500 300 25 fTHEE 1 J Eerste blad AVA heel f[jn VRIJDAG A M ilfi qoed en toch goedkoop wo. 73e Jaargang; 1935 QitgafflFirma F. VAN OE VELDE Ir., Walstraat 58-80, Vlissinp. Telef. 16. Postrekening 66287 13 SEPTEMBER Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen Dit marmer bestaat uit 2 bladen STADS- EN PR0VINC1EN1EUWS OOST- EN WEST-SOUBURG IJZENDIJKE KERK- EN SCHOOLNIEUWS BUITENLAND Het ïtaliaanscb.-Abessynïsch conflict AAKAYANCN VL1SSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f 2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk f 3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels f 1.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. I^eine advertenties van 15 regels 50 ct Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1 —5 regels f 1.—alles bij vooruitbetaling pe abonné's in 't bezit eener polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" pe eerstvolgende zitting; yan, den Gemeenteraad» Vernemen dat de eerstvolgende zit- van den Gemeenteraad gehouden zal gorden 05 Vrijdag 4 October a.s. Dankbetuiging yan Z.M. den Koning der geïgen aan burgemeester Van Woetderen. D.e burgemeester yan Vlissingen heeft of» het door hem gezonden telegram yan deel neming bij het overlijden van koningin Astiids, de volgende dankbetuiging ontvan gen wDe Staatssecretaris van 5s Konings Huis beeft de eer U uit naam van den Koning, Ée diepgevoelde dankbaarheid, van Z.M. te jjetuigen yoor innige deelneming in, zijn j^roefhedd. De Koning word door dat btrjk yan mede gevoel diep bewogen"* Concert» Vele muziek- en zangliefhebbers zullen <2ich het concert herinneren dat gegeven jyerd ter gelegenheid vande winkelweek alhier, door de zangvereeniging „Uitspan- Hing -door Inspanning" te Souburg, direc teur de heer B. Vleugels, gecombineerd met lenige musici uit Ritthemsch Fanfare, di recteur .de heer P. Meijers, Er was toen foiaar één roep: prachtig. Op veler verzoek is besloten nogmaals zoo'n concert uit te voe ren en wel op Maandag 16 September a.s., öes avonds 8 uur op de tent op het Oranje plein alhier. Programmal X. „Aan t Strand", Meijer Jzn. 2. „Het liedje van den smid", W. Hubert. 8. „Rozentijd", polka, A. Zeiter. 4. „Zaansch liedeken", C. v. Oosterzee. 5. a. „Haidcnröslein" Werner b. „Hollandseh liedje", J. Jager 6. „In t bosch" M. Hauptmann. y» „O, Pepita", A. Muller. Pauze. 8. „Mütterleins Marschen", wals, C. Lehnert. 9. „Rozen uit het Zuiden", wals, J. Strauss. 10. „Wiegelied", Mozart Voor de pauze wordt gezongen a cappella. Na de pauze gecombineerd met sax-sopraan, piston, bugle, hoorn, tuba en bas. Een nieuwe zaak. Zaterdagmiddag opent de heer A. Bós- echaart, Braamstraat 34 alhier, zijn nieuwe Zaak in aardappelen, groenten, fruit en conserven. Zijn zaak bestaat reeds jaren, en is dan ook algemeen bekei-ö, doch vroeger was het felleen een magazijn, terwijl nu, naast het ruime pakhuis een winkel is verrezen, waar- Voor het geheel opnieuw is opgetrokken. Wij wenschen den heer B. succes met zijn pieuwe zaak en verwijzen tot slot nog naar de in dit blad voorkomende advertenties. Goed afgeloopen. Op den provincialen weg tusschen Oranje- dijk en Eersten Tol had oWensdagmiddag 'n ongeval plaats, dat wonderlijk goed afliep. Be leerling der landbouwschool A, H. uit Biervliet, kwam tengevolge van een botsing met een naast hem fietsenden schoolkame raad, te vallen, tegen een juist voorbijrij denden auto. De knaap kreeg een niet ern stige wonde aan het hoofd en verloor het bewustzijn. Door den chauffeur van de bus der Z.V. T.M. werd hij verbonden en mee naar IJzen- dtjke genomen waar hij zich, inmiddels tot bewustzijn gekomen, onder geneeskundige behandeling stelde. