1000 500 300 100 25 MAANDAG EERSTE BLAD N0.230 73é Jaargang 1935 Ditgavs: Firma F.VAN DE VELDE Jr., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telef. 10. Postrekening 66287 Verschijnt degelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen De nationale collecte voor het Crisis-Comité. Speldjesdag op Woensdag 2 October a.s. STADS- EN PROVINCIENIEUWS Een kleine vonk, een groote brand! Een klein verzuim, de grootste wroeging Koop nog heden 20MERPQSTZEOF1S. jWRIGLEYs KAUWGOM COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent ADVERTENTIEPRIJS: Van 15 régels fl.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1 —5 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1-5 regels f 1.alles bij vooruitbetaling De abonmé's in 't bezit eener Polis, zlpn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij door een ongeiuk. dood gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HÉT BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE rM(iBLAOr,FP' Dit nummer bestaat uit 2 bladen Stadgenooten Aan den oproep van het Na tionaal Crisis-Comité, die ge durende de laatste weken af en toe in de „Vlissingsche Courant" werd opgenomen, hebben tot onze blijdschap vele Dames ge hoor gegeven. Zij willen trachten de geldmid delen van het plaatselijk comité, die den vorigen winter zoo sterk geslonken zijn, aanzienlijk te ver sterken. Daarvoor zijn wij haar zeer erkentelijk. Voor Vlissingen is de nationale inzameling vastgesteld op WOENSDAG 2 OCTOBER A.S. Behoudens een afdracht van 10 °/o aan de kas van het Natio naal Crisis-Comité, komt de op brengst ten goede aan onze medeburgers, die hulp noodig hebben. In den komenden winter zullen weer zware eischen aan de kas van het Plaatselijk Crisis- Comité worden gesteld. Van vele zijden komen reeds aanvragen om steun binnen, meer dan tot nu toe van den klei nen middenstander, voor wien de tijdsomstandigheden steeds slechter worden. Wilt U ons helpen dien nood te lenigen De Vlissingers, bekend om hun offervaardigheid, zullen ons ook thans niet in den steek laten. Speciaal doen wij een beroep op die stadgenooten, die het voorrecht hebben niet of nog maar in geringe mate den invloed der tijdsomstandigheden te on dervinden. Wij rekenen ook thans op hun hulp. Burgers! Toont uw goede hart voor uw noodlijdende stad genooten en doe uw bijdrage in de collectebus. Ieder bedrag, hoe klein ook, is van harte welkom Namens het Comité, C. A. VAN WOELDEREN, Voorzitter. P. G. LAERNOES, Vice-Voorzitter. J. P. LOUWERSE, Secretaris. Chr. KAMERMANS, Penningmeester. Feestavond Vlissingsche Speeltuin. Britannia. Zaterdagavond had in het Grand Hotel „Britannia" een feestavond plaats van de Vlissingsche1 Speeltuinvereniging, door het het bestuur den leden aangeboden. De tijdsomstandigheden hebben ook niet nagelaten hun.'invloed'te doen gelden op de financiën van deze nuttige instelling. Het bestuur heeft daarom naar middelen omge zien de kas der vereeniging te versterken en heeft daarvoor een loterij georganiseerd, waarvan de trekking ook op dezen avond plaats had. Jammer genoeg was de belangstelling niet zoo groot als men gehoopt had en de voorzitter der vereeniging, de heer Jac. Louw'erse, drukte in zijn openingswoord hierover dan ook zijn spijt uit. Hij hoopte dat de avond toch gezellig zou verloopen. Het was de eerste maal, dat de vereeni ging zulk een avond belegde en verschillen de dames en heeren hadden hun medewer king toegezegd. Als eerste nummer van het programma werd begonnen met de verloting, die bij de