500 300 25 OFFIE .hYSENDYK GEEL MERK VRIJDAG v-,:, EERSTE BLAD DIE MEN BU U HEEL LEKKER VINDT Mo. 31© 173e Jaargang 193S: UitgaveFirma F. VAM DÉ VELDE Jr., Walstraa! 58-60, Viissingen. Telel. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen STADS- EN PROVINCIENIEUWS ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3,20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels f 1.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 et. p. regel. Kleine advertenties van 1 —5 regels 50 et. Iedere regel meer 10 et. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1 - 5 regels f 1alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij door een ongeluk. dood gulden bij verlies van een - hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij' verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAAROE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen Een afscheid. Wegens aanstaand vertrtek' van ds. A. T. W. de Kluis, Nëd. Hèrv^ predikant alhier, jyerd gisteravond in een' bestuursverga.de- jring van het Christelijk ziekenhuis „Bethes- da" afscheid genomen van ds. De Kluis als yoorzitter dier' stichting. Met het bestuur was mede aanwezig de heer dr. A. Staverman, den medischen ad- yiseur van het ziekenhuis. Ds. De Kluis sprak een hartelijk woord yan afscheid en herdacht den tijd van 2 jaar, waarin hij het voorrecht had „Bethes- da" als voorzitter te dienen. Vooral de eer- pte tijd was zeer moeilijk, doch met dank aan God mag nu ezegd worden, dat het ïnet het ziekenhuis gaat in opwaartsche lijn. Spreker dankte het bestuur voor de hartelijke samenwerking, en richtte zich in het bijzonder tot den penningmeester en den secretaris, die zooveel tijd beschikbaar stellen ten dienste van het huis. Hij sprak de hoop uit, dat Gods zegen bij jden voortduur op de stichting mag blijven rusten. Het was voor spreker een groote eer, dat ook dr. Staverman bij dit afscheid aanwezig was. Hij dankte hem voor zijn persoonlijke belangstelling en voor de groote bereidwil ligheid, waarmede hij steec.s zijn adviezen gaf. Ook dankte hij dr. Staverman voor het geen deze voor spreker persoonlijk is ge weest. De heer Van de Putte wees er op, dat scheiden altyd smartelijk aandoet. Gaarne had het bestuur ds. De Kluis nog als voor zitter behouden. Spreker bracht dank voor het vele dat ds. De Kluis voor „Behesda" heeft verricht. Hij gaf al zijn krachten aan den bloei van het ziekenhuis en heeft daarop vrucht mogen Zien. Namens het bestuur bood spreker den scheidenden voorzitter als blijk van waar deering een fraaie schilderij aan, voorstel lend een zeegezicht vanaf het duin, met zei lende visschsvloot, geschilderd door mevr. Hendrikx. Ds. De Kluis dankte geroerd voor deze verrassing, de verzekering gevende, dat het gezicht op dit schilderij mede er toe zal bij dragen de herinnering aan Viissingen en aan „Bethesda" levendig te houden. Hierna sprak de heer dr. A. Staverman namens den aan „Bethesda" verbonden staf yan medici en wees op de harmonieuze sa menwerking met den voorzitter, bij ver schillend werk, in het belang van het zie kenhuis. Spreker is er van overtuigd, dat naast een zorgvuldige medische behandeling ook geestelijke bearbeiding door de zieken op prijs wordt gesteld. Hij sprak de hoop uit, dat ds. De Kluis ook in Rotterdam zijn fakkel brandende mag houden en met zijn jonge krachten yeel werk mag verrichten in geestelijk