1000 500 300 150 100 25 EERSTE BLAD No.192 73e Jaargang! 1933 VRIJDAG UitgaveFirma F. VAK DE VELDE Ir., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telef. 10. Postrekening 86287 16 AUGUSTUS Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen STADS- EN PR0V1NCIENIEÜWS GRAND HOTEL „BRITANNIA Diner-Concert BOEKHANDEL D'HUU INGEZONDEN STUKKEN VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2,20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent «pi ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels fl.alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS'1 Dit nummer bestaat uit 2 bladen Kunstkring Het Zuiden. In verband met den a.s. 70en jaardag van den heer Ger. Jacobs wordt vanaf 17 Augus- tus een tentoonstelling gehouden in het ge bouw van den Kunstkring van werken, door dezen kunstenaar uit verschillende perioden van zijn kunstenaarsloopbaan. Het zijn voor de meesten onbekende werken, waarvan een 20-tal uit België, die door de Belgische regeering en particulieren in bruikleen zijn afgestaan. Een dergelijke kostbare en schitterende collectie zal zelden bijeen te zien zijn. De burgemeester, de heer Van Woelde- ren, zal de expositie Zaterdag a.s. om 3 uur nam. openen. Het bestuur noodigt alle kunstliefhebbers uit die opening bij te wonen, om aldus blijk te geven van hun belangstelling in en waar deering van, het werk van den nestor onze Zeeuwsche kunstschilders. Grand Hotel Britannia. De burgemeester van Albury, de heer A. Waugh, die, met zijn echtgenoote op door reis naar Engeland, ook te Vlissingen zal verblijven, neemt gedurende dien tijd zijn intrek in Britannia. De Australische mayor zal Zondag in ieder geval vóór het diner in ons badhotel arriveeren. Ter eere van dit bijzondere bezoek wordt 's avonds een Zeeuwsche avond georganiseerd, waaraan het bekende „Cloeting's Gemengd Koor" onder leiding van den heer Tamminga zijn medewerking zal verleenen. Men zie ook de advertentie in dit num mer. Aantal zeebaden. In de week van 9 tot en met 15 Augustus verden aan het badstrand alhier 5577 baden genomen, waarvan 3468 in het gewone bad en 2109 in het volksbad. De gemiddelde temperatuur van het wa ter bedroeg 67 gr., die van de lucht 79 gr. Met de feestvereeniging 't Eiland op stap. Dinsdag 13 Augustus smaakten de leden en hun kinderen van bovengenoemde veree- niging het genot een uitstapje te maken, ditmaal naar Antwerpen. Hoewel het weer niet veel meewerkte, stapten zij 's morgens 7 uur in 5 touringcars. Mot volle teugen werd genoten van het natuurschoon en kwam het gezelschap om circa 10 uur te Antwerpen aan. Na een verfrissching te hebben gebruikt, werd weer ingestapt voor een rondrit door Antwerpen, met bezoek aan de tunnel voor voetgangers, waar allen met de grootste bewondering van hebben genoten. Om 1 uur werd er een gezamen lijke maaltijd gebruikt en verder een bezoek gebracht aan de Diergaarde. Om ongeveer 6 werd de terugreis aanvaard en deze was even gezellig als de heenreis. Te Goes werd nog even halt gehouden op de Groote Markt, alwaar net als andere jaren een bal-champêtre werd gegeven. Daarna werd huiswaarts gereden en kwam het gezelschap om 10.45 uur op het Eiland aan. De voorzitter van de vereeniging dankte na afloop in de eerste plaats de 4 zusters van het Roode Kruis voor haar belange- looze diensten, en zijn medebestuurders voor de wijze, waarop zij er toe hebben medege werkt om dezen dag in alle opzichten zeer goed te doen slagen. Loket voor postzegelverzamelaars. Aan het post- en telegraafkantoor al hier is Zaterdag 17 Augustus van 3 uur tot half vijf een loket voor postzegelverzame laars geopend, waaraan verkrijgbaar zijn de koerseerende waarden van Nederland, in diverse rolperforatie, post- en portze- gels van Ned.-Indië, Curagao en Suriname. Van deze laatste bezitting zijn bovendien verkrijgbaar de nieuwe weldadigheidszegels Van 1, 2, 3, 4, 5 en 10 cent, die verkocht worden resp. voor 1^, 3, 41/£, 6, 7en 15 cent. Naamlooze Vennootschappen. Met nummer 158 der „Stcrt." werden ver zonden afdrukken van de akten betreffende den Vee- en Vleeschhandel v/h „Firma J. Hakker" te Vlissingen en de Tapijtfabriek Clinge te Clinge. Indische dienst. In Europa aangekomen Oost Indische ambtenaar met verlof P. F. Doornebos, opziener (scheepsb.) b.d. marine etablisse menten te Soerabaja, Vlissingen, Kouden- koek 20, Zondag 18 Aug. a.s. MIDDELBURG Abdij-concert. Het Middelburgsch muziekkorps zal Zon dag a.s., des morgens van 8 tot 9 uur een concert geven van gewijde muziek. Het programma bevat verschillende gaar ne op deze uitvoeringen gehoorde nummers en dan denken wij o.a. aan „La voix des cloches" van Luigini, aan het voorspel „Loreleij" van Max Bruch en dergehjke. Een jubileum. Gisteren heeft de heer F. Thie, procura tiehouder van de N.V. Meelfabrieken der Nederlandsche Bakkerij te Rotterdam, het feit gevierd dat hij 40 jaar in betrekking was bij de vennootschap, waarbij 21 jaar bij de stoommeelfabriek v.h. Wed. J. H. C. Kakebeeke te Middelburg, die in 1916 door de meelfabrieken werd overgenomen. Ten kantore van de vennootