500 DONDERDAG EERSTE BLAD NIEUWE BOEKEN Boekhandel D'HUI J, ■IVo.227! 73e Jaargang 1935 Uitgavefirma F. VAN DE VELDE Jr., Walstraat 58-80, Vlissingen. Telei. 10. Postrekening 86287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen Tlieuioe Kwartaal-Sibonnè's GRATIS STADS- EN PROVIMEUWS ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk f3.40. Voor de overige.landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. COU RANT ADVERTENTIEPRIJS: Van 15 regels f 1.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1 -5 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1 - 5 regels f 1.—alles bij vooruitbetaling gulden bij door een ongeluk. dood gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bi] verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN Bij HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „L)E NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS' Dit nummer bestaat uit 2 bladen ontvangen de in deze maand nog verschijnende nummers Alle abonné's der „Vlissingsche Courant" in het bezit van een polis, zijn overeenkomstig de betreffende bepalingen, gratis verzekerd tegen ongevallen. C. 'S. W. O. Emiel Hullebroeck. Als openingsavond voor het programma in het a.s. winterseizoen had de vereeniging C.K.W.O., getuige de bijvalsbetuigingen den geheelen avond, een goede keus gedaan met het doen optreden van den bekenden en ge- vierden Vlaamschen dichter-zanger Emiel Hullebroeck. De groote zaal van het Con certgebouw was gisteravond geheel gevuld en ook vanavond zal de belangstelling der leden niet minder zijn. De voorzitter, de heer J. Marijs, opende iop de gebruikelijke wijze en heette, na en kele zakelijke mededeelingen den Vlaam schen stamgenoot op hartelijke wijze wel kom, waarna de heer Hullebroeck, met ap plaus begroet in een inleidende toespraak mededeelde met zijn auditorium een zang reisje te willen maken door het Vlaamsche land, dat bij zeer velen onzer welbekend is, doch waarvan men niet genoeg tot in de diepte, de ziel van het Vlaamsche volk kan doordringen, om het des te beter te leeren kennen. En zoo is het dan ook den ganschen avond werkelijk geweest een genieten van het schoone Vlaamsche land, met zijn zin gende torens („Het liedje van den Beiaar dier"), de beroemde kantwerkkunst in bet oude Brugge („Vóór 't Kantkussen"), de ongerepte kinderweelde („Moederke Al leen"), het leutige studentenleven („Testa ment van een student"), het leven ten plat- tenlande („Brief uit Frankrijk") en en kele oud-Vlaamsche liedekens als „Klaes die sprak zijn moeder aen". Op smaakvolle wijze leidde de zanger zijn liederen bij het publiek in, waarvan meerdere refreintjes door allen werden mee gezongen. Na de pauze zong de heer Hullebroeck uitsluitend liederen, welke door de aanwe zigen waren verzocht, o.a. „Hemelhuis", ,,'t Mazeurken", „Lapper Krispijn" ('t laat ste vers gebiseerd tot volkomen genoegdoe ning van de dames), „Tineke van Heule". dit laatste door allen meegezongen. Natuurlijk ontbrak niet het forsche „de Blauwvoet", deze strijdkreet van de Vlaam sche voorouders uit vroegere eeuwen, waar in de zanger zijn geheele ziel tot uiting bracht. De avond werd be doten met het door den heer Hullebroeck zingen van „de Vlaamsche Leeuw", staande aangehoord en het door allen meegezongen „Mijn Schild ende Betrouwen". Door herhaalde bijvalsbetuigingen gaf men blijk van zijn groote ingenomenheid met hetgeen door den Vlaamschen zanger Werd ten beste gegeven. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Met de „Hertog Hendrik" naar de mari- he-manoeuvres Kapitein ter zee Fürstner speurt den horizon afde uitkijk de scheepskapel in actie Maandagplunje Wasschen. Generaal Snijders spreekt ka pitein Versteegh toe bij zijn vertrek naar Indië, waar hij chef van den vliegdienst der K.N.I.L.M. zal worden. Een huwelijk in society-kringen. Prof. dr. Vening Mei- nesz, die de werelreis met de K XVIII mee maakte en dezer dagen repatrieerde, neemt afscheid van kapitein Keijn van de „Tajan- doen", De resten van den militairen Fok kerjager D 16, die op de Leusderheide ver nield, werd, w.orden opgeruimd. Het sluit stuk in de brug over de Lek bij Vianen wordt aangebracht. Spoorwagens be stemd voor Buenos-Ayres worden in het stoomschip „Montferland" van den Kon. Holl. Lloyd ingeladen. Amsterdamsche studenten maken een propagandatocht ten bate van den verkoop van de zomerpostze- gels. De Rotterdamsche politiesportver- eeniging houdt wielerwedstrijden op Wou- denstein. Een orgelconcert. Donderdag 3 October, des avonds 8.15 uur, zal een orgelbespeling in de Jacobs- kerk gegeven worden door den heer Bern. ten Cate, met medewerking van mevr. SpaandermanTaat, zang, en den heer Edw. Batten, viool. Uitgevoerd worden, werken van Bach, Handel, Corelli, enz. Tooneeluitvoering „Koningin Wilhelmina". Bovengenoemde vereeniging zal het sei zoen openen met een buitengewonen feest avond welke Zaterdag a.s. gegeven wordt in „de Oude Vriendschap". Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar de in dit nummer voorkomende advertentie. MIDDELBURG Het uitdiepen der vesten. Op 16 Mei 1934 besloot de gemeenteraad te Middelburg een crediet beschikbaar te stellen van 113.000 voor het in werkver schaffing doen uitdiepen van de vesten. Het bedrag was samengesteld uit ,63.000 voor „arbeidsloonen c.a." waarin Rijkssubsidie werd ontvangen, 44.500 „andere kosten" en 5000 als „omslag voor den. dienst van Gemeentewerken' - Op 5 September jl. was van de som van 63.500 reeds 62.700 uit gegeven, zoodat op dien datum nog slechts een bedrag van 800 beschikbaar was. Om het werk te voltooien zal nog ongeveer ZV2 maand moeten worden doorgewerkt. In overleg met den dienst van Gemeentewer ken, heeft de directie der Ned. Heide Maat schappij een aanvullingsbegrooting opge maakt en daaruit blijkt dat nog 23.500 zal noodig zijn, waarop evenwel in mindering komt de vermelde 800, zoodat uiteindelijk met 22.700 kan worden volstaan. Dit betreft uitsluitend arbeidsloonen enz., waarin de gebruikelijke rijkssubsidie, door B. en W. geraamd op 77.3 zal kunnen worden ontvangen, zoodat voor rekening van de gemeente blijft 5152.90. In ver band met een en ander stellen B. en W. den raad voor hen een aanvullingscrediet van 22.700 te verleenen. Dekking voor deze som is gevonden door een overeenkomstige verlaging van den post voor steunverle ning aan werkloozen. B. en W. vertrouwen hoewel zij dat niet met absolute zeker heid kunnen zeggm dat bedoelde post na de verlaging voldoende zal zijn om de nog noodige uitgaven te kunen bestrijden. Ove rigens kunnen B. en W. daaraan nog toe voegen, dat op dit oogenblik op de begroo ting geen andere dekkingsmiddelen voor het benoodigde aanvullingscrediet aanwezig zijn. Tenslotte deelen B. en W. nog mede, dat naar reeds thans bekend is, ook de post „andere kosten", omvattende „materialen c.a." aanzienlijk zal worden overschreden. Daar de overschrijding evenwel thans niet met juistheid is te bepalen, zullen B. en W. daaromtrent, nada.t het werk geheel zal zijn gereed gekomen, een nader voorstel doen, waarbij dan tevens onder de oogen zal zijn te zien, welk gedeelte van die over schrijding ten laste van den kapitaal dienst zal behooren te worden gebracht, en welk bedrag op den gewonen dienst der begroo ting zal behooren te drukken. DOMBURG De „Kalba". De „Kalba" zit nog steeds op het Dom- burgsche strand. Het afbrengen was tot nog toe niet mogelyk. Misschien