500 300 25 MAANDAG EERSTE BLAD No. 313 73e Jaargang 1935 Uitgave: firma F. VAN DE VELDE Jr., Walstraat 58-60, Vlissingen. ïelef. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen STADS-EN PROVINCIENIEUWS „Ieder oischt op ziln getij. VUSSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2,20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. -4É mpI ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels f 1.25; iedere regel meer 25 cent.. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1 —5 regels 50 ct. Iedere regel - meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1 5 regels f 1.alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen H. M. de Koningin en Prinses Juliana keeren morgen met de „Zeeland"-boot naar Nederland terug. Naar wij vernemen zullen H. M. de Ko ningin en H. K. H. Prinses Juliana morgen met de dagboot van de Mij. „Zeeland" uit Engeland naar Vlissingen vertrekken. Zij worden des avonds omstreeks 9 uur aan het Jtïoll. Spoorstation in de residentie terug verwacht om zich vandaar naar den Ruy- genhoek te begeven. Het 60.000ste bad. Hoewel het badseizoen ten einde is, heeft zeebad Vlissingen Zaterdag haar 60.000ste bezoeker nog mogen boeken. Het vorig jaar werd dit feit reeds op 28 Augustus her dacht. Omstreeks 4 uur in den middag heerschte er een vroolijke drukte aan het badstrand. Het geduld werd echter nog eenigen tijd op de proef gesteld, doch tegen half vijf kwam hier een einde aan, doordat mevr. Thoden van Velzen-Weijts als 60.000ste baadster de controle passeerde. De nationale driekleur werd geheschen en omringd door baadsters en baders werd mevr. Thoden van Velzen door den chef van het badbedrijf naar het versierde badkoetsje geleid. Hier was een groot aantal souvenirs uitgestald. Nadat mevr. Thoden van Velzen haar keus bepaald had bij een gouden schakel armband, werd haar dit aandenken door den burgemeester met eenige hartelijke woorden overhandigd. Het deed den heer Van Woelderen veel genoegen dat het 60.000ste bad door een Vlissingsche werd genomen. Ondanks den slechten zomer en het weinige bezoek, is het pog een verheugend feit dat dit hooge cijfer dit jaar bereikt is. Hierna nam de burgemeester afscheid en ging het strandleven weer zijn gewonen gang. Velen genoten op dezen mooien na zomerdag nog van zee en zon. Badhuis aan de Bonedijkestraat. Gedurende de week van 2 tot 7 Septem ber werden in het badhuis 309 baden geno men en wel 221 door beeren, 71 dóór dames en 17 door kinderen. Een jubileum. Heden herdacht de heer J. J. Feij den dag waarop hij 40 jaar geleden in dienst trad bij de firma Josz. Ovaa Zonen alhier. Bij den aanvang der werkzaamheden werd hij op het kantoor genoodigd, waar hij, na met dit feit gefeliciteerd te zijn, namens de fir manten werd toegesproken door den heer Josz. Ovaa, die hem tevens een enveloppe met inhoud overhandigde. Na afloop van dit officieele gedeelte werd den jubilaris voor het verdere van den dag vrijaf gege ven om in zijn familiekring door te brengen. De „Luctor et Emergo"-tentoonsteIing. De eerste West Zeeuwsche tentoonstelling „Luctor et Emergo" op het gebied van han del, industrie, land- en tuinbouw, behoort tot het verleden.