aanwezigen de noodige spanning gaf. De voorzitter dankte de schenkers van prijzen voor de verloting, waardoor zij het werk gesteund hebben. Vervolgens was het woord aan den decla mator den heer J. de Coninck, die ook in het verloop van den avoir. nog enkele ma len van zijn kunst deed genieten en bij het publiek bijzonder insloeg. Dit was ook het geval met een door hem met medewerking van twee dames en een heer uitgevoerde „Kwartet-scène", welke een leuke ontknooping vond en veel bijval" oogstte. Na de pauze .deed de kranige „The Min- strels"-band, onder leiding van den heer C. Hoek, zich hooren door het ten beste ge ven van verschillende liederen, waarvan bijzondere vermelding verdienen 'n populai re „Potpourri" en „Tiger Rag". De aanwezigen gaven zoowel bij de de clamatie als bij de muziek telkens van hun ingenomenheid met het gepresteerde blijk. Als attractie ontbrak de traditioneele „grabbelton" niet, waarvan een zeer druk gebruik werd gemaakt. De heer Verijk, uit Amsterdam, voorzit ter van de Unie van speeltuinorganisaties, bracht de groeten over van de Nederland- sche speeltuinvrienden. Spreker wees op het groote nut van het speeltuinwerk, dat van veelomvattenden aard is. De Vlissingsche afdeelir.g is er een van bescheiden omvang, doch over het geheele land is het werk van groote beteekenis. Alleen in Amsterdam zijn 36 speeltuin verenigingen met 30 goed ingerichte speel tuinen. Door de gemeente Amsterdam wordt een subsidie verleend van ettelijke tienduizenden guldpns., Wij hebben begrepen, dat het niet alleen noodig is de kinderen te iaten spelen, doch dat er ook nuttig gemeenschapswerk moet worden verricht en de kinderen op prettige wijze dienen te worden beziggehouden. Het kenmerk van de speeltuinorganisa ties is, dat zij strikt neuteaal zijn. Voor kinderen van allerlei gezindten is er plaats. Een ander kenmerk is 'e zelfwerkzaam heid der leden. Wij hebben begrepen, dat de arbeiders zelf de handen uit de mouw moe- ter steken, en niet afhankelijk moeten zijn van enkele goedwillende dames of heeren. Op het ^ogenblik zijn er reeds 80 afdee- lingen bij de Unie van Speeltuinorganisa ties aangesloten. In dezen tijd hebben wij met vele moei lijkheden te kampen, doch dit is een aan sporing om krachtig propaganda te maken voor het mooie werk. Ook aan het geestelijk element wordt aandacht geschonken, daar vele afdeelingen sportclubs, zoomede zang- en kinderkoren hebben opgericht. Spreker wenschte ten slotte de Vlissing sche afdeeling toe, dat zij in bloei moge toenemen tot heil van e jeugd. De voorzitter bracht den heer Verijk dank voor zijn gloedvolle rede. Aan het einde van den avond zeide de voorzitter alle medewerkenden hartelijk dank, daar zij in hooge mate aan het wel slagen hebben medegewerkt hij bracht dank aan de lotenverkoopcrs, die de be rooide kas hebben versterkt en niet het minst aan den heer Soerewijn voor het be langeloos beschikbaar stellen van de zaal, hetwelk door het bestuur op hoogen prijs werd gesteld. Hierna bestond nog gelegenheid om en kele uren ziih te vermaken op den veeren den dansvloer. „V. T. V." en „Ons Genoegen". Propagandamarsch. De parelgrijze lucht voorspelde Zondag tegen den middag niet veel goeds. Pluvius nam een dreigende houding aan, doch „Wat wijke of wank'le, de turner staat pal, „In 't hart overtuigd dat hij stand houden zal." Ook de muziek is voor geen kleintje (re gen) vervaard. Dies ging de voorgenomen propaganda marsch, welke reeds bij het beginpunt in de Bouwen Ewoudstraat veel kijkers trok, door. Vooraf gegaan door de V.T.V.