500 300 25 WOENSDAG N0.208 73e Jaargang; 1935 UitgaveFirma F. VAK DE VELDE Ir., Walstraat 58-60, Vlissingen. Tolef. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen De 33e Jaarbeurs geopend. STADS- EN PROVINCIENIEUWS RAADSOVERZICHT KERK- EN SCHOOLNIEUWS MARINE EN LEGER SPORT COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent ADVERTENTIEPRIJS: Van 15 regels f 1.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnemen speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels fl.alles bij vooruitbetaling Pe abonné's in 't bezit eener polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij door een ongeluk, dood gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 3 bladen Juist in slechten tijd waardeert de echte zakenman een goede reclame. Er is weer groote deelname, ook uit het buitenland. De les die daaruit te trekken valt, Zeköif, er zijn dezen keer een 50-tal ex posanten minder verzameld ter Jaarbeurze In Utrecht dan bij de Najaarsbeurs van 1934, en de verhuurde expositieruimte is &00 M2. minder groot, maar men vergete Ciet, dat de deelname aan de Nederland sche Jaarbeurs in betrekkelijk weinig jaren tot een ongedachte hoogte is gestegen en dat het toch moeilijk zou zijn aan te nemen, flat de stijging zich zelfs in het ergste prisisjaar, dat we tot nog toe beleefden, Zou voortzetten. Ook in normalen, laten we Jiever zeggenin goeden t\jd, zou een in stelling als de Jaarbeurs ééns een verza digingspunt moeten bereiken. Op het aan tal exposanten zegt een vermindering van 50 weinig of niets, op de haast onmeet bare expositie-oppervlakte een teruggang ïaet 400 M2. nog minder. Daarom is iedereen verbaasd over het feit, dat deze 33e Nederlandsche Jaarbeurs jyeer zoo buitengewoon geslaagd is in den Opzet. De zakenwereld vertoont 'n bewonde- penswaardigen moed, waar ze, ondanks den nijpenden nood der tijden, ondanks de zor gen, welke steeds zwaarder op het natio nale zakenleven zijn gaan drukken, zóó durfde uit te pakken. Ware er perspectief van een betere toe komst, dan zou men den betoonden moed gemakkelijker kunnen begrijpen, maar zulk perspectief is er niet. De secretaris-gene raal van de Jaarbeurs, de heer Graadt van Roggen, stelde dat in zijn woord tegenover >,de pers" nadrukkelijk vast. Er is geen reden voor optimismede algemeene toe- Stand is verre van rooskleurig. Bovendien !s thans de lucht vol geworden van oor logsrumoer en de zakenman weet, wat dit beteekent. Maar als het alles dan zoo slecht is in öe wereld en de vooruitzichten somber zijn, waarom nemen dan tóch keer op keer zoo- Veel groote zakenlieden deel aan de Jaar beurs Terwijl de winkelier bangelijk bezuinigt óp zijn reclame, „omdat" de tijd slecht is, Vindt zijn collega van groot formaat, de fabrikant of de grossier 't juist noodig, méér dan anders, om de trom te roeren fen de aandacht op zijn onderneming geves tigd te houden. Deze groote zakenlieden Zijn geen weifelende amateurs, maar profs in hun vak ze weten, welke stimulans hun Verkoop behoeftreclame Het is thans geen tijd, waarin het gaat om de risico van een beetje méér of een beetje minder verkoop, maar waarin het „zijn" en het „blijven" van de zaak op het spel staat. Er is minder consumptie, méér productie en het leger van bemiddelaars tusschen producent en consument is ont zaglijk groot. Producenten en bemiddelaars moeten in grooten getale sneven wie wil blijven