500 300 25 DONDERDAG 3 OCTOBER EERSTE BLAD Itads-enprovincmeuws No. 233 73e Jaargang 1935 Ditgave: Firma F.VAH BE VELDE Ir., ïlalstraat 58-60, Vlissingen. Telef. 10. Postrekening B628T Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen ABONNEMENTSPRIJS; Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS; Van 15 regels f 1.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnemen speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1 —5 regels 50 ct. Iedere rege meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1 -5 regels f 1.alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. dood gulden bij door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE PAGBLADT D3t nummer bestaat uit 2 bladen De crisis-collecte. De gisteren alhier gehouden collecte voor het Nationaal Crisis-Comité heeft 707.88 f2 opgebracht. Het comité zegt allen vriendelijk dank voor de andermaal ontvangen bijdragen. Van dit bedrag wordt 10 afgedragen voor het Nationaal Crisis-Comité, terwijl 90 ten goede komt aan stadgenooten. Wij wijzen er op dat sij die aan de collecte niet hebben kunnen bijdragen door afwezig heid of uitstedigheid, giften kunnen afdra gen bij den penningmeester van het plaat selijk Crisis-Comité, den heer C. Kamer mans, adres Nutsspaarbank. Ook kuur en, zooals bekend, giften aan ona bureau bezorgd worden, die dan later verantwoord worden. Het dames-comité zegt allen collectantes hartelijk dank voor de hulp, die zij hebben verleend tot het bijeenbrengen van de gel den ten behoeve van het plaatselijk Crisis- Comité. Het Comité voornoemd, Mevr. VAN V/OELDEREN—SPRENGER, Presidente. Mevr. PAAP -RITMEESTER, Secretaresse. Lotery Instituut voor Arbeiders- Ontwikkeling en Volksstem. Door Burg. en Weth. is vergunning ver leend aan bovengenoemde organisaties tot het houden van eert- loterij, -ten bate van den cultureelen uitbouw. Deze lotery is een der onderdeelen van een groot plan, dat in sa menwerking met de plaatselijke arbeiders beweging is ontworpen. Op 28, 29 en 30 November zal het'10-ja- rig bestaan van de Vlissingsche afdeeling van het Instituut feestelijk worden her dacht. Op den laatsten feestavond zal te- yens de trekking der loterij plaats hebben. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Prinses Juliana spreekt m haar paleis aan de Kneuterdijk voor de radio. Mi nister Slotemaker de Bruine opent de school voor maatschappelijk werk te Sit- tard. Prinses Juliana opent de school voor geleidehonden van blinden te Water graafsmeer. De schaakmeesters om het wereldkampioenschap, dr. Aljechin en dr. Euwe ontmoeten elkaar in de hoofdstad. Propaganda in Amsterdam voor het ge bruik van meer zuivelproducten. Instal latie van den nieuwen burgemeester van Brakel en Poederoyen, den heer W. J. Pos. De bekende dirigent Bruno Walter arri veert in de hoofdstad. Aangehouden. J. A. de V., 23 jaar, van beroep glazen- wasscher, wonende te Vlissingen, die Dins dag j.l. ter beschikking van de justitie werd gesteld als verdacht van diefstal, is aange houden en naar het Huis van Bewaring te Middelburg overgebracht. MIDDELBURG De ykwet. Bij een controle inzake de ijkwet zijn een 10-tal processen-verbaal opgemaakt, steeds met in beslagname van de betrokken ge wichten, lengte- en inhoudsmaten. Sigarettenpapier in beslag genomen. Rijksambtenaren, geholpen door de poli tie hebben een huiszoeking gedaan in het café en de woning van den caféhouder S. alhier en een partij daar aanwezig sigaret tenpapier in beslag genomen. ARNEMUIDEN Gemeenteraad. Dinsdagavond vergaderde de gemeente raad, onder voorzitterschap van den burge rmeester. Afwezig wegens ontslagname de heer C. S. van Eenennaam. De voorzitter spreekt woorden van waar deering ten opzichte van den heer Van Eenennaam. Tot nieuw raadslid wordt toe gelaten de heer J. Polderdijk, die door den voorzicter wordt gelukgewenscht. Een wijziging van de verordening inzake heffing rechten ingevolge de