1000 500 300 150 100 25 DINSDAG 27 AUGUSTUS EERSTE BLAD No- 201 73e «Jaarg|arag§ 11935 Uitgave: Firma F. VAN DE VELDE Ir., Wolstraat 58-60,Vlissingen. Telef. 10, Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen aangesloten bij het bureau voor publiciteitswaarde, ingesteld door de vereeniging „de nederlandsche dagbladper: DE STERRENHEMEL e EEC! STADS- EN PROVINCIENIEUWS middelburg oost- en west-souburg cadzand oudelande terneuzen st. jansteen BUITENLAND ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2,20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankiijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels f 1.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1 —5 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1-5 regels f 1.alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinper. Nevenstaand kaartje stelt voor den sterrenhemel in Nederland,, des avonds te tien uur Middelbare tijd, (elf uur Zomertijd), ge lijk aan 20 h 25 min. Sterrentijd. In tegenstelling met ge wone landkaarten vindt men hier het Westen rechts, het Oosten links van den beschouwer ge- teekend. Dat is bij sterren kaarten noodzakelijk en gebruikelijk, teneinde te verhoeden, dat de beelden in spiegelschrift zouden verschijnen. Wanneer men in het oog houdt, dat de hemel lichamen die in het Oos ten opkomen, naar het Zuiden stijgen en in het Westen ondergaan, en wanneer men verder slechts dat kwadrant van de kaart voor zich neemt, waarnaar de blik aan den hemel gericht is, dan is de oriëntatie eenvoudig genoeg. Ster yd 3' grootte, of kleiner Ster 2' grootte. Ster gr. T- Melkweg in de week van 28 Aug.-3 Sent. '35, 22 h MT. (23 h ZT). Wettelijk ingeschreven bij het Bureau v/d Industrieelen Eigendom onder No. 6 4 2 2 2 ©VOLLE MAAN 0: LAATSTE KVARnFR @NIEUVE MAAN In drukletters vermeld zijn de namen van de sterrenbeelden de eigennamen van een aantal der helderste sterren zijn in schrijfletters geteekend. Dit nummer bestaat uit 2 bladen De wethoudersverkiezing:. Zaterdag kwam in het „Dagblad van Jüeeland" een bericht voor over de wethou ders-verkiezing, welk bericht wij gister avond ook in „de Zeeuw" aantroffen. Daar in wordt gemeld dat de socialisten aan spraak zullen maken op 2 wethouderszetels en de katholieke wethouder, de heer Edel man, niet zou worden herkozen. Dit bericht is, naar onze informaties lui den, niet juist. Er is wel sprake geweest yan 2 socialistische wethouders, doch de afdeeling der S.D.A.P. heeft zich hiertegen yerklaard. Hoewel wij het natuurlijk niet positief kunnen verzekeren, schijnt het vrij zeker te zijn dat de 3 aftredende wethouders zullen worden herkozen. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Bij den Gemeentelijken Dienst der Ar beidsbemiddeling alhier staan als werkzoe kenden ingeschreven. Mannen: 1 drukker, 1 behanger, 29 grondwerkers, 2 loodgieters, 1 mandenma ker, 1 mastieker, 14 metselaars, 18 opper lieden, 21 schilders, 5 stucadoors, 48 tim merlieden, 3 ververs, 3 betonwerkers, 2 vlechters, 3 opzichters, 1 machinaal-hout- tewerk er, 11 meubelmakers, 5 politoerders, 4 stoffeerders, 1 kapper, 8 kleermakers, 2 wasschers, 3 schoenmakers, 417 metaalbe werkers, 2 bierbottelaars, 5 drankbereiders, 12 brood/banketbakkers, 4 koks, 8 slagers, 3 magazijnbedienden, 5 reizigers/agenten, 5 winkelbedienden, 5 chauffeurs, 9 kellners, 24 loopers, 4 portiers, 5 sleepers, 38 trans portarbeiders, 14 kantoorbedienden, 4 tee kenaars, 1 musicus, 6 onderwijzers, 36 va rensgezellen (w.o. stuurlui, machinisten, stokers, matrozen, enz.) en 120 losse arbei ders. Vrouwen: 6 kantoorbedienden, 1 onderwijzeres, 2 huishoudsters, 5 dienstbo den en 4 werksters. Totaal 938 ingeschrevenen, waarvan 61 in de werkverschaffing. Vorige week 923 personen. Alzoo een vermeerdering van 15 werk zoekenden. De vermakelijkheidsbelasting. Aan