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Rilland- Bath J. C. Sickesz, cand. en hulppr. te Driebergen. Aartsbisschoppelijke ring. De bewoners van Nes op Ameland heb ben aan Z. H. Exc. mgr. dr. J. de Jong, die jflsteren tot bisschop werd gewijd, een ge schenk aangeboden in den vorm van een fcTrisbisschoppelijlren rv>g Dit eereteeken !s ontworpen door Ad. van Roosmalen fee Utrecht, De ring bevat hen prachtigen amethist diep paars van kleur, die gevat is in een gedreven kroon versierd met druivenrank ornament. De kroon, het symbool van 't ge loof, wordt omvat door een geciseleerden ring, waarin het schip der kerk is gedre ven» baseerend op den tekst der wijding Ontvangt den ring, het zegel des geloofs, opdat gij met ongerept geloof toegerust, de Bruid Gods, d.i. de heilige kerk, ongeschon den moogt bewaren. Aan de andere zijde ciseleerde men het wapen van Ameland, voorstellende drie halken en de maansikkel. RECHTSZAKEN Valschheid in geschrifte en verduistering. Voor het Arnhemsche gerechtshof werd gisteren behandeld de zaak tegen 'n boek houder te Wageningen, die ten nadeele van iemand, voor wien hij de boekhouding voer de, 5000 had verduisterd. Verdachte onderteekende valschelijk qui- tanties en incasseerde deze bij een bank instelling. Het geld wendde hij ten eigen bate aan. De rechtbank te Arnhem had hem we gens valschheid in geschrifte veroordeeld tot twee jaar en zes maanden gevangenis- De verdachte, die vermindering van straf verzocht, had, zooals de president opmerk te, in tal van gevallen oneerlijkheden en verduisteringen gepleegd. De advocaat-ge neraal mr. Visscher achtte geen termen voor clementie aanwezig. Hij eischte be vestiging van het vonnis der rechtbank. De verdediger mr. Van Essen, wees op de voorgeschiedenis van deze zaak. Ver dachte heeft meer op zijn geweten, hij heeft zelfs verduisteringen tot een bedrag van 17.000 gepleegd. Er is evenwel alleen valschheid in geschrifte en verduistering van 5000 ten laste gelegd. De verleiding is voor- verdachte groot geweest. PI. vroeg de uiterste clementie, ook met het oog op den zeer achteruitgaanden gezondheidstoestand van verdachte. RIJKSDAG BIJEENGEROEPEN. Hitier heeft tegen a.s. Zondagavond ne gen uur den Rijksdag te Neurenberg bijeen geroepen om een regeeringsverklaring in ontvangst te nemen. Het bericht, dat de Duitsche Rijksdag te gen Zondagavond a.s. te Neurenberg bijeen geroepen is om daar een regeermgsverkla ring aan te hooren, is voor de politieke kringen in Berlijn een begrijpelijke verras sing. Van officieele zijde was geen nadere inlichting omtrent den vermoedelijken in houd van deze plotselinge demonstratie te verkrijgen. Het in den loop van gisteravond gepubliceerde officieuse bericht, geeft ook geen verdere motiveering. Daarentegen waren onmiddellijk de gebruikelijke geruch ten in omloop. Men meent eenerzijds te we ten dat het om een plechtige ontbinding van den Rijksdag gaat, die voortaan voor het Duitsche Rijk een overbodigheid heet te zijn. Van andere zijde vermoedt men weer dat de regeering een bijzonder indrukwek kende omlijsting wenscht voor een scherper proclamatie tegen fyrt internationaal com munisme en het Jodendom. Havas meldt nog uit Neurenberg dat vernacht wordt dat Hitier energiek stel ling zal nemen in de quaestïe van het inci dent met de „Bremen" te New-York en de jongste maatregelen van Litauen in Klai peda (Memel). Ten einde meer gewicht aan zijn protest tegen het vonnis van rechter Brodky te verleenen, zou Hitier zelfs overwegen den Duitschen ambassadeur te Washington te rug te roepen. DUITSCHLAND ZAL NIET LANGER VAN DE LAGE DOUANETARIEVEN DER VEREENIGDE STATEN MOGEN PROFITEEREN. Naar officieel wordt gemeld, zal met in gang van 15 October a.s. Duitschland niet meer kunnen profiteeren van alle verlagin gen der douanetarieven, door de Vereenigde Staten verleend in de handelsverdragen, wegens onmiskenbare doorloopende uitzon derlijke behandeling van den Amerikaan- schen invoer. Duitschland, Portugal, Denemarken en Italië werden in Juli gewaarschuwd, dat het douanetarief te hunnen opzichte met een termijn van dertig dagen opzegging, kon worden geannuleerd