- Zaterdagavond 11 uur Werd deze expositie gesloten. Dien avond gaf de Harmonica-vereeni- ging „Excelsior", onder leiding van haar directeur, den heer C. Labruyère, een zeer Verdienstelijk concert. Tevens werd de Voordrachtenwedstrijd voortgezet. Wij kun- ïien nu niet bepaald zeggen dat deze attrac tie de tentoonstelling op hooger peil heeft gebracht. Zij had ongetwijfeld na haar ope ning, door onze hooge autoriteiten, met een Waardiger slot kunnen eindigen. De heer C. L. Koster bracht namens de leiding dank aan alle medewerkenden. Hij Wees er op dat het bezoek niet aan de ver wachtingen heeft beantwoord. Vooral van buiten Vlissingen had men op meer publiek gerekend. De heer Koster sprak de hoop uit dat deze tentoonstelling er toe heeft mogen bijdragen meerdere belangstelling te wek ken voor den nijveren middenstand. V.R.B. Door een viertal leden van de T. C. van Öen Nederlandschen Bond tot het redden Van drenkelingen, de heeren Crabbendam, Moora, van Wallené en P. J. Gillissen, technisch leider van onze V.R.B., die echter geen Vlissingsche candidaten exa mineerde) zijn in de laatste helft van de Vorige week de examens afgenomen ter verkrijging van de door den bond ingestelde diploma's, waaraan zich leden van de red dingsbrigades te Middelburg, Souburg en Vlissingen onderworpen hebben. En wei met schitterend resultaat. Want, zooals de voorzitter de examencommissie, de heer Crabbendam, Zaterdag-middag na afloop van het onderzoek dat goeddeels op en bij de zwemschool der V.Z.C. alhier had plaats gevonden, mededeelde, waren er van de 46 candidaten slechts 3 afgewezen. Voorwaar een pracht succes èn voor de leden èn voo de instructeurs. Namens zijn mede exami natoren bracht de heer Crabbendam dan'-c voor de prettige dagen, welke zij in Zee land hadden gepasseerd en die voor den bond zeer bevredigende resultaten had den opgeleverd, temeer waar hier, wegens gemis van overdekte inrichtingen, betrek kelijk primitief geoefend moet worden en voor waterwerk slechts enkele maanden in den zomer in aanmerking komen. Spreker gaf dan ook in ernstige overwe ging den overigen tijd van het jaar te be nutten voor goed doorwerken van de hand leiding, het behandelen van de gevaren der zee, ijsreddingen, droge lessen, medischen cursus, theorie enz., waardoor tevens het saamhoorigheidsgevoel en het clubverband worden gediend. Tot baar leedwezen had de commisie een C.-candidaat moeten af wijzen, daar aan dit Instructeurs-diploma het hoogste dat de bond kent, niet alleen zware edschen worden gesteld, doch het werk, dat een candidaat levert, moet ab soluut af zijn en getuigenis afleggen van een zich intensief geven. Voorts dankte de heer Crabbendam zijn mede-commissieleden alsmede den zwemmeester, den beer Pan- tus, voor de prettige wijze, waarop hij bij het afnemen der examens behulpzaam was geweest. Dr. A. Staverman, voorzitter van de V. R. B., heeft daarop den leden van de T.C., den bestuursleden en inzonderheid den in structeurs van de reddingsbrigades te Vlissingen, Middelburg en Souburg harte lijk dank betuigd voor hun arbeid. Spreker vond het een aangename taaak de eerste te mogen zijn om alle geslaagden geluk te wenschen en hierbij maakt hij geen on derscheid in brigades, daar het mensch- lievende werk, waarvoor allen zich vrijwil lig geven, alleen Zeeuwen kent. De V.R.B. gaat er trotsch op, dat de jongste brigade, Souburg, tot welker oprichting Vlissingen den stoot gaf, direct al bij het eerste exa men zoo'n goed figuur heeft gemaakt, dank zij mede de energie, waarmede de instruc teur, het V.RtB.