500 25 OFFIE f VRIJDAG EERSTE BLAD «kYSENDYK GEEL HEI» NO. 333 73e Jaargang 1935 UitgaveFirma F. VAM DE VELDE Jr., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telei. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen STADS- EN PROVINCIENIEUWS Het Italiaausoh-AL issyK ch conflict. BRIEVEN UIT BELGIE DIE MEN BU U HEEL LEKKER VIND COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 15 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnemen speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1 —5 regels 50 ct Iedere rege meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1 —5 regels fl.alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij door een ongeluk. dood gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR FUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS' Yi l< Dit nummer bestaat uit 3 bladen Aangifte van radiotoestellen. Het hoofd van het Telefoondistrict Vlis singen verzoekt ons, belanghebbenden er aan te herinneren, dat bezitters van een radiotoestel dus niet zij, die aangesloten zijn aan een radiodistributie-ce^.trale op grond van artikel 66 van het Radio-regle ment 1930, verplicht zijn, om van de aan wezigheid van een radiotoestel aangifte te doen. Artikel 66 Radio Reglement 1930 luidt 1. Zonder het ontvangbewijs, bedoeld in het vijfde lid van dit artikel, is het ten ge- bruike gereed aanwezig hebben of het ge bruiken van een ontvang-inrichting verbo den 5. Bij de inlevering van het formulier wordt door het betrokken hoofd van het Telefoondistrict een ontvangbewijs uitge reikt. Dit ontvangbewijs moet te allen tijde ter plaatse, waar de inrichting zich be vindt, kunnen worden vertoond. 6. De houder is verplicht, onverwijld aan gifte te doen van elke verandering van woonplaats, adres of plaats, waar de in richting zich bevindt of wanneer de inrich ting wordt opgeruimd. Het Telefoondistrictsbureel alhier, Hout kade, hoek Onderstraat 27, waar dus de aangifte dient te geschieden, is dagelijks geopend van 8.3012 uur, 13.3017 en Zaterdags van 8.3012.30 uur. Tante Roosje. Ground Hotel Britannia. Wie gisteravond in Grand Hotel Britan nia geweest is heeft een vitaliteit kunnen bewonderen van een 82-jarige, die, ondanks het feit, dat ze hier aankwam met een he- vigen aanval van maagpijn, den heelen avond de overvolle zaal heeft geboeid met bovengenoemd blijspel, waarin mevrouw Esther de Boervan Rijk de hoofdrol ver vulde. Zelden hebben we zulk subliem spel gezien, als van de rqk-geworden Joodsche marktkoopvrouw, die steeds een woord te pas weet te vinden om de lachers op haar hand te krijgen en degenen, die ze inter rumpeert, paf te doen staan. Wat hebben we haar bewonderd in haar tegenspel met haar neef Oscar Heller, op werkelijk schit terende wijze vertolkt door Willem van der Veer. Hoe hebben we genoten van het uit beelden harer rol van beschermster van den uitgestooten zwager van haar neef Oscar, welken laatste ze tot in het slotta fereel betitelt met den naam Os. Wat pracht tegenspel hebben we genoten in de scènes tusschen Oscar en den zwager Ga briel, vertolkt door Jaap van der Pol, als deze als quasi-rijk man teruggekeerd is uit Amerika, waar de astronomie hem arm heeft gemaakt aan geld, maar zoogenaamd rijk aan ontwikkeling, waarmee hij de heele familie overbluft. Zoo is het spel prachtig geworden van de drie hoofdpersonen, die zich terdege in hun rollen ingeleefd had- djen, waarvoor zij met een dankbaar ap plaus door de aanwezigen werden beloond. En om die drie schaarden zich eenige an deren, wier spel zich waardig aansloot bij dat der hoofdpersonen. Noemen we daar van eerst de vrouw van Oscar, Marga uitgebeeld door Fie de Vriesde Boer die aardige tegenscènes geeft met de rijke Lily Steiner, vertolkt door Lize van der PolHamakers. Adolphe Hamburger gaf ©en goede vertolking van den zoon Max. Fijn gespeeld is dat tusschenscènetje tus schen Tante Roosje en Lily, waarin de laat ste zich quasi-beleedigd terugtrekt. Als laatste vrouwelijke rol noemen we die van het jonge meisje Otti, op kittige manier ge speeld door Mieke FlinkVerstraete, die tenslotte de verloofde wordt van Max, dank zij ook het tweetal scènetjes, waarvan