1000 100 500 300 150 25 EERSTE BLAD BUREAU VOOR BEROEPSKEUZE 173e Jaargang 1935 Qitssve: Firma F. VAH BE ÏELDE Ir., V/slstraat 58-6Q,Vlissiflgeit. Telsf. IQ Postrekening 16287 I© OCTOBER Verschijnt dagelijks, uitgezonden! op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen De inning van kleine vorderingen, STADS- EN PROVINCIENIFUWS MOo347. VUSSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 15 regels f 1.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1 - 5 regels f 1.alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij door een ongeluk. dood gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NF.DF.RI ANDSUHF DAGBLADPFRS" Dit nummer bestaat uit 3 bladen en een Kindercourant. Flitsen De regeering heeft een wetsontwerp in gediend betreffende de inning van kleine vorderingen. Tot dusver had men om den crediteur tot betaling te dwingen, het ge wone langdurige en kostbare verloop te volgen. Wanneer het kleine bedragen gold, deed men derhalve geen stappen in deze richting, omdat de kosten dan menigmaal belangrijk meer zouden bedragen dan het geheele bedrag der vordering. Hierin zal nu wijziging komen. De procedure zal, indien het wetsontwerp wordt aangenomen, kort en weinig kostbaar worden, zoodat de de biteur niet meer zal kunnen trachten mis bruik te maken van depractische onmoge lijkheid om langs legalen weg die kleine vorderingen binnen te krijgen. Dit wetsontwerp voldoet derhalve in een lang gevoelde behoefte bij den middenstand. Deze zit vol met oninbare kleine vorderin gen op onwillige debiteuren en hierdoor zijn velen zélf in bevroren toestand ge raakt. Over eenigen tijd zal dit dus uit zijn. Dan zal men zich niet meer achter de hoo- ge kosten kunnen verschuilen en de onwil lige loopt de kans in kort geding te moeten betalen plus de kosten, dr al zijn ze klein, toch altijd onnut besteed geld betêekent. Het zwaartepunt is derhalve van den cre diteur naar den debiteur verplaatst. Dit is een r reventieve werking. Het is echter jammer, dat de midden standers zélf niet waken voor het geven van crediet aan hen, die dit credièt niet verdienen. Natuurlijk zijn er gevallen van overmacht. Het kan tegenloopen iemand, die crediet geno m heeft en altijd prompt betaald heeft, kan op een gegeven moment door allerlei onvoorziene omstandigheden vastgeloopen zijn. Dan .s de eenige weg voor den schuldeischer om te wachten. Im mers een goedwillende debiteur zal zijn verplichtingen nakomen, al wordt hem een min of meer 'an^en rijd van uitstel gegeven. Doch er is ongetwijfeld een groot aan tal menschen, die maar raak koopen en be talen (of niet betalen) wanneer dit in hun kraam te pas komt. Het behoeft hier nog niet altijd oneerlijkheid te zijn, maar non chalance en het niet beseffen, dat een win kelier ook eer mensch is met verplichtin gen, welke verplichtingen weer samenhan gen met zijn omzet en dus net zijn debiteu- rencijfer. Het is voor den winkelier moeilijk een goeden, maar nonchalanter cliënt te gaan manen. Dit doet hij slech';s in het uiterste geval. Ben aanmaning is ten slotte een persoonlijk iets, dat vrijwel algemeen als een onheuschheid worut beschouwd. Dit is een feit mèt of zonder ^?.n gemakkelijke procedure over het innen van kleinere vor deringen. Het nieuwe wetsontwerp is der halve een uitkomst, zoodra de winkelier besloten heeft om zijn cliënt aan te pakken. Doch juist net aanpakken is hier, om de hierboven uitgestippelde rede nen, de hoofdzaak. Zal men een kooper aanpakken? Welke gevolgen ontstaan hierdoor? Voorkomen is in dit