1000 500 300 25 Luister morgen 34 AUGUSTUS EERSTE BLAD IVo. 199 73e Jaargang; 1933 litlinFm F. f U DE VELDE Ir, Dfilstrtaf St-Dl, flissiuin. Iilif. ID. MnWiig f !!1T Verscfiijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag on algemeen erkende Christelijke Feestdagen AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSW AARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 3 bladen en een Kindercourant. GEMEENTEBESTUUR Flitsen STADS- EN PROVINCIENIEÜWS MIDDELBURG OOST- EN WEST-SOUBURG SEROOSKERKE (W.) BRESKENS ST. KRI '!S TERNEUZEN VUSSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS! Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn {2.20 per 3 maanden. Franco door het geheeie rijk f2.50. Voor België, Duitschiand en Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van f—5 regels fl.—, alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Vlis- alagen, brengen ter kennis van belangheb benden, dat ter bevordering van de opne- yn-frng' van arbeiders in landbouwbedrijven yan Overheidswege een bijslag wordt ver leend op de arbeidsloonen. De daarvoor vastgestelde regeling geldt yoorloopig voor de periode van 1 Septem ber t/m 31 December 1935. De landbouwer [(bedrijfsleider)die voor bijslag in aanmer king wenscht te komen en derhalve wil medewerken tot het opnemen van nieuwe arbeiders, moet vóór 27 Augustus a.s. 'daartoe een aanvrage indienen ten kantore Van het Gemeentelijk Bureau voor Sociale Zaken, Hendrikstraat 12 alhier, alwaar nadere inlichtingen worden verstrekt. "Vlissingen, 24 Augustus 1935. De Burgemeester, VAN WOELDEREN. De Secretaris, A. DE BE IJL, L.S. DE ABESSIJNSCHE QUAESTIE. De tactiek der Italianen is duidelijk ge noog en zal zeker in Engelsche regeerings- kringen niet onbekend zijn. Italië zal aan vallen in Abessinië, zoodra over enkele weken de weersomstandigheden daar te •lande», het ophouden van de tropische re gens, zulks mogelijk maken. Wat op het oogenblik in Parijs wordt besproken is dan ook slechts in schijn een poging tot ver zoening en vreedzame beslechting van het geschil. Inderdaad worden daar de posities afgebakend, die de verschillende regeerin gen zullen innemen, wanneer straks het gewapende conflict een feit zal zijn ge worden. Het is duidelijk, dat Engeland de meest krachtige pressie uitoefent, niet alleen op Italië, maar ook op Frankrijk. De vraag is slechts welke soort dreigementen daar binnenkamers worden geuit, zij het ook in beleefden en diplomatieken vorm. In ieder geval neemt Engeland ten aan zien van dit conflict een geheel andere po sitie in dan in 1914 bij het uitbreken van den wereldoorlog, toen men in Duitschiand ten gevolge van de vaagheid der Engelsche regeering nog in de veronderstelling zon verkeeren, dat Engeland zich in den strijd neutraal zou houden. Het is nu voor de Italianen wel duidelijk, dat het Britsche rijk tegen Italië partij zal kiezen, indien de komende Italiaansch-Abessrjnsche strijd niet gelocaliseerd zou blijven. Voorshands is het echter even duidelijk, Öat ondanks Volkenbond en alle daarmede verbonden internationale pacten, niemand een vinger' zal uitsteken om Abessinië rechtstreeks bij te springen, wanneer het door Italië zal worden aangevallen. De ge volgen van een wereldoorlog zijn te ont zettend om het hierop te laten aankomen. Maar Engeland behoeft Abessinië ook niet rechtstreeks en openlijk te steunen om Ita.lië's positie hachelijk te maken. Wan neer het Abessijnsche leger via Egypte van wapenen wordt voorzien zal Ita.lië voor een bijna bovenmenschelijke taak staan in een gewapenden strijd in een land zoo. groot als Frankrijk, f-at voor een groot deel uit ontoegankelijk Alpenland bestaat, en dat practisch onbewoond is. Zelfs in het gunstigste geval, dat het de Italianen zou gelukken het land te verove ren door de Abessijnsche legers terug te slaan, zullen zij het bezet moeten houden en steeds blootstaan aan