500 300 150 100 25 VRIJDAG II OCTOBER EERSTE BLAD N0.240: 73e Jaargangi Qiigars: Firma F. YAH DE VELDE Ir., Walstrast 58-66,Vlissingen. Telef. 10. Postrekening ES28T Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen STADS- EN PR0VINCIEN1EUWS SPORT FAILLISSEMENTEN .1933. VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent j> ADVERTENTIEPRIJS: Van 15 regels f 1.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnemen specjale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1 —5 regels 50 ct Iedere regel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1 5 regels f 1.alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 3 bladen Bedryfsstatisiieken. In het Concertgebouw is een vergadering gehouden van de Christ. Middenstands-ver- eeniging. Nadat de voorzitter, de heer P. I. Ham- Iming, de bijeenkomst met gebed geopend had, las hij Psalm 125. Verschillende huis houdelijke zaken werden besproken, waarna de heer J. van Altena, chef-enquateur van het Economisch Instituut voor den Midden stand uit Den Haag een rede hield over bedrijfsstatistieken. Na op algemeene verschijnselen bij het tegenwoordig middenstandszakenleven te hebben gewezen, gaf hij verschillende wen ken en adviezen, waarop in het bijzonder nauwkeurig moet worden gelet. Hoe het komt dat de middenstand in die situatie verkeert? Daartoe dient men scherp na te gaan, welke eischen aan dien stand gesteld moeten worden. De middenstand moet vakbekwaam en steeds jour zijn. Prijzen en behoeften voor zijn cliënten-kring kennen. Acht ge ven op nieuwe reclame-methoden en hoe sterk de concurrentie is. Vooral ook wetten kennen de offers voor het personeel de verkeersvoorschriften, enz. Op de hoogte zijn van machines, apparaten, enz. voor zijn bedrijf zijn administratie met kennis voe ren naar de eischen des tijds. Hij dient te zijn organisator en niet zonder systeem, doch volgens een vastgesteld plan te wer ken. Voor den omgang met het publiek a.l- gemeene ontwikkeling bezitten, van actuee- le gebeurtenissen uit het dagelijksch leven op de hoogte zijn, ook in den handel. Over de winkels in Vlissingen is spreker van oordeel dat ze voor een derde van het. aantal niet aan redelijk stellen eischen voldoen. Als hoofdvereischte geldt Orde. De ervaringen van het Economisch Instituut leeren dat de middenstanders veelal niet voldoende vakbekwaam zijn. Vrijwel alle middenstandszaken spelen op avontuur. Bij hen geldt nietWat ik maak is belangrijk, doch Wat ik kan maken is belangrijk. Daar schuilt groot gevaar. De middenstan der moet een goed rentmeester over zijn bedrijf weten te zijn. De stimulans is vol hardend ijveren. Daarom dient hij heel an dere eischen <an zich zelf te stellen dan tot dusverre. Door zelfwerkzaamheid en naarstige stu die kan de middenstander zich zelf nog veel verbeteren. Na de algemeene opmerkingen behandel de spreker meerdere rechtstreeksche be drijfsstatistieken. Na nog op het nut en de beteekenis van het Economisch Instituut te hebben gewezen dat gratis haar adviezen geeft, bepaalde spreker dat de middenstand zich zal kunnen handhaven als ze de beste prestaties geeft. Bij de pogingen tot ver betering kan ae vereeniging hierin van on berekenbaar nut en voordeel zijn. Nadat vele vragen waren beantwoord, dankte de voorzitte** den spreker voor diens belangwekkende, le^-^ms en boeiende voordracht. De heer Van Altena sloot met dankgebed. Ir. G. J. van den Broek Onder de rubriek binnenland wordt mel- ding gemaakt ven het overlijden van ir. G. J. van len Broek, die eeni^e jaren ingenieur van den rijkswaterstaat te dezer stede is geweest. De heer Van den Broek werd 15 Juli 1915 tot lid van den gemeenteraad alhier geko zen voor de vrijzinnig-democi atische partij. In November van datzelfde jaar nam de heer Van den Broek reeds ontslag als zoo danig, wegens vertrek uit de gemeente. Ned. Christen Vrouwenbond. Gisteravond trad voor de afdeeling Wis singen van bovengenoemde vereeniging als spreker op ds. J. S. Hartjes, Ned. Herv. predikant alhier, met het onderwerp ,,De zgn. communistischs tendenzen der diaco nale hulpverleening in ue oorspronkelijke Christelijke kerb Na opening op de gebruikelijke wijze door de presidente, mevr. Van Zeggelen, las ds. Hartjes de bekende gedeelten uit Handel. 