500 300 25 EERSTE BLAD Mo. 313 73e Jaargang ■1935- DINSDAG UitgaveFirma F. VAN OE VELDE Ir., Walstraat 58-60, Vlissingen. ïelef. 10. Postrekening E6287 lO SEPTEMBER Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen STADS- EN PROVINCIENIEÜWS >r dö VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1 —5 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1 - 5 regels ft—, alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR FUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Uit iger" rt uit 20 2e »rsin- JEN >t en „De „Een leid". Con ti ann, Dit nummer bestaat uit 2 bladen De Koninklijke familie keert vandaag nog niet naar Nederland terug. Naar wij vernemen is de terugreis van H.M. Koningin Wilhelmina en van H.K.H. Prinses Juliana, die op vandaag was be paald, nog uitgesteld geworden. Een later bericht meldt, dat H. M. de Koningin wegens lichte ongesteldheid ver plicht is haar terugkeer een dag uit te stel len. H. M. en H. K. H. de Prinses zullen [Woensdagavond 11 September op denzeif- den tijd in Den Haag (plm. 9 uur station Holl. Spoor) aankomen. Zij maken de zeereis met een der mail- booten van de stoomvaart-maatschappij „Zeeland". V. R. B. In aansluiting op ons verslag van giste ren kunnen wij nog melden, dat de heer I. yan Bel eveneens is geslaagd voor het B- examen (practisch en medisch gedeelte). Door een vergissing was dit niet aan ons opgegeven. Gemeentelijke arbeidsbeurs. Bij den gemeentelijken dienst der arbeids bemiddeling alhier staan als werkzoekenden ingeschreven Mannen 1 drukker, 1 behanger, 29 grondwerkers, 2 loodgieters, 1 mandemaker, 1 mastieker, 9 metselaars, 18 opperlieden, 42 schilders, 5 stucadoors, 67 timmerlieden, 3 ververs, 2 betonwerkers, 3 vlechters, 3 opzichters, 3 machinaal-houtbewerkers, 12 meubelmakers, 5 politoerders, 5 stoffeer ders, 1 kapper, 9 kleermakers, 2 wasschers, 3 schoenmakers, 418 metaalbewerkers, 1 bierbottelaar, 5 drankbereiders, 14 brood banketbakkers, 3 koks, 9 slagers, 9 maga zijnbedienden, 5 reizigers-agenten, 4 win kelbedienden, 5 chauffeurs, 9 kellners, 28 loopers, 4 portiers, 4 sleepers, 20 transport arbeiders, 17 kantoorbedienden, 3 teeke- naars, 1 musicus, 6 onderwijzers, 43 varens gezellen (w.o. stuurlui, machinisten, sto kers, matrozen enz.) en 111 losse arbeiders. Vrouwen 7 kantoorbedienden, 1 onder wijzeres, 2 huishoudsters, 5 dienstboden, 4 werksters. Totaal 965 ingeschrevenen, waairvan 69 in de werkverschaffing. Vorige week 968 persunen. Alzoo een vermindering van 3 werkzoekenden. Een concert. Programma van 't concert te geven door de Harmonie „St. Caecilir", directeur de heer André J. Geijsen, op Woensdag 11 Sep tember a.s., des avonds 8 uur, op den Bou levard Evertsen, bij ongunstig weder in de tent op het Bellamypark. I, Per aspera ad astra, marche, E. UrbachRhode. 2. Princessé Juiana, fantasie, W. van Perch. 3. Le Songe au Désert, fantaisie, J. M. Champel. Herinnering aan een nacht in de Woestijn Sahara). 4. Vienne reste Vienne, marche, Joh. Schrammel. 5. Colonel Bogey-marsch, Kenneth J. Alford 6. Het landjuweel, fantaisie, J. Ellegiers. 7. Diana, fantaisie originale, G. Joh. v. Dam. 8. Carmen Sylva, Valse de Concert, I. Ivanovici. 0. Finale. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Teraardebestelling van het stoffelijk overschot van wijlen mgr. J. D. J. Aenge- hent te Overveen. Het bezoek van den Maharadja van Patiala aan de diamant slijperij van de Fa. Asscher te Amster dam. Excursie van een aantal deelne mers aan het Internationaal Botanisch congres naar de Wieringermeer. Het plaatsen van de duizend ton wegende brug over de Dijksgracht bij het Mariniersplein te Amsterdam. Het inheien van den eer sten paal voor het nieuwe stadhilis te Lei den. Overzicht van de spoorwegwerken in Amsterdam Oost. Kranslegging op het graf van Michiel Adr. de Ruyter in de Nieuwe kerk te Amsterdam door de be manning van het Argentijnsche opleidings schip „Presidente Sarmiento", dat te Amsterdam heeft vertoefd. De bekende zangeres Sara Scuderi voor de microfoon, ttaar zij haar stem op gramofoonglaten laat vastleggen. Het 25-jarig bestaan van het gemeentelijk Lyceum te Eindho ven. Feestelijke inwijding van het gerestaureerd Concertgebouw. De bonte-avond, te geven door het Caba ret-Ensemble Familie Hofmann, .ter gele genheid van de feestelijke inwijding van net „Concertgebouw" alhier, zal gegeven wor den op Zaterdag 14 September a.s. en aan vangen om 8 uur 's avonds. Een goedkoope trein. Volgens achterstaande advertentie zal er op Dinsdag 17 dezer een goedkoope trein rijden van Vlissingen naar Den Haag en Amsterdam, ter gelegenheid van de opening der Staten-Generaal te Den Haag. MIDDELBURG De weg MiddelburgSerooskerke. De K.N.A.C. ontving op een door haar gedaan verzoek van het Polderbestuur van Walcheren, dat het in de bedoeling ligt, wanneer het geheele rijwielpad tusschen Middelburg en Serooskerke zal zijn vol tooid, derhalve in den loop van het jaar 1936, over te gaan tot sluiting van den rijweg voor rijwielverkeer. Nader heeft de K.N.A.C. verzocht te bevorderen, dat deze verkeersbeveiligende maatregel zal worden getroffen vóór het volgende zomerseizoen. Meineed. Als verdacht zich schuldig te hebben ge maakt aan het afleggen van een valsche verklaring onder eede, werd heden ter terechtzitting van den Politierechter te Middelburg aangehouden C. W., 38 jaar, vrouw van P. V., wonende te Oostburg. OOST- EN WEST-SOUBURG Diploma Ned. Zwembond. Bij het j.l. Zaterdag gehouden proef- zwemmen door leden van de zwemvereeni- ging „Luctor et Emergo" alhier, behaalden een 20-tal leden dier vereeniging het diplo ma van den Ned. Zwembond. ARNEMUIDEN De weg op den Sloedam. Naar aanleiding van een verzoek om verbetering van do bestrating van den weg op den Sloedam tusschen Walcheren en Zuid-Beveland ontving de K.N.A.C. van den hoofdingenieur-directeur van den Rijks waterstaat in Zeeland bericht, dat het in het voornemen ligt om, behoudens een nog dit jaar uit te voeren verbetering over een kort traject aan het Oosteinde van den Sloedam en het lichten van eenige Inzin kingen in het overige gedeelte, zoo spoe dig de noodige fondsen daarvoor beschik baar zullen zijn, de geheele bestrating van den Sloedam te herstraten. BIGGEKERKE Schietwedstrijd. Zaterdag werden op de schietbaan van de schietvereenigïng te Biggekerke, de wis selbekers van den Zeeuwschen schietbond „Pro Patria" verschoten. De uitslag was als volgt Beker 150 M. Schietvereeniging „Nut en Genoegen" Biggekerke, 197 p. le Buksbeker Schietvereeniging „Dom burg" te Domburg, 481 p. 2e Buksbeker Schietvereeniging „Prins Hendrik", Gapinge 445 p. Vrije baan M 95 le pr. H. Verschuure, Biggekerke, 57 p. 3 X 27. 