500 25 DINSDAG EERSTE BLAD Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag on algemeen erkende Christelijke Feestdagen Dit nummer bestaat uit 2 bladen Op en onder de golven met Hr. Ms. 0 15 STADS- EN PROVINCIENIEUWS BOEKHANDEL D'HUM OOST- EN WEST-SOUBURG DE STERRENHEMEL KOUDEKERKE GOES IJZENDIJKE WISSEKERKE ZIERIKZEE HONTENISSE 'Nb. 195 73e Jaargang' 11933: COURANT /ÖONfcïEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk f 3i.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. dp" ÉpjHm F. MiHELDE Ir., Weistraat 58-80, Vlissingen. Telef. 10. Psstrekeeing 66281 ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels f 1.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1 —5 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels f 1.alles bij vooruitbetaling Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij door een ongeluk. dood gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" door B. A. VAN MOURIK. n. Wat zou tl ervan denken, als we eens 'n potje „haasje-over" gingen spelen midden op de Noordzee? U kijkt verwonderd, ter wijl uw gedachten teruggaan naar uw jeugd, en 'n rijtje gebogen jongens 'n herin nering in U wakker roepen uit lazig-vervlo- gen dagen. „Haasje-over" op de Noordzee?. Jawel, op de Noordzee Want u moet niet denken, dat de jeugd het monopolie heeft van dit leuke spelletje. Onze wakkere menschen van de Koninklijke Marine spelen het ook En wat graag Maarop hun manier. Zij doen 't wat moeilijker, En gevaarlijker Een ieder, die jong is geweest, herinnert {zich nog wel wat haasje-over spelen is. Een rij van „bokken", waar je overheen moet springen, en als je dan de laatste ge passeerd was, ging je 'n eindje van hem af ook bok staan, terwijl dan de eerste bok afgelost was en mocht springen, om dan weer te eindigen met achteraan te gaan staan. Zoo was dit 'n spelletje zonder eind, waarbij iedere speler geregeld van plaats en van rol verwisselde. Welnu, dit spelletje zouden wij dan ook gaan spelen. Ik stond, toen we het lichtschip Maas passeerden, bij den commandant 'n gezellig praatje te houden, toen 'k opeens zag, dat de O 12 stopte. 'k Vroeg waar dit voor was. „Wel", was 't antwoord, „we gaan haasje- over spelen. De O 12 blijft daar 'n uurtje liggen en komt dan straks ons weer achter op, om zich door de O 13 en ons te laten lanceeren. We hebben vanmorgen in Rotter dam ons programma voor vandaag al opge maakt en een ieder weet precies wat hij doen moet." „Dus", vroeg ik, „we gaan straks al di rect beginnen met duiken?" „Ja zeker", was 't lachende antwoord, „over 'n uurtje zult u er aan moeten geloo- yen maar, gaat u mee naar beneden, want de oppasser kwam zoo juist al zeggen, dat de tafel gedekt is." Het volgende oogenblik daalden we door den commandotoren naar beneden, langs 'n loodrecht, ijzeren laddertje, en maakte ik •n'n eersten maaltijd mee aan boord van 'n Onderzeeër* De frissche tocht had me 'n flinken eet lust bezorgd, zoodat ik de keurig verzorgde tafel alle eer aandeed. Toen we 'n half uurtje later weer boven kwamen, lag de O 12 als 'n kleine stip aan den horizon, terwijl de O 13 nog steeds vlak achter ons was. „Hé", vroeg 'k, „wat gaat de O 13 doen? Waar is z'n mast gebleven? En ik zie nie mand aan boord Ze zijn toch niet allemaal 'n middagdutje aan 't doen?" „Nee, nee", was 't antwoord, „maar ze hebben zich klaargemaakt om te gaan dui ken. Kijk, daar gaat-ie al 1" En ja, hoor l Daar helde de scherpe kop van de boot Voorover, zoodat de golven er overheen stroomden, en langzaam en heel voorzichtig zakte het gevaarte weg. Eerst verdween het dek, en stak de commando-brug alleen nog boven water, daarna volgde ook die heel Nog evenen 'n plek grauw schuim Wees de plaats aan, waar