1000 500 300 100 25 PALMOLIVE DONDERDAG EERSTE BLAD ...kan een FongCVS rijwiel fs sm.- waard zijn! en No. 221 73e Jaargang 1935 Uitgave: Firma F. VAN DE VELDE Jr., Walstraat 58-60,Vlissingen. Telef. 10. Postrekening 66287 19 SEPTEMBER Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen Tlieuioe Kwartaal - Abonné's GRATIS De aanbiedingen voor den tweeden Statendam. STADS- EN PRQVINCIENIEUWS méér dan zeep.... een schoonheidsmiddel! VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. iR ADVERTENTIEPRIJS: Van 15 regels f 1.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1 —5 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1 —5 regels f 1.alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij door een ongeluk, dood gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIG1NG „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen ontvangen de in deze maand nog verschijnende nummers Alle abonné's der „Vlissingsche Courant" in het bezit van een polis, zijn overeenkomstig de betreffende bepalingen, gratis verzekerd tegen ongevallen. Flitsen De eerste berichten, omtrent de aanbie dingen van verschillende werven voor den bouw van een tweeden „Statendam" zijn op de meest officieele wijze bewaarheid. Bui tenlandsche werven hebben aanbiedingen gedaan, die tot 30 pCt. liggen onder de prijzen, welke door de Nederlandsche wer ven worden verlangd. Twee dingen zijn hieruit duidelijk. In de eerste plaats, dat er werkelijk een nteuw groot mailschip voor de Holland-Amerika- Lijn zal worden gebouwd, en dat dus rede lijkerwijze gesproken, van een opheffing van den passagiersdienst van die lijn op New York geen sprake zal zijn. De Neder landsche vlag zal behouden blijven voor de passagiersvaart op Amerika, al worden er geen reuzenschepen zooals de „Nonnandië" of de „Queen Mary" in de vaart gebracht. Men kon natuurlijk verwachten, dat er buitenlandsche aanbiedingen zouden zijn, vooral uit .landen met gedeprecieerde va luta, lager dan die van Nederlandsche. wer ven. Maar een zoo ontstellend groot ver schil als 30 procent van den totaalprijs, verdient nadere toelichting. Een dergelijk verschil kan niet worden verklaard door de depreciatie van het Engelsche pond. In een studie omtrent den bouw van den tweeden „Statendam" door jhr. Reuchlin geschreven en door het Nederlandsch eco nomisch instituut uitgegeven, is vermeld, dat 28 pCt. van de bouwkosten worden ge vormd door materialen, die uit het buiten land moeten worden ingevoerd. De overige kosten zijn loonen in alle Nederlandsche in dustrieën, die bij den bouw betrokken zijn, en bovendien de kosten voor materiaal, dat in het binnenland wordt vervaardigd of ge vonden. Op de uit het buitenland komende mate rialen kan geen prijsverschil met Engeland bestaan. Deze materialen kosten overal evenveel, of meer dan hier. Door de En gelsche invoerrechten is het ijzer in Enge land zelfs duurder dan in ons land. Het prijsverschil wordt dus veroorzaakt door een deel, ten hoogste zeven tienden, van de totale bouwkosten. En wanneer daarbij een verschil aan het licht treedt van bijna een derde van het bedrag der aanbiedingen, dan beteekent dit dat de Engelschen het eigenlijke bouwwerk, zonder de materialen, nagenoeg voor de helft van den prijs aan bieden, die onze Nederlandsche werven er voor verlangen! De depreciatie kan dit ver schil nooit verklaren. Er bestaat een mogelijkheid, dat de En gelsche scheepsbouwindustrie wordt gesub sidieerd door haar regeering. Is dit het ge val, dan zal onze regeering ernstig dienen te overleggen, of een order naar het bui tenland mag gaan, die slechts met regee- Tingssteun mogelijk is, tezwijl die regee- ringssteun juist wordt verstrekt, omdat er Werkverruiming in ons land door wordt geschapen. Het kan echter ook zijn, dat onze Neder ïandsche werven er op hebben gerekend, dat die bestelling toch in ons land zou wor den geplaatst, en dat zij daarom hun prij zen niet zoo scherphebben berekend, dat zij tegen het buitenland kunnen concurree- ren. Dan echter komt de vraag op, of onze Tcgeering steun mag verleenen, indien dit Onze