500 300 25 iNo.246 73e Jaargang VRIJDAG UitgaveFirma F. VAN DE VELDE Jr., Wolstraat 58-60, Vlissingsn. Telef. 10. Postrekening 66237 -H 18 OCTOBER Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen Detailprijzen en de Middenstand. STADS- EN PR0VINC1ENIEUWS IPCOFFIE ILysindyk CEEL HERK DÏE MIN B'J-U-r?7 HEEL LEKKcR VINDT 11935; ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent MK COURANT ADVERTENTIEPRIjS: Van 15 regels f 1.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1 —5 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1 - 5 regels ft—, alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. dood gulden bij door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDKRLANDSCHE DAGBLADPFRS" Dit nummer bestaat uit 3 bladen Flitsen Het probleém der detailprijzen is bekend èn heeft vooral in de laatste jaren een bron yan zorg uitgemaakt. De afstand tusschen groothandels- en detailprijs word door den middenstand hestreken. In dit verschil zit ten de kosten van den distribueerenden middenstand en diens winst. Men de leek zegt zonder het vraagstuk verder te onderzoeken wat zetten de midden standers ons af, kijk maar eens naar het verschil tusschen den prijs in het groot en dien in de winkels. Dit verschil is ongetwijfeld enorm. Op de groentenveilingen kan men de groenten voor een appel en een ei krijgen, doch de groenteboer berekent prijzen, die de klei nere inkomens niet meer kunnen dragen. Dit verschil is gemakkelijk te analysee ren. Men moet natuurlijk niet naar luxe artikelen kijken. 'Daar werken geheel ande re factoren en krachten. Neem de gewone alledaagsche benoodigdheden. De winkelier heeft zijn lasten, welke over het algemeen zeer hoog, zijn. Het Instituutvoor den Middenstand is bezig hieromtrent bij ver schillende bedrijven .studiën te maken, die successievelijk- gepubliceerd worden, Win- kelhuur, belastingen, personeel, verlichting, verwarmingdan komen de kosten van he': rondbrengen, .kosten, welke hoofdzake lijk uit loon bestaan. De inkoopsprijzen bij dfi^Yfiilingen, bij de. fabriek moéten worden verhoogd met de verzendkosten, alle fac toren, welke tenslotte .zitten in het. verschil tusschen groot- en kleinhandelsprijzen. In deze moeilijke tijden is het restantje „ondernemerswinst" bitter klein, welk restantje nog gedraineerd wordt door het verlies op aanwezige voorraden, welk ver lies voor snelbedervende artikelen natuur lijk een niet onbelangrijke deficitpost vormt. Hiermede is het nog niet uit. Onze huis vrouwen zijn schrikkelijk verwend. Zij willen aan huis worden bediend. Zij wil len zelfs de uren voorschrijven, waarop de leveranciers aan huis komen hooren en daarna bestellen. Vandaar dat men in de zelfde straat verschillende melkboeren bakkers etc. ziet op verschillende uren. Mevrouw A. heeft bakker B. en Mevrouw C., die vlak naast mevrouw A. woont, heeft bakker D. Een paar huizen verder woont echter ook een cliënt van bakker B. Maar hij komt bij mevrouw A. zoo erg vroeg, dan is zij nog niet op. Bakker B. moet derhalve over een paar uur opnieuw naar de bewuste straat om mevrouw, de langslaapster te bedienen. Het gaa.t om slechts luttele broodjes. Al dat heen en weer geloop kost tijd, dus geld. De langslaapster wil echter niet meer dan de anderen betalen, want dat vindt zij onbillijk. De bakker moet echter die kosten toch op de een of andere manier berekenen, want