1000 500 300 25 WOENSDAG EERSTE BLAD 73e Jaargang 1935 Uitgavefirma F. If AN DE IfELDE Jr., lifalsiraat 58-60, Vlissingen. Telef. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen Tlieuive Kwartaal - Abonné's GRATIS STADS- EN PR0VINC5ENIEUWS :No.220' VLISSINGSCHE COG RANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 15 regels f 1.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct.p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1 —5 regels f 1.alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" pit nummer bestaat uit 2 bladen ontvangen de in deze maand nog verschijnende nummers Alle abonné's der „Vlissingsche Courant" in het bezit van een polis, zijn overeenkomstig de betreffende bepalingen, gratis verzekerd tegen ongevallen. DE DOKTER AAN 'T WOORD. DE SLAAP EN ZUN BETEEKEN1S. Ieder mensch moet slapen. In welke richting moet uw bed staan DE „NATUURSLAAP." door dr. A. VAN RIJN* Dè ziekte van onzen tijd is, zoo neemt jnen algemeen aan, de slapeloosheid. Men heeft onlangs in Engeland vastgesteld, dat zelfs 20 der kleine kinderen aan ner veuze slapeloosheid lijden. Om niet te spre ken van de volwassenen, die rusteloos en zonder te kunnen slapen in bed liggen te woelen. Het probleem van den gezonden of vol doenden slaap heeft altijd vooral artsen en psychiaters geinteresseerd. Men heeft en kele grondbeginselen opgesteld, die, zooals ïnen dacht, voor een ieder golden. Maar den laatsten tijd zijn verschillende belangrijke onderzoekingen tot interes sante resultaten gekomen. Wij willen eeni- ge dezer resultaten noemen, waarin ieder een wel belang zal stellen. Wantelk mensch moet slapen. De slaap is noodzake lijker dan het tot zich nemen van voedsel. Beginnen wij met de oude strijdvraag, hoeveel uren slaap de mensch eigenlijk noodig heeft. Er zijn doktoren die verze keren, dat de mensch, die lang wil leven, minstens 9 uur slaap moet hebben. Er zijn echte „slaap-gezirmen", waarvan de fami lie-leden 10 a 12 uur slapen. Maar tegenwoordig verzekeren andere artsen, dat men door gezonde training zoo- Ver kan komen, dat men aan 6 7 uur slaap genoeg heeft. In ieder geval blijkt duidelijk uit deze tegenstrijdige bewerin gen, dat men niet één lijn kan trekken. De hoeveelheid slaap is een uiterst individueele aangelegenheid. Doch deze opvatting is weer in tegenspraak met de resultaten van Iemand, die de laatste 3 jaar veel proeven bp het gebied van den „korten slaap" ge komen heeft. Om 7 uur 's avonds naar bed, en 5 uur later opstaan 1. De uitvinder van den „natuurslaap" Wanneer men tenminste van een „uitvin ding" kan spreken was een leeraar in Duisburg, die reeds 10 jaar geleden aan de hand van verschillende waarnemingen, Welke hij in de natuur gemaakt had, tot de conclusie gekomen is, dat de mensch, üi tegenstelling met de planten en ook de meeste dieren, op een geheel verkeerd tijd stip slaapt. De bloemen sluiten met zons ondergang hun kelken. Dan gaan ook de meeste dieren slapen. Ze gaan zooals men zoo juist zegt allemaal met de kip pen op stok, om dan ook heel vroeg wak ker te worden en aan him werktaak te beginnen. De slaaptijd der natuur ligt ongeveer tusschen zonsondergang en zonsopgang. Bij ons in Europa valt deze tijd in het begin Van de lange schemering, die, zooals be kend verondersteld mag worden, in de tro pen niet voorkomt. De uitvinder van den natuurslaap begon dus systematisch na te gaan, hoe de uitwerking zou zijn wanneer de mensch zich aanpaste bij de natuur. Volgens de resultaten, die hij hiermee bereikte, is het absoluut voldoende, wan- Peer men om 7 uur des avonds naar bed g^at, om bij het eerste ontwaken op te staan. Dat zou can om ongeveer 12 uur des nachts zijn. Om dien tijd heeft de mensch dan voldoende energie verzameld om frisch aan den arbeid te gaan, waarmee hij dan pas den volgenden avond om 7 uur be hoeft op te houden. Volgens de wetten van den natuurslaap hebben namelijk, zooals de volksmond ook zegt, de uren, die men vóór middernacht geslapen heeft de dub bele waarde van de uren, die men na mid dernacht slaapt. Gaat men