leven, moet er oor strijden. De consument kan heden ten dage over al terecht, te kust en te keur. Bij wien of fwie hij ten slotte zal belanden, hangt af Van de wijze, waarop producent en bemid delaar hem kunnen overtuigen tot het doen Van een bepaalde keuze. Reclame is in goeden tijd een middel tot meer welvaart, maar in een tijd, als we beleven, is ze een zaak van behoud, een kwestie van „zijn" of „niet-meer-zijn". Dat begrijpen de groote zakenmenschen, die alle knepen van het vak kennen. Hoe grooter de moeilijkheden zijn, des te hoo- ger voeren ze hun reclame-energie op. Denken we eens, hoe moeilijk het voor buitenlanders is om than- hun producten in Nederland te slijten. Hooge invoerrech ten naast contingenteeringsbepalingen be lemmeren den invoer, maar tóchis nog op geen enkele Nederlandsche Jaarbeurs de buitenlandsche deelname zóó groot ge weest als thans. Men vecht met elkaar om van de geringe importmogelijkheid al thans een klein deel te kunnen behouden. Speciaal de Italiaansche sectie is de groot ste en ook de mooiste, die ooit op de Utrechtsche Jaarbeurs is gezien. De Ita lianen, die het bloed van duizenden zonen Willen offeren om een beetje economisch perspectief voor het volk te openen, weten, Wat ze aldus met hun opvallende inzending ter Jaarbeurs zullen weten te bereiken Ligt in dit alles niet een lesje, neen een «ejeï! groote, érnstige les voor de kleinere zakenlieden verscholen Hoeveel bakkers, slagers, kruideniers, schoenmakers enz. enz. zien hun omzet niet van jaar op jaar, van maand tot maand dalen Ze zuchten en doen niets 'tis de crisis, zeggen ze. Neen, 't is in hoofdzaak een verkeerde opvatting van wat noodig is om in een be roerden tijd een zaak op pooten te houden. Ondanks alle narigheid eten de menschen nog brood, hebben ze vleesch en vet noodig, drinken ze hun koffie en thee en loopen ze de meesten althans op schoenen. Maar terwijl de neringdoende z'n crisis- zucljrten slaakt, verdwijnen de klanten naar dezen en genen, die het óók eens met een winkel willen probeeren of loopen over naar de weinigen, die voor hun bedrijf de trom blijven beroeren en met een suggestieve reclame hun klantjes bij mekaar houden. De perspectieven zijn inderdaad slecht. Het zij zoo Maar des te duidelijker moet het tot de neringdoenden doordringen, dat er heel wat zaken zullen sneven in de toe komst en dat slechts diegenen zullen win nen, die de energie betoonen om voor hun bestaan te vechten. Plaatselijke neringdoenden hebben geen deelname aan een dure Jaarbeurs benoo- digdze behoeven geen kostbare reclame drukwerken te verspreiden. Als zij de ad vertentiekolommen van hun plaatselijke krant gebruiken, stelselmatig en opval lend, dan bereiken ze voor een billijken prijs allen, die ze als klant hebben en wenschen te behouden, allen ook, die ze als klant zou den kunnen winnen. Let eens op, welke zaken men geleide lijk ziet verzinken in dezen tijd. Het zijn als regel niet de ondernemingen, welke regelmatig van zich laten spreken, maar wel dezulken, welke de bezuiniging begin nen bij de reclame. De grafrust spreiden ze om zich heen. Men overwege deze dingen eens goed nu September de „r" in de maand bracht, daarmee het leesseizoen inzettende, welke samenvalt met de vele winterbehoeften van het koopend publiek. Gemeentelijke cursussen voor werkloozen. Wij vestigen de aandacht van belangheb benden op de in dit nummer voorkomende