j» 500 309 25 PALMOLIVE WOENSDAQ EERSTE BLAD ♦♦♦kan een rijwiel en 500 %m waard zijn! iNo.226' 173e Jaargang 1935 UitgaveFirma F. VAN IE VELDE Jr., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telei. 10. Postrekening 88287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen Kioariaat-Mbonné's GRATIS STADS- EN PR0VINC1ENIEUWS méér dan zeep.... een schoonheidsmiddel! BUITENLAND COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 15 regels f 1.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1 -5 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1-5 regels f 1.alles bij vooruitbetaling De abonrié's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikte heid tot werken. gulden bij door een ongeluk. dood gulden bij verlies van een hand, voet of oog. 'gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen ontvangen de in deze maand nog verschijnende nummers Alle abonné's der „Vlissingsche Courant" in het bezit van een. polis, zijn overeenkomstig de betreffende bepalingen, gratis verzekerd tegen ongevallen. Causerie Han Hollander. Zaterdag 12 October a.s. zal de bekende A.V.R.O.-sportreporter, de heer Han Hol lander, voor de vereeniging „Rijwielpad Walcheren" een causerie houden met tot onderwerp „Voor en achter de Radio-micro foon". De heer Hollander zal, naar wij uit goede bron vernemen, op zijn bekende vlotte wijze vertellen over zijn talrijke ervaringen voor de radio-microfoon. Het behoeft geen betoog, dat dit voor Vlissingen een evenement zal worden en dat vele van zi;n talrijke luisteraars, die hem door zijn interland-wedstrijden-versla- gen geregeld volgen, nu voor deze unieke gelegenheid om hem ook eens van dichtbij te kunnen aanschouwen en hooren, natuur lijk gretig gebruik zullen maken. Bij voor baat kunnen wij de „Vereeniging Rijwiel pad Walcheren" dan ook reeds een succes vollen avond voorspellen. Vlissingsche Speeltuinvereeniging. Bovengenoemde vereeniging houdt Zater dagavond 28 (September a.s. een feestavond in hotel „Britannia", met medewerking van „The Minstrels" en Jacq.de Cohinck's- en semble. Voor verdere bijzonderheden verwijzen w\j naar achterstaande advertentie. Een soïrée-amusante. Zaterdag a.s. zullen in het Concertge bouw, des avonds 8 uur, optreden de accor deonisten G'ebr. Cleiren, terwijl tevens me dewerking zal worden verleend door het duo De Ruyter. Men zie verder de in dit nummer voor komende advertentie. Een schip op de Westerscheldé gezonken. Het Belgische sleepschip „Celienne", schipper Michiels, geladen met tarwe en op weg van Antwerpen naar Rotterdam, is hedenmorgen,tengevolge van het stormweer volgeloopen en bij Saeftinge op de Wester- schelde gezonken. De bemanning de schip per en zijn knecht, is door de sleepboot „Dordrecht" gered en te Hansweert aan wal gebracht. De defensiebegrooting voor 1936. Op de defensiebegrooting voor 1936 is 6085 (in 1935 6325) uitgetrokken voer onderhoud en herstelling van militaire ge bouwen en werken te Middelburg 625 voor verving, 2700 voor onderhoud, 2760 voor herstellingen en voorzieningen). Voor onderhoud'en herstelling van mili taire gebouwen en werken te Terneuzen en te Ellewoutsdijk wordt aangevraagd 1575 (voor 1935 werd toegestaan 885) namelijk 100 voor verving, 300 voor onderhoud, 1175 voor herstellingen en voorzieningen. Voor onderhoud en herstelling van mili taire gebouwen en winkels te Vlissingen, waarvoor over 1935 9350 werd toegestaan, wordt thans 10845 aangevraagd 800 voor verving, f- 3150 voor onderhoud, 6895 voor herstellingen en voorzieningen. Onder den post „Aanbouw bij en in ber langrijke mate wijzigen van gebouwen, ter reinen en wateren" (totaal 400.000, tegen 150.000 in 1935) komt voor 3800 voor het verbeteren van de keukenini'ichting in üe bomvrije kazerne te Vlissingen. Voor huur van gebouwen voor den mili tairen dienst te Middelburg wordt 395 ge waagd. Begrooting