dus om 7 uur naar bed, en staat men om 12 uur op, dan heeft men vijfmaal 2 uur, dus 10 uur ge slapen. Een aanhanger van den natuur slaap beweert, dat met behulp van den na tuurslaap nerveuze storingen vermeden kunnen worden. Sceptici beweren echter, dat dit zijn oor zaak vindt in het feit, dat de menschen, die om 7 uur naar bed gaan, zoodoende niet in staat zijn, om te gaan boemelen, of door alcohol en veel rooken zenuwstoringen te krijgen. Hoe het zij, in de Scandinavische landen hebben studenten zich bereid ver klaard, om vooral in den tijd, dat zij zich voor examens moeten voorbereiden, de nieuwe slaapmethode te probeeren. Het hoofdeinde naar het Noorden. Een Deensch dokter heeft tegelijkertijd interessante verklaringen gegeven over het probleem betreffende de .richting, waarin de menschen dienen te slapen. Bekend is, dat de aarde voortdurend door magne tische krachtlijnen wordt omgeven, welke de Noord- en de Zuidpool met elkaar ver binden. Wanneer de mensch, terwijl hij slaapt, door magnetische krachtlijnen als het ware doorsneden wordt, zou dit ern stige storingen ten gevolge hebben. Dien tengevolge slaapt de mensch het rustigst, wanneer hij met het hoofd naar het Noor den en met de voeten naar het Zuiden ligt. De magnetische krachtlijnen kunnen dan van het hoofd via het lichaam naar de voeten loopen, waar zij weer uitstroomen. De mensch zou desnoods ook met het hoofd naar het Zuiden kunnen liggen en zelfs nog naar het Oosten ook. Doch sterke storin gen zouden volgen, wanneer de mensch voortdurend met het hoofd naar het Wes ten lag. Ook dit probleem is nog niet ten volle opgelost. De slaap, zijn noodzakelijkheid, zijn duur en zijn diepte het zijn allemaal raadsels, die zóó lang de menschheid zul len bezig houden, als er des avonds moede menschen naar rust verlangen. De gemeentelijke geneeskundige dienst. Aan het verslag van den gemeentelijken geneeskundigen dienst te Vlissingen over het dienstjaar 1934, is het volgende ont leend De administratieve uitvoering bleef op gedragen aan het gemeentelijk bureau voor sociale zaken. Over 1934 werden door Maatschappelijk Hulpbetoon 90 (in 1933 76) bewijzen voor vrije geneeskundige hulp afgegeven. Zij, die aan vrije verloskundige hulp be hoefte hebben, melden zich eveneens bij den administrateur van het gemeentelijk bureau voor sociale zaken. Indien zij voor deze hulp in aanmerking komen, kunnen zij zich met een door Maatschappelijk Hulpbetoon verstrekt bewijs wenden tot één der in deze gemeente gevestigde ver loskundigen, die deze hulp verleenen tegen een vastgesteld bedrag per verlossing. Over 1934 werden door Maatschappelijk Hulpbetoon 7 (in 1933 9) bewijzen afge geven voor vrije verloskundige hulp. In enkele gevallen werd bepaald, dat de be trokkene een gedeelte van de daaraan ver bonden kosten moest vergoeden. Buiten de ziekenhuizen wordt specialis tische- en tandheelkundige hulp alleen ver leend, indien de gemeente-geneeskundige zulks noodzakelijk acht. Over het afgeloopen jaar werden dooL Maatschappelijk Hulpbetoon op verzoek van den gemeente-geneeskundige 11 (vorig jaar 9) bewijzen voor deze hulp ver strekt. De verstrekking van genees- en verhand middelen, geschiedt op voorschrift van den gemeente-geneeskundige, van den specialist of van de verloskundige. Na accoordbevin- ding worden deze recepten en voorschriften door Maatschappelijk Hulpbetoon gefiat teerd, waarna levering plaats heeft door de in deze gemeente gevestigde apothekers die bij toerbeurt voor de levering van deze middelen in aanmerking komen. Gedurende het afgeloopen jaar werden door Maatschappelijk Hulpbetoon 162 van deze recepten geteekend, vorig jaar 147 de kosten van de levering van deze genees- en verbandmiddelen bedroegen over het af geloopen jaar 211.93, vorig jaar ƒ184.81. De verstrekking van prothesen en ver sterkende middelen geschiedt, in afwijking van de regeling voor de yersterking van genees- en verbandmiddelen, op advies van den behandelenden geneesheer. Ook in dit geval beslist echter Maatschappelijk Hulp betoon, zulks in verband