EERSTE BLAD No.252 73e Jaargang VRIJDAG Uitgave: Firma F. VAN DE VELDE Jr., Walstraat 58-60,Vlissingen. Telef. 10. Postrekening BG287 OCTOBER Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen 500 300 25 STADS- EN PROVINCIENIEUWS >1933! VLISSINGSCHE ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België. Duitschland en Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. JÈ ADVERTENTIEPRIJS: Van I5 regels f 1.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 15 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1 —5 regels f 1.—alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij door een ongeluk. dood gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 3 bladen Een afscheidsavond by de marine. In de comfortabele cantine der marine op het marine-etablissement aan de Binnen haven alhier had gisteravond een afscheids avond plaats, aangeboden door de matro zen der oudste afdeeling, welke binnen en kele dagen de opleiding gaan verlaten. Tegen acht uur was het ruime cantine- lokaal geheel gevuld met heeren officieren, onderofficieren met hun dames en verdere schepelingen en genoodigden. De zaal was keurig versierd met palmen en op de tafeltjes prijkten bloemen, terwijl het embleem der marine, een groot anker met kroon, electrisch verlicht, met de gedempte rose verlichting het geheel een bijzonder mooien aanblik gaf. Nadat de onder-commandant der marine, overste Sonnenberg, en kolonel Van der Stad, waren gearriveerd, cpeelde het Phil- harmonisch ensemble het Wilhelmus, het welk door alle aanwezigen staande werd aangehoord. Hierna nam de luitenant ter zee 2e klasse, de heer A. P. Smitt, het woord, die er op wees, dat wij nu wederom staan aan het einde van een opleidingsjaar. De schuch tere jongetjes van een jaar geleden gaan nu als flinke, jonge matrozen Vlissingen verlaten om te gaan dienen op Hr. Ms. „Gelderland". Spreker heette vervolgens alle aanwezi gen welkom, in het bijzonder de autoritei ten, den vlootaalmoezenier, den zeereerw. heer J. A. P. Albada Jelgersma (later kwam ook de vlootpredikant, ds. J. van der Giesen den afscheidsavond bijwonen) den toekomstigen onder-commandant kolonel Van der Stad en den tegenwoordigen on der-commandant overste Sonnenberg, die straks Nederland gaat verlaten. Spreker wenschte den overste eenige prettige jaren in Indië toe. Ook sprak spreker woorden van afscheid tot de luitenants ter zee Van Randwijk en Ten Brink. Der traditie getrouw wordt thans weder een afscheidsavond gegeven. De medewer king en de animo van de jongens was ook ditmaal zeer groot. Hij dankte allen die voor dezen avond raad en daad hebben gegeven, in het bijzonder den heer De Wit, beheerder der cantine, voor de versiering der zaal en zijn adviezen. De scheidende matrozen zullen nu ook eens wat anders laten zien dan hun gewone werkzaamheden. Spreker besloot met den wensch, dat allen zich kostelijk zullen amu seeren. Hierna werd begonnen met de afwerking Van 't uitgebreide gevarieerde programma. Allereerst kwam voor het voetlicht „De voetbalclub van Knuppelveen", uitgevoerd door koor en solisten van „De gouden Stem". Men kon het den jongens aanzien, dat zij de kleuren van hun club goed ver dedigd hadden Als 2e nummer volgde „The Rhythm- Rascals", zang met guitaar-begeleiding door twee „echte" nikkers. Hun neger-solo's ontlokten welverdienden bijvaL Hierna volgde een „Schimmenspel", het welk te zien gaf drie vreeselijke, doch ge lukkig goed geslaagde operaties enkele spannende boks- en worstelwedstrijden, waarbij de kampioenen volgens de regelen der kunst elkaar niets toegaven. Door de „Mondorgel-virtuoozen" werd Vervolgens een 4-tal nummertjes op onbe rispelijke wijze ten gehoore gebracht. (On der de marine schuilen blijkbaar vele goede muzikale krachten). Dankbaar applaus be loonde de 9 jongens, stram in de houding staande, in hun mooie uniform, voor