-signaalaf- deeling onder den tamboermajoor Lam- brecht en het harmonie-gezelschap „Ons Genoegen" onder directie van kapelmeester de Rooij. zette zich om 12 uur een stoèt van circa 300 turnsters en turners met vaan dels en vlaggen vergezeld van het V.T.V.- bestuur met zijn voorzitter, den heer Lem mers, en geleid door directeur Molhoek, in beweging, waarna onder tromgeroffel en lustige harmonietonen een aanmerkelijk stadsdeel onder groote belangstelling werd doorgemarcheerd, aldus getuigend van een dracht, kracht, moed, ontwikkeling en vol harding, aldus den volke verkondigend „Het Vrank en het Vrij en het Vroom en het Vroed". Gedurende bijna den geheelen marsch bleef het gelukkig droog, alleen toen het parcours haast was afgelegd, zette de re gengever zijn dreigement in daden om en goot een flink k'.ets-buitje over den kleuri- gen, opgewekten stoet. Indien dit het voorteeken mag zijn van een stroom leden en donateurs èn voor de V.T.V. èn voor Ons Genoegen, dan is het doel van dezen propagandamarsch stellig bereikt. Vlissingsche Tooneelvereeniging „Koningin Wilhelmina' >,De Oude Vriendschap". Als voorlooper van de eigenlijke opening heeft deze vereeniging Zaterdag haar win terseizoen ingezet met een propaganda- feestavond, welke leden- en donateurswer ving beoogde, teneinde haar bestaanszeker heid op breedere basis te grondvesten, 't Is een leuke avond geworden, waarvoor veel belangstelling bestond. Het suggestieve or kest onder leiding van deD heer Charles Haaze verlokte de danslustigen tot offers aan Terpsichore, waarbij de be- en verlich tingsmogelijkheden de gezellige zaal in een sprookjessfeer hulden. Leden van „Konin gin Wilhelmina" gaven ter afwisseling ca- baretnummertjes ten beste, waarmede zij veel succes boekten. De geslaagde feest avond werd besloten mef" een geanimeerd bal met attracties, dat velen in prettige stemming tot in de kleine uurtjes bijeen hield. Concertgebouw. Duo De Ruijter. Werden de vele bezoekers van het se. amusante op Zaterdagavond teleurgesteld door het niet aanwezig zjn van de accor deon-virtuozen gebr. Cleiren, daar deze plotseling door ziekte verhinderd waren om op te treden (zij zijn nu voor 7 December a.s. geëngageerd), terwijl alle pogingen van de exploitanten-eigenaars om hun te doen vervangen schipbreuk hadden geleden, het duo De Ruijter, dat tot taak had met hen den avond te vullen, heeft nu alleen met zijn gezellig, afwisselend programma de aanwezigen opperbest geamuseerd en met zijn nummers een spontaan succes geoogst.. Het orkest onder leiding van Corns, van Beers, zorgde voor pittige, muziek, ook o-p het geanimeerde bal, dat den avond besloot. Geref. Vereeniging voor Drank bestrijding. Zaterdagmiddag vergaderde alhier in het lokaal .Vrouwenstraat de Zeeuwsche Bond van de Geref. Vereeniging voorDrankbe strijding. Alle aangesloten vereenigingen waren vertegenwoordigd. De vergadering werd door den voorzitter, den heer G. M. Feij te Middelburg, op de gebruikelijke wijze geopend, waarna de se cretaris, de heer Ringei.jerg te Zierikzee de notulen der laatst gehouden vergadering las, die onveranderd werden goedgekeurd. Na behandeling van enkele ingekomen stukken werd de ./invercampagne bespro ken. Besloten werd dat ieuere afdeeling in dezen winter zich speciaal op het huisbe zoek zou toeleggen. Voorts werd besproken raat toonde spreker aan, hoe de organisa tie der drankbestrijding groeien kan en ook hoe deze niet groeien kan. Verder gaf spre ker verschillende oorzaken