1000 500 300 150 100 25 MAANDAG EERSTE BLAD No.248 73e Jaargang 1935: Uitgave: firma F. VAN DE VELDE Ir. Jatstraat 58-60,Vlissingen. Telef. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen GEMEENTEBESTUUR STADS- EN PROV1NCIENIEUWS Zo'n Aspirientje helpt toch maar! VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 15 regels f 1.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1 —5 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1 -5 regels f 1.alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies _van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" I Dit nummer bestaat uit 2 bladen ZEEGAT VAN TEXEL. SCHIETPROEVEN. De Burgemeester van Vlissingen maakt aan zeevarenden bekend, dat op 23 October en zoo noodig op 24, 25, 26 en 28 t/m. 31 October 1935 zal worden geschoten met geschut te Texel uit eene opstelling, gele gen aan de Zuidkust ter hoogte van- den lichtopstand op de Hors. De schietproef zal te 10.30 h. aanvangen. In of nabij de opstelling van waaruit wordt geschoten, zal van één uur vóór den aanvang tot het einde der schietproef een roode vlag zijn gaheschen. Er zal worden geschoten in de richting 256° de onveilige sector bedraagt 30° (15° aan weerszijden van genoemde rich ting) tot op 12 K.M. van uit de opstelling. Zeevarenden worden verzocht zich niet Zonder noodzaak in bovenbedoelden sector op te houden. Vlissinigen, 21 October 1935. De Burgemeester voornoemd, VAN WOELDEREN. De storm. Het op de reecL, van Vlissingen liggende stoomschip „Florida" van de Compagnie Transatlantique, op weg van Antwerpen naar Duinkerken, is Zaterdag tengevolge van het ruwe weer van beide ankers ge slagen en heeft ook zijn kettingen verlo ren. Sleepboothulp was ter assistentie ver trokken. De „Florida" heeft haar reis naar Antwerpen voortgezet. Het Duitsche Argo-stoomschip „Schwal- be", van Antwerpen bestemd voor Ria, heeft beide ankers op de reede verloren. Nadat het schip de haven was binnen- geloopen, heeft het hedenmorgen de reis naar Riga voortgezet. Het Joego-Slavischu stoomschip „Istock" van Antwerpen naar Newcastle, heeft op de reede alhier een anker verloren, doch de reis voortgezet. Het motorschip „Aaltje Cornelia", schip per Mak, geladen met aardappelen en zich begevende van Kats naar Rotterdam is gisterenmorgen bij Zierikzee door hevig stormweer overvallen, waardoor het schip vol is geloopen en gezonken. De motorsleepboot „Zeehond", kapitein Breen, welke boot zich in de nabijheid van het in nood verkeerende scheepje bevond, kon de beide opvarenden, den schipper en den schippersknecht, met gevaar voor eigen leven redden en aan boord nemen. Zij zijn te Wemeldinge aan wal gezet. Ook een ander motorschip is tengevolge van het noodweer in moeilijkheden ge raakt, nl. de „Valentine", die geladen met Ijzererts op weg was van Antwerpen naar Duitschland. Dit schip is in het Slaak omhoog ge varen en bleven steken. De sleepboten „Zeehond" en „Vliet" heb ben het schip vlot weten te trekken. Het is de haven ven Zijpe binnenge sleept. Kunst naar Kracht. Concertgebouw. Met éen uit liedjes, voordrachten en ta bleaux bestaanc programma heeft deze re vue- en cabaretclub Zaterdagavond voor een aardig bezette zaal haar winterseizoen ingezet. De voorzitter-leider, Kees de Ruy- ter, opende met een kort welkomstwoord, waarin hij tevens dank bracht aan dona teurs en donatrices, waarna we van een der dames een loflied op „Nederland-Wa