-lid, de heer T. de Jong, zich aan zijn taak gegeven heeft. Voorts wijst dr. Staverman er op, dat de groote plicht, het voldaan hebben aan een examen, de nog grootere verplichting met zich brengt om in voorkomende gevallen alles te doen, wat mogelijk is, om te helpen c.q. te redden, doch men zal er steeds voor moeten zorgen, dat het eigen leven, dat bij elke redding op het spel staat, behoor lijk gedekt is. Spreker verwacht dat alle gediplomeerden moedig hun plicht zullen doen. Als zij succes boeken mogen zij daarop g"eru3t trotsch zijn. Niemand zal hun dat kwalijk nemen, want ook de be sturen zijn trotsch, dat de verdrinkingsge- vallen in de laatste jaren, dank zij de red dingsbrigades, met honderden verminderd zijn. Dankbaar memoreert spreker in dit verband den grondlegger en propagandist den heer Meijerinck. Dank brengt de heer Staverman nog den commissieleden, die hun vacantie weer veil hadden voor het goede doel, en wier grootste belooning be staan zal in een gelukkige redding, die door een der door hen geëxamineerden, wordt verricht. Aan den heer Prins verzoekt dr. Staverman, het bestuur van de V.Z.C. wel zijn dank te willen overbrengen voor de ge noten gastvrijheid. De heer Crabbendam dankte dr. Staver man voor zijn sympathieke woorden, waar aan hij toevoegde, dat het redden van een drenkeling en het teruggeven aan diens familieleden gelijk staat met het behalen van den grootsten beker op sportgebied. Spr. plaatste voorts nog de opmerking, dat het hem gefrappeerd heeft, dat zich onder de candidaten geen enkele politie man bevond en dat, terwijl de heer Tous- saint, secretaris van de V.R.B., hoofdin specteur van politie te Vlissingen is. Daar de politie de man hij den weg bij uitne mendheid is en ook tot taak heeft de bur gerij te beschermen, ligt 't voldaan hebben aan een examen tot het'redden van dren kelingen zeer zeker geheel in de lijn. Waar de wet aannemingseischen toelaat, is ook hier in dit opzicht wellicht iets te bereiken. Te Amsterdam is bij de brandweer het bezit van diploma A of B verplicht gesteld en een politieambtenaar krijgt voor elk behaald diploma 3 dagen extra verlof. De verschillende speechen werden met applaus onderstreept. Wat onze V.R.B. betreft zij nog mede gedeeld, dat de instructeur, de heër P. J. Gillissen, met zijn candidaten, een mooi succes geboekt h Alle nieuwe leden zijn geslaagd. Er werden slechts één B- en één C-candidaat afgewezen, zoodat het prac- tisch examen met goed gevolg door 14 examinandi werd afgelegd, nml. Voorbereidend diploma J. Oosters en P. Smits. Diploma A de dames C. van der Heijde, J. Minderhoud, J. van der Peijl, G. Post, N. Catsman en J. Ossewaarde (de beide laat ste hadden reeds medisch voldaan) bene vens de heeren L. van Gelder, J. van der Most en C. Westland. Diploma B mej. C. Kesteloo (was reeds medisch geslaagd) en de heeren A. Geeve en W. Schouten de Jel (laatgenoemde had reeds medisch voldaan). Rido's Revue „Lachen is Troef". Henriëtte Davids en Johan Kaart Jr. Concertgebouw. Na het ondergaan van een algeheele ge daanteverwisseling, waarop we in den loop dezer week ter gelegenheid van de offi cieele opening hopen terug te komen, heeft het Concertgebouw gisterenavond zijn poor ten geopend voor de opvoering van boven vermelde revue door de Hénriëtte Davids Revue N.V., directie Max van Duren. Ons volk heeft den naam, dat het alles van buitenlandèchen huize prefereert boveD productie van eigen bodem ook in den aanvang van deze revue wordt op deze geste gezinspeeld doch de Vlissingers