1000 25 WOENSDAG EERSTE BLAD No.196 73e Jaargang- 1935 Uitgave: Firma F. VAN DE VELDE Ir., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telef. 10. Postrekening 68281 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen Flitsen INTERNATIONALE SCHEEPSBOUWWEDSTRIJD. STADS- EN PROVINCIENIEUWS KERK- EN SCH00LN1EUWS RECHTSZAKEN VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheeie rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. St ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels f 1.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1 —5 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 régels f 1.alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij verlies van een hand, voet of Oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies' van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen Het gaat met den bouw van reusachtige Oceaanschepen al net als met de bewape ning te land en ter zee. Wanneer één er mee begint voelen anderen zich verplichtte volgen. Thans hebben Duitschland, Italië, Frankrijk en Engeland reuzenschepen voor de vaart op Amerika, al zijn de Engelsche zeereuzen nog niet gereed, en nu komen ook de Amerikanen met plannen, natuur lijk om nog grootere en snellere schepen te bouwen, liefst maar voor 5000 passagiers. Het is een sprekend voorbeeld van den énorm sterken '«/ooruitgang der techniek in de laatste jaren, dat tot nu toe ieder nieuw te water gelaten reuzenschip den blauwen wimpel heeft afgewonnen voor de record snelheid van den overtocht over den Oceaan van zijn voorganger, dat dien wimpel op zijn eersten of tweeden tocht had veroverd. Eerst is het de Italiaansche „Rex" geweest, die het snelste bleek te zijn na den bouw der nieuwe reuzenschepen, toen werd het de „Bremen", toen de „Europa" en nu is het de „Normandië". Op deze wijze zal de Queen Mary", wanneer zij binnenkort in de vaart komt, weer sneller dan hét Fran- sche reuzenschip blijken te zijn. De toe stand van eeiüge tientallen jaren geleden, dat een schip als de „Mauretania" den blau wen wimpel 15 jaar en meer behield, is to thans ondenkbaar geworden. Over eenige •jaren zal men ongetwijfeld nog weer be langrijk sneller varende schepen hebben ge projecteerd, en zullen de schitterende zee- kasteelen van het jaar 1935 en 1936 als slakken over de zeeën kruipen in vergelij king met hetgeen men dan zal weten tot stand te brengen. Op zichzelf is het reeds uitgesloten, dat dergelijke reuzenschepen ooit loonend van exploitatie zouden zijn. Zulks is misschien mogelijk, wanneer zij steeds vol passagiers den overtocht volbrengen en flink wat la ding meevoeren, maar daarvan is geen sprake. Duizend of vijftienhonderd passa giers, die de „Normandië" thans, in het drukke reisseizoen, per keer vervoert, be- teekenen, dat dit nieuwe, snelste schip in de hausse periode van de scheepvaart op Amerika nog lang niet vol is. In de herfst-, winter- en voorjaarsmaanden daalt het aan tal passagiers meestal tot zelfs een derde deel van dat in de zomermaanden, en men kan daaruit de conclusie trekken, welk een exploitatieverlies een dergelijk enorm zee kasteel op den duur na zich zal sleepen. Dit verlies wordt op den. duur nog grooter, om dat thans nog de passageprijs voor de „Normandië", evenals voor de „Bremen" en de „Europa", en straks voor de „Queen Mary", belangrijk booger is dan die voor de passage met minder groote en snelle schepen. Zoodra er