terland" te hooren kregen. Verschillende liedjes, gebracht door diverse dames en heeren, volgden en oogstten dankbaar ap plaus („Mooie Juul van Volendam" in costuum en met een leuke verrassing viel al bijzonder in den smaak). Toen kwamen de succesvolle ensemble-nummers, waarvan „De vroolijke Volendammertjes", behou dens een zwak moment, leuk werd voorge dragen, de tableaux met zang van negen dames, „Bloemenlied" en „Goeden nacht", mede door décoi-s en belichting, hoogtepun ten werden en de Ha-Cha Cha-dans aardig van vinding, costumeering en uitvoering was evenals de voordracht „Professor Mumpits", waarin Kees twee „wijze" ba kerkinderen ten tooneele voeide. De re freintjes van verschillende liedjes worden door het publiek medegezongen, hetgeen vanzelf de gezelligheid verhoogde. Het or kest, onder leiding van Corns, van Beers, kweet zich naar wensch van zijn begelei- dingstaak en verwierf met enkele populaire nummertjes veel bijval. Een gezellig bal besloot den avond. Afscheidsavond in de Bomvrjje kazerne. In verband met het afzwaaien der lich ting 1935 I van de 2e schoolcompagnie van hqt regiment kustartillerie, werd traditie getrouw Vrijdag een afscheidsavond gege ven in de ontspanningszaal der kazerne. Als steeds was de zaal weer geheel gevuld met dienstplichtigen en genoodigden. Aan dezen avond verleenden medewer king „The Minstrels" onder leiding van den heer v. Hoek, de accordeonnisten Van Houcke en Wissekerke, de tooneelclub „de Vijf" van 2-R.K.A., de mondharmonicaclub, gevormd door 13 dienstplichtigen van de compagnie, leider de heer Angerman Sr. en het zang-neger-duo „The Pinguins", be geleid door den pianist den heer L. Zietse. Om 8.15 u. werd de avond geopend door den w.n. comp. commandant, den len luite nant R. G. Lemstra. In 't bijzonder heette hij welkom mevr. v. d. Slikke, ds. v. d. Gie- sen, vlootpredikant, ds. Vocsers en pater Albarda Jelgersma, vlootaalmoezenier en de aanwezige dames. Hierna opende de mondharmonicaclub met het Wilhelmus, gevolgd door Vader- landsche en populaire liedjes. Het dertien tal, geassisteerd door 2 accordeons en slag werk, kweet zich op voorbeeldige wijze van zijn taak en een woord van lof aan den lei der, den heer Angerman Sr., is zeer zeker op zijn plaats. Na eenige nummers van de band, trad vervolgens op het zang-negerduo „The Pin guins", begeleid door den pianist, dat eeni ge nummers gesyncopeerde Jazzmuziek ten gehoore bracht. Alsnu werden dc aanwezigen vergast op een stepdans van den dpL Schippers een aanhoudend applaus gebood hém éen her haling van het gegevene. Tijdens het in orde maken van het too- neel kwamen de accordeonnisten v. Houcke en Wissekerxte vóór het gordijn en kreeg men eenige nummers te hooren. Het gordijn gaat op en de tooneelclub ,De Vijf", bestaande uit de dpi. sergeanten v. d. Bosch en de Bruijne, de dpi. Schelle- v'is, v. d. Luijster en v. Pamelen, komt in actie. Resumé een keurig' spel, zonder overdrijving zeer goed. Er is onbedaarlijk gelachen. Na de pauze kwam de band weer in actie met een mooi en zeer gevarieerd program ma. Een tweetal piano-solo s, resp. door de heeren L. Zietse en F. v. d. Made, oogstten veel bijval. Aan het einde van den avond betrad de dpi. Imanse het tooneel met een schitte rende bloemenmand en bood deze, met woorden van groote waardeeiing, mevr. v. d. Slikke aan, namens alle dienstplichtigen. Mevr. v. d. Slikke dankte zeer hartelijk voor deze