anders lijdt hij dagelijks verlies en moet hij op een gegeven moment den strijd opgeven. De extra-eischen van de een worden tenslotte over allen om geslagen. Zoo gaat het met nagenoeg alle ingrediënten van1 dagelijksch verbruik. Daarom is in Nederland de afstand tus schen groothandel- en detail-prijzen extra groot. Men klaagt er over, men vindt de winkeliers afzetters, doch men vergeet, dat de consument daarvan zelf de schuld is. Zeker, winkeliers zijn niet altijd de lam meren, welke naar de slachtbank gaan. Zij zullen ook een kans benutten, wanneer deze geboden wordt. Wil men deze onjuiste marge groothan dels- en detailprijzen tot juistere proporties terugbrengen, dan moet men de bestaande fouten niet alleen bij de winkeliers zoe ken (en bij den staat, die een groot gebaar opzet om de vaste lasten te verlagen, doch daaraan zelf nagenoeg niet mede wil) maar ook bij de consumenten. Beiden moe ten worden opgevoed. Aan de verbetering van den middenstand zijn de middenstan ders uit eigen beweging druk bezig Waarom wordt niet van een centraal mid- denstandspunt een circulaire aan de win keliers ter verspreiding onder hun cliën- tèle gegeven, waarbij de aandacht van die cbëntèle gevestigd wordt op hetgeen deze °en kan om mede de verkoopsprijzen te drukken Een denkbeeld, dat ongetwij feld de overweging waard is. Postzegelloket voor verzamelaars. Op Zaterdag 19 October zuilen aan het Post- en Telegraafkantoor alhier, van 3 uur tot half 5 aan het Postzegelloket ver krijgbaar zijn diverse tandingen of perfo raties der Nederl. zegels, alsmede post- en portzegels van Ned.-Indië, Curagao en Su riname. Ten gerieve der verzamelaars is in de hall van bet Postkantoor op aanvrage der hier bestaande vereeniging voor Post zegelverzamelaars, opgehangen een kastje, waarin de verschillende verkrijgbare zegels zijn opgeplakt. Nederlandsche onderscheidingen op de Brusselsche tentoonstelling. Door de centrale jury van de Brussel sche wereldtentoonstelling is een groot aantal onderscheidingen aan inzenders, die uitkwamen in het Nederlandsche paviljoen, toegekend. Met een Grand Prix werd o.a. bekroond, onder groep XVII, openbare werken, klas 101 de collectieve stand van de havens van Rotterdam, Amsterdam, Dordrecht en Vlissingen. Een gouden medaille werd in de groep XVIII, transportmiddelen, klas 105 ver worven door de N.V. Kon. Maatsch. „de Schelde", alhier. De Zaterdagavond-markt. In verband met de Mica-campagne zal de gewone wekelyksche Zaterdagavondmarkt op 19 en 26October n:et .gehouden worden op de Kleine Markt, doch op de Oude Markt. Lezing Luthersche Kerk. Blijkens achterstaande advertentie zal ds. Nolte Maandagavond een voordracht houden over den Duitschen Kerkstrijd. De toegang tot deze openbare lèzing is voor iedereen vrij. De heer Haaijman zal enkele toepasselijke liederen ten gehoore brengen, terwijl er tevens gelegenheid is tot het stel len van vragen. Polder Walcheren. De heer J. A. Louwers te Vlissingen, op zichter bij den Polder Walcheren aan de Westwatering, heeft tegen 1 Januari a.s. wegens het bereiken van den pensioenge rechtigden leeftijd ontslag aangevraagd en verkregen. In zijn plaats is benoemd de heer A. I-ïoef- kens, opzichter aan de Zuidwatering te Ritthem. OOST- EN WEST -SOUBURG Vereen. „Uit het VolkVoor het Volk." Gisterenavond hield de vereeniging „Uit het VolkVoor het Volk" onder voorzitter