TAYLOR-HAARDKACHEL stookt 24 uur Uw kamer warm, voor 10 cent aan kolen. A. v. ROON, Langeviele 219, Middelburg. Kachelmagazijn. Eigen Smederij. voor een belangrijk deel ten goede komt aan werven voor winsten, die zij onder de thans heerschende omstandigheden nooit zouden kunnen maken. In ieder geval dienen de aanbiedingen grondig te worden onderzocht, niet alleen door de HoIland-Amerika-lijn, maar ook de regeeringsinstanties, die in 'zekeren zin me dezeggingschap hebben omtrent de garan tie en den steun van onze regeering bij de credieten voor den bouw van dit nieuwe schip. Onze nationale scheepvaart heeft tot in den laatsten tijd toe nog op de vrije markt buitenlandsche bestellingen kunnen krijgen, en was dus in staat tegen andere landen te concurreeren. Wij bouwen op het oogenblik nog schepen voor Rusland, voor Engeland en voor verschillende andere lan den, waarbij stellig naar de prijzen is ge keken, toen de aanbiedingen werden beoor deeld. Een enorm prijsverschil als bij dit nieuwe schip voor de Holland-Amerika-Lijn is nog nooit voorgekomen. Voor verschillende gemeenten in ons land zou de bouw van een nieuw groot passa giersschip van het grootste belang zijn. Het gaat niet alleen om den scheepsbouw, maar ook om de uitrusting van het schip, het linnengoed, het sanitair, de machines voor alle doeleinden, de verlichting en elec- trische installaties, enz. enz., dit alles zou werk verschaffen, over het geheele land verspreid. Nu onze regeering besloten heeft door financieelen steun den bouw mogelijk te maken, nu moet dit werk ook in ons land blijven, en tegen prijzen, die den toets der critiek kunnen dóórstaan. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tydinghal. Een aantal opnamen van de opening van de Staten-Generaal te Den Haag. De aanbieding van de nominatie voor het voor zitterschap der Tweede Kamer aan H.M. de Koningin op het Paleis. Noordeinde te 's-Gravenhage. De officieele opening van het Julianakanaal nabij Maastricht. Eenige foto's van de schade welke door den storm veroorzaakt is. MIDDELBURG Reinigings- en ontsmettingsdiensr.. Ged. Staten hebben enkele opmerkingen gemaakt over de op 29 April door den ge meenteraad vastgestelde verordening op het beheer van den reinigings- en ontsmet- tingsdienst. Over het algemeen kunnen Burg. en Weth. zich met die opmerkingen wel vereenigen en er bestaat dan ook bij hen geen bezwaar daaraan tegemoet te ko men, met uitzondering evenwel ten aanzien van den uitgedrukten wensen, *>m het af schrijvingspercentage voor gebouwen van 2 te verhoogen. Zij zijn nl. van oordeel, dat bedoeld percentage voldoende kan wor den geacht voor in steen opgetrokken ge bouwen, terwijl het voor alle andere ge bouwen op 4 zou kunnen worden be paald. Intusschen heeft deze aangelegenheid mede 'n onderwerp van gedacntenwisseling uitgemaakt, bij gelegenheid van het onder houd, dat Burg. en Weth. met een commis sie uit Ged. Staten hebben gehad over de gemeentebegrooting 1935, waarbij ten slot te van de zijde van genoemd college de be reidverklaring bleek om met het genoemde percentage van 2 nog voor 1935 genoe gen te nemen. Het 75-jarig bestaan van de school Gravenstraat. Nadat de stoet van kinderen der drie scholen, toebehoorende aan de Vereeniging voor Gereformeerd Lager Onderwijs te Middelburg, gistermiddag in optocht naar het Schuttershof waren getrokken, heeft daar met de kinderen een feestelijke her denking van het 75-jarig bestaan der school in de Gravenstraat plaats gehad met toe spraken, filmvertooning, gul onthaal enz. Des avonds had wederom in het Schut tershof een bijeenkomst plaats, thans van het bestuur, het onderwijzend personeel en verschillende genoodigden. De voorzitter der vereeniging, dr. K. Hui- zinga, opende op de gebruikelijke wijze en sprak een welkomstwoord. De secretaris, de heer A. D. Littooij, gaf vervolgens een historisch overzicht. Het aantal leerlinge» der school bedraagt thans 248. Het is met het leven van deze school evenals met alle andere levens, het is aan vele wisselingen onderhevig. De heer Fernhout liet op zijn rede als