Drankwet wordt aangenomen, evenzoo een voorstel inzake de. noleering achter de woningen der noordzijde der Nieuwstraat. Aan Burg. en Weth. wordt opgedragen met do belanghebbenden nader te onder handelen. De heer J. van Belzen vraagt of de post „armenbedeeling" niet met 1000 kan wor den verhoogd. Hij heeft eens nagegaan wat deze .menschen ontvangen en dan zijn dit ov.er het algemeen zulke geringe bedragen dat er van behoorlijk levensonderhoud geen sprake is. Bovendien kunnen door de tijds omstandigheden kinderen of andere familie leden ook moeilijk bijdragen. De voorzitter geeft toe dat deze bedragen zeker te gering zijn en als hij wist waar. die 1000 te halen waren, dan was hij hiertoe direct bereid. Verder wordt nog opgemerkt dat bene vens deze 3000 armenbedeeling er nog een post van 7000 op de begrooting staat voor bedeeling in natura. Was deze post niet noodig dan was er nog iets voor die men schen te doen. De heer Schuit zegt dat armenbedeeling in de eerste plaats behoort tot de taak dei- Kerk. Deze post is in de laatste jaren al verdubbeld. De heer Van Belzen dringt er op aan na te gaan of er niet iets meer kan worden gedaan. Hierna wordt de begrooting 1936 vastge steld op een eindcijfer in ontvang en uit gaaf voor den gewonen dienst van 137.038 met een onvoorzien van 1410. Voor den kapitaaldienst van 2527.82 in ontvang en uitgaaf. BRESKENS Overgeplaatst. De heer G. Sant, hulpkommies bij de di recte belastingen te Breskens is overge plaatst naar Koewacht. OOSTBURG Auto in de sioot. In de buurt van Draaibrug geraakte gis ternamiddag een auto (two-seater) van den crisisopsporingsdienst tengevolge van slip pen in de sloot, met gevolg, dat een der in zittenden een hersenschudding bekwam, be nevens een paar gebroken teenen. Hij werd overgebracht naar het St. Anthonius-ge- sticht te Oostburg. De bestuurder bekwam geen letsel. Van de tegenovergestelde zijde Kwam ook een auto, van den heer L. te Sluis, die eveneens slipte, doch we verna men niets van verdere persoonlijke onge lukken. GOES De groote Zeeuwsche fruittentoonstelling. Heden werd te Goes de Zeeuwsche fruit tentoonstelling, die in de ruime veilingsge bouwen wordt gehouden, geopend. Nadat te twaalf uur het tentoonstellingscomité met enkele autoriteiten ten stadhuize officieel door het gemeentebestuur was ontvéngen, waarbij de burgemeester, de heer mr. R. M. van Dusseldorp, een rede hield en daarin wees op het groote belang van de Zeeuw sche fruitteelt ook voor Gces, hield de Com missaris der Koningin, jhr. mr. Quarles van Ufford, in het veilingsgebouw de openings rede. Nadat na hem nofa enkele personen het woord hadden gevoerd, werd een rond gang over de tentoonstelling gemaakt. De expositie maakt een grootschen indruk. Niet alleen de hoeveelheid Zeeuwsch fruit is groot, maar ook de wijze waarop de ten toonstelling if ingericht in de enorme vei lingsgebouwen vait zeer te loven. Het blijkt dat het bestuur goed heeft gedaan door de inrichting op te dragen aan ir. Hulshoff Pol. Deze tentoonstelling heeft een drieledig doel le. de aandacht wordt gevestigd op liet prima Zeeuwsche fruit, dat in alle op zichten kan concurreeren met het Ameri- kaansche 2e. aan de telers wordt voorlich- c.ng gegeven voor hun bedrijfsvoering en 3e. de energie van de telers wordt geprikkeld ze ontmoeten elkaar en leeren van elkaar. De hoofdzaak op de^e tentoonstelling is het fruit. Het is ten veile een fruittentoon stelling. Maar dit fruit is dan ook prima. Zeeland en speciaai Zuid-Beveland Komt schitterend \roor den dag. Als men het ge bouw door den hoofdingang binnenkomt, heelt men links het ruime hoofdgebouw, waarin reusachtige hoeveelheden fruit van allerlei soort op smaakvolle wijze door tal van telers zyn geëxposeerd. Ook wordt hier de Zeeu vsche stand&ard- verpakking in kisten van 20 KG. gedemon streerd. Het blijkt wel dat op dit gebied door den arbeid van ir. Van der Plassche groote vorderingen