500 300 25 EXPoiTfiI éerste blad w1m helder 73e Jaargang: 1935 UitgaveFirma F. VAN DE VELDE Ir., Wetstraat 58-60, Vlissingen. Telef. 10. Postrekening 6828? 14 SEPTEMBER Verschijnt dagelijks, uitgezonden! op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen BINNENLAND STADS- EN PROVINCIENIEUWS KUNSTHANDEL D'HUY Abessinië No. 317 ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren' en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1 —5 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1 5 regels f 1.alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden ;bij door een ongeluk. dood gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 3 bladen en een Kindercourant. Pe gouverneur-generaal lid van de N.S.B. Een gerucht te dwaas om te weerspreken", In verband met het bezoek van ir. Mus- sert aan Indië en de audiënties, welke deze bij den gouverneur-generaal heeft gehad, heeft het gerucht de ronde gedaan, dat de gouverneur-generaal lid zou zijn van de JNT.S.B. De heer Schalker nam dit gerucht zelfs zoo serieus op, dat hij, gelijk gemeld dezer dagen minister Colijn heeft gevraagd, wat er van aan was. Mocht het toegeschreven lidmaatschap inderdaad een feit zijn, dan yroeg hij of de regeering niet van meening was, dat de gouverneur-generaal uit 's lands dienst behoorde te worden ontslagen. In zijn thans gepubliceerd antwoord ver wijst dr. Colijn het gerucht naar het rijk der fabelen. Hij zegt letterlijk De regeering is niet voornemens ieder dwaas gerucht te weerspreken en zeker niet ©en, dat zóó dwaas is als het in deze vraag bedoelde. In verband met het antwoord op de eer ste vraag vordert de tweede geen ant- woord Wethoudersverkiezing te Rotterdam. De vierde sociaal-democraat opnieuw gekozen De gemeenteraad van Rotterdam heeft gisteren, nadat namens de rechtsche raads fracties verklaard was, dat zij haar stand punt handhaven, tot vierden wethouder ge kozen den heer Dijk (S.D.A.P.) met 22 stemmen. Dertien stemmen waren in blanco uitgebracht, 3 op den heer Nivard (R.K.) en 1 op den heer Vismans (R.K.) De heer Dijk heeft de benoeming aan vaard. De duiveltjes uit het doosje. Aldus vangt „de Avondpost" haar over zicht van de Eerste Kamerzitting aan De ministers zitten aan de regeerings- tafel of ze nooit weg zijn geweest. En eigenlijk z ij n ze ook heelemaal niet Weggeweest, dat is juist het aardige. Als duiveltjes-uit-de-bekende-doosjes zijn Ze, nadat de heer Aalberse even het deksel had neergedrukt, weer te voorschijn ge sprongen. En zoo zette het nieuwe kabinet doodgemoedereerd het parlementaire werk Voort. Maar dit is toch eigenlijk wel een beetje zonderling. Wij hebben indertijd betoogd, dat er voor een regeerings-verklaring geen aanleiding was, en dat het kabinet volko men gelijk had met te zeggen wacht maar op de Troonrede. Maar dat het, terwijl het Zich, naar de uitdrukkelijke verklaring van den minister-president, als n i e u w" be schouwt, vóór de Troonrede is uitgesproken, aan de parlementaire tafel neerzit en wets ontwerpen gaat behandelen, is een zonder linge staatsrechtelijke figuur, die wij gerust een unicum durven noemen. Maar enfin, ze z a t e n er dan, en het Zijn gezellige menschen, dóar niet van, die duiveltjes-uit-de-doosjes. Gemeentelijke cursussen voor werkloozen. Het was Vrijdag voor de deelnemers aan bovengenoemde cursussen een bijzondere dag. Aan hen toch, die deze cursussen trouw hadden bezocht, zou een diploma Worden uitgereikt. En zoo waren dan een 60-tal cursisten