plots din ge over vallen, gelijk die uit den Atjeh-oorlog zoo bekend zijn. Een dergelijk reusachtig land is zeLfs met een leger van eenige honderd duizenden Italianen slechts op enkele pun ten bezet te houden,, terwijl het Abessijn sche ruitervolk steeds de mogelijkheid van overvallen blijft behouden. Men stelle zich ook niet te veel voor van de Italiaansche vliegmachines. Toen Balbo destijds met zijn eskader over de Alpen vloog werd dit terecht als een prachtige prestatie geroemd. Wat. betcekonen echter de Alpen in vergelijking met een gebied, dat misschien veertig of vijftig maal zoo groot is Een land, zonder landings- of' noodlandings-trrcinen, waar geen steden 'iggen, maar slechts schamele hutten hier naar boekbespreking van Dr. RITTER over „De hechte band tnsschen Vorsten huis en Vaderland"* Dit boek te hi voorraad bf| BOEKHANDEL D'HUY, Badhuisstraat 15, Telef. 348. en daar verspreid, die alle op elkaar lijken, zoodat men zich nooit kan oriënteeren. De Abessijnen behoeven de Italiaansche vlie gers niet eens naar beneden te schieten do natuur zal er wel zorg voor dragen, dat men in Italië volop moet werken aan de productie van nieuwe-vliegtuigen om de ver liezen tengevolge van neerstorten en ver nieling bij noodlandingen op te heffen. In het gunstigste geval dus zal Italië een langdurigen en uiterst kostbaren strijd hebben te voeren, die het toch reeds fianci- èel niet sterke land economiseh geheel zal ruïneeren. Thans reeds wil Engeland niet meer op crediet aan Italië leveren, omdat de Italiaansche koopers reeds voor eenige millioenen ponden in Landen in het krijt staan, en binnenkort zal geen enkel land meer tot leveranties, mits contant betaald willen overgaan. En wanneer Engeland wapenleveringen aan Abessinië voor eenige millioenen ponden financiert, zullen deze kosten toch in het niet verzinken bij die van een gewapend ingrijpen van Engeland zelf in het conflict. Hier ligt dus, vooralsnog, geen gevaar voor den wereldvrede. Iets anders echter wordt het, wanneer Engeland het Suez-ka- naal gaat sluiten. Italië kan dan wel in ver binding met zijn troepen in. Oost-Afrika blijven, via den tocht om de Kaap de Goede Hoop, maar het is de vraag, hoe de opge zweepte Italianen zullen reageeren op een dergelijke openlijke daad van tegenwerking van Engelsche zijde. Voorts is er nog de kwestie van Malta met zijn goeddeels Ita liaansche bevolking. Dit kan tot groote moeilijkheden leiden, wanneer het tot een oorlogsstemming komt. En ten slotte blij ven er steeds gevaren bestaan, doordat an dere Europeesche landen, vooral Duitsch iand, misscliien zullen trachten te profitee- ren van het feit, dat Italië gebonden is en zich niet met andere Europeesche kwesties zal bemoeien. Alhambra-Theater. Tarzan en zijn avonturen. Stille getuige. Edgar Rice Burroughs is de auteur van de Tarzan-verhalen, die eertijds onder de Amerikaansche jeugd sensatie maakten. Het behoeït nauwelijks gezegd, hoe formi dabel de fantasie heeft gewerkt, die dit al les bij eikaar heeft gedacht. Dit vervolg in de „Tarzanfilms" is weer stukken sensationeeler en avontuurlijker geworden. In de paar jaar, die verloopen zijn, sinds Jane met den blanken Koning der Apen verdween in het heilige en verboden olifantenrijk, heeft zij zich geheel en al aan het ruwe leven in de jungle aangepast. Jane zweeft door het dichte bosch van lianen- slingers met de behendigheid van een aap. Telkens en telkens moet het brooze lijf ge red worden uit adembeklemmend doodsge vaar. Bijna valt hei tweetal in den muil van een leeuw, bijna wordt het verslonden door een rhinoceros of geconsumeerd door een krokodil. Tarzan vecht onder water met zoo'n monster, dat hem met één slag van zijn formidabelen staart het water uitslin- gert. Tarzan laat zijn rauwen kreet hooren en als gehoorzame honden komen drommen olifanten, die handelen naar zijn sterken wil. Dit alles is prachtigfel