500 300 25 I5Q0:CEW0NNEN! WOENSDAG EERSTE BLAD •NfÖ.232' 73e Jaargang 1935 Uitgave Firma F. VAN DE VELDE Jr., Waistraat 58-60,Vlissingen. Telef. 10. Postrekening 60281 Verschiint dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen GEMEENTEBESTUUR STADS- EN PROVINCIENÏEUWS korf De Geuzinnekes van het N. C. C. VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn. f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk, f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 15 regels f 1.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1 —5 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1 - 5 regels fl.alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor 1000 gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIG1NG „DE NEDERLANDSCHE IMGBLADTER' Dit nummer bestaat uit 2 bladen BEËINDIGING ZOMERTIJD. Burgemeester en Wethouders van Vlis singen brengen in herinnering, dat de zoo genaamde zomertijd (d.i. de vervroeging niet één uur van den wettèlijken tijd) in 1935 zal eindigen Zondag den 6en October a.s., te 3 uur in den voormiddag. Op dat tijdstip wordt wederom ingesteld Öe tijdregeling naar den middelbaren zon netijd van Amsterdam, welke tijdregeling alsdan aanwijst twee uur in den voormid dag. Mitsdien moeten op dat tijdstip (of wan neer men zich op Zaterdag 5 October a.s. ter ruste begeeft') dè klokken één uur ach teruit gezet worden. Vlissingen, 2 October 1935. Burg. en Weth. voornoemd, P. G. LAERNOES, L.B. De Secretaris, F. BISSCHOP. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Vlis singen brengen, ingevolge artikel 6 der Hinder wet, ter openbare kennis, dat bij Burge meester en Wethouders van Ritthem is in gekomen een verzoek van het dagelijksch bestuur van den Polder Walcheren, om vergunning tot het oprichten van een be malingsinrichting, op de perceélen kadas- traal bekend gemeente Ritthem, Sectie A Nr. 265 en Sectie C Nr. 342 en 610 dat dit verzoek met de bijlagen op de ge meente-secretarie van Ritthem ter visie werd gelegd én dat schriftelijke bezwaren brj Burg'emeèstër en Wethouders kunnen worden ingediend. Op Zaterdag den 5en October 1935, zal ten Gemeentehuize van Ritthem, des voor middags ten 10 uur gelegenheid worden ge geven om bezwaren tegen het oprichten dier inrichting in te brengen, terwijl daar bij zoowel de verzoeker als zij, die bezwa ren indienen, in de gelegenheid worden ge steld deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker als zij, die bezwa ren inbrengen, kunnen gedurende drie da gen vóór den Een October 1935, ter Ge meente-Secretarie van Ritthem van de ter zake ingekomen schrifturen kennis nemen. Voorts zij er de aandacht op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot hét beroep zijn gerechtigd zij, die niet overeenkomstig artikel 7 der Hinder wet voor het gemeentebestuur of één of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Vlissingen, 2 October 1935. Burgemeester en Wethouders voornoemd, P. G. LAERNOES, L.B. De Secretaris, F. BISSCHOP. Vergadering binnenvaartschool. Herdenking wijlen P. Koens. In de laatst gehouden vergadering van het bestuur der Binnenvaartschool werd wijlen de heer Koens, die bestuurslid van deze school was, herdacht. De voorzitter, de