en sociaal opzicht. Tot voorzitter werd vervolgens gekozen ds. D. J. Vossers en tot vice-voorzitter ds. G. Smeenk. Tenslotte wees ds. Vossers op het vrucht bare werk door ds. De Kluis, ook op het platteland, voor het ziekenhuis verricht. Hij vertrouwde op dezelfde medewerking van het bestuur als aan den scheidenden voor zitter steeds bewezen en op Gods zegen, ten nutte van „Bethesda". Het Eiland. Morgenavond heeft alhier de jaarlijksche rondgang plaats van „Ritthemsch Fanfa re". Tevens zal de onthulling plaats hebben van een vlag voor de feestvereeniging „Het Eiland". De afmarsch heeft plaats vanaf het station plm. 8 uur. Een jeugdorkest. Blijkens een in dit nummer voorkomende advertentie heeft mevr. S. HöfeleinBek- ker het plan opgevat een jeugd-orkest te Vormen uit leerlingen en oud-leerlingen, hetgeen door de muzikale jeugd en ouders, flie zelfwerkzaamheid hunner kinderen prefereeren, zeer zeker op prijs gesteld zal worden, gezien de capaciteiten van de leid ster. Wij vernemen dat mevr. R. Brand Bekker den vleugel zal bezetten. De veerdienst ViissingenBreskens. In antwoord op een desbetreffend ver zoek inzake de formaliteiten voor tienrit- tenboekjes bij het Provinciale veer Viissin genBreskens, ontving de K.N.A.C. .van Ged. Staten van Zeeland bericht, dat be doelde maatregelen (controle vóór het em- barkeeren) ten behoeve van een goede con trole beslist noodig worden geacht, doch dat - zooveel doenlijk zal worden getracht het,verkeer daardoor niet of althans zoo weinig mogelijk te doen lijden. MIDDELBURG Nederlandsche Oudheidkundige Bond. In de te Rotterdam gehouden algemeene vergadering van den Ncderlandschen Oud heidkundigen Bond is besloten de volgende vergadering te Middelburg te houden. Ex cursies door Walcheren en W. Zeeuwsch- Vlaanderen staan daarbij op het program ma. OOST- EN WEST-SOUBURG Christ, school voor Volksonderwijs. Op 1 November zal het 25 jaar geleden zijn, dat de bijzondere school voor Cnriste- lijk Volksonderwijs op het dorp Oost-Sou burg werd geopend. Het bestuur zal dien herdenkingsdag niet onopgemerkt voorbij laten gaan. In die kwarteeuw is de school aanmerkelijk uit gebreid. Begonnen als een tweemanschool, telt zij thans 5 leerkrachten; Bovendien is door de schoolvereeniging nog een school, de zgn. Marnix-school,opgericht te West- Souburg, die 4 leerkrachten telt. Hoofden der school te Oost-Souburg zijn geweest de heeren W. P. Calliber en A. Ballast, thans fungeert de heer G. de Ru. Het eerste hoofd der Marnixschool was de heer J. J. van der Meulen, thans de heer J. Deij. RITTHEM De wethoudersverkiezing. Daar in het verslag der laatst gehouden gemeenteraadsvergadering de uitslag van de stemming voor 2 wethouders niet duide lijk is weergegeven, melden we nog het vol gende Als eerste wethouder werd met 4 stem men herbenoemd de heer P. J. de Pagter (chr.-hist.) De heer H. M. van de Putte (anti-rev.) kreeg 2 stemmen, terwijl 1 stem blanco was. Als tweede wethouder werd met 4 stem men herbenoemd de Leer W. Boogaard (chr.-hist.). De heer H. M. van de Putte kreeg 2 stemmen en de heer Joh. de Visser (chr.-hist.) 1 stem. De gemeenteraad bestaat uit 4 chr.