schap van den heer Abeleven Sr., een al- gemeene vergadering in de zaal van den heer Noels. In zijn openingsrede heette de voorzitter allen hartelijk welkom om daarna een blik te werpen op het achter ons liggende jaar als vereenigingsjaar. Dank bracht spreker aan allen, die, op welke wijze ook, hebben medegewerkt aan het doen slagen van het kinderfeest met Koninginne-jaardag. Waar het publiek blijk geeft zeer veel belang in deze feesten te stellen, wijst spreker op het geringe ledental, wat zeker te betreu ren is, immers van het aantal leden hangt de inhoud van de kas af. Spreker haalt verschillende pogingen aan, die gedaan zijn om nieuwe leden aan te werven, echter zonder resultaat. Toch, zegt spr., geven wij den moed niet op en vertrouwen wij ce zullen slagen. Van den secretaris vernamen wij, dat het ledental thans 151 bedraagt. De penningmeester deelde mede, dat, de inkomsten bedroegen 363.98 en de uitga ven 301.39, batig slot 62.59. Tot bestuursleden werden gekozen in de vacatures-Dijl en Minderhoud, de heeren Van Soelen en Van der Stel. De aftredende bestuursleden, de hoeren J. C. Gabriëlse. F. de Grave en J. Nieuwdorp werden her kozen. Nadat nog verschillende zaken werden besproken, sloot de voorzitter de vergadering. RITTHEM Gemeenteraad. Woensdag vergaderde de raad, onder voorzitterschap van burgemeester P. W ter Haar voltallig. De voorzitter deelde me de, dat tot plaatsvervangend burgemeester is benoemd de heer P. J. 6- Pagter. De gemeenterekening 1934 werd voorloo- pig vastgesteld met een batig saldo op den gewonen dienst van 4200 e" een nadeclig slot op den kapitaaldienst van 2000. De rekening van het burgerlijk armbestuur 1934 werd goedgekeurd met een batig slot van 72. M t algemeene stemmen werd besloten d^ door Burg. en Weth. ontworpen nieuwe schoolgeldregeling vast te stellen. Hierbij begint de aanslag bij een zuiver inkomen van 200 en bedraagt alsdan 0.25 per Teerling per maand. De hoogste aanslag is verschuldigd bij een zuiver inkomen van mee- dan 1800, zijnde 1.30 per leerling per maand. Na een algemeene beschouwing, waarbij geen bijzondere opmerkingen werden ge maakt, werd overgegaan tot de artikelsge- wijze behandeling der gemeente-begrooting 1936. Wat betreft de post „subsidies aan schouwburgen en muziekkorpsen" wenschen de heeren Van de Putte en Tange te hebben tegengestemd om de bekende redenen, die zij ook vorige jaren naar voren hebben ge bracht. De voorzitter deelt mede dat bij de begrooting 1935 Ged. Staten van Zeeland er op hebben aangedrongen voor de volgen de dienstjaren een gedeelte van de onvoor ziene uitgaven te reserveeren voor volgende dienstjaren. Burg. en Weth. hadden voor gesteld 2000 te reserveeren en voor 1936 een post onvoorzien te houden van 1200. De heer Van de Putte vraagt of het wel in het belang van de gemeente genoemd mag worden dat er zco'n hoog bedrag in reserve gehouden wordt. De voorzitter zegt dat het groote onvoorzien voor 1936 wel eenigszins mooier voorgesteld is dan in werkelijkheid het geval zal zijn. Dit komt vooral door het saldo 1934 dat in dez^ begrooting is ver werkt. De heer Osté vraagt of een reserve van 2000 latm voor overheidswege geen aanleiding zal zijn om te veronderstellen dat de gemeente er financieel niet slecht voor s^aat en zoodoende aan dat bedrag zou gaan tornen. De voorzitter geeft hierop een uitvoerige uiteenzetting