heer C. J. de Jonge sprak in zijn openingswoord het volgende Wij zullen Koens ten zeerste missen, daar hij altyd groote be'angstelling voor het wel en wee van de school heeft gehad. Hjj zal moeilijk zijn te vervangen. Het was een uitmuntend bestuurslid, die wij niet spoedig zullen vergeten. Openbare Leeszaal en Bibliotheek. In de afgeloopen maand werd de Lees zaal bezocht door 11S9 personen: 1062 man nelijke en 127 vrouwelijke. De Leeszaal was 25 dagen geopend, dus een gemiddeld bezoek per dag van 48 personen vorige maand 38 peisonen. Uit deze stijging blijkt wel duidelijk, dat we het leesseizoen weer tegemoet gaan. Zooals altijd staan dan ook de deuren van de Leeszaal wijd open voor allen, die belang stellen in boek, tijdschrift en courant. In de Uitleenbibliotheek werden aan 1781 lezers 2070 boeken uitgeleend 1524 romans (Nederlandsche en in 't Neder- landsch vertaalde) 73 builenlandsche ro mans 146 kinderboeken 327 studieboeken en tijdschriften. Vergeleken met de vorige maand is ook in deze cijfers een belangrij ke stijging waar te nemen. Er kwamen toen 1Ó46 lezers aan wie in totaal 1795 banden uitgeleend werden. Ingeschreven werden 28 nieuwe leden, waarvan 14 gratis lezers. Nog 2 zomerleden werden geboekt. Nieuwe aanwinsten waren Populair wetenschappelijk: Aalders De nood des tijds, 1934. Ewers Mieren, 1934. Katz Wereldreis, 1934. Krishnamurti Toespraken, dl. 4, 1935. Lubinsky Abessinië, 1935. Ludwig Europeesche leiders, 1934. Ritter De vertelster weerspiegeld (Ina BoudierBakker), 1931. SchöttlendreierZegelrecht van huur contracten, 1935. Romans ChapelleRoobol Het Japansche huis. Galsworthy Zwaar beproefd. Ivans Het haviksnest. Kramer De Bikkel. Lagerlöf De keizer van Portugal. Lewis Babbitt. LyallNiet door menschenhanden ge bouwd. Paludan De velden rijpen. Praag Oostersche vrouwen. Quex Het geheim van staatshoeve. Schuddebol Jan Klaassen en zijn nar renvolk. Stratz Het licht uit het Oosten. Scheepvaartberichten. Het Grieksche stoomschip „Eugenie S. Embericon" is met machineschade alhier op de reede aangekomen. NIEUW- EN ST. JOOSLAND De werkloosheid. Op 31 Augustus 1935 stonden alhier bij het agentschap der arbeidsbemiddeling als werkzoekenden ingeschreven 272 pèrsonen. Gedurende September werden ingeschre ven 69 en afgeschreven 91 werkloozen. Gemiddeld 140 personen werden ingevol ge de rijkssteunregeling gesteund. KOUDEKERKE Loop der bevolking. Ingekomen: mej. D. G. Dorgelo, D 54a, van Avereest mej. M. Marinus-se, A 127, van Middelburg P. L. Roose, A 93, van Nuenen mej. M. Dammerman, D 1, van RotterdamA. Schot, A 28, van UtrechtC. L. van Noppen, B 213, van Oost- en West-Souburg J. Verschuren, E 206, van Ginneken en Bavel. Vertrokken: D. de Vos, E 236, naar Amsterdam J. C. Adriaansen E 221, naar Middelburg J. W. Snijders, D 66, naar Breda C. Sturm, B 35, naar Bigge- kerke mej. P. Harpe, B 262, naar Zeist D. de Klerk, E 116, naar Breda P. J. Ga- briëlse, E 15, naar Apeldoorn me]. H. W. E. Jans, D. 233, naar Middelburg. BIGGEKERKE Loop der bevolking over September. Ingekomen W. de Witte van Oostkapelle C. Sturm van Koudekerke A. J. Sturm, geb. van Winkelen, van Mid delburg. Vertrokken: P. Hubrechseu geb. Simpelaar naar Middelburg J. Lieuwes