1000 500 300 25 DONDERDAG EERSTE BLAD No.215 ■73e Jaargang 1935 Uitgavefirma F. VAN DE VELDE Jr., Walstraat 58-60, Vlissijigen. Telef. 10. Postrekening 66281 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen Grootbedrijf en Middenstand. STADS- EN PR0V1NCIENIEUWS SPORT BUITENLAND COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn t2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 15 regels f 1.25; iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels fl.alles bij vooruitbetaling pe abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. dood gulden bij door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen flits en Meer aandacht gewenscht voor het kleinbedrijf als bron van werkverruiming. Er ia een. tijd geweest,, dat de groot-on derneming alle gunstige kansen scheen te hebben. De grootbank en de groot-onder- jiemer gingen hand in hand, terwijl beiden zich internationaal gingen oriënteeren. De grootbanken vormden onder elkander een kartel en ditzelfde deden de grootbedrij ven. Uit dien tijd deed de leuze opgeld, dat de wereld slechts belang had bij een zoo yuim mogelijk internationaal verkeer, het geen in werkelijkheid beteekende, een zoo ruim en voordeelig mogelijk arbeidsveld yoor de groot-bedrijven. Daarbij voegde sich het internationale .vervoer, eveneens tezamengebracht in kartels en scheepvaart- overeenkomsten (de zg. „conferences"). Hieruit ontsproten verschillende groote padeelen op economisch, sociaal en moreel terrein. De strijd tusschen werkgever en arbeider werd feller, wat aan den eenen kant leidde tot de toenemende macht der yakvereenigïngen en aan de andere zijde tot de technocratie, n.l. om de machines zoodanig te verbeteren, dat op den arbeid kon worden uitgespaard. Degenen, die moesten werken voor hun dagelijksch brood en niet konden terugvallen op de inkomsten uit 'kapitaal, werden hoe langer hoe meer afhankelijk van het groot-bedrijf, terwijl de middenstand hoe langer hoe meer ver dreven begon te worden door de distributie instellingen aan het groot-bedrijf ontspro ten. Daarbij kwam een stijgende invloed yan het bankkapitaal, dat zelfs het groot industrieel en groothandelbedrijf overvleu gelde. De bankiers werden tenslotte achter de Schermen de machthebbers. Een dergelijke toestand moge econo misch eenigermate te verantwoorden zijn ,(goedkoopere kostprijs, betere voorziening in de behoeften, stijgende algemeene wel- yaart, zij het ook tot een bepaalde grens, afhankelijk van de koopkracht) doch mo reel en sociaal leidde hij tot evenwichtver- storing en achteruitgang. In onze maatschappij met zijn zeer ge compliceerde structuur kan een dergelijke toestand niet lang duren er begint weer stand te komen. Deze weerstand is eerst gering, geleidelijk wordt hij sterker en ten slotte breekt de crisis uit. Doordat de evenwichtsverstoring zeer groote afmetin gen had aangenomen, mede door de gevol gen van den verschrikkelijken wereldoor log, moet deze crisis leiden tot een alge- heele verandering der onderlinge verhou dingen. Het grootbedrijf zal zichzelf niet overleven men zal hebben terug te gaan tot kleinere bedrijfseenheden en deze klei nere bedrijfseenheden moeten echter beter georganiseerd worden als de vroegere. Er zal een uitbreiding komen van hetgeen men met een betrekkelijk vaag woord „midden stand" noemt. Doch niet de vroegere mid denstand. Deze op zichzelf werkende ver zameling van los van elkander staande enkelingen moet een eenheid gaan vormen, willen de middenstanders niet ten onder gaan. Zoowel de kleine industrieelen als de winkeliers sullen zich tijdelijk offers heb ben te getroosten door een deel van hun vrijheid te missen. Zij moeten daartoe vrij willig overgaan door zich aan te sluiten bij de middenstandsorganisatie, waartoe zij