NOOTJES BUITENLAND Ged. Staten van Zuid-Holland hebben aan den Bond van Koffiehuishouders mede gedeeld, dat zij geen termen aanwezig ach ten het besluit van den gemeenteraad van 's-Gravenhage betreffende een tapverbod op den jaardag van H. M. de Koningin, te vernietigen. De autobussen te Londen zullen verbouwd worden en van Dieselmotoren worden voor zien. Het gebruik van deze motoren is veel goedkooper. Het gaat niet gemakkelijk om tot over eenstemming te komen over de wethouders verkiezing te Amsterdam. De socialisten en communisten hebben de meerderheid en de burgerlijke partijen schijnen niet veel lust te gevoelen zitting te nemen in het da- gelijksch bestuur. Koningin Elizabeth van België is uit Rome te Napels aangekomen om eenige weken door te brengen bij haar dochter Marie-José, Prinses van Piemont, die ge durende de zomermaanden in een villa nabij Napels vertoeft. In zijn zomerresidentie Castel Gandolfo heeft Z. H. de Paus 2000 verpleegsters ont vangen uit 28 verschillende landen, die deelnemen aan het te Rome plaatsvindende Internationale Congres voor Katholieke Ziekenverpleging. De storm, welke Zondag boven het eiland New-Foundland heeft gewoed, heeft 15 personen het leven gekost. De schade wordt geraamd op 250.000 dollar. Meer dan 200 visschersbooten werden beschadigd of vernield 2 schoeners zijn gezonken. De op varenden zijn verdronken. «94 Boven Kioesjioe in W est-Japan heeft in den afgeloopen nacht een typhoon gewoed, welke geen ernstige schade heeft aange richt, hoewel 40 huizen zijn vernield. Het scheepvaartverkeer heeft eenige stagnatie crdervonden. tie in reddend zwemmen, uitgaande van de reddingsbrigade en zwemvereeniging „Luc- tor et Emergo" onder veel belangstelling plaats gehad. In de kade tusschen Spijker- en Bellink- brug te Middelburg, was een vlot gelegd en een paar schippers hadden hun me dewerking verleend om öf hun schip als kleedkamer te doen gebruiken öf wel om gelegenheid te geven van af hun schip tot redding uit te gaan. Eerst zijn na een inleiding van den voor zitter, den heer H. W. Naezer, en een toe lichting van den hoofdleider, den heer A. C. Julianus, verschillende staaltjes gegeven van methodes om drenkelingen aan wal te brengen en dit niet alleen door hen bij te springen, doch ook door middel van een haak, een boei of dergelijke hulpmiddelen. Het popduiken, hetzij naar een of twee poppen of wel naar een pop die in een kist naar beneden was gelaten, slaagde uitste kend. Men had intusschen het humoristische niet vergeten. Iemand, die quasie onder den invloed was, maakte een tuimeling in de kade, een agent van politie zag zich ge noodzaakt een dief, die trachtte in het wa ter aan de hand van de heilige hermandad te ontkomen, achter na te springen om met hem het vlot te bereiken. Toen ten slotte een sloep met feestgan gers onder de Spijkerbrug door kwam, ge trokken door een andere sloep en de feestgangers allen te water geraakten, sprongen van alle zijde redsters en red ders toe om de drenkelingen aan wal te brengen, zulks onder groote hilariteit van de vele toeschouwers aan beide zijden van het water of voor de huizen. OOST- EN WEST-SOUBURG Gemeenteraad. Vergadering van den gemeenteraad op Vrijdag 30 Augustus, des nam. 2 uur. 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken en mededeelingen. 3. Voorloopige vaststelling bedrijfsreke- ningen en gemeente-rekening 1934. 4. Bijdrage in contributie Ziekenfonds. 5. Wijziging gemeente-begrooting 1935. 