en gezin naar Den Haag Mej. W. F. Dier- manse naar Vlissingen. GROEDE Loop der bevolking. Ingekomen: A. de Hullu en gezin van Nieuwvliet, Nieuwvlietscheweg W 79a; J. Houg en gezin van Nieuwvliet, St. Bavo- dijk W 100 J. J. Nieuwenhuize en gezin van Breskens, Kruisdijk O 170 O. A. van Poucke, van Den Haag, Blekestraat A 324 M. A. van de Ginngel van .Hoofdplaat, Plattendijk O 8; J. Leenhouts, van Den Helder op Boerenhol O 59. Vertrokken: P. M. Th. Moors, van Zeeweg W 146 naar Tilburg M. J. M Krocké, van Molenstraat A 43 naar Zuid- zande Wed. E. L. Bentschap Knook, van St. Bavodijk W 100 naar Nieuwvliet D. A. Dierings en gezin, van St. Bavodijk W 100 naar Nieuwvliet A. S. Voogdt, van St. Bavodijk W 101 naar Veldeghtm (B.) C. Aarnoutse, van. Walestraat A 139, naar Heerde. OOSTBURG Zeeuwsch-Vlaamsche luchtvaart. Enkele maanden geled n had in café De Vuyst te Oostburg een algemeene vergade ring plaats van de Zeëuwsche vereeniging voor luchtvaart, af deeling West-Zeeuwsch- Vlaanderen. De voorzitter, de heer Wagtho, zette dui delijk uiteen, de krachtige samenwerking, die er thans tusschen alle deelen van Zee land. bestaat, om onze provincie te doen aansluiten aan het nationaal en internatio naal luchtnet. Een concept huishoudelijk reglement werd vastgesteld, waardoor de mogelijkheid is geschapen voor plaatselijke actie, meldt de „Bresk. Crt." De heer C. M. van den Broecke werd ge kozen als hoofdbestuurslid. Een langdurige doch vruchtbare gedach- tenwisseling volgde over het aan te leggen vliegveld. Het bestuur heeft niet stil geze ten. Door de Nederlandsche Heide-Maat- schappij is een terrein onder Sint Kruis, •dicht bij Oostburg, de zoogenaamde „Plate" in kaart gebracht, gewaterpast en op sa menstelling v.an den grond onderzocht. Een nadere begrooting wordt ingewacht, doch vermoedelijk zal dit terrein met weinig kos ten worden in orde gebracht. Wat de ligging ten opzichte van West Zeeuwsch-Vlaande ren betreft, kan dit terrein ideaal worden genoemd. De voorzitter deelde mede, dat een ge meenschappelijke bespreking is gehouden met het bestuur der afdeeling Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen, om ook de mogelijk heid onder de oogen te zien voor een ge meenschappelijk vliegveld Oost en West. De vergadering was van oordeel dat Zeeuwsch- Vlaanderen slechts gebaat is, bij een niet te ver gelegen vliegveld dat goedkoop is in exploitatie. Binnenkort zal een vergadering worden gehouden, onder presidium van den heer Commissaris der Koningin in Zeeland, om de wenschen van Oost en West gezamenlijk te bespreken.' Een groote steun voor West-Zeeuwsch- Vlaanderen is, dat de ondernemende firma Y?n Melle hunkert naar e r. vliegveld aan deze zijde der Schelde. Ten slotte wees de voorzitter er nog op, dat slechts een gemeenschappelijke actie tot ones doel kan voeren, waarvoor noodig is dat alle vooruitstrevende Zeeuwen zich aansluiten bij de Zeeuwsche Vereeniging (Z.V.L.) Stichting Winkeliersvereeniging. Een onlangs uitgeschreven vergadering om zoo mogelijk te komen tot het houden van een winkelweek, die hier reeds een paar malen vroeger is gehouden met vrij goed succes, heeft ditmaal niet het ge- wenschte gevolg gehad, zoodat geen win kelweek