1000 500 300 150 100 25 VLISSINGSCHE MANT WOENSDAG EERSTE BLAD N0.250 73e Jaargang i 1935- Oitgsve: Firma F. VAN DE VELDE Jr., Walstraat 58-60, Viissingen. Telef. 10. Postrekening CG287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen De bouw van de tweede Statendam in ons land. STADS- EN PROVINCIENIEUWS VUSS1NGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Ouitschland en Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 15 regels f 1.25; iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1 —5 regels 50 ct Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1-5 regels f 1.alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen Flitsen Eindelijk, na onderhandelingen en be sprekingen, die .jijna een vol jaar in beslag hebben genomen, is de regeeringsbeslissing gevallen, die den bouw van een groot zus terschip van de „Statendam" in Nederland jnogelijk beeft gemaakt. Het komt hierop neer, dat de regeering nagenoeg het geheele bedrag, dat voor den Jjouw van het schip noodig is, als leening Verstrekt. Volgens den oorspronkelijken jopzet zou het nieuwe schip 12 millioen gul den kosten. Wij weten niét, met welk be- idrag deze bouwprijs is verminderd, vooral (nadat buitenlandsche werven veel goedkoo- pere aanbiedingen hadden gedaan. Maar in ieder geval is het een kapitaal van heel wat millioenen dat hiermede gemoeid is. De commissarissen van de Holland-Ame- rika-lijn zullen 800.000 gulden bijdragen in jdeze leening voor den bouw van het nieuwe schip, al het andere wordt door de regee- ïing gegeven. Dit beteekent dus, dat het particuliere kapitaal niet bereid was hiervoor een lee- jiing te verstrekken. Al had de directie der Holland-Amerikalijn berekend, dat waar schijnlijk de rente en de amortisatie voor een dergelijke leening door de exploitatie- Winsten van de „Statendam" en het nieuwe zusterschip gedekt zouden zijn, indien ten minste de toestanden op de zeevrachtan- markt zich niet plotseling zouden wijzigen, Öe Nederlandsche banken, die in dezen als geldschieters in aanmerking zouden kun nen komen, vonden blijkbaar deze verkla ring der directie geen voldoende zekerheid om tot het verstrekken van een leening, zelfs voor een deel van het noodige bedrag, pver te gaan. Inderdaad is de positie van de regeering ten dezen een andere dan die van het par ticuliere kapitaal. In het begin van het jaar is een studie verschenen van den heer Reuchlin, omtrent de werkverruiming, die het gevolg zou zijn van den bouw van een dergelijk schip. Daarin is berekend, dat het niet bouwen van een dergelijk schip de werkloosheid belangrijk zou doen toene men, en dus den staat direct op meerdere onkosten zou jagen voor werkloosheidsuit- keering, maar bovendien zou de Holland- Amerika-lijn gedwongen zijn haar geheelen passagiersdienst stop te zetten, omdat deze met één modern schip, de „Staten dam", niet in stand kon worden gehouden, en de andere passagiersschepen niet meer aan de moderne eischen voldoen. Van dat standpunt bezien zou de werkloosheid dus nogmaals sterk toenemen, wanneer geen tweede „Statendam" werd gebouwd. Zoo doende kwam de schrijver tot de conclusie, dat de schatkist binnen enkele jaren het zelfde bedrag aan meerdere werkloosheids- uitkeeringen zou moeten betalen, wanneer hie i niet tot een garantie van de credieten overging, die noodig zijn voor den bouw Van een dergelijk schip. Wij gelooven, dat deze berekening stellig juist is. Maar de conclusie er van mag niet zijn, dat het er nu ook niet toe doet, of de exploitatie der Holland-Amerikalijn nu in de toekomst rente en aflossing op deze nieuwe leening mogelijk zal maken of niet. Want dit crediet wordt door de regeering Verstrekt in de verwachting, dat de rente er op wel- za. binnenkomen, en dat zij dus minder zal betalen dan anders aan de toe genomen werkloosheidsuitkeeringen. Het is dan ook ten zeerste te hopen, dat de directie der Holland-Amerikalijn in haar berekeningen ten aanzien van de te ver wachten opbrengsten en onkosten niet te optimistisch is geweest. Dat zij de geestes