500 300 25 Opening van de Staten-Generaal DINSDAG 17 SEPTEMBER PALMOLIVE No. 2519 73e Jaargang' il93S DitgaveFirma f. VAN DE VELDE Ir., Walstraat 58-6Q,Viissingen. Telef. 10. Postrekening 6628T Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen OE TROONREOE. VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. g» ADVERTENTIEPRIJS Van 1—5 regels f 1.25; iedere regel meer 25 cent. 6ij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 15 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels f 1.alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Poiis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit twee bladen. Eerste Blad H. M. de Koningin, vergezeld van H. K. H. 'prinses Juliana, heeft zich hedenmiddag in den traditioneelen praalstoet van het paleis aan het Noordeinde naar de Ridderzaal op het Binnenhof begeven, teropening van de 'gewone zitting der Staten-Generaal. Uit alle oorden des lands waren wederom talloos velen naar de Residentie gekomen om dit steeds aantrekkelijk schouwspel bij te wonen, zoodat reeds in de vroege och tenduren de straten van de binnenstad een levendigen aanblik boden. De stad en voor namelijk dat gedeelte, waarlangs de Ko ninklijke stoet zou trekken was in vlaggen- tooiniet alleen wapperde de driekleur van de openbare gebouwen van Rijk, provincie :en gemeente, maar ook vele particulieren hadden de vlag ontplooid. De drukte voor het paleis. In het Noordeinde, zooveel mogelijk in de nabijheid van het Koninklijk paleis, stond reeds eenige uren vóór het vertrek van den stoet een dichte menigte te wachten, die de Koningin en de Prinses, toen deze per auto kwamen aanraden, hartelijk toejuichte. Als steeds werd bovendien daar het wachten Vergoed door den aanblik van de toebereid selen voor de samenstelling en het vertrek van den stoet Allereerst kwam de eere-wacht aanruk ken, die voor het paleis werd opgesteld en die dit jaar bestond uit een compagnie van het regiment grenadiers, sterk 100 man, on der hevel van een kapitein met het regi mentsvaandel. De Koninklijke Militaire Kapel en de beschikbare tamboers van het regiment grenadiers maakten deel uit van deze eerewacht, welke zich opstelde ter weerszijden van het voorplein, tegen de beide zuilengangen van het paleis, om van daar de Koningin brj haar vertrek de mili taire eerbewijzen te brengpn. Bij deze eere wacht bevond zich de commandant van het regiment grenadiers, luitenant-kolonel J. A. C. van Andel, met zijn adjudant. Circa een half uur vóór het vertrek van den stoet zag men de detachementen caval- lerie naderen, die als eere-escorte den stoet zouden openen en sluiten en vervolgens de officieren der landmacht van het Militaire Huis der Koningin, allen te paard, wien onmiddellijk achter het koninklijk statie rijtuig een plaats in den stoet was aange wezen. Eet vertrek van den stoet. Ter opening van den stoet, die onder de algemeene leiding stond van R. F. O. Baron Bentinck, eerste-stalmeester van de Konin gin, was een detachement aangewezen van het lie regiment huzaren, sterk 80 ruiters, onder bevel van een ritmeester, met den regiments-standaard en het muziekkorps der huzaren, dat gedurende den tocht marschmuziek speelde. Met dit detache ment reden de regimentscommandant kolo nel A. Diemont en diens adjudant mede. Onmiddellijk daarop volgden in gala-livrei teen rijknecht-majoor en twee rijknechts te paard. Daarachter kwam de eerste der met twee paarden hespannen gala-koetsen, waarin de kamerheer-ceremoniemeester der Koningin,. R. A. baron van Hardenbroek Van Hardenbroek gezeten was. Naast elk portier ging een lakei. Hierop volgden twee gala-koetsen, wederom met een lakei naast elk portier, waarin acht kamerheeren, vol gens hun rang gezeten waren. In de eerste dezer koetsen, de tweede in den stoet, wa ren gezeten de kamerheer in gewonen dienst jhr. mr. C. Dedel, de kamerheer in buitengewonen dienst R. F. C. baron Ben tinck van Schoonheten, mr. J. C. baron