hebben zich ditmaal toch wel van een an dere zijde laten kennen, want om half 12 was de voorstelling reeds besproken-uitver kocht, zoodat velen teleurgesteld moesten worden. We hadden trouwens niets anders verwacht. Immers Henriëtte Davids en Johan Kaart Jr. zijn niet alleen twee trek pleisters in folio, doch hun vlag waarborgt tevens, dat de lading niet "slechts gedekt is, maar ook op een uitstekend gehalte mag bogen. De revue, die heel veel van de lachspie ren vergt en dus volkomen aan haar motto „Lachen is Troef" beantwoordt, deel voor deel te bespreken zou veel te ver voeren. Wat zij het publiek aan kijkspel zoowel als aan humor biedt, doorstaat glansrijk den toets der critiek. Zonder de overige artisten maar in het minst iets te kort te willen doen moet gezegd worden, dat Henriëtte Davids en Johan Kaart Jr. het leeuwendeel van het stormachtig succes hebben geoogst. Werd beiden bij hun eerste optreden door het enthousiaste publiek reeds een spontane ovatie gebracht, na iedere scène, grappig van opzet en komisch van uitwerking, zoo als „Japie en Mientje gaan naar den schouwburg", „Schoonmaak in het theater" met de „Carioca", een tooneel, zoo dol, dat zelfs de meest verstokte pessimist het uitschatert, barstten ware applaus-lawines los. Speciale vermelding verdienen ook „Kaart drinkt nooit een druppel meer", „Mijnheer probeert 'n slippertje te maken", en „Villa Na en Mop", een zoete herinne ring aan „De Jantjes", welke eveneens vol op gelegenheid tot de allerkoddigste too- neelen gaven en de zaal deden gieren van den lach. Bijzonder lofwaardige prestaties leverden ook Matthieu van Eysden, Berry Kievits, Jeanne Laforoe en Henk Speyer. Laatstgenoemde zingt bovendien uitste kend. Aan den dans is een groote plaats in geruimd. Het ballet de Muriloff Girls ver zorgde op hoogst aantrekkelijke wijze dit gedeelte en schonk fraaie, het oog verruk kende oogenblikken evenals de schitterende demi-finales en finales „Hulde aan de avia tiek", „Rose en Zwart", „Modern China" en „Honganrsche Rhapsodie", die in een weel de van prachtige costumes ten tooneele werden gevoerd. Aan de algeheele montee ring was kennelijk groote zorg besteed. Kleurenpracht, schittering en lichteffecten verhoogden de aantrekkelijkheid. Henriëtte Davids verstond excellent de kunst de zaal genoeglijk het revue-lied en verschillende refreintjes te laten meezingen. De muzikale leiding berustte bij Hak Da vids in uitnemende handen het orkest lan ceerde de pittige, vroolijke muziek met entrain. Kortom alle artisten hebben met gloed gespeeld, gezongen en gedanst en mede door het vlotte tempo en de aanstekelijke vroo- lijkheid de opvoering van „Lachen is Troef", tot een volmaakt succes gemaakt. Het ova- tioneele slot was inderdaad meer dan wèl- verdiend. Hun, die geen plaatsen konden bekomen, zal het wellicht aangenaam zijn te verne men, dat de revue 16 en 17 September a.s. te Middelburg wordt opgevoerd. Een cabaret-ensemble. Het Concertgebouw is gerestaureerd en in verband hiermede is tegen Vrijdag a.s., des avonds 8 uur, een bonte avond aangekon digd. Dan zal de familie Hofmann optreden dat zorg zal dragen voor een recht feeste- Se Member is de maand noot de Zomer post zeg els". lijken avond, dat besloten wordt met een groot feestoal. Men zie verder dc in dit nummer voorko mende advertentie. MIDDELBURG Frauduleus bankroet De politie heeft ten huize van J. C. E., die in staat van faillissement