het gepresteerde. Zeer goed voorgedragen en gezongen werd de leuke „Kippengeschiedenis van Toon de Soep", waarvan de refreintjes door het enthousiaste auditorium spontaan wer den meegezongen. De geestdrift culmineerde zich evenwel Vóór de pauze in het schitterend uitgevoer de „Colonne Sabel". Onder begeleiding van pijper en tamboer werden door een 12-tal jonge matrozen rhythmische sabel-oefenin gen uitgevoerd (oud-Hollandsche potpourri) on onbedaarlijk waren de toejuichingen, toen nè, het Wilhelmus, het kranig troepje afmarcheerde. We kregen een goeden in druk van wat bij onze marine mogelijk is. Na de pauze werd opgevoerd de klucht in 2 bedrijven „Een verjongingskuur", van R- Bosch. De inhoud van deze klucht was hoe pro fessor dr. Blikman een serum heeft uitge vonden, waardoor het mogelijk is de men- schen jonger te maken. Bijzonder goed werd de rol van den verstrooiden professor ge speeld. Kostelijk is er gelachen om de vele koddige situaties, vooral in het tweede be drijf, ontstaan doordat „ouwe Bram", de tuinman, en Frits, de huisknecht, een uit Indië teruggekeerden neef van den profes sor, aanzien voor den „verjongden" geleer de. Vooral de scène mét de vier oude pa tiënten, bijzonder goed getypeerd, was uit stekend. Alle medespelers speelden hun rol meesterlijk, en de luide bijval was dan ook ten volle verdiend. Rest ons nog te melden, dat het Philhar- monisch ensemble, onder leiding van kapel meester Ferré, den geheelen avond voor de muzikale afwisseling zorg droeg, door het spelen van nationale of populaire liederen. Ook het muzikale gedeelte viel bij de talrijke aanwezigen zeer in den smaak en genoot de waardeering, welke het ver diende. Een woord van waardeering en hulde voor medewerkers en organisators voor dit goed geslaagde afscheid is hier zeer zeker op zijn plaats. Den geheelen avond was er een prettige, ongedwongen stemming onder de aanwezi gen, van hoog tot laag en we zijn er van overtuigd dat avonden als deze er veel toe bijdragen den band van saamhoorigheid te versterken en niet spoedig door de „jon gens" vergeten zullen worden. Winkelnieuws. De boekhandel, leesbibliotheek en lijsten makerij van den heer B. Wijma in het Bel- lamypark no. 24 is verplaatst naar Bella- mypark 34. De nieuwe winkel is modern ingericht en mag een goede verbetering voor deze sedert 1894 gevestigde zaak genoemd worden. Twee flinke etalagekasten geven ruim schoots gelegenheid voor het etaleeren van boeken, kantoor- en andere artikelen. De verlichting in deze etalages is van dien aard dat alles goed tot zijn recht komt. De leesbbiliotheek is gevestigd achter den winkel. Rustig op een toel gezeten kan men een keuze doen 'üt oe meer dan 10.000 boeken op allerlei gebied, welke daar zijn uitgestald. De lijstenmakerij vormt ook een afzon derlijke afdeeling en ook daar zijn de nieuw ste lijsten in ruimen voorraad aanwezig. Morgenmiddag wordt de nieuwe winkel geopend, zooals in achterstaande adverten tie wordt bekend gemaakt. OOST- EN WEST-SOUBURG Vereeniging „Bethesda". Woensdagavond vergaderde in de consistoriekamer der Ned. Herv. Kerk alhier de afd. der vereeniging „Bethesda", ten einde een bestuur te kiezen. Gezien de zeer geringe opkomst werd besloten een voor- loopig bestuur te kiezen, bestaande uit de heeren ds. Bavinck, D. van Soelen en W. van Soelen. Het ledental bedraagt slec'nt3 30, wat, gezien de groote belangstelling bij de filmvertooning, minstens een 100-tal had kunnen zijn. Overgroote belangstelling kan dus ook schaden al zal dit wel een uitzon dering blijven. Wat is het geval in deze Bij de film vertooning was zulk een belangstelling, dat „Rehoboth" bij lange na niet alle opgeko- menen kon bergen, waarom dien avond 2 voorstellingen werden gegeven. Hier was het gevolg van, dat voor de eerste volle zaal, na afloop der voorstelling, geen gele- genheid bestond zich als lid