evenwel nog grootere en snellere booten in de vaart komen zal men gedwongen zijn de passageprijzen voor hetgeen dan niet meer de allermodernste schepen zijn te gaan verlagen. Met het oog op de reusachtige offers, die de bouw van zulke reuzenschepen vergt, is te billijken, dat wij in ons land er niet aan denken met dezen wedloop op vreed zaam gebied, waarbij het internationale prestige in het spel is, mee te doen. In vak kringen is men ervan overtuigd, dat het volstrekt niet noodig is om tot den bouw van zulke zeemonsters over te gaan om de concurrentie te kunnen volhouden. De Hol- land-Amerika lfn is er zeker van, dat een tweede schip van de grootte van den „Sta tendam" geregeld volgeboekt met passa giers den overtocht zal doen. Ten eerste zijn de passagekosten daarbij veel lager dan op de reuzenschepen, en ten tweede is men niet verplicht, moreel verplicht althans, mede te doen met de dure manieren van de groote wereld, hetgeen op de luxe schepen wel min of meer het geval is. Men dient het voordeel van de grootere snelheid ook niet te overschatten. Ten slot te maakt één enkele dag op de vijf of zes dagen, die de overtocht op minder snelle schepen duurt, niet zooveel uit, terwijl er voldoende menschen zijn, die de zeereis als een tijd van ontspanning beschouwen en er geen bezwaar tegen hebben een paar dagen langer rust te hebben. Het staat dus vast, dat Nederland niet mee doet en niet mee zal doen aan den in ternationalen wedloop tot het bouwen van reusachtige Oceaanschepen. Dit beteekent- evenwel niet, dat wjj stil moeten zitten en de toekomstige zeescheepvaart op Amerika aan het buitenland moeten overlaten. De Holland-Amerika lijn heeft voldoende aan drang uitgeoefend op de regeering om steun te verkrijgen voor den bouw van een tweede „Statendam", en naar het schijnt is de regeering thans wel overtuigd van de noodzakelijkheid om dezen steun te verlee- nen. Het is evenwel te hopen, dat men de beslissing en de opdracht tot den bouw van dit nieuwe schip, dat aan een groot aantal handen werk zal geven, zoowel voor den bouw als later bij de exploitatie, niet lan ger uitstelt dan hoogst noodzakelijk is. Men bouwt in alle landen en vraagt er niet meer naar, of dit economisch verantwoord is. Op bescheiden en weldoordachte schaal moet ook Nederland iets doen, wil het niet ge heel verdrongen worden. Concert Accordeonvereeniging „Crescendo". De accordeon-vereeniging „Crescendo", directeur de heer M. P. Ventevogel, geeft Donderdag van 8 tot 10 uur een concert in de tent in het Bellamypark. Programma. 1. Alte kameraden, marsch C. Teike. 2. Songe du Matin, ouverture, op. 4 M. P. Ventevogel. 3. Donauwellen, wals, I. Ivanovici. 4. Les Patineurs E. Waldteufei arr. G. Wittman. 5. Afscheid der Gladiatoren, marsch Blankenberg. Pauze. 6. Feestmarsch J. R. v. d. Glas. 7. La Princesse Enchantée, fantasie, L. Langlois. 8. L'Estudiantina, wals, E. Waldteufei arr. G. Wittman. 9. Potpourri Populair, arr. M. P. Ventevogel. 