in verband met de financieele verhouding tusschen rijk en gemeenten en zegt spreker coe dat dit ge vaar nooit zal kunnen bestaan. Immers de reserve blijft altijd in eigen handen en kan een eventueel tekort van onvoorziene uit gaven altijd uit de reserves worden bijge past. Daarna wordt de begrooting met al gemeene stemmen aangenomen. Bij de rondvraag vraagt de heer Cevaal hoe het staat met de kadastrale opmeting. De voorzitter zegt dat mot deze opmeting een aanvang is gemaakt. KOUDEKERKE Zilveren jubileum „Het Groene Kruis". Gisteravond had bij gelegenheid van het 25-jarig bestaan der vereeniging „Het Groene Kruis" alhier een herdenkingssa menkomst plaats in de Ned. Herv. kerk. De voorzitter, ds. J. W. van Kooten, opende op de gebruikelijke wijze en wees op het goede idee, door een der bestuusleden geopperd, om deze bijeenkomst te houden in de kerk. Spreker toonde aan het groote nut der zieken- en tuberculose-verpleging en hoe wij a'len zijn geroepen elkander on derling te helpen en te steunen. Ds. A. C. Heij. secretaris der vereeniging, bracht verslag uit over het afgeloopen jaar. Dr. J. J. van der Harst, penningmeester, deelde mede dat begonnen werd bij de op richting der vereeniging met een som van 257 aan giften kwam in 2900 en aan contributie 1000. Een huis en inventaris werd aangeschaft voor 5700. Er waren destijds 548 leden thans telt de vereeni ging 1079 leden, de contributie is gestegen tot 1800 en 1934 sluit met een batig sal do van 296. Ds. A. C. Heij hield eer historisch over zicht over de afgeloopen 25 jaar. Ds. Van Kooten dankte dr. Van der Harst en ds. Heij voor hun uitgebreid ver slag en feliciteerde dr. Vder Harst met zijn 25-jarig jubileum. Hierna weru de film van het hoofdbestuur vertoond, die door alle aanwezigen met groote aandacht werd gevolgd. Ds. Heij eindigde de bijeenkomst met dankgebed. ARNEMUIDEN Een geitenvereeniglng. Alhier is een geitenvereeniging opge richt, welke den naam draagt van „Nuttig heid verzoent den arbeid", met een 19-tal leden. Bestuursleden zijn de heeren J. Meeuwse, voorzitter, J. Allaart, secretaris en W. J. Coppoolse, penningmeester. SLUIS Vreemde arbeidskrachten. Te Sluis is reeds proces-verbaal opge maakt tegen een werkgever, wegens net in dienst hebben van vreemde arbeiders (niet Nederlanders) zonder vergunning. GOES Gemeenteraad. Geen R.-K. Gasthuisbestuurder De salarisverlaging. In de gisterenmiddag gehouden vergade ring van den Goeschen gemeenteraad kwam weer aan de orde de benoeming van leden, van het Gasthuisbestuur. Op de vorige aanbeveling van het Gast huisbestuur kwam niet voor de aftredende secretaris, de heer J. S. Visscher (S.D.A. P.), ja ontbrak de S.D.A.P. geheel, terwijl ook'van de R.K. zijde niemand werd aan bevolen. De benoeming werd toen aange houden. Nu werd de heer Visscher wel aanbevolen, maar een Roomsch-Katholiek werd niet voorgedragen. Hiertegen kwa men de heeren Simons (R.K.), Eckhardt (A.R.) en Crucq (S.D.A.P.) op. De heer De Roo (V.B.) meende dat het niet wen- schelijk was een R.K. te benoemen. Hierna werden herbenoemd tot leden van genoemd bestuur de heeren Vermaire (C.H.) en Vis scher (S.D.A.P.) en benoemd de heer ir. Reedrjlc (V.D.) In afwijking van het-, voorstel van B. en W. werd een verzoek van koffiehuishouders 'om vermindering van de personeele belas ting voor biljarts in zooverre ingewilligd dat de grondslag