op te geven, zooals verwacht was. Bij gebrek aan tijd voor de 2e filmvoorstelling was gevolg, ook geen benoeming vau een bestuur op dien avond. Een en ander is eenigszins scheef geloopen. Getracht zal worden de velen, die zich hadden willen opgeven, alsnog te be reiken. Nadat nog over een en ander van gedach ten was gewisseld, werd de bijeenkomst" met dankzegging door ds. Bavinck ge ëindigd. KOUDEKERKE Belastingverlaging. Bij de vaststelling van de gemeente-be grooting voor 1936 kon tot een kleine be lastingverlaging worden besloten, zonder dat daardoor op andere posten moest wor den bezuinigd. Ook moest niet worden be schikt over een batig saldo van den dienst 1934, per resto groot ruim 16000. Bedragen de opcenten op de hoofdsom der personeele belasting thans 188, met ingang van het belastingjaar 1936, zijn ze verlaagd tot 175. Uitbreiding straatverlichting. [Ter uitvoering van een beslissing van den gemeenteraad hebben burgemeester en wethouders opdracht gegeven, de straat verlichting* aanmerkelijk uit te breiden. Aan den Nieuwen Vlissingschen weg zullen vijf lantaarns worden bijgeplaatst, op t Zand aan den Middelburgschen straatweg één, aan het Ter Hoogepad één, aan den z.g. Kruisweg één, bij het begin van de Eiken laan aan den Biggekerkschen straatweg één en aan den Koudekerke-VJissingenschen weg vier. Het aantal gaslantaarns wordt daardoor 87. Het Crisis-comité hervat zyn werkzaamheden. Met het oog op het naderend wintersei zoen heeft het Crisis-comité B zijn werk zaamheden hervat, teneinde ook in het tweede halfjaar ten behoeve van de daar voor in aanmerking komende werkloozen, kleeding, dekking en schoeisel te kunnen uitdeelen. Gedurende het eerste halfjaar 1935 heeft een uitdeeling plaats gehad, voor een totale waarde van 447.17%. De in verband hiermede aan het Natio naal Crisis-comité ingezonden verantwoor ding is goedgekeurd en de gelden waar over voor het tweede halfjaar kan worden beschikt, tot een bedrag van 445 zijn ont vangen. Ter openbare kennis is gebracht, dat zij, die voor een uitdeeling meenen in aanmer king te kunnen komen, een schriftelijke gespecificeerde aanvraag kunnen indienen bij den penningmeester, de heer W. Verha- ge, wonende te Koudekerke, Langeweegje Wijk A nummer 42, vóór Vrijdag 8 Novem ber 1935. De politie aangesloten aan het telefoonnet. De gemeente-veldwachter op 't. Zand, wonende aan den Nieuwen Vlissingschen weg heeft van de gemeente een telefonische aansluiting gekregen. Hij is onafgebroken te bereiken. Telefoonnummer is 241 Mid delburg. Goedkeuring Statuten. Met Staatscourant no. 207 werden verzon den afdrukken van de akten betreffende de Handels maatschappij „Vika" te Kruinin- g-en. Schade aan de duinen van het Zwin. Tengevolge van de stormen der laatste weken zijn op tal van plaatsen de duinen van het Zwin gedeeltelijk verzwolgen. Hier door zijn op meerdere plaatsen reeds zwak ke plaatsen in het duin gekomen en bestaat zelfs de mogelijkheid, dat bij een zwaren storm de zee zou doorbreken. Van Belgische zijde zullen dan ook maat regelen genomen worden om duinbreuken te voorkomen. De eenige oplossing zou te vin den zijn in doortrekking van den zwaren zeedijk, doch dit werk zal vooralsnog wel te kostelijk zijn. RECHTSZAKEN Rechtbank te Middelburg. Uitspraak van 25 October 1935. Overtr. Motor- en Rijwielwet A. B., 32 jaar, koopman te Biezelinge. Vrijspraak met vernietiging van het vonnis waarvan hooger beroep. Heling P. T., 51 jaar, werkman te Hans- weert, 2 maanden gevangenisstraf. Openbare schennis der eerbaarheid F.J. J., 33 jaar, electricien te Sluiskil, 4 maan den gevangenisstraf voorwaardelijk met op legging van bijzondere voorwaarden. Oplichting J. de K., 34 jaar, en J. v. S., 34 jaar, beiden van beroep arbeider en wo nende te Ierseke. Voor ieder vrijspraak. Veroorzaken van d^od door schuld G. L. B., 59 jaar, chauffeur te