gisteravond in de trouwzaal ten stadhuize samengekomen om dit getuigschrift in ont vangst te'mogen nemen. Ruim half acht opende de wethouder van onderwijs, de heer W. P.. Edelman, in tegen woordigheid van de leeraren en de commis- 8ie voor ontwikkeling van werkloozen, sa mengesteld uit de verschillende vakcentra- los, deze bijeenkomst. De wethoud0»" "prak er zgn groote vreug de over uit, dat zoovelen met ijver en toe- wading de lessen hebben gevolgd en on danks de benarde omstandigheden waaron- ösr si) verkeerden, den moed niet hebben BADHUISSTRAAT 15 VAN SCHILDERSTUKKEN EN TEEKEN1NGEN VAN verloren en getracht hebben hun tijd pro ductief te maken. In overleg met de leeraren besloot men een blijvend bewijs van deze toewijding aan de cursisten uit te reiken in den vorm van een diploma, waarvoor als maatstaf geno men werd een trouw en regelmatig bezoek aan de lessen. De wethouder kon aan de verzamelde cursisten meedeelen, dat wel niet aan allen, maar dan toch aan 7-5 deelnemers het diplo ma kon worden uitgereikt, waarop vermeld staat hoe lang voor sommigen zelfs een tijdvak van 3 jaar en aan welke lessen was deelgenomen. Na de uitreiking wenschte de wethouder de cursisten geluk met het bezit van het diploma en sprak hij de hoop uit dat het hun nog eens van nut zal mogen zijn. Tevens wekte hij de aanwezigen op, voor zoover zij daartoe in de gelegenheid zijn en het nog niet gedaan hadden, zich voor de nieuwe cursussen, welke begin October zul len aanvangen, op te geven. Vermeld dient nog, dat het eenvoudige en toch fraaie diploma geheel belangeloos ont worpen en uitgevoerd werd door den heer Stad, leeraar van den schildercursus, wien daarvoor hartelijkdank werd gebracht. Zoo eindigde deze eenvoudige gebeurte nis, welke door alle cursisten merkbaar ge waardeerd werd. Concertgebouw. Heropenings Feestavond. Familie Hofmann. Heeft het Concertgebouw aan de Emma- straat, eigenaars en exploitanten gebr. F. en A. Ots, uitwendig een geheel ander aspect gekregen nu het in frissche kleuren is geschilderd, ook inwendig heeft het een absolute gedaanteverwisseling ondergaan. Inderdaad herkent men deze ontspannings gelegenheid niet meer. Werden vestibule, gangen en toiletten in heldere kleuren ge stoken, moderniseerde men de gelegenhe den, waarheen zelfs de keizer te voet gaat, door het aanbrengen van vaste waschta- fels enz., de aankleeding van de groote zaal werd eveneens geheel vernieuwd evenals de verlichting, welke thans bestaat uit twaalf Néon-lichtbronmen in de wanden en acht artistieke ornamenten van groot formaat voor indirect benevens drie sierlampen voor direct licht, welke zeer smaakvol aan het plafond zijn aangebracht. Ook de too- neelverlichting, inclusief schijnwerper, werd ingericht naar de eischen des tijds. De kleuren van de wandbekleeding en -beschil dering, gordijnen, voorhang van het too- neel, loopers, stoelen en lampen zijn met zorg en smaak gekozen zij laten een wei luidenden „toon" weerklinken, zoodat het geheel een wannen, frisschen, intiemen, gedistingeerden en harmonieuzen indruk maakt. Dat deze zaal, welke als alles aan is, in een zee van licht baadt, dat toch aan genaam is voor het oog, en alleen bij aan wending van tooneel- en noodverlichting nog over meer dan voldoende lichtschijnsel beschikt om een tekstboekje te kunnen le zen, in alle opzichten alleszins aan aan trekkelijkheid heeft gewonnen, zal ieder be amen, die den feestelijken heropenings avond voor genoodigden gisteravond heeft bijgewoond. Waarlijk