verband verstandi ger. Men kan dit doen door ten eerste een selectie te houden onder degenen, die zich als klant op rekening aanmelden. Men moet hiervoor 'een wijkbureau hebben, de-»j de gezamenlijke middenstanders op gericht. Elke aanges.otene geeft zijn erva- r ngen vertrouw lijl- aan het gemeenschap pelijke informatiebureau en wanneer men dus zich wil overtuigen van de boniteit van een nieuwe relatiè, welnu men kan dan bij het informatie-bureau terecht. Een, zij het ook niet afdoend middel, is het voegen bij de factuur van een onderling vastgestelde circulaire, waarin de aandacht gevestigd wordt op de r- j,deelen, die de middenstanders loopen, wanneer men slof is met zijn betalingen. Een dergelijke cir culaire kan in pakkende en toch niet sto rende bewoordingen worden gesteld. Dit is dar geen persoonlijk feit de circulaire is algemeen, terwij. een aanmaning zich di rect tot den nak t*j. wendt, tal van argumenten kunnen in die cir culaire naar voren worden gebracht. Een vlotte afdoening van financieele zaken kan ze'Fp tot prijsverlaging leiden. Want het niet vlot binnenkomen van uitstaande be dragen vertraagt de omzetsnelheid, dus vermindert den omzet en hoe grooter om zet, hoe lager de kostprijs per eenheid wordt. Het traag binnenkomen van gelden maakt, dat de middenstander, indien hij bedrijfscredieten heeft opgenomen, rente heeft te betalen, die zijn kostprijs doet stij gen. Zoo kunnen veel argumenten worden aangevoerd om de. door ons bedoelde circu laire bij de wèldenkenJe menschen als practisch opvoedend middel te benutten. De circulaire kan dan tevens worden benut om andere problemen naar voren te bren gen, o.a. dat het te doen thuis bezorgen, zelfs op ongelegen tijden, van kleinigheden, voor alle consumenten 'prijsverhoogend werkt. Want oók' deze service kost handen vol geld. Een Nutsavond. Voor het departement Vlissingen van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen zal Dinsdag 29 October, des avonds 8.15 uur in Grand Hotel Britannia, een voordracht wor den gehouden over AbessLiië. Mevr. Anne Klaassen zal deze voordracht inleiden en daarbij mededeelihgen doen over dat land en volk, zijn zeden, cultuur en godsdienst. De voordracht wordt verduidelijkt door een serie zeer recente foto'". Instituut voor Arbeiders-ontwikkeling. Maandagavond 21' October zal het Insti tuut in samenwerking met partij en vakbe weging het winterprogramma openen met een lezing over „De oorlog tusschen Italië en Abessinië", in ,:de Oude Vriendschap", des avonds 8 uur. Hiervoor is bereid gevonden de heer W. H. Vliegen, die door zijn vroeger lidmaat schap van de ontwapenings-conferentie te Genève, bevoegd mag worden geacht dit conflict, waarbij nu reeds ee belangen van vele Europeesch»3 staten zijn betrokken, te behandelen. Propaganda-avond van de „Vara". In „de Oude Vriendschap" wordt Dinsdag 22 October, des avonds 8 .uur, een propa ganda-avond gehouden van de afdeeüng Vlissingen van de /ara". Voor bijzonderheden verwijzen wij naar achterstaande advertentie. Voor dezen propaganda-avond bestaat,, naar ons werd medegedeeld, zeer groote belangstelling. Alhambra-Theater. Casino de Paris. De Prijsvechter. Donker Afrika. Reeds zeer spoedig valt ons de eer te beurt een der bekoorlijkste films, die War ner Brothers den laatsten lijc. hebben uitge bracht, te kunnen zien. Het is „Casino de Paris" met Al Jolson als zanger en Ruby Keeler als danseres. „Sunny Boy" en „I'm singing in the Rain" waren in smeltend sentimenteel gedoe tri omfen voor Jolson als Jazz-zanger in de