het laatste aan Tante Roosje de opmerking ontlokt„als ik binnenkom, wordt er altijd gezoend". Nu rest ons nog de laatste der spelers te hoemen Marcel Berckmans, die den wissel- ïooper uitbeeldt en in dat korte oogenblikje, als Tante Roosje hem toesnauwt„Keer je om", een geste, een mimiek maakt, zich waardig aansluitend bij het stille spel, de mimiek en de gebaren der anderen. Er is vaak hartelijk gelachen om de' gezegdes, de gebaren en de mimiek der anderen. De kunstkring „Het Schouwspel" heeft haar leden door het optreden van het „de Boervan Rijk-ensemble" een avond van kunst en genot geboden, die ons met gretig Verlangen doet uitzien naar de volgende avonden van dit seizoen, waarvan we nu ïeeds mogen vermelden, dat het gesloten zal worden door hetzelfde gezelschap met een der nieuwe stukken, die het voor dezen winter in studie heeft. Aan het slot brengen we een eere-saluut aan den man, die niet alleen de rol van den zwager prachtig vertolkte, maar als artis tiek leider daarenboven nog te zorgen had voor de ensceneering, welke het oog aan genaam aandeed. Zangvereeniging „Looft den Heer". De zangvereeniging „Looft den Heer" is voornemens op Woensdag 16 October as. een uitvoering te geven van het oratorium „Saul" van G. F. Handel. Deze uitvoering, die zal plaats hebben onder leiding van den nieuwen directeur, den beer Jan Kuiler, is bedoeld als een her denking van den 250sten geboortedag van genoemden componist. Het zal tevens da eerste zanguitvoering zijn die in de nieuw gerestaureerde zaal van het Concertgebouw zal worden gegeven. Als solisten werden geëngageerd de da mes Sophie Both-Haas, sopraan, Jo van de Meent-Walter, alt en de heeren mr. H. Sme- des, tenor en Laurens Bogtman, bas. Al deze feiten zullen er toe medewerken, dat de avond van 16 October er een van hoog kunstgenot zal worden. Een concert-avond. De eerste Vlissiiigsche accordeon-vereeni- ging „Crescendo", directeur de lieer M. P. Ventevogel, geeft Zaterdag a.s., des avonds 8 uur, een populair concert in het Concert gebouw. Wij verwijzen naar de in dit nummer voorkomende advertentie. Postzegelloket voor verzamelaars. Aan het loket voor postzegelverzamelaars, dat Zaterdag 21 September a.s. van half 4 tot 5 uur is geopend, zijn verkrijgbaar' de diverse post- en portwaarden van Neder land, Nederlandsch-Indië, Curasao en Su riname. MIDDELBURG Veteranen-wedstrijd. Te Middelburg is gisterenavond een voet balwedstrijd gespeeld tusschen twee vete ranen clubs, „De Ouwe Schoen" en „E.M. V.V.V.", zulks op een met schijnwerpers verlicht terrein. De aftrap werd verricht door den burgemeester, den heer M. Fern- hout. Niettegenstaande de frissche wind het vrij guur maakte, was er groote belang stelling, waaraan het goede vuuiwerk, dat na afloop van den vroeg afgebroken wed strijd, die met 41 gestaakt werd, plaats vond, ook wel het zijne heeft bijgedragen. Dit alles was een avond voor versterking van de kas van het Middelburg'sch Mu ziekkorps, dat zulk een voorname plaats in het Middeiburgsche stadsleven inneemt. Dank zij ook de medewerking van de gym- nastiekvereeniging „Achilles", die o.a. in de pauze enkele nummers gaf, zal vermoe delijk tusschen de 350 en 400 in de kas van het muziekkorps kunnen worden ge stort. OOST- EN WEST-SOUBURG Een afscheid. Donderdagavond vergaderde de voetbal- vereeniging S.V.S., ter afhandeling van eenige huishoudelijke zaken en meer in het bijzonder om aan haar voorzitter den heer M. Faasse, gelegenheid te bieden om af scheid te nemen van de vereeniging wegens vertrek naar Ede. De heer Fa2sse herinnerde er aan onder welke moeilijke omstandigheden hij het voorzitterschap aanvaard had. Hij wees er op. hoe door eendrachtige samenwerking in het bestuur, gesteund door de medewer king der leden, veel tot stand is gekomen. In het bijzonder noemde spr. het verkrijgen van een eigen terrein en kleedkamer. Hij bracht dank aan de afgevaardigden van den Walcherschen Voetbalbond voor het geen spr. van hen heeft genoten. Spreker wekte alle leden op zich eenpa rig achter het bestuur te scharen en sprak de beste wenschen uit voor de vei'eeniging. De heer De Boer, voorzitter van den Wal