300 150 100 25 DONDERDAO lO OCTOBER 500 EERSTE BLAD DAGELIJKS een FONCERS iMo.239. 73@ Jaargang !935i BitgaveFirma F. VAN DE VELDE Ir., Walstraat 58-60, Vlissinp. Telef. 10. Postrekening 60267 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen DE MIDDENSTAND STADS- EN PROVINCÏENIEÜWS EN 50 EXTRA PRIJZEN! En bovendien ééns per maand een hoofdprijs van f500.— VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. mi ADVERTENTIEPRIJS: Van 15 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1 - 5 regels fl.—, alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS vérze- kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk.. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDF.RLANDSCHE DAGBLADPERS" DJt nummer bestaat uit 2 bladen Onmisbare schakel in ons economisch leven. De M.I.C.A. middenstandscampagne is een o.i. hoogst noodige actie, welke, als de uitvoering van het plan aan den opzet beantwoordt, ook gunstige gevolgen zal hebben. In de dagen van 1426 October zal het publiek worden opgewekt om te koopen bij middenstanders en werken te laten uit voeren door de kleinere ondernemers. Is het dan, zoo hooren we al vragen, niet vanzelf-sprekend, dat de menschen koopen bij de winkeliers dat zijn im mers de middenstanders hun timmer werk laten doen door den timmermans baas, hun verfwerk uitbesteden agn den schilderspatroon Zoo hóórde het te zijn, jaMaar zoo i s het helaas niet altijd meer. Wanneer we spreken van den middenstand, dian doelen we op den bona fide-winkelier, die door vakkennis en ervaring wéét, wat hij inkoopt en dus ook wéét, wat hij ver koopt. We doelen op den man, die vér trouwen en crediet heeft te verliezen en dus garant kan en wil wezen voor wat hij levert. We hebben het oog op dengene, die zijn plaats kent tegenover den cliënt, hem beleefd en voorkomend- weet te be dienen, waardoor deze rustig keus. kan bepalen, steunend op en vertrouwend in een gegeven aanbeveling. Als middenstander beschouwen we niet den beunhaas'die van de hak op den tak springt, vandaag scharrelend in dit en morgen handelend in dat. De beunhaas, die met een gebaar van „wat een ander kan, kan ik óók", den eerlijken werker diens boterham misgunt en er .in elk geval de kaas van poogt af te grissen, .prijzen bedervend, rommel koopend, „concurree- rend" door te knoeien en zijn leveranciers niet te betalen. Eéndaagsche.vliegen, die van hun eigen handel niet, beter worden, maar na hun vertrek 't gezaaide verderf achter laten in de zaak vain hun buurman. Als we zeggen Koopt bij of geef op dracht dan den middenstand, dan bedoe len we óók op te komen tegen het scha delijke en dure eigen-gepruts, waartoe ve len weliswaar komen door vermindering van het inkomen, maar dat hun toch niet van voordeel zal blijken, als serieus wordt nagegaan, wét precies de eigen kosten zijn en hoeveel aan waarde, men door ondes kundige behandeling vernielt. Tenslotte als we zeggen „Koopt bij den middenstand en gunt den kleinen on dernemer een karweitje", dan beteekent dat een opwekking om aan de bezuini gingen van uit- of afstel een einde te ma ken, èn omdat uitstel, nog minder afstel van noodzakelijke aankoopen of het doen verrichten van onderhoudswerken, werke lijke besparing kan brengen, èn omdat zoowel voor den arbeider, den rentetrek ker, den gepensionneerde, den ambtenaar, ja voor iedereen, de toestand slechts beter kan worden, als het algemeen welvaarts peil weer wordt verhoogd. Daartoe is een verbeterde levenskans