behooren. Doch ook de organisaties zul len hun houding hebben te herzien zij zullen actieve centra moeten zijn, waarin de opvattingen der leden samenkomen, worden besproken, gezeefd en gekristalli seerd. De verschillende organisaties moeten met elkander te rade gaan de basis van een dergelijk contact bestaat al in den Middenstandsraad om ten slotte nauw Voeling te houden met de regeering. De regeering moet worden overtuigd van bet groot belang, dat het kleinbedrijf voor een land heeft, mede als werkverruimende factor. Coedkoop en practisch crediet moet aan Öen middenstand kunnen worden verleend. De boerenstand, de industrie, het vervoer wezen, allen hebben belang bij een be hoorlijk middenstandswezen. De verschil lende bedrijfsonderdeelen behooren bij el kander zonder deugdelijk contact kan het maatschappelijk leven niet behoorlijk functionneeren. De middenstandsproblemen dienen derhalve ook in breeder verband te worden besproken en op die wijze komt er tevens een afbakening van het terrein der producentenwinkels, filiaalbedrijven, warenhuizen etc. Kunnen belanghebben den niet tot overeenstemming komen, wel nu, dan is het Centraal gezag d&élr, om als arbiter op te treden. Om die functie goed te kunnen verrichten, zou het wen- schelijk zijn, wanneer de regeering tot de benoeming van een directeur-generaal voor den middenstand zou overgaan. Dankbetuiging van H. M. de Koningin. De voorzitter van den Vlissingschen Oranjebond heeft van den particulieren se cretaris van H. M. de Koningin een schrij ven ontvangen, waarin hij Hr. Ms. dank overbrengt voor de gelukwenschen, aange boden ter gelegenheid van de herdenking van Harer Majesteits geboortedag. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Een viertal opnamen van de aankomst van H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana te Vnssingen. De 'Koningin en de Prinses verlaten de mailboot „Prinses Ju liana". De begroeting door den Commissa ris der Koningin. De vorstelijke personen op weg naar den mailtrein. De werk zaamheden aan de nieuwe Waalbrug bij Nijmegen. Bezoek van Prins Friedrich Christian van Saksen en Prinses Helene van Saksen aan het gebouw van de Haag- sche Courant. Groote fokvee-tentoonstel- ling te Utrecht. Het vertrek van de drie de Havilland Dragon Rapide-vliegtuigen van Schiphol met bestemming naar Indië. Concours Hippique te Utrecht. De offi- cieele opening van de nieuwe kweekschool voor voorbereidend onderwijs te Leiden. De aankomst op Schiphol van den heer S. I. Hsiung, auteur van het Chineesche spel „De Geborduurde Bal", waarvan a.s. Zater dag in de Amsterdamsche Stadsschouwburg de première gaat. V reemdelingenbezoek. Het mooie najaarsweer is ongetwijfeld van invloed op het bezoek aan de Belgische badplaatsen. Hedenmorgen zijn nog 1500 passagiers en 71 auto's uit Breskens met de provin ciale boot overgezet. Deze cijfers waren in 1934 resp. 1285 en 70. Een zeldzaam bezoek. In een weiland aan den Koudekerkschen weg alhier werden hedenmorgen drie vol wassen ooievaars waargenomen, die, naar ons wordt medegedeeld, den afgeloopen nacht hadden gebivakkeerd op het dak van de schuur van de wed. De Buck. GOES Chr. Boeren- en Tuhidersbond. Dinsdag vergaderde het bestuur der afd. Zeeland van den C.B.T.B. onder voorzitter schap van den heer C. P. Vogelaar. Verslag werd uitgebracht van een ver gadering van de crisis-commissie uit de Zeeuwsche landbouworganisaties, welke was belegd in verband met de beperking van den varkensstapel. Nogmaals zal wor den getracht hierin verbetering te brengen. Het oprichten van landbouwhuishoud- cursussen werd besproken. Het ontwerp- pachtwet zal nog nader worden bestudeerd. De heer Ramondt werd afgevaardigd om te Den Haag een vergadering bij te wonen in verband met de samenstelling van