burgemeester nog een persoonlijk woord volgen. Daarin getuigde hij van zijn dank baarheid, dat hij ais zijn ouders de Christe lijke school heeft kunnen bezoeken en er nu zijn kinderen heen kan zenden. Vervolgens voerden het woord de heer C. Wit, inspecteur van het lager onderwijs, de heer G. Berghuijs namens het bestuur der Christelijke Kweekschool, ds. A. C. Heij uit Koudekerke, namens den schoolraad, de heer T. V. Briza namens de afdeeling Wal cheren van de Ver. van Christ. Onderwijzers en de heer A. Blijdorp, vroeger hoofd der school. Tenslotte sprak de heer A. J. de Winter namens het personeel van de drie scholen der vereeniging. Dë voorzitter dankte voor de vele goede woorden door de sprekers geuit. Hierna volgde een intieme samenkomst, waarin o.a. een samenspraak getiteld „De school in de 18e eeuw" en een film op het programma stonden en nog menig woord werd gesproken. H. B. Wytman f Op 73-jarigen leeftijd is alhier overleden de heer H. B. Wijtman, die gedurende meer dan 30 jaar penningmeester was van de ver eeniging tot werkverschaffing aan Zeeuw- sche blinden. Eerst kort geleden, tijdens zijn ernstige ziekte, heeft hij als zoodanig ont slag genomen. OOST- EN WEST-SOUBURG Gevonden voorwerpen. Zonnebril cn sleutel bij J. C. Gabriëlse. N. Vliss. weg. 23 portemonnaie met inhoud bij secretarie te Oost-Souburg. ARNEMUIDEN Diefstal van aardappelen. Bij de rijkspolitie te Arnemuiden is aan gifte gedaan, dat door een aantal personen aardappelen ontvreemd waren van een stuk bouwland, gelegen te Nieuw en St. Joos- land, waar reeds aardappelen- gerooid en gedeeltelijk opgeraapt en vervoerd waren. Het is de politie mogen gelukken een 14- tal personen op te sporen welke hieraan schuldig waren en te verbaliseeren wegens aardappelstrooperij. Ook werden bij hen nóg verschillende kilo's aardappelen in be- slag genomen. Van deze 14 personen wa ren er 12 die meerderjarig waren. Ontslag en benoeming lid gemeenteraad De heer C. S. van Eenennaarfi*4ieeft zijn ontslag gevraagd als lid van den gemeente raad te Arnemuiden. In zijn plaats zal nu komen nummer 4 van de candidatenlijst van de kiesvereeni- ging „Gemeentebelang", de heer J. Pol derdijk Lzn. De heer Van Eenennaam stond nummer 2 bij de laatst gehouden candidaatstelling van genoemde kiesvereeniging. BRESKENS Autobus-concessies. Bij Kon. besluit van 28 Augustus, getee- kend te St. Fillans, is beschikt op het be roep, ingesteld dóór de N.V. Stoomtram Maatschappij BreskensMaldegem, te Breskens tegen de beschikking van Ged. Staten van Zeeland van 7 December 193», voor zoover daarbij aan de N.V. Zeeuwsch- Vlaamsche Tramweg Maatschappij te Ter- neuzen, vergunning is verleend tot het in werking brengen van een au to busdienst op het traject SchoondijkeBreskens. De Kroon overweegt o.a. dat Ged. Staten bepaald hebben, dat op het genoemde tra jectgedeelte vice versa geen reizigers mo gen worden vervoerd in locaal verkeer doch dat de N.V. BreskensMaldegem aanvoert, dat het gestelde verbod hare be zwaren niet opheft, dat zij op het baanvak BreskensSchoondijke van dm aanleg der lijnen af tot heden steeds de verbinding ge geven heeft, dat de N.V. Zeeuwsch- Vlaamsche te Schoondijke aansluiting geeft dat de passagiers, welke te Bres kens in de richting IJzendijke en verder gelegen plaatsen van hare vervoermiddelen gebruik maken, in het vervolg hiervan geen gebruik meer zullen maken dat zij be hoorlijke en snelle verbindingen met moder ne autobussen geeft, terwijl verder de practijk geleerd r.-rft, dat zonder extra kosten de passagiers voor en van IJzen dijke en verder gelegen plaatsen zonder bezwaar met hare middelen vervoerd kun nen worden. Verder overweegt de Kroon. dat. r.u bij beschikking van den minister van Water staat aan de Zeeuwsch-Vlaamsche tot we- In den grooten Palmolive-wedstrijd moet dagelijks een Fongers- rijwiel ter waarde van f 39.50 (of in contanten f 35.