buitengewoon aardige attentie. Vervolgens bracht Imanse, namens alle dienstplichtigen, den commandant, officie ren, beroeps-onderofficieren, hartelijk dank voor de zeer goede behandeling en de aan gename verhouding. Een driewerf hoera van alle dienstplich tigen bezegelde de woorden van Imanse. Hierna nam de w.n. commandant, de .ie luitenant R. G. Lemstra, het woord, die allen medewerkenden harte.ijk dank zegde voor het volkomen slagen van dezen avond. Met een enkel woord gewaagde de heer Lemstra van de zeer moeilijke omstandig heden, waaronder velen in het burgerleven terugkeeren. Spr. wenschte echter alle dpi. het allerbeste toe. Nog zij vermeld dat verschillende mo menten op de gevoèlige plaat werden vast gelegd. Met het spelen van het Wilhelmus door de band werd deze avond besloten. Badhuis aan de Boned ijk est raat. Gedurende de week van 14 tot 39 October werden in he. idhuis 367 baden genomen en wel 257 door heeren, 82 door dames en 28 door kinderen. MIDDELBURG Adres van den R.-K. Volksbond. De afdeeling Middelburg van den R.-K. Volksbond heeft aan den gemeenteraad verzocht het daarheen te leiden, dat de werkloozsn, die uit hun kassen trekken, zoo noodig een toeslag krijgen, zoodat zij met achter staan bij steuntrekkers, wier toestand met den hunnen overeen stemt, en bij wie wel rekening wordt gehouden met gezinsgrootte enz. Ook vraagt adressant aan die kastrek- kers kolentoeslag toe te kennen als aan de steuntrekkers. Cursussen en werk voor werkloozen. Gedurende de maand September hebben aan de cursussen voor jeugdige werkloo zen te Middelburg deelgenomen 8 voor vakteekenen, 12 voor autobestuurder en 12 voor autogeenlasschen. Geregeld waren 4 of 5 jongelui, die allen ook deelnemen aan den cursus in vakteeke nen, bezig aan het vervaardigen van de uit- neembare muziektent, en wel 6 uur per dag. Het geheele geraamte is thans e- reed, in het belang van het opstellen in de open lucht, is alles in de grondverf gezet. Spoedig hoopt men gereed te komen met de dakspanten en de bedekking. Coöperatieve landbouwvereeniglng „Eiland Walcheren". Zaterdagmiddag vergaderde bovenge noemde vereeniging in het Militair Tehuis te Middelburg onder voorzitterschap van den heer B. Franse, die zeide de vergadé- dering met genoegen'te openen, omdat de omzet in het bedrijf, waarvan men bij den aanvang meende, dat deze zou teruglooperi, juist grooter is, dank zij den grooteren aan koop van meststoffen door de leden. De voederartikelen zijn minder gekocht, omdat de leden meer van eigen verbouw zullen hebben vervoederd en ook wegens beper king van den varkensstapel. Verder meen de spr., dat de boden op de dorpen, de commissarissen, maar ook de trouwe leden tot dit resultaat hé.bben meegewerkt. De voorzitter vertrouwde, dat die leden, welke nog niet hunne volle medewerking verleen den, ook hiertoe, zullen overgaan. Aan de orde waren de jaarverslagen, waaraan wij ontleenen,dat mén zich over de goede financieele resultaten niet mag beroemen, doch alleen dankbaar mag zijn. Het had even goe anders kunnen zijn. Het risico wordt, door de omstandigheden steeds grooter. Daar het vcor de boeren zeer moeilijk valt hun zaaiplan tijdig vast te stellen, is het begrijpelijk ook moeilijk vooruit bestelling van kunstmeststoffen te doen. Het bestuur en de directeur hebben daardoor ongedekte inkoopen moeten doen, in de hoop dat ze wel zullen worden ver kocht. .Mede dank zij het