eerste Amerikaansche sprekende films. De lichtelijk melancholieke zanger had thans weer in de groote steden volle zalen. Het scenario laat den zanger-acteur weer veel zingen, maar gelukkig toch ook weer niet zooveel, dat de geschiedenis er onder zou lijden. Integendeel. De film is wel bedoeld Al Jolson te laten liooren en Ruby Kee.er in haar dansen e laten zien, naar toch heeft de regisseur kans gezien een spannend ver haal rond die beiden .e dichten. Jammer, f- Al Jonson \r moet optreden als ne gerzanger en juist daar waar de rol hem een sentimenteele bui voorschrijft. Dit is kennelijk een opzettelijke analogie met de eerste film. Jammer, het is een goedkoop middeltje. In Broadway zijn financieele moeilijkhe den. Daar doorheen intrigues van jaloer- sche vrouwen, van welke laatste er blijk- aar overal, helaas, bij bosjes zijn, en be drogen minnaars die met revolvers werken. De variatie van het thema is echter best. Veel werk is er van de revue-scènes ge maakt. De regisseur besch.kt over een on metelijke ruimte over kostbare en koste lijke requisieten, over oud en nieuwe film- t*ucjes en alles wordt op een zoodanige wijze in toepassi ig gebaach^. dat het geheel een wel heel elegant en amusant spel wordt van bewegingen en lijnen, waaruit een en al grarie spreekt. lie^ies van Al Jonson en de dansen van Ruby Keeler zijn doorloopend tot een harmonisch gehe?l gecombineerd. Meer dan ooit heeft Ruby Keeler hier gelegenheid haar fenomenale veelzijdigheid en haar groote levenc'igh'id op het gebied van den dans te toonen. En haar costuumpjes Om 'eEn zij kan het doen tegen een ach tergrond, die alle fleur bijzet aan het ge heel. De revue-scènes zijn meer dan schit terend. In de; Wild-West film met haar pracht- natuur heeft „The Man from Utah" geluk door een bankoverval te stuiten, waardoor hij een hulpbaantje bij de politie krijgt. De groote gebeurtenis is de rodeo met zijn bronc-riding wedstrijd, bull-doggerij en andere sensatïoneele dadeu. De leiding is echter niet te vertrouwm. Reeds drie men schen zijn verongelukt. Dr vlugge cowboy heid weet echter all geldprijzen te winnen en ontdekt tevens het bedrog. Een sensationeele ontknooping volgt, waarbij met behulp van r -n schout de plun dering van een 'oa: -. wordt voorkomen en dé heele dievenbende ingerekend. Het bijprogram is zeer uitgebreid. Actu- eele, goede journaals ziet men steeds gaar ne. 'Bijzonder extra is een filmpje over het donkere wereldoeei, de ongeluksplek, die M ans voor Europa en het blanke ras onder den berekenenden blik var het Oosten zoo vol moeilijkheden en onheilspellende ge varen is. De hoofdstad van Abessynië, haar bewo ners, de gebruiken, het i~ alles thans zeer interessant gewor ".en en kan bijdragen tot verheldering var» goede begrippen. Ter af wisseling doet een geestig teekenfilmpje met den sterken man ons weer even lachen. Luxor-Theater. Jonge liefde. Salon de dames. Als eerste hoofdfilm gaat deze week „Jonge liefde" (De stroom), een Tsjechisch product, dat onder regie van J. Rovensky tot stand kwam en met een gouden medail le werd bekroond. Zij is een greep uit het eenvoudige Boheemsche dorpsleven en be koort door haar natuurlijkheid, liefelijk heid en vreedzaamheid, welke zich gedra gen weten door een landelijke rust, die op het tempo, van deze rolprent evenzeer haar invloed doet gelden. De film, die in het Ne- derlandsch „De Stroom" genoemd wordt, heeft tot hoofdthema de liefde van een jeugdig menschenpaar toch heeft ook de stroom een hoofdrol in dit filmverhaal, dat zich grootendeels