gesteldheid van het reizende pubüek goed beeft beoordeeld, en dat inderdaad de zucht om met de allergrootste en allersnelste Beliepen te varen begint af te nemen, zoo dat een goed ingericht schip, dat lagere passagetarieven kan berekenen, omdat de luxe er geringer zal zijn dan op de moderne reuzenschepen, ook behoorlijk zal worden gebruikt en door velen boven de al te luxeuse oceaanreuzen zal worden verkozen. En eveneens is het te hopen, dat het han delsverkeer in de toekomst wanneer het nieuwe schip in de vaart zal zijn gekomen, zich bezig is van de huidige inzinking te herstellen. Hierin heeft de Nederlandsche regeering eenige mogelijkheid om zelf er toe mede te werken, ..dat da door haar ver- «Allewlae EXTRA OPVALLENDE RECLAME Bij genoegzame deelname zal Donderdag a.s. weer een advertentie-pagina in rood en zwart gedrukt wor- den. Tegen een geringe ver hooging worden Uw ad vertenties extra opvallend gemaakt.Profiteertvan deze unieke gelegenheid. Op gaven tot uiterlijk Woens dagavond 8 uur aan ons Bureau. Walstraat 58-60 - Telef. 10 strekte leening niet als onrendabel behoeft te worden afgeschreven. Wanneer men niet doorgaat met allerlei maatregelen, gelijk deze tot nu toe zijn genomen, den invoer te doen afnemen en daardoor ook onzen ex port op den duur te fnuiken, dan zal de handelsovereenkomst, die thans met de Vereenigde Staten staat te worden afgeslo ten, misschien een gunstige uitwerking hebben op het handels- en passagiersver- keer tusschen ons land en de groote repu bliek over den Oceaan. Nu de regeering de credieten heeft verstrekt, dient zij er van bewust te zijn, dat zij ook de mogelijkheden voor handel, verkeer en scheepvaart dient te bevorderen, anders helpt zij haar eigen bezit in deze leening waardeloos te maken. V.A.R.A. 1925—1935. The Ramblers. Albert de Booy. De Oude Vriendschap. Een stampvolle zaal was gisteravond daar om het 10-jarig bestaan der V.A.R.A. ook in de af deeling Viissingen op feestelijke wijze te herdenken. Medewerking verleen den „The Ramblers onder leiding van Theo Uden Masman, een Hollandsche band, die voor geen buitenlandsch ensemble in dit genre behoeft onder te doen en terecht een uitstekende reputatie geniet, benevens de niet minder getapte-, populaire zanger humorist Albert de Booy. Met daverend applaus werden de Ram blers, die inzetten met de „V.A.RA.-jubi- leum marsch", ontvangen, waarna in vlot tempo een afwisselend programma, waarbij men volop gelegenheid had de technische vir tuositeit, de vele mogelijkheden, het sublie me samenspel, het onberispelijke rhythme, de muzikaliteit en het uitstekende individu- eele werk van dit achttal zoomede de voor treffelijk verzorgde show en het niet min der bijzondere vocale element van het en semble te bewonderen. Van de ten gehoore gebrachte nummers, meerendeels in arran gement van een der bandleden, noemen we „The man from the South", „Sunny Boy", „Song of Songs", „St. Louis Blues" en „Lullaby of Broadway". Groeide het ap plaus daarbij dikwerf tot een ovatie, ook Albert de Booy, die variatie bracht met zijn op werkelijk verrukkelijke wijze voorgedra gen en door de Ramblers prachtig begelei de liedjes uit de groote Jubileum-revue, „•Laat me toch met rust„De IJsco- man" enz., oogstte een enorm succes. Doch het culminatiepunt werd wel bereikt in de creatie, het oude, bekende „Dat moet je niet doen, Amalia (eveneens bewerking Jack Buiterman), waarbij vanzelf het re freintje lustig door 't enthousiaste publiek werd medegezongen. Ook het slotnummer, „The big ben wolf" met ballet, deed hier- v or niet onder, zoodat aan de toejuichin gen, die tot ovaties aanzwollen, geen einde kwam vóórdat Albert de Booy en The Ram blers op een toegift vergastten, waarna andermaal spontane bijvalsbetuigingen los barstten. Inderdaad een jubileumviering, welke den aanwezigen lang zal heugen Het ligt voor de hand. dat op dezen feestavond ook de propaganda niet verge ten werd. Wekte de afdeelings-voorzitter, de heer J, yan, Leeuwen, in, zijn welkomst woord op tot ledenwerving, welke