2 en 4, over het diaconale werk der eerste Christengemeente. Spreker wees er op dat pas na de Her vorming dit gemeenschapsleven de aan- da'nt der Kerk heeft getrokken ?.n Ring de oorzaken da?rvar. ua. D't kwam doordat de ChnstPijiVp fc^rk yjich feitelijk haar Semie- tischen oorsprong schaamde, onder invloed der Grieksche wijsbegeerte. In verband hiermede staat ook dat de Joden in de eer ste 12 13 eeuwen niet op den voorgrond konden treden. Achter de schermen speelden zij echter een groote rol, doch Concilies en ook wel Pausen bestreden de Joden vaak op heftige wijze. Spreker wees op den grooten invloed van de apostelen Petrus en Paulus op den loop van het Evangelie naar het Westen hun invloed op de Europeesche kerk is van zeer veel gewichtPetrus bjj de F;. Katholieken en Paulus bij de Protestanten. Eerst sinds de Hervorming is Handel. 2 en 4 in bijzondere mate in de kerk op den voorgrond getreden en helaas ook oorzaak geworden van veel bloed en tranen. Vele secten 'hebben hiervan misbruik gemaakt en zich op den Christelijken „heilstaat" van de oorspronkelijke kerk beroepen de boeren opstanden in Duitschland, de Wederdoopers, enz. Deze bewegingen zijn in bloed ge smoord, doch de geestelijke achtergrond, het communisme, bestaat nog. Breedvoerig toonde spreker vervolgens aan da£ de eerste Christengemeente abso luut niet met communisme van doen had, zooaïs bijv. de communisten in Rusland be weren. Indien dit zoo was, dan begrijpt spreker niet, dat men juist in Rusland den Bijbel, dus ook Hand. 2 en 4, uitbant. Spreker wees op he4" opmerkelijke feit, dat geen enkele der apostelen de gemeente te Jeruzalem voor de" Westersche Kerk ten voorbeeld heeft gesteld. Op bo.eiende, duidelijke wijze zette ds. Hartjes de juiste beteekenis uiteen van den gemeenschapszin der Jeruzalemsche ge meente, waarbij spreker verrassend licht wierp op verschillende gebruiken der Joden. Zoo bijv. werd gewezen op de uitnemende armenverzorging bij de Joden de harts tochtelijke begeerte van den echten Jood'iri de verstrc ~»"ng -om te Jeruzalem te worden begraven, in verband met de Messias-ver wachting vandaar dat velen in de omge ving van Jeruzalem een kker" (begraaf plaats) bezaten. Vele dezer Joden, tot het Christendom overgegaan, dus geloovende in de opstan ding van Christus, hechtten toen geen waarde meer aan dezen akker, noch aan hun huizen te Jeruzalem verkochten deze en ondersteunden hiermede onverplicht de armere geloofsgenooten. Van communisme was hier dus geen sprake. De liefde triomfeerde, hier en spre ker hcopte dat ook onder ons veel van die liefde, vooral in dezen tijd van grooten nood, voor de minderbedeelden moge wor den gevonden. Nadat enkele vragen waren beantwoord, eindigde ds. Hartjes met dankgebed. Winkelnieuws. De N.V. Bischoff heeft aan haar bekende zaak een afdeeling voor damesconfectie verbonden. Het groote succes dat deze firma hier mede reeds in haar verschillende zaken in den lande mocht ondervinden, heeft haar doen besluiten het Vlissingsche publiek" meer keus te bieden en zoodoende deze branche aan haar zaak te voegen. Voor deze afdeeling is de eerste étage boven den winkel in gereedheid gebracht. Hier vindt men in diverse vakken keurig gerangschikt een groote verscheidenheid mantels en japonnen voor het a.s. winter seizoen, benevens de collectie regenmantels. Gezeten in een gemakkelijk zitje kunnen de dames hun keus doen uit de uit gebreide sorteering, die ongetwijfeld voor „elck wat wils" biedt. Mede zijn een twee tal moderne paskamers aanwezig. De étalages geven een mooi overzicht van het geen de N.V. Bischoff op het gebied van damesconfecfi" brengt. MIDDELBURG De Godshuizen te Middelburg. Aan