bedrijfsraden. Een ontwerp huishoudelijk reglement werd samengesteld. Tegen 1 October zal een algemeene vergadering worden belegd, waar het reglement zal worden vastgesteld. De Gasthuiskwestie. Naar wordt vernomen is de laatste Gasthuiskwestie, ontstaan tusschen den heer Visscher en het verdere gasthuisbe- stuur, thans opgelost. De heer Visscher werd tengevolge daarvan weer no. 1 op de voordracht geplaatst. AXEL Smokkelaars. In den nacht van Zondag op Maandag waren eenige smokkelaars met slaolie op pad om deze op onwettige wijze it Neder land te brengen. De kommiezen, die schijnbaar een goeden neus hadden, ontdekten de smokkelaars en daar deze niet op het gedaan bevel stil hielden, richtten deze eenige schoten op de smokkelaars, die met achterlating van de smokkelwaar op de vlucht sloegen en in ae duisternis ontkw men. In den daarop "^enden nacht vielen de kommiezen een partij suiker ki handen, waarbij de smokkelaars zich door de vlucht hebben weten te redden. HULST Auto botst tegen een vrachtwagen. Op het kruispunt van den rijksweg Hulst- Belgische grens nabij de Roskam, is giste renmiddag tusschen een personenauto van do firma Primo uit Amsterdam en een vrachtwagen van L. Blommaert uit Hulst een botsing ontstaan. De zes dames, die zich in den auto bevonden, werden allen ge wond, van wie een zekere C. G. uit Amster dam ernstig. Zij werd in het R.-K. zieken huis te Hulst opgenomen. Omtrent haar toestand kon nog niets worden medege deeld. De auto van de firma Primo, komende van de Belgische grens en rijdende in de richting Hulst, reed met een snelheid van 80 90 K.M. per uur op den geasfalteerden rijksweg. Nabij de Roskam, waar deze weg wordt gekruist door den weg St. Jansteen Clinge, kwam de vrachtauto van L. Blommaert uit Hulst met een lading steen kool aanrijden. Toen deze laatste den rijks weg wilde oversteken, kwam de personen auto eveneens ter plaatse aangereden en een aanrijding was niet meer te voorkomen. De personenauto reed met volle vaart midden op den vrachtauto, met het gevolg, dat de zes in den personenauto gezeten da mes en de chauffeur, allen uit Amsterdam, geheel door elkander werden geslingerd. C. G. vloog met het hoofd door de voorruit en kreeg ernstige verwondingen aan hoofd en hals, zoodat zij veel bloed verloor. De andere dames kregen eveneens ver wondingen aan handen en voeten en werden ter plaatse verbonden. De personen auto werd geheel vernield, terwijl de vrachtauto weinig materieele schade opliep. De chauffeur Blommaert k^am met den schrik vrij. De toestand van de in het zie kenhuis opgenomen dame is ernstig. TERNEUZEN Verzinking der waterteevoerbuizen. Dinsdag werden te Sluiskil, nabij, de brug de waterbuizen gelegd door het ka naal voor de Zeeuwsch Vlaamsche water leiding. Dit kranig stukje werk had veel bekijks. Het scheepvaartverkeer ondervond hier door enkele uren eenige stagnatie. OSSENISSE Samenvoeging van gemeenten. Zooals reeds eerder medegedeeld, werden de gemeentebesturen van Ossenisse, Hengst dijk, Stoppeldijk en Boschkapelle Vrijdag door Ged. Staten in de gelegenheid gesteld him bezwaren tegen of wenschen omtrent de samenvoeging van bovengenoemde ge meenten mondelings voor hun college toe te lichten. Na opening der vergadering door dea Commissaris der Koningin werden de pro cessen-verbaal der zittingen van de ge meenteraden en van de zgn. dubbele "aden. betreffende de gevoerde besprekingen van de samen voegingsplannen, voorgelezen, waarop aan de verschillende afgevaardig den gelegenheid werd gegeven hunne mee- ningen toe te lichten. Hiervan werd door verscheidene afgevaardigden zoowel voor als tegenstanders der samenvoeging ge bruik gemaakt, waarna, na nog eenig heen en weer gepraat over de plaats, waar even tueel het raadhuis der nieuwe gemeente zal