den gemeenteraad alhier is het vol gend adres gezonden Geeft met verschuldigden eerbied te ken nen Het bestuur der Vereeniging tot be hartiging der belangen van Café-Restau rantbedrijven in Nederland inzake muziek- aangelegenheden, gevestigd te Utrecht, Lorentzlaan 31 bis dat zij met steeds toenemende teleurstel ling moet constateeren, de zaken van café restaurantbedrijven werkende met muziek- ensembles strijkjes aan de thans heer- schende crisis het hoofd niet meer kunnen bieden dat het in hoofdzaak is toe te schrijven aan de lastenopdrijving waaraan vele ge meenten zich hebben schuldig gemaakt dat een dezer voornaamste dtukkende en onredelijke lasten is d- openbare vermake lijkheidsbelasting, ook wel genaamd mu ziek- of vermakelijkheidsbelasting dat bij een volharden van het tegenwoor dige aanslagpeil der bedoelde belasting dit kan leiden tot sluiting respectievelijk in krimping der exploitatie dier bedrijven, waartoe volgens door ons ingewonnen in lichtingen onvermijdelijk zal moeten worden overgegaan dat vastgesteld mag worden hiermede het belang der gemeenschap niet gediend kan zijn, noch worden dat daarnaast eveneens vaststaat de werkloosheid de groote geesel in dezen tijd weder meerdere slachtoffers aan haar toch reeds te groot aantal zal doen toevoegen dat ontegenzeggelijk de financieele kosten steunuitkeer'ngen welke hierdoor ont staan voor de gemeente meerdere malen het bedrag zullen overtreffen van de op brengst der belasting dat zoo bezien, het in het algemeen be lang een plicht te achten is, tot een aan zienlijke verlaging respectievelijk afschaf fing dezer belasting worde overgegaan dat toch tegenover het hieruit voortsprui tende financièele nadeel zal staan a. bevordering van werkgelegenheid, b. besparing van steungelden aan musici, c. besparing van steungelden aan ander personeel, d. in de gelegenheid stelling, om de meer dan hoogstnoodige bedrijfsverbeteringen tot uitvoering te brengen, waardoor uitbreiding van werkgelegenheid in andere bedrijfs takken dat adressante derhalve beleefd verzoekt in de heffing der vermakelijkheidsbelasting tot een aanzienlijke verlaging respectieve lijk afschaffing te besluiten dat adressante het in hooge mate zou be treuren zoo de bovengenoemde bedrijven niet wel mogelijk maatregelen in overwe ging zouden gaan nemen als waaromtrent de gemoederen zich thans en uiteindelijk bezighouden, namelijk „stopzetting der mu ziek" dat het moment door de radeloosheid der in hoogen nood verkeerende exploitan ten om tot doorvoering van laatstbedoel- den maatregel over te gaan niet lang meer op zich zal laten wachten, is naar de mee- ning van adressante een vaststaand feit redenen waarom adressante beleefd doch zeer dringend, niet alleen in het belang der hierboven genoemde bedrijven, doch even zeer in het algemeen belang, uwen raad verzoekt tot aanzienlijke verlaging respec tievelijk afschaffing dervermakelijkheids belasting te willen besluiten. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Een drietal opnamen van de Nederland sche Rondvlucht 1935, genomen op het Twentsche vliegveld. De proeftocht van het fraaie tropenschip „Janssens", gebouwd voor de K.P.M. bij P. Smit te Rotterdam. Een Grieksche houtboot met volle dek last verlaat den Nieuwen Waterweg ter wijl het schip zware slagzij maakte. Een huwelijk in societykringen te 's-Gravenha- ge. De K.N.M.V. hield Zaterdag te 's- Gravenhage haar damesrit 1 35 het be- studeeren van de routekaart, start der deelneemsters, het motortoilet vraagt mili taire hulp. Wedstrijden in. het redden van drenkelingen te Zaandam. De ringrijderig van Vreemdelingenverkeer. Donderdag zal de jaarlijksche ringrijderij van Vreemdelingenverkeer in de Abdij plaats hebben, waarvoor dit jaar 44 man nen en jongens zijn ingeschreven, die op twee banen zich zullen