op 10 werd gebracht. B. en W. hadden een uitgebreid voorste) ingediend betreffende verlaging van sa larissen van een deel van het gemeente- personeel, zulks ingevolge een verzoek van Gedep. Staten. De commissie voor georga niseerd overleg stond afwijzend tegenover dit voorstel, omdat de salarissen hier zeker niet aan den hoogen kant zijn. Hiervan was destijds ook het departement van Binnen- lan&sche zaken overtuigd, aangezien de circulaire over de 5 (c.q. 2y2) verlaging niet aan Goes is toegezonden, hoewel deze gemeente meer dan 5000 inwoners telt. Het departement oordeelde dus salarisver laging voor Goes niet noodzakelijk. De commissie adviseert dan ook hierover na der in overleg te treden. B. en W. ontraden dit, aangezien zij er van overtuigd zijn, dat zij voor het perso neel het mogelijke hebben bereikt. Uit den raad kwam verzet tegen de be handeling van dit ingrijpende voorstel na een zoo korten tijd van voorbereiding. B. en W. hadden maanden den tijd gehad zich hierover te beraden, de raad moest zijn oordeel vormen in drie dagen. Hoewel de voorzitter zich krachtig verzette, omdat de zaak haast had en de nieuwe regeling per 1 November in werking zou moeten treden bezweek hij ten slotte voor den alge- meenen aandrang uit den raad en werd het voorstel 14 dagen aangehouden. Hierna werd de gemeenterekening aan geboden met een nadeelig saldo van 1363.71 over 1934. Ook werd de begroo ting voor 1936 aangeboden, noewel die over 1935 nog steeds niet is goedgekeurd. Bij de rondvraag werd toegezegd, dat als de nieuwe inspecteur van politie enkele maanden in functie zal zijn, het verkeers- vraa^stuk in studie zal worden genomen. TERNEUZEN Gemeenteraad. In de gisteren gehouden vergadering van den Terneuzenschen gemeenteraad drukte de voorzitter er zijn leedwezen over uit, dat de verslaggever, die gewoon is, het offici- eele raadsverslag te verzorgen, de heer Har te, niet aanwezxg was, tengevolge van ziek te. Was er aanvankelijk hoop, dat de ge nezing was ingetreden, deze is in tusschen niet verwezenlijkt, en is een operatie noo- dig gebleken. De berichten, welke hem omtrent den toestand van den heer Harte bereikten, waren thans van dien aard, dat ze geruststellend mogen genoemd worden, en spreker goeft dan ook uiting aan de hoop, hem binnen niet te langen tijd weer op deze en op andere plaatsen te mogen zien, in de vervulling van het werk dat hem op de schouders is gelegd. Naar aanleiding van een ngtkomen ver zoek van de commissie „Eigen gebouw" uit de moderne arbeidersorganisaties om een tegemoetkoming, welke speciaal be stemd was voor de verwarming van het ge bouw dat gedurende de wintermaarden gratis ter beschikking van de plaatselijke werkloozen wordt gesteld hadden B. en W. voorgesteld, hierop afwijzend te be schikken. B. en W. ver.' .laarden hun stand punt nader, door mede te deelen, stappen te hebben ondernomen voor het organisee- ren van cursussen voor jeugdwerkloozen, waardoor automatisch de betreffende in stelling door ryk en gemeente zou wor den gesubsidieerd. Na ampele bespreking werd het voorstel van B. en W. aangeno men. Van den minister van binnenlandscne za ken was ingekomen een schrijven betref- REEDS 1324 WINNAARS in den groeten Palmolïve wedstrijd! f 500.-, de hoofdprijs voor September, werd geworinen door den heer H. Rou* wenhorst, Tulpenlaan 22, Apeldoorn. Van I r/m 15 October werden 13 Fongers rijwielen, waarde f39.50. (of f35.