500 300 150 25 ipcomi ilysendyk ai geel merk KENNERS KIEZEN „Ui' EERSTE BLAD DIE MEN BU U HEEL LEKKERVINDT IVo. 198 73e Jaargang 1935 VRIJDAG UtlpvaFirma F.lfAÜ QE VELDE Jr., Walsiraat 58-00, Vlissinosn. leief. 10. Postrekening 66287 23 AUGUSTUS Verschijnt degelijks, uitgezonderd op iondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen Op en onder de golven met Hr. Is. 0 15 STADS- EN PROVÏNCIENIEUWS KERK- EN SCHOOLMIEUWS ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke, nrs. 5 cent. COURANT ADVERTENTIEPRIJS: Van 15 regels f 1.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1 —5 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1 5 regeis f 1alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn RAT IS verze kerd teven ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESI.OTEN .Bij HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAOBLADFERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen do*: E. A. VAN MOURIK. m. Alles was 'du s geheel klaar voor 't duiken. Verschillende commando's werden gegeven, üooals „Duiktank blazen" en langzaam, pet als ik dat ook gezien had van de O 13, helde onze boot naar voren. Een bewijs «dus, dat de hoofdtanks begonnen vol te loo ien met water. 'k Stond aan den voet van het ijzeren trapje, dat we vanuit de commando-brug Waren afgedaald. Dit gedeelte van de boot, |fie Centrale, is voor het onder-water-varen het hart van het schip. Hier is 't 'n gewir war van buiz*^?, handles, knoppen en instru menten, waar men verstomd van staat. Hier bevinden zich ook het stuurmechanisme der giepteroeren en de dieptemeters, terwijl van hieruit de tanks gevuld of leeggeblazen Worden. De eommando-brug, die nu vol wa ter staat, heeft 'n functie overgedragen aan jde ruimte daaronder, den. commando-toren. Kier is het roer, „het onderwater-roer" zou de wc 't Ir1 noemen, cn hier zijn de ï>e „Nu ••Jv' -r r/zter wachten pp de O 12" de co> - •"A'h'd 'me in. ,.u weet wel: die was bij het lichtschip Maas stil blijven liggen. Nu is hij weer verder gegaan en nadert al aardig de O 13, die 'n half rur achter ons ligt, ook '«der water. Als de O 3.2 door de O 13 gelanceerd is, vervolgt hij zyn weg naar ons toe, en moet hij loor ons onder vuur genomen worden maar dat duurt nog wel 'n half uurtje." „Dus, er is op 't oogenblik eigenlijk niets te doen?" „Neewachten is t eenige, wat we doen hunnen. Doch we besteden nu dezen tijd aan Oefeningen in onder water varen. Ziet u freel, op dien dieptemeter kunt u lezen, dat ..We 25 meter onder de oppervlakte zijn. Nu moet deze matroos hier aan dit diep teroer probeeren voortdurend op die diepte Je blijven. U ziet wel, dat hij steeds daar door in touw moet zijn nu eens wil de boot paar de 27 M., dan weer naar de 23. Met 't hoogte-roer houdt hij nu de juiste diepte. Vlak boven hem, in den commando toren, zit de roerganger die bedient het richtingsroer want 'n duikboot heeft, even als 'n vliegtuig, 2 roeren 'n hoogte (diep te-) en 'n richtingsroer, omdat hij niet al leen in horizontale richting moet kunnen .Veranderen, maar ook in verticale." Daar de commandant nu evenwel, onder 't praten door, verschillende bevelen gaf, wilde ik hem niet langer lastig vallen, en 'ging 'k een wandeling maken door de boot, Van de eene afdeeling in de andere. Eerst ging 'k eens kijken in de machine-kamer. Zwijgend stonden daar links en rechts de S groote Diesels, die nu van hun uren ach tereen razen uitrustten, en hun werk over gedragen hadden aan hun collega's de elec- tro-motorén. Als je die monsters ziet staan, kun je hegrijpen, dat daar 'n helsch kabaal uit moet komen als ze in actie zijn Achter de Dieseis zeemden de electro-motoren. Juist wilde ik weer terugkeeren uit het allerachterste gedeelte van de boot (de hekbuiskamer heet dat't hek van 'n schip is de achterkant), toen een der officieren me op den schouder tikte en ze.' „Hebt u een van de ingewikkeldste toe stelletjes al gezien, daar heelemaal ach terin?" „Wat bedoelt u?" vroeg IK „Gaac u maar es mee, dan sa! !k 't u laten zien." Ik weer dccrgeloopen tot achter de felectro-motoren, totdat ik niet verder kon. „Kykt u masr «ens achter dit deurtje, meneer," klonk C? vriendelijke uilnoodi- ging. „Daar ziet u "t ingewikkeldste ge valletje. En'i zult 't nondlg hebben." Toen ik 't de'wtje open deed, zag 'k 'ficn W.C." „Is dat nu zoo'n verwikkeld geval letje vrno°' IV -vwond^rA ,Ja, meneer.'