dat dit Zater dag a.s. zal gelukken, dan is het spring vloed. Begrooting van het Verkeersfonds voor 1936. Aan het thans ingediende wetsontwerp vaststelling van de begrooting van het Ver keersfonds voor 1936, is wat betreft de pro vincie Zeeland het volgende ontleend Het bedrag van het volgende werk, dat op den gewonen dienst der verkeersfonds- begrooting voor 1935 uitgetrokken werd, komt niet meer in die voor 1936 voor Voor werken aan de kanaalhaven te Sluiskil 60.000, verder geheel uit het werkfonds te financieren. Van, de begrooting Hoofdstuk IX zijn overgebracht naar de ontwerp-verkeersbe- grooting de volgende posten Baggerwerken in Sardijngeul en Veergat en werken te Veere 51.500 werken in de haven, te Veere 33.000. Onderhoud en verbetering van het kanaal door Zuid-Beveland. In 1934 werd de zijha ven te Hansweert door het wegruimen van een dam weder toegankelijk gemaakt, in hoofdzaak om te dienen als ligplaats van met benzine en stookolie geladen schepen. Groote schepen kunnen daarin echter slechts een veilige ligplaats vinden als vier meerstoelen worden aangebracht. Een be drag van 13.500 wordt voor dit doel aan gevraagd. Er wordt 25.000 voor begin uitvoering veerhavens in den Perkpolder en onder Kruiningen aangevraagd. De weg KruiningenHansweertWals oordenHulst-grens, sluit bij Hansweert en Walsoorden aan aan de provinciale veer- verbinding over de Westerschelde. De pro vincie heeft een belangrijke verbetering in den veerdienst aangebracht door het in dienst stellen van ruime veerbooten met koplading. Deze kunnen echter slechts dan tot hun recht komen, als daarbij passende aanleginrichtingen worden gemaakt. De thans bestaande aanlegponten in de bui tenhaven van het kanaal door Zuid-Beve land te Hansweert en de aanlegsteiger te Walsoorden voldoen niet aan de te stellen eischen en kunnen niet daarnaar worden gewijzigd. Bovendien ondervinden de vaar tuigen, die den veerdienst verrichten, hin der van de schepen, die zich in de huiten- haven moeten bewegen. Voor een zoo snel mogelijke vèerverbin- ding tusschen Oostelijk Zeeuwsch-Vlaande- ren en het overige deel van Nederland is een zoo kort mogelijk veertraject aange wezen. Als eindpunt van den weg Kruiningen HansweertWalsoordenHulst-grens zijn op Zuid-Bevelanden in Zeeuwsch-Vlaande ren nieuwe veerhavens ontworpen nabij Kruiningen en in den Perkpolder, voorzien van aanleginrichtingen voor koplading, ter vervanging van de aanleginrichtingen te Hansweert en te Walsoorden. Ged. Staten van Zeelang stemmen met de plannen in. De kosten der werken worden geraamd op 1.100.000. Het ligt in het voornemen de werken zoo mogelijk in de werkverruiming te doen uit voeren. De uitkeering aan de provincie Zeeland over 1934 bedraagt 394.894. Onder het hoofdstuk luchtvaart wordt de post „Materieele behoeften en ove rige uitgaven van den luchtvaartdienst en den berichtendienst" 68.233 hooger ge raamd dan in 1935 o.a. in verband met noodzakelijke voorzieningen op het lucht vaartterrein Vlissingen, verband houdende met de toeneming van het luchtverkeer cp dat terrein, dat noch wat vorm en grootte, noch wat inrichting betreft, geacht kan worden aan de eischen mede met betrek king tot de veiligheid te voldoen. Hieronder volgen eenige begrootmgspos- ten, ontleend aan den uitgewerkten en toe lichtenden staat 22.500 voor het vervangen van een stei ger en plankier in de stadshaven te Veere door een ijzeren beschoeiing 7500 voor het vernieuwen van de vcetbeschoeiing aan den teen der steenglooiing ten westen van het Blauwhoofd in de Stadshaven te Veere 13.500 voor het maken van meerstoelen in de zijhaven te Hansweertj 10.000 voir vernieuwing van eenige drijfkisten van de noordponton in de buitenhaven