van waterstaat. De begrooting van het departement van waterstaat heeft door de instelling van het verkeér'sfonds, veel van haar belangrijkheid ingeboet, daar dé voornaamste posten naar de begrooting vandit fonds zijn overge bracht. Enkele cijfers der waterstaatsbegrooting verdienen niettemin vermelding. Ten opzich te van de'begrooting1 voor 1935 zijn op de begrooting .voor 1936, die in dën gewonen^ diénst een eindcijfer van 50.573.300 tooriV o.a. de volgende besparingen verkregen: bij-' drage caiamiteuze polders van 4 op 3 tob teruggebracht, winter- en stormschade van 3 op 2 ton, bijdrage afwatering Zeeüwöch- Vlaanderen 123.000 is restant en vervalt dus. Totaal 623.000. Voorts zijn eenige uitgaven, die voor 1935. nog in de begrooting van waterstaat waren opgenomen, naar de verkeersfondsbegroo- ting overgebracht. De voornaamste daarvan is o.a. de volgende, het daarbij vermelde bedrag was voor 1935 uitgetrokken bag- gerwerken in Sardijngeul en Veergat en werken te Veere en in de haven aldaar' 54.600. Totaal 107.500. Het eindcijfer der afdeeling waterstaat' wordt op deze wijze in totaal met f 730.500 verlaagd.Daarentegen moest 425.141 meer voor rente en aflossing worden uitge trokken. De verlaging is dus 305.359. Het eindcijfer dezer afdeeling bedroeg echter voor 1935 6.580.517 voor 1936 bedraagt het 5.945.470 of 635.047 min der, zoodat uit anderen hoofde nog 329.688 is bespaard. MIDDELBURG Molenwaterconcert. Vrijdagavond geeft 't Middelburgsch mu ziekkorps het laatste concert in dit seizoen op het Molenwater. KOUDEKERKE Inbraak. Daders door marechaussee tot bekentenis gebracht. Toen een aan den Nieuwen Vlissingschen weg alleenwonende weduwe Vrijdagavond omstreeks tien uur 's avonds thuis kwam, bleek, dat ongenoode gasten een bezoek aan haar woning haaden gebracht. Na aangifte bij den gemeente-veldwach ter van 't Zand die de medewerking inriep van de maréchaussée uit Vlissingen, werd onmiddellijk een uitgebreid en doortastend onderzoek ingesteld, dat tot gevolg had, dat de drie daders, afkomstig uit: Middelburg, tot bekentenis werden gebracht. Het flinke optreden van voornoemde po- litie-ambtenaren zal zonder twijfel alge-- meene instemming wekken. SLUIS Kantwerkschool. De Koninklijke Kantwerkschool „Konin gin Sophie der Nederlanden" te Sluis is tij delijk opgeheven wegens gebrek aan leer lingen. GOES Arbitrage opgelegd. De minister van landbouw en visscherij heeft aan een aantal landbouwers op Zuid- Beveland en op Schouwen en Duiveland, die georganiseerd zijn bij de Landbouw-Crisis- Organisatie voor Zeeland, arbitrage opge legd inzake de vaststelling van de arbeids voorwaarden der bij hen werkzame landar beiders. Tot arbiters zijn benoemd voor Zuid-Be veland prof. mr. P. S. Gerbrandy te Am sterdam en voor Schouwen en Duiveland prof. dr. G. Minderhoud te Wageningen. De winkelweek. De opening van de winkelweek, te Goes, welke ter gelegenheid van de fruittentoon- stelling wordt gehouden, zal Vrijdagavond a.s. plaats hebben. Des avonds te half acht heeft ten stadhuize de officieele ontvangst van het comité door het gemeentebestuur plaats. Te acht uur vangt de wandeling aan, die het comité met Burg. en Weth door de stad zal maken, waarbij beide mu ziekkorpsen hun medewerking verleenen teneinde de winkel-étalages te bezichtigen Op hetzelfde uur zal op de Groote Markt de lichtreclame van de P.Z.E.M. worden ontstoken. Het carillon in de nachtelyke uren. Het bestuur van Vreemdelingenverkeer heeft in een schrijven aan het gemeente-; bestuur gewezen op de klachten, welke niet-stadgenooten., die in hotels of bij fa milie logeeren, voortdurend uiten over den hinder, ondervonden door het carillonspei in de nachtelijke uren. Verzocht wordt, om, evenals in andere plaatsen o.a. te Mid delburg des nachts het carillon buiten werking te stellen. Stormschade aan boomgaarden in