afspeelt in een verrukke-. lijke natuur, welker beelden schitterend ge slaagd zijn. Paul Sychra (Vasa Jalovec) en Pepi Matukova (Jarmila Ber&nkova), kinderen, die de school verlaten, zijn op elkander verliefd. Het arm meisje moet op bloote voeten op het land werken, hetgeen het medelijden van haar vriendje opwekt. Deze belooft haar een paar schoenen, daar de zijne haar te groot zijn. Hij waagt zijn leven in den stroom, teneinde een grooten snoek te bemachtigen, waarop de dokter een flinke premie heeft gezet, overmeestert na een lange worsteling den visch en koopt voor zijn belooning schoenen en een blouse voor Pern. Dit eenvoudige verhaal, dat inderdaad toch zoo rijk aan inhoud is, bevat nog een oment van spanning, wan neer we in twijfel verkeeren of Paul bij het vangen van zijn snoek verdronken is. Als we echter weten, dat hij met zijn buit op weg is naar de loktersviha, valt het moei lijk ons te verplaatsen in de onzekerheid, tie angst en de smart, waaraan het meisje en Paul's ouders '"en prooi zrn. Deze zwakke plaats in het scenario verhindert echter niet, dat deze film van. groote waarde blijft èn om de prachtige fotografie èn om het natuurlijke spel van de figuren, waarvan Jarmila de kroon spant, doch ook Vasa en -iens ouders (gespeeld dcor Jar. Vojta en Vojtova—Materové.) met eere genoemd moeten worden. De muziek in deze film is zeer expressiet ep teekenend op een heer lijk duet van twt-e zigeunerkinderen, waar bij een vastgebonden hondje wanhopige po gingen doet om het trapje vrn den woon wagen op te gaan een schitterend detail vestigen we nadrukkelijk de aandacht. Tegenover ie reine natuur in het eerste hoofdnummer staèn de kunstbewerkingen, welke de vrouwen in den t»-mpel der schoon heid van dr. Maurice Lamar ondergaan, op at zij in volmaakte schoonheden zullen worden getransformeerd Met al die zalf jes, schoonheidsmiddeltjes, streng dieet en verdere kuren, welke patiënten, die aan schoonheidsmanie lijden zich getroosten moeten, is deze amusante Paramount toch een geestige rolprent, waann naast schoon- heidsverwikkfhngen uit dm aard der zaak ook de liefde ee*1 woordje medespreekt. En al zullen de dames, uit vrees voor echtschei ding, voortaan van de „make up" genoeg hebben, van Mary Grant, Generieve Tobin en Edward Everett Horton zal zulks wel niet het geval zijn daar zij op werkelijk kostelijke wiize de hoofdrollen in deze co- medie vervullen. In het voorn-ogr"mma zijn Ufa- en Poly goon-journalen. waarin o.a. eenige interes sante kijkjes uit Abessinië en de dames TE VLISSINGEN. Zitting op a s. DINSDAG 22 OCTOBER, Badhuisstraat, van 7 '/29 uur. Inlichtingen, zoowel voor meisjes als jongens, worden kosteloos verstrekt. Ouders, kiest een beroep voor uw kind in overleg met het Bureau. nerfst- en wintermode 1935, een geestig satiriek teekenfümpje „.Euddy's Theater", benevens enkele fragmente i uit het groot dramatische v^erk „De vluchteling van Chi cago', dat in Luxoi zal worden vertoond en waarin o.a. Lil Dagover, Gustav Fröh- lïeh en Adèle Sandrock de hoofdrollen ver vullen. Een zeer bezienswaardig programma Het nieuws van den dag in beelü. Foto's in onze Tijdinghal. De treinontsporing oi het emplacement in de Watergraafsmeer bij Amsterdam. De restauratiewerkzaamheden aan het Hemony-carilion in den St. JL.eouinuscOien te Deventer onder leiding van den Amsterdam schen beiaardier J. Vincent. De jaarlijk- sche paardenmarkt te Hoofddorp, waarop slechts 1 paard (vroeger 400 a 500) Werd aangevoerd. De eigenaai' moest ook met dit paard onverrichterzaKe