Baud, kamerheer in buitengewonen dienst Van H. M. de Koningin, ter beschikking van H. K. H. Prinses Juliana en de kamerheer in buitengewonen dienst, H. L. J. H. graaf de Marchant d'Ansembourg. In de volgen de, derde gala-koets hadden plaats geno men, jhr. H. J. Repelaar van Driel, kamer heer in buitengewoner dienst en thesaurier van H. M. de Koningin, A. J. Looxma van Welderen baron Rengers, kamerheer in buitengewonen dienst, generaal-majoor jhr. A. G. Sickinghe, kamerheer van H. M. de Koningin en mr. S. B. W. graaf van Lim burg Stirum, kamerheer in buitengewonen dienst. In twee gala-rijtuigen volgden de groot officieren volgens rang van benoeming. Het eerste daarvan, het vierde gala-rijtuig 3n den stoet, bood plaats aan de heeren E. H. Juckema van Burmania baron Rengers, dienstdoend grootmeester van H. K. H. Prinses Juliana, mr. W. J. baron van Lyn- den, opperkamerheer en jhr. V. E. A. Bo- reel van Oldenaller, opperhofEiffWf^halk Van de Koningin, In de volgende vijfde gala-koets waren gezeten de heeren jhr. mr. dr. A. G. Schim- melpenninck en G. Ch. baron Snouckaert van Schauburg. De zesde gala-koets verleende plaats aan de grootmeesteres mevrouw de Douairière Gravin van Lynden van Sandenburg, geb. barones van Nagell van Ampsen en de dienstdoende dame du Palais, mevrouw van Reigersberg Versluys. In de zevende gala-koets volgde de op- perceremoniemeester luitenant-generaal b.d. J. H. F. graaf Du Monceau. Naast elk portier van deze vier gala koetsen gingen twee lakeien. Nadat de zeven galakoetsen waren weg gereden, reed de. gouden koets voor, met acht paarden bespannen. Op ditzelfde oogenblik werd door het uit steken van vaantjes het sein gegeven voor het lossen van het eerste der minuut-scho ten, welke van het verlaten van het paleis, omstreeks één uur, tot den terugkeer al daar, werden afgegeven uit de in het Malie- veld opgestelde batterij der eerste artillerie brigade, bestaande uit vier vuurmonden. Onder het dreunen van het eerste schot presenteerde de eerewacht het geweer en zette de Koninklijke Militaire Kapel het Wilhelmus in, terwijl de Koningin en de Prinses getooid met het breede lint van het Grootkruis van de Orde van den Ne- derlandschen Leeuw, in de gouden koets stapten, welke zich vervolgens onder het gejubel der menigte statig in beweging zette. Naast elk van de acht paarden, waar mede de koets bespannen was, ging een koetsier, en aan elke zijde van de koets liepen vier lakeien. Ter rechterzijde van de statiekoets reed de chef van het militaire huis van de Koningin, de vice-admiraal b.d. F. Bauduin, ter linkerzijde de gouverneur der Koninklijke Residentie luitenant-gene raal jhr. W. Röell, commandant van het veldleger. Achter de gouden koets reden te paard, twee aan twee, de officieren der land macht van het militaire huis der Koningin, de ouderen voor, t.w.de adjudanten in b.d. luitenant-generaal b.d. jhr. E. J. M. Wittert, luitenant-generaal b.d. H. C. J. Ter Beek, luitenant-generaal b.d. J. H. Borel, generaal-majoor b.d. H. G. Rambonnet, generaal-majoor J. J. G. baron van Voorst tot Voorst, kolonel b.d. jhr. W. Laman Trip, reserve-kolonel b.d. W. Froger, reserve kolonel W. G. van Hoogenhuyze, luitenant kolonel jhr. W. C. M. de Jonge van Elle- meet, kapitein H. J. Phaff en de ordon- nance-officieren, ritmeester jhr. C. E. J. M. Verheyen, eerste-Iuitenant R. Romer, en eerste-luitenant jhr. G. H. A. van Kinschot. Hartelijk toegejuicht door de menschen- menigte aan weerszijden van den door mili tairen afgezetten weg, reed de stoet door de Heulstraat, het schelppad van het Lange Voorhout, over den Korte Vijverberg naar het Binnenhof. Vereenigde vergadering van de beide Kamers der Staten-Generaal Inmiddels heeft de heer W. L. Baron de Vos van Steenwijk, die het voorzitterschap bekleedt, nadat de leden der Staten-Gene raal zich in de Ridderzaal vereenigd heb ben, des middags te half één uur de ver gadering geopend en doet den commies griffier der Eerste