6. Exploitatievergoeding bijzondere scho len over 1933 met afrekening over het tijd vak 1931 tot en met 1933. Toelichting: Begrootingen 1935. Burg. en Weth. leggen aan den raad over beschouwingen en voorstellen naar aanleiding van het op 1 Augustus ingekomen schrijven van Ged. Staten, inhoudende opmerkingen en eischen betreffende de begrootingen voor 1935 van de gemeente en van het waterleidingbedrijf. Alvorens de gemaakte opmerkingen punt voor punt te behandelen, herinneren Burg. en Weth. den raad aan het slot van dien brief, hetwelk als volgt luidt „Aangezien wij onze goedkeuring niet aan de begrootingen voor 1935 zullen kunnen hechten, noch op een extra-bijdrage uit het werkloosheidssubsidiefonds kan worden ge rekend zonder dat aan het vorenstaande gevolg is gegeven, noodigen wij uw college uit te bevorderen, dat de begrootingen dien overeenkomstig worden gewijzigd." Zooals U ziet wordt aan de gemeente als het ware geen keus gelaten en zou onvoor waardelijk aan de gestelde eischen moeten worden voldaan, wil de goedkeuring op de begrooting voor 1935 verkregen worden en wil de gemeente aanspraak maken op het voor het sluitend maken dier begrooting noodzakelijke extra-subsidie uit het werk loosheidssubsidiefonds. Daar de gemaakte opmerkingen boven dien het gevolg zijn van overleg tusschen Ged. Staten en de regeering (rijkscommis sie) zal het U tevens duidelijk zijn, dat ook een eventueel beroep op de Kroon naar on ze meening geen gunstig resultaat zal op leveren. Een en ander zou slechts tot groo te stagnatie en moeilijkheden bij de finan- cieele afwikkeling van den dienst 1935 aan leiding geven. In het belang der gemeente voelen wij ons derhalve verplicht U ernstig in overweging te geven om, overeenkomstig onze voorstel len, zooveel mogelijk aan de gemaakte op merkingen tegemoet te komen. Waar wij met betrekking tot enkele punten hiervan zijn afgeweken, vindt dit uitsluitend zijn oorzaak in het feit, dat voldoening aan die gestelde eischen ons inziens niet te verant woorden en absoluut in strijc! met het ge meentebelang zou zijn. Wij vertrouwen ech ter, dat Ged. Staten zich t.a.v. deze enkele punten op grond van onze nadere toelich ting met onze zienswijze zullen kunnen vereenigen en alsnog aan die posten hun goedkeuring zullen hechten. Burg. en Weth. behandelen vervolgens punt voor punt de gemaakte opmerkingen. Tegen het voorschrift om een deel van het batig slot van 1933 ad 6245.57 tot een bedrag van 3100 in reserve te houden voor komende jaren en niet aan te wenden tot dekking van het tekort op den gewonen dienst 1935 bestaat geen enkel bezwaar. Voorgesteld wordt het terrein der nieuwe begraafplaats voorloopig voor 1/3 gedeelte buiten exploitatie te laten teneinde dit langs den weg van verhuring rendabel te maken. Voorgesteld wordt de post voor de jaar wedde van den controleur der steunverlee- ning enz. met 974.38 te verhoogen, nu zoo goed als vaststaat dat hiervoor een bijdrage uit bet werkloosheidssubsidiefonds zal wor den genoten. Burg. en Weth. juichen het toe dat thans alle kosten der gemeentelijke werkverschaf fing op den gewonen dienst moeten worden verantwoord. Getracht zal worden door het inachtne- men van de grootst mogelijke soberheid, om de uitgaven wegens schrijf- en bureau behoeften en druk- en bindwerk binnen de door Ged. Staten aangegeven grenzen te houden. Ged. Staten zijn van meening dat de uit breiding van de gemeente geen straataan- leg van zoodanige beteekenis eischt, dat daarmede voor 1935 uitbreiding van de straatverlichting