2e pr. M. Klei- nepier, Biggekerke, 57 p., 2 x 27. 3e pr. P. Flipse, Koudekerke, 56 p. 4e pi-. H. Kievit, Vlissingen, 55 p. 5e pr. P. de Lange, Big gekerke, 53 p.. Vrije baan buks le pr. A. Trieller, Dom burg, 198 p. 2e pr. S. de Pagter Domburg, 196 p. 3e pr. L. J. Kesteloo, Gapinge, 196 p. 4e pr. P. de Pagter, Domburg, 195 p. 5e pr. H. Minderhoud, Domburg, 192 p. OOSTBURG Een tentoonstelling van ooft- en tuinbouw. „Floralia" te Oostburg, afdeeling der Maatschappij tot bevordering van ooft- en tuinbouw in het voormalig 4e district, heeft op 7, 8 en 9 September een tentoonstelling gehouden in de Beurs. Deze werd Zaterdagmiddag geopend door den voorzitter, den heer ir. I. A. van Cruijningen, die in het bijzonder welkom heette den vertegenwoordiger van het hoofdbestuur, het gemeentebestuur, de ver tegenwoordigers van zusterafdeelingen, in zenders en verdere genoodigden. Het hoofdbestuurslid, de heer Hoolhorst, prees de inzendingen, waaronder er waren, die zelfs den menschen van het vak tot eer zouden strekken. De jury, bestaande uit de keeren Holle- brand, Hoolhorst en Van de Plassche, had een moeilijke taak en heeft de volgende prijzen toegekend Voor verplichte kweek van verstrekte plantjes eerste prijzen aan J. A. J. Ego, mej. Rosier-van de Waeter, I. A. Risseeuw Jz., M. J. de Pauw en I. A. Leenhouts. Tweede prijzen aan J. le Clercq, I. de Hullu-van Houte, mej. S. J. German, I. M. de Hullu en A. A. Adriaansen. Derde prijzen aan S. van Dongen, wed. Risseeuw-Luteijn, P. H. Krauweel, J. A. Hoste én H. van de Vleuten. Voor verzameling van diverse eigen ge kweekte bloemen eerste prijzen aan J. A. German, J. A. J. Ego en mej. Rosier-van de Waeter. Tweede prijzen aan M. J. de Pauw, R. de Milliano, wed. Risseeuw-Luteijn en J. Bosschaart. Derde prijzen aan A. A. Adriaansen en J. de Vos. De kweekers Aers en Verplanke hadden gezorgd voor prachtige inzendingen rozen en dahlia's. GOES Verbetering van het verkeer met Zeeland. In de bij beschikking van 2 Juli 1929 in gestelde commissie, aan welke is opgedra gen te onderzoeken, welke aan redelijke eischen beantwoordende verbetering in het verkeer tusschen de lóeeuwsche eilanden, Zuid-Holland en Noord-Brabant onderling behoort te worden aangebracht, zoowel wat betreft de Veerverbindingen als de daarbij aansluitende hoofdwegen, is bij beschikking van den minister van waterstaat alsnog be noemd tot lid J. M. van Bommel van Vlo ten, lid van Gedepüteerde. ticaten van Zee land te Goes. TERNEUZEN Consulaire dienst. De vice-consul van Letland te Terneuzen, de heer J. A. C. van Rompu, is afgetreden. De waarneming dér zaken van het vice- consulaat is opgedragen aan het consulaat van Letland te Amsterdam. CLINGE Infectie bij het zwemmen. Dezer dagen had mejuffrouw Borm uit Clinge bij het zwemmen in de Zestigvoet het ongeluk haar voet te blesseeren. Aanvan kelijk liet zich de wonde, die zij door van den oever in het water te springen bij het stooten tegen een paal had opgeloopen, niet ernstig aanzien. Later is er echter infectie bijgekomen