de O 13 onder gedoken was. »,Nu lijkt dat 'n beetje angstig zoo'n «chip, dat maar zoo onder de golven ver dwijnt maar u moet niet vergeten", ver volgde m'n gastheer, „dat dit gebeurt dóór den wil van menschen. Het is natuurlijk heel wat anders, als Wanneer een schip ten gronde gaat. Dat is ontzettend om te zien. En u zult straks wel merken, als wij hetzelfde doen, dat alles zóó rustig en zeker in z'n werk gaat, dat er eigenlijk niets angstwekkends bij is." Op prettige en rustige manier praatte de Commandant over verschillende dingen, zóó, dat alle twijfelachtige gevoelens, als die er geweest mochten zyn, verdwenen. Een kwartiertje later keek hij op z'n horloge en z©i„Over een kwartiertje gaan wij er on der. Maar u begrijpt wel, dat dat zóó maar biet gaat. Er moet eerst heel wat gebeuren, ï-et u maar op. Op 't zelfde oogenblik klonk z'n stem vanaf de brug „Klaar maken voor onder water Direct daarop kwamen van alle kanten de manschappen opdagen. De mast werd neergehaald, luiken op 't dek werden met groote deksels toege- schroefd, losse voorwerpen, als kijkers, kaarten en vlaggen naar beneden gebracht. „Ieder weet precies, wat hij doen moet", vervolgde de commandant. „Zoo heeft bijv. deze matroos altijd te zorgen, dat de reddingsboei naar heneden wordt gebracht, anders drijft hij weg en dat deze luikjes van de commando-brug opengezet worden, zoodat straks, als we weer naar boven gaan, het water er uit kan stroomen." „Maar", vroeg ik, „stroomt dan de heele brug ook onder water?" „Ja zeker, die komt beelemaal vol, en hier deze dek-W.C. ook. Kijk, en is nu alles klaar boven, dan moeten de manschappen dit mélden bij den schipper, den chef d'équipage, en die meldt weer bij mij, dat alles in orde is. U ziet wel, hoe secuur hier alles gedaan wordt. Maar dat moet ook, want 'n klein verzuim kan ernstige gevolgen hebben." Na deze woorden overzag hij het dek, en ik zag, hoe alle. mannen verdwenen waren. Alleen 'n officier met 'n roerganger ston den, behalve de commandant en ik, nog op de brug. De rest was al naar beneden. „Ziezoo, wilt u maar naar beneden gaan?" Het volgende oogenblik stond ik in de centrale, dat is dat gedeelte van de boot, waar de commando-toren in uitloopt. De commandant was de laatste, die naar beneden kwam. Direct kwam. hrj weer op me af, om me verder in te lichten over wat gebeuren, ging. „Nu moet u luisteren", zei hij „als de claxon gaat, is dat 't teeken, dat alles hee- lemaal klaar is, en dat we kunnen gaan duiken. Hoor, daar gaat-ie Een paar stooten, zooals 'n gewone auto claxon ook geven kan, weerklonken, en op 't zelfde oogenblik hield het dreunen der Diesel-motoren op. „Worden die motoren nu afgezet?" „Ja Als we onder water varen, schake len we over op de electro-motoren. Diesel motoren hebben lucht noodig, willen ze werken. En u voelt wel dat ze binnen kor ten tijd hier de heele zaak leeggezogen zou den hebben, zoodat we allemaal zouden stikken. En daarom de electro-motoren voor onder water. Luistert u maaru kunt ze hooren draaien Vanuit de machine-kamer kwam 'n zacht- zoemend geluid, dat, na de hevig te keer gaande Diesels, weldadig aandeed. „Voordat ik u verder alles laat zien", vervolgde de commandant, „wil ik u even er op wijzen, dat tijdens het duiken alles serieus is. U zult dit wel merken. Zoo min mogelyk hardop spreken, geen grapjes of aardigheden, ernstig. Bij onder-water-varen hoort geen luchthartigheid de manschap pen hebben zwijgend hun plicht te doen. Straks als we weer boven zijn, mogen ze weer lachen en praten en rooken." En inderdaad, opvallend was, hoe daar in de heele boot, bij officieren, zoowel als by manschappen, een stemming heerschte van ernstige plichtsbetrachting. De groot ste grappenmaker onder de matrozen zat nu rustig op z'n post en dacht er niet over z'n geestige opmerkingen en rake zetten links en rechts uit te deelen. Het fyne aan voelen en de takt van den commandant had 'n stempel gelegd op de heele bemanning. Het stempel van'ernst. XWordt vervolgd.) 