suggestief van opname en montage. Wilde dieren en wilde volksstammen voeren met de weinige blan ken een strijd op leven en dood en men valt vap de eene griezelig schokkende sensatie in de andere. Wondermooi zijn de beelden van het oerwoud een fijn-tintig tafereel is de zwempartij van Jane en Tarzan onder water. Er is ook een geweldige climax in den opzet, maar aan het slot, nadat velen het in een gevecht met leeuwen met den dood hebben moeten bekoopen, wordt Jane ternauwernood gered. Van geweldig sterke werking is de scène op het olifanten-kerkhof, waar de athleti- sche figuur van John Wei-r,muller, die plas tisch en gymnastisch phenomenaal werkt, de drommen olifanten aanvoert om de schenners te verjagen. En z^z is ook de scène van net gevecht met een aantal leeuwen en de verlossing door dien drom dikhuiden, Deze verbeelding van de Jungle, met daarbij alle rauwe kreten, vreesaan jagende geluiden, het eentonige getrommel en gezang der wilden Is machtig en grootsch, een prachtig stuk werk van den regisseur, die erin geslaagd is om een Tar- zan-almosfeer te scheppen, waarbij men niet als bijv. bij King Kong door de trucs heen kaai zien. Er is een sfeer van. realiteit, die u doet huiveren en kijken, en wat kan het publiek meer voor zijn geld wenschen. Van „Stille Getuige" willen wij liever het geheim, wie den moord beging, niet ver klappen. Het is een goed gespeeld detec tive-verhaal, waarvan de ontknooping ver nuftig gedacht is Doordat de laatste woorden van den vermoorde zijn „Casey, Casey" zoekt men aanvankelijk in verkeer de richting. Een stel vernuftige, vrouwelijke hersens 'volgt dan een geheel nieuw spoor en weet op knappe wijze den dader te ont dekken, waarbij de bezitster de voldoening smaakt een onschuldige van een ernstigen blaam te redden. Een goed-gespeélde, zeer knappe film, waarvan wel niemand het geheim te voren zal weten te ontsluieren, temeer, daar ook nog een aap een intelligente mede-speler is. Een bijzonder attractief en goed pro gram deze wieek, dat zeer zeker door velen ten zeerste zal gewaardeerd worden. Kleurenfotografie, Sinds vele jaren is de fotografie een on derwerp geweest van vele onderzoekingen. Steeds werd getracht het op te nemen beeld zoo getrouw mogelijk weer te geven. Hoewel .de fotografie in zwart-wit reeds een hoogen graad van volmaking" heeft be reikt, schenkt zrj toch nog geen absolute bevrediging. Talrijke pogingen met de mo derne hulpmiddelen der techniek werden gedaan om een natuurlijke weergave te verkrijgen. Zoo staat momenteel dé kleu renfotografie in. het middelpunt der belang stelling. Hierbij onderscheidt men twee pro- cédé's het filmraster en het lenzenraster. Voor een zuiver natuurgetrouw beeld heeft het filmrasterprocédé de voorkeur, daar hierbij de kleuren de werkelijkheid het meest benaderen. Voor kleurenopnamen worden films en platen in den handel gebracht. Het bijzon dere van de kleurenfilm i9 echter, dat men direct een positief beeld verkrijgt. Afdruk ken op papier is bij den tegenwoordigen stand met een juiste weergave van de kleu ren nog niet mogelijk. Volgens bovenomschreven procédé heeft de heer J. Henning, een aantal opnamen vervaardigd en in de etalage van zijn win kel tentoongesteld. Hier ziet men het prachtige resultaat hetwelk met de kleu renfilm bereikt wordt. Bij deze mooie serie zijn vooral twee opnamen bijzonder ge slaagd nl. Dahlia's en Gasthuishofje. Een zeldzame bekoring" gaat uit van de natuur lijke kleurenpracht. Deze fraaie opnamen zijn een mooi succes en bezichtiging ten volle waard. Aangezien de foto's in doorzicht be schouwd moeten worden is er een speciale verlichting achter aangebracht. Met de warme dagen is het niet mogelijk de lam pen voortdurend te laten branden, daar dit de foto's ten zeerste zou schaden. Wan neer men echter in den winkel verzoekt de verlichting te ontsteken, wordt dit vol gaarne gedaan. Kleurenfotografie is voor ieder amateur mogelijk en zal ongetwijfeld nog meerdere voldoening geven door de schitterende op namen, die men met deze films vei'krijgt. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghctl. Het bezoek van den Duitschen ex-kroon prins aan Huize Doorn. De viering van het eerste lustrum van de Wieringermeer. Het vertrek van het stoomschip „Gelria" naar Italië, aan welk land het schip ver kocht is. Ten bate van het crisis-comité was door eenige jongelui te Bussum een ci-cus opgezocht. Eenige opnamen van de „voorstellingen". Te Amsterdam is aan gekomen de gouverneur van Suriname Z. Exc. prof. mr. J. C. Kielstra, met echtge- noote en dochter. De muggenplaag op den afsluitdijk. De teraardebestelling van het stoffelijk overschot van den heer Ed. Gerzon op de Israëlitische begraaf plaats te Muiderberg. Het vertrek van den bekenden internationalen voetballer ir. Adam uit Den Haag naar Indië. Een bezoek van 1200 ouden van dagen aan de revue „Stemt af op Scala" in Scala te Den Haag. Raadgevingen aan zwemmers en kanovaarders. De Nedcrlandsclie Boud tot het redden van drenkelingen geeft do volgende raadge vingen 1. Ga nooit in een kano zitten als ge de zwemkunst niet goed machtig zijt. 3nd«en U aefs u)*ll nieten over fotografie in natuurlijke kleuren en Filmraster procédé of over kleinbeeldfotografie, Leica-Contaxj Dan is hiervoor het eenigst vakkundig adres ter plaatse Henning's ^cteKanJel, IBaJiiuasslrant 63, 2. Ga nooit in een kano op zee, al kunt ge een weinig zwemmen, als ge niet op de hoogte zijt van stroom, wind en tjj. 3. Ga nooit baden (als ge niet kunt zwem men) in te diep water. 4. Ga nooit baden (als ge niet kimt zwem men) in stroomend water. 5. Ga nooit baden of zwemmen, als ge zeer vermoeid of bezweet zijt. 6. Ga nooit baden of zwemmen met een volle maag wacht minstens een uur. 7. Ga nooit vèr van de kust, bij vallend water en Oostenwind zeker niet als ge maar matig kunt zwemmen. 8. Denk er aan dat de aanhoudende Noor denwind kuilen en gaten maakt in den zeebodem baders, er schuilt gevaar 9. Zeezwemmers, raakt ge in een mui, blrjft rustig ga op uw rug liggen, drij ven wacht af tot ge in kalm zwem water zijt gekomen en zwem naar het strand. 10. Zwem nooit in de. nabijheid van krib ben, golfbrekers of pieren. De Middeïhurgsche haven. 1/00 jaar oud. Het is heden (24 Augustus) juist 400 jaar geleden, dat de haven van Middelburg is geopend. Het vorige vaarwater, de kron kelende Arne, was door verzanding ondiep geworden. De stad Middelburg kreeg van Karei V octrooi om rechtstreeks naar het water de Welzinge een kanaal te graven, dat een half uur lang was en voldoende breedte en diepte had voor de toenmalige scheepvaart. Van 8 April 1532 tot 24 Augustus 1535 duurde het belangrijke werk, dat aan Mid delburg meer handel en weivaart bracht. De Arne werd daarna afgedamd. In de 18e eeuw was de haven, zoowel als de Welzinge, zoodanig dichtgeslibd, dat de groote schepen alleen bij hoog water en dan nog met moeite konden binnen komen. In 1817 kwam er eerst verbetering, toen onder de regeering van koning Willem I de haven naai 't Veersche Gat werd gegraven. Door de tijdsomstandigheden was de vroe gere handel echter verloopen en kwam niet weer terug. De haven van 1535, de tegenwoordige Nieuwlandsche weg ligt op haar oostelijken dijk, werd evenals de Welzinge in de vorige eeuw bij gedeelten ingedijkt en zoo is het eiland Nieuw- en St. Joosland geheel aan Walcheren gehecht. In 1873 werd het kanaal van Middelburg naar Vlissingen gegraven, waardoor het te genwoordige kanaal door Walcheren is ontstaan. Koninginnedag. In achtei^staande advertentie deelt het bestuur van de vereeniging „Uit het Volk Voor het Volk" te Souburg mede, dat alle kinderen van 5 tot 14 jaar, die aan de fees ten op Koninginnedag wenschen deel te ne men, zich tot 28 Augustus kunnen aanmel den bij het bestuur. Een aanrijding. Gistermorgen