meten. K. N. G. V. Maandag zijn te Middelburg de athleti- sche proeven voor het vaardigheidsdiploma K.N.G.V. afgenomen namens de „Zebra". Daarbij slaagden mej. K. Vermeulen van Medioburgum voor diploma B 2e graad, eerste maal mej. A. Acda, Wilhelmina, voor diploma A, tweede graad, eerste maal; en de heer A. de Baare, Wilhelmina, voor diploma B, tweede graad, eerste maal. De geslaagden wonen allen te Middelburg. Af gewezen zijn 3 dames en 1 heer. Een aanrijding. Hedenmiddag omstreeks 1 uur, had op den Nieuwen Vlissingschen weg, onder de gemeente Souburg, een aanrijding plaats tusschen een auto en een groentenwagen. De autobestuurder, die op weg was naar de mailboot die hier liedenmidaag vertrok, moest uitwijken voor een andere auto, ko mende uit de richting Vlissingen, waardoor hij niet tijdig genoeg kon stoppen en boven op den groentenwagen reed, en de inhoud van dezen laatsten wagen over den gehee- len weg werd verspreid. Beide wageiis zijn Rmk gehavend. Gemeenteraad. Door Ged. Staten is goedgekeurd de ver ordening op 't bouwen en bewonen van z.g. „zomerwoningen", alsmede een rooilijnbe- sluit voor gebouwen in den „Tienhonderd en Zwartepolder" en in den Kievietenpolder. Na een uitvoerige bespreking der circu laire van den minister van sociale zaken, waarin gelegenheid gegeven wordt toe te treden tot een regeling om met rijks- en gemeentelijke subsidie gedurende het tijd vak September tot en met 31 December 1935 meerdere arbeidskrachten in de land bouwbedrijven op te nemen, wordt besloten van deze gelegenheid geen gebruik te ma ken met het oog eenerzijds op den betrek kelijk geringen omvang der werkloosheid die hier gemeenlijk in genoemd tijdvak heerscht, anderzijds uit overweging, dat men zich niet een juiste voorstelling kan maken van de kosten die uit deze regeling zoudenkunnen voortvloeien. De rekening over 1934 werd voorloopig vastgesteld op 34.763.99 in ontvangsten en 30.171.18 in uitgaven. In de begrooting 1935 worden eenige wij zigingen vanadministratieven aard aange bracht. Ergerlijke dierenmishandeling. Vorige week heeft zich te Oudelande een geval van ergerlijke dierenmishandeling voorgedaan. Tijdens het vervoeren van mest uit den mestput bij den landbouwer W. de Jager weigerde een der paarden te trekken. De voerman J. b. maakte zich toen zóó boos, dat hij een halve bos stroo haalde, dit in brand stak en tegen het lichaam van het paard hield. Hierdoor heeft het dier een ernstige en groote brandwonde opgeloopen. Zelfs de staart va~ het dier heeft in brand gestaan. De politie heeft proces-verbaal opgemaakt. Groote drukte in de haven. Uitgaande van „The Royal Ostend Yacht Club", „The Royal Belgian Sailing Club" en „The Royal Brussels Yacht Club" is een internationale kruistocht georganiseerd van Ostende naar Antwerpen met als eind doel Brussel. In verband hiermede arriveerden hier gisterenmiddag een dertigtal deelnemende Engelschc, Belgische en Nederlandsche jachten die alle in de Nieuwe haven lig plaats kozen. Zij waren 's morgens om half negen uit Ostende vertrokken en zouden beden om 10 uur van hier de reis naar Antwerpen voort zetten. Gisteravond vond in „Hotel Rotterdam" een gezellige bijeenkomst plaats. Bij aankomst te Antwerpen zullen offi cials van de Koninklijke Antwerpsche mo torclub de jachten inspecteert en een ze ker aantal punten toekennen voor de beste accommodatie in verhouding met de afme tingen der booten. In vrijheid gesteld. M. de M., oud 56 jaar, wonende te St. Jansteen, die eenigen tijd geleden ter be schikking van de justitie werd gesteld als verdacht van brandstichting te St. Janstean in een schuur, is thans wederom in vrijheid gesteld. Indische dienst. In Europa aangekomen gepensionneerde Oost-Indische ambtenaren A. van Liere, leeraar A.M.S., Abbekinderen C 84 Kloe- tinge bij Goes. De nieuwe brug bjj Vlake. Heden