte namens den heer Ja cobs mr. P. Dieleman, doch maakte van de gelegenheid gebruik te wijzen op de bescheidenheid van den heer Jacobs, die toch velen geleerd heeft Zeeland goed te zien. Speciaal bracht spreker dank aan den Commissaris der Koningin, die feitelijk namens het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen elders bij een droeve plech tigheid had moeten zijn, maar die bleef om den man te huldigen, een der goede krach ten, die men steeds in ons land waardeert. Spr. bracht jhr. Quarles daarvoor hartelijk dank. Nog herinnerde spr. aan de animo siteit, die wel tusschen Vlissingen en Middelburg bestond, maar die mede door iemand als Jacobs, die daar boven staat, veel is verminderd. Ten slotte wenschte spr. den jarige nog veel geluk en voor spoed toe en bracht hij dank aan mevr. Hendrickx en de kinderen, die den heer Jacobs steeds een steun zijn en hem door vele moeilijkheden heen hielpen. Hierna werd door de dames bestuursle den een kop bouillon aangeboden. Een benoeming. Tot lid van het genootschap ter bevorde ring van natuurgenees- en heelkunde is be noemd dr. C. Orbaan, stralenarts. OOST- EN WEST-SOUBURG Een jubileum. A.s. Vrijdag 1 November jubileert niet al leen de Julianaschool, daar het dan 25 jaar geleden is, dat zij werd geopend, doch ook het tegenwoordig hoofd der school, de heer G. de Ru jubileert. Deze toch herdenkt op dien dag zijn 40- jarige werkzaamheid bg het Christelijk on derwijs. Hiervan, is hij reeds 30 jaar hoofd eener school. Eerst 15 jaar te Groede, dan 5 jaar te Gendringen en de laatste 10 jaar te Oost- en West-Souburg. Blijkens achterstaande advertentie zal op Vrijdag 1 November, ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan der Julianaschool, in de Ned. Herv. kerk om 7 uur een herden kingssamenkomst worden gehouden, waar ds. L. C. .Spijkerboer spreken zal. 's Avonds om 8.15 heeft in „Rehoboth" een samenkomst plaats van leden der ver eeniging en één der ouders van schoolgaan de kinderen. Op Zaterdagavond 2 Novem ber in dezelfde zaal een samenkomst van oud-leerlingen en één der ouders van schoolgaande kinderen. HULST Een onderscheiding. Bij Kon. besluit van 26 October is be noemd tot officier in de Orde van Oranje- Nassau P. J. Rops, pastoor van de kerk van den H. Willibrordus en deken te Hulst. TERNEUZEN Benoeming irecteur P.T.T Aangewezen is als directeur van het post-, telegraaf- en telefoonkantoor te Cuyk de commies bij den post-, telegraaf- en telefoondienst C. L. van Laere, thans te Neuzen. HANSWEERT Benoeming inspecteur der belastingen, enz. Bij Kon. besluit is benoemd tot inspec teur der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen F. M. Eggermont, ontvanger dier middelen te Hansweert en is hij toe gevoegd aan het hoofd van de inspectie der directe belastingen, te Rotterdam. Steun aan de cichoreiteelt. Ook aan telers uit Zeeland. In de Staatscourant van gisteren ia op- genomen de „Crisis-Steunbeschikkin^ 1935 Cichorei I". Blijkens deze beschikking zal uit het Landbouwcrisisfonds steun worden ver leend aan de telers van cichorei in de pro vincies Groningen, Zuid Holland en Zee land. Deze steun zal betrekking hebben op een oppervlakte van 360 H.A. en op ten hoog ste 34.000 K.G. cichorei per H.A. Het steunbedrag is vastgesteld op 5 per 1000 K.G. cichorei indien de waarde van 100 K.G. gedroogde cichorei is vastgesteld op 4.50 of minder. Indien die waarde be draagt 6.50 of meer zal geen steun wor den uitgekeerd. Bij een waarde liggende tusschen 4.50 en 6.20 zal het steunbedrag naar evenre digheid worden berekend. KERK- EN SCHQ0LNIEUWS Ned. Herv. Kerk. Drietal te Amsterdam, ter voorziening in de vacature-ds. H. G. W. Briedé ds. J. L. G. Gregory te Wagenin- gen, ds. C. M. Luteyn te Groningen en ds. K. H. Miskotte te Haarlem. Examens. Geslaagd voor het diploma étaleur, van, de ASSO, de heer A. Steketee alhier. Benoeming onderwijzeres. Benoemd tot onderwijzeres aan de Chr.. School in de Wagenaarstraat alhier mej. M. S. Kamermans te Biezelinge. RECHTSZAKEN Brand in een kerk door roekeloosheid. Op 2 Mei had een 22-jarige zinkweriter op het dak van de Cannisiuskerk inde Molen straat te Nijmegen werkzaamheden ver richt met een benzine-soldeerbout het ge volg was dat er brand ontstond en de planken van de overkapping ten deele ver brandden. Gisteren stond deze zinkwerker te Arn hem terecht. Verdachte bekende het reit, maar ver klaarde niet te weten, dat h°t verboden

Vlissingse Courant | 1935 | | pagina 1