gepaard dient te gaan. Voorts is een langere brandtijd der lan taarns noch in het belang van nachtarbei- ders.noch uit politioneel oognunt noodzake lijk te achten. De post moet derhalve met 200 worden verlaagd. Burg. en Weth. zeggen dat de opmerking omtrent de uitbreiding der straatverlich ting berust op plaatselijke onbekendheid. Juist in den loop van dit jaar is een zooda nige straat'iitbreiding tot stand gekomen, dat daarmede noodzakelijk uitbreiding der elektrische verlichting gepaard moet gaan. Zij noemen in dit verband den aanleg van een straat van de De Deckerestraat naar de Burchtstraat, waartoe uw raad aan H. G. van Dijk en A. Poelman vergunning gaf, en welke aanleg thans tot stand is gekomen. In deze straat, waaraan door genoemde exploitanten 26 woningen worden gebouwd, zullen binnenkort enkele lantaarns moeten worden geplaatst, evenals bijv. in de Dijk- straat, alwaar in den loop van dit jaar ver scheidene woningen zijn bijgebouwd. Rekening houdend met het feit dat gedu rende het laatste kwartaal 1935 6 lantaarns van 40 watt zullen moeten worden bijge plaatst, brengt dit een uitgaaf met zich van 6 X 19.75 4 rond 30. Met be trekking ot de, uitbreiding der verlichting kan de pos* dus met 70 verlaagd worden. In den eisch tot schrapping van de ge raamde 100 t.b.v. het 's nachts doorbran den van enkele lantaarns op de meest ge vaarlijke punten, stellen wij U voor te be rusten. Burg. en Weth. stellen voor aan den eisch van Ged. Staten om den post onderhoud straten met 600 te verlagen, te voldoen. Het uitgavenpeïl van het vorig jaar mag niet worden overschreden. De hoofdstraten verkeeren in goeden staat. De klacht over den slechten toestand der straten raakt volgens Ged. Staten slechts de minder be langrijke zijstraten. Op het Marnixplein is weinig of geen verkeer. Ged. Staten achten een bandaf scheiding van bef plantsoen overbodig. Burg. en Weth. oordeelen het noodzake lijk, dat het plantsoen op het Marnixplein op eenigerlei wijze van den weg blijft afge scheiden. Nu Ged. Staten het aanbrengen van een ijzeren bandafscheiding niet goed keuren, meenen wij een bedrag van 25 te moeten uittrekken om de bestaande houten afscheiding zoo goed en zoo kwaad als het kan in stand te houden. Ged. Staten verlangen verlaging van de maximum-jaarwedden van den eersten en den tweeden ambtenaar ter secretarie en aanpassing van de loonen der werklieden aan het plaatselijk loonpeil. Hiermede ver draagt zich allerminst een verhooging van de loonen der werklieden met 1016 als waartoe de raad in zijr vergadering van 19 Februari 1935 besloot. Integendeel moet worden nagegaan in hoever het plaatselijk Ioonpc<l een verlaging der loonen noodig maakt. Burg. en Weth. stellen echter voor de be treffende posten te handhaven, daar zij niet kunnen voldoen aan de eischen tot verla ging der jaarwedden der ambtenaren en tot verlaging van de loonen der werklieden. Breedvoerig motiveeren Burg. en Weth. hun standpunt, dat de salarissen en loonen niet te hoog zijn. Bijdrage premiën Ziekenfonds. Burg. en Weth. stellen voor te besluiten voor 50 tegemoet te komen in de kosten van contributie van ziekenfondsen voor zoover ook door het ziekenfonds zelf een verminde ring der contributie is toegekend aan per sonen boven 16 jaar en voor dit doel op de begrooting 1935 400 uit te trekken en de toekenning der bijdrage te doen ingaan met de week volgende op die waarin de goed keuring van Ged. Staten is ingekomen. ZOUTELANDE Gemeenteraad. Dinsdag vergaderde de