de heeren Ots hebben in hun gebouw in betrekkelijk korten tijd zooveel verbeteringen, goeds en fraais doen aanbrengen, dat zij trotsch mogen gaan op hun inrichting en verdienen, dat het pu bliek deze daad, waartoe in den tegen- woordigen tgd zeer zeker moed behoort, respecteert en waardeert. Gaven sierboomen en palmen in vestibule en zaal reeds een feestelijk cachet, een vol komen feeststempel werd op dezen herope- nuigsavond gedrukt, toen George Hofmann, die met zijn familie was geëngageerd om dit heuglijk feit meerderen luister bij te zetten, op het podium verscheen temidden van een dertigtal schitterende bloemstuk ken, welke de gebrs. Ots met de noodige schriftelijke en telegrafische gelultwen- schen hadden ontvangen van personen, fir ma's en vereenigïngen uit de stad en daar buiten Het tooneel geleek een kleine tlo- ralia-tentoonstelling Namens de heeren Ots heeft conferencier George Hofmann de volle zaal aanwezigen hartelijk welkom ge- heeten, hun vriendelijk dank gezegd, dat'zij aan de uitnoodiging gevolg hadden gegeven en inzonderheid de schenkers (schenksters) van de grootsche bloemenhulde hartelijk dank gezegd. Spr. betuigde zijn leedwezen, dat zoovelen wegens plaatsgebrek teleur gesteld moesten worden en drukte de hoop uit, dat de restauratie van het gebouw, voor vereenigïngen enz., aanleiding moge zijn om hun vergaderingen, repetitie, uit voeringen en verdere festiviteiten in het Concertgebouw te doen plaats vinden. Voorts deelde George Hofmann mede, dat de geheele restauratie is geschied onder toezicht van den heer J. Vervenne, die te vens de tooneelaankleeding hééft tot stand gebracht dat de schilderswerkzaamheden buiten zijn uitgevoerd door den heer Gillis sen, in de gangen door de firma Oorschot en Van Gelder, in de groote zaal door den heer Risseeuw dat de verlichting werd aangebracht door de fa. van den Berg én Zonen dat de metsel- en timmerwerk- zaamheden zijn. uitgevoerd door den heer Schmelzer, terwijl de sanitaire inrichting is bewerkstelligd door de fa. Jobse. De loo pers en vloerbedekking werden geleverd door de firma Bouwman. Met een daverend applaus gaf het publiek daarop van zijn instemming blijk. Na dit officieele gedeelte werd. door de familie Hofmann een attractief program ma voorgezet, dat met entrain werd voor gedragen. En als conferencier èn als hu morist was George Hofmann uitstekend op dreef. Ook het duo Hofmann kwam met een reeks Nederlandsche liedjes (o.a. De kringloop der dingen en Wij gaan naar hui ten) en de transformatieschets „De privé- secretaresse" bijzonder goed voor den dag. Truus en Jeanne maakten met muziek (accordeon(s) en viool), zang en dans een schitterend nummer, zoodat het opgetogen publiek slechts noode toestond,, dat zij ein digden. Tot slot gingen nationale costuum- scènes (Volendam), welke door de familie Hofmann op inslaande wijze werden ge bracht. De muzikale intermezzi werden door het huisorkest onder Corns, van Beers op de bekende prettige wijze verzorgd. Het succes van de Hofmann's was den geheelen avond geweldig. Ook het orkest kreeg zijn deel. Ofschoon aan den. voet van het program ma beleefd verzocht werd vóór de pauze niet te rooken, werd de zaal toch in neve len gehuld. Dit had echter weer zijn licht zijde daar hierdoor de mogelijkheid werd geopend door de inwerkingstelling van den ventilator den mist in betrekkelijkkorten tijd te doen optrekken. Een gezellig samenzijn met een dansje besloot dezen welgeslaagden feestavond. Alhambra-Tlieater. So