wegens uitzonderlijke behandeling van den Amerikaanschen im port, Nader wordt gemeld, dat momenteel nog onderhandelingen gaande zijn tusschen de Ver. Staten en Duitschland. Huil heeft aangeboden te onderhandelen over een nieuw verdrag op de basis van ge lijkheid van behandeling, doch heeft dien aangaande nog geen antwoord ontvangen. LLOYD GEORGE STAAT ACHTER DE REGEERING. Lloyd George is gisteren zijn campagne voor „vrede en reconstructie" begonnen op de eerste provinciale conferentie van den Raad van Actie te Plymouth. Deze confe rentie, die aanvankelijk op 5 September zou zijn gehouden, was, naar hij mede deelde, een week verschoven omdat hij geen moeilijkheden in den weg wilde leg gen aan de regeering aan den vooravond van de Volkenbondsvergadering te Genève. Nadat Sir Samuel Hoare zijn rede had uitgesproken, was er volgens hem evenwel geen reden om langer te wachten, niet al leen met het ontvouwen zijner plannen voor de volgende verkiezingen, maar ook met het uiten van zijn meening over die rede en over het optreden d'er Britsche regee ring, In een crisis, waarin besluiten moeten worden genomen van bijna even ernstigen aard als die van Augustus 1914, zeide hij, is de regeering te beschouwen als een nationale in den werkelijken zin des woords. Het is van groot belang dat alle naties van Europa beseffen, dat de minis ter thans gesproken heeft uit naam der geheele Britsche natie en dat elke partij zonder uitzondering de regeering zal steu nen om het Convenant van den Volken bond te handhaven, zij het dan onder het voorbehoud, dat het optreden van de re geering doeltreffend is. Hij, Lloyd George, had nooit eenigen twijfel gekoesterd omtrent de bedoelingen van Mussolini. Deze heeft rteeds ronduit gezegd, wat hij voornemens is te doen zijn taal is ondubbelzinnig en de ontzaglijke voorbereidingen voor zijn veldtocht zijn het bewijs dat zijn optreden niet als bangma kerij is bedoeld. De Volkenbond moet thans heslissen hoe hij dien beraamden „schaam- teloozen rooftocht" kan beletten. Lloyd George verklaarde daarom met grooten ernst, dat wanneer de door Hoare afgelegde verklaringen niet met alle kracht door de natie worden gesteund, het voor Groot-Brittannië zeer wel mogelijk zal zijn zich buiten dit conflict te houden, maar dat het onvermijdelijk gevolg daarvan dan zou zijn; dat het land in de toekomst in een nog veel ernstiger conflict zal worden gewikkeld. Lloyd George's eenige critiek op Hoare's rede was de vraag waarom die rede niet zes maanden geleden was gehouden. Voorts wilde hij weten welke tactische stappen zouden worden gedaan om die woorden vruchtdragend te maken. Sancties moeten collectief worden toegepastlukt dit niet dan maakt de Volkenbond zich belachelijk, aldus Lloyd George. Wij moeten thans de fout vermijden, die wij ten opzichte van Japan hebben gemaakt. Die fout was het begin van het kwaad. Omdat wij toen bang waren en wegliepen van het Convenant, heeft Duitschland ons later getrotseerd en trotseert thans Italië ons, zeide hij. Het is noodzakelijk voor den Volkenbond om te toonen dat hij bij machte is een oorlog te beletten, een oorlog, zonder provocatie, een oorlog voor roof. De Volkenbond kan zich niet de weelde veroorloven zich belachelijk te maken. Het zou een treurig einde zijn van een nobel experiment door hoongelach te worden ge dood. Het zal thans heel wat moeilijker zijn sancties toe te passen dan wanneer dat intijds zou zijn gebeurd. Ze zouden minder drastisch en doeltreffender zijn geweest wanneer die rede zes maanden geleden ware uitgesproken en door daden ware ge volgd. Ik geloof, zeide Lloyd George, dat een maand geleden nog een schikking mo gelijk zou zijn geweest. Sindsdien echter heeft Mussolini steeds meer toebereidselen gemaakt en hij kan zich thans niet terug trekken zonder zijn gezag algeheel ten onder te zien gaan, althans wanneer niet concessies worden gedaan,, die gelijk staan met