raad alhier vol tallig, onder voorzitterschap van den bur gemeester D. Kodde. Aan den raad werd o.m. medegedeeld dat de Oo3twegbelasting door de Kroon is goed gekeurd en dat Ged. Staten de rekening courant overeenkomr* met de Bank voor Ned. Gemeenten hebben goedgekeurd. De begrooting van het burgerlijk armbe stuur voor 1936 werd in handen van Burg. en Weth. gesteld om advies. Op een adres van den Ned. Bond van Koffiehuis- en Restauranthouders en Slij ters, afdeeling Middelburg, waarin verzocht werd om verlaging van de personeele belas ting voor koffiehuishouders enz., werd af wijzend beschikt. De heer Verhage ver klaarde zich vóór verlaging der genoemde belasting. Besloten werd aan den heer W. L. de Groof te Kruiningen de jacht van de ge meentegronden, die bij de gemeente in be heer zijn, te verleencr voor 5 jaren ad 5 per jaar. Het kohier voor de Oostwegbelasting werd vastgesteld met een totaal bedrag van 251.29. De gemeenterekening over 1934 werd voorloopig vastgesteld. Gewone dienstont vangsten 19.138.85, uitgaven 16.910.97 en batig slot 2227.88. Kapitaaldienst ontvangsten 18.270.49, uitgaven 18.504.23 en nadeelig slot 233.74. Vervolgens dankte de voorzitter den raad voor hetgeen hij in de nu afgeloopen zit tingsperiode heeft verricht in het belang der gemeente, en richtte zich in het bijzonder tot de heeren Maljaars en De Witte, die geen deel zullen uitmaken van den nieuwen raad. Wéthouder Stroo dankte den voorzit ter voor het vele werk door hem in het be lang der gemeente verricht, terwijl de hee ren Maljaars en De Witte den voorzitter dankten voor zijn woorden van erkentelijk heid en hoopten dat hij nog lang voorzitter van den raad zal zijn. OOSTBURG Rector St. Antonius-gestïcht. De bischop van Breda heeft benoemd tot rector van het St. Antoniusgesticht te Oostburg den Weleerw. Heer H. Lovis. HOOFDPLAAT Onderwijzersbenoeming. De onderwijzeres mej. M. Boerjan van de R.K. school te Hoofdplaat, die geruimen tijd met ziekenverlof was, zal na het eindi gen der vacantie op 26 Augustus weer haar taak hervatten. Aan. de tijdelijke leerkracht, Mej. A. van Wezel uit Vlissingen is dientengevolge het dienstverband opgezegd. ZÏERIKZEE Aangehouden. Door de gemeentepolitie te Zierikzee is op verzoek vaii de marechaussee te Ter- neuzen aangehouden J. C. C., vrouw van H. F. D., wonende te Terneuzen, die er van verdacht wordt zich in 1935 te hebben schuldig gemaakt aan valschheid in ge schrifte en oplichting van een zeer belang rijk bedrag aan geld ten nadeele van een vrouw te Terneuzen. De verdachte is ter beschikking van de justitie te Middelburg gesteld. HONTENISSE Vreemdelingenverkeer. De V.V.V. te Hontenisse is toegetreden als lid van de Provinciale Zeeuwsche Ver- eeniging van Vreemdelingenverkeer, zoo dat nog maar een paar vereenigingen bui ten het Provinciaal verband staan. ST. JANSTEEN Een laffe streek. Dezer dagen kwam een ingezetene te St. Jansteen tot de ontdekking dat in een op zijn erf liggende steenput waaruit het wa ter door verschillende andere mede-ingeze tenen voor huishoudelijk gebruik wordt ge bezigd, door onverlaten petroleum was ge gooid waardoor het water onbruikbaar was geworden voor menschelijk gebruik. Waterschappen enz. Bij Kon. besluit zijn benoemd in de pro vincie Zeeland a. tot dijkgraaf van den polder Oosteren-ban-van-Schouwen, M. Steur, te Renesse, uiterlijk tot het einde van het zittingsjaar, waarin hjj zeventig jaar zai zijn geworden b. tot gezworene van den polder Oosteren-ban-van-Schouwen, J. Vier gever, te Renesse c. tot gezworene van den Hertogin-Hedwigepolder, C. D. Smet, te Clinge d. tot gezworene van den Noord- Kraaijertpolder, J. Dekker Jzn., te 's-Heer- Arendskerke e. tot gezworene van den Melopolder, H. J. M. Bruggeman, te Graauw en Langedam f. tot gezworene van den Westerlandpolder, M. Janse, te Wotphaarts- dijk g. tot gezworene van den Westkerke- polder, J. Boonman, te Wolphaartsdijk h. tot gezworene van den Oost-Nieuwlandpol- der, J. M. Klompe, te Wolphaartsdijk i. tot gezworene van het waterschap Elle- woutsdijk, J. de Winter, te Driewegen j. tot gezworene van den Oostpolder (Krab- bendijke), L. Th. Vogelaar, te Krabben- dijkek. tot gezworene van het water schap De-breede-watering-bewesten-Ierse- ke, K. M. Straub, te Kloetinge. KERK- EN SCH00LNIEUWS Ds. J. H. Telkamp. Ds. J. H. Telkamp, Geref. pred. te Utrecht, voordien te Middelburg, die onder scheidene maanden zijn dienstwerk niet heeft kunnen verrichten is thans hersteld en mag zijn ambtsbezigheden weer hervat ten. Het Zionistencongres te Luzern. De correspondent van het „Vad." te Genève meldt Een spreker op het Zionistencongres, wiens woorden zeer de aandacht trokken, was de vertegenwoordiger van de partij van den Jodenstaat Grossmann, die het uitvoerende comité uitnoodigde onmiddel lijk ophelderingen te geven over de inci denten, die zich zouden hebben voorgedaan bij den bouw van de Britsch-Palestrjnsche bank te Tel-Aviv in verband met het ge bruik van cement van Duitsche herkomst. Een botsing zou toen ontstaan zijn tus schen de bouwarbeiders en de tegen het gebruik van Duitsche cement protestee- rende menigte. De politieke directeur van het uitvoe rende comité van Palestina antwoordde, dat het onmogelijk was omtrent deze inci denten thans reeds een bepaald oordeel uit te spreken, daar de overheid het karakter van de incidenten nog niet tot volledige klaarheid heeft gebracht. Grossmann drong er toen op aan, dat desniettemin de kwestie onmiddellijk zou worden besproken. De voorzitter raadpleegde hierop het congres en het voorstel tot onmiddellijke discussie werd verworpen met een groote meerderheid, waarbij de leden van de link- sche groep tegenstemden. De leden van de partij van den Joden staat hebben hierop ironisch aan de gede legeerden van de linkergroep toegeroepen „Heil Hitier". Een gedelegeerde van de linkerpartrj heeft hierop den voorzitter van het con gres uitgenoodigd de gedelegeerden van verdere deelneming aan het congres uit te sluiten, die een dergelijke interruptie op een Zionistisch congres gedaan hadden. De voorzitter heeft echter geantwoord, dat hij deze interruptie niet had gehoord, doch dat hij in de toekomst met streng heid tegen dergelijke interrupties zou op treden. Het Amerikaansche lid van het Uitvoe rend comité, de heer Lipski, beeft nog een woord gesproken over den bouw van de Engelsch-Palestb'nsche bank en zich daar bij uitgesproken tegen de rechtsche partijen die de bouwondernemers gecritiseerd heeft, omdat zij Duitsch materiaal daarbij hadden gebruikt. De directeur van het departement van organisatie te Londen heeft vandaag nog de afscheiding van de revisionisten uit de zionistische organisatie besproken en ver klaarde niet de meening te kunnen deelen van hen, die aan dit heengaan van de revi sionisten geen groote beteekenis toeken nen. Het feit is ernstig genoeg om het te kunnen betreuren. Intusschen is het niet de zionistische organisatie geweest, die de revisionisten uit haar midden heeft verdre ven de