Kamer voorlezing van een Koninklijk besluit, van 12 September 1935, houdende zijn benoeming tot voorzit ter van de Eerste Kamer gedurende de zit ting, welke heden aanvangt. De voorzitter benoemt een commissie, die Hare Majesteit in het gebouw zal ontvan gen en uitleiden. Deze commissie bestaat uit de Eerste Kamerleden Droogleever Fortuyr, A-nema, Schoemaker, Ruyter en Kolff en de Tweede Kamerleden De Geer, Bongaerts, Visscher, Bierema, Schaapman, Rutgers van Rozenburg, Van den Heuvel, mej. Meyers, Kortenhorst en Van Kempen. De ministers, hoofden van ministerieele departementen, en de leden van den Raad van State, vereenigen zich des namiddags te één uur mede in de Ridderzaal. Op hét Binnenhof. Daar stond aan de Ridderzaal een eere wacht opgesteld, bestaande uit een afdee- ling van het korps mariniers, met vaandel en het muziekkorps van de Koninklijke Ma rine, brj welke eere-wacht zich de comman dant van het korps mariniers kolonel C. J. O. Dorren met zijn adjudant bevond. Het weer was heden niet buitengewoon fraai. Stormvlagen en regenbuien wissel den elkaar af, terwijl op sommige oogen- blikken een zwakke zonnestraal eenige vroolijkheid trachtte aan te brengen. Voor al de storm speelde omstreeks het mid daguur parten. Een deel van het kleed van het baldakijn, dat voor het bordes van de Ridderzaal was opgesteld, rukte los, waar bij de gouden franje zoodanig werd be schadigd, dat men deze franje moest ver wijderen. Ook het looperkleed, dat van den ingang der Ridderzaal was uitgelegd, had van den hevigen wind te lijden, zoodat men er toe overging dit kleed met spijkers in de klinkerbestrating van het Binnenhof vast te nagelen. Langs den traditioneelen weg welke de Koninklijke stoet volgt, stonden thans ook weer duizenden geschaard om het voorbij trekken van de gouden koets te zien. Op verschillende punten stonden groote groe pen van de Princevlag en van verschillende andere vereenigingen opgesteld met hun vlaggen en banieren. Het trok de aandacht dat de stormbrigade van de Haagsche po litie heden voor de eerste maal officieel dienst deed in hun marciaale uniformen met stalen helm en gewapend met kara bijnen. Deze brigade telt 52 man. De minister-president, dr. H. Colrjn, die per auto omstreeks kwart over 12 op het Binnenhof aankwam, had nadat hij was uitgestapt, en terwijl hij zich naar de Rid- prijzen (Fongers rijwielen) werden gedurende de eerste helft van September gewonnen door-. Sept. 2 Mej. G. v. d. Brink, Jan Evertsenstraat 44, Amsterdam. 3 Mej. A. Jacabs-Böhten, Kaldenkerkerweg, 19, Venlo. 4 H. Rouwenhorst, Tulpenlaan 22, Apeldoorn. 5 P. Bets, Lagedijk 22, Zaandijk. 6 G. van Oei, Valkenboschkade 39 b, Den Haag. 7 J. van Wamel, Broeklaan 42, Assen. 9 Mevr. A. Spaander-Honing, Parklaan 12, Bussum. 10 John. C. Cameron, Bilderdijkstraat 46 b, Rotterdam, 11 J. van Noort, Van Beverenstraat 2, Schiedam. 12 Mej. J. W. Kloppers, Oranjeplein 4, Haarlem. 13 Aart Foppens, Groen v. Prinstererstraat 14, Leerdam. 14 Mevr. Heesen, A 30, Oudewater. Hoe óók U een Fongers ter waarde van f. 39.50 (of in contanten f35.—) kunt winnen? Koop 3 stukken Palmolive zeepvraag Uw winkelier om een inschrijf-formulier en schrijf in 30 woorden of minder „waarom U Palmolive zeep verkiest"® Stuur Uw antwoord aan Palmolive, Postbus 671 .Amsterdam, onder bijvoeging van 3 zwarte banden van de Palmolive zeep verpakking. Prijzen: een Fongers rijwiel per dag en ééns per maand een extra prijs van f 500.