voor den midden stand benoodigd, omdat deze een belang rijke maatschappelijke groep vormt, min stens gelijkwaardig aan elke andere klasse der samenleving. Levendige handel, flo rissante zaken, ze stimuleeren heel het openbare leven. Middenstanders zijn de menschen, die het geld rouleerende hou den, ze ontvangen het en geven het door, het komt weer by ze terug en ze. laten het weer gaan naar anderen. De ware middenstander is de trouwe dienaar en de helpende toeverlaat van het publiek, de man, die zijn hart verdeelt tusschen het artikel en den klant. En die zich op billijk-sobere ijze laat honoree- ren voor zijn diensten. De leuze „Koopt bij den Middenstand" heeft de aanvulling van een tweede leuze benoodigd, nl. v „Koopt zooveel mogelijk ter plaatse, waar ge zélf- uw geld ver dient". Alles immers, wat we hierboven als geldend-in-het-algemeen aanvoerden, klemt óók nog eens afzonderlijk voor het plaat selijk gemeenschapsleven. We moeten vol doen aan de neiging, welke van nature in ons is en onze grootste interesse doet uit gaan naar degenen, die ons het naaste zijn. Dat is i rnenscheliikheidsoverwe- ging en bovendien c«n <rcak van verstan delijke orde. Als we meewerken aan de welvaart van plaatsgenooten, dan zullen we in velerlei vormen van die verhoogde welvaart profiteeren. Waar het den mid denstand goed gaat, daar is handel en vertier, verhoogde arbeidsgelegenheid en daar kan de gemeente óf meer doen dan in andere plaatsen óf er kunnen belastin gen worden verlaagd. Ons eigenbelang is gekoppeld aan het algemeene plaatselijk belang. Brengen we ons geld naar elders, dan 'zullen méér eigen plaatsgenooten gedoemd 'worden om' hun handen te gaan ophouden en de on verstandige koopers, die hun „voordeel" elders zochten, moeten in die opgehouden handen in dubbele portie neerleggen, wat zo enkelvoudig misgunden. Laten we elkaar helpen en steunen, elkaar vertrouwen. Plaatsgenoot tegen over plaatsgenoot. Dat is solidariteit van de beste soort. Om die solidariteitsgedachte te bevor deren de hèrinschakeling voor de volle honderd procent van den middenstand in het economisch leven en het steunen in het bijzonder van de plaatselijke winke liers en ondernemers door de plaatsgenoo ten, daartoe is de M.I.C.A. opgezet. In die sfeer van harmonie moet de massa zich, vertrouwen schenkende en wekkende, laten opnemen. Dan slaagt de M.I.C.A. ten volle. Hetgeen we den middenstand toewen- schen. Zitting Prov. Staten. De eerste najaarszitting van de Prov. Staten zal gehouden worden op Dinsdag 19 November en, de tweede zitting, waarin de voorstellen van Ged. Staten voor de be- grooting van 1936 zullen worden,behandeld-, op Dinsdag 17 December. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. De bouw van den nieuwen kruiser „De Ruyter" bij Wilton—Feijenoord te Schiedam vordert goed. Minister De Graeff en pro fessor Frangois op weg naar den Volken bond. Geweldige drukte in de Hoogstraat te Rotterdam, waar tengevolge van een brand een uitverkoop wordt gehouden van beschadigde japonnen. De honderdjarige Leuntje Quaak te Dinteloord. De tradi- t oneele 8-Octoberfeesten t- Alkmaar. Emil Jannings op bezoek in Nederland. Het 150-jarig bestaan van de Kweekschool voor de Zeevaart te Amsterdam. Journa listen bezoeken de nieuwe Quaker Oats- fabrieken te Rotterdam. Collecte voor het Crisis-Comité in de Maasstad. Een nieuwe aanwinst voor den Haagschen Die rentuin een tweetal zeldzame brulapen. Het inladen van eèn' viertal