is een begin gemaakt met het transport van bet beweegbare gedeelte van de verkeersbrug bij Vlake. Dit beweegbare gedeelte bestaat uit een basculebrug, we gende 150 ton, met een doorvaartwijdte van 18 M. en een rijdekbreedte van 6 M. met aan weerszijde een trottoir van 1% M. breed voor de voetgangers. Met het inleggen van deze brug is een begin gemaakt met de overbrugging van het kanaal door Zuid-Beveland. Deze over brugging is bestemd zoowel voor gewoon verkeer als voor het treinverkeer. In totaal worden er 3 ijzeren basculebruggen en 3 vaste ijzeren bruggen geplaatst benevens de noodige betonbaanbruggen. DE KERKELIJKE STRIJD IN DUITSCHLAND. De katholieke stormschaar te Nieder- en Oberlahnstein is ontbonden door de autori teiten. Het vermogen is in beslag genomen. Streicher heeft Vrijdagavond het woord gevoerd op een groote anti-semietische ver gadering te Maagdenburg. Hij zeide o.a. dat het Duitsche volk door bastaarden om het even waar deze vandaan komen ten gronde zou worden gericht. Hoe erg het gesteld is met de besmetting door deze bastaarden bewijst een enkel voorbeeld Gregor en Otto Strasser waren joden bastaarden. Streicher zou het met blijdschap begroeten indien hij er toe werd gedwongen voor rechtbanken van het derde rijk het bewijs te leveren dat de joodschc God de grootste roover van alle tijden is geweest. Aldus te lezen in het te Maagdenburg verschijnende partijblad Der Mitteldeutsche. Een „Stürmerkasten" in de buurt van een school te Hannover is verleden week in brand gestoken. Twee automobilisten, die terstond weder verdwenen zijn, zouden dit op hun geweten hebben. Voor de buitengewone rechtbank te Dort mund heeft zich een vicarus uit Belecke tc verantwoorden gehad wegens geniepige aanvallen op den staat en de partij, alsook wegens overtreding van het zgn. kansel artikel. De verdachte had zich op ongeoor loofde wijze uitgelaten tegen de wet op de sterilisatie. De vertegenwoordiger van het O.M. eischte een hechtenisstraf van 12 maanden. De man werd tot 10 maanden veroordeeld. MUSSOLINI GEESTDRIFTIG TOE GEJUICHT. Mussolini heeft gisteren, in verband met de groote Italiaansche manoeuvres, een be zoek gebracht aan Bolzano, de vroegere Oostenrijksche stad. Het bericht van zijn komst had zich reeds m de ochtenduren in Bolzana ver spreid en in allerijl werden de noodige voor bereidingen getroffen voor zijn ontvangst. De bevolking van de stad, welke na den oorlog Italiaansch is geworden, haastte zich versieringen aan te brengen aan de huizen, lantaarns, boomen, enz., en toen de Duce verscheen, viel hem een enthousiaste ontvangst ten deel. Staande in zijn auto reed Mussolini van het station naar de Piazza Vittoria Erna- nuele, de vroegere Walther-Platz, door de kleurig getooide straten. Overal hingen de groen-wit-roode Italiaansche vlaggen uit en waren slingers var groen en bloemen aan gebracht. Op tal van muren van huizen wa ren portretten van den koning en van den duce aangebracht men zag vele kleurige borden en spandoeken met leuzen en op schriften als „Aan den Brenner staat ge heel j.talië met al zijn dooden en al zijn le venden. Er waren ook ettelijke opschriften die betrekking hadden op het Ethiopische conflict. Zij vermeldden bijvoorbeeld „In Afrika is ruimte voor allen", of „Wij heb ben oude rekeningen te vereffenen". Vele opschriften zinspeelden op de politieke en strategische beteekenis van de thans aan den gang zijnde manoeuvres en verheerlijk ten den koning, den regeeringschef, het le ger enz. Op de Piazza Vittoria Emanuele werd Mussolini verwelkomd door een groote men- schenmenigte, die enthousiast scheen over het bezoek van dei duce, het eerste dat hij brengt aan deze voormalige Oostenrijksche stad. Te zijner otficieele begroeting waren de hoogste autoriteiten van leger en admini stratie en de leiders van