cherschen Voetbalbond sprak namens dien bond een hartelijk woord van afscheid tot den heer Faasse, hem dankende voor het vele wat hij voor S.V.S. en voor den Wal cherschen bond gedaan heeft. De heer Terwiel bracht namens het be stuur en de leden een woord van dank aan den heer Faasse, voor het vele werk dat h\j in het belang van de vereeniging heeft verricht. ST. KRU'S Herbenoeming burgemeester. Bij Kon. besluit is opnieuw benoemd tot burgemeester der gemeente St. Kruis A. J. Dhont. STOPPELDIJK Zeldzaam huwelijk. Bij den ambtenaar van. den burgerlijken stand te Stoppeldijk vervoegden zich twee huwelijkscandidaten om in ondertrouw te worden opgenomen, die samen niet minder dan 149 jaren tellen de bruid was name lijk 74 jaren en de bruidegom 75 jaren oud. De storm op de Westerschelde. Tot gisteren waren de gevolgen van den storm op de Westerschelde van minder ero- stigen aard. Slechts- het Belgische sleep- schip „Sani VI", geladen met pyriet, dat op weg was van België naar Duitschland, ondervond tusschen den eersten stormdag de nadeelen van het slechte weer, doordat het schip veel water maakte, tengevolge waarvan boven Walsoorden een gedeeLte- van de lading over boord geworpen moest worden om zinken te voorkomen. Gisterenmorgen dreigde op de Wester schelde plotseling echter veel ernstiger ge vaar voor het 700 ton groote motorschip „Rijn en Schelde I", dat met stukgoederen op weg was van Duitschland naar Antwer pen. Om half aclit in den voormiddag liep het schip op de zandplaat boven .Ossenisse en spoedig werd het duidelijk, dat het schip niet vlot te krijgen zou zijn zonder de goe deren over te slaan op een ander schip. Ook bestond groot gevaar voor breken van de omhoog gevaren „Rijn en Schelde I". Spoedig waren verschillende sleepbooten uit Terneuzen en Antwerpen te hulp ge schoten. Zij konden het schip echter niet naderen. Gewacht moest worden tot den laten namiddag alvorens hij hoog water begonnen zou kunnen worden met het over slaan der goederen. Toenemende bedrijvigheid in het Middellandsche Zeegebied. De „British United Press" meldt uit Aiexandrië dat er binnen de drie mijlsgrens van de Egyptische kust nog meer Italiaan- sche duikbooten zijn gezien. Britsche sche pen patrouilleeren in de Egyptische wate ren. Voorts meldt hèt agentschap dat Itali- aansche gezinnen uit Egypte naar Italië terugkeeren. In Gibraltar moeten volgens hetzelfde agentschap maatregelen zijn genomen voor het geval het noodig mocht blijken alle lichten in de stad en in de fortificaties te dooven. Uit door Reuterontvangen telegrammen blijken nog de volgende bewegingen der Britsche oorlogsschepen, behalve van die, welke er 7 September arriveerden. Te Alexandrië kwamen een kruiser en vier mijnenvegers aan, buiten de schepen, welke er 7 September arriveer den. Te Aden kwamen tw.s kruisers, vijf tor pedojagers, twee sloepen en een mijnenleg- ger aan. Te Haifa drie kruisers, twee on derzeebooten te Port Said een slagschip, een kruiser, een torpedojager. Te Singapo re een vliegtuigmoederschip en twee tor pedojagers. Het standpunt van Italië onveranderd. Naar een bevoegde persoonlijkheid gister avond aan den vertegenwoordiger van Reu ter te Rome mededeelde, zijn de voorstellen der commissie van vijf geheel en al onaan vaardbaar voor Italië. Hij voegde er aan toe, dat het standpunt van Italië ten opzichte van Abessinië niet veranderd is en ook niet veranderen zal. Italië kan een met andere mogendheden ge deeld mandaat niet aanvaardendit is trouwens niet toe te passen. Deze catego rische houding beteekent echter niet nood zakelijk, dat de voorstellen niet zullen wor den bestudeerd. Uit Genève wordt bericht, dat De Mada- riaga in de gisteren gehouden zitting van de commissie van vijf 'n uiteenzetting ge geven heeft van de omstandigheden, waar onder hij de voorstellen der commissie ter kennis had gebracht van ie vertegenwoor digers van Italië en Ethiopië. De plicht van Zuid-Afrika. Voor een vergadering van de vereenigde partij te Kaapstad heeft generaal Smuts een uiteenzetting gegeven van de houding van Zuid-Afrika tegenover den tegenwoor digen internationalen toestand en van de positie van dit