endete eine Liebe. Misdaad zonder hartstocht. Het verfilmen van historische onderwer pen kan als een riskante onderneming wor den beschouwd. Hoe zelden slaagt een re gisseur er immers in, de actrices en acteurs te vinden, die niet al te sterk afwijken van de door hen voor te stellen personen. Karl Hartl, regisseur van „So endete eine Lie be", die film, die niet alleen Marie Louise, de dochter van Frans .1, tot hoofdpersoon heeft, maar het tragisch lot van Oostenrijk sterk op den voorgrond plaatst, heeft, wat de keuze van zijn medewerkenden betreft, van een uiterste zorgvuldigheid blijk gege ven. Gustaf Griindgens, een der veelzijdigste en een der talentrijkste acteurs der Euro- peesche studio's, vervult de rol van Metter- nich. In 1809 voerde deze diplomaat de on derhandelingen met de Fransche regeering, welke in Februari 1810 er toe leidden, dat het contract betreffende het huwelijk van Napoleon met Marie Louise door den Oos- tenrijkschen gezant te Parijs geteekend werd. Griindgens had den 36-jarigen Met- ternich voor te stellen. Hij heeft dit zoo uitstekend gedaan, dat hij zelfs gelijkt op het portret van den Oostenrijkschen pre mier. Ook Paula Wessely's profiel gelijkt treffend op het door Pierre Prud'hon ver vaardigd schilderij van de jonge vrouw, die Napoleon den koning van Rome schonk. Maar meer nog dan naar uiterlijke over eenkomsten zocht en vond Hartl de. sfeer, waarin zijn film moest leven. Dat hij daar in volkomen slaagde bewijst zijn beteekenis voor. de huidige cinematografie. Paula Wessely is een geniale kunstena res. Haar stem herinnert aan het zachte zingen van een violon-cello. Datgene, waar voor anderen „scènes faire" noodig heb ben, weet zij met een enkelen blik, met een enkel handgebaar te bereiken. Willy Forst is de Hertog van Modena in de tweede helft van de film, daar, waar hij zich bewust wordt als niets-vermoedend werktuig van Metteiiich zijn eigen geluk ë:-- dat van Marie Louise te hebben opgeof- ACTUEEL is nu het nieuwe boek dat met vele foto's verlucht, een juist beeld geeft van Keizer, Land en Volk. Ingen. 1.50. Geb. 2.25. In voorraad bij BOEKHANDEL D'HUY BADHUISSTRAAT 15 TELEF. 348. ferd aan diens streven naar een hechten band met Frankrijk, is hij van een kracht, die hij tot dusverre slechts bij benadering wist te bereiken. Gustaf Griindgens geeft wederom een zijner uiterst gedétailleerde prestaties, waarvan voornamelijk de techni sche volkomenheid te roemen valt. Onmid dellijk suggereert hij de koud-wreede sfeer, waarin Metternich zijn complicaties bedacht en poogde te verwezenlijken. Met iit trio van sterke spelers wist de regisseur resultaten te bereiken, welke zijn werk onder de beste geschiedkundige films doen rangschikken. „So endete eine Liebe" is ook in fotogra fisch opzicht tot een der allerbeste films ge worden, die sedert vele maanden zijn ver toond. Het laatste gedeelte van de film, de huwelijksinzegening, is op bijzonder kunsti ge wijze gefotografeerd. Ook in acoustisch opzicht werden goede dingen gedaan, hoe wel men soms den indruk krggt, dat het zgn. „Raumton-Effekt" te sterk is toege past. 9 9 Een schot valt. Een oog sluit zich smar telijk. Een vrouwenlichaam slaat tegen den grond. Uit den bloedplas, die zich vormt, stijgen vrouwen-gedaanten, de furiën, de godinnen des kwaads. Zij stijgen omhoog, telkens en telkens weer, terwijl de bloed druppels vallen. Als roofvogels schieten zij omlaag naar hun prooilangs de toren- hooge wolkenkrabbers der