10.' Colonel Bogeij-marsch, J. Alford. Dit concert wordt door genoemde ver- eeniging gratis aangeboden. Het publiek wordt beleefd verzocht de grootst mogelijke stilte in acht te nemen, daar anders de uitvoering niet tot haar recht komt. MIDDELBURG Koninginnedag. De vereeniging „Uit het VolkVoor het Volk" te Middelburg heeft een programma vastgesteld voor de viering van den Konin ginnedag op 31 Augustus. Van 12 tot 1 uur zal een carillonbespeling plaats hebben. Maar dan zijn de kinderen der verschillende scholen reeds bezig ge weest met het maken van vliegers en zul len zij daar een pry's mede kunnen verdie nen. Dit zal ook het geval zijn voor de mooiste vliegers, die in het Schuttershof door een jury worden beoordeeld. Om half twee wordt in het Schuttershof een optocht geformeerd en trekt men met het muziekgezelschap „Oefening na den Arbeid" voorop door een deel der stad naar het gemeentelijk sportterrein, waar niet al leen de vliegerwedstrijd plaats heeft, maar waar ook niet minder dan een kleine 1000 ballonnen de lucht in zullen gaan, losgela ten door de schoolkinderen. Voor den avond staat op het programma een zanguurtje om 7 uur op de Markt. Hét ligt in de bedoeling, dat begeleid door het Middelburgsch Muziekkorps de verschillen de plaatselijke zangvereenigingen liederen ten gehoore brengen en dat een ieder zich daarbij aansluit. De tekst van de te zingen liederen zal vooraf verkrijgbaar worden gesteld. Na het zanguurtje geeft het Middel burgsch muziekkorps nog een concert op de Markt, waarna in de vest tusschen de Seis- en de Langeviele brug een gondelvaart met kano's plaats heeft. Te tien uur vangt bij het Zand de fakkeloptocht aan, tijdens welken de kanovaarders in St. Joris den stoet zullen verlaten, omdat daar de prijs- uitdeeling plaats heeft. De muziek gaat dan verder naar de Markt, waar Vreemdelingenverkeer van 10 tot half twaalf de belichting van het stad huis zal doen ontsteken en het muziekkorps zich daar nog' zal laten hooren. De ZETO. Na maanden van voorbereiding, veel tegenslag, maar ook na staaltjes van groot uithoudingsvermogen, is dan heden (Woens dag) middag de Zeeuwsche Tentoonstelling van handel en nijverheid in St. Joris te Middelburg door burgemeester Fernbout, voorzitter van het eere-comité, geopend. Vastgesteld kan worden, dat het comité uitstekend geslaagd is en een aantal goede stands bijeen heeft gebracht, wat vooral, in dezen tijd van economische moeilijkheden verwondering baart. In den tuin treffen wij aan een aantal oud-Hollandsche huisjes op een plein, dat in het midden een groet bassin heeft, waar in 80 cM. staat en waarin motorbootjes zul len komen om er mede rond te varen. In enkele der huisjes is een sigaren- verkoop of wel verkoop van verfrisschin- gen. In een brengt de firma J. Kohier uit Rijswijk in het. donker lichtgevende voor werpen en aan de overzijde heeft de heer G. J. Hajen uit Vlissingen een volledig wer kend en spelend kermisplein in het klein opgesteld, dat vooral door de verlichting goed voldoet. In het overige deel van den tuin zijn tal van gezellige zitjes en des avonds zijn de boomen tot heel hoog toe verlicht. Ook het Holland Huis uit Brussel heeft hier een plaats gekregen en kan deze in stelling haar werken laten zien en loten trachten te plaatsen voor de verloting, waarvan de tweede prijs, een Fordauto, in den tuin staat geëtaleerd. In de benedenzaal is ondergebracht de cabine, waarvan de televisie wordt uitge zonden, die men in de aangrenzende zaal kan gaan zien. Het is de eerste gelegenheid om met deze nieuwe uitvinding kennis te maken en zich te overtuigen, dat de mensch in de toekomst nergens meer vei lig is. Nog vele firma's hebben geëxposeerd in de andere zalen. Een concert. Donderdag 22 Augustus te 8 uur geeft de muziekvereeniging „Excelsior", onder leiding van den heer J. v. Soelen, een con cert op het Molenwater. Het programma luidt als volgt 1. „Mit Standarten", marsch, Fr. v. Blon. 2. Ouverture „Orphée aux Enfers" Jac. Óffenbach. 