aan, waardoor deze beweging, ook in Christelijke kringen, onbekend is om ten slotte op te wekken tot het verslag van den afgevaardigde naar de bondsvergadering, dit jaar te Rotterdam gehouden. Naar aanleiding hiervan werd eenigen tijd van gedachten gewisseld over het voorstel van den Zeeuwschen Bond in zake het aanschaffen van een film voor propagandistische ui üeinden, welk voor stel door die vergadering was verworpen. Hierna verareeg ds. Vreugdenhil van Meliskerke het woord tot het houden van zijn referaat, getiteld „Onbekend". Aan de hand van eenige onderdeelen van zijn rëfe- een moedig strijden voor het goed bestaans recht van deze organisatie. Een drietal der aanwezigen maakte van de gelegenheid gebruik bm met den inleider van gedachten te wisselen. De voorzitter bracht den inleider dank voor zijn onderwerp en sprak de hoop uit, dat de aanwezigen van het gehoorde ge bruik zullen maken als leidraad voor de te voeren wintercampagne. Besloten werd de volgende vergadering te Goes te houden. Na rondvraag eindigde ds. Kleisen met ■dankzegging. De storm. Gisteravond is plotseling een storm los gebroken, welke van orkaankracht was. Om ongeveer 6 uur kwam het Duitsche stoomschip „Ubena" van de Woermann-ljjn hier aan om passagier5* in te nemen. Door den zwaren storm is dit schip in den mond van de haven voor anker gekomen en wer den de ongeveer 30 passagiers en post met een sleepboot naar boord gebracht, waarna de „Ubena" om ongeveer 9 uur de reis naar Afrika heeft voortgezet. De mailboot „Prinses Juliana" moest ten gevolge van dèn storm, nadat het schip reeds op de haven was gekomen, deze we der verlaten en keerde later terug. De kracht van den storm was zoo buitenge woon groot dat bij het meren van het schip enkele trossen zijn afgebroken. In de stad heeft de storn slechts geringe schade aangericht. Enkele takken zijn af gewaaid en in de Weststraat werd een lan taarn afgerukt, terwijl enkele lichtleidin- gen zijn afgebroken. Scheepvaartberichten. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft op de Noordzee, ter hoogte van het lichtschip Wandelaar, een aanvaring plaats gehad tusschen het Grieksch s.s. „Eirini N. Fallia", dat van Vlissingen naar Alexandrië was vertrokken en het Engelsche s.s. „Sau- gar", dat op weg was naar Antwerpen. Het Grieksche stoomschip liep ernstige schade op aan stuurboordzijde, boven de waterlijn, en is, in afwachting van de te houden expertise, naar de reede van Vlis singen teruggebracht. Gisteravond is het schip weer naar zee vertrokken. Badhuis aan de Bonedijkestraat. Gedurende de week van 23 tot 28 Sep tember werden in het badhuis 384 baden g'enomen en wel 265 door heeren, 86 door dames en 33 door kinderen. MIDDELBURG De steigerrechten. Reeds enkele malen is n de vergadering der Provinciale Staten ter sprake gekomen de hinder, die het vreemdelingenbezoek aan Zeeland ondervindt van het heffen van steigerrechten door de provincie. Een frap pant staaltje daarvan vernamen wij. Een gezelschap leden van c m Vlaamschen Toe ristenbond bracht een bezoek aan Zuid- Beveland en maakte daarbij gebruik van den aanlegsteiger bij Katsche Veer. Men was nl„ uitgelokt door mooi weer, h~4 ka naal van Zuid-Beveland doorgevaren en zoo naar Katsche Veer. Zeer verbaasd was de leiding, toen na een bezoek aan Goes, terugkomende aan oe^ steiger 25.90 moest worden betaald, waarop men totaal niet gerekend had. Een verzoek om terugbetaling, dat is ingezon den, zal wel niet voor inwilliging in aan merking komen, doch het ware toch wel •jewenscht, dat de steigerknechts de leiding van zulke gezelschappen er voor het debar- keeren naar vroegen of zij van de bepalin gen betreffende het fteigerrecht op de noogte zijn. Het is wel een der factoren, di« kunnen dienen om ook voor Zeeland onderling /rij verkeer te krijgen, zooals men voor de bruggen over de groote rivie ren wil invoeren. Een honderdjarig jubileum. Te Middelburg viert men heden een za- kenjubüeum, dat ook buiten die gemeente zeker belangstelling zal inboezemen. Het is GOED VOOR MAAG EN TANDEN nl. 100 jaar geleden, dat de neer Emanuel Aron de Groot in e Beddewijkstraat een venduhuis begon en thans is het zijn ach terkleinzoon. de in de geheele provincie be kende heer I. P. J. de Groot, die nog steeds den scepter voert in het sedert 1871 tot dit doel aangekochte ci ingerichte huis Tholen in de Abdij. Gedurende viergeslachten heeft de fami lie De Groot op. dit gebied 'n grooten en goeden naam weten te vestigen en te be houden. Het heeft den heer De Groot heden niet .an belangstelling ontbroken en hedenmid- dig kwamen ter receptie o.a. vele advocaten en notarissen en hebben deze bij monde van den heer J. C. Paap te Vlissingen den heer De Groot 'n plaquette aangeboden. Aan da voorzijde staat 1835 September 1935. Ven dumeesters Emanuel Aron de Groot, geb. te 's-Gravenhage Juli 1797, gevestigd te Middelburg 1820 Izaak Emanuel de Groot geb. te Middelburg 19-1-1822 Machiel Izaak de Groot geb. te Middelburg 18-2- 1853 Izaak Philip Joël de Groot geb. 30-8- 1877. Aan de andere zijde staat het Nota rishuis eh onder in den wand de spreuk „Regte handen is regte wandel". Door den heer mr. P. Dieleman werd hierna een historisch overzicht van het venduhuis gegeven. Ned. Bond van Chr. Kantoor- en Handelsbedienden. Zaterdagmiddag was in den tuin van de sociëteit „St. Joris" te Middelburg een pro- paganda-samenkomst belegd, uitgaande van den Ned. Bond van Chr. Kantoor- en Han delsbedienden, waarbij de fluitclub „Julia na" haar medewerking verleende. De vergadering, welke onder leiding stond van het hoofdbestuurslid den heer J. M. Harthoorn, werd wegens de weersomstan digheden gehouden in een der bovenzalen van de sociëteit en was druk bezocht door leden der afdeelingen Middelburg, Vlissin gen en Goes. Als spreker trad op het hoofd- Destuurslid, de heer H. J. Vermeulen uit Amsterdam, met 't onderwerp „Gezegen de arbeid in crisistijd". Ds. J. W. Dippel, Ned. Herv. predikant te Middelburg, sprak nog een opwekkende rede uit. Na afloop der vergadering werden onder groote belangstelling de Abdijgebouwen be zichtigd. OOST- EN WEST-SOUBURG Schietwedstrijden van het Zeeuwsch Verband van den Bijz. Vryw. Landstorm. Op Woensdag 2 en Donderdag 3 October zullen door bovengenoemd Verband op de militaire schietbanen te West-Souburg schietwedstrijden worden gehouden. De muziekkapel van de marine te Vlis singen zal op het terrein deze wedstrijden opluisteren. De commissie bestaat uit de volgende heeren P. G. Laemoes, secretaris der Ge westelijk^ Landstormcommissie in Zeeland H. Bierman, aangewezen commandant van het Landstormkorps Zeeu sch Verband M. van der Beke Callenfels, voorzitter van de Kon. Scherpschuttersvereeniging „Vlis singen" P. J. Elout. voorzitter van de schietvereeniging „Domburg' S. de Roo, plaatselijk 'eider en instructeur te Vrouwe polder en J. W. Bommeljé, 't Zand, Kou- dekerke. R1TTHEM Bijzondere Vrijwillige Landstorm. Vrijdagavond hield de Bijzondere Vrijwil lige Landstorm een algemee-ne vergadering

Vlissingse Courant | 1935 | | pagina 1