met de financieele omstandigheden van de(n) aanvrager (ster), of tot verstrekking voor rekening der ge meente wordt overgegaan. Over het afgeloopen jaar werden onge veer 400 (1933 500) verzoeken om prothe sen en versterkende middelen behandeld, waarvan ongeveer 375 werden toegestaan en ongeveer 25 (in 1933 100) geheel of ge deeltelijk afgewezen werden. Bovendien wordt meermalen aan zieken en herstellenden door bemiddeling van Maatschappelijk Hulpbetoon versterkend voedsel verstrekt. On- en minvermogenden, welke verple ging in een ziekenhuis behoeven en die ge heel of gedeeltelijk voor rekening der ge meente in een ziekenhuis wenschen te wor den opgenomen, of die aanspraak meenen te mogen maken op specialistische hulp of stralenbehandeling van gemeentewege, als bedoeld in artikel 18 van de verordening op de geneeskundige verzorging van on- en minvermogenden, wenden zich, onder over legging van een bewijs van den behande lenden geneesheer tot den administrateur van het gemeentelijk bureau voor sociale zaken, onder mededeeling in welk zieken huis men wenscht te worden verpleegd. Gedurende het jaar 1934 werden 469 (in 1933 587) patiënten opgenomen. In „Bethesda" werden opgenomen 214 (290) patiënten met 5.212 (9.501) verpleegdagen, in het St. Joseph-ziekenhuis 252 (284) pa- tienten met 6.160 (6.630) verpleegdagen, in het Zeehospitum „Zonneveld" 6 (13) pa- tien ten met 964 (1.906) verpleegdagen, terwijl in het St. Joseph-ziekenhuis één patient in de dagverblijven verpleegd werd gedurende 182 dagen. Gedurende het afgeloopen jaar werden voor rekening van Maatschappelijk Hulp betoon behandeld door den speciaal-inter- nist in „Bethesda" 107 (140) patiënten en in het St. Joseph-zi ekenhuis 102 (122) pa- tienten, met respectievelijk 2.775 (4.846) en 2.944 (3.380) verpleegdagen gemiddel de verpleegduur per geval respectievelijk 26 (35) en 29 (28) dagen. Door den chirurg werden behandeld in „Bethesda" 100 (150) patiënten en in het St. Joseph-ziekenhuis 145 (162) patiënten, met respectievelijk 2.344 (4.655) en 3.199 (3.250) verpleegdagengemiddelde ver pleegduur per geval respectievelijk 23 (31) en 22 (20) dagen. De tusschen haakjes vermelde cijfers hebben alle betrekking op het dienstjaar 1933. De kosten van de geneeskundige verzor ging van on- en minvermogenden heeft be dragen 69.494.34 tegenover 92.783.43 in 1933 en de inkomsten 41.517.99 tegen f 63.683.14. Cursussen voor werkloozen. Nu het winterseizoen weer zoo langzaam aan gaat naderen, komen ook de studieboe ken van velen weer te voorschijn. Niet al leen zij, die regelmatig werk hebben, gaan studeeren om verder te komen of om al thans hun betrekking zoo mogelijk te be houden, maar ook voor hen, wier handen thans geen werk vinden om te doen, wordt de studiegelegenheid weer geopend. De door de droeve tijdsomstandigheden zoo ruim schoots toegemeten vrije tijd kan dienstbaar gemaakt worden om zich in het reeds ge leerde vak verder te bekwamen ofom een nieuw vak te leeren, dat misschien be tere toekomstmogelijkheden biedt. Wij wil len den werkloozen in dit verband wijzen op de cursussen uitgaande van de „Com missie voor vakopleiding en ontwikkeling te Middelburg", welke in den a.s. winter zullen worden gehouden. Onder meer zal worden les gegeven in autogeen en elec- trisch lassen (alleen voor metaalbewer kers), metselen, autotechniek, autobestu- ren, machineschrijven en stenografie. Tot dusver werden in Vlissingen voor deze vak ken nog geen werkloozen-cursussen gehou- aen. Inschrijving tot het volgen van deze cur sussen voor werkloozen van alle leef- t ij d e n, zoowel uit Middelburg, Vlissin gen als de buitengemeenten kan geschieden op Donderdag 19 en Vrijdag 20 September a.s. tusschen 1012 en 24 uur in het voormalig Militair Hospitaal te Middelburg. Bio-Vacantieoord. Door d© Stichting „Bio-Vacantieoord" zullen dit jaar weer 90 kinderen uitgezon den worden naar het Bio-Vacantieoord ...Russenduin" te Bergen aan Zee, waarvan 5 kinderen uit Vlissingen afkomstig zijn. De uitzending der kinderen geschiedt uit sluitend door bemiddeling