het verslag van het bestuur der Godshuizen te Middelburg over het jaar 1934 is het volgende ontleend Gasthuis. Op 1 Januari 1934 waren aanwezig 27 mannen, 25 vrouwen. In 1934 zijn opgenomen 40 mannen en 509 vrouwen zijn vertrokken 381 mannen en 480 vrouwen en overleden 35 mannen en 31 vrouwen. Voorts waren op 1 Januari 1934 aanwe zig 5 zusters, die wegens ziekte in het Gasthuis werden verpleegd, terwijl in den loop van het jaar 40 leden van het perso neel gedurende korteren of langeren tijd in het Gasthuis waren opgenomen. In 1934 werden 44 der aldus opgenomen leden van het personeel weer als patient on+slasren. Op 31 December 3X34 waren aanwezig 18 mannen en 24 vrouwen. In totaal werden derhalve verpleegd 1011 patiënten w.o. 2 dagpatienten en 45 leden van het personeel. (In 1933 1161 w.o. 1 dag- patient en 31 leden van het personeel). Het totaal aantal verpleegdagen bedroeg 24152 (w.o. van het personeel 597), neerkomende op een gemiddeld aantal per dag van 66.2. (In 1933 31598, gemiddeld per 'dag 86.6.) Het aantal verpleegdagen der kliniek was 22543 en van het paviljoen 1609 (w.ó. van dagpatienten 156.) Het aantal verpleegda gen was in 1933 voor de kliniek 28724 (ge middeld per dag 78.7) en van het pavil joen 2874 (gemiddeld 7.9). De gemiddelde verplegingsduur in 1934 bedroeg 23.9 (1933 27.9 en wel eerste klas se 12.4 dagen (1933 27.9), tweede klasse 22.6 (1933 20.2), derde klasse, kliniek 25 (1933 27.8), paviljoen 76.5 (1933 70.7), dagpatienten 78 (1933 50). Het aantal eerste-klasse- -patiënten was 7 met een aantal verpleegdagen van .87, uit makende 0.68 van het totaal aantal pa- tienten en 0.36 van het aantal ver pleegdagen. (In 1933 werden 3 eerste- klasse-patienten verpleegd met 50 ver pleegdagen, resp. 0.27 en 0.16 van het totaal aantal). Het aantal tweede-klasse-patiënten be droeg 150 (1933 188) met 2896 verpleegda gen (1933 3792), uitmakende 14.8 van het totaal aantal patiënten en 12 van het totaal aantal verpleegdagen. Daaren boven werden in de tweede klasse ver pleegd 35 leden van het personeel met 498 verpleegdagen (-uitmakende van het totaal aantal resp. 3.5 en 2 Het totaal aantal patiënten in deze klasse bedroeg derhalve 185 met 3394 verpleegdagen (18.3 van het totaal aantal patiënten en 14 van het aantal verpleegdagen). Het aantal verpleegdagen 2e klas-se A was 439 (1933 799) en'2e klasse B 2955"(1933 2993). - Het aantal derde-klasse-patienten be droeg, met inbegrip van twee dagpatienten 809 (1933 939), uitmakende SO van het totaal aantal (1933 83.1 Het aantal verpleegdagen. bedroeg 20572, zijnde 85.18 van het totaal aantal. Daarenboven werden in de. derde klasse 10 leden van het personeel verpleegd met 99 verpleegdagen. uitme-kende 1.02 van het totaal aantal patiënten en 0.49 van het totaal aantal verpleegdagen. Het totaal aantal derde- klas-patienten bedroeg derhalve 819 met 20671 verpleegdagen, uitmakende 81.02 van het totaal aantal patiënten (1933 83.1 en 85.64 van het totaal aantal ver pleegdagen. Het hoogste aantal verpleegden bedroeg 87 (w.o. 2 leden van het personeel) (16 en 18 Januari) het laagste aantal verpleeg den was 42, w.o.-ecu lid van het personeel (31 December). Het aantal beschikbare bedden kan wor den gesteld op 100. Het paviljoen werd, na concentratie van patiënten in de kliniek, voor enkele maan den gesloten. Voor rekening van het Burgerlijk Arm bestuur te Middelburg werden verpleegd 133 patiënten (verpleegdagen 6073), voor rekening van het Departement van De fensie 12 (verpleegdagen 13,0), voor reke ning vsn de Rijksverzekeringsbank en Ra den van Arbeid 46 (verpleegdagen 1344) en voor rekening van andere instellingen en particulieren 953 patienten (verpleegdagen 16008), w.o. voor rekening van de Vereeni ging voor Zitkenhuisverpleging op Wal cheren 457 patienten met 7937 dagen. Wegens verpleging of behandeling in de kliniek werden rekeningen uitgeschreven tot een totaal bedrag van 95.648.85, pa viljoen 5602.23, radio-therapeutisch insti tuut 19116.65 (waarvan voor het Gast huis 15097.87), polikliniek 1300.81, zie- kenautcmobiel 979.70, laboratorium-on derzoek 2748.80 consultatiebureau 1018.80, samen 126416.02. Voor rekening van het Burgerlijk Arm bestuur te Middelburg kwam 23.093-38%, voor rekening van de Rijksverzekerings banken en Raden van Arbeid 9662.