reeds een fraai resultaat afwierp, en sparen voor het bezoek van Moeder Sarov met haar staf, het hoofdbestuurslid, de heer P. A. Hof, heeft, na gememoreerd te hebben, wat de V.A.R.A. gedurende haar 10-jarig be staan bereikt en veroverd heeft (o.m. zend tijd, goed geoutilleerd studiogebouw, het gebruik van twee goede zenders) eveneens de ledenwerving gepropageerd, welke nu reeds 3000 nieuwe leden aanbracht, het be staansrecht en de noodzakelijkheid van de V.A.R.A. betoogd en aangespoord de jubi leum-commissie middels prijsvraag en bus jes te steunen, opdat, zij de V.A.R.A ook een geschenk in klinkende munt zal kunnen aanbieden. Spreker besloot zijn met applaus onderlijnde speech met een „Leve de V.A. R.A. Leve de afdeeling ViissingenTen slotte heeft de afdeelings-secretaris, de heer Chr. Wisse, dank gebracht aan „The Ram blers" en Albert de Booy en de hoop uitge sproken, dat veel leden der afdeeling Viis singen het V.A.R.A.-zomerfeest te Amers foort op 1 Juli 1936 zullen kunnen hijwonen. Daarna speelde het orkest de Internationa le, welke, door de als één man gerezen zaal, werd medegezongen. O. Programma van de uitvoering te geven door de Accordeon-vereeniging „Crescendo", directeur de heer M. P. Ven- tevogel, op Donderdag 24 October a.s., des avonds 8 uur, in dë muziektent op het Bellamypark, ter gelegenheid van de „Mica". 1. „Crescendo"-marsch, Brokx. 2. „La Princesse enchantée", ouverture, L. Langlois. 3. „Revery", wals M. P. Ventevogel. 4. „In einem Klostergarten." Albert W. Ketelbey. 5. „Colonel Bogey", marsch, J. Alford. 6. „Abschied der Gladiatoren, marsch, Blankenburg. 7. Variation sur.l'Opera „Martha", arr. G. Gadenne. 8. „Les Patineurs", wals, E. Waldteufel, arr. G. Wittmian. 9. „Die Mühle im Schwarzwald", Pr. Eilenburg. 10. Finale. De provinciale stoombootdiensten in 1934. Volgens de rekening en verantwoording van de Provinciale stoombootdiensten over 1934 ei} de daarbij behoorende toelichtingen, zooals Ged. Staten die ter vaststelling aan de Prov. Staten hebben overgelegd, bedroe gen de ontvangsten van den dienst op de Westerschelde, behalve den dienst Viissin genTerneuzen, dus het deel, waarvoor het Rijk 80 van het tekort, betaalt, ƒ437 202.29, de uitgaven 663.240.83y2, al- zoo een kwaad slot van 226.038.54%. Het aantal gemaakte reizen bedroeg 3848 Viis singenBreskens en omgekeerd 2062 Ter- neuzenHoedekenskerke en omgekeerd 2688 HansweertWalzoorden en omge keerd. Onder het tekort is 8.220.22 van den tram- en autodienst. Op de lijn ViissingenBreskens zijn ver voerd 74445 passagiers eerste en 217.318 tweede klasse met resp. 42076.54 en 101.586.90 opbrengst op de lijn Terneu zenHoedekenskerke 11713 eerste en 62106 tweede klasse mét 10.066.65 en 36.142.46 opbrengst, op de lijn HansweertWalzoor den 8998 eerste en 67720 tweede met 6683.67 en 39763.30 opbrengst. Het autovervoer bracht op de lijn Bres kensViissingen op 36124 op de lijn TerneuzenHoedekenskerke 5370 op de lijn HansweertWalzoorden 11554 het goederenvervoer resp. 15381.44, 8046.46 en 8125.51; veevervoer 6563.84, 1288.66 en 4299.46 rijwielenvervoer 8084.70, ƒ2454.25 en ƒ2666.25. De rekening van de lijn ViissingenTer neuzen, waarvoor het rijk niet meer bij draagt, wees aan ontvangsten 55.232.79, uitgaven 62.680.52, alzoo een kwaad slot van 7447.73. Er werden hier 1231 reizen heen en weer gemaakt, vervoerd weraen 5630 passagiers eerste klasse en 28645 tweede met resp. 7914.22 en 28369.78 opbrengst. Aan auto vracht werd ontvangen 985 voor goede ren 4397.26 voor vee 303.74 en voor rijwielen 1684.80. De rekening van den Provincialen Stoom- bootdionst op de Oosterschelde, waarvoor het Rijk ook niets bijdraagt, geeft in ont vangsten 65.949.96 en in uitgaven 102.647.14, alzoo een kwaad slot van 37.152.18. Er zijn gemaakt 1025 reizen heen en weer van Zierikzee naar Wolphaartsdijk en nog 10 heen en weer van Zierikzee naar Katsche-Veer. Vervoerd zijn 13182 passagiers eerste klasse en 33411 2e klasse met 16437.50 •en ƒ33929.15 opbrengst. Verder is ontvangen aan vracht voor auto's 4463 