bekendmaking van Burg. en Wetli. betref fende de gemeentelijke cursussen voor werkloozen. Concert „Ons Genoegen". Het concert van de Harmonie „Ons Ge noegen" hedenavond te geven, zal niet plaats hebben op den boulevard Evertsen, doch in de tent op het Bellamypark. Openbare Leeszaal en Bibliotheek. In de afgeloopen maand was de Openbare Leeszaal 26 dagen geopend. Ze werd be zocht door 986 personen 855 mannelijke en 131 vrouwelijke bezoekers. Gemiddeld per dag kwamen er dus 38 bezoekers, hetgeen vergeleken mét de vorige maand een stij ging van 8 personen beteekent. In de uitleenbibliotheek werden aan 1546 lezers 1795 boeken uitgeleend, t.w. 1332 Nederlandsche en in het Nederlandsch ver taalde romans, 69 buitenlandsche romans, 125 kinderboeken, 269 populair wetenschap pelijke werken en tijdschriften. Ook in deze cijfers is een stijging te con- stateeren. Ingeschreven werden 15 nieuwe leden, waarvan 7 gratis lezen. Gedurende de zomermaanden werd door 10 zomergasten gebruik gemaakt van een tijdelijk lidmaatschap. MIDDELBURG Het Molenwaterconcert. Er was gisterenavond groote belangstel ling voor de uitvoering van het Middel- burgsch Muziekkorps op het Molenwater. Het was een sympathieke geste van den directeur, den heer Joh. H. Caro, om het concert in verband met de plechtige uit vaart van koningin Astrid, te doen aan vangen met de uitvoering van de Braban- Qonne, waarbij de muzikanten staande speelden. Het was een gepaste hulde aan de nagedachtenis van de alom zoo geliefde vorstin en een bewijs van medeleven met het Belgische volk. De uitgestelde feestelijkheden. Met een enkel woord willen wij er aan herinneren, diat hedenavond bij gunstig we der het programma zal worden afgewerkt, dat Zaterdagavond was afgelast wegens het slechte weder. Van 7 uur tot kwart voor acht dus het zanguurtje op de Markt, van 8 uur tot kwart voor 9 concert aldaar, van 9 tot 10 uur gondelvaart met kano's in do vest tus schen Seis- en Langevielebrug en om 10 uur vanaf den Langeviele Singel 'n muzi kale wandeling door een deel der stad, met de Markt tot einde, waar van half 10 tot half 12 de stadhuisbelichting zal zijn ont stoken en nog eenigen tijd door het Mid- delburgsch muziekkorps, de signaalafdee- ling van Achilles en het prjperkorps wordt gemusiceerd. Goedkeuring Statuten. Met de Staatscourant van heden werden afdrukken verzonden van de akte betref fende de Zeeuwsche-Radio-Distributie- Maatschapprj N.V. te Middelburg. Geref. Meisjesbond, De Prov. afd. Zeeland van den Bond van Meisjesvereenigingen op Geref. Grondslag in Nederland zal haar algemeene vergade ring houden op Woensdag 11 Sept. a.s. in het Herv. Vereenigingsgebouw te Middel burg. In de morgenzitting zullen de dames G. Wondergem en J. Francke, organisatie- onderwerpen inleiden. In de middagverga dering treedt als spreekster op mevr. G. KraanVan der Burg, van Vlaardingen, met het onderwerp „Huisgezin en jeugd- arbeid". De prov. bondsdag zal staan onder leiding van mej. M. van Luyk, van Axel. Voor de deelneemsters uit Zeeuwsch-Vlaan deren vaart een extra boot over de Schelde. BIGGEKERKE Loop der bevolking. Over de maand Augustus. Ingekomen: Wed. E. Achterberg, van MiddelburgL. Provoost, van Beek (L.) A. Bout, van Elsloo A. Janse, van Medemblik. V ertrokken:P. Pattenier, naar Vlissingen. ARNEMUIDEN Een zilveren jubileum. Maandagavond herdacht de heer J. J. C. van der Graaf f