land ten opzichte van de neutraliteit. Generaal Smuts verklaarde, dat Zuid- Afrika een klein land is en als lid van den Volkenbond achter het volkenbondshand vest staat naar letter en naar geest. Wan neer de volkenbond uiteenvalt, keeren wij,. aldus generaal Smuts terug naar de wetten van de wildèrnis. Economische sancties volgens artikel 16 van het handvest, zul len, naar zijn meening, niet tot oorlog lei den. Wat de neutraliteit betreft, zeide de ge neraal, dat wanneer op het vasteland een oorlog zou uitbreken, waarbij Groot-Brit- tannië betrokken was, volgens het verdrag van Locarno, Zuid-Afrika, Canada en Australië daar buiten zouden vallen, aan gezien Groot-Brittannië zulks bij dit ver drag heeft vastgelegd. Voorts heeft het volkenbondshandvest vast gelégd, wanneer een oorlog wettig is. Het bepaalt dezelfde verplichtingen voor Groot-Brittannië als de dominions. Dit hangt niet samen met constitutioneele be palingen van het Britsche rijk, het is een gevolg van een plechtig verdrag. Daarbij is er geen sprake van dwang voor Zuid-' Afrika, om deel te nemen aan een Brit-' schen oorlog. Wanneer wij, aldus generaal Smuts, zouden moeten meevechten, zou dit op grond van het volkenbondshandvest zijn. Generaal Smuts beëindigde zijn réde met dè volgende 'woorden „Het is volkomen duidelijk, dat het oudt imperialisme nog geenszins dood is, en dat de kleine naties in het geheel niet veilig zijn. Wanneer er ooit een argument noodig was om Zuid-Afrika aan haar oude vriend schap te houden', wordt dit geleverd door den tegenwoordigen toestand van de we reld. Wanneer men een groot land als Frankrijk hemel en aarde ziet 'bewegen, om Groot-Brittannië aan zijn kant te hou den,' dan kan mén toch begrijpen, hoe dwaas het zou zijn, onze oude vriendschap met Groot-Brittannië prijs te geven. De sancties van Engeland. De speciale correspondent van de„Times" in Genève meldt, dat in Fransche en Brit sche kringen wordt ontkend dat Laval aan Eden een belofte heeft gevraagd dat Enge land in geen geval verder zal gaan dan economische sancties tegen Italië. De diplomatieke correspondent van de „Daiiy Telegraph" meldt, dat baron Aloisi bij zijn onderhoud met Laval er op gewe zen zou hebben hoe buitengewoon belang rijk het zou zijn Engeland er toe te bren gen geen grootere sancties toe te passen, daar deze een algemeenen oorlog onvermij delijk zouden maken. Baron Aloisi zou daarbij te kennen hebben gegeven dat eco nomische sancties van betrekkelijk zacht aardig karakter in Rome niet zouden wor den beschouwd als een uitdaging, die zou moeten worden geinterpreteerd als on vriendelijke houding en oorlog zou beteeke- nen. Er verluidt voorts, dat Laval heeft ver klaard in dit verband geen belofte te kun nen doen. Hij-heeft de zaak echter aan Eden voorgelegd. Geruchten volgens welke Laval zou hebben getracht Eden over te halen een desbetreffende toezegging te doen, zijn door de Fransche en Britsche delegaties tegengesproken. In feite heeft gisteren de indruk geheerscht dat Frank rijk meer dan ooit bereid is het tijdens het a.s. onderzoek van de aangelegenheid een volkomen eenheidsfront met Groot-Brittan nië in stand te houden. Ee>i interview met minister Deman. „Devaluatie-werken"Miss TJnivers-1935 ter Brusselsche World's Fair. Het theatersei- zoen te Brussel. Van „rationa lisme" gesproken. Tot de propagandistische terminologie van minister De Man (de man van' het so cialistische „Plan van den Arbeid") behoort het nieuwe woord „devaluatie-werken", waarmede dan bedoeld worden, de door de regeering uit de devaluatie te financieren groote openbare werken, ter vermindering der heerschende werkloosheid. De verla ging van den gouclen standaard met 28 door de Belgische regeering toegepast, bracht de Schatkist een winst van drie milliard 500 millioen francs aan minder be- noodigde gouddekking van de Belgische munt. Geheel deze winst zal door den heer Deman minister van transportwezen en van werkverruiming, aangewend worden om op kunstmatige wijze werkgelegenheid te scheppen. Wijl het hier, naar het oordeel van des kundigen, in hoofdzaak betreft, het schep pen van onproductieve werkgelegenheid, ontmoeten