wat weer bloedvergiftiging ten gevolge had. Zij is naar het ziekenhuis te St. Niklaas (België) vervoerd, waar door operatief ingrijpen het ergste kon worden voorkomen. Men vreest echter, dat mej. Borm haar been zal moeten missen. Waterschappen. Bij Kon. besluit zijn benoemd in Zeeland tot gezworene van den Helle gatpolder, J. Stolk L.zn., te Zaamslag idem van den Willempolder (Noord-Beve land), M. de Regt, te Wissekerke in de provinciën Noord-Brabant en Zee land tot lid van het dagelijksch bestuur van het waterschap De Prins Hendrikpol der, C. Noorthoek te St. Philipsland. Bestuursleden gewestelijke tanve- organisatie. De minister van landbouw en visscherij heeft aangewezen in de stichting geweste lijke tarwe-organisatie voor Zeeland tot ondervoorzitter C. P. Vogelaar, te Krab- bendijke als bestuurslid, dat met den voor zitter en ondervoorzitter het dagelijksch bestuur van genoemde stichting vormt A. E. Langenhorst, te Hulst. KERK- EN SCHOOLNIEUWS Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Sir- jansland (op Duiveland) c md. O. G Bunjes te Amsterdam. Beroepen te Arnemuiden candidaat G. den Duijn van Weesp. In de laatste bocht. Het zendingsbureau (postrekening No. 6074) vraagt ons plaats voor het volgende Bij wielrennen of draverijen is het van groote beteekenis in welke volgorde de mededingers de -laatste bocht ingaan en aan het laatste stuk vóór de eindstreep be ginnen. Een dergelijk gevoel als zij moeten heb ben, heerscht er bij ons in het begin van September. Nog vier maanden zijn er dan van het jaar over. Zal er in dien tijd nog alles bijeen gebracht kunnen worden, wat er noodig is, ook dat, wat er in de reeds verloopen maanden te weinig verzameld is Het is als het ware een wedloop tusschen de behoeften van het werk en de offervaar digheid der gemeenten. Wanneer begin September de achterstand te groot is, is er weinig hoop, dat de zendingsweek die inhaalt. Zoo was het verleden jaar, toen begin September de achterstand de 250.000 te boven ging. Dit jaar staan wij er minder ongunstig voor. Er is 50.000 meer ingekomen over de verloopen acht maanden dan verleden jaar. Bovendien is de raming over dat tijd perk 40.000 lager. Zoodoende is de toe stand bijna 100.000 gunstiger. De ach terstand is nml. 157.000. Dit is een be drag, dat gezien de ervaring van vroegere jaren, door de zendingsweek kan worden aangevuld. Zoodoende mogen wij, al is de toestand niet zonder zorgen, met gegronde hoop de laatste bocht ingaan. Er is werkelijk een zeer goede mogelijkheid dat dit jaar alles bijeengebracht wordt wat volgens de ra ming noodig is, zoodat wij zonder tekort zouden kunnen sluiten. Op de eindstreep kunnen behoeften van het werk nog best ingehaald worden door de offervaardigheid der gemeente. Wij beginnen de voorbereiding voor de Zendingsweek dus in goede verwachting, maar ook met groote spanning. Rouwdienst voor wijlen Koningin Astrid. In de Ned. Hervormde kerk te Brussel. Zondagmorgen werd in de Ned. Herv. kerk te Brussel een rouwdienst gehouden ter nagedachtenis van wijlen koningin Astrid. De koning had zich laten vertegen woordigen door zijn adjudant, luitenant-ge neraal Six. Voorts hadden de ministers van ouitenlandsche zaken, van justitie, alsmede het college