* ^'as artwoord. „d&t !s het. Kijkt maar er reed ZSoA t**.' >en handl* vie*' Hingen", r*» dan nog hier die groot--traan. Kijk. h zet eerst Ynndki op draait dan die kraan naar rechts, brengt de handle weer op 1 en dan naar U zult mg we? niet kwaljlk nemen, lezer, dat 'lc de bediening van deze „ma chine" alweer vergeten bsn. Maar dat er niet mee te spotten valt met die W.C., ziet u wel in, denk ik. Ja, en 't mooiste van 't geval is één ver keerde handgreep heeft tengevolge, dat de inhoud van de W.C. niet naar beneden zakt, maar opspuit U zult dus ook kunnen begrijpen, dat dit overigens zoo gezellige hokje, me meer dan. eens 'n benauwd oogenblikje bezorgde U vergeeft me wel, dat ik dit minder smakelijke onderwerp aanroerde, maar ik deed dit, omdat 't W.C.-tje 'n zuiver beeld geeft van de heele boot alles is machine, handle, kraan, knop, enz. Op mijn terugwandeling van de ma chinekamer naar de centrale, riep de commandant me bij zich. „Wilt u misschien eens door de peris coop kijken Daar was ik natuurlijk dadelijk voer te vinden. Ik klom dapper 't laddertje op van den commando-toren, waar de of ficier van de wacht met den roerganger zich bevonden. Dwars door dit ronde verblijf loopen twee dikke buizen de periscopen. Ze heb ben 'n middellijn van plm. 2 d.m. Dit vernuftige instrument de peris coop heeft ongeveer den vorm van 'n kijker, waardoor men op de golven kan zien. 'n Eigenaardige gewaarwording is dat'n heele tijd lang heb je 't idee ge had, dat je onder water zit, en, terwijl dit werkelijk ook nog 't geval is, kijk je door den periscoop óp 't water. En ais je dan zoo door dat glaasje kijkt, voel Je je ook werkelijk boven water en kun je je haast niet voorstellen dat je 'n meter of wat er onder zit. „Hoe diep zijn we nu?" vroeg ik. „Twaalf meter, meneer. Dat is de ge wone diepte om met de periscoop te wer ken. Dat heet dan ook de „periscoop diepte". Gaan we, dieper, dan verdwijnt de periscoop onder water en zien we niets. En gaan we meer naar boven, dan steekt de periscoop te ver boven water, zoodat de vijand ons te gauw in 't zicht krygt." „Er is niets» te zien op zee, geloof ik, is 't wel was m'n vraag, nadat ik even gekeken had. „Jawel, aan bakboordDraait u de periscoop maar naar links, dan zult u 't wel zien." „O, is dit ding draaibaar?" „Ja, natuurlijk, want anders zou u niet de heele horizon, maar slechts 'n klein ge deelte kunnen afzoeken. U draait maar even door en dan zult u vanzelf 'n oude bekende zien." 'k Draaide, en ja hoor, daar zag 'k in de verte 'n stip aan de kim. „Ziet u wat het is werd mè ge vraagd. „Nee", moest 'k bekennen, want het was voor mijn oogen te ver verwijderd. „Nu dan klonk weer de vraag, ter wijl hij ergens aan draaide. En daar zag ik opeens de O 12 vlak voor me „Zooals u ziet, kunnen we 't beeld dichterbij brengen door dit handeltje op te halen. Als 't een vijandig schip is, kun nen we dat dus gauw zien, en bijtijds onze maatregelen nemen." „O, dus gaan wij straks lanceeren „Ja, dat zal niet meer zoo lang duren en mag ik daarom maar even door den periscoop kijken, want 't gaat er nu om spannen." Na nog even in den commando-toren rondgeneusd te hebben, verdween 'k weer naar beneden om aanwezig te zijn bij het afvuren van den torpedo. Met den vredelievenden wensch in m'n hart. dat „ons" eerste schot raak mocht zijn, liep 'k naar 't vooronder van de boot, de boegbuis-kamer, de plaats, waar de torpedo afgevuurd zou