de plannen van minister De man in belanghebbende kringen veel cri- tiek. Groote industrieelenj gezaghebbende financiers en bekende economisten, achten het nutteloos smijten met geld om een som van drie en een half milliard uit te geven voor groote werken die niet of althans niet onmiddellijk productief zijn. En tenslotte zijn er vooraanstaande politici, o.w. oud ministers, die betoogen, dat het geheele re- geeringswerkplan van minister Deman (niet te verwarren met het „Plan van den. Arbeid" zijner partij), niet meer is dan een handige propaganda voor zijn ministerieel beleid, omdat de drie-en-een-halve milliard alleen nog slechts in theorie bestaan en, aan andere uitgaven besteed, reeds lang niet meer bij de Nationale Bank van België aanwezig zouden zijn, zoodat er van een. practische uitvoering der voorgestelde' openbare werken niets zou kunnen komen,- tenzij men het eerste gat der devaluatie stopt met nog een devaluatie, waaraan.- men, volgens die critici, op den duur niet zal kunnen ontkomen. In verband met deze critiek op het mi nisterieelwerk van den heer Deman heb ben wij hem een onderhoud gevraagd, dat hij ons welwillend toestond in zjjn cabinet aan de Leuvensche straat te Brussel. Mi nister Deman noemde de critiek op het regeeringswerkplan een politieke hetze van zijn tegenstanders en verzekerde ons, dat het werkplan uitgevoerd en gefinancierd wordt door het daartoe in het leven geroe pen en tot zijn departement behoorend re- geeringsinstituut „O.R.E.C." (Office de Redressement Economique Dienst van Economisch Herstel). Naar globale ochatting zal voor dit „eco nomisch herstel" tot het einde van 1938 een bedrag van Zy2 milliard francs noodig zijn, welk bedrag verkregen werd uit de laatste devaluatie, door de 28 minder be- noodigde gouddekking der munt. In tegen stelling met in omloop zijnde tendentieuze geruchten, wordt een bedrag van niet min der dan twee milliard en 200 millioen francs besteed aan productieve werken en aan een betere economische outilleering van het land, onder welke laatste catego rie minister Deman opsomde 1. De moderniseering der verkeerswegen; 2. De verbetering der waterwegen 3. De electrificatie der spoorwegen 4. De hulpverleening aan in nood verkee- rende maar nog levensvatbare particuliere bedrijven. Voorts worden gelden beschikbaar ge- steld voor den bouw van arbeiderswonin gen, scholen, zweminrichtingen, etc. Het plan bevat verder een directe bemiddeling tot verhooging van de koopkracht, o.a. door het verstrekken van kleine voorschot ten aan trouwlustigen of jonggehuwden, voor den aankoop van benoodigde klee ding, meubelen, huishoudelijke artikelen e.d. De minister besloot het onderhoud met de uitdrukkelijke bevestiging, dat de som van 3% milliard, benoodigd voor de uit voering van het plan tot economisch her stel, beslist voor genoemd doel bij de Staatsbank gedeponeerd is en dat het hier wel degelijk financieele. hulp betreft voor in hoofdzaak productieve werken, waarvan op de eerste plaats de particuliere bedrij nen, bijvoorbeeld in verband met de elec trificatie der spoorwegen de metaalwerven e.d., zullen profiteeren. Na de geweldige belangstelling die de Brusselsche Wereldtentoonstelling in de af- geloopen vacantie-maancen mocht trekken, had men gemeend, dat het bezoek in de maand September aanmerkelijk terug zou loopen. Het tegendeel echter is waar ge bleken. De vermeerdering van het aantal bezoekers, naar verhouding van de noch tans zeer drukke zomermaanden, gaat steeds in stijgende lijn. Verleden Zaterdag en Zondag alleen waren het er meer dan 500.000, waarmede het totaal-aantal perso nen die de tentoonstelling bezochten reeds 14.800.000 bedroeg. En volgen3 een zeer re cente opgave van het tentoonstellingsbe- stuur is thans het cijfer van vijftien mil lioen bezoekers reeds ver overschreden. Dit succes is in hoofdzaak te wijten aan de goede organisatie en de bezienswaardighe den dezer tentoonstelling, die alom bewon dering wekken en waardoor ieder bezoeker der tentoonstelling onbewust haar propa gandist wordt, wijl hij in zijn omgeving van het te Brussel geziene vertelt en er het

Vlissingse Courant | 1935 | | pagina 1