-hist., 2 anti-rev. en 1 arbeiderspartij. ZAAMSLAG Een raadsbesluit vernietigd. Te Zaamslag deed zich het geval voor, dat het gekozen raadslid D. G. Koopman een deel zijner geloofsbrieven in de bus op het gemeentehuis had besteld, terwijl deze bus pas den anderen dag werd gelicht en dezen dag de fatale datum verstreken was. De raad besloot teen tot niet-toelating als raadslid van den gedupeerde. Door Ged. Staten van Zeeland is echter thans bedoeld raadsbesluit vernietigd en besloten den heer D. G. Koopman alsnog toe te laten tot lid van den raad te Zaam slag. De gemeenteraad heeft zich bij de beslis sing van Ged. Staten neergelegd. BAARLAND Wethouder voor enkele uren. Dinsdagmorgen vergaderde de gemeente raad van Baarland en benoemde een twee tal wethouders. Des middags werden echter de raadsleden wederom en nu spoedeischend in vergade ring bijeengeroepen. In de vergadering van 's morgens had de burgemeester art. 52 van de gemeentewet over het hoofd gezien en hadden de betrokken leden bij herstemming meegestemd. Het raadsbesluit van des mor gens werd daarom ingetrokken en weer werd gestemd voor de wethoudersverkie zing. Het gevolg was dat twee andere le den, waaronder een dame, werden benoemd. De eerstgekozenen waren dus na enkele uren weer wethouder af. RECHTSZAKEN De gemeente Middelburg jor.tra den Staat. Ter civiele terechtzitting van het ge rechtshof te '-Gravenhage zijn gisteren de pleidooier gehouden in du aanhangig ge maakte vordering der gemeente Middelburg tegen den Staat terzake van de jaarlijksche bijdrage van de. gemeente voor de R.H.B.S. Namens de gemeente Middelburg pleitte mr. J. F. van Deinse te Middelburg. Hij wees op de artt. van de wet op het M. O. waarbij de bijdragen van de gemeen ten in de R.H.B.S. zijn geregeld. Na de wij ziging van de wet in 1922 maakte de ge meente bezwaar verder bijdragen te beta len en eischte in verbahd met de overeen komst van 1864 restitutie wegens te veel betaalde bijdragen van 340.000. De minis ter was het met de opvatting van de ge meente niet eens, doch na onderhandelingen verklaarde deze zich bereid tot een betaling van 55.000. De minister verklaarde geen vrijheid te hebben een gunstiger regeling te treffen. Toen men twee jaar na de getroffen overeenkomst met den Staat een arrest in het Weekblad van het,Recht vond van den Hoogen Raad aan cie hand waarvan de ge meente meende dat zij onrechtmatig de jaarlijksche bijdrage betaalde, zette zij de betaling stop. Hiertegen heeft de Staat de gemeente een proces aangedaan en heeft de Middelburgsche rechtbank deze zaak te be handelen gehad, aie in haar vonnis den Staat in het gelijk heeft gesteld. De gron den van het vonnis werden door pleiter uit voerig bestreden. De regeling in 1929 tus- schen den Staat en de gemeente Middelburg getroffen was volgens pleiter buiten de wet. De tegenpleiter jhr. mr. G. W. van der Does, namens den Staat der Nederlanden pleitend, betoogde dat zijn tegenpartij het vonnisder -rechtbank misteekend. heeft en verkeerd belicht. Het gaat niet aan, zette pleiter uiteen, dat Middelburg, dat zich eerst heeft neer gelegd bij een regeling om te betalen, na een arrest van den Hoogen Raad in zake een andere gemeente, nu zegt niet meer tot betalen verplicht te zijn. De geheele vraag is of de in de dagvaar ding gepubliceerde briefwisseling tusschen de gemeente Middelburg en den minister de gemeente bindt. Middelburg heeft de rege ling in 1928 geaccepteerd en is zijns inziens dus gebonden. Na re- en dupliek bepaalt de president het arrest op 10 October. MARINE EN LEGER Eerste luitenant J. H. W. Koevoets van het 3e regiment infanterie