worden. (Wordt vervolgd.) fNadruk verboden.). Zeebaden. In de week van Vrijdag 16 tot cn met Donderdag 22 Augustus werden hier 7809 zeebaden genomen, waarvan 4633 in het gewone en 3176 in het volksbad. De hoog ste temperatuur van de lucht was 87 gra den en de gemiddelde temperatuur van het water- 37 graden. Zwemwedstrijden. In het kanaal door Walcheren worden j-- co-provinciale zwemwedstrij den gehr"den, tevens om het kampioen schap voor Zeeland. De aanvang is bepaald op des middags 2 uur precies. Het programma is verdeeld in 15 afdee- lingen. Aan de wedstrijden wordt deelgenomen Een Vlissings product met wereld reputatie door leden van de zwemclubs te Vlissingen, Middelburg, Goes, Breskens, Ter Neuzen en Sas van Gent. Ter gelegenheid van deze 'wedstrijden worden demonstraties gehouden door ae Vlissingsche Vrijwillige Reddingsbrigade, terwijl een polo-wedstrijd VlissingenSas van Gent plaats heeft. De prijzen worden dadelijk na afloop van den wedstrijd uitgereikt op de zweminrich ting van de Vlissingsche Zwemclub. Grand Hotel Britannia. Gertler-kwartet. Het derde en laatste Donderdagavond concert in dit seizoen heeft gisteren plaats gehad. Wederom was de belangstelling verre van groot, hetgeen wel zeer te be treuren was, want het Gertler-kwartet, dat in onze omgeving geen onbekende is en welks voortreffelijke eigenschappen we reeds eenige malen alle recht hebben laten wedervaren, staat muzikaal, technisch en aestetisch op een uitstekend peil. Zonder voorbehoud raag gezegd worden, dat de heeren Endre Gertler, Gyula Bauman, L&szló Révész en Paul Hermann aan de hoogste eischen van samenspel in dit genre voldoen. Met Schubert (op. 29 in a. kl. t.), Mil- haud (deuxième quator) en Haydn (op. 76 no. 2 in d. kl. t.) is het weer een bijzonder genotvollen avond geworden. Schubert's schoon kwartet met zijn overheerlijk Andante welk deel dezer compositie is fei telijk niet bekoorlijk? dat, zooals Otto Gumprecht schrijft in „siisseste Melancho lie getaucht ist und die Trane im Auge und doch dabei das Lacheln auf den Lippen tragt", opende het programma, dat besloten werd met het niet minder verrukkelijk kwartet van Haydn, den schepper van de zen kunstvorm, waarin de doorzichtige, ragfijne kunst en de klassieke gratie van deze muziek in dit homogeen ensemble een warme pleitbezorger vond. Tusschen beide genoemde werken hoorden we het strijk kwartet van den Franschman Milhaud behoorende tot de groep „les Six", welke, met volledige vrijheid wat de ontwikkeling van de persoonlijke begaafdheden betreft, een loutering der muzikale vormen na streeft door een zoo streng mogelijk door gedreven uitschakeling van al wat als ge woon ornament de directe expressieve kracht in den weg wm kunnen staan dat, in dit verband en bij eerste auditie, onge twijfeld wel zeer eigenaardig aandeed. Het Gertler-kwartet heeft met deze ka- mermuziek-vertolkingen als steeds een geestdriftig gestemd succes geoogst, dat aan het slot in een staande hulde culmi neerde. O. Zeeuwsche Coöperatiedag. Wanneer het weer meewerkt belooft de Zeeuwsche Cooperatiedag op morgen wel te zullen slagen. De deelname is zeer groot. Aan het kinderfeest nemen ruim 1000 kin deren deel. 's Middags half drie vertrekt de stoet vanaf de bakkerij „de Broederband", waaraan „Ons Genoegen" en „Excelsior" u't Middelburg deelnemen. De route is als volgtVan Dishoeck- straat, Verkuijl Quakkelaarstraat, Schelde- straat, Glacisstraat, Badhuisstraat, Coosje Buskenstraal, Spuistraat, Bellamvpark, Nieuwendijk, Zeilmarkt, Prinsenbbschje, naar den tuin van de Willem Hl. Concert Bellamypark. Het accordeon-gezelschap „Crescendo" gaf gisterenavond in het Bellamypark, on der leiding van den heer M. P. Ventevogel, een concert. Voor dit concert bestond groote belang stelling en „Crescendo" heeft op lofwaardi ge vjjze een mooi programma uitgevoerd. Een waardeerend oordeel. Onze stadgenoote mej. L. Graf, heeft haar