zal worden gehouden. Thans is men gekomen tot de stichting van een winkeliersvereeniging „Oostburg" met aanvankelijk 30 leden. Het bestuur be staat uit de heeren J. H. van Kampen, voorzitter, K. Belderok, secretaris, F. de Smet, penningmeester, A. J. Bronswijk, K. J. Pouwer, P. C. Catsman en W. P. Krijs- sen. IERSEKE Botsing tusschen autobus en auto. Gisteren stond de autobus van den heer Kramer te Ierseke op den postweg onder de gemeente Kapelle stil, teneinde enkele fiet sen op te laden. Van de richting Ierseke kwam een particuliere auto aanrijden. Door den hevigen regen was het zicht zoo slecht, dat de autobestuurder de bus niet zag staan, zoodat de auto de bus aanreed en in de sloot terecht kwam. De bus werd ernstig beschadigd. De drie inzittenden wer den uit den auto bevrijd en met de autobus naar Goes vervoerd, waar dr. Van de Berg de kwetsuren verbond. Een wachtmeester der marechaussee, die in den auto was ge zeten, maakte proces-verbaal op. Verzeke ring dekt de'schade. TERNEUZEN Een ernsü- auto-onreval. In den nacht van Maandag op Dinsdag heeft nabij het plaatsje Terdonck, gelegen aan het kanaal van Teraeuzen naar Gent een «rnstig auto-ongeval met doodelyken afloop plaats gehad. Een luxe auto, bestuurd door den heer Ph. Verweire, kaashandelaar te Assenede, en waarin nog als medepassagiers waren gezeten de heeren Bauwens uit Selzaete, van Looy uit Assenede en de heer Stan- daert, eveneens uit Assenede, is in de buurt van genoemd plaatsje, op den weg tusschen de fabrieken van de Purfina en de Sinclair te water gereden, me het noodlottig ge volg dat alleen de chauffeur er in slaagde zich nog intijds te redden. Een inwoner uit Terneuzen, die zich in de buurt bevond, ontmoette de chauffeur, maar daar deze begrijpelijkerwijze zeer overstuur was, kon hij geen inlichtnigen geven. Men vermoedt echter wel dat de chauffeur de macht over zijn stuur is kwijtgeraakt met het noodlottig gevolg dat de wagen in het op die plaats ruim 9 meter diepe kanaal kwam. De weg langs het kanaal verkeert vanaf Selzaete tot Gent in buiten gewoon slechte omstandigheden. Het is dus niet geheel en al onmogelijk dat de auto in een der vele putten terecht is gekomen en dat de chauffeur daardoor de macht over zijn stuur is kwijtgeraakt. Gistermiddag is men erin geslaagd de lijken en de auto te bergen. Een samenhangend verhaal over dit droevig gebeurde heeft men échter nog niet weten te verkrijgen, daar de bestuurder zijn zenuwen te zeer geschokt zijn. SAS-VAN-GENT Stationschef met pensioen. De heer P. Stouthamer, stationschef te Sas van Gent, zal met ingang van 1 Octo ber den dienst met pensioen verlaten. Hij was ruim 46 jaren bij de Spoorwegen in Zeeuwsch-Vlaanderen werkzaam, eerst als stationschef te Philippine, .'daarna te Sas van Gent. Samenvoeging van gemeenten op N oord-Beveland. Naar wij vernemen, willen Ged. Staten van Zeeland bevorderen, dat de gemeenten Kortgene, Colijnsplaat en Kats worden sa mengevoegd. Burg. en Weth. van bovengenoemde drie gemeenten worden uitgenoodigd, volgens art. 158 van de gemeentewet, het oordeel van den gemeenteraad te vragen over deze kwestie. Ook een commissie uit de inge zetenen zal hierover moeten oordeelen. Ged. Staten willen binnen