wereldstad, schei-schaterlachend, overal waar het kwa de hoogtij viert. Zij staan uitgespannen te gen den hemel, de drie furiën, fantastisch er. huiveringwekkend, de beeldgeworden triomf van de misdaad. Dit is de grandiose, in zijn bliksemsnel heid nauwelijks te beschrijven inzet van de film „Crime without Passion". En al had men niets over de golf van enthousiasme gelezen, waarmee de film in andere steden van ons land begroet is, men zou er na deze luttele beelden reeds zeker van zgn „Dit wordt een film, zooals men er slechts eens op de honderdmaal één te zien krijgt." Hier zijn menschen aan het woord, die iets te zeggen hebben en die dit weten te doen op de wijze van de film. Alle gesprekken worden op normalen toon gevoerd, eerder zachter dan harder dan gewone gesprekken in het dagelijksch leven. De levensechtheid wint er echter te sterker door. De mannelijke hoofdrol wordt vertolkt door Claude Rains, bekend uit den „Onzichtbaren Man". Fascineerend in de huiveringwekkende sfeer is de figuur van dezen Claude Rains. Om dit gezicht, om deze gestalte is de misdaad tastbaar gewor den. In ieder gebaar ligt de duistere drei ging van de macht, die kan dooden zonder het lichaam te schenden. Naast hem staan Margo, een Mexicaansch meisje, dat als danseres in New-York furore maakte, een prachtige, gave creatie van deze getergde vrouw, creatie ook van won derlijke voornaamheid en niveau en nimmer neigend naar vulgariteit en Whitney Bourne, een actrice, die het blonde type vertegenwoordigt. Het verhaal van de film, de geschiedenis van een beroemd pleiter, die bij een twist met een meisje, dat hem niet boeit, naar hij meent p§r ongeluk een moord begaat, maar die er met neel zijn advocatenslim- heid dan „een misdaad zonder fouten" van wil maken, is in boeiende en prachtig-vol- gehouden sfeer verteld. Alle sporen van Lijn misdaad weet hg het eene na het andere uit te wissen, tot een toevallige kennis hem van zijn alibi dreigt té berooven en hij in zijn angst een werkelijken moord begaat juist op het oogenblik, dat zgn eerste, dood gewaande slachtoffer weer het tooneel komt opdansen. Zelfmoord maakt dan een einde aan zijn leven. Deze film is méér dan een spannende detective-geschiedenis. Het is een film, waarover men ten volle en zonder eenig voorbehoud geestdriftig kan zijn. Hier is een bewijs, welk een machtig uitdrukkings middel de film kan zijn, wanneer talent en bezieling en moed breken met de sleur van een verindustrialiseerde filmproductie. Vlissingsche Tooneelvereeniging „Thalia". Volgens achterstaande advertentie geeft de Vlissingsche Tooneelvereeniging „Tha lia" op Vrijdag 11 October a.s. in het Con certgebouw een reprise van „Stopsel", Onze TAYLOR-HAARDKACHEL stookt 24 uur Uw kamer warm, voor 10 cent aan kolen. A. v. ROON, Langeviele 219, Middelburg* Kachelmagazijn. Eigen Smederij, Luxor-theater. De sterkste band. De vrouw regeert. Het goed-verzorgde voorprogramma be gint als gewoonlijk met Journaal, waarna een musical met Ina Ray Hutton and his Melodears benevens een geslaagde teeken film „Poppey, de zeeman" van Max Flei scher. De eerste hoofdfilm is een sterke speel film, boeiend van inhoud met een reeks uit stekende opnamen. In dit Amerikaansch product een M.G.M.