overdracht van het beheer van Abes- sinië en de vernietiging van de onafhan kelijkheid van dat land. Als slotsom kan van dit betoog dus wor den aangenomen, dat Lloyd George geheel aan de zijde staat van de regeering en dat zijn critiek op haar afwachtende houding niet al te veel om het lijf heeft. MALTA'S GARNIZOEN WORDT VERSTERKT. Het Britsche ministerie van oorlog deelt mede Met het oog op den internationalen toestand is besloten het infanterie-garni zoen op Malta, dat in 1929 verminderd is met naar ??,>.stina ..vertrokken troepen, weder op de vastgestelde sterkte te bren gen. Tot dit doel zullen binnenkort de vol gende eenheden naar Malta worden gezon den Het tweede bataljon van het Lincoln shire-regiment, het tweede bataljon van de troepen uit Zuid-Wales en het eerste batal jon der koninklijke Schotsche troepen. Al deze bataljons liggen op het oogenblik in Cattexick in het graafschap York. Desbe treffende bevelen zullen nog worden gege ven. KONING LEOPOLD HI HERSTELT T \NGZAMERHAND. Troost bij zijn kinderen en bij zyn moeder. In strijd met wat geschreven was gewor den, zullen de kinderen van den Belgischen koning geen lang verblijf gaan houden hij de ouders en de zuster van hun overleden moeder, in Zweden. Er is immers geen aan leiding om de kinderen aan hun eigen le venskring te onttrekken. Hun aanwezigheid is de grootste troost voor den koning, die nu zich geleidelijk herstelt en in zijn d'agelijkschen arbeid op het Paleis te Brussel afleiding vindt voor zijn smart. Hij vindt ook een onschatbaren steun bij koningin Elisabeth, in wier moederlijk ge zelschap hij menigen middag gaat door brengen op het slot te Laken. De koningin-moeder houdt zich kranig. Zij heeft in de ontzettende ramp, die haar zoon getroffen heeft, een aansporing gevon den om al haar moed en levenskracht te verzamelen en zich heelemaal te geven aan dien zoon en aan zijn kinderen, om hem op te beuren en om voor die kinderen een grootmoeder te zijn die hun moeder ver vangt, in zoover zoo iets binnen het bereik van de menschelrjke krachten ligt. HET NATIONAAL-SOCLVLISTISCHE PARTIJCONGRES. Gisterenavond te 10 uur hebben ongeveer 10.000 politieke leiders, 300 uit elk van de 32 gouwen, een nachtelijke parade voor Hit- Ier gehouden. Voor dezen fakkeloptocht be stond zeer groote belangstelling. De in bruin uniform gekleede troepen marcheer den in rijen van tien. De vaandels aan den kop van den stoet werden door schijnwer pers fantastisch verlicht en elke groep werd beschenen door het licht van Ben- gaalsche fakkels in verschillende kleuren. De parade duurde ongeveer drie kwartier, gedurende welken tijd nationale liederen gezongen werden. Hitier werd voortdurend luide toegejuicht. Gisteren hebben de spoorwegen tusschen 6 en 16 uur 55 extra-tremen naar Neuren berg laten loopen met 53.000 passagiers, zoodat in totaal 234 extratreinen 215.000 passagiers hebben vervoerd, terwijl met de gewone treinen 23.000 passagiers te Neu renberg zijn aangekomen. In totaal zijn per trein ter gelegenheid van het partijcongres derhalve 346.000 personen te Neurenberg aangekomen. Italië koopt groote hoeveelheden Ceylon-rubber. Volgens de douane-statistieken, koopt Italië veel meer dan de gebruikelijke hoe veelheid Ceylon-rubber. De aankoopen van Italië waren in Augustus bijna driemaal zoo groot als in Juli. Muilezels naar Somalïland. Ruim 1000 Zuid-Afrik, muilezels wach ten te Durban om naar Italiaansch Somali- land verscheept te worden, en wel naar de hoofdstad Mogadiscio. Aangezien hier ech ter geen haven is, zullen de dieren door de zee naar de kust moeten zwemmen. De Italiaansche regeering heeft ook 500 stuks vee van Mombassa naar Mogadiscio ver scheept. Steenen naar Italiaansche ambassade. Een menigte betoogers die protesteerden tegen de Italiaansche houding jegens Abes- sinië, heeft een aantal ruiten van de Ita liaansche ambassade te Warschau inge gooid. Dertig personen