in een bestuursvergadering van de school met den Bijbel zijn 25-jarig jubileum als hoofd der school te Arnemui- den. Als bewijs zijner dankbaarheid bood hij het bestuur de volledige installatie van het electrisch licht aan de school. Bij monde van den voorzitter de heer Iz. Cornelisse, werd dit dankbaar aanvaard. Een rondgang door de zes lokalen deed zien welk een groote verbetering in de ver lichting tot stand gekomen was. Namens het personeel complimenteerde de heer G. van der Louw den jubilaris, hem dankende voor de aangename samenwer king in de 17 jaren dat hij aan deze school met hem verbonden is. Hierna eindigde de vice-voorzitter, de heer P. van Belzen, niet dank aan God deze gezellige vergadering, voor de vele welda den aan de school bewezen. GOES Het koelhuis voor fruit. Men schrijft ons Maandag 2 September is precies volgens program en geen dag te laat het eerste van de zeven groote koelruimen van het fruit- koelhuis te Goes in bedrijf gekomen. Eind Juni werd de opdracht verstrekt voor den bouw, de machine-installatie en de isolatie onder voorwaarde, dat met 2 September het koelhuis in bedrijf zou moe ten komen. Aan die voorwaarde is voldaan. In iets meer dan twee maanden is het gelukt het groote gebouw op te trekken en de om vangrijke machine-installaties uit te voe ren en in bedrijf te stellen, zoodat Maan dagmiddag in het eerste ruim, dat een capaciteit heeft van circa 100 ton, fruit kon worden ingebracht. Het koelhuis is gebouwd voor rekening en op 't terrein van de Veilingsvereeniging Zuid-Beveland te Goes met ondersteuning van het werkfonds. Het gebouw is opge trokken in baksteen en gewapend beton door de Bredische Beton Mij. voorheen H. Vriens, onder architectuur van den heer C. van Maris te Goes. Adviseurs, respectieve lijk voor het biologische en het technische gedeelte zijn ir. R. Mulder te Wageningen en ir. G. Feogussen te Zeist. De machine- installatie is uitgevoerd door „De Schelde" te Vlissingen, de isolatiewerken door de firma H. Geerdink te Apeldoorn. Tijdens de fruittentoonstelling die 3, 4 en 5 October a.s. op het terrein van de Vei lingsvereeniging gehouden zal worden, zal het koelhuis voor belangstellenden in fruit teelt en fruithandel te bezichtigen zijn na voorafgaande aanvraag bij den Administra teur van de Vereeniging, den heer C. A. Duvekot. De eerste zitting van den nieuwen raad werd door den voorzitter met een harte lijk welkomstwoord geopend en de leden geluk gewenscht met hun benoeming. Na de beëediging en installatie werd overgegaan tot de verkiezing van drie wet houders. Uit de stemming bleek, dat de verschil lende partijen tot overeenstemming geko men waren, want bij eerste stemming wer den de aftredendé leden, de heeren De Meij, Laernoes en Edelman, resp. met 18, 16 en 17 stemmen herkozen. Uit deze stemming blijkt zoo duidelijk mogelijk, dat de afgetreden wethouders het vertrouwen van den geheelen raad hadden. De voorzitter verheugde zich in hooge mate over dezen uitslag. In veel gemeenten heeft de benoeming van wethouders heel wat voeten in de aarde. Conferenties, be sprekingen en schipperen is dikwijls noo dig om een college samen te stellen. Hier zagen de aftredende wethouders hun man daat op zeer eervolle wijze vernieuwd. De kok verraadt de geheimen van de keuken niet. Het gaat er alleen om dat de spijzen goed worden opgediend. De voorzitter wilde toch wel iets ver