verkeert, een groote partij goederen in beslag genomen, die hij vermoedelijk aan den inboedel heeft onttrokken. Proces-verbaal is tegen E. opgemaakt. („Midd. Crt.") OOST- EN WEST-SOUBURG Dankbetuiging van H. M. de Koningin. Op het aan H. M. Koningin Wilhelmina gezonden telegram van gelukwensch op 31 Augustus j.l. door de vereeniging Uit het VolkVoor het Volk alhier, ontving die vereeniging op 5 September namens de Ko ningin een dankbetuiging. Gevonden voorwerpen. Portemonnaie met inhoud, Nieuwe Vlis singsche weg 43 portemonnaie met inhoud, bij Koch, Ritth. straat 41 padvindersmes bij Van Boven, Visoweg 1 portemonnaie met inhoud bij Verhage, Marnixplein 50 bruine muts bij Peters, Marnixplein man telband bij Weltenburg, Aldegondestraat, Tuindorp. GOES Cursus waterfitters. Gedurende eenigen tijd is op initiatief van den heer Van Poelgeest, directeur der wa terleiding-maatschappij Zuid-Beveland, in de Ambachtsschool een cursus voor water- fitters gehouden. Zaterdag had de uitreiking der diploma's plaats. Daarbij voerde de heer ir. van Poel geest het woord. Krachtens de concessie, door de gemeenten destijds aan de N.V. waterleiding-maatschappij Zuid-Beveland verleend, geschiedt het aanleggen van de hoofdbuis der waterleiding tot 1 meter bin nen het gebouw met hoofdkraan en aftap kraan door of vanwege de N.V. en van de binnenleiding eveneens door de N.V. of door de door haar gemachtigden. Daarmee is meteen aangetoond het groote belang, dat de N.V. heeft bij goede fitters. Vijf en twintig jaar geleden is men dan hier feite lijk al overgegaan tot erkenning van water- fitters door de waterleiding-maatschappij. Destijds ging er een fel protest tegen op, nu vindt deze regeling allerwegen instem ming. Erkend waterfitter is men pas na het officieel examen te hebben afgelegd. Maar het is in aller belang, dat de fitters hier zich „bijwerkten". Vandaar deze cursus. Aan dezen cursus hebben personen van 18 tot 68 jaar deelgenomen. Niet allen zullen zich voor het officieel examen opgeven, maar spr. hoopt, dat althans de jongeren het zullen doen. Als deze cursus de liefde tot en de kennis van het vak heeft vermeer derd, is de moeite zeker beloond. Van be lang is ook, dat er cursisten kwamen uit plaatsen, waar tot nog toe geen door de waterleiding-maatschappij erkend fitter was. De heer Buthfer, directeur, deed hierna nog enkele mededeelingen over den cursus. Begonnen werd met 35 deelnemers, van wie er door ziekte, enz. 6 afvielen. Het leiden van dezen cursus was buitengewoon pret tig. Er werd flink gewerkt. Voor vaktheorie werd o.a. gemiddeld 8% behaald, wat zeker een schitterend resultaat is. Spr. wekte vooral de jongeren op den met 1 October a.s. aanvangenden officieelen cursus te vol gen. Namers de cursisten bracht de heer Wie- lemaker uit Wemeldinge dank voor het or- ganiseeren en geven van dezen cursus, die door de deelnemers zeer is gewaardeerd. De diploma's werden behaald door de volgende heeren installateurs M. A. v. d. Hell, W. Kerkhove, J. v. d. Klooster, G. v. d. Klooster, K. H. Koppejan, J. Koppejan, W. J. Moelker, C. Reijerse, H. Rijerse, allen te Goes. P. A. Butler te 's-H. Arendskerke, G. v. P. A. Butler te 's-Heer Arendskerke, G. van Damme te 's-Gravenpolder, M. van Doorn te Baarland, A. Lerjs, W. P. Gebraad, bei den te Krabbendijke, B. F. Koch te Hein- kenszand, H. van de Poel, M. P. Wonder- gem, beiden te Waarde, A. Slabbekoorn te Wolf aartsdijk, G. Smit, te