revisionisten hebben uit eigen be weging de organisatie verlaten. De deur van de zionistische organisatie blijft ech ter steeds geopend voor allen, die de be ginselen van de zionistische organisatie aanvaarden en die bereid zijn zich aan de zelfde discipline te onderwerpen, die ook niet-politieke organisaties van al haar le den verlangen. Gemeentelijk, inspecteur Lager Onderwijs. De gemeenteraad van Rotterdam heeft benoemd tot gemeentelijk inspecteur van het onderwijs, den heer J. M. Quist, oud leerling der Rijkskweekschool voor onder wijzers te Middelburg. Tijdelijk onderwijzeres. Tot tijdelijk onderwijzeres aan de Open bare school te Nieuwdorp is benoemd mej. M. C. de Hondt te Groede. DE LOONEN DER ARBEIDERS IN DUITSCHLAND. „Der Ruhrarbeiter", het officieel orgaan van het Duitsche arbeidsfront bevat een- artikel, dat van belang is in verband met de hoogte der Duitsche arbcidsloonen. In dit artikel wordt melding gemaakt van een verklaring, afgelegd door Hahn, den arbeidsgevolmachtigde voor Noord-west- Duitschland. Hierin wordt gezegd, dat er voortdurend meer over geklaagd wordt, dat wanneer wetten worden afgekondigd, welke zekere loonen voorschrijven voor be paalde industrieën, werkgevers, die tot dusverre hun arbeiders op gunstiger voor waarden hadden laten werken, van de ge legenheid gebruik maakten, om de loonen te verlagen tot het wettelijk niveau. Een dergelijke practijk, aldus wordt gezegd, is in strijd met de bedoeling van de wet. Wet telijk vastgestelde loonen moeten be schouwd worden als minimumloonen, die ieder bedrijf kan betalen. Ondernemers, die in een. gunstiger positie verkeeren, moeten dus de hoogere loonen handhaven, of indien zij de wettelijke loonen wenschen uit te be talen, compensatie aanbrengen door het toekennen van andere vergoedingen. De ondernemers, aldus de verklaring van Hahn, moeten niet langer vasthouden aan de gewoonte om voortdurend naar hun concurrenten te zien, opdat niemand zijn arbeiders meer dan een ander zal aanbie den. Dit is in strijd met de verantwoorde lijkheid, welke iedere industrieele leider moet gevoelen. „Der Ruhrarbeiter" schrijft in zijn com mentaar op deze verklaring„Wij zijn ons ervan bewust, dat de loonen, die te genwoordig betaald worden, in geen enkel opzicht in overeenstemming zijn met de socialistische eischen. Een van de voor naamste redenen daarvoor is, dat Duitsch- land nog zorgen heeft voor de betaling van schulden, die dateeren uit een tijd, waarin de nationaal-socialisten nog niet aan de macht waren gekomen". Het blad schrijft verder Indien de ontwikkeling nog langer in deze richting zal gaan, dat aan den eenen kant de prijzen stijgen en anderzijds on verantwoordelijke personen moeite doen, om de loonen te doen dalen, zal op een kwaden dag een situatie worden gescha pen, die slechts als sociaal gevaarlijk kan worden bestempeld". DE BELGISCHE MONETAIRE POLITIEK. De Brusselsche correspondent van „het Vad." meldt „Elke munt zonder materieele basis schiet te kort in haar eerste doelstelling, nl. een vasten maatstaf voor de waarde te bieden", aldus staatsminister Louis Franck, president van de Nationale Bank van Bel gië, in zijn rede voor de halfjaarlijksche vergadering van deze instelling. Men zou, aldus de correspondent, geneigd zijn de opmerking te maken, dat ook een materieele basis nog geen waarborg biedt voor een vasten maatstaf voor de waarde van het geld, gezien het feit, dat België tot tweemaal toe in betrekkelijk korten tijd tot een verkleining van den