-® derzaal begaf een langdurige ovatie in ont vangst te nemen. Onder de tonen van het Wilhelmus, ge* speeld door het marine-muziekkorps beste gen de Koningin en de Prinses de treden,, leidende naar den ingang der Ridderzaal,, terwijl de eere-wacht van de mariniers ter sterkte van zeventig man de militaire lion* neurs bracht en de vaandeldrager zijn vaandel deed buigen. Op het bordes werd de Koningin begroet door de officieren der zeemacht van Haar Militair Huis en wel de adjudanten i.b.d. dö vice-admiraals b.d. G. C. Zegers Rijser, J« J. Rambonnet, A. ten Broecke Hoekstra en jhr. G. L. Schorer, de schout-bij-nacht b.d* jhr. J. C. F. von Mühlen, kapitein ter zee C. baron de Vos van Steenwijk en de ad* Leden der Staten-Generaal, In dezen zorgvollen tijd Mij wederom in Uw midden bevindend, gevoel Ik Mij gedrongen allereerst uiting te geven aan Mijne deelneming in het lot van allen die onder den druk der tijden gebukt gaan. Inzonderheid ben Ik met deernis vervuld jegens hen die door werkloosheid getroffen zijn. Hoewel men nog niet zeggen kan, dat de internationale politieke toestand voor Nederland aanleiding geeft tot bezorgdheid en hoewel het tot voldoening stemt, dat het vriendschappelijk karakter hetwelk onze verhouding tot de andere mogendheden pleegt te dragen, ongerept bewaard bleef, volgt de Regeering nochtans de ontwikkeling der verhoudingen in en met het buitenland met bijzondere nauwlettendheid. Zij hoopt dat de Volkenbond in staat zal blijken tegenstellingen in het leven der staten op te heffen en zij zal harerzijds doen wat mogelijk is om dit te bevorderen. De zware rouw waarin het Belgische vorstenhuis en het naburige bevriende Belgische volk opnieuw gedompeld werden vervult Mij met innige deelneming. De financiën van Rijk en gemeenten vereischen in toenemende mate de zorg der Regeering. De algemeene vermindering der welvaart, zoowel elders als in het eigen land, is oorzaak van het nog steeds terugloopen der inkomsten voor de publieke kassen, terwijl tegelijkertijd de uitgaven voor instandhouding van de volkskracht toenemen. Het aantal mogelijkheden tot verhooging der welvaart en dus tot gezond financieel herstel door middel van nationale maatregelen is beperkt. Met name kunnen devaluatie van de munt of prijs geven van den gouden standaard niet beschouwd worden als middelen die de volksgemeenschap als geheel baat zouden brengen. Ten einde ontwrich ting der begrooting te voorkomen, moet dus de arbeid tot herstel van het telkens weer verbroken evenwicht onafgebroken worden voortgezet. Het streven naar beperking der uitgaven blijft daarbij op den voorgrond staan, waarbij in het bijzonder ook. te denken valt aan beperking van de nog steeds aangroeiende spoorwegtekorten. Echter zal aan eenige verhooging van enkele belastingen niet zijn te ontkomen wil de Overheid hare sociale taak kunnen blijven vervullen. Ernstig zijn de zorgen, welke blijven drukken op het Nederlandsche be drijfsleven. Er zijn zeer weinig teekenen, en zeker geen daden die op een spoedigen terugkeer van een vrijer goederen- en kapitaalverkeer wijzen. Naarmate de moeilijkheden en belemmeringen, welke onze buitenlandsche handel schier allerwege ondervindt, bestendigd blijven, zal een doeltreffende, snelle berichtgeving voor handel, nijverheid en scheepvaart tot een meer gebiedende noodzakelijkheid worden. Nagegaan zal worden, of het mogelijk zal zijn geleidelijk de bestaande contingenteeringsbepalingen te vervangen door andere maatregelen, welke evenzeer steun aan het bedrijfsleven en behoud van werkgelegenheid beoogen, doch die niet het bezwaar medebrengen van de onvermijdelijke en onge- wenschte verstarring van den handel. Ter bevordering van een verdere industrialisatie, zoozeer gewenscht met het oog op werkverruiming, zal stelselmatig het onderzoek naar de mogelijk heden daarvan worden ter hand genomen in samenwerking met regionale economisch-technologische instituten en een maatschappij voor industrie financiering. Nopens dit laatste zal een wetsontwerp U binnenkort bereiken. In het kader van een doelbewuste industriepolitiek zal een wet, waarbij de vestiging van bepaalde nieuwe bedrijven afhankelijk wordt gesteld van de toestemming der Regeering, niet mogen ontbreken. Voorstellen hiertoe zullen eveneens spoedig worden ingediend. Een wetsontwerp, houdende een regeling inzake vestigingseischen voor den middenstand, dat beoogt hulp te bieden aan dit zwaar getroffen nijvere deel