'fNadruk verboden.} Gemeentelijke arbeidsbeurs, B\j den gemeentelijken dienst der arbeids bemiddeling alhier staan als werkzoeken den ingeschreven Mannen1 drukker, 1 behanger, 26 grondwerkers, 2 loodgieters, 1 mandenma ker, 1 mastieker, 14 metselaars, 20 opper lieden, 25 schilders, 8 stucadoors, 49 tim merlieden, 2 ververs, 3 betonwerkers, 3 op zichters, 2 machinaal-houtbewerkers, 9 meubelmakers, 4 politoerders, 4 stoffeer ders, 1 kapper, 8 kleermakers, 2 wasschers, 2 schoenmakers, 406 metaalbewerkers, 1 bierbottelaar, 7 drankbereiders, 14 brood banketbakkers, 4 koks, 8 slagers, 9 maga zijnbedienden, 6 reizigers-agenten, 4 win kelbedienden, 3 chauffeurs, 9 kellners, 23 loopers, 4 portiers, 4 sleepers, 33 transport arbeiders, 12 kantoorbedienden, 4 teeke naars, 1 musicus, 6 onderwijzers, 39 varens gezellen (w.o. stuurlui, machinisten, sto kers. matrozep, enz.J en 113 losse arbeiders. Bestelt thans Uw benoodigde: SCHOOLBOEKEN ATLASSEN WOORDENBOEKEN TEEKENBEHOEFTEN bij Telef. 348 - Badhuisstraat 15 Vrouwen 6 kantoorbedienden, 1 onder wijzeres, 1 huishoudster, 3 dienstboden, 4 werksters. Totaal 913 ingeschrevenen, waarvan 63 in de werkverschaffing. Vorige week 950 per sonen. Alzoo een vermindering van 37 werk zoekenden. De 50.000ste bader. Aan het zeebad alhier wordt morgen de 50.000e bader in dit seizoen verwacht. Het vorig jaar- viel dit feit op 16 Augus tus. De koude Junimaand is'oorzaak.'dat het dit seizoen eenigé dagen later voor valt. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze tijdinghal. Twee opnamen van het vertrek der Bel gische koningskinderen uit ons land. Eenige foto's van de gevolgen van de wolk breuk boven Den Haag op Zondag jl. Richard Tauber met Zijn verloofde in ons land. De'strijd om het zeilkampioenschap op het Alkmaardermeer. Beëediging van infanterie-officieren in de legerplaats bij Zeist en van huzaren-officieren op het Alexanderveld te 's-Gravenhage. De be kende filmacteur Wallace Beery arriveert met de K.L.M. op Schiphol. By hét zwemmen verdronken. Het bericht in ons vorig nummer opge nomen betreffende, het treurig ongeluk den heer L. v. B. bij het zwemmen overkomen, moet nog eenigszins worden aangevuld. De heer v. B. was gaan zwemmen in het kanaal ongeveer op de grensscheiding tus- schen Vlissingen en Souburg. Hij zwom daar geheel zonder toezicht. Daar hjj in de diepte verdween op ongeveer 1200 M. afstand van de zwemschool van de Vlis- singsche Zwemclub kan het niet anders of het duurde eenigen tijd voor men op deze school van 't' ongeluk kennis nam. Onmid dellijk toen daar vernomen werd dat een zwemmer in de diepte verdwenen was, is de heer Auer, assistent-zwemmeester, on middellijk'naar de plaats vertrokken, waar de heer "v. B. in. de diepte verdwenen was. Hij heeft naar den drenkeling gedoken en dezen op het droge gebracht. Daar deze reeds geruimén tijd in het water gelegen had, waren de levensgeesten echter reeds geweken. De oogst In Zeeland. Dank zij het mooie weer zijn de werk zaamheden, verbonden aan het oogsten van granen en peulvruchten in Zeeland enkele weken vroeger afgeloopen dan in andere jaren. Vrijwel zonder uitzondering zijn de veldvruchten iri prima conditie geoogst. Anders is het échter gesteld met de kwan titeit. Algemeen wordt geconstateerd, dat de opbrengsten aanmerkelijk minder dan de vorige jaren zijn. Door het langdurige droge weer en de vroege rijpheid is de groeitijd belangrijk korter dan