electrische trei nen voor Zuid-Amerika in de Amsterdam- sche haven. Een stuurdefect. Gisterenmorgr ontstond een defect aan de stuurinrichting van de motorveerboot „Koningin Wilhelmina", waardoor een paar reizen van Vlissingen naar Breskens en terug uitvielen, waardoor verschillende personen gedupeerd werden. Te half drie vertrok de boot weer van Vlissingen naar Breskens. MIDDELBURG Leidsterdag van de Federatie van Christ. Vereenigingen van en voor vrouwen en meisjes. Gisteren hield bovengenoemd Verbond een vergadering voor de leidsters der meisjes- vereenigirgen van Walcheren en West- Zuid-Beveland. 25 leidsters waren om half elf aanwezig en werden door mevr. Tons- beekten Cate welkom g iheeten, die deze bijeenkomst met liturgie opende. Mevrouw Tonsbeek richtte zich in het bijzonder tot jkvr. Van \sch van Wijck, die door haar rijke ervaring als presidente van aen We reldbond zou spreken over het leidsterschap en de verantwoordelijkheid in onzen tijd. Na de leerzame inleiding werden door verschillende leden talrijKe moeilijkheden naar vorer gebracht en vragen gesteld, die door jkvr. Van Asch van Wijck werden toegelicht en te bespreking aanleiding ga ven. Nieuwe wegen en plannen werden aan gewezen. Om 4 uur werd deze vergadering met dankzegging gesloceh. OOST- EN WEST-SOUBURG Oprichting afdeeling van het Ned. Roode Kruis. Dinsdagavond j.i. is alhier opgericht een afdeeling van het Nederlandsche Roode Kruis, met aanvankelijk 26 leden. Voorzit ter is de heer F. Leenhouts, secretaris W. Daniëlse en penningmeesteresse mevr. Hoek-Meijers. Binnen eenige weken zal worden begonnen met, het geven van een cursus in eerste .hulpbij ongelukken door de doctoren J. C. Huysman. J. S. Bloos èn den verbandmeest'er'van het Nederlandsche Roode Kruis, afd. Vlissingen. KOUDEKERKE Gemeenteraad. Vergadering van den gemeenteraad op Dinsdag 15 October, des nam. 1.30 uur. Punten van behandeling 1. Beëediging gemeente-ontvanger. 2. Notulen. 3. Ingekomen stukken. 4. Voorstel van Burg. en Weth. om met intrekking van het raadsbesluit dd. 16 April 1934 no.. 17 - eenige yoor den openbaren dienst bestemde perceeltjes grond, te ver- koopen aan de provincie. 5. Idem om tot geheele verharding over te gaan van het zgn. Molenaarspad. 6. Idem om ten behoeve van een op te richten landbouwcursus, het Verenigings gebouw op 't Zand gratis verlicht en ver warmd beschikbaar te stellen. 7. Idem om gelden beschikbaar te stellen uit de gemeentekas ten behoeve van het be stuur der Ned. Herv. school op het dorp, voor de vervanging van de gasinstallatie door een electrische. - 8. Idem tot vaststelling, eener jaarwedde- verordening voo.v het secretarie-personeel. 9. Idem tot wijziging, van de gemeente- begrooting dienst 1935. 10. Idem tot benoeming van een lid van het Burgerlijk Armbestuur wegens perio dieke aftreding van den heer W. Ver- straate. 11. idem tot vaststelling van de gemeen- tebegroo.ting voor 1936. Voorstellen aan den gemeenteraad. Door B. en W. van Koudekerke zijn de volgende voorstellen aan den gemeenteraad gedaan De Vëreeniging tot instandhouding der Christelijke Bewaarschool te Koudekerke, verzoekt onder overlegging van de reke ning, dienst 1934 het uit de gemeentekas toegekend'subsidiebedrag met ingang van 1 Januari 1936 te verhoogen met een be drag van 100, omdat anders het bestaan der school ernstig gevaar loopt. In dit verband brengen wij in uwe herin nering, dat in uw vergadering van 28 De cember j.l. de subsidie aan