van de afdeelin- gen van het Centraal Genootschap en wordt te Vlissingen verzorgd door mej. J. M. E. Kiviet, Oude Markt 9. C.K.W.O. Nu de zomer weer voorbij is en daarme de ook de zomergenoegens, gaan onze ge dachten weer uit naar de gezellige winter avonden. Ook C.K.W.O. denkt daaraan en tracht weer een winterprogram in elkaar te zetten dat den toets der kritiek kan door staan en aan de verwachtingen der leden beantwoordt. Alhoewel alle avonden nog niet bepaald zijn, wil de vereeniging toch deze maand reeds haar leden, zooals zij dit gewoon is, een avond aanbieden. Zij wil dit doen door het beste van het beste te geven, en dat zij daarin is geslaagd, blijkt wel uit het feit dat zij voor 25 en 26 September a.s. dén heer Emiel Hullebroeck, den bekenden Vlaamschen dichter-zanger, heeft kunnen engageeren. Deze naam zegt ons genoeg en behoeven er dan ook verder niets meer aan toe te voegen. Nadere bijzonderheden vindt men in een advertentie in dit blad. WESTKAPELLE Een scheepsramp by Westkapelle. Eén doode, één licht gewonde. De Zuid-Westerstorm, die gisteren boven zee en land woedde, heeft aan de Zeeuw- sche kust een scheepsramp doen plaats hebben, die niet van grooten omvang is, maar die toch aan een 28-jarigen man en vader het leven heeft gekost. Vanaf den Westkapelschen dijk zagen dijkwerkers een kleine motorvrachtboot strijden tegen de golven. Het was de 310 ton groote „Kalba", eigenaar-schipper H. Bakker uit Groningen, die onderweg was van Londen naar Antwerpen, doch die, leeg zijnde, in den hevigen wind onhandelbaar bleek en dan ook van den voorgenomen koers door de Wielingen afdreef naar de Wal- chersche kust. De schipper was aan boord met den stuurman S. Bolt, de matrozen J. C. Bonninga en K. Brandt en den kok K. Boender. Als regel varen ook de vrouw en het zes jarig dochtertje van den schipper mede, doch zij waren te Southampton achter ge bleven, omdat de kleine blindendarmontste- king had. Het is zeker hun behoud gewor den. Toen nameiijk voor Westkapelle het schip heelemaal niet meer in toom was te houden en het gevaar voor stranding ook volgens de Westkapelaars verre van denk beeldig, besloot schipper Bakker het schip aan zijn lot ovei te laten, een sleepanker werd uitgeworpen en de bemanning begaf zich in een boot. Met deze boot hebben de 5 mannen nog meer dan een uur met de golven gestreden. Aanvankelijk konden vier man roeien, doch een der riemen ging ver loren en de positie werd steeds hachelijker. Van de kust was het onmogelijk hulp te bieden, maar wel stonden daar stoere man nen op hun post om als de boot aan wal zou komen te hulp t snellen. Intusschen meende Bonninga, die een zwemvest aan had, in zee te moeten sprin gen en het is hem gelukt den dijk te be reiken. Even later kipte de boot, die veel water maakte, om en de vier andere mannen vie len te water, doch zagen kans op de kiel van de boot te klimmen. Met de omgekeerde boot dreven zij naar den dijk. Met groote kracht werd de boot op de houten paalhoofden geslagen en vlo gen de stukken naar alle kanten. Kapitein Bakker sloeg tegen de steenen aan en kon zich niet meer vasthouden, hij verdween in de diepte. De andere drie mannen, Bolt, Brandt en Boender zaten tusschen de paal hoofden bekneld. Maar nu schoten West kapelaars toe er het gelukte hun deze drie zeelieden aan wal te brengen. Een der Westkapelaars zeide ons „Ik mocht ook het geluk smaken er een van te redden, hij was echter ernstig bloedend aan het gelaat verwond". Het bleek ons later, dat dit de kok Boen der was. Hij is dan ook op advies van dr. Huygens in het Kasteel van Batavia te bed gelegd. De andere mannen bleken geen let sel van eenige beteekenis te hebben beko men. Stuurman Bolt kon later met den ma troos Brandt naar Domburg gaan om het schip te bezoeken. De „Kalba" was nl., toen de mannen het schip verlaten hadden, naar de richting van Domburg afgedreven en daar even ten Zuiden van de villa „Carmen Sylva" bij hoog water op het strand ge worpen. Hier trok het schip zeer veel belangstel ling. Toen wij er kwamen hoorden wij