zijn gearresteerd. Onderhoud met Mussolini. Uit Parijs wordt gemeld, dat in het week blad „Gringoire" Raymond Recouley ver slag heeft uitgebracht van een onderhoud dat hij met Mussolini in het Palazzo Vene- zia heeft gehad. Volgens den door hem tijdens het onder houd verkregen indruk, zou het mogelijk zijn ingeval het conflict zou uitbreken, van Mussolini te verkrijgen dat deze zoodra de eerste phase 'aal zijn afgeloopen, erin zal W toestemmen met Engeland en Frankrijk in; onderhandeling te treden. Telefoongesprek tusschen Laval en Mussolini mislukt. Volgens de berichten van de Engelsche correspondenten te Genève is de toestand ongewijzigd. Niets wijst op een wijziging in de houding van Italië. Een poging van La- val om telefonisch in contact te komen met Mussolini zou zijn mislukt. In Brit sche kringen wordt zeer weinig hoop getoond. De correspondenten maken ook melding van hardnekkige geruchten, vol gens welke een voor Abessynië aanvaard baar compromis in de lucht zou hangen. Italiaansche troepen aan de Westgrens van Egypte. In den kabinetsraad van Egypte is een rapport voorgelezen van den minister van buitenlandsche zaken en den minister van oorlog, waarin dezen wijzen op de belang rijke toeneming der Italiaansche effectie ven aan de westelijke grens van Egypte. Op verzoek om inlichtingen zou Italië geantwoord hebben, dat dit feit niet moet worden uitgelegd als een agressief gebaar. Italië wil zich slechts beveiligen tegen een eventueelen opstand der Senoessies. Arabieren sluiten zich aaneen. De „Exchange Telegraph Cy." verneemt uit Ankara, dat aldaar berichten zijn ont vangen uit Transjordanië, volgens welke het bijeenroepen van een Pan-Arabische conferentie besproken zou zijn ten tijde van het recente bezoek van Emir Saoed, den zoon van den koning van den Hedjaz, aan Emir Abdoelah van Transjordanië. Deze conferentie, waaraan ongeveer 1800 gedelegeerden uit alle Arabische landen zouden deelnemen, zou hoogstwaarschijnlijk binnen zeer korten tijd in Transjordanië bij eenkomen. Er zouden de volgende proble men besproken worden De onschendbaar heid van de Arabische koninkrijken, het verzet tegen iedere inbreuk daarop van den kant der Europeesche mogendheden en de bescherming van de rechten der Arabieren, die in vreemde landen verblijf houden. Men toont zich te Londen bezorgd over den invloed, welke bepaalde door het Ita liaansche draadloozc zendstation te Bari in het Arabisch uitgezonden mededeelingen op de Mohammedaansche openbare meening zouden kunnen hebben.' Deze uitzendingen zouden vooral in Egypte en Palestina worden opgevangen. Een Amerikaansch senator, naar Europa. De bijzondere correspondent te Genève van de „Excelsior" meldt uit betrouwbare bron te hebben vernomen dat de Ameri- kaanschc senator James Pope, die zich thans in Europa bevindt en die in zekeren zin kan worden beschouwd als Roosevelt's waarnemer, een telegram heeft gezonden aan staatssecretaris Huil, waarin hij een bijeenroepen van een conferentie der mo gendheden die het Kellogg-pact hebben on derteekend, aanbeveelt. Het doel van een zoodanige conferentie zou zijn den Volkenbond steun te bieden bij zijn streven naar een vreedzame regeling van het ItaliaanschAbessynisch geschil. Amerika zal den vrede bevorderen. De Amerikaansche staatssecretaris Cor- dell Huil heeft Donderdagavond een verkla ring gepubliceerd inzake het Italiaansch Abessynisch conflict, waarin hij verklaart, dat het departement van buitenlandsche zaken te Washington den toestand nauw lettend gadeslaat, om gebruik te maken van elke mogelijkheid die zich voordoet welke kan dienen voor het behoud van den vrede naar Amerikaansche opvatting. De regeering van de Ver. Staten heeft geen contact gezocht met andere regeerin gen inzaice de Ethiopische kwestie. Wat de zaak Rickett betreft, zeide Huil, dat de re geering alles heeft gedaan om dezen bin-

Vlissingse Courant | 1935 | | pagina 1