goederen 3570.11 vee 1180.30 en rijwielen 2039.95. MIDDELBURG Een aanryding. Gisterenmorgen heeft in de Langeviele een aanrijding plaats gehad tusschen een voertuig, waarvan het paard schichtig was geworden en den bijwagen van de tram. Het ongeluk liep goed af, alleen de bijwa gen kreeg geringe schade. Poging tot diefstal van vuurwapenen. In den afgeloopen nacht om 2 uur heb ben twee personen getracht vuurwapenen te ontvreemden uit een étalage van een winkel aan de Hoogstraatdoor het in drukken van een der ruiten probeerden de mannen de revolvers te ontvreemden. Door het gerinkel der glasscherven en het blaf fen van een hond, zijn de daders gestoord. De winkelier, die door het lawaai gewekt was, trachtte de beide personen per rijwiel te achtervolgen, doch tevergeefs. De po litie stelt een onderzoek naar de daders in. Op den slechten weg. Te Rotterdam is aangehouden een min derjarig meisje dat uit de ouderlijke wo ning te Axel was ontvlucht en dat te Rot terdam in een minder gunstig milieu ver toefde. Zij is ter beschikking van den com missaris van politie te Middelburg gesteld. OOST- EN WEST-SOUBURG Gemeenteraad. Vergadering van den gemeeenteraad op Vrijdag 25 October 1935, des nam. 2 uur. Punten van behandeling 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken cn mededeelingen. 3. Eervol ontslag gemeente-opzichter, wijziging instructie en bepaling jaarwedde. 4. Wijziging gasconcessie. 5. Verordening Winkelsluitingswet. 6. Verzoek Roode Kruis om beschikbaar stelling lokaliteit. 7. Aanbieding oegrootingen 1936. 8. Rekening Burgerlijk Armbestuur 1934. 9. Verlaging huren gemeentelijk woning bedrijf. 10. Wijziging begrooting 1935. 11. Aanleg begraafplaats. 12. Verhuur grond Zaaihoekweg. 13. Verbouw gemeentehuis. 14. Roeibootveer. 15. Bezwaarschriften belastingen. Toelichting: Punt 3. Voorgesteld wordt aan den heer J. A. Louwerse, overeenkomstig zijn verzoek, eervol ontslag te verleenen als ge meente-opzichter, met ingang van 1 Janu ari 1936. Tevens stellen wij U voor de jaarwedde van den te benoemen opzichter te bepalen op 600. Verkoop patates frites. Punt o. Het is U bekend, dat aan den Nieuwen Vlissingschen weg ter hoogte van de tramhalte te Souburg staanplaats is verleend voor een patates frites-wagen en dat daarnevens nog een verkoopgelegen heid is. Aanvankelijk viel de verkoop van patates frites niet onder de bepalingen van de winkelsluitingswet, doch thans valt die verkoop daar wel onder en moeten die in richtingen thans om 8 uur 's avonds slui ten en 's Zaterdags om 10 uur, terwijl die inrichtingen des Zondags gesloten moeten zijn. Daar de verkoop voornamelijk in de avonduren plaats heeft in verband met het drukke verkeer langs bedoelden weg, zijn wij bereid U voor te stellen een verordening in het leven te roepen inzake de openstel ling dier inrichtingen. Wij wenschen die in- inrichtingen des Zondags gesloten te hou den en op de werkdagen n\ t langer dan tot het uur in een overgelegde ontwerp-veror- dening aangegeven, zulks met het oog op de openbare orde en rust. Burg. en Weth. stellen thans voor te be sluiten dat de verkoop van patates frites mag plaats hebben op a1 e werkdagen tot des avonds 10% uur, met uitzondering van des Zaterdags tot 11% uur. Dit besluit treedt in werking op den dag waarop de Koninklijke goedkeuring bij het gemeentebestuur is ingekomen. Nog kunnen wij U mededeelen, dat één der ondernemers door den kantonrechter te Middelburg is veroordeeld wegens verkoop van patates frites na 8 uur des avonds. Gebruik schoollokaal. Punt no. 6. In verband met een ver zoek van de plaatselijke afdeeling van het Roode Kruis om gebruik te mogen maken van een lokaal der voormalige bewaar school, stellen Burg. en Weth. voor gunstig og het yerzoek te beschikken, Wel is bedoeld lokaal reeds in gebruik bij de muziekvereeniging, doch wij achten het belang van het Roode Kruis van dien aard, dat die jonge afdeeling gesteund moet worden in haar streven een cursus voor eerste hulp bij c igelukken in het leven te roepen, waar het algemeen