ervaren beleid van den directeur, is het risico tot een minimum beperkt. t De omzet van de voederartikelen en zaai en pootgoed was 1.052.807 K.G. voor ƒ69799, tegen 1.18V.717 en f 69941 in het vorige boekjaar voor meststoffen en be- strijdingsartikelen voor plantenziekten wa ren de cijfers in 1934—1935 2.930.476 K.G. en 102.462 en in 1933—1934 2.569.786 K.G. en 96.392. Ann de verschillende dorpsvereenigingen kan te samen ƒ1516 reductie woraen gegeven. Het verslag werd goedgekeurd en mede op advies van de betrokken commissie, en na toelichting door den directeur, den heer J. Philipse, ook de balans en de verlies- en winstrekening. Deze laatste geeft een eind cijfer van 12104 met een post onvoorzien van ƒ709. Dit is volgens het verslag mede mogelijk door de reeds jaren lang gevolgde wijze van werken. Herkozen werd als lia van het bestuur de heer C. Louwerse ti Grijpskerke, tot leden van de commissie van toezicht de heeren P. de Visser te Domburg, Joh. Cevaal te Ritthem, J. Lampert te Gapinge en A. Mal- jaars te Zoutelande e:. gekozen als zoodanig de heeren L. de Pagter en C. Polderman, beide te Biggëkerke en W. Dekker Wzni te Serooskerke. De heeren M. Francke en F. J. Castel betreurden het geringe bezoek aan de al- gemeene vergadering, terwijl de heer A. Aarnoutse vroeg of .wellicht het bezoek, wanneer de vergadering later b.v. Novem ber werd gesteld, niet beter zou zijn. Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuwsche Eilanden. Vrijdag a.s. komt de Kamer van koop handel en Fabrieken voor de Zeeuwsche Eilanden bijeen in de raadzaal te Middel burg. Aan de orde komt o.a. de vaststelling van de begrooting voor 1936, met een eindcijfer van 15.000, een vermoedelijk batig saldo van 1000 en een post onvoor zien van 2.14. Van het Mica-comité te Vlissirigen was een verzoek ingekomen om een tegemoet koming in de kosten van 100 te mogen ontvangen. Naar aanleiding van dit verzoek deelt het bureau mede, dat het ter dezer zake niet eenstemming is. De meerderheid meent, dat het verzoek niet voor inwilliging vatbaar is. Zij kan het nut van de zaak niet in zien, doch afgescheiden hiervan meent zij, dat het principieel onjuist zoude zijn het verzoek in te willigen. De „Mica 1935" is toch gelijk te stellen jnet een winkelweek of etalage-wedstrijd en nu besloot de Kamer in hare vergade ring van 26 Januari 1934 alleen de aan vragen van vereenigingen of comité's die vóór een bepaalden datum bij de Kamer inkwamen, voor een bijdrage in aanmerking te doen komen. Voor 1935 werd deze da tum bepaald op 1 April. De meerderheid zou het onjuist achten van deze regeling af te wijken. De min derheid is van oordeel dat, nu de drie middenstandsbonden meenen, dat op de voorgenomen wijze iets in het belang van de neringdoenden kan worden gedaan; de Kamer zich niet afzijdig mag houden. Het gevraagde bedrag van 100 komt echter ook haar te hoog voor en zij zou willen voorstellen aan aanvrager een be drag van 50 toe te staan. De commissie voor de financiën ver- eenigt zich met het voorstel van de min derheid van het bureau. Naar. hare mee ning moet de middenstand, waar mogelijk gesteund worden. Het bureau wijst op de pogingen, die in Zeeuwsch-Vlaanderen Westelijk deel worden aangewend om het zgn. „Zwin" te bedij ken, waardoor een rechtstreeksche ver binding zou ontstaan tusschen de Zeeuw sche en Belgische kuststreek. Door de indijking van dit schor rijp voor indijking zou