de partij-organisa ties van Bolzano en omgeving aanwezig. Men had een korte toespraak van den re gieringschef verwacht, en de technische voorbereidingen hiervoor getroffen, doch Mussolini reeds slechts in zijn auto eenmaal het plein rond, groette de aanwezigen en begaf zich direct in het gouvernementsge bouw, waar hij voor den duur van zijn ver blijf te Bolzano zijn intrek zal nemen. ABESSINIË NEEMT VOORZORGS MAATREGELEN. Met het oog op de in de haven van Mas- soea aangekomen nieuwe troepen- en muni tietransporten zijn in Abessinië nieuwe maatregelen genomen voor geval van oor log. Er is gelast dat ei in Addis Abeba verscheidene lazaretten moesten worden in gericht* De volgende week wordt er een groote oefening in bescherming tegen luchtaanval len gehouden, waaraan de geheele bevol king zal deelnemen. Men verwacht verder een instructie om kelders als schuilplaatsen tegen luchtaanvallen in te richten. In politieke kringen wordt de toestand zeer kalm beoordeeld. De bescherming 'van de spoorlijn DzjiboetiAddis Abeba, de eenige verbinding met de buitenwereld, vormt het gesprek van den dag. De berichten als zouden vrouwen en kin deren uit Addis Abeba vluchten zijn niet in overeenstemming met de feiten alleen Ita liaansche onderdanen verlaten geregeld met iederen .trein Addis Abeba. Sedert gistermiddag geeft de bank van Abessinië geen deviezen meer af. Deze maatregel heeft in zakenkringen, die schier uitsluitend door buitenlanders gevormd worden, ongerustheid teweeggebracht, daar hierdoor iedere invoer illusoir geworden is. Het deviezenverbod is echter slechts als tij delijke maatregel bedoeld. Een Amerikaansch journalist heeft een interview gehad met Ras Mugugheta, den minister van oorlog van den Negus van Abessinië. Deze zeide het volgende Wij weten dat er dingen bestaan als vliegtuigen, gas en zware kanonnen, maar we hebben daarte genover ons vertrouwen in God en in de rechtvaardigheid van onze taak. Bovendien is het altijd gemakkelijker om te verdedi gen dan om aan te vallen, en we gelooven niet dat een leger binnen onze grenzen iets te eten zal vinden. Wat betreft het embargo op wapens zei de de minister, dat men in Abessinië niet gedacht had dat men hierin zoo streng zou zijn tegenover een land dat zich zelf wil verdedigen. Maar wij moeten ons verdedi gen en we zullen dat doen met de kanon nen die we hebben zoowel als met ons zwaard en onze speren. Hoe de strategische opzet van de verde diging zou zijn kon Ras Mugugheta niet mededeelen. De omstandigheden zullen dat uitmaken. Hij vermeed het antwoord op een vraag of hij van meening was dat de Itali aansche troepen zoowel Tigre als Ogaden zullen aanvallen. Over de Italiaansche troepen merkte de minister op, dat hij bij zijn laatste bezoek te Rome de Italiaansche soldaten ferm had zien marcheeren, doch dat hij met hun dap perheid niet bekend was. Toen het gesprek op den oorlog van Adoea gebracht werd, zeide Ras Mugughe ta de Italiaansche krijgsgevangenen zul len niet onder dezelfde vreeselijke omstan digheden behoeven te leven als die van Adoea zoolang dat maar eenigszins binnen onze macht ligt. Ondanks de cnpleizierige gevoelens, die men hier tegenover de Itali anen koestert, is de discipline veel verbe terd sedert de dagen van Adoea, toen de inboorlingen de Italiaansche soldaten mis handelden tegen den wil van den keizer in. Als het Abessijnsche leger het veld in trekt zullen zij niet meer vergezeld zijn van hun vrouwen, slaven en achterblijvenden, zooals in vorige oorlogen het geval is ge weest. De Abessijnsche soldaten zullen tij dens den oorlog op half rantsoen van wa ter en voedsel worden gesteld om hun vlug heid in de hand te werken en de uitwerking van hun wonden te verminderen. zal de proviandeering van de troepen I door a&ostatlgk «srdta

Vlissingse Courant | 1935 | | pagina 1