-) worden gewonnen. Bovendien worden 50 waardevolle extra prijzen per dag toegekend. Koop 3 stukken Palmolive zeep en schrijf ons op gewoon briefpapier of op een speciaal inschrijf-formulier met niet meer dan 30 woorden waarom II Palmolive zeep verkiest 1 Deze wedstrijd heeft tot doel nieuwe verbrui' kers voor Palmolive zeep te winnen - de schoonheidszeep die bereid wordt uit olijf- en palmoliën. Deze oliën zijn de beste natuurlijke cosmetische middelen. De drie stukken zeep die U gebruikt om aan den wedstrijd mee te doen zullen er aanmer kelijk toe bijdragen dat Uw teint haar natuur lijke schoonheid behoudt. Bovendien kan Uw inzending écn van de dage lijks beschikbaar gestelde Fongers rijwielen of extra prijzen winnen en ééns per maand een Hoofdprijs van f 500.- Is dit niet de moeite waard? Dagelijks 51 winnaars. Stel dus niet uit - koop nu Uw 3 stukken Palmolive en beantwoord boven staande vraag. Zend zoo dikwijls in als U wenscht, doch voeg bij ieder antwoord 3 zwarte banden van de Palmolive zeep verpakking, deropzegging machtiging is verleend tot staking van den personendienst op hare tramweglijnen van Schoondijke over IJzen dijke naar Veldzicht-grens en van IJzen dijke naar Pyramide onder voorwaarde, dat in het vervoer van reizigers do voldoende wijze door deze Maatschappij zou worden voorzien door autobusdiensten, alleszins termen aanwezig waren de gevraagde ver gunning voor het in werking brengen van autobusdiensten op de trajecten IJzendijke en Pyramide naar Schoondijke en IJzen dijkeVeldzicht te verleenen doch dat hetzelfde niet geldt ten aanzien van het traject SchoondijkeBreskens, waarop de genoemde N.V. geen tramdienst onderhoudt en waarop in het verkeer in voldoende mate wordt voorzien door den dienst van appellante, dat onder deze omstandigheden voor dit gedeelte der aangevraagde route de vergunning ten onrechte is verleend dat Ged. Staten in hun ambtsgericht om trent deze aangelegenheid er weliswaar op hebben gewezen, dat bij de voormelde ministerieele manhuig-'rg mede nog als voorwaarde is gesteld, dat de Maatschappij zich zal onthouden van het locaal vervoer van reizigers tusschen het beginpunt te Breskens en Schoondijke, doch dat deze voorwaarde uit den aard niet praejudicee- ren kan op de beslissing op de vergun ningsaanvrage ingevolge de wet Openbare Vervoermidelen, doch klaarblijkelijk niet anders beoogt, dan bijaldien de vergunning ook voor het evengemelde trajectsgedeelte mocht worden verleend, in ieder geval te voorkomen, dat ten aanzien van het locale verkeer op dit traject aan Breskens—Mal degem concurrentie wordt aangedaan. De Kroon he :ft daarom alsnog voor het traject SchoondijkeBreskens de vergun ning geweigerd. GROEDE Een winkelweek. Door verschillende winkeliers te Groede. is thans na eenige keeren te hebben verga derd, het besluit genomen om in de week vain 28 September tot en met 5 October a.s., de zgn. week van de St. Bavokermis, een winkelweek te organiseeren. Door 29 winkeliers zal hieraan worden deelgenomen. Op den dag van de St. Bavokermis Woensdag 2 Oct. zal een rijwielkoers van plm. 80 K.M. worden verreden. Zaterdag 5 October zal door de muziekvereeniging een concert worden gegeven, terwijl na afloop daarvan een lampionoptocht voor kinderen za' worden gehouden. Belgische arbeidskrachten in den Zeeuvscb- Vlaamschen landbouw. De directeur van de districtsarbeidsbeurs in Zeeuwsch-Vlaanderen, de heer J. Brink man, heeft zich met een schrijven tot de agenten der arbeidsbemiddeling in het ge west gewend, waarin hij in een lijst ver meldt in welke beroepen en bedrijven met ingang van 1 November a.s. geen arbeid meer verricht mag worden door vreemde lingen zonder schriftelijke vergunning van den directeur van den rijksdienst der werK- loosheidsverzekèring en arbeidsbemiddeling. Onder deze beroepen en bedrijven komen voor het land- en tuinbouwbedrijf, waaron der begrepen akkerbouw, veehouderij, groenten- en ooftteelt, boomkweekeryen, bloemisterijen en tuinderijen, bloembollen cultuur, zaadteelt, boschbouw en ontginnirg van gronden, alsmede klompenfabrieken, klompenmakerijen en vlasserijen. De directeur van de districtsarbeidsbeurs in Zeeuwsch-Vlaanderen schrijft voorts, dat deze regeling in werking treedt ten aanzieü

Vlissingse Courant | 1935 | | pagina 1