te Vlissin gen 160.000 voor grondaankoop enz. weg- vak KruiningenGoes 65.000 voor grondaankoop voor wegverlegging Steen bergenSt. Philipsland 24.225 als bij drage aan de gemeente Sluis in de kosten van verbetering van de traverse door Sluis. Van de kapitaalsuitgaven verdient nog de volgende post vermelding 200.000 voor verhooging en wijziging van de spoor wegbrug over het kanaal door Zuid-Beve land bij Vlake. Besmettelijke ziekten. In de week van 15 tot en met 21 Septem ber zijn in onze provincie voorgekomen 5 gevallen van roodvonk, nl. 1 in ieder der gemeenten Hontenisse, Kapelle, Oost- en West-Souburg, Vlissingen en Westdorpe. MARINE EN LEGER Mutaties bij de marine. By beschikking van den mester van defensie a.i. is met 2 October de luitenant ter zee der le klasse E. J. Borgesius ge plaatst te 's-Gravenhage bij het departe ment van defensie de officier van gezond heid der le klasse H. L. de Grave geplaatst a.b. van Hr. Ms. wachtschip te Willems oord met 1 October de officier van ge die ieders belangstelling vragen Lubinski „Abessinië", ingen. 1.50, geb. 2.25. v. Harinxma thoe Slooten „Dwars door Abessinië" ingen. 2.90, geb. 3.90. Zischka: „Jajan - Wereldveroveraar" geb. 3.90. Allen: „De eenzame Tweelingbroeder", geb. 3.90. Lode Zielens „Nu begint het leven", geb. 3.50. Renes-Boldingh „Bandjir"geb. 2.90. Arme de Vries „Bartje" (enkele door den auteur gesigneerde exemplaren) geb. 2.90. Tel. 348. Badhuisstraat 15. zondheid le klasse P. G. Walma v. d. Mo len geplaatst bij de marinekazerne te Wil lemsoord de officier van gezondheid 2e klasse T. A. de Haan geplaatst a.b. van Hr. Ms. „Van Ghent" de officier van ge zondheid 2e klasse F. J. J. Lambooy ge plaatst a.b. van Hr. Ms. „Gelderland". De marine-oefeningen bij het zeegat van Den Helder. De storm hield gisteren den geheelen ochtend en middag aan, zoodat met de schietoefeningen ook de kruiser-manoeuvre moest worden uitgesteld. De schietoefening is nu bepaald op Don derdagochtend, de kruiser-oefening op Don derdagmiddag en -nacht. Men hoopt dat dan de elementen minder onverzettelijk zullen zijn. In het rapport wordt ,o.a. het volgende gemeld .Torpedoboot G 15 te 8 uur vernie tigd door mijntreffer bij poging om Veere- gat binnen te dringen. Op achermidüag kwamen alle onderzee booten ten aanval. Twee, nl. O 12 én O 13, lanceerden werkelijk. Van de eerste ging schot rakelings achter mijnenlegger, va'.i de tweede kon dubbelschot ontweken wor den door koersverandering doel. O 15 en O 14 schijnlanceeringen. Eerste behaalde treffer op mijnenlegger, G 14 miste doel". De legeroefeningen geëindigd. De commandant van het veldleger heeft gisteren de volgende dagorder bekend ge maakt „Bij den afloop van de onder mijne lei ding en toezicht gehouden oefeningen be tuig ik mijn bijzondere tevredenheid aan alie daaraan deelgenomen hebbende troepen voor hunne houding, tucht en uithoudings- vei mogen gedurende de van hun gevergde vermoeiende verrichtingen. De omstandigheid, dat het H. M. de Ko ningin, vergezeld van H.K.H. Prinses Juli ana, behaagd heeft tot tweemaal toe Hoogstderzelver langdurige en ingaande belangstelling in de door het veldleger ge houden oefeningen te betoonen, zal den troepen een aanspo-ing te zijn op den inge slagen weg voort te gaan en zich 't vertrou- den, dat door H. M. de Koningin en de Natie in het leger gesteld wordt, steeds meer waardig te toonen. Leve de Koningin Leve Prinses .Tuliana Overplaatsingen. Bij Kon. besluit is met ingang van 1 October overgeplaatst I. bij het regiment grenadiers de reserve le luitenant P. Dregmans van het 3de reg. inf. II. bij het regiment jagers de reserve-kapitein H. J. M. Loeff, de reserve le luitenant J. M. I. J. Haan en de reserve 2e