-46. voor rekening van de Vereeniging voor Ziekenhuisverpleging op Walcheren 34.205.23 en voor rekening van particu lieren en andere instellingen 59.454.94%. Chirurgische afdeeling. Op 1 Januari 1934 waren er van het vorige jaar nog 26 patienten aanwezig het totaal aantal patienten der afdeeling in 1934 bedroeg 506. Geopereerd werden 349 patienten. (In 1933 430.) Interne afdeeling. In deze afdeeling bedroeg het aantal patienten in 1934 207. De polikliniek werd bezocht door 675 patienten waarvan 534 patienten voor het eerst aldaar werden onderzocht.' De klinische patienten kunnen naar het ziektebeeld worden ingedeeld als volgt uitingen van tuberculeuse infectie 17, kan ker en kwaadaardige gezwellen 8. ziekten van het maagdarm kan aal 44 lever en gai wegen 15, stofwisseling en interne secretu 24, bloed- en bloedbereidende organen 8, hart' en vaten 27, ademhalingsorganen 18, urogenitaalstelsel 14, bewegingsapparaat 4, zenuwst'elsél 6, berusten op venerische infectie 3, op infectie, parasiten, intoxicatie 25, diverse 7. Radio therapeutische af deeling. In het afgeloopen jaar is het bedrijf op bevredigende wijze in gang gebleven, al is het totaal aantal patienten weder iets gedaald, nml. fotografisch van 878 op 839 en totaal van 1049 tot 1012. Het radium was regelmatig in gebruik en bracht bevredigende resultaten. Ook het moderne kortegolf-apparaat voldoet, aan 'n behoefte. Stoornissen van eenige beteekenis zijn niet opgetreden. Oud e-m annen- en vrouwen huis. Op 1 Januari 1934 bedroeg het aantal verpleegden in deze inrichting 26 mannen ep 23 vrouwen, 'in totaal 49. In den loop van het jaar werden 12 mannen en 4 vrouwen opgenomen 6 mannen eri 5 vrou wen zijn overleden, 1 man en 1. vrouw zijn vertrokken. Het aantal verpleegden be droeg op 31 December 1934 51, waarvan een mannelijke verpleegde in het Gasthuis, als patient was opgenomen. Van deze 51 verpleegden werden verpleegd voor reke ning van het Burgerlijk Armbestuur te Middelburg 19, de diaconie der Nederd. Herv. Gemeente te Middelburg 9 én andere instellingen en particulieren ,23. Aan het Burgerlijk Armbestuur te Mid delburg werd voor zijn verpleegden in reke ning gebracht 6763.25 door andere in stellingen en particulieren werd aan ver- pleeggelden betaald 11438.12. Het totaal bedrag aan verpleeggelden beliep derhalve 18201.37 (in 1933 18816.30). Het aantal verpleegdagen was in 1934 18073 (in 3933 18693). Met ingang van 1 April 1934 werd een- nieuwe zaaljuffrouw aangesteld, ter ver vanging eener voorgangster, die...ontslag verkreeg. Voor de werkloozen. De cursussen voor de vakopleiding en ont wikkeling van werkloozen te Middelburg zullen Maandag a.s. een aanvang nemen. De commissie heeft een dezer dagen aan alle deelnemers een oproeping gezonden voor een korte samenspreking in het Mili tair Hospitaal. Voor de te houden cursussen hebben zich dit jaar niet minder dan 170 personen laten inschrijven, een aantal, dat veel grooter is dan vorige jaren. De commissie voor ontspanning der werkloozen besloot om ook dit jaar het Mi litair Hospitaal als ontspanningslokaal in te richten en te beginnen met Maandag 21 October zal het bekende voorlokaal eiken weekdag van 2 tot half zes voor de werk loozen geopend zijn. Homoeopatisch ziekenfonds. Dinsdag hield het Middelburgsch Ho- moeopathisch Ziekenfonds onder voorzitter schap van den heer H. Oldeman zijn jaar vergadering. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat het ledental, niettegenstaande de heerschende malaise, bevredigend mag genoemd worden, welke zeker is toe te schrijven aan de geldelijke tegemoetkoming in het betalen der contributie. De financieele toestand van het fonds is gunstig. Het tekort van het vorige jaar ad 260 is geslonken tot 1.73, zoodat het reservefonds onaangesproken is geble ven. In de vacature van wijlen den heer M. J. van Pienbroek werd bij acclamatie tot bestuurslid gekozen drs. H. Gersons. De heer D. Ludikhuize werd als be stuurslid herkozen. („Midd. Crt.") IERSEKE Bezoek van minister dr. Deckers. Gistermorgen is de minister van land bouw en visscherij, dr. Deckers, onder stormvlagen en stroomenden regen te ler- seke aangekomen, meldt het „Dagbl. van Zeeland". Aan het station Kruiningen-Ierseke werd de minister ontvangen door den Commissa ris der Koningin in Zeeland. Op het ge meentehuis werd hij vc.welkomd door bur gemeester Gunning, .-«.ede v*as aanwezig het bestr.ur der *.rereeniging tot bevordering van het oesterbedrijf (Vcbo), namens het welk de voorzitter, burgemeester Gunning wees op den onhoudbaren toestand in het oesterbedrijf. Deze is niet alleen veroor zaakt door de algemeene crisis, maar spe ciaal door de ziekte in do schelp der oes ters. Ook de voorzitter van et Zeeuwsche Visscherijbestuur, mr. Van der Beke Cal- tenfe's, was aanwezig. Hierna is een kijkje genomen in het oes terbedrijf der Mij. voo. Kunstmatige Oes terteelt. Speciaa werd keunis genomen van de schelpziekte en de slipper limped. Daar na -werd" geluncht in hotel Nolet. In den namiddag volgde toen de vertrou welijke besperking met het bestuur van de Visscherij-vereeniging. KRUININGEN Vrachtauto in een sloot. Woensdagmiddag reed de vrachtwagen van der heer Van Hese uit Vlissingen op den rijksweg te Kruiningen in de sloot. De oorzaak hiervan was dat eèn boeren wagen onverwachts een zijweg links in sloeg. Om een aanrijding te voorkomen moest de autobestuurder hard remmen en naar rechts uitwijken. Hierdoor kwam de vrachtwagen, die met groente en fruit geladen was, omgekeerd in de sloot te recht. De chauffeur en de inzittende pas sagier kwamen er wonder boven wonder- met den schrik -af,v De man. die met den boèrenwagen rèëd was zoo geschrokken, dat hij naar bed moest. Dager tuinbouwonderwijs in Zeeland. Op de navolgende plaatsen zullen gedu«- rende dezen winter in Zeeiand tuinbouw- cursussen gegeven worden Algemeene tuinbouwcursussen le jaar te Axel, Driewegen, 's-Heer Arendskerke, Hoedekenskerke, Ierseke, Kapelle (2), Mid delburg, Waarde en Wemeldinge. Algemeene tuinbouwcursussen 2e jaar te Biezelinge, Borssele, Kloetinge, Kwaden- damme. Kruiningen, Koudekerke. Algemeene tuinbouwcursussen 3e jaar te Neuzen, Oudeland* en Ovezande. Cursussen in sorteeren en verpakken van fruit te Goes (2), Hoedekenskerke, Kapelle één voor jongens en één voor meisjes. Kloe tinge, Middelburg, Ouaelande en Zierik- zee. Cursussen voor volwassenen in fruitteelt te' Heinkenszand, Kapelle en Kwadendam- me. Boomen ontworteld in Zeeuwseh- Vlaanderen. Gisteren heeft een hevige storm over Zeeuwsch-Vlaanderen gewoed. Op talrijke plaatsen werden boomen ontworteld. De storm ging gepaard met hevige plasregens, waardoor het bietenvervoer van de lande rijen groote stagnatie ondenmnd. SCHAKEN: Wereldkampioenschap schaken. De vierde partij van den schaakwedstrijd om het wereldkampioenschap tusschen dr. Aljechin en dr. Euwe had een buitenge woon spannend verloop. Nadat dr. Euwe een pion gewonnen had. stond hij den we reldkampioen toe en gewelddadig offer te brengen, waardoo» onze naiionaie kam pioen, na aanvankelijk beter te hebben ge staan, in het nadeel kwam. Door uitsteken de tegencombinaries wist dr. Euwe alge heel verlies te voorkomen echter slaagde hij er tengevolge van tijdnood niet in het spel op zijn sterkst af te wikkeien. De par tij werd afgebroken in een' stelling, die gunstiger is voor dr. Aljechin, doch voor wit bij zeer goed, zij het langdurig, spel te houden is. Geëindigd. Geëindigd s het faillissement van D. F. van Cadsand, landbouwer te Axel cur. mr. Anne Bolle te Middelburg door verbindend worden der uitüeelingsüjst.

Vlissingse Courant | 1935 | | pagina 1