waardemeter is overgegaan. In ieder geval verdient het de aandacht, dat ook volgens den leider van de Belgische circulatiebank de eerste doelstelling van het geld gezien moet worden in het bieden van een vasten maatstaf voor de waarde. Wan neer men dit doel beter in het oog had ge houden, dan zou men niet gemakkelijk tot devaluatie van den franc gekomen zij, im mers devaluatie heeft onder meer tot ge volg, dat de waardemeter wordt verkleind, en een dergelijke politiek 5" meer in over stemming te brengen met het streven naar een vasten maatstaf voor de waarde. In zijn rede wees staatsminister Franck ook op de groote hoeveelheden goud, die sedert de devaluatie naar de kelders van de centrale bank zijn gestroomd. Hij stelde in het licht, dat een deel van dió toegevloeide goud uit gevlucht buitenlandsch kapitaal bestaat, dat te allen tijde weer teruggevor derd kan worden. Het kan onaangename verrassingen voorkomen, dat men zich hier van in België ten volle rekenschap schijnt te geven intusschen is voor den monetai- ren toestand van een land in de meeste ge vallen de houding van den binnenlandschen kapitaalbezitter van veel grooter belang dan die van den buitenlandschen schuld- eischer. HET FRANSCHE MARINE-PERSONEEL Het blad „Le Jour" bevat in een uitvoe rig artikel de klacht, dat de Fransche ma rine over te weinig personeel beschikt. Het bestaat in het geheel uit 60.000 man, waar van er 7000 moeten worden afgetrokken voor de marine luchtmacht en de kustver dediging. Van de overblijvende 53.000, zijn er 13.000 op den wal werkzaam, zoodat in werkelijk heid voor een vloot van 700.000 ton slechts 40.000 man personeel ter beschikking is. Het is absoluut noodzakelijk, aldus het blad, nog dit jaar de marine met de ont brekende 10.000 man aan te vullen. Het is nutteloos offers te brengen voor 't bouwen van nieuwe schepen, indien men die niet kan bezetten met een goed opgeleide en voldoende sterke bemanning. ABESSINIË BEREIDT ZICH VOOR OP EEN VERDEDIGINGSOORLOG. Het ziet er niet meer naar uit dat het conflict tusschen Italië en Abessinië langs minnelijken weg zal worden opgelost. Het wapengekletter kondigt zich reeds aan en een bittere strijd staat in Oost- Afrika voor de deur. Abessinië gordt zich ook voor den strijd aan en uit Addis Abeba wordt gemeld De stemming onder de buitenlandsche kooplieden te Addis Abeba is nerveus. Dg groote firma's hebben hun voorraden in de laatste dagen in de spoorwegdepots laten opslaan, om ze zoo noouig zoo spoedig mo gelijk naar de Fransche haven Dzjiboeti te kunnen laten vervoeren. In diplomatieke kringen te Addis Abeba en niet in de laatste plaats in de kringen der buitenlandsche diplomaten, maakt men zich ernstig bezorgd om de toekomst van dezen spoorweg in geval van oorlog. Men koestert de hoop, dat in zeer ernstige om standigheden de spoorweg onder interna tionale bescherming gesteld zal kunnen worden. In Abessijnsche regeeringskripgen is men algemeen van oordeel, dat Italië zich tot geen prijs van een oorlog zal laten terug houden. Uit betrouwbare bron wordt ver nomen, dat de Negus voornemens is, onmid dellijk den verdedigingsoorlog te verklaren, indien Italië met een grooten aanval begint, teneinde een situatie te vermijden, als in dertijd tijdens het Japansch-Mantsjoerijsch conflict heeft bestaan. De keize wil daar door voorkomen, dat een Italiaansch ver tegenwoordiger in Abessinië zou blijven in dien Italië zonder oorlogsverklaring tot oorlog overgaat,

Vlissingse Courant | 1935 | | pagina 2