3. „Frühlingsstimmen'', wals, Joh. Strauss. 4. Oortêge des Fleurs, Em. Dewandeleer. 5. Triumphmarsch aus „Aïda" G. Verdi. 6. Fantasie „Ein Walzertraum" Oscar Strauss. 7. Cavatine uit „De Barbier van Sevilla", G. Rossini. 8. Finale. Verduistering. De politie te Middelburg heeft aan de justitie voorgeleid een recidivist, die zich ten nadeele van een winkelier aan verduis tering van goederen, die hij onder zich had, heeft schuldig gemaakt. OOST- EN WEST-SOUBURG Een goede vangst der politie. De politie alhier heeft voor den burge meester geleid, een 17-jarigen jongen, wo nende te KoUdekerke, die zich heeft schul dig gemaakt aan het plegen van niet nader te noemen handelingen met een nog zeer jeugdig meisje, dat hij daarvoor had mee getroond in een weiland achter West-Sou burg. Op haar hulpgeroep en dat van nog eenige vriendinnetjes zijn eenige aldaar op het land werkende arbeiders toegeschoten die den vluchtenden jongen hebben gegre pen en aan de politie hebben overgeleverd. De jongen legde, een volledige bekentenis af. OUDELANDE P, Bruggeman. j Gisteren is hier op 64-jarigen leeftijd overleden de heer P. Bruggeman, sedert 26 Mei 1906 burgemeester en sedert 1902 se cretaris dezer gemeente. HULST Belangrijke Oost-West verbinding in in Zeeuwsch-Vlaanderen. In. antwoord op een door haar aan Ged. Staten van de Provincie Zeeland gericht verzoek om verbetering van den weg Hulst- Kijkuit, ontving de K.N.A.C. bericht, dat binnenkort met de bedoelde verbetering zal worden aangevangen en dat na voltooiing van deze verbetering de geheele verbinding HulstAbsdaleKijkuitAxel voor het doorgaand verkeer in behoorlijken staat zal verkeeren. Een vermaarde oudheidkundige overleden. Aan „de Tel." wordt uit Hulst gemeld dat aldaar in den ouderdom van 72 jaar is overleden de heer J. Adriaanse, in leven archivaris te Hulst en oud-hoofd der school te Lamswaarde. De heer Adriaanse was in Zeeuwsch- Vlaanderen een bekende figuur niet alleen in onderwijskringen maar ook als oudheids- schtjver. Jaren was h\j hoofdonderwijzer te Lamswaarde, directeur en mede-directeur van de bijkantoren te Hulst van de Hanze- bank en de Amsterdamsche Bank. Hij was de. oprichter van den oudheidkundigen kring De Vier Ambachten te Hulst. Als archivaris van deze gemeente, welke functie hij sedert '1929 geheel belangeloos voor de gemeente vervulde, heeft hij zich doen kennen als een hard werker en een kundig archivaris in den volsten zin van het woord. Hij schreef o.a. de historische boeken De Poort van Hulst en de Hulster- sche Stede. Van zyn hand zijn verder vele artikelen verschenen over het waardevolle archief van Hulst. Hij is het geweest, die het archief van Hulst niet alleen in Neder land, maar ook tot ver over de grenzen be kend heeft gemaakt. De heer Adriaanse was verder de organi sator van de bij gelegenheid van het 750- jarig bestaan der stadsrechten van Hulst in 1930 gehouden- historische optochten, welke duizenden naar Hulst lokten. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te 's Heer- of Sirjansland (Schouwen en Duivenland), candidaat O. G. Bunjes te Amsterdam. Afscheid, bevestiging, intrede. Ds. A. Gruppen is voornemens Woensdag 4 September afscheid te nemen van de Chr. Geref. Kerk te Zwaagwesteinde (Fr.) en te Eindhoven zijn intrede te doen op Zondag 15 September, na de? morgens bevestigd te zijn door zijn zwager, ds. J. Drenth, te Broek op Langendijk. Wereldbond der Kerken. Ter conferentie van den Wereldbond der Kerken te Chamby maakte prof. Th. Ruys- sen, alg. secretaris dei liga voor Volken- bondsvereenigingen, de balans op van den internationalen toestand. Spr. noemde het een zedelijke fout wanneer thans alleen veelal op het deficit van den Volkenbond wordt gewezen. Ondanks alles is er toch een sterker wordende internationale ver bondenheid, die speciaal ook door de jeugd wordt gezocht. In 1934 werden tweemaal zooveel internationale congressen gehou den als in den tijd van 1900 tot 1909. Een zedelijke verandering bij de volken is ech ter noodig, zal de Volkenbond krachtig worden. Dr. Simons, de vroegere president van het oppergerechtshof in Duitschland, hoe wel betreurende de herbewapening van zijn land, aanvaardde dit als noodzakelijk en als de weg waarop Duitschland zijn plaats als gelijkgerechtigd volk te midden der andere volken moest terug krijgen. Nu het deze plaats heeft herkregen moet men Duitsch land gelegenheid geven te toonen, dat het de plaats niet nernam om voor den oorlog tegen anderen maar voor den vrede met anderen te werken. De totaliteitsstaat was verklaarbaar, doch de grens voor de ge hoorzaamheid aan den staat ligt voor den Christen daar, waar deze staat zich ver goddelijkt. Nadat een rede over den particulieren wapenhandel en over de dienstweigering en civielen dienst was gehouden, werd in een resolutie aan regeeringen gevraagd om voor hen, die gewetensbezwaren hebben, gelegenheid te'scheppen, om civiele dienst voor het vaderland te verrichten. Een resolutie werd aangenomen in ver band met het geschil tusschen Abessinië en Italië. Examens. Voor de hoofdakte zijn te Rotterdam ge slaagd de heeren A. J. van der Welle, Mid delburg, L. de Visser, Aagtekerke en C. Verschuure, 's-Heer Hendrikskinderen. Benoemingen by* het fröbelonderwijs. Tot noofd der fröbelschool te Sehoondijke is benoemd mej. B. Bruynooge aldaar. Tot onderwijzeres aan de Christ, fröbel school te Naaldwijk is benoemd mej. N. van Wijk te Wolfaartsdijk. Rechtbank te Middelburg. Uitspraak van 20 Augustus 1935. Diefstal. L, de W., 27 jaar; tabakswerker te Aelst, België, thans in voorarrest. 9 Maanden gevangenisstraf. P. v. V„ 25 jaar, arbeider te Westdorpe, thans in voorarrest. 4 Maanden gevange nisstraf, met aftrek voorarrest. Oplichting. J. H., 18 jaar, koopman te Scrooskerke (W.). 4 Maanden gevangenis straf voorwaardelijk en bevel tot onmid dellijke invrijheidstelling. Verduistering. J. A. C., 29 jaar, koopman te Hoofdplaat. 1 Maand, gevangenisstraf: Oplichting. A. P. S„ 28 jaar, arbeider te Haamstede. Zaak teruggewezen naar den Rechtercommissaris. Zitting van 20 Augustus. M. G. L., 22 jaar, metselaar, zonder vaste woon- of verblijfplaats, thar.s in voorarrest, verdacht van diefstal van een pullover te Bruinisse op 11 Mei 1.1. ten na deele van J. L. Nieuwersteeg. Eisch 6 we ken gevangenisstraf met aftrek voorarrest. J. V., 26 jaar, koopman te Goes, verdacht van diefstal van een rijwiel te Heinkens- zand in den nacht van 6 op 7 Juli 1.1. ten nadeele van C. Hannewek. Verdachte was niet verschenen. De Officier van Justitie eischte 3 maanden gevangenisstraf voor waardelijk. Oplichting. J. H. C. K„ 22 j., banketbakker, wonende te Middelburg, thans in voorarrest, had zich te verantwoorden terzake van oplichting. In Mei 1.1. was