Zeeuwsch-Vlaanderen. Het blijkt thans, dat door den storm der vorige week grootere schade aan de vrucht- boomen in Zeeuwsch-Vlaanderen is toege bracht, dan aanvankelijk gemeend werd. Slechts weinig rijp fruit is aan de bóomen blijven hangen het grootste gedeelte is overal afgewaaid. Voor wintervoorraad is er dan ook weinig meer overgebleven en deze zal dan ook waarschijnlijk wel zeer duur worden. Het afgevallen en daardoor gekwetste fruit is daarentegen thans zeer goedkoop in deze streek. AANBESTEDINGEN Namens den hoof ingenieur-directeur van dén rijkswaterstaat te Middelburg is heden morgen aanbesteed het vernieuwen van brug no. 9 over de rijkswaterleiding bewes ten het kanaal van Terneuzen te Sluiskil, raming 3200. Ingeschreven kon worden bij gebruik van Nederlandsch cement dan wel bij dat van buitenlandsch. Zij die slechts één bedrag opgaven, maakten geen onder scheid. Inschrijvers L. P. Korstanje, Wemeldin- ge 3390 en 3360 J. M. Dekker, Rotter dam 3345 en 3295 J. Vereijke, Elle woutsdijk 3259 en 3219 L. J. Dekker, Veere 3257 en 3017 N.V. Visser en Smit's Aannemersbedrijf, Papendrecht 3222 P. Dees, Neuzen en J. de Maagd, Hontenisse 3148 D. Hofman Pzn., Slie- drecht 3120 W. Nooriand's Aannemers bedrijf, Wolfaartsdijk 2930 en 2880 G. A. v. d. Straaten, Neuzen 2735 A. van Sabben, Axel 2710 eb 2680. LUCHTVAART Wordt Steensma K.L.M.-vlieger Naar „de Tel." verneemt, behoort ser geant-vlieger C. Chr. Steensma, die Maan dag bij het vliegongeval met zijn jachttoe- stel op de Leusder heide zooveel tegen woordigheid van geest aan den dag legde, tot de candidaten van Soesterberg, welke bij de K.L.M. solliciteerden om opgeleid te worden tot verkeersvlieger. Hoewel deze opleiding reeds October a.s. begint, is er nóg geen beslissing genomen. Doch de heer Steensma maakt, vooral na zijn bewijs van kalm overleg op het oogenblik van levens gevaar, een goede kans, zich een plaats in geruimd te zien in de rijen der K.L.M.- piloten. Bombardementsvliegtuig verbetert internationale records. Een bombardementsvliegtuig, bestuurd door kolonel Bisco en kapitein Castellani, heeft op een circuit van 500 K.M. de vol gende internationale records verbeterd Het snelheidsrecord over 1000 K.M. met een vracht van 500 kilo met een gemiddel de van 390 km/uur. Desnelheidsrecords over 1000 K.M. met een vracht van 1000 en 2000 kilo, met een gemiddelde snelheid van 380 km/uur. De oude records werden respectievelijk gehouden door den Duitscherx;Heinkel met een gemiddelde van 347 km/uur en een Amerikaan met een gemiddelde van 307 km/uur. Het toestel verbeterde eveneens het in ternationaal snelheidsrecord over 2000 K.M. met een lading van 500, 1000 en 2000 K.G. met een gemiddelde van 380 km/uur. De laatste ronde van het circuit werd afgelegd met een gemiddelde van 400 km/uur. Vliegbooten voor Imperial Airways. Vele jaren hebben de burgerluchtvaart maatschappijen de vliegboot sceptisch be keken. Imperial Airways, de Engelsche luchtvaartmaatschappij, exploiteerde er een paar, ook de Air Prance vloog er mee in de Middellandsche Zee en op de Zuidelijke route over den Oceaan, de Deutsche Luft hansa had Dorniers voor dat traject, maar groot was de belangstelling niet. In ons land was ze theoretisch. Toen heeft Amerika, voor zijn Pacifie- plannen, de Sikorsky S 42 gebouwd, de groote klippers voor de Caraibische Zee en den Oceaan. Daarna is de Glenn Martin boot gekomen, en de kleinere Sikorsky S 42, Frankrijk zette nieuwe booten op stapel, o.a. de Lieutenant de Vaisseau Paris. Pein zend over Oceaanverkeer kwamen allen op de vliegboot. De bereikte resultaten opeu- den perspectieven voor andere lijnen. Zoo overweegt de Engelsche Imperia] Airways vliegbooten in te zetten langs de kust van Oost-Afrikavan Alexandrië Iri den grooten Palmolive-wedstrijd moet dagelijks een Pengers- rijwiel ter waarde van f 39.50 (of in contanten f 35.