bovengenoemde vereeniging toegekend, ingaande 1 Januari 1935 met een bedrag van 50 is verlaagd. Bij overigens gelijk gebleven omstandig heden kunnen wij niet anders dan na het nemen van een bepaalde beslissing, het standpunt van het college dat het besluit nam c.q. den gemeenteraad overnemen. Dit gegeven, wordt mogelijk van ons verwacht, dat het ingediend adres, waarmede wij U bereids in kennis stelden, met afwijzend advies kan worden tegemoet gezien. Wij hebben ons echter omtrent de be waarschool doen inlichten en zijn daarbij tot de overtuiging gekomen, dat sinds ver leden jaar de omstandigheden veel gewij zigd zijn, zoodat er voldoende gronden aanwezig moeten worden geacht een gewij zigd standpunt in te nemen. In de aller eerste plaats is daar het sterk toegenomen leerlingenaantal. Bedroeg dat verleden jaar 32, thans wordt de school door 54 leerlingen bezocht. In de tweede plaats zij gemeld, dat ook de getrokken vereeniging geen poging on gebruikt heeft gelaten, de exploitatie dek kend te krijgen. De jaarwedde van het hoofd der school is met 100 verlaagd. De verschuldigde schoolgelden zijn niet meer voor verhooging vatbaar. Het dienstjaar 1934 levert, ontdaan van de buitengewone ontvangsten en uitgaven, een deficit op van 170. Het jaa.r 1935 z~' 'e in verband met de verlaagde subsidie, geen gunstiger beeld vertoonen, maar het over dit jaar te calculeeren tekort, kan worden wegge werkt, met het nog aanwezig bedrag van de gehouden bazar. Hoe dit zij, duidelijk is, dat een sluitende exploitatierekening niet kan worden ver kregen, omdat de ui i;gaven niet kunnen worden verlaagd. Ook zullen pogingen, welke zullen worden aangewend om de contributie te verhoogen, geen afdoende re sultaten opleveren, omdat van de contri buanten, die voor het overgroote deel ge vormd worden door menschen die geen schoolgaande kinderen hebben, op redelijke gronden geen grooter geldelya offer kan worden gevraagd. Wordt dus het adres ingewilligd, dan blijft nog een jaarlijksch tekort te verwer ken van 70 k 100 per jaar. Op dezen ?rond ste".en wij U voor om de toegekende subsidie aan de Christelijke Be waarschool alhier, met ingang van 1 Jan. a.s. te verhoogen met een bedrag van 100. IEDEREN DAG EEN NIEUWE WEDSTRIJD! Denk niet; „ik zou wel graag een nieuw rijwiel hebben!" win er een! Of, als U geld noodig hebt voor het een of ander, f 35.— in contanten! Hoe? Al heel eenvoudig. De fabrikanten van Palmolive noodigen U uit in 30 woorden te zeg gen, waarom II Palmolive zeep verkiest. U weet natuurlijk dat er sedert eeuwen geen beter cosmetisch middel bestaat dan het mengsel van palm- en olijfolie, waaruit de beroemde Palmolive zeep bereid wordt. Millioenen. vrouwen gebruiken Palmolive dagelijks niet alleen als zeep, maar meer nog als schoonheidsmiddel! Maak gebruik van deze gelegenheid om een prijs te winnen en tegelijkertijd de eigenschappen van deze zeep in de praktijk te leeren kennen. Dagelijks worden er een Fongers rijwiel (waarde f 39.50) of f 35.