te Bergen op Zoom is aangewezen voor de functie van plaatselijke adjudant en beheerder der gar- nizoenswerkplaatsen aldaar. Kapitein J. H. van Wermeskerken, van den staf der infanterie en leeraar in mili tair strafrecht, volkenbondsaangelegenhe den, enz. aan de Kon. mil. academie te Breda, heeft tegen 1 October een eervol ontslag uit den militairen dienst aange vraagd. Officier van gezondheid le klasse der zeemacht H. L. de Grave is van zijn plaat sing bij den dienst in West-Indië (Cura sao) hier te lande teruggekeerd en ter be schikking gesteld. Bij beschikking van den minister van de fensie zijn de volgende plaatsingen gelast met 12 September 1935 luitenants ter zee der 3e klasse F. J. Kroesen, jhr. W. C. M. de Jonge van Ellemeet, F. Steinmetz, R. W. baron van Lijnden, L. A. R. J. van Hamel, H. A. van Oordt en de officieren van den marinestoomvaartdienst der 3e kl. A. L. Thierens en A. A. M. van Rijsbergen, geplaatst aan boord van Hr. Ms. Gelder land luitenant ter zee der 3e kl. H. J. H. Hagdorn, a/b. Hr. Ms. Vulcanus luitenant ter zee der 3e kl. A. F. baron van Tuijll van Serooskerke, a/b. Hr. Ms. Z 5 met 13 September 1935 luitenant ter zee der 3e kl. W. H. Crommelin, a/b. Hr. Ms. Nautilusofficier marinestoomvaart dienst der 3e kl. L. Lambo, a/b. Hr. Ms. Nautilus officier marinestoomvaartdienst der 3e kl. H. J. Bouvy, a/b. Hr. Ms. Nauti lus luitenants ter zee der 3e kl. H. L. Ver niers van der Loeff, W. S. J. A. Prins, J. P. Rotgans, a/b. Hr. Ms. Hydra luitenant ter zee jhr. J. A. Feith, a/b. Hr. Ms. Douwe Aukes. Gisteren zijn bij het 3e regiment Infan terie te Bergen op Zoom voor herhalings oefeningen onder de wapenen gekomen de reserve-officieren en de dienstplichtige onderofficieren-instructeurs, behoorende tot de lichting 1929 en 1931. De herhalingsoefeningen voor de lichting 1929 en 1931, behoorende tot het 14e regi ment Infanterie worden gehouden te Bre da. Gisteren kwamen eveneens onder de wapenen de daarbij ingedeelde reserve-offi cieren en de dienstplichtige onderofficieren- instructeurs. Voor het geven van instructie zijn de hoofdinstructeur van het 14e regiment infanterie, de majoor W. Ridder van Rap- pard en de officieren en instructieve on derofficieren 's morgens naar Bréda ver trokken. LUCHTVAART De K.L.M. zoekt piloten. Men schrijft aan de „N.R.Ct." Der gewoonte getrouw is de directie van de K.L.M. ook thans weer bezig te zorgen, dat in het voorjaar van 1936 alle diensten, met' eventueele uitbreidingen, vlot loopen. Dat houdt speciaal in dat men zorgt, dat het tekort aan piloten, dat op het oogen- blik bestaat, dan is opgeheven. Een K.L.M.-piloot heeft tegenwoordig zulk een grondige en langdurige opleiding noodig, dat het inderdaad jaren vereischt voor men deze piloten in alle opzichten voor alle lijnen kan gebruiken. De normale vliegopleiding heeft, zooals men weet, se dert eenige jaren plaat i bij de Kweekschool voor de Zeevaart te Amsterdam, in samen werking met de K.^M., Soesterberg en de Nat. Luchtvaartschooi. Geleidelijk komen deze leerlingen bij het K.L.M.-bedrijf in dienst, doch hoe betrekkelijk langzaam dat gaat, kan men nagaan als men weet, dat van de 8 jongens van de opleiding 1932 er thans vier op cie K.L.M.