zijn gemaakt. Trouwens de geheele cuituur is de laatste jaren enorm vooruitgegaan. E- zijn verscheidene n odelbedrijven .ot stand g-komen, waarin op Amerikaansche wijzn wel 7 8 maal per jaar wordt gespoten. Deze zorgen worden wel beloond, want hoe rationeeler de be drijfsvoering, des t: beter het fruit en des te lager per, KG. de productiekosten. Geen wonder dat elk Zeeuwsch bedrijf van eenige beteekenis een motorsproeier heeft en dat een steeds drukker gebruik wordt gemaakt van het pakstation bij de veiling en sedert enkele weken ook van het koelhuis, dat meer dan 500.000 KG. an bergen. Zoo worden steeds meer de Amerikaan sche methoden nagevolgd en zoo komen we hoe langer hoe meer tot goedkoope en re gelmatige fruitteelt. Waar de boomkweekerij zoo in. nauw verband staat met de fruitteelt, is ook aan deze afdeeling een groote plaats ingeruimd. Zeer interessant is oijv. wat gedemonstreerd wordt met het veredelen op onderstammen. Natuurlijk is de afdeeling werktuigen, bemesting en besproeiing ook zeer uitge breid. Tal van firma's zonden in. Ook het tuinbouwonderwijs, de plantenziektenkun- dige dienst, de zoete mostbereiding van prof. Sprenger, enz. vragen de aandacht. Interessant is verder de wedstrijd in vrucht opbrengst (waarop^ den geheelen zomer controle is uitgeoefend), de resultaten van het wel en niet' dunnen van vruchten, de kwestie van den ondergrond, de expositie van nieuwe variëteiten, terwijl het paksta tion in volle werking is te zien. Tenslotte zal wel bijzonder de aandacht trekken de fraaie tuin die de firma Van der Have te Kapelle tusscher het hoofdge bouw en de tenten heeft aangelegd. Wij kunnen niét anders zeggen dan dat de tentoonstelling uitstekend is verzorgd, buitengewoon leerzaam is voor den vakman en brjzondèr interessant voor den outsider. Ze is een schitterende reclame voor het heerlijke Zeeuwsche fruit. TERNEUZEN Scheepvaartbeweging. Gedurende de afgeloopen maand zijn langs de Zeesluis alhier in totaal opgevaren 162 zeeschepen metende 146.916 N.R.T. en afgeschut 152 zeeschepen met een tonnen- maat van 132.502 N.R.T. Voor de overeenkomstige periode van het vorige jaar bedroegen deze cijfers opge- schut 208 zeeschepen metende 185.587 N.R. T. en afgeschut 205 zeeschepen met een tonnenmaat van 187.411 N.R.T. Aangehouden. Door de marechaussee te Terneuzep is aangehouden en ter beschikking van de justitie te Middelburg gesteld zekere R. D. V., koopman, wonende te Terneuzen, wiens uitlevering door de Belgische regeering is verzocht. Waterschapsbenoemingen. Bij Kon. besluit zijn benoemd a. tot gezworene van den Paulina polder, J. de Jonge te Biervliet b. tot lid van het bestuur van het Water schap voor het beheer van onderhoud van de Nol tusschen den Koude en Lovenpolder N. de Jonge, te Hoek. Besmettelijke ziekten. In de week van 22 tot en met 28 Septem ber kwamen in onze provincie slechts twee gevallen van besmettelijke ziekten voor nl. een van paratyphus te Middelburg en een van roodvonk te Kruiningen. KERK- EN SCHOOLNIEUWS Geref. Kerk. Ds. ten Hove te Goes, komt voor op het drietal voor predikant bij de Geref. Kerk te Wierden. Gouden klooster-jubilé. Op 4 October hoopt de eerw. zuster Maria Nathalie van de congregatie der eerw. zus ters Franciscanessen van Roosendaal, imoe derhuis „Mariadal"), thans verblijvende in het klooster aan de Mariaschool te Den Haag, den dag te herdenken, waarop zij 50 jaar geleden de H. Professie c^eed. Zuster Nathalie is voorheen jarenlang bij het on derwijs te Vlissingen werkzaam geweest. LUCHTVAART Winterdienst K.L.M. De wintel-dienstregeling van de K.L.M. is verschenen. Deze dienstregeling is in een kleurig kleed en bevat alle verbindingen voor het Europeesch luchtverkeer van de K.L.M. en de met haar samenwerkende maatschappijen. Een afzonderlijke dienstregeling is ver schenen voor de lijn Amsterdam: Rotter damHaamstedeVlissingen v.v., tevens bevattende de tarieven voor genoemde