de machine nog werken en de scheepsbel, be wogen door den wind, luidde als 'n doods klok boven de golven, waarin kapitein Bak ker het leven verloor, terwijl daar in En geland zijn vrouw en dochtertje het droeve nieuws zullen moeten vernemen. Men was bezig maatregelen te nemen met ankers en kettingen om te voorko men dat het schip weder zee zou kiezen* terwijl wij er getuigen van waren, dat een Groningsche kapitein, die met zijn schip te Vlissingen ligt, door het water en met een ladder op het schip klom, daar de machines stop zette en constateerde, dat het schip weinig schade had bekomen. Men ver wachtte dat het schip met laag water ge heel op het droge zou komen. Hedenmorgen is de bemanning weer aan boord van de „Kalba" gegaan en werden enkele noodzakelijke reparaties verricht. Hedenmiddag zal bij hoog water net schip worden vlotgesleept. Daar de „Kal ba" een defect aan het roer heeft, zal het schip naar Rotterdam worden gesleept, om daar verder gerepareerd te worden. Het lijk van den kapitein van de „Kal ba" is nog niet gevonden. OOSTKAPELLE De storm. Door den hevigen storm zijn gisteren te Oostkapelle verschillende b.oomen omge waaid. De draden van de electrische ver lichting werden gedeeltelijk vernield, waar door men tot 9 uur gisterenavond van licht verstoken bleef. Gasvoorziening van Zuid-Beveland. In de Staatscourant is opgenomen de door de gemeenteraden van Goes, Krabben- dijke, Kruiningen, Rilland-Bath, Waarde en Schore vastgestelde en door Ged. Staten van Zeeland op 6 September jl. goedge keurde nieuwe overeenkomst inzake de gaslevering vanuit de gasfabriek der ge meente Goes aan de overige genoemde ge meenten. Bedoelde overeenkomst is op X Juli 1935 in werking getreden en heeft voornamelijk ten doel den achteruitgang van het gasverbruik in de voormalige gemeenten van Oosteinde tegen te gaan door een in grijpende gasprijsverlaging. Stormschade op Zuid-Beveland. Tengevolge van den storm in den nacht van Maandag op Dinsdag is zeer veel fruit in de Zuid-Bevelandsche fruitboomgaarden afgewaaid. De fruitkweekers lijden hierdoor belangrijke schade, welke in den loop van den Dinsdag nog is vergroot door het aan houden van den storm wat des nachts gespaard bleef is des daags voor het groot ste deel afgewaaid. Uit den aard der zaak is de schade in de boomgaarden, welke op bijzondere wijze beschermd zijn door hagen e.d. niet zoo groot als in de onbeschermde en minder goed beschermde boomgaarden, doch ook hier is de schade niet gering te noemen. De verbinding van N.-Brabant en Zeeland. De K.N.A.C. ontving nader bericht, dat 't nieuwe wegvak in den Caterspolder, ter lengte van plm. 3 K.M., dat het in zeer slechten toestand verkeerende gevaarlijke weggedeelte bij station Woensdrecht af snijdt, niet over eenige weken, maar in zijn volle lengte tusschen Korteven en den Hoo- gerwaardpolder waarschijnlijk eerst over eenige maanden voor het verkeer zal wor den opengesteld. Wel ligt het in de bedoe ling het Oostelijke weggedeelte van Kor teven tot den spoorwegdijk (Woensdrecht),' eerder in gebruik te nemen. Een zeer belangrijke verbetering in de groote verbinding tusschen Noord-Brabant en Zeeland, waarnaar het wegverkeer vele jaren lang reikhalzend heeft uitgezien, na dert derhalve haar voltooiing. KERK- EN SCHOOLNIEUWS Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Streef kerk ds. M. Bons te Colijnsplaat. Bevestiging en intrede. Na bevestigd te zijn door zijn zwager ds. J. Drenth van Broek op Langendijk, na een predikatie over 1 Cor. 4 1 en 2, deed ds. A. Gruppen, gekomen van Zwaagwesteinde, vroeger te Vlissingen, zijn intrede in een overvolle kerk bij de Chr. Geref. kerk t© Eindhoven, sprekende over 2 Thess. 3 la. Gesproken werd over1. Eigen gering schatting 2. Een geweldige strijd 3. Een zegenrijke overwinning. Door de gemeente werd den nieuwen lee raar toegezongen Ps. 20 1 en Ps. 134 3. AANBESTEDINGEN Namens den hoofdingenieur-directeur van den rijkswaterstaat is hedenmorgen te Mid delburg aanbesteed het vernieuwen en on-

Vlissingse Courant | 1935 | | pagina 1