normaal ge weest. Hierdoor zijn de korrels van granen en peulvruchten kleiner dan gewoonlijk. Hier èn daar blijkt de tarweopbrengst ongeveer 20 minder te zijn dan in 1934, toen echter, evenals in 1933 de oogst bij zonder groot was. Op verschillende plaat sen is de opbrengst der erwten 20 tot 30 lager dan vorig jaar. Het laat zich dus aanzien dat de uitkomsten der bouwboeren in 1935 beneden die van 1934 zullen blijven. Brand op de vuilnisbelt. Zaterdagmiddag was brand ontstaan op de gemeentelijke vuilnisbelt te West-Sou burg;, welk brandje met emmers water ge- bluscht werd. Vermoedelijk is het blyven smeulen, al thans Zondagmiddag brandde het weer zoo hevig op, dat gevaar voor een schuurtje in de omgeving bestond, zoodat de brand weer met den opperbrandmeester genood zaakt waren in te grijpen en met een slang op de waterleiding de brand bluschten. Wethouder Cijsouw was mede aanwezig. Vermoedelijk is de oorzaak vuurtje stoken van jongens. Een ongeluk. 'Hedenmorgen had het 11-jarig dochtertje van den; lieer v, d„ V, te Middelburg, dat. per Nevenstaand kaartje stelt voor den sterrenhemel in Nederland, des avonds te tien uur Middelbare tijd, (elf uur Zomertijd), ge lijk aan 19 h 57 min. Sterrentijd. In tegenstelling met ge wone landkaarten vindt men hier het Westen rechts, het Oosten links van den beschouwer ge- teekend. Dat is bij sterren kaarten noodzakelijk en gebruikelijk, teneinde te verhoeden, dat.de beelden in spiegelschrift zouden verschijnen. Wanneer men in het oog houdt, dat de hemel lichamen die in het Oos ten opkomen, naar het Zuiden stijgen en in het Westen ondergaan, en wanneer men verder slechts dat kwadrant van de kaart voor zich neemt, waarnaar de blik aan den hemel gericht is, dan is de oriëntatie eenvoudig genoeg. Ster 3* grootte, of kitintt Ster "/i 2' grootte. Ster le gr. Melkweg in de week van 21-27 Aug. 1935, 22 h MT. (23 h ZT). Wettelijk Ingeschreven bij het Bureau v/d Industrieelen Eigendom onder No. 64229 Ceersiekw" ©VOLLE MMN (i LWTSTE KVfflSnEB &NWUWZMJM ZUID VENUS© MAES© JUPITER© SATUENU5© In drukletters vermeld zijn de namen van de sterrenbeeldende eigennamen van een aantal der helderste sterren zijn in schrijfletters geteekend. Nog een maantje het L.K. van den 21en komt om elf uur juist in-het ONO op. rijwiel langs het Jaagpad reed met haar broertje achterop, het ongeluk in de omge ving van de brug te Souburg te vallen. Het stuur waarop geen handvaten zaten, drong haar daarbij zoodanig in de beenen, dat me dische hulp noodzakelijk bleek. Nadat dr. Huijsman de eerste hulp had verleend, werd het meisje m de woning van 'den brugwachter opgenomen en daarna per auto naar de ouderlijke woning ver voerd. Gevonden voorwerpen. Beursje met inhoud bij café „De Zwaan" Een concert. Het muziekgezelschap „Voorwaarts", di recteur de heer André J. Geijsen, geeft Donderdag a.s., des avonds 8 uur, een con cert in de duinen bij het café H vers (West duinen). Bezoek van den burgemeester van Albury. Burgemeester Waugh van Albury heeft op zijn doorreis naar Middelburg ook nog een kort bezoek gebracht aan Goes. Bij informatie bleek hem echter, dat burgemeester Van Dusseldorp uitstedig was. De heer Waugh vervoegde zich toen aan de woning van wethouder Goedbloed, met wien hij in de auto een kort onderhond heeft gehad. Vereeniging „Gemeentebelang". In deze gemeente is opgericht een ver eeniging „Gemeentebelang IJzendijke", met aanvankelijk een dertigtal leden. Tot be stuursleden werden gekozen de heeren J. Bevin, A. Calon, ir. H. Carpreau, Max Hen- drikse, A. Lievens, dr. Rozemeyer, P, van Tiggelen, dierenarts Willemsen en H. de Witte. De duinen op Noord-Beveland. De .