studies als schilderes te Düsseldorf als studente aan de Kunstakademie voortgezet Zij genoot aanvankelijk haar opleiding bij den kunstschilder Gerard Jacobs alhier. Gedurende haar verblijf in Duitschland heeft zij in de kerk te Calcar -bijzondere stu dies gemaakt en daar voor het altaar ae beeltenis van een bisschop geschilderd. De Kölnische Volkszeitung" spreekt met bijzondere waardeering over het talent van deze jeugdige schilderes. Zij koos treffen de kleuren en nauwkeurige lijnen. Bij dit waardeerend oordeel van het Keulsch blad is het portret van de jeugdige kunstenaresse gevoegd, terwijl zij voor het altaar haai' penseel hanteert» Het aanvankelijk voornemen van mej. Graf om haar studies in Duitschland nog verder voort te zetten heeft zij opgegeven, daar zij benoemd is tot tijdelijk onderwijze res aan de school van de Vlissingsche Schoolvereeniging, Een goedkoope trein. Op Vrijdag 30 Augustus loopt een goed koope trein van Vlissingen, Middelburg, Goes, Kruiningen, Bergen-op-Zoom, Roo sendaal, Tilburg en Breda naar Nijmegen en Arnhem. Op de stations zijn gratis bil jetten betreffende den loop van dezen trein verkrijgbaar. MIDDELBURG Wandeltochten van Achilles. Volgens het programma van de op Zon dag 15 September door Achilles te houden wandeltochten, zijn dez.e weder in alle on- derdeelen verzorgd en zullen er tochten zijn over 40, 30, 20 en 15 K.M., ieder in twee deelen, met als algemeene rust- en contro leplaats het Schuttershof te Middelburg, zoodat men niet alleen het vertrek des mor gens en de thuiskomst des avonds te Mid delburg zal kunnen gadeslaan, rloch ook het einde van het eerste en het begin van het tweede deel. Middelburg zal dus dien dag geheel in het tceken van de wandelsport staan. Zij, die over 15 en 20 KM. wandelen, moeten voor 4 uur, zij, die aan 30 en 40 KM. mede doen voor 6 uur binnen zijn. De Zeto. Gistermiddag was er een flink geloop op de tentoonstelling in St. Jori3 te Middel burg, maar des avonds was het gezellig druk, de standhouders hadden veel belang stelling en konden hun artikelen onder veler aandacht brengen. In den tuin was het Westkappelsch koor aanwezig en had met haar mooien zang applaus van de honderden aanwezigen in ontvangst te nemen. De goochelaar Alex Wins mocht met zijn aardige toeren ook veel bijval oogsten. De grootste attractie zal in dc komende dagen zeker wel het waterfestijn zijn en blijven. Nu, dank zij het vlugge en goede werken in één avond en één nacht het bas sin met mastiek bewerkt en dus volgens menschelijke berekening waterdicht was, kon met één bootje het vermaak een aan vang nemen. Dit bootje is niet onbezet ge weest en in de komende dagen, zal dit ze ker met meer booten hetzelfde geval zijn. Werkkampen voor jeugdige werkloozen. Het provinciaal comité in Zeeland van de Centrale voor werkloozenzorg door de Ker ken, heeft aan alle Chr. jeugdorganisaties, Chr. Besturenbonden en plaatselijke co- mité's voor moreele verzorging van werk loozen, een circulaire gezonden, waarin zij de medewerking inroept om haar plannen te doen slagen. Dit jaar zullen nog 2 werk kampen worden gehouden op het kinder herstellingsoord Westhove bij Domburg, nl. van 23 tot 28 September en van 30 Septem ber tot 5 October. Het :igt in het voornemen van het comité de deelnemers aan deze kampen een vergoe ding van 2 per week te geven voor slijtage van kleeding. Aanmelding moet schriftelijk plaats heb ben, met vermelding van naam, leeftijd, be roep en juist adres voor 12 September bij den secretaris van het prov. comité, den heer J. Lorier, Beenhouwerssingel 70 Mid delburg, met duidelijke vermelding aan welk kamp men wenscht deel te nemen. Molenwater-concert. Het Middelburgsch muziekkorps geeft Dinsdag 27 Augustus, des avonds 8 uur, een concert op het Molenwater. OOST- EN WEST-SOUBURG Een buitengewone komkommer. In den komkommertijd wordt er nog wel eens gekomkommerd en met de waarheid een beetje