Borsselen, J. Wielema.ker en G. Schouwenaar, beiden te \V°me-ldingo, DE BOTERDRAGER. Wie blaast er zoo heftig van den toren, Dat 't toetert en tuit zelfs in stokdoove ooren i „De Negus, die kleine, kroesbaardige man, „Is, zuiver bekeken, een groote tyran „Z'n volkje Een kudde rampzalige slaven, „Die eindeloos draven, schoon levend begraven „Zoo'n helsche toestand die mag niet geduld! „Wanneer ik niet ingreep, bleef 'k slapeloos van schuld Wie zou toch die nobele kampvechter wezen, Wien deernis als 'n everzwijn wroet in zijn vleeze? Die kloeke kampioen is d'onstuimige man, Die zelf als een ultra-moderne tyran Der Italianen vrijheid en rechten Door blakend en bloedig geweld dorst te knechten Wie boter op eigen hersenpan draagt, Doet dwaas, als hij zich in 't zonnetje waagt-. TELESCOOP. Werkzaam in bedrijven P. Sloover, P. Wondergem, H. W. Woltman, allen te Mid delburg, D. Bolle, A. Nonnekes, P. de Munck en H. de Korte allen te Goes en A. H Hollestelle te KLoetinge. BIERVLIET Directeui der zangvereeniging. Tot directeur der zangvereeniging alhier is benoemd de heer L. J. Goedbloed, onder wijzer aan school A. Het ligt in de bedoe ling een kinderkoor op te richten. IJZENDIJKE Een kinderfeest. Zaterdagmiddag had het kinderfeest plaats, dat de vorige week vanwege het zeer slechte weer uitgeste1 d moest worden. Om 2 uur verzamelden de kinderen van alle scholen zich op het marktplein, waar de stoet werd geformeerd. Vele kinderen had den hun rijwiel, autopeds, enz. versierd. Met het muziekgezelschap voorop trok men door ce verschillende straten naar het voetbalterrein, waar met de spelen en wed strijden de middag werd doorgebracht. Op de weide heerschte een vroolijke drukte en door vele ouderen werd het spel der kleinen met enthousiasme gadegeslagen. Na de prijsuitreikmg werden de school kinderen nog getracteerd op chocolade en limonade. Het was voor de kinderen een onvergete lijke dag. Bezoek van Commissaris der Koningin. De Commissaris der Koningin bezoekt Dinsdag 17 September a.s. de gemeenten Borsselen, 's-Heer Arendskerke, Kloetinge, Goes en Ierseke. KERK- EN SCHOOLNIEUWS Vacature prof. dr. A. M. Brouwer. De commissie van voordracht voor de be noeming van kerkelijke hoogleeraren van wege de Ned. Herv. Kerk heeft in haar gis teren te 's-Gravenhage gehouden vergade ring in de vacature, ontstaan door de be noeming van prof. dr. A. M. Brouwer tot gewoon hoogleeraar aan de rijksuniversi teit te Utrecht, op het drietal geplaatst (alfabetisch) Dr. F. J. Fokkerra, rector van de Neder- landsche Zendingsschool te Oegstgeest, dr. M. C. Slotemaker de Bruine, secretaris van de Ned. Christen Studentenvereniging te Utrechc en dr. M. J. A. de Vrijer, Ned. Her vormd predikant te Amsterdam. De synode zal 4 October bijeenkomen om uit dit drietal een keuze te doen. Zilveren ambtsjubileum ds. D. A. van den Bosch. Gisterenmorgen heeft ds. D. A. van den Bosch, Ned. Herv. predikant te Den Haag, naar aanleiding van zijn zilveren ambtsju bileum een gedachtenisrede gehouden in de Julianakerk te Den Haag. De toeloop was zoo geweldig groot, dat bij elke kerkdeur twee agenten van politie gepost waren om alles te regelen. Zeker waren er meer dan 3000 menschen in de kerk, waarvan hon derden hebben moeten staan en gezeten waren op de trappen der gaanderijen. Ds. Van den Bosch sprak naar aanleiding van de woorden uit 1 Corinthe 3 vers 7

Vlissingse Courant | 1935 | | pagina 1