luchtverbindingen. Engelsch vliegtuig verongelukt. Een vliegtuig van de lijn Melbourne Launceston (Tasmanië) met 5 passagiers, is gisteren verongelukt. Nadat de bestuur- aer draadloos i.ad meegedeeld dat het uit zicht zeer slecht was en hij een noodlanding zou beproeven, zijn 3 vliegtuigen ter assis tentie uitgevlogen. Een van de drie heeft het wrak van het vliegtuig oij Pinders- eiiand op 4 mijl van de kust van Tasmanië ontdekt, en even later is een leege, opvouw bare reddingboot, die tot de uitrusting van het vliegtuig behoord heeft, aangespoeld. Er is vrijwel geen hoop, dat een der vijf inzit tenden de bestuurder, een mecanicien en 3 passagiers er het leven af gebracht hebben. BUITENLAND DE BELGISCHE POLITIEK. In de Belgische parlementaire commissie van buitenlandsche zaken heeft minister president Van Zeeland gesproken over de buitenlandsche politiek van Bslgi. Hij ver klaarde dat België trouw zal blijven aan het Volkenbondshandvest en dat het bezoek van den Duitschen afgevaardigde Von Ribben- trop een „particulier karakter droeg". HINDENBURG'S LAATSTE RUSTPLAATS. Gisteren is net stoffelijk overschot van von Hindenburg overgebracht naar de nieuwe graftombe in het Tannenberg-ge- denkteeken.' Bij de plechtigheid waren aanwezig, rijks kanselier Hitler, generaal-veldmaarschalk, von Mackensen en generaal-majoor von Hindenburg met de familieleden van den veldmaarschalk. Voorts de plaatsvervanger van Hitler, Rudolf Hess. Veldbisschop Dohrmann hield een toe spraak, met a^s tekst „Gelooft in God en Zijn profeten". Na afloop van de plechtigheid te Tannen- berg is te Berlijn een proclamatie van Hitier verspreia, waarin het monument van Tetnnenberg verheven wordt tot „rijks- eeregedenkteeken-Tannenberg' „Als rustplaats van den grooten veld maarschalk en de twintig met hem binnen dezelfde dikke muren rustende onbekende soldaten, zal het", aldus luidt het in de pro clamatie o.m. „voor eeuwig gesteld zijn als herinnering aan de roemrijke prestaties van hec Duitsche leger en aan de heldhaftige offers van het Duitsche volk in den wereld oorlog." DE STRIJD OM DE JEUGD IN DUITSCHLAND. Met welke middelen de Duitsche jeugd in. de gelederen der staatsjeugd wordt gedre ven moge blijken uit een schrijven van den regeeringspresident van Dusseldorf, dat ge richt is aan schoolopzieners en inspecteurs der openbare middelbare scholen. De „Katholieke Wereldpost" ontleend aan dat schrijven de volgende bijzonderheden Geen enkele leeraar mag voor een andere jeugdorganisatie dan de Hitier-jeugd (H.J.) propaganda maken. In de eerste klassen van de lagere school moet uitdrukkelijk worden verklaard, dat kinderen in geen enkelevereeniging of or ganisatie mogen zijn. Ouders die zich daar tegen verzetten moeten ontboden worden en. kennen gegeven dat hun huoding en optre den in strijd is met de instructies en de tucht van de school. De hoofden vanscholen moeten de' gees telijken onmiddellijk er van in kennis stel len dat zij als godsdienstleeraars aan het schoolbestuur onderworpen zijn en dat zij tijdens het godsdienstonderricht zich te ont houden hebben van eenige directe of indi recte propaganda voor een andere jeugd organisatie dan de H. J. DE MISLUKTE OPSTAND IN BULGARIJE. Omtrent den verijdelt" opstand en den afgekondigden staat van beleg wordt in een officieel communiqué van gisteren o.a. het volgende gezegd De regeering was reeds eenigen tijd' in het bezit van gegevens omtrent een plan van actie van een groep, die in het leger en het staatsleven onrust zaaide. Hun actie had ten doel het staatshoofd en de regeering ten val te brengen en den ourg erooriog te ontketenen. Deze gevaarlijke samenzwering kon men vandaag in haar vollen omvang op het spoor komen. De samenzweerders waren voornemens de aanstaande feestelijkheden op 3 October te benutten cm hun plannen in samenwer king met- bef aaide politieke avonturiers uit te voeren. Jecovitol levertraan we tenschappelijk de beste levertraan voor U en Uw kind. .