naar de meening van velen, een weg van Breskens langs de kust kunnen tot stand komen aansluitend op het wegennet langs de Belgische kust. Het te dichten gedeelte is slechts 200 300 M. lang. De burgemeester van Retran- chement heeft een verzoek terzake bij den minister van financiën ingediend. De bur gemeester tracht nu van verschillende autoriteiten en belanghebbende vereeni gingen steun hiervoor te verkrijgen. Hij bezocht ook de leden van het bureau der Kamer. Waar het bureau overtuigd is, dat bij uitvoering van dit plan de verbinding niet alleen van België naar Breskens. doch ook naar Walcheren en verder een groote verbetering zoude ondergaan, hetgeen zeer zeker het vreemdeüngenbezoek van België naar Walcheren ten goede moet komen, acht het bureau het alleszins op den weg der Kamer liggende aan het verzoek van den burgemeester van Retranchement steun te verleenen en stelt het voor in dien geest een schrijven tot den minister van financiën te richten. In verband met de nieuwe bepalingen over uitverkoop en opruiming in den de tailhandel zullen de vergunningen daartoe door de Kamers van Koophandel moeten worden verleend. De Kamer moet binnen 14 dagen na den datum waarop de aan vraag is ingekomen, een beslissing nemen. Waar bet zeker in vele gevallen be zwaarlijk zoude zijn de Kamer in pleno over deze verzoeken te doen beslissen, is een bepaling opgenomen, waarin gelegen heid wordt gegeven, dat de Kamer aan een commissie van 5 leden uit haar mid den kan opdragen bedoelde aanvragen te onderzoeken en daarop een beslissing te nemen. Nu de wet toestaat, de zgn. „seizoen-op ruimingen" in vastgestelde tijdperken (1 Januari1 Februari en van 15 Juli15 Augustus) zonder vergunning der Kamers te houden, zullen de gevallen, waarin een vergunning zal worden verleend, wellicht niet zooveel voorkomen, doch de beslissin gen zullen steeds binnen korten termrjb moeten worden genomen. Daarom meent het bureau dat het wel gewenscht is, dat de leden der commissie niet te ver van den zetel der Kamer afwonen en dat zij zou kunnen bestaan uit de leden van het bu reau, aa-.gevuld door twee leden van de afdeeling kleinbedrijf. Natuurlijk kan de commissie niet het personeel der Kamer desgewenscht nog advies inwinnen bij een lid der Kamer of een ander persoon, die plaatselijk meer georiënteerd is. Het bu reau stelt daarom voor tot instellen van een commissie over te gaan en bij aan neming van dit voorstel terstond de leden buiten het bureau te benoemen. De grootst mogelijke meerderheid der commissie voor de handelsbelangen ver- eenigt zich met het voorstel. Het vijfde lid deelt dit gevoelen niet. Het komt hem ge wenscht voor, dat van elk eiland, één lid (winkelier uit den kleinhandel) zitting neemt in de commissie, waardoor de be oordeeling der aanvragen gemakkelijker zal zijn. In spoedgevallen kan desnoods te Goes worden bijeenge*komen. In enkele an dere Kamers is op deze wijze de commissie samengesteld. KOUDEKERKE Loop der bevolk mg. 115 October 1935. Ingekomen: W. C. Burggraaf mei gezin, E 7 uit Rijssen Mej. de wed. A. J de Vries. geb. van Zweden, E 221 uit Vlis singen R. Haak, E 221 uit Vlissingen j de Bree, B 226 uit Middelburg A. de Pot ter, B 235 uit Biggekerke Mej. J. Izeboud, Pijnen van rheumaliek- aanvallen maken U soms machteloos. Neemt bij de eerste ver schijnselen van zo'n aanval Aspirin. _Ook U komt dan tot de conclusie: Uitsluitend verkrijgbaar In de