een maand antwoord ontvangen. Merkwaardige vondsten in de Oosterschelde. Sedert eenigen tijd heeft zich te Bergen op Zoom gevestigd dr. Otto Martin, privaat docent in de geologie en archeologie aan de Universiteit te Frankfurt. Naar het „Dagblad van Zeeland" ver neemt heeft genoemde vorscher op cul tuur-historisch gebied reeds zeer belang rijke vondsten gedaan in de naaste omge ving van de stad Bergen op Zoom. Het ligt ;n zijn bedoeling met deze on derzoekingen voort te gaan en te zijner tijd in belangstellende kringen daarover voor drachten te houden. Dr. Martin, die reeds in Groningen en Friesland „exploreerde", heeft kort gele den in de Oosterschelde een merkwaardige ontdekking gedaan en wel op een plaats aan de kust, gelegen tusschen Ierseke en Krabbendijke, die bij ebbe droog valt. Tot nog toe wist men in de wetenschappelijke kringen slechts heel vaag van het bestaan van het zgn. „Verdronken land van Nieu- welande". Dr. Martin heeft echter vrij nauwkeurig de ligging van deze verdron ken stad kunnen vaststellen en o.m. een boerderij alsmede een kerk kunnen ontdek ken, terwijl ook tal van bronzen en aarden voorwerpen aangetroffen werden. RECHTSZAKEN Kantongerecht te Middelburg. De Kantonrechter te Middelburg heeft veroordeeld vegens Als bestuurder van een motorrijtuig niet tijdig vera idering van richting aangeven P. B. te Middelburg 3 b. s. 2 d. h. A. J. de M. te Middelburg 3 b. s. 2 d. h. Met een rijwiel in een bocht niet de rech terzijde van den weg houden L. J. v. B. te Vlissingen 1 t. s. 1 d. h. Met een motorrijtuig/rijwiel een weg in verboden richting berijden P. C. te Vlis singen 3 b. s. 2 d. h., J. G. te Middelburg 1 b. s ld. h., J. C. V. te Koudekerke 1 b.-s. 1 d h., J. F., de B. te Middelburg 1 b. s. 1 d, h, Rijden of doen rijden met een motorrij tuig zonder voldoende remmen Pa. P., huisvr. P. A. te Vlissingen 20 b. s. 10 d. h. 's Avonds rijden met een motorrijtuig, zonder lantaarns J. P. tc Goes 5 b. s. 3 d. h. 's Avonds rijden met een motorrijtuig, zonder rood achterlicht en zona er dat num mer met letter behoorlijk is verlicht P. F. C. te Vlissingen 3 b. s. 3 d. n. Rijden met een motorrijtuig zonder spie gel C. W. te Koudekerke 3 b. s. 2 d. h. 's Avonds fietsen zonder Lcht en (of) zonder achterlicht of reflector J. W. P. te Goes 5 b. s. 3 o. h., Te. J., huisvr. P. W. te Veere 2 b. s. 1 d. h., K. M. te Middelburg 2 b s. 2 d. h. Rijden met een rijwiel/motorrijtuig op zoodanige wijze en/of met zoodanige snel- De heer H. Rouwenhorst, Tulpenlaan 22, Apeldoorn, heeft den noofdprijs voor September ge wonnen in den grooten Palmolive wedstrijdl Een chèque van f 500.- is hem reeds ter hand gesteld. Van 16 t/m 30 September werden Fongers rijwielen ter waarde van 139.50 (of, naar fceuze, f35.- contant) ge wonnen door: 16 Sept. Mej. Celine Haas, Terheijden- str. 6, Breda,- 17 Sept. Keney, Pr. Mauritsl. 144, Beek; 18 Sept. J. Ebben, Treebeek 46, Heerlen; 19 Sept. J. A. Vogelpoel, Curacaostr. 9, A'dam,- 20 Sept. J. de Leeuw, v. Dekemalaon 3, Heerenveen; 21 Sept. K. Lenaerts, Sfa- tensgl. 126, Maastricht; 23 Sept. M. Boerdam, A. Hóog- vl.str. 20, Vlaordingen; 24 Sept. J. B. v. .Heerde, Voor stad 8, Vollenhove; 25 Sept. P. v. d. Spek, Dintelstr. 76, A'dam; 26 Sept. Mevr. A. Smeenk-Kleijmans, Stolberg!. 3, Utrecht; 27 Sept. Mevr. A. d. Hertog-Cossa, de Jagerstr. 16, R'dam,- 23 Sept. Mej. T. Roebers, Anjelierstr.6, Zwol le; 30 Sept. Mej. Cath. de. Wit, Insulindeweg 154, A'dam. Schrijf ons in 30 woorden of minder waar om U Palmolive zeep verkiest! Dagelijks 51 winkansen - en maandelijks een hoofd prijs van f 500.—. Vraag Uw winkelier om voiledige inlichtingen. Stel niet uitl 1378 PRIJZEN IN OCTOBER! Ze hipten en tripten gewiekst en gezwind, De bus in de ham., de neus in den wind, En tartten den ruischenden regen Ze glipten en wipten van deur tot deur, Met schitterend' oogen en bellefleur-kleur, Op hope, op hope van zegen. Ze klepten en repten maar rusteloos voort, Door ijver gespoord, door piemand gestoord; Geen kluisje werd overgeslagen Ze noodden, en boden haar speldekens aan, En't zilvergeld gleed er al glanzend, spontaan Door 't gleufje, dac veel kon verdragen. Zoo toov'rcnd veroov'rend met 'n lachjen en knik, Als 't offertje zonk met een klaren rik-tik, Zóó streden z' in straten en stegen Straks keerden ze weer met vergloried gemoed, Belaan met den buit, dien haar stralende snoet Als loon op haar werk had verkregen. En daar, op het stemmig en statig Stadhuis, Thans vol van Geuzinnekes vroolijk gedruisch, Daar oogstten z' opnieuw een belooning: Daar mochten zij tronen met Kenausche praal In d'oude, de groene, de deftige zaal, Waar Liefde vaak vindt haar bekroning. Daar wenden z' alvast aan dat eeuwenoud dak, En kwamen reeds eenigszins op haar gemak In dees zoo plechtstatige sferen. Om eens, naar ik hoop binnen korten tijd, Door een joligen jonker de trap opgeleid, Als Echtpaar blij huiswaarts te keeren. TELESCOOP. beid, dat de vrijheid en/of de veiligheid van het verkeer wordt belëmmerd en/of in ge vaar gebracht A. O. te Vlissingen 10 b. s. 2 w. t. s., P. S. te Koudekerke 15 b. s. 10 d. h„ J. C. J. te Serooskerke 5 b. s. 3 d h., J. D. P. te Middelburg 5 b. s. 5 d. h., R. H. H. S. te Vlissingen 1 b. s. 1 w. t. s. In staat van dronkenschap verkeerende in het openbaar de orde verstoren en eens anders veiligheid bedreigen J M. v. d. B. te Middelburg 15 b. s. 10 d. h. Dronkenschap op den openbaren weg F. A. te Middelburg 5 b. s. 5 d. h. Drie huzaren voor den krijgsraad. Twee wachtmeesters te Amersfoort ont moetten drie soldaten, die weigerden te groeten en tevens hun naam op te geven. Aan het bevel om mede naar de kazerne t9 gaan werd niet voldaan, waarop een wacht- meestei de veldmuts van een der soldaten nam. Deze liet zich dit niet welgevallen en de anderen hielpen een handje om de veld muts terug te krijgen. De wachtmeester was hier niet tegen bestand en moest het opgeven. Het publiek was op de hand der soldaten en zoodoende moesten de wacht meesters retireeren. Drie beklaagden, allen dienstplichtig bij het eerste regiment huzaren te Amersfoort, stonden voor dit feit terecht. Het waren J. K., J. B. en D. E. De audieur-militair bij den krijgsraad te 's Bosch eischte tegen K. een gevangenis straf van drie maanden en tegen B. en E. ieder vijf we^en. De uitspraak luidde drie maanden gevangenisstraf voor K., B. en E. .kregen ieder één maand.

Vlissingse Courant | 1935 | | pagina 1