luitenant J. J. van Herwijnen, allen van het 3e reg. inf. KERK- EN SCHOOLNIEUWS Geref. Kerk te Wissekerke weer eigen predikant. Bij de Gereformeerde kerk te Wissekerke. die de laatste 55 jaar geen eigen predikant heeft gehad, heeft ds. Van Zuiien, na be vestiging door ds. v. d. Ende van Kamper land, zijn intrede gedaan met een preek naar aanleiding van Rom. 1 5. Examens. Voor het examen als machinist diploma B, theoretisch gedeelte, zijn geslaagd de heeren G. J. de Graag, J. Herman en P. L. Steendam, leerlingen der De Ruyterschool RECHTSZAKEN Kantongerecht te Middelburg. De Kantonrechter te Middemurg heeft veroordeeld wegens 's Avonds fietsen zonder licht en (of) zonder rood achterlicht of reflector.; J. H. WITTE SPATBORDEN. Straks, op den eersten Maandag van ~>ber, Betaamt den braven fietser weer eens iets, Dan mag hij zich niet zonder reden vragen: O help, wat hangt er nu weei aan mijn fiets, Dan moet zijn spatbord witgelakt verschijnen, Dan krijgt zijn stalen ros een witten staart, Opdat hij niet door 't duister wordt verzwolgen, En hem een achteraanval wordt bespaard. Ik heb wel zelden in mijn heele leven, Iets leelijkers dan dezen staart ontmoet. Maar als het ons meer veiligheid kan geven, Wordt zooiets lcclijks zelfs weer schoon en goed. 11: weet niet wat de fietser moet beginnen Wiens racemachine nooit een spatbord had, Krijgt hij straks bij de wet soms een wit voetje, Of wordt zijn rug met witte verf beklad Hoe dit ook zij, u mag er wel aan denken, Dat zich uw fiets straks in den staat bevindt, Vereischt bij wet, zoodat de autorijder U 's avonds eert als graag „geziene" vrind. Die witte staart mag dan niet sierlijk wezen, En weer een last om aan te brengen, maar Gy hebt ook voortaan niet zooveel te vreezen En bijna (witte) lak aan het gevaar. („Utr. Dagblad"). P. GASUS. Koudekerke 5 of 3 d. h„ Ja. W. te Seroos- kerke 1 of 1 d. h. Rijden met een motorrijtuig zonder vol doende remmen L. de K. te Middelburg, 5 of 3 d. h. Met een rijwiel of motorrijtuig rijden op zoodanige wijze en (of) met zoodanige snelheid dat de vrijheid en (of) de veilig heid van het verkeer wordt belemmerd en (of) in gevaar gebracht P. J. S. te Kou dekerke 10 of 5 d. h.. A. F. V. te O. en W. Souburg 5 of 3 d. h. Overtreding Arbeidswet D. de K. te N. en St. Joosland 1 of 1 d. h. W. P. v. a. L. te Vlissingen 3 maal 3 of 3 maal 3 d. h. Zonder vergunning over de kanaalgron- den met een voertuig rijden J. H. te Vlis singen 5 of 3 d. n. Overtreding ventverbod te Vlissingen J. V. te Goes 2 of 1 d. h. Te Goes vee op de openbare gronden la ten losloopen P. B. te Goes 3 of 2 d. n. Te Koudekerke zich door een in bewe ging zijnd voertuig laten voorttrekken J. v. S. te Vlissingen 1 of 1 d. h. AANBESTEDINGEN Aanbesteding landhuis ie Koudekerke. Door den architect Bruynooge is aanbe steed het bouwen van een landhuis aan de Vlissingsche itraat te Koudekerke. Ingeschreven voor perceel 1, metsel- en timmerwerk, door B. J. N. Schmelzer. Vlis singen, 3497 C. Vaes en Zoon, Souburg, 3640. Perceel 2 Geen inschrijvers, ijzer-, lood- en zinkwerk. 3e perceel, schilderwerk, door P. A. Gil- Lissen, Vlissingen, 352 J. de Marée, Vlis singen, 365. 4e perceel, electriciteit, geen inschrijvers. In massa J. Huijsman, Koudekerke, 4299 B. J. N. Schmelzer, Vlissingen, 4368 J van Lare, Schoondijke, f 4381 F. Warren, Vlissingen, 4387 W. v. d. Woestijne, Oostkapolle, 4852. LUCHTVAART De luchttrein te Moskou. Het vliegtuig, dat de zweefvliegtuigen op sleeptouw heeft, is uit Koktebel (Krimi te Moskou aangekomen, een afstand van 1524 K.M. Dit traject werd in een stuk afgelegd in 8 uur en 10 minuten. Onderweg is het vliegtuig twee malen „bijgevuld",

Vlissingse Courant | 1935 | | pagina 1