huiswaarts keeren.: Het vertrek van het duo Tholen en Van Lier voor hun tournée naar Indië. Het af scheid \an hun echtgenooten op. het station te Amsterdam. Voorbereidende werk zaamheden op de werf van de Rotterdam- sche Droogdok Mij. voor den bouw van de tweede „Statendam". De huwelijksvol trekking tusschen den bekenden voetballer Bas Paauwe en mej. Annie van Dijk te Kot-' terdam. Jeugdige muzikanten langs Rotterdam's straten. De jaarlijksche fokveedag te Hoornaar Het verzenden van 1000 stuks pluimvee van het station te Roosendaal voor de wereldpluimveeten- toon3telling te Brussel. Generale repeti tie voor de feestuitvoering in de Biltho- vensche manége ter gelegenheid van net tweede lustrum der Ulrechtsche studen- tenrijvereeniging. Door het plaatsen van een benzinestation is het standbeeld van Van Hogendorp op het Van Hogendorpplein te Rotterdam aan het gezicht onttrokken. MIDDELBURG Kring Walcheren - L. M. De .kring Walcheren der Z.L.M. hield Vrijdagmiddag een ledenvergadering in de bovenzaal van „de Eerdracht" te Middel burg, onder voorzitterschap van mr. M. C. v. d. Minne. Ingekomen waren verschillende versla gen, w.o. van de Rijkslandbouwwinter- schooi te Goes. Hierin vond de voorzitter aanleiding het bezoek aan die school krach tig aan te bevelen en mede ie deelen, dat de heer A. A. van Nieuwenhuijzen benoemd is bij het toezicht op die school. Onder de mededeelingen was dié betref fende gehouden cursussen dat waren 1 tweejarige landbouwcursus te Koudekerke en een te Souburg, terwijl een cursus in veekennis, uitgaande van de vereeniging tot verbetering van het rundvee in Zee land, te Middelburg ii voorbereiding is. Verder zijn er de cursus in motorenkennis en de ploegwedstrijd en ten slotte de melk- cursussen. De algemeen© vergadering der Z.L.M. zal in '936 in Walcheren plaats vinden en daarmede in verband kwam de vraag naar voren of er dan een tentoonstelling aan verbonden moet worden Het bestuur meen de voorloopig van neen De voorzitter gat gelegenheid tot gedachtenwisseling over deze kwestie. De heer Mink zou gaarne een tentoonstel ling zien gehouden, de heer Verlare gaf in overweging samenwerking te zoeken om een dag te doen slagen en noemde Handels belang, Kamer van Koophandel enz. De heer Goedbloea vroeg of gedoeld wordt op een provinciale of op een kring tentoonstelling, terwiil dé heeren Louwerse, de Buck en Abrahainse het toejuichten, dat het .bestuur in deze voorzichtig wilde zijn. De voorzitter zeide, dat het bestuur met het gehoorde zeker rekening zal houden en er zijn voordeel mede zal doen, Nog deelde hij mede, dat de heeren Franse, Kleinepier en Wattel weer de af- deelingsvergaderino-en zullen bezoeken. Tot bestuursleden v. erden herkozen de heeren L. Maas te Vrouwepolder en J. De heer A. W. AARNOUTSE, Vlissingen, .wint oen rijwiel in den Palro oli ve-wed s tr ij d. De heer A. W. Aarnoutse, Aagjè Deken straat 123, Vlissingen, ontving Vrijdag 18 dezertelegrafisch mededeeling van den heer H. v. Gemert, directeur der Colgate-Palmo- live Handel Mij., Amsterdam, dat hij den hoofdprijs voor dien dag m den grooten Palmolive wedstrijd heeft gewonnen. Deze prijsbestaat uit een Fongersrijwi.el ter., waarde van 39.50, of, zoo de winnaar diD verkiest, 35.— contant. De Colg'ate-Paimolive Handel Mij., ver-, zendt bovendien dagelijks een extra prijs, aan 50 winnaars. In 24 woorden schreef de heer Aarnoutse waarom hij Palmolive zeep verkiest en. sloot. 