-lijnen vliegen en dan natuurlijk nog als jongere piloten. De andere vier zijn het volgende voorjaar ge reed. Het volgend voorjaar heeft men echter meer piloten noodig dan op deze wijze wor den toegevoegd door d«. cursus 1932. Voor- a. ook omdat de K.L.M. helaas enkele van de meest geroutineerde piloten heeft moe ten missen. Gisteren zijn vijf officieren-vliegers en elf sergeants van de militaire luchtvaart aan een onderzoek onderwoipen door een speci ale commissie, die aaarvoor op Schiphol bij een was gekomen. Deze commissie bestond uit de heeren A. Plesman, directeur van de K.L.M., I. A. Aler, chef van den vliegdienst van de K.L.M., Viruly, gezagvoerder bij de K.L.M., dr. K. M. Slotboom, leider van den geneeskundigen dienst van de K.L.M., en Van Doorn, kapitein van het Indische leger. Uit deze zesLien peisonen zullen er ten slotte elf gekozen worden, die in het begin van 1936 gereed zullen moeten zijn voor de taak van verkeersvlieger bij de K.L.M. Het onderzoek was vrij diepgaand, niet alleen wat betreft de kwaliteiten als vlieger, maar ook kaïakter- en moreele eigenschappen, politieke inzichten van de candidaten en hun naaste betrekkingen enz. speelden een min of meer belangrijke rol. Opmerkelijk is, dat de vroegere eisch, aat de candidaten een vijfjarige H.B.S. of een dergelijk insti tuut moesten ebben doorioopen, niet meer gesteld werd, terwijl tevens in enkele ge vallen uitzondering werd gemaakt voor de gewenschte leertijdsgrens van 25 jaar. Een er ander natuurlijk in verband met het heexschende tekort aan K.L.M.-piloten. Behalve deze elf piloten zullen nog enkele andere ervaren vliegtuigbestuurders uit het buitenland worden aangenomen. Uit ver schillende landen kwamen aanbiedingen van uitstekende krachten binnen de onderhan delingen met deze vliegers duren nog voort. Vele andere vraagstukken, zooals de aanschaffing van nieuw materiaal, nacht- vliegen, grondorganisatie, enz. worden te gelijkertijd ernstig onder het oog gezien. De reis van de heeren A. Plesman en P. Guilonard naar de Ver. Staten is daar niet vreemd aan en op goede gronden mag wor den aangenomen, dat na den terugkeer van deze beide heeren enkele zeer belangrijke vraagstukken hun onmiddellijke oplossing zullen vinden. Een Nederlandsch vliegenier verongelukt. Men meldt uit Ankara d.d. 5 dezer aan „de Maasbode" De Nederlandsche luitenant-vlieger jhr. mr. G. Sandberg, die heden in het bijzijn van tal van Turksche autoriteiten te An kara een demonstratie zou geven met het militaire Fokker-vliegtuig van het nieuwe type C 10, is tijdens deze vlucht afgegleden en neergestort. Het vliegtuig werd geheel vernield en luitenant Sandberg werd op slag gedood. De le luitenant jhr. mr. G. Sandberg, was een der bekwaamste Nederlandsche vlieger-officieren, die sedert 1922 verbonden was aan de militaire lucMvaartafdeeling te Soesterberg. Hij kwam daar als reserve officier en voltooide zijn rechten-studie, waarna hij echter toch de militaire lucht vaart koos voor zijn verdere carrière. Reeds verscheiden jaren was hij op Soesterberg als instructeur werkzaam en bij tallooze ge- legenheden is hij opgetreden als invlieger voor de Fokker-fabriekèn, als hoedanig hij thans ook de reis naar Turkije heeft on dernomen, die hem helaas noodlottig is ge worden. Reeds eerder heeft luitenant Sandberg met niéuwe typen vliegtuigen de monstraties gehouden, o.a. in Roemenië en eenige jaren geleden zelfs in China. De overledene, die 36 jaar oud was en te Amersfoort woonde, was gehuwd en vader van een kind. De C 10, waarmee het ongeluk is ge schied, was