gevestigd worden, 'de vergadering werd ge sloten. CADZAND Loods verbrand. De loods van de Zuid-Hollandsche Mij. tot redding van schipbreukelingen is ten gevolge van het uit elkaar springen van een motor, totaal afgebrand ook de redding boot ging in de vlammen op. Besmettelijke ziekten. In de week van 17 September kwamen in onze provincie vier gevallen van be- 1 smettelijke ziekten voor, nl. 3 van rood vonk te Vlissingen, Souburg en Zaamslag en 1 geval van diphtherie te St. Maartens dijk. KERK- EN SCHOQLNIEUWS Afscheid ds. d, Kluis. Naai' wij vernemen zal de avonddienst in de Groote Kerk op Zondag a.s. ter gelegen heid van het afscheid vai ds. A. T. W. de Kluis, om 7 uur aanvangen. Prof. dr. H. Th. Obbink. Prof. dr. H. Th. Obbink, Theol. Hooglee raar te Utrecht, hoopt oj 17 October a.s. zijn 25-jarig ambtsjubileum te vieren. Hij wenscht echter geen huldiging, in welken vorm ook en zal zich, door verblijf buiten Utrecht op dien dag, aan elke hulde betuiging onttrekken. Een Nederlandsch arts naar het arheidsveld van Stanley Jones. Naar wij vernemen, zal op 3 October a.s. de jonge arts J. H. Plokker met zijn echt- genoote vanuit Antwerpen naar Engelsch- Indië vetrokken, om zich daar, op 't ar beidsveld van den bekenden zendingsman Stanley Jones, aan het medische werk te geven. De heer Plokker is een Duinoord- kerkman. De zendings-commissie der Duinoordkerk in Den Haag stelt pogingen in het werk om dokter Plokker een volledige medische uit rusting mede te geven, waarvan de kosten 1200 bedragen. Stanley Jones stelt er grooten prijs op dat deze uitrusting wordt medegebracht. De commissie doet een beroep op de milddadigheid van de vele vrienden van Stanley Jones in Nederland. Giften wor den gaarne ingewacht op postrekening no. 195100, ten name van den penningmeester der zendingscommissie van de Duinoord- kerk te 's-Gravenhage. Examens. Geslaagd voor het examen 3e stuurman de heer A. K. de Vries, leerling der De Ruij- terschool. Voor het politiediploma zrjn te Amster dam geslaagd de heeren D. Ornee, behoo rende tot de groep politietroepen alhier. W. J. Petiet Middelburg en M. Oudeman te Wemeldinge. Eerstgenoemde behaalde het diploma met aanteekening. RECHTSZAKEN De Leeuwarder dievenbende. Gisteren stonden voor de Leeuwarder rechtbank weer twee verdachten terecht, behoorende tot het gezelschap dat Leeuwar den den laatsten tijd onveilig maakte. Het zijn de gebr. H. en G. de V., resp. 22 en 17 jaar oud. Hun is o.a. ten laste gelegd dief stal bij den Lyempf te Leeuwarden en dief stal met braak te Harlingen. De officier eischte tegen den eersten ver dachte 2 jaar gevangenisstraf met aftrek en tegen den 2den een jaar en 3 maanden met aftrek. Tegen den heler E. J. M. eischte de offi cier een jaar met aftrek. MARINE EN LEGER Majoor F. D. M. H. A. van Aelst, van den staf der infanterie en leeraar in lands verdediging aan de Kon. Mil. academie te Breda, wordt 1 October eervol uit die func ties ontheven, overgeplaatst bij het 3e regi ment infa terio te Bergen op Zoom en is bestemd, om 1 November op te treden als hoofdinstructeur bij dat korps. POSTDUIVEN: De kermisvlucht van Breteuil uit. Op Zondag 8 September hield „de Ge trouwe Duif" te Cadzand de zgn. kermis vlucht van uit Breteuil, waaraan 97 duiven meevlogen. De prijzen werden behaald als volgtR. van de Voorde te Sluis le en 12e pr. B. P. de Ridder te Cadzand 2e, 4e en lie pr. P. van Hee te Cadzand 3e, 6e en 10e pr. C. de Meijer te Sluis 5e pr. G. Dusarduijn te Groede 7e, 8e en 9e pr. P. van Grol te Retranchement 13e pr. en 1 overduif J. van Hoorn te Retranchement 14e, 15e pr. en 1 overduif M. Simpelaar te Oostburg 16e pr. A. Vasseur te Cadzand 17e pr. W. Brevet te Cadzand 18e pr. en 1 over duif F. Yntema te Oostburg 19e pr. M. A. Mabesoone te Oostburg 