Breedene (B.) Vrijspraak Heling S. v. d. B., 29 jaar, koopman te Goes. Vrijspraak. Mishandeling C., 21 jaar, M. A. J. C., 20 jaar, B. P. J. P., 20 jaar, G. P. J. P., 22 jaar, A. J. v. P., 18 jaar, rller landbouwers te Maldeghem (B.) Ieder 14 dagen gevan genisstraf. M. J. F. D., 19 jaar en A. M. J. D., 22 jaar, beiden van jeroep landbouwer en wo nende te Maldeghem (B.) Beiden vrijge sproken. Heling E. de B., huisvr. P. M., 49 jaar, wonende te Terneuzen, 6 weken gevange nisstraf. Overtr. Wet Openbare vervoermiddelen W. F., garagehouder te Vlissi-igen. Bevesti ging van het von* ds waarvan hooger beroep met uitzondering van de straf, 10 of 5 d. h. Ook overdag wit spatbord? Voor de rechtbank te Groningen werd in hooger beroep behandeld de zaak betreffen de het witte spatbord, over welke kwestie men een principieele uitspraak wilde uit lokken. Het gaat hier over de vraag of het heb ben van het witte spatbord ook overdag verplicht is. De heer A. H. Edskes, ryksklerk bij het kantongerecht, was den dag na het in wer king treden van de betreffende bepaling op 7 October jL bekeurd wegens het niet heb ben van een wit achterspatbord op zijn rij wiel. Men wilde een rechterlijke beslissing uitlokken. Op 11 October diende deze zaak reeds voor het kantongerecht te Groningen, waar de kantonrechter een vrijsprekend vonnis wees. De officier van justitie wees er in zijn requisitoir op, dat de moeilijkheid zit in art. 59 van het motor- en rijwielreglement, waaraan een nieuw lid is toegevoegd. Als het nieuwe lid bijv. m het artikel van de bel was ingelascht, dan waren er misschien geen moeilijkheden gerezen, zooals nu, nu het in het artikel over licht en reflector is geplaatst. De betreffende zinsnede dient men los te zien van de vorige van het arti kel. De woorden zijn duidelijk in hun eischen en hebben niet betrekking op een bepaalden tijd. De bedoeling is natuurlijk geweest, dat de bepaling ook overdag zou gelden. Spr. vorderde vernietiging van het vonnis van den kantonrechter en eischte 0.50 boete subs. 1 dag hechtenis tegen den ver dachte. De heer Edskes was het met den officier van justitie niet eens. Hij meende, dat de nieuwe bepaling wel degelijk betrekking heeft op een half uur na zonsondergang en een half uur voor zonsopgang. De uitspraak is bepaald op 31 October. KERK- EN SCHOOLNIEUWS Ned. Herv. Kerk. Op het drietal te Rot terdam (Feijenoord) komt voor ds. L. C. Spijkerboer te O. en W. Souburg. De toestand van den Aartsbisschop. Gisterenavond laat heeft dr. A. J. Boe- kelman, geneesheer-directeur van het St. Antonius-ziekenhuis te Utrecht over de ziekte van den Aartsbisschop het volgende communiqué medegedeeld De laatste weken is de toestand van mgr. Jansen gestadig achteruit gegaan. Hedenavond werd de Aartsbisschop door een ernstige benauwdheid overvallen, die eenige uren aanhield. Indien de aanvallen zich mochten her halen, is er reden tot ernstige ongerust heid. Examens. Voor het politiediploma vai den Ned. R. X. Politiebond St. Michael is te Den Bosch geslaagd de heer A. A. C. Quist te St. Phi- lipsland. DE OSSCHE MISDADIGERS VOOR DE RECHTBANK. De brandstichting te Megen. 's-BOSCH. (A.N.P.) By de gisteren voortgezette behandeling van de strafza ken tegen de Ossche misdadigers, diende de zaak tegen den 51-jarigen hotelhouder J. F. Benkers, verdacht van uitlokking der brandstichting in zijn bakkerij en wo ning te Megen, in den nacht van 7 op 8 Juni 1933 gepleegd door Piet en Gerrit de Bie. Nadat de president aan den verdachte de gebruikelijke vragen heeft gesteld, vraagt hij Verdachte, hoe zit dat nu met uw verdediger De verdachte zegt, dat hij geen verdedi ger wenscht te hebben. Ik kan mij zelf wel verdedigen. Mr. Hekking uit Eindhoven zegt, dat hij aan den verdachte als verdediger is toe gevoegd. In 't belang van den verdachte wenscht hij als verdediger op te treden. Met behulp van