3 zwarte 'randen der Palmolive zeen verpakking bij. De zeep kocht hij van de Fa. J. v. Boven. Walstraat, Vlissingen. Lampert te Gaping,, en gekozen de heer E. Verlare te Nieuw- e: St. Joosland. Bij de rondvraag Kwamen verschillende, opmerkingen naar voren inzake de steun maatregelen en de' wijze van uitvoering' daarvan. - Daarbij kwam o.a. naar voren, dat mi nister Deckers heeft toegezegd, dat voori goede medewerkers bij de beperking van den melksteun een vergoeding in. uitzicht wordtgesteld. De denatüratië van de aardappelen gaf aanleiding tot uitvoerige- bespreking, vooral ook "werd geklaagd over de wijze van optreden van de controleurs.' De-toeslag voor aardappelen zal in 1936 geheel verdwijnen. kans op oprichting van een stroocartonfabriek werd miniem beschouwd. Inzake deu tarweprijs deelde de heer Franse mede, dat die op Walcheren niet medevalt. Men heeft hier wel mooie- tarwe, doch vergeleken bij het standaard monster is zij wat fijn en daardoor wordt zij lager geclassificeerd. De grenswijzigingen van ue gemeenten in Zuid-Beveland. Gistermiddag had in een der zalen van het Provinciaal gebouw te Middelburg een openbare vergadering piaats van Ged. Sta ten net vertegenwoordigers der verschil lende gemeenten op Zuio-Beveland, die be trokken zijn bij de plannen tot grenswijzi ging en opheffing van de gemeente Katten-, dijke. Aanwezig waren de gemeenten Goes, Kloeting-3, Kattendijke. Kapelle, Schore,. Wolphaiartsdijk enWemeldinge. De voorzitter der vergadering, de Com-, missaris der Koningin, wees er op, dat deze vergadering gehouden wordt in overeen stemming met de bepalingen "an de Ge-, meentewet, nadat de. gemeenteraden en de commissies uit de uurgerij der betrokken gemeenten advies hebber uitgebracht en de rapporten aan de gemeentebesturen zijn toegezonden. Als afzonderlijk staande van de andere grenswijzigingen, noemde spr. die tusschen de gemeenten Kapelle en Schore en stelde deze daarom het eers1- aan de orde. De beide gemeentebesturen kregen ge.egen- heid hun standpunt nader toe te lichten. De burgemeester van Kapelle, de heer Bierens, zei<je dat zijn gemeente speciaal bezwaar heeft tegen het overnemen van 'v. weg en bovendien nog 2800 moet beta len ook. Daarbij komt, dat z.i. de herstelling van den weg tweemaal zooveel zal kosten als Schore het wil doen voorkomen. De burgemeester van Schore, de heer Trimpe, zeide, dat nij niet zoo heel veel verwachtingen heeft van een resultaat van het naar voren brengen van enkele be zwaren omdat Geel. Staten er reeds zoo ernstig over gedacht hebben. De heer Zandee, burgemeester van Kloe- tinge, zeide, dat het aanvankelijk alleen geleek of het ging on. eer financieel offer. Maar nu wordt er veel meer gevraagd. Zoo o.a. aan 't Sas va.i Goes. Daar is voor Kloetinge geen sprake van voordeel. Dit is dc oorzaak geworden, do., de gemeenteraad van Kloetinge een voorstel van Burg. en Weth. om accoord te gaan met de wen- schen, verworpen heeft met 4 tegen 3 stem men en de commissie met algemeene stem men het verwierp. De heer m.\ van Dusseldorp, burge meester van Goes, zeide dat de rond Goes «ggoiiue gemeenten te., deele te kort zijn ,-eschoten aan gemeenschapsgevoel en zij e veel naar kleinigheden hebben gekeken. Goes heeft juist groote lijnen getrokken en zij heeft als centrumgemeente een - -> (Tops h°eft verplichtingen tegenover het platteland, en dit op ver schillend gebied getoond, zoo inzake het onderwijs, het gelegenheid scheppen voor het houden van groote vergaderingen, het goed onder brengen van rijksinstellingen en dit is toch niet alleen in het belang van

Vlissingse Courant | 1935 | | pagina 1