belang mede ia gediend. Het zal voor de muziekvereeniging wel* licht moeilijkheden medebrengen niet meer alleen de beschikking over het lokaal te hebben, doch dit geval is te voorzien ge weest en door onderling overleg dier 2 ver* eenigingen meenen wij, dat beide vereeni» gingen geholpen kunnen worden. Huurverlaging Woningbouw* Punt 9. Overeenkomstig het ingewon nen advies der woningcommissie stellen wij U voor de huur der woningen van het ge meentelijk woningbedrijf te verlagen met 0.50 per week per woning. De huur bedraagt thans 3.98 per week, plus 2 cent per week per woning voor dei electrische installatie, is tezamen 4, ver meerderd met de kosten der waterleiding voor de aangesloten woningen. Na de voorgestelde verlaging wordt de huur dan 3.48 vermeerderd met de kosten der electrificatie is 3.50 en waterleiding voor de aangeslotenen. Wij meenen deze verlaging te moeten voorstellen omdat de geldende huur dep woningen te hoog moet worden geacht, mede in verband met den economischen toestand van vele gezinnen. Door de voor gestelde verlaging zullen de woningen zeer zeker ook aantrekkelijker worden. Door de renteverlaging der verleende rijksvoorschotten is deze huurverlaging mo gelijk, welke renteverlaging speciaal be stemd is voor aanwending van huurver laging. De minister van sociale zaken heeft be reids deze huurverlaging goedgekeurd. Zoodra de goedkeuring van Ged. Staten op uw besluit is ontvangen, kan de huur verlaging ingaan. Verfc*.:ur grond. Zijdeteelt. Punt 12. Wij stellen U voor het niet voor "begraafplaats bestemde gedeelte van het terrein aan den Zaaihoekweg wederom voor 1 jaar te verpachten bij openbare in schrijving. In verband met de in den lande gevoerd wordende actie om te komen tot een nieu we nationale industrie, nl. de zijdeteelt, achten wij het gewenscht bedoeld terrein wederom voor 1 jaar te verpachten. De Gooische zijdeteeltvereeniging, waarvan de burgemeester der gemeente Huizen voor zitter is, dringt aan op medewerking van alle gemeentebesturen en ziet de mogelijk heid geschapen wanneer alom in den lande wordt overgegaan een nieuwe nationale in dustrie te ontwikkelen. Aan vele werkloo- zen zou die zijdeteelt eenige bron van in komsten kunnen verstrekken. Hoewel er hier en daar al eenig resul taat van de zijdeteelt i" waar te nemen, is er in het algemeen niet veel positiefs van te zeggen, waarom wij eerst nog eens verdere resultaten willen afwachten. Mocht er in de gevoerde actie perspectief blijken te zit ten in die mate, dat wij ook voor deze ge meente in de zijdeteelt een belang zien, dan moet allereerst worden overgegaan tot het aankweeken van moerbeiplanten, waarvoor dan een terrein noodig is. Met het oog hierop stellen wij U voor, bovenbedoeld terrein voor één jaar te ver huren. Verbouw gemeentehuis. Punt 13. Het is U bekend, dat de in-, deeling van het gemeentehuis van dien aard is, dat het niet meer voldoet aan de eischen door den tegenwoordigen tijd aan het gebouw gesteld. Voor het houden van raadsvergaderingen en het voltrekken van huwelijken is de zg. raadszaal, welke als secretarie dienst doet, te klein geworden, doordat de steeds uit breidende administratie, o.a. berging van het archief, steeds meer plaatsruimte vraagt. De onverzwakt voortdurende werk loosheid in deze gemeente maakt het nood zakelijk, dat voortdurend vele menschen ter secretarie komen, waar ook de werk- loozenzorg is ondergebracht, wat voor het personeel, niet met dien tak van dienst be last, zeer hinderlijk is. Wij hebben gezocht verbetering in den toestand te brengen en meenen dat gevon den te hebben door het lokaal der voorma lige bewaarschool, achter de raadszaal ge legen, bij het gemeentehuis te trekken. Dit kan op eenvoudige wijze geschieden door een doorbraak te maken in den scheidings muur, waardoor binnenshuis een verbinding ontstaat. Het ligt in de bedoeling in dat schoollokaal een afscheiding aan te brengen met een paar loketten, waartoe door de /gang der voormalige bewaarschool toegang

Vlissingse Courant | 1935 | | pagina 1