van B. en V. van Brussel zich laten vertegenwoordigen, terwijl de gouver neur van de provincie Brabant, baron Hou- tart en de Zweedsche gezant mede aanwe zig waren. Van Nederlandsche zijde waren gekomen onze gezant en mevr. Tjarda van Starken- borgh Stachouwer met hun beide dochters, df gezantschapsraad en mevr. van Koeken- gen, de gezantsc'uapsattaché baron van Voorst tot Voorst en de kanselier van het consulaat en mevr. Visser. Bovendien wa ren vrijwel alle Nederlandsche vereenigin- gen en organisaties door bestuursleden met hunne dames vertegenwoordigd, terwijl de gemeente zelf zeer talrijk was opgekomen. Het kerkgebouw was sober met rouwklee- den behangen De predikant, ds. A. G. B. Ten Kate sprak naar aanleiding van het bijbelwoord Job 1 vers 21 „De Heer heeft gegeven, de Heer heeft genomen, de naam des Heeren zij geloofd." Spreker bracht een ontroerde hulde aan de nagedachtenis van haar, die zulk een in nemende koningin, zulk een lieve gade, en zulk een blijde moeder was geweest. De dienst werd besloten met het spelen van de Brabangonne en van het Wilhelmus. Examens. Voor het politie-diploma zijn te Amster dam geslaagd de heeren J. Klap te Mid delburg en J. Kolk, korporaal bij de politie- troepen alhier, beiden leerlingen van de politievakschool te Vlissingen. Laatstgenoemde behaalde het diploma met aanteekening. Ook de geslaagde candidaten, die wij gisteren hebben vermeld, de heeren Jonk heer en De Jongh waren opgeleid door de zelfde politievakschool. Verder is geslaagd voor het gewone politie-diploma de heer M. C. Kouman te Hansweert. F. P. Visser f Te 's-Gravenhage is overleden de heer F. P, Visser, oud-leeraar in de Fransche taal en letterkunde, aanvankelijk aan de H.B.S. te Zierikzee, later aan de H.B.S.-te Utrecht. Na zijn aftreden als leeraar heeft hij zich in Den Haag gevestigd. RECHTSZAKEN Uitspraak politierechter. Door den politierechter te Middelburg werden heden de navolgende zaken be handeld P. J. C. V., 40 jaar, arbeider te Oostburg, verdacht van mishandeling van J. J. Baas en vernieling van een houten hekje ten nadeele van J. de Maillie te Oostburg op 11 Juni jl. Behandeling der zaak aangehouden. M. v. C. hvr. A. P., 39 jaar, te St. Jan steen, verdacht van beleediging van een ambtenaar te St. Jansteen op 9 Juni jl,, ƒ20 b. s. 10 d. h. E. B., 72 jaar, werkman te Westdorpe, verdacht van beleediging van M. Lammens te Westdorpe op 15 Juli jl., 15 b. s, 5 d. h. F. M. P., 20 jaar, dienstbode te Vlissin gen, verdacht van diefstal van kleeding en geld te Vlissingen in 1935 ten nadeele van V. Damave te Vlissingen, 20 b. s. 10 d. h. en 6 weken gevangenisstraf voorwaar delijk. G. V., 33 jaar, koopman te Aardenburg, verdacht van beleediging van een ambte naar te Eede op 4 Juni jl., 20 b. s. 10 d. lu J. L. B., 20 jaar, landbouwer te Clinge, verdacht van mishandeling van V. v. d. Kelen te Clinge op 22 Juni jl., ƒ10 b. s. 5 d. h. J. F. R., 24 jaar, koopman te Clinge, ver dacht van mishandeling van P. Hageman. te Clinge op 21 Juli jl., vrijgesproken. J. M. v. d. B., 25 jaar, te Middelburg, ver dacht van beleediging van een politie-agent te Middelburg op 23 Juli jl., 20 b. s. 10 d. h, F. M. L., 37 jaar, hvr. v. d. V. te Bosch- kapelle, verdacht van beleediging