reed de schilder S. op zijn rijwiel achter een vrachtauto. Zonder op te letten op het verkeer van de andere zijde stak S. plotseling de straat over en werd toen gegrepen door een personenauto, be- stumd door den eigenaar, iemand uit Mid delburg. bleef deerlijk gewond liggen en is op medisch advies per riekenauto naar het Gastnuis te Middelburg overgebvacht. Een jubileum. De school met den Bijbel te Brcskens hoopt 9 en 10 September a.o. haar 25-jarig bestaan te herdenken. Afgekeurc vliegveld. Bij het zoeken naar een vliegveld in West Zeeuwsch-Vlaanderen was de aandacht ge- DE STAD AAN HET WATER. 'n Kwart van 't volk werkt op het water- Voor zijn dageJijksch stukje brood 't Tweede kwart woelt in het water, Dat elk smeu maakt als een kroot. 't Derde kwart verwijlt bij 't water, Doch zet daarin pink, noch poot 't Restje vreest finaal het water 'k Snap daar tittel van, noch joot l Want het nakroost van. De Ruyter ('tGaat op hem met reden prat Hoort toch op, of in het water, Als een echte waterrat Velen janken in dees tijden ,,'k Weet niet, hoe ik toch m'n kop „Boven water nog zal houden ,,'k Ben een boon, als ik het krop!"..* ...Eigen schuld, o Jeremias Kies en klief het Scheldesop l Kopjen op, en kopjen onder Zóó slechts raak j'er bovenop Denk aan 't Luctor et Ernergo Hoort gij niet des Zeeleeuws stem?. Lukt bet nu niet, dan toch morgen Ja, iTc worstel en ontzwom In dien geest ook toont straks Fleste Haar tresoren, fleurig, fijn, Tot een lust voor ieders oogen, Op het Nieuwe Markt-terreöj^ Op dan, dutters, uit uw" dommel Zie en hoor, hoe Flesto noodt Aan de durvers met Gods zegen Schenken Moed en Vlijt nog brood TELESCOOP. vestigd op een vrij groot stuk weiland „De Plate" genoemd, gelegen bij Bakkersdam langs den straatweg" van Oostburg naar St. Margueriet (België). Het weiland is laatst door de K.L.M. opgemeten en in kaart ge bracht, maar bet is gebleken, dat het, voor al wat de grootte betreft, niet aan de eischen van een goed vliegveld voldoet, waarom het is afgekeurd. Oefeningen in groot verband van het Vrijwillig Motorkorps verhand Zeeland. Op verschillende wegen die Terneuzen met overig Zeeuwsch-Vlaanderen verbinden heerschte gisterenmorgen vroeg reeds groo te militaire bedrijvigheid. Officieren raad* pleegden de stafkaarten. Militaire motor rijders tuften voorbij. Roode Kruis auto's reden weg. Kortom er heerschte heel wat drukte in het anders zoo rustige Zeeuwsch- Vlaanderen. Wat was er aan de hand? In samenwerking met de transportcolon nes van het Roode Kruis der gemeenten Terneuzen en Zaamslag hield het Vrijwillig Motorkorps van het Verband Zeeland gis teren een oefening in groot verband in een gedeelte van Zeeuwsch-Vlaanderen. Veron dersteld werd, dat Roode Westtroepen ge land zijn in het Westelijk deel Zeeuwsch- Vlaar.deren en de Blauwe Oosttroepen te rug geworpen hebben over het kanaal van Gent-Tsrneuzen. Blauw houdt nog steeds stand in de lijn OtheneSpuiAxelZuiddorpe. De Blauwe strijdkrachten in Zeeuwsch-Vlaanderen zijn zwakker dan de Roode, waarom de alge meen bevelhebber dan ook besluit, deze troepen te versterken en zoo doet hij een regiment infanterie per autocolonne van Walsoorden naar Zaamslag vervoeren en een munitierantsoen van Hulst naar Zaam slag. De commandant- der Roode troepen dfe hiervan op de hoogte is gesteld, geeft zgn commandant te Terneuzen opdracht te trachten door de Blauwe troepen heen te dringen of deze te omtrekken, om zoodoen de de transporten op hun marschweg ta overvallen. Per auto begaven we ons naar Walsoor den, het punt waar de versterkingen voor het Blauwe leger zouden arriveeren. Er heerschte hier reeds groote belangstelling der inwoners die met smart de komst van de ferryboot stonden te wachten. Het uitzicht werd echter belemmerd door de nevels, die over de Schelde hingen en een voorbode zijn van een warmen dag.

Vlissingse Courant | 1935 | | pagina 1