-film ontmoeten we den populairen Clark Gable, die met Jeanne Harlow geweldig op dreef is in dit verhaal van misdaad, boete en liefde. Zijn. entree is die van een vluchtenden bandiet, die bij haar een schuilplaats vindt, als de politie hem op de hielen zit. Het is een ge val van liefde op het eerste gezicht, doch zij blijft aanvankelijk gereserveerd, totdat het aanhouden tot een huwelijk door een ouden minnaar, stof geeft tot het beramen van een chantagepoging, welke den huwelijks- pretendent echter in de eeuwige jachtvelden en de blonde Ruby in een verbeteringsge sticht doet aanlanden, terwijl Eddie ont snapt. Daar Ruby in blijde verwachting verkeert wordt haar verlangen naair Eddie steeds heviger. Deze weet eindelgk tot haar door te dringen. Er is nog juist gelegenheid het tweetal in den echt te doen verbinden door een neger-predikant vóór de politie den vader in spé inrekent. Als hij na enkele ja ren uit de gevangenis ontslagen is, wordt hij verwelkomd door zijn vrouw en zoon, zoodat aan het gewilde Amerikaansche happy1 end ruimschoots voldaan is. Ook in het tweede hoofdnummer komt alles tenslotte op zijn pootjes terecht. Ro ger Proyër is hier een vroolijk, levenslustig man, Jack Anderson, die gaarne met meis jesharten speelt, maar het eindelgk toch ook goed te pakken krijgt, als hij de ware Jacoba in deze film heet zij Anne Ro gers, gespeeld door Gloria Stuart ont moet. Toch kan hij dit meisje niet direct voor altijd tot de zijne maken, daar hij te weinig van haar privéleven afweet. Als ae sluier hiervan wordt opgelicht voert dit voor hem tot teleurstelling er komt ver wijdering, welke echter weer in toenade ring en ten slotte in een verbintenis ver andert, als blijkt, dat Anne niet alleen haar werkkring heeft in dezelfde omgeving als Jack's zuster, doch daar werkt met de edele bedoeling geld te verzamelen om haar broer van een ernstige ziekte te doen ge nezen. Een programma, dat reeds bij de premiè re een flink bezoek trok. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. De teraardebestelling van het stoffelijk overschot van den luit.-vlieger jhr. mr, Sandberg te Eindhoven, die de vorige week bij een vliegdemonstratie in Turkije om het leven kwam. De officieele opening van de Handels- en Nijverheidstentoonstelling „Noorderlicht 1935" te Groningen. Her denkingsaffiche van den Ned. Bioscoopbond ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan der cinematografie. Groot concours hip- pique op de nationale vee- en paardenten- toonstelling te Utrecht. Een afbeelding van het nieuwe luchtvaartfondszegel van 6 cent. Militaire sportdag, gehouden voor manschappen van de le artillerie-brigade te Den Haag. Efficiency-tentoonstelling, georganiseerd door de Ned. Vereeniging van importeurs en fabrikanten van kantoorma- chines te Amsterdam. De bisschopswij ding van den coadjutor van den aartsbis schop van Utrecht, Z.H. Exc. mgr. dr. J. de Jong, in de Kerk van St. Catharine te Utrecht. De voorbereidingen voor de ten toonstelling in het stedelijk museum te Am sterdam ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan. MIDDELBURG Teraardebestelling deurwaarder Vervaat, Gisterenmiddag is het stoffelgk over schot van den deurwaarder bg de rechtbank te Middelburg, P. A. Vervaat, op de R.- Katholieke begraafplaats aan den Seisweg ter aarde besteld. Ten teeken van rouw waren de gordgnen aan den voorgevel van het gerechtsgebouw aan het Hofplein neergelaten. De lijkstatie heeft voor dat gerechtsgebouw eenige oogenblikken stilgehouden en het dienst doende personeel heeft vanaf de trappen van het gebouw den overledene een ïaat- sten groet gebracht. Op de begraafplaats waren vele leden yan het college der rechtbank en .van ae

Vlissingse Courant | 1935 | | pagina 1