des bevolking, jvordt voorbereid, De toestand van het meerendeel onzer, reederijen is dermate verergerd, dat ook voor het komende jaar steunmaatregelen voor de zeescheepvaart moeten worden genomen. Daarnaast zal aan de binnenvaart alsmede aan de Rijn vaart bijzondere aandacht moeten worden geschonken. Daar ook de Landbouw nog steeds een uitermate moeilijken tijd doormaakt kunnen de reeds getroffen steunmaatregelen voorshands onmogelijk worden gemist. Deze steunmaatregelen zullen in toenemende mate zoo ingericht worden, dat een betere aanpassing van de voortbrenging aan de sterk ver minderde afzetmogelijkheden verkregen wordt. In het bijzonder geldt zulka voor de veehouderij en den tuinbouw. Ook op het gebied van de Visscherij blijft hulp geboden. Maatregelen tegen noodlottige prijsdaling zullen hier moeten samengaan met de uitvoering van plannen tot bevordering van den afzet en tot verbetering van het productieapparaat. Bijzondere aandacht zal worden gewijd aan de organisatorische en paeda- gogische vragen inzake het onderwijs, voor zoover deze op het terrein van de Overheid liggen. De juiste en diepere kennis en de zuivere uitspraak van onze Nederlandsche taal zal daarbij ook verder bevorderd worden. Ook in het komende jaar zal de Regeering krachtig blijven optreden tot beperking van het euvel der werkloosheid en tot leniging van de gevolgen er van. Mede daartoe zullen gelden worden aangevraagd tot voortzetting van de inpoldering van het IJsselmeer en tot aanvulling van het Werkfonds. Meer dan gewone aandacht zal worden geschonken aan het zoo beklemmende vraagstuk der jeugdwerkloosheid. De economische en financieele toestand in de overzeesche gewesten blijft met uitzondering van Curasao, waar deze bevredigend is te achten nog steeds groote zorg eischen. Al zal in Nederlandsch-Indië, naar gehoopt' mag worden, over 1936 een begrootingstoestand worden bereikt waarbij althans toeneming van schuld voorkomen wordt, toch kan verdere aanpassing van de uitgaven bij de inkomsten niet achterwege gelaten worden. De groei van de inheemsche industrialisatie is aanvankelijk niet onbe vredigend. Ook zijn er teekenen, dat de belangstelling van Nederlandsche zijde voor de stichting van industrieele ondernemingen in Indië begint te ontwaken. In het afgeloopen jaar zijn tal van maatregelen genomen om het goederen verkeer van Nederland naar Indië te bevorderen. Ook voor het verkeer in omgekeerde richting geschiedde zulks, terwijl meermalen een gelegenheid zich voordeed waarbij Nederland kon helpen om den afzet van Indische producten naar elders te bevorderen. Op dien weg zal worden voortgegaan. Met het oog op de gewijzigde internationale toestanden zullen U voor stellen worden gedaan tot het treffen van eenige bijzondere voorzieningen in zake de middelen tot verdediging van het Koninkrijk. Naast de voorzieningen welke verband houden met de maatregelen die reeds genoemd worden, stelt de Regeering zich voor in dit zittingjaar onder meer aanhangig te maken voorstellen tot wijziging van sommige bepalingen der Grondwet en een ontwerp van wet ter voorkoming van particuliere machtsvorming op het terrein der overheidstaak. Voorts zal worden voor bereid een herziening van het vreemdelingenrecht mede in verband met het vluchtelingenvraagstuk. Met dankbaarheid kan Ik vaststellen, dat Leger en Vloot, zoomede ambte naren en het onderwijzend personeel van allerlei geleding, in groote meerder heid, zoo hier te lande als in de Overzeesche gewesten, ondanks de ook van hen gevorderde offers, met toewijding hunne vaak zoo inspannende taak blijven vervullen. Ook in bet komende zittingjaar zal weer veel van Regeering en Kamers gevergd worden. Met de innige bede dat de Almachtige God ons allen de kracht en de wijsheid schenke. die Hij alleen geven kan en dat Zijn onmis bare zegen op ons werk moge rusten, verklaar Ik de aewone zitting de? Staten-.Generaal geopend,

Vlissingse Courant | 1935 | | pagina 1