-) worden gewonnen. Bovendien worden 50 waardevolle extra prijzen per dag toegekend. Koop 3 stukken Palmolive zeep en schrijf ons op gewoon briefpapier of op een speciaal inschrijf-formulier -met niet meer dan 30 woorden waarom U Palmolive zeep verkiest 1 Deze wedstrijd heeft tot doel nieuwe verbrui kers voor Palmolive zeep te winnen - de schoonheidszeep die bereid wordt uit olijf- en palmoliën. Deze oliën zijn de beste natuurlijke cosmetische middelen. De drie stukken zeep die U gebruikt om aan den wedstrijd mee te doen zullen er aanmer kelijk toe bijdragen dat Uw teint haar natuur lijke schoonheid behoudt. Bovendien kan Uw inzending één van de dage lijks beschikbaar gestelde Fongers rijwielen of extra prijzen winnen en ééns per maand een Hoofdprijs van f 500.- Is dit niet de moeite waard? Dagelijks 51 winnaars. Stel dus niet uit - koop nu Uw 3 stukken Palmolive en beantwoord boven staande vraag. Zend zoo dikwijls in als U wenscht. doch voeg bij ieder antwoord 3 zwarte banden van de Palmolive zeep verpakking. langs den Nijl naar Dar es Salaam-Beira Laurehzo Marques naar Durban, waar in 1937 de Zuid-Afrikaansche luchtvaartmaat schappij aansluiting geven wil op den En- gelschen dienst. Verder is de maatschappij van plan de lijn SingaporePort Darwin met water-, vliegtuigen te gaan vliegen. En dan zijn ér nog andere plannen, getuige de verkenning door militaire vliegbooten van de all-red- airline, d.i. een luchtlijn uitsluitend langs Engelsche steunpunten. De „Daily Telegraph" meldt thans, dat ImperialAirways een aantal vliegbooten heeft besteld, die een snelheid moeten halen van omstreeks 320 km/h., met een actie radius van 2400 K.M. Het model zou een eendekker zgn met vier motoren. De vlucht wordt opgegeven als 34 M., de lengte als 26 M. Afgeladen zou de boot 17% ton gaan wegen, waarvan 3y2 tot 5 ton voor passa giers,- mail en vracht. In het voorste deel der boot zijn twee dekken ontworpen, het onderste voor de passagiers. Wanneer de cijfers van het Engelsche blad juist zijn is het laadvermogen niet erg groot. Maar of ze juist zijn? DE KERKELIJKE KWESTIE IN DUITSCHLAND. De Evangelische Kerkbode is door de Gestapo van Speier in het Rijnland in be slag genomen, wegens de publicatie van artikelen over de ras-kwestie. Verder deelt de correspondent van Reuter mede, dat Richard Saai van de beroemde kathedraal van Wurzburg is gearresteerd en in „schutzhaft" is geplaatst. Saai is hoofdredacteur van. het katholie ke kerkelijke weekblad en een groote me nigte demonstreerde voor de drukkerij, waar het blad wordt gedrukt. De leiders van de demonstranten lazen stukken uit het blad voor. De gevoelens van Saai worden als or-Germaansch be schouwd en schadelijk voci den staat. De cemonstranten eischten dat Saai ver plaatst zou worden en hierop werd hij ge arresteerd. KONING LEOPOLD HEEFT ZIJN WERK HERVAT. De Brusselsche correspondent van „de Tel." meldt Koning Leopold heeft heden in het paleis te Brussel zijn gewone werk hervat rap porten naleze: audiënties verleenen, re- geeringskwesties behandelen. Maandag avond is hij met koningin Elisabeth uit Beieren te Brussel teruggekeerd. Een korte rustpauze na de bovenmen- schelgk- inspanning der fatale dagen is weer ten einde, het leven gaat door. Gedu rende een achtta'. dagen heeft hij, vergezeld van koningin Elisabeth, doorgebracht bij zijn grootmoeder en oom uit Beier 3n, een tak der koninklijke familie, die zich in de zware uren van kort geleden vol bijzondere attenties en zeel troostend heeft betoond. Koning Leopold heeft in de Beiersche bergen bij een broer van koningin Elisa beth, een familie-genegenheid teruggevon den, die door geen enkele politieke gebeur tenis ooit werd verzwakt. Iemand, die in aa -we relatie tot de hof houding staat verklaarde mij. dat de koning echter bovenal troost en steun vindt bg

Vlissingse Courant | 1935 | | pagina 1