klappen uit de vergaderingen van het col lege van Burg. en Weth., vooral omdat dit iets heel goeds kon zijn. In het college heerscht nl. de prettigste samenwerking tusschen alle leden van het college en hij kon verklaren, dat alle wethouders een hoo ge opvatting van hun taak hebben. Het deed hem genoegen dat hij weder met de afgetreden wethouders verder de belangen van de gemeente zal mogen behartigen en wenschte de wethouders geluk met hun be noeming en kon ook den raad geluk wen schen dat dezelfde wethouders weder ach ter de groene tafel plaats nemen. De woorden van den voorzitter zoowel by de installatie als bij de herkiezing der wethouders gesproken, werden met applaus begroet. Op de agenda kwamen verder slechts en kele punten voor en met een korte rond vraag kon de eerste vergadering van den nieuwen raad na ruim een half uur geslo ten worden. Het twintigste Raadslid. Geref. Kerken. Beroepen te Ierseke drs. H. B. Visser te Noordwijk-Binnen. Ds. Jac. Andree. Het centraal bestuur van de Vereen, tot Chr. verzorging van krankzinnigen in Ne derland, heeft in zijn Maandag gehouden vergadering benoemd tot geestelijk verzor ger van de stichting Vogelenzang te Voge lenzang, met ingang van 1 November a.s. ds. Jac. Andree, predikant bij de Geref. Kerk van Poortugaal (Z.-H.) Ds. Jacobus Andree werd 25 September 1905 te Spijk (Gron.) geboren en is de jongste zoon van wijlen ds. A. Andree, em.- pred. van de Geref. Kerk van Krabbendij- ke, die het vorig jaar te Groningen over leed. De nieuwe geestelijke verzorger ont ving zijn opleiding aan de Theol. School te Kampen en had ook zitting in den senaat van het studentenkorps F.Q.I. In 1931 werd hij candidaat en uit de door de Kerken van Vrijhoeve-Capelle en Poortugaal op hem uitgebrachte beroepen, nam hij dat naar Poortugaal aan, aan welke kerk hij zich 26 Juli van laatstgenoemd jaar verbond. Ds. Andree zal aan de classis Schiedam eervol emeritaat aanvragen. Brievenmalen voor Nederlandsche oorlogsschepen. Aan de opvarenden van Hr. Ms. pantser schip „Hertog Hendrik" en Hr. Ms. onder zeebooten O 12, O 13 en O 15 zullen op 6 en 7 dezer brievenmalen naar Götheborg worden verzonden en aan de opvarenden van Hr. Ms. torpedojagers „Kortenaer" en „Van Ghent" en Hr. Ms. torpedoboo* Z 5 zullen op 7 en 8 dezer brievenmalen naar Oslo worden verzonden. De verzending van deze brievenmalen vindt plaats met den luchtdienst Amster damKopenhavenMalmö de poststuk ken moeten op den verzendingsdag uiterlijk te 14 uur Amsterdam bereikt hebben. Om in de bedoelde rechtstreeksche brie venmalen te worden opgenomen, moet de correspondentie volledig gefrankeerd ziju en voorzien van twee snijdende lijnen over het adres. Correspondentie, welke nog nè, de laatste verzending wordt ontvangen, zal naar Den Helder werden gezonden. Bij het 14e regiment infanterie vertrok* ken op 3 September met groot verlof da vaandrigs M. G. Bil, P. Th. J. de Leeuwa E. B. G. Lokerse, H. J. Moerlands, A. H. P4 A. de Rrjcke, C. J. Thielen, H. Stuitje, F, H. M. Hazerzet en A. Bruinzeel. Op 4 september werden aangesteld tots dienstplichtig sergeant, de dienstplichtige sergeanten titulair tirailleurs H. van. Benthem, A. van Herwijnen, J. Jilleba, P* Kraaymes, J. R. Nijdam, A. I. van Over* beeke, W. Pieterse, G. de Ru, P. J. Same el* J. W. van 't Veer, A. J. de Visser, M. J. de Vries, N. V. Eekman en J. F. de Pauw g zware mitrailleurs