^oord-Bevelanders hebben op hun eigen land de duinen ontdekt. Het was Za terdag nl. verbazend druk op de Noord- Bevelandsche duinen, meldt „de Zeeuw". Het was nl. kennis op Kortgene. Van alle kanten waren zy, die geen kermis vierden, toegestroomd. Het duinlandschap achter Kamperland is by vreemdelingen, trekkers of vacantiegas- ten vrijwel onbekend. Dit komt, omdat Noord-Beveland buiten het groote verkeer valt. Men vindt echter achter Kamperland, vlak achter den zeedijk een prachtig duin gebied. Zeer eigenaardig liggen die duinen daar. De Onrustpolder, die geheel uit bouw land bestaat, doet niet vermoeden, dat er even over den dijk een ry duinen ligt. Deze vormen geen aaneengesloten geheel. Vroe ger was dit wél het geval, doch in den loop der jaren heeft de zee heel wat duin mee gevoerd. Met vloed komt het water achter de duinen te staan. Voor de vreemdelingen doet deze toestand zeer eigenaardig aan. De duinen liggen als het ware als eilanden in de zee. Voor den polder is deze situatie natuurlijk bedenkelijk. Het water van den breeden Scheldemond staat met hoog water soms tegen den dijk.- Even in zee gaat er veel stroom en het is op vele plaatsen, vlak onder de kust, zeer diep. De zeedijk is eeni ge jaren geleden dan ook verhoogd en ver- oreed. De duinen liggen als het ware in twee groepen. Men kent „de groote duinen", die zich in het Westen van Noord-Beveland be- vinden en de minder groote „duinen bij Swenne". De laatste liggen meer Noordelij ker dan de eerstgenoemde. Komt men op ae „groote duinen", dan vindt men daar de prachtigste flora die men zich denken kan. De tamelijk hooge duinen zijn volop begroeid. Het geheel be vindt zich in zeer ongerepten staat. Honderden konijnen vinden hier een para dijs. Ook voor de vele bergeenden en aller lei zeevogels is het Noord-Bevelandsche duingebied een zeer gezochte plaats. Het meest Noordelijke gedeelte van de groote) duinen was Zaterdag wel 't meest door het publiek bezocht. Daar zijn door de natuuï gevormde paden over de duinen. Men denkt zich hier in een soort oerwoud. Luchtvaart-comité Schouwen-Duiveland. De heer J. J. Cock te Zierikzee heeft ont slag genomen als voorzitter en bestuurslid van het luchtvaartcomité Schouwen-Duive land en van de Vereeniging ter bevordering van het luchtvaartverkeer aldaar. Brandstichting uit 1931 opgehelderd. Naar aanleiding van het gisteren door ons opgenomen bericht naar aanleiding van de brandstichting te Kloosterzande, wor den nog de volgende bijzonderheden ge meld De brigade-commandant der Koninklijke Marechaussee te Kloosterzande heeft Vrij dag voor den officier van justitie te Mid delburg geleid zekere P. Bogaert, land- bouwer te HontenisseKreverhille en E. de Waal, landbouwersknecht, thans wonen de te Stoppeldijk, voorheen te Hontenisse en werkzaam bij zijn oom, den landbouwer P. Bogaert, als verdachtvan brandstich ting, gepleegd in 1931. P. Bogaert is inmid dels op vrije voeten gesteld, terwijl de ver dachte E. de Waal te Middelburg een vol ledige bekentenis heeft afgelegd. Omtrent deze brandstichting vernam de „Terneuzensche Courant", dat op Zondag 12 Juli 1931, terwijl de landbouwer P. Bo- gaert en diens vrouw naar de kerk waren en de knecht E. de Waal op het erf was, omstreeks 9 uur brand uitbrak in de land- bouwschuur, die met alles wat zich er in bevond tot den grond toe afbrandde. De oorzaak scheen aanvankelijk onbekend te blijven, toen in October van hetzelfde jaar bij de politie het vermoeden rees dat De Waal meer van den brand moest afweten en hij wel eens de dader er van kon zijn. Hij is daarop voor den officier van justitie te Middelburg geleid, waarna hij eenigen tijd in het huis van bewaring heeft doorge- bracht. Wegens gebrek aan bewijs heeft

Vlissingse Courant | 1935 | | pagina 1