20e en 22e pr W. du Fossé te Sluis 21 en 25e pr. P. C. de Mey te Cadzand 23e pr. ZWEMMEN Rie Mastenbroek moet een keeloperatie ondergaan. Naar de „Telegr." verneemt, zal de be kende Rotterdamsche zwemster, RieMas tenbroek volgende week in een ziekenhuis te Rotterdam worden opgenomen ten einde de keeloperatie tc ondergaan, waarvan reeds lang sprake was. DE AANKOMST VAN ONZE KONINGIN EN PRINSES. Elk plekjen op het station, Op steiger, hekwerk en ponton, Was stormend ingenomen Door vogels van diverse pluim, Die, schoon in d'allerbeste luim, Zich nauwlijks konden toornen. 't Geduld werd zwaar op proef gesteld Minuut werd na minuut geteld „Daar zijn Ze seint een jongen, Die, als Michiel, op zijn gemak Hoog boven 't mierennest uitstak Toen juichten blijae tongen. En in dien warmen welkomstgroet Van 't ongeveinsd, verheugd gemoed, Dat trilde van vervoering, Daar baritonde gul, spontaan Ook menige vriend der roode vaan 5 Dit gaf de grootst' ontroering. TELESCOOP. LUCHTVAART Het vliegveld by Woensdrecht. Opening uitgesteld. Gedurende de laatste jaren is nabij Woensdrecht een terrein geëgaliseerd te? grootte van 40 H.A. aat later werd uitge breid tot 60 H.A. In de gemeenten Woens drecht waren vele werkloozen en om hen aan arbeid te helpen werd het terrein, be kend als de „Eendenkooi" en voornamelijk bestaande uit veenmoeras en glooiingen, in orde gebracht met de bedoeling er een vlieg veld van te maken. In den afgeloopen zo mer waren de voorbereid r>gen zoover ge vorderd dat men hoopte het vliegveld medio September te kunnen openen. De opening was dan ook reeds aangekondigd. Thans vernemen wij echter dat de opening van het vliegveld vermoedelijk eerst na Paschen 1936 zal plaats hebben. Met een sportviiegtuig van Java naar Nederland. De heer Khouw Ke Hien, die met zijn sportviiegtuig naar Nederland zal vliegen, is voornemens 16 September bij daglicht te vertrekken. Het wachten is thans nog op de toestemming om over Turkije te vliegen* Ingeval deze toestemming geweigerd wordt, zal de vlucht plaats hebben over Mersa- matruh. MINISTER VAN ZEELAND NAAR BELGIË TERUG. Naar uit Brussel wordt gemeld, zal het verblijf van den minister-president Van Zeeland te Genève slechts van korten duur zijn geweest. Hij wordt reeds Vrijdagavond te Brussel terug verwacht. Na zijn ver trek uit Genève zal minister Hijmans de leiding nemen van de Belgische delegatie. DE DUITSCHE BALLONS BOVEN TSJÉCHO-SLOWAKIJE. Volgens het „Prager Tageblatt" hebben de autoriteiten van het district Podebrad hun onderzoek beëindigd inzake de drie Duitsche ballons, welke boven Tsjecho-Slo- waaksch gebied hebben gevlogen. De Praagsche autoriteiten hebben beslo ten, dat een man der equipage der ballons een som van 500 Tsjechische kronen moet storten, en dat hij veertien dagen zal wor den vastgehouden indien hij niet kan be talen. Deze straf was opgelegd, aangezien hij in het bezit was van een foto-toestel, dat in beslag zal worden genomen. Er werd echter geconstateerd, dat boven Tsjecho-Slowakije geen enkele foto werd genomen. VON REICHENAU'S BENOEMING TE MüNCHEN. De benoeming van Von Reichenau tot commandant van het legerkorps te Mün- chen werd reeds geruimen tijd verwacht. Het gerucht had tevens geloopen, dat het een teeken was van een verandering van de orienteering in het oppercomman do van het leger. Von Reichenau was dan ook in den raad der generaals van de rijksweer de meest overtuigde aanhanger van een politiek van toenadering tusschen leger en nationaal socialistische partij. Beweerd werd, dat zijn vertrek zou be- teekenen dat de rijksweer haar onafhanke lijkheid wilde behouden en versterken. In bevoegde kringen verklaart men dat deze opvatting onjuist is. De traditie wil. zoo zeggen ze, dat een

Vlissingse Courant | 1935 | | pagina 1