oranje-bandbulsjes van 20 fabl. 70 ets. en oranjerakjes van 2 tabl. a 10 ets. B 170 uit Vlissingen J. Midavaine, B 219 uit Biggekerke: J. Polderman met gezin, E. 130 uit Biggekerke P. Faas met gezin, B 318c uit Vlissingen Mej. J. Midavaine, D 241 uit Ritthem G. de Vries met gezin, B 242q uit Heemstede G. M. W. Acda met gezin, E 223c uit Middelburg C. J. Wisse met gezin, E 196 uit Middelburg G. L. A. en L. Faber, D 41 uit Apeldoorn mej. P. Roelse, B 156 uit Biggekerke. Vertrokken Mej. L. M. Verhage, van D 73 naar Goes G. J. de Koning met gezin, van D 1 naar Vlissingen M. van den Driest, van B 219 naar Serooskerke P. Bakker met gezin, van D 225 naar Middel burg J. de Witte, van B 142 naar Bigge kerke P. Izeboud, van B 170 naar Rotter dam Mej. D. Meijers, van B 221 naar Se rooskerke Mej. N. Schout, van C 26 naar O. en W. Souburg J. D. P. de Smit met gezin, van D 49 naar O. en W. Souburg J. W. H. Baan met gezin, van D 90 naar Middelburg- Mej. A. de Kam, van C 11 naar Middelburg. RITTHEM Benoeming bij den Pc'der Walcheren. In de plaats van den heer A. Hoef kens, opzichter bij den polder Walcheren aan de Zuidwatering te Ritthem, die met 1 Januari 1936 te Vlissingen de Westwatering als standplaats krijgt, is benoemd de heet jl>. M. Korstanje, adjudant-opzichter le klas se aan de Noordwatering te Westkapeiie. De heer J. Koppejan Cz., dijkwerker, is tegen 1 Januari benoemd tot sluismeester en dijkwachter aan de Zuidwatering in de plaats van den heer C. Bolier. ZOUTELANDE Algemeene vergadering V.V.V. Vrijdagavond hield de vereeniging tot be vordering van het Vreemdelingenverkeer al hier haar gewone algemeene najaarsverga dering. De heer J. v^erhaagen, voorzitter van de reclame-commissie, bracht verslag uit van de gevoerde reclame in den afgeloopen zo mer. Aan vrijwillige bijdragen voor te ma ken reclame is 217.50 bijeengebracht, ter wijl de vereeniging 33° advertenties, totaal kostende 336.17, aeeft geplaatst in dag bladen, weekbladen enz. Besloten werd de cont.ributieregeling voor 1936 ongewijzigd te laten. Vervolgens werd de begrooting voor 1936 vastgesteld met een totaal aan ontvansten en uitgaven van 1955. Onder de ontvang sten is het batig slot van 1935 geraamd op 325, en onder de uitgaven de post on voorzien 3p 313.75, Voor reclame is 217.25 uitgetrokken on voor het aan te leggen klinkerpad over het duin bij ~>e Hoogte 200. Aangezien men van- meening was dat de bestaande contributieregeling niet geheel oldoet, werd bec'.oten dat het bestuur een commissie zal benoemen „eneinde met een voorstel te komen tou wijziging der contri butieregeling. GROEDE Gemeenteraad. Vrijdag vergaderde de gemeenteraad vol tallig onder voorzitterschap van den neer M. Waghto. In behandeling kwam de gemeentebe- grooting voor 1936. De voorzitter zegt, dat de meeste zorg welkë een gemeente in den tegenwoordigen Lijd heeft, wel zeker is, het opmaken en sluitend krijgen van een be grooting. Voor 1936 is dit voor Groede evenals vorige jaren gelukt en geert de in houd'nog geen reden ^ot klagen. Zonder belastingverhoogmg en jonder het batig -ot vf .1 den vórigen dienst ten volle te m ^eten gebruiken, is de begrooting sluitend verkregen. Hierna werd overgegaan tot artikelsge- wijze behandeling der begrooting. waarbij bij de isten die daai sooi in aanmerking kwamen, de noouige toelichtingen werden gegeven. Aan de "wijkverpleging werd een

Vlissingse Courant | 1935 | | pagina 1