raar omgesprongen. Wat hier volgt is echter te constateeren. Bij den tuinier C. Suurmond in de Ritthem- schestraat alhier is een groene komkom mer gekweekt van 61 c.M. lengte, wat zei:er een zeldzaamheid is. BIGGEKERKE Brand in een landbouwschuur. Donderdagmiddag is, tengevolge van het omvallen van een petroleumstel, brand ontstaan in de landbouwschuur van den heer J. van Sluijs op Krommenhoeke. Het vuur vond in de met graan gevulde schuur gretig voedsel, zoodat deze in een korten tijd in lichter laaie stond. Ook het aan gebouwde woonhuis liep gevaar, doch de inmiddels gearriveerde brandspuit, kon het huis behouden. De geheele oogst, benevens landbouwgereedschappen, gingen verloren. Een varken kon nog met moeite worden gered, doch bekwam brandwonden. Verze kering dekt de schade. AARDENBURG Brand. Gisteravond is brand uitgebroken in de bakkerij van I. van Linden te Aardenburg. Het gebouw stond spoedig in lichter laaie.. Met vereende krachten werd het aange bouwde woonhuis ontruimd. De motor brandspuit, welke spoedig in actie was, heeft het vuur tot de bakkerij weten te be perken. Woon- en winkelhuis bleven ge spaard, doch hepen veel waterschade op. De oorzaak is onbekend, verzekering dekt de schade. De droogte in Zeeuwseb-Vlaanderen. Tengevolge van de langdurige droogte biedt een landbouwstreek als Zeeuwseh- Vlaanderen thans een eigenaardig beeld. De anders groene dijken en weilanden liggen geel en verdord, zoodat men geen onder scheid meer ziet tusschen het gras en het vlas dat er op gespreid ligt. Het vee tracht nog te halen wat er te halen is. Slechts langs den kant van de kreeker, waarin de waterstand niét al te lahg 'is, ziet men hier en daar nog een groene strook. De water putten zijn grootendeels uitgedroogd, zoo dat men de grootste moeilijkheden onder vindt met de drinkwatervoorziening voor het vee. Het water is bovendien zeer slecht en bovenop met een groenachtige brij be dekt. Wel heeft het in de afgx' en week een weinig geregend, doch dit heeft op de watervoorziening niet den minsten invloed Verschillende koolsoorten staan er slecht voor op vele perceelen hebben luizen en ander ongedierte de vruchten aangetast. De opbrengst van appelen en peren uit de boomgaarden in deze streek valt echter mee. Er is weinig wind geweest, zoodat ook de zg. „afval" tot een minimum beperkt is. De nieuwe brug bij Vlake. Gemeld wordt Met de werkzaamheden aan de nieuwe brug over het kanaal We- meldingeHansweei't, welke uit 3 over spanningen zal bestaan, is men reeds zoo ver gevorderd dat binnenkort de eerste overspanning geplaatst zal worden. Het eerste gedeelte dat g elegd wordt is gebouwd bij Corn. Swartouw aan de Wilhelminakade te Schiedam. Het is het beweegbare deel en weegt 155 ton. Het is 29 y2 M. lang, 9.50 M. breed en 4 M. hoog. Het transport en plaatsen van deze overspanning is opgedra gen aan de N.V. de Wit's Berging- en Transportonderneming te Rotterdam, die zooals men weet ook de Moerdijkbruggen vervoert. Dezen keer wordt de brug niet op bakken vervoerd, doch in een grooten bak geladen. Men heeft daartoe de „Kolossus", een groote 200 tons bok van W. A. van der Tak gecharterd, die de brug op zal nemen, in het schip plaatsen en te Vlake weer er uit zal halen. Dinsdag 27 dezer zal dit transport plaats vinden. Het beweegbare gedeelte van deze brug komt aan den voor kant te liggen. De 2 andere overspanningen worden gebouwd bij de firma Penn en Bauduin te Dordrecht. R. Kath. Kerk. De Bisschop van Breda heeft benoemd tot rector van het St. An- toniusgesticht te Oosburg den weleerw. heer H. Lovis tot kapelaan te Clinge den weleerw. heer Bern. de Jong (priester van het seminarie. Geref. Gemeenten. Beroepen te Rilland Bath ds. M. Heikoop te Utrecht. Wereldbond der kerken. Het internationale comité van den We reldbond voor internationale vriendschap door de kerken te Cliamby heeft aan de

Vlissingse Courant | 1935 | | pagina 1