- contant} gewonnen door: 1 Oct. Mei. M. Dekker, Foradijslaan 8, Eindhoven. 2 Oct. f Westerhoff. N. Hoogebrug 213, Groningen. 3 Oct. P. J. v. d. Wetering, Schoolstr. A 64, Didam |Gld.) 4 Oct. Mej. Alida Verwey, Ruitenbeek, leusden (Amersf.) 5 Oct. Mej. Jo Doemen, Julionalaon 209, Bijthoven, 7 Oct. P. J. Sjardin/Wielingenplein 13,'Utrecht: 1 8 Oct. Mevr. j. van Dijk, H. Mulierweg 32, Winterswijk. 9 Oct. Mej. T. de Jong, de Wetstraat 12, Huizum (Fr.j 10 Oct. Mej. lien Oreei, Harlingerstr. 3, Leeuwórden. 11 Oct. Mevr. A. luyting, Verdronkenoord 97, Alkmaar. 12 Oct. Mej. M. Blatter, Gestelschestraat 5, Eindhoven, 14 Oct. G. Dijkstra, Jac. Marislaan 24, Arnhem. 15 Oct. Mej. A. Couperus, Wiik C 84, IJlst (Fr.) Koop vandaag nog UW 3 stukken Palmoliv© en schrijf ons, in 30 woorden of minder, waarom U Palmolive verkiest! Alle nadere inlichtingen bij Uw winkelier. In October 27 Fongers rijwielen en 1350 extra prijzen, en een HOOFDPRIJS VAN F 500.. fencie de a.s. verlaging der salarisseri van het rijkspersoneel, en in verband daarmede de gemeentelijke salarisregeling, bezien in het licht van de rijkssalarisregeling. B. en W. hadden voorgesteld, met ingang van I Januari 1936 op het geheele gemeenteper- soneel een verlaging van 2y2 toe te pas sen, met welk voorstel de meerderheid dep commissie voor georganiseerd overleg bleek accoord te gaan. Na breedvoerige bespre king werd overeenkomstig het voorstel van B. en W. besloten. /XEL Actie tegen verplichte aansluiting bp de Waterleiding My. Zeeuwsch-Vlaanderen. Dezer dagen is te Axel een druk bezochte vergadering gehouden tegen de verplichte aansluiting bij de N.V. Waterleiding Mij. Zeeuwsch-Vlaanderen. Ais spreker trad op de heer A. Th. 't Gil de, nd van den gemeenteraad van Axel, die in het kort een overzicht gaf van de lijdens geschiedenis der waterleiding in deze streek en wees op het verzet, dat daar steeds tegen heeft bestaan Het is er thans nog niet beter op geworden, zeide spreker, r toch heeft de gemeenteraad het besluit genomen tot toetreding, zij het dan ook met de kleinst mogelijke meerderheid in een on voltallige raadsvergadering. Ook in andere gemeenten, zooais Hulst e Terneuzen, be staat dat verzet nog, ofschoon daar reeds vroeger tot toetreding is besloten. De be woners hebben niet zoozeer bezwaar tegen de waterleiding, doch wel tegen de ver plichte aansluiting. Zeker 80 a 90 der inwoners is daartegen. Ofschoon het besluit tot toetreding nu is genomen en intrekking daarvan niet waar schijnlijk geaciit wordt, moet men toch niet stil zitten, zeide spreker, doch onder de aandacht van de raadsleden brengen, welk een groote meerderheid der bevolking tegen de verplichte aansluiting gekant is. Dit kan men bereiken door het plaatsen van hand- teekeningen van gezinshoofden op lijsten, die dan aan den raad zullen worden gezon den. Hiertoe werd dan ook besloten, waar na een commissie werd benoemd, die de verdere actie zal regelen. Door een auto overreden en gedood. Gisterenavond is het 6-jarig dochtertje van de familie P. G. te Axel by het over steken van den weg door een auto overre den. Eenige aren later is het kind aan de bekomen verwondingen overleden. KERK- EN SCHOOLNIEUWS Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Oosthein ds. M. Bons te Colijnsplaat.

Vlissingse Courant | 1935 | | pagina 1