een der nieuwste typen militai- re vliegtuigen der Fokker-fabrieken, een tweepersoons jager verkenner, uitgerust met een Rolls Royce motor van het model Castrel 5 met een capaciteit van ca. 600 P.K. Een aantal vliegtuigen van dit type is reeds geleverd aan het Nederlandsch Indi sche leger, terwijl eveneens een aantal voor het'Nederlandsche leger in bestelling is en waarschijnlijk over eenige maanden zal worden afgeleverd. De Turksche regeering overwoog den aankoop van eenige nieuwe Fokker-machi nes, waartoe luitenant Sandberg met een C 10 te Ankara kwam demonsteeren. Een ernstig vliegtuigongeluk in Frankrijk. Boven St. Jean au Bois in de Fransche Ardennen zijn 2 militaire vliegtuigen met elkaar in botsing gekomen in een dichten mist. Een der toestellen kwam bij het neer storten op het raadhuis terecht. Tien per sonen zijn bij de ramp om het leven geko men. Nader wordt uit Parijs gemeld, dat deze toestellen groote bommenwerpers zijn, die deelnemen aan de manoeuvres in Cham pagne en Donderdagavond bij Chateau Po- chaine met elkander in botsing kwamen, waarbij 10 inzittenden der beide vliegtuigen om het leven zijn gekomen. Na de botsing kwam een der beide vliegtuigen naast het raadhuis van Sc. Jean terecht. Het toestel was in brand geraakt. De vijf inzittenden zijn levend verbrand. Het andere toestel is op 1500 M. van bet raadhuis verwijderd, m het open veld terechtgekomen. De vijf in zittenden van het toestel vonden bij dit on geluk eveneens den dood. Men veronder stelt dat de ramp veroorzaakt is door ster ke wolkenvorming welke het zicht heeft gehinderd. Het puin der beide militaire vliegtuigen wordt scherp bewaakt, tenein de een nauwkeurig onderzoek mogelijk te maken. De minister van luchtvaart heeft zich naar de plaats van de ramp begeven. Anthony Fokker aangehouden. Officieren van de Amerikaansche kust wacht is het thans, aldus wordt uit New- York geseind, gelukt den vliegtuighouwer Anthony Fokker te vinden. Hij bevond zich op het jacht „Montank", dat een pleizier- reisje langs de kust maakte. De heer Fokker werd gedwongen zijn reis te onderbreken en aan land te gaan. De voorzitter van de commissie uit den Senaat tot onderzoek naar den wapenhan del had opsporing van Fokker verzocht, aangezien thans de officieele dagvaarding aan Fokker om voor deze commissie te verschijnen, is uitgevaardigd. Senator Nye heeft verklaard, dat hij Fok ker een reeks vragen zal stellen met be trekking tot transacties, die verband hou den met den vliegtuigbouw. De mogelijk heid is niet uitgesloten dat de enquêtecom missie in verband daarmede een speciale zitting zal houden. Welke vragen precies aan Fokker zullen worden gesteld, kon senator Nye niet zeggen. Een nader bericht uit Chicago meldt Senator Nye is er van in kennis gesteld, dat Anthony Fokker, die gearresteerd is, om te worden gehoord door de enquête commissie inzake den wapenhandel, door de agenten dezer commissie weer in vrij heid is gesteld, op voorwaarde, dat hij een reeks vragen zal beantwoorden, hetgeen schriftelijk kan geschieden. Mocht hij wei geren deze voorwaarde te vervullen, dan zal, naar senator Nye uitdrukkelijk ver klaarde, de commissie hem doen dagvaar den voor een openbaar verhoor. Waar Fok- ker's aanhouding is geschied, is niet bekend. NaarUn. Press uit New-York seint, ver klaarde de heer Fokker, dat hq noch van

Vlissingse Courant | 1935 | | pagina 1