een verdediger heeft ver dachte kans een veroordeeling te ontloo- pen. Ook de officier van justitie zegt tegen den verdachte, dat het in zijn eigen belang is, dat hij zich door een verdediger laat bijstaan. Verdachte zegtOp 18 Juni heb ik be sloten geen verdediger te nemen. Ik kan me zelf wel verdedigen. OfficierDat betwijfel ik zeer. De president vraagt dan aan den ver dachte of hij aan leden der familie De Bie gevraagd heeft brand te stichten. Door den verdachte wordt zulks ont kend. Piet de Bie kende hij zéér goed. Diens neef Gerrit de Bie was bij hem werkzaam. PresidentU hebt aan wachtmeester De Gfer eenige verklaringen afgelegd die u eenigszins bezwaren. Verdachte Dat is wel mogelijk, maar ik v/as toen zoodanig door wachtmeester De Gier mishandeld, dat ik niet meer wist wat ik zei. PresidentDat is de oude Ossche mei thode om zich er uit te praten. Dan komt de verzekeringskwestie aan de orde. PresidentOp 9 Juni liep de verzekering van uw bakkerij af en een nieuwe verze kering hebt u niet kunnen krijgen. Het eigenaardige in deze zaak is, dat daags te voren de boel afbrandde. Waarom hebt u geen andere verzekering kunnen krij gen? Verdachte Dat weet ik niet. De president stelt aan den verdachte dan enkele vragen omtrent de som van de verzekering en de diverse polissen. Mr. Hekking wil daaromtrent aan de rechtbank eenige inlichtingen verstrekken. De rechtbank heeft er echter bezwaar tei gen, dat hij den verdachte als verdediger bijstaat. De president vraagt dan aan den ver dachte, waarom hij daags voor de brand stichting te Veghel is gebleven. Verdachte Ik was toen ziek. PresidentJa, dat weten we. U bent toen zoo ziek geweest, dat er een dokter aan te pas moest komen en uw kinderen moesten zelfs aan uw bed komen. En uw voeten hebt u gewasschen, omdat de pastoor u moest bedienen. Verdachte Ik was toen erg ziek. PresidentFoefje, foefje en nog eens foefje. De president vraagt nogmaals aan den verdachte of hij aan de familie De Bie niet heeft verzocht den boel in brand te steken. De verdachte ontkent dit en zei Gerrit De Bie heeft het gedaan. Hij heeft dit zelf tegen me gezegd om zich op me te wreken. Hij was toen sinds 14 dagen ont slagen. Hierna wordt als getuige gehoord wachtmeester Aart de Weerd, die ver klaarde, dat hij op een zekeren dag, toen hij bezig was met het verhooren van Piet de Bie, die zat opgesloten in een cel van de kazerne te Oss, door den verdachte werd geroepen en deze zei „Ik wil mijn hart eens uitstorten". Getuige heeft toen wachtmeester De Gier geroepen, omdat deze het eerst de zaak in onderzoek heeft gehad. Wachtmeester De Gier is toen gekomen en aan dezen heeft hij een volledige be kentenis afgelegd. PresidentEn heeft u tegen den ver dachte geen geweld gebruikt? Getuige Mijnheer de president, zie er mij gerust voor aan, dat ik me aan een ouden man als dezen verdachte, niet zal vergrijpen. President r Maar een dokter en een be waarder hebben toch sporen van geweld op zijn lichaam geconstateerd? De wachtmeester verklaart uitdrukkelijk dat hij den verdachte niet heeft misham deld. Hierna wordt wachtmeester Chr. de Gier als getuige gehoord. Deze zegt, dat de verdachte hem een volledige bekentenis heeft afgelegd. Toen hij dit deed snikte hij als een kind. Hij heeft deze bekentenis uit eigen beweging afgelegd. PresidentWie heeft u mishandeld? VerdachteWachtmeester Van der Weerd heeft het gedaan met nog twee an dere marechaussees. Ze sloegen me met een gummistok. Wachtmeester De Gier zat er bij maar hij heeft me niet geslagen. De president vraagt dan aan wachtmees ter De Gier hoe de verdachte aan zijn verwondingen is gekomen. Getuige was van meening, dat verdachte opzettelijk zich zelf heeft verwond. In de cel van de marechaussee-kazerne heeft verdachte zich als een beest aangesteld. Toen de wachtmeester de verklaringen

Vlissingse Courant | 1935 | | pagina 1