hij te Goes gekomen bij ze keren Wattez en had aldaar onder bedrie glijke voorwendsels W. bewogen tot af gifte van 25 gebakjes en 4 ons bonbons. Vervolgens had verdachte zich schuldig ge maakt aan oplichting van schoenen ten na deele van M. Verburg te Goes. Ten 3e stond verdachte terecht wegens oplichtingen ten nadeele van I. van der Zee te Goes, op 9 Juli 1.1. en ten 4 e wegens diefstal van een rijwiel ten nadeele van M. Polderman te Biggekerke op 11 Juli 1.1. Verdachte erkende de feiten. De Officier van Justitie achtte de feiten wettig en overtuigend bewezen. Betreffende de straf maat, zeide de Officier dat verdachte reeds herhaalde, malen is veroordeeld. Illusies van dezen verdachte maakte het O.M. niet. Verdachte is voorbestemd voor de gevange nis. niettegenstaande hij met fluweelen handschoenen is aangepakt. De mogelijk heid is er dat hij terug keert indien hij flink wordt aangepakt.De Officier eischte 1 jaar gevangenisstraf met aftrek voor arrest. De verdediger van verdachte, mr. P. C. Adriaanse, die thans voor de derde maal als verdediger voor verdachte optrad, refe reerde zich aan het oordeel van de recht bank. V ervalsching. C. W. te Axel, oud 52 jaar, van beroep koopman, wonende te Axel had zich te ver antwoorden terzake dat hij in December 1934 te Axel een door J. Hanson ondertee- kende schuldbekentenis heeft vervalscht door daarin opzettelijk nadat deze door ge noemde H. was onderteekend in den daarin voorkomenden zin „Wieland ontvangt bo vengenoemde honderd gulden direct nadat de f 400 aangeslagen door den Brigade commandant der Kon. Marechaussee te Axel via Justitie te Middelburg ter be schikking der N.V. St. Jacobi Parochie zijn gesteld", het woord „nadat" te veranderen in „voordat" een en ander met het oog merk om dat stuk als echt en onvervalscht te gebruiken of door andei-en te doen ge bruiken terwijl uit dat gebruik eenig na deel kon ontstaan. De Officier van Justitie achtte een stren ge straf op zijn plaats en eischte 6 maan den gevangenisstraf. De verdediger van verdachte, mr. Dijkhuis uit Vlissingen, be pleitte vrijspraak. Uitspraak in alle zaken 4 September a.s. Uitspraak politierechter. Door den politierechter te Middelburg werden gisteren de navolgende zaken be handeld J. B., 57 jaar. commissionnair te Hein- kenszand, verdacht van beleediging van 'n veldwachter te 's-Heer Arendskerke op 9 Juli j.l. 20 b. s. 15 d. h. H. W. v. d. M., 33'jaar, grondwerker te Breda, verdacht van mishandeling van C. Reinhoud te Nieuwerkerk op 23 Mei jl. Een maand gevangenisstraf. J. P. v. H., 49 jaar, werkman te Goes, verdacht van beleediging van G. Zweedijk te Kattendijke op 20 Juni jl. 5 b.s. 3 d.h. E. J. G., 31 jaar, hvr. J. C. te Koewacht, verdacht van beleediging van S. Schout te Koewacht op 27 Juni j.l. 15 b. s. 10 d. li. V. M. J. G„ 32 j., te Philippine, verdacht van verboden invoer van brood op 28 Juni j.l. te Philippine, 5 b. s. 3 d. h. A. J., 20 jaar, arbeider en E. v. P., 44 jaar, hvr. van E. J., beiden te Clinge, ver dacht van mishandeling van L. Blommaerfc te Clinge op 23 Juni j.l. Ieder 10 b. s. 5 d. h. N. C. L., 32 jaar, te Ierseke, verdacht van vernieling van gouden stukken van een muts, ten nadeele van M. Verschure te Ierseke op 21 Juni j.l. Vrijgesproken. J. R., 28 jaar, handelsreiziger te St. Lau rens, verdacht van het opzettelijk niet vol doen aan een vordering van de politie te

Vlissingse Courant | 1935 | | pagina 1