- Verkrijgbaar bij apothekers en drogister a f 0.75 per flacon Zij hadden het plan gébruik te maken van het feit, dat het geheele garnizoen der hoofdstad naar aanleiding der groote fees telijkheden voor den koning zou defileeren, aangezien zij daarin een verzwakking za-' gen van den weerstand, dien de staats-or- ganen zouden kunnen bieden. Tot dit doel is ook voor eenige dagen de beruchte emigrant en staatsmisdadiger Dotsje Oesoenoff aan het hoofd van een gewapende bende op onwettige wijze het Bulgaarsche g'rondgëbied binnengedrongen. Voorts hebben de militaire autoriteiten gisterenmorgen vroeg in het grensdorp je Sliwnitza den bekenden beroer smisdadip;er reserve-kolonel Weltsjeff kunnen arrestee ren, die reeds eenigen tijd in het buitenland woonde en trachtte op onwettige wijze So-' fia binnen te komen. De regeering, die van de plannen der sa menzweerders volkomen n de hoogte is, heeft vastbesloten maatregelen genomen om hét complot in de kiem te smoren. De samenzweerders zijn gearresteerd en zullen zich voor het gerecht moeten ver antwoorden. Om de orde in het binnenland te verzeke ren, heeft de regeering met onmiddellijk en ingang over het geheele land den staat van beleg afgekondigd en de rechtbank aan de militaire rechtbanken opgedragen. In het land heerscli. overal volkomen rust. Het officieele communiqué vestigt voorts de aandacht op de door minister president Tosjeff na afloop van den heden gehouden specialen kabinetsraad afgelegde verklaring. OPTIMISTISCHE REDE VAN ROOSEVELT. In het Coliseum te Los Angeles heeft president Roosevelt voor een groote me nigte, die hem herhaaldelijk luide toejuichte, een rede gehouden, waarin hij o.a. verklaar de, dat het Amerikaansche volk over stormachtige zeeën eindelijk in gunstig weer was teruggekomen. Bij zijn tocht dwars door de Vereenig \j Staten was hij vooral .door te letten op de gezichten der menschen tol de conclusie gekomen, dat de economi sche hemel begon op te klaren. Dat blykt niet alleen uit de cijfers, maar vooral uit de stemming va dé groote massa der Ame rikanen in alle deelen van het land. Het ge duld wordt beloon het geloof wordt ge rechtvaardigd en de hoop wordt vervuld. Het is naturlijk ji >t, dat de regeering al les heeft gedaan om het dezen kant op te drijven, doch de voornaamste factor tot verbetering was de moed van het Ameri kaansche volk zelf. „Zonder uw hulp zou den wij veel. minder bereikt hebben", was het einde van Roosevelt's rede in het Coli seum. In het station, y - ar in 1932 de Olympi sche Spelen werden genouden, heeft Roose velt eveneens een korte rede gehouden voor een g-ehoor van ongeveer 70.000 menschen. Hij prees den „liberalen staat Californië" en zeide „Geen staat heeft ernstiger ge streefd naar de verbetering van de sociale positie van elk zijner burgers afzonderlijk en is gunsti- -r geweest in zijn wensch tot uitbreiding der denkbeelden inzake de so ciale gerechtigheid". GEMENGD NIEUWS Een vreeseljjk ongeluk op onbewaakten weg. He denmorgen omstreeks 8 uür is op den onbe waakten overweg in den Achterweg te Nootdorp een vreeselijk ongeluk gebeurd. Op dat tijdstip passeerde de 25-jarige W. J. van der E. met zijn melkauto den over weg. De auto werd gegrepen door den op dat oogenblik voorbij komenden Dieseltrein in de richting Den Haag en ongeveer 150 M meegesleurd. De auto met melkbussen werd totaal vernield. De bestuurder alsmede een naast hem zittend jongetje, de 12-ja- rige A. v. D„ werden vermorzeld. De eerste wagen van den Dieseltrein ontspoorde. De politie was direct aanwezig. Onder leiding van den burgemeester werd het terrein afgezet. Een aantal ruiten van den Dieseltrein zj'n gebroken, terwijl de trein aan de voorzijde deerlijk werd g.ha- vend. Een ziekenauto, welke direct ter plaatse was, vervoerde de lijken naar het ziekenhuis aan den Zuidwal te Den Haag.

Vlissingse Courant | 1935 | | pagina 1