J. Korstanje, G. Baertg J. A. Buijs, G. G. Campffens, A. K. Hame* link, A. M. P. Hoebé, D. Midavaine, A. E* de Poorter, A. van Tatenhove Vbd, afdee- lingF. H. Titulair en H. Venus mor* tierist L. Klaassen. Met 3 September werden aangesteld tot dienstplichtig korporaal (eindrang) de dienstplichtige soldaten tirailleurs J. van: den Boogerd, A. van den Bos, M. Boutkam, H. Dek, H. A. van Eykelenburg, J. A. Hen* neeky, D. Herrebout, W. H. J. M. Kersten^ C. P. Klaver, J. de Koning, J. J. Kweekei, G. Paulusse, P. Petiet, J. P. Postma, J. F< Scherbeyn, W. J. Schreve, J. M. Slager, A» J. Verstraete, W. van der Linden en L. vaa der Hiele zware mitrailleurs J. A. Bak ker, L. G. Hobbel, W. Houmes, L. Mans en C Vermeulen Vbd. afdeeling I. A. Burjze, W. M. van Gemert, J. W. Tak mortieris- ten J. M. Fokskorporaal zware mitrail leur hersteller R. van der Hoeven. Kon. Militaire Academie. In 1935 zullen worden toegelaten tot cadet voor het le studiejaar genie hier te lande H. Tieskens, B. E. J. Myjer, A. Ver- swijveren, S. A. W. Mies, G. A. Brouwer, W. G. J. Mennes infanterie Ned.-Indië J. A. Gulden, W. van Pelt, C. M. Schuddebeurs, D. A. M« Luchsinger, P. C. A. Reep, G. Koning, J< D. Overbeeke, H. G. Donkers, W. v. Pesch^ H. M. Jager, L. Kamstra, G. L. Snell, A< v. d. Waag, B. J. Huizing, L. v. Asp eren Vervenne, J. R. Wolff, O. L. Dryber, K. H< Schlüsser, M. C. de Weerd, J. W. Snijders, W. A. v. Rossen cavalerie in Ned.-Indië W. v. d. Heem* F. Rückert artillerie in Ned.-IndiëA. H. van Aarem, J. W. Wester off, P. Jager Ger- lings, A. Weissenbach, J. D. v. Weel, J, Schouw, W. F. G. Stein genie in Ned.-Indië A. Hillen, A. Breet* P. A. C. Benjamins mil. administratie in Ned.-IndiëJ. W< Weyne, G. J. Vos, J. P. L. v. Dam. Bovendien zullen worden toegelaten de volgende jongelieden afkomstig uit Ned.- Indië infanterie in Ned.-Indië L. W. v. Oyen,i J. C. Meulders, E. F. K. R. Mathus, C. A< Pufkes, W. H. J. E. v. Daalen, M. C. Thom son, C. 'W. de Veer, F. D. Laurens, F. v, Ardenne, E. R. Hoetjer, G. A. Blume, D. C* Vooren, Raden Hidajat, Raden Mas Poerbo- soemitro. Bij Kon. besluit van 28 Augustus is met ingang van 24 October aan den reserve-ka pitein M. van der Velden, van het regiment kustartillerie op het daartoe door hem ge daan verzoek, een eervol ontslag verleend uit den militairen dienst. AUTOMOBILISME? Sir Malcolm Campbell verbetert zijn wereldrecord. Gisteren hebben te Saltlake City enkelé coureurs eenige belangrijke wereldrecords verbeterd. In zijn „Blue-Bird" bereikte dö Brit Sir Malcolm Campbell een gemiddelde uursnelheid van 299.875 mijl 482.499 K.M.), waardoor hij het reeds op zijn naam staande record aanzienlijk verbeterde. De tijd voor de mijl in Zuid-Westelijke richting gereden bedroeg 12.18 sec.dit is een uur gemiddelde van 295.566 mijl 475.566 K.M.). In Noord-Oostelijke richting bereik te hij een grootere snelheid zijn tijd over de mijl bedroeg toen 11.83 sec., wat een uurgemiddelde van 304.311 mijl 489,634 K.M.) beteekent. In ztjn pogen de 300 mijl 482.7 K.M.)' te overschrijden, is Sir Malcolm Campbell dus nog niet geslaagd. De beide Amerikaansche automobilisten Jenkins en Gulotta, hebben gisteren in 24 uur een afstand afgelegd van 5231.309 K.M. dit beteekent een uurgemiddelde van 217 Q71 K.M., waardoor zij het op naam van den Engelschman John Cobb staande record verbeterd hebben.

Vlissingse Courant | 1935 | | pagina 1