— in contanten èn 50 waardevolle extra prijzen beschikbaar gesteld, èn bovendien ééns per maand een hoofdprijs van f 500. LEES DEZE EENVOUDIGE REGELS: Ga naar Uw winkelier en koop 3 stukken Palmolive zeep voor '371/» ct. Van hem ontvangt U alle bizonderheden. Schrijf ons in 30 woorden of minder waarom U Palmolive zeep verkiest.Vermeid ook den naam van Uw winkelier. Wij kijken niet naar literaire waarde de beste idee zal winnen. Stuur Uw opgave naar Palmolive, Postbus 671, A'dam-C., onder bijvoeging van 3 zwarte banden van de Palmolive verpakking. Het staat ieder vrij zoo yaak in te zenden als hij wil. Voor iedere inzending 3 zwarte banden bijvoegen. NS VOOR IEDEREEN: 1378 PRIJZEN IN OCTOBER! De sterk toenemende bebouwing aan het z.g. Molenaarspad is oorzaak, dat we de voorziening in de bestrating ter plaatse in ernstige overweging hebben genomen. Wanneer het in aanbouw zijnd huizen complex voltooid is, staan er reeds 12 wo ningen. De bouwers van dit complex en twee eigenaars der reeds gebouwde 4 wo ningen, zullen onmiddellijk na voltooiing der 8 woningen de voorgeschreven bestra ting leggen. Met de bewoners der eerste twee woningen zullen terzake onderhande lingen worden gevoerd in de hoop dat ook zij voor de noodige bestrating voor hunne perceelen zullen zorg dragen, maar dan blijft onverhand liggen, het gedeelte vanaf de gebouwde woningen naar den Middel burgschen straatweg'. Nu bereikt ons een offerte van den heer L. G. J. van de Ven alhier om ook dit ge deelte met klinkers te verharden, voor een bedrag van f 2.50 per M2. Te verharden blijft een lengte van ongeveer 80 M, het geen over een breedte van 2 y2 M. wordt 80 X 2'i X 2.50 500. De gelden welke van gemeentewege thans voor het genoemde doel zullen wor den uitgegeven zijn dus nders, dan als een voorschot te beschouwen. Wij stellen U in verband met boven staande voor, ons te machtigen het verhar den van het aangegeven weggedeelte, op te dragen. Zonder twijfel zal daardoor een spoedig volbouwen worden bevorderd. Het ligt in de bedoeling van het bestuur der Landbouwvereeniging een twee jarigen landbouwwintercursus te geven, ter wijl het in verband daarmee verzoekt van gemeentewege een gratis verlichte en ver warmde localiteit beschikbaar te stellen. Voor dezen cursus hebben zich 24 leer lingen aangemeld, zoodat we wel mogen zeggen, dat voldoende deelname verzekerd en mitsdien 't geven van dezen cursus gemotiveerd is. Doordat een beduidend aantal deelnemers woonachtig is in de buurt van 't Zand, wordt het vereenigingslokaal aldaar ge vraagd. Lettende op het algemeen belang dat met dezen cursus gediend wordt kunnen wij vol doende termen vinden, U voor te stellen op het adres gunstig te beschikken. Natuurlijk za! het adresseerend bestuur zich moeten verstaan met de vereenigingen dif van hetzelfde lokaal gebruik mogen ma ken, teneinde de avonden waarop het ge bouw in gebruik wordt genomen, onderling te regelen. Subsidie werkloozenzorg. Door onze gemeente zal aan subsidie 1860 meer ont vangen worden, dan geraamd is. Tegelijkertijd zijn wij in kennis gesteld met een circulaire van.di.i minister van fi ne nciën, waarbij de voorloopige garant'e- uitkeering ingevolge de financieele verhou dingswet een belangrijke verlaging onder gaat. Uiteindelijk beteekent dit voor onze gemeente een mindere ontvangst van 667.50. Blijft per saldo dus een voordeel van 1860 667.50 1192.50. We hebben overwogen welke bestemming aan dit bedrag dient te worden gegeven. Rekening houdende met de aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid dat gedurende het eerste halfjaar 1936, tengevolge van de vernieuwing van den VlissingschenKoude- kerkschen weg, deels ook nog in 1936, niet veel voor werkloozenzorg zal behoeven te worden uitgegeven, zal wanneer de thans uitgegeven voorschriften ook voor 1937 zul- ler. gelden, een klein subsidiebedrag voor 1937 worden genoten. Ontvangen zal dan

Vlissingse Courant | 1935 | | pagina 1