van L. v. Lenden te Boschkapelle op 24 Juli jl., vrij gesproken. J. A. v. d. S., 27 jaar, melkhandelaar te Zierikzee, vernacht van beleediging van J. Matthijsse te Zierikzee op 24 Juli jl., 10 b. s. 5 d. h. A. R. S. K., 38 j'aar, te Boschkapelle, verdacht van mishandeling van E. Pieters te Boschkapelle op 25 Juli jl., 15 b. s. 5 d. h. E. d. B., hvr. S. d. B., 33 jaar, te Zuid- zande, verdacht van beleediging van J. Baas te Oostburg op 22 Juli jl., 5 b. s. 3 d. h. F. M. v. L„ 27 jaar, te Boschkapelle, ver dacht van mishandeling van H. Strooband te Boschkapelle op 24 Juli jl.. 5 s. 2 d. h. P. d. K. hvr. S. K., arbeidster, 43 jaar, te Zierikzee, verdacht van beleediging van L. Bal te Zierikzee op 26 Juli jl., 15 b« s. 5 d. h. S. M. M„ 33 jaar, hvr. I. de L„ te Kloe- tinge, verdacht van beleediging van J- Hagenaar te Kloetinge op 31 Juli jl., 10 b. 5 d. h. P. J. W., 24 jaar, schilder te Vlissingen, verdacht van diefstal van geld ten nadeele van verschillende inwoners van Vlissingen in Juli 1935, 6 maanden gevangenisstraf, waarvan 4 maanden voorwaardelijk. M. V., 33 jaar, arbeider te Zuidzande, verdacht van mishandeling te Oostburg in den nacht van 6 op 7 Juli 1935, 15 b< s. 10 d. h. M. H., 35 jaar, landbouwer te Westka- pelle, verdacht van mishandeling te West- kapelle op 15 Juli jl., 10 b. s. 5 d. h. Kantongerecht te Oostburg. Door den kantonrechter te Oostburg zijn veroordeeld wegens met rijwiel links houden, C. P. v. d. M, te IJzendijke, A. G. v. d. V. te Oostburg, C. A. v. D. te Knocke, ieder 3 b. s. 3 d, h. Met motorrijtuig links houden, D. H. te Vlissingen, C. E. v. M. te Knocke, ieder 3 b. s. 3 d. h. Rijden met motorrijtuig zonder deugdelijk stuurtoestel, G. T. te Brugge, 10 b. s. 10 d. h. terwijl zich ter weerszijden van den weg een rijwielpad be vindt, buiten noodzaak het voor hem links gelegen rijwielpad berijden, A. G. S. te IJzendijke, 3 b. s. 3 d. h. Rijden met vrij- wiel zonder rem L. de B. te Eede, F. d. te Evergem (B.) G. M. te Gent, A. J. B. de P. te Caprijcke, E. v. B. te Maldeghem, ieder 2 b. s. 2 d. h. F. J. te Eecloo, M. M. te Eecloo, A. de B. te Damme, C. V. te Oostkerke (B.), Th. v. W. te Hoofdplaat^ ieder 3 b. s. 3 d. h. A. de G. te Malde ghem 1 b. s. 1 d. h. met rijwiel een voor rijwielen gesloten verklaarden weg berijden J. D. A. L. R. te Ixelles 1 b. s. 1 d. h. rijden met motorrijtuig zonder 2 krachtige remmen A. M. C. L. te Aardenburg 3 b« s. 3 d. h., C. A. de P. te IJzendijke 15 b. s. 10 d. h.. F. V. te Heerlen 4 b. s.,2 d. k., J. L. de V. te IJzendijke 10 b. s. 10 d* t.., M. I. L. te Oostburg, 5 b. s. 5 d. h. rijden m. rijw. z. licht E. M. te Biervliet, 5 b. s. 5d. h., zonder reflect. G. P. te Krusi 3 b. s. 3 d. h. C. v. G. te Aardenburg 3 b. s. 3 d. h. met motorrijtuig op een rij wielpad rijden G. W. K. P. te Breskens 1' b. s. 1 d. h. rijden met rijwiel zonder beL P. E. te Maldegem, P. F. T. te Ixelles, ieder 2 b. s. 2 d. h. rijden met een ingeschre ven motorrijtuig met te hooge lading A. v. B. te Axel 2 b. s. 2 d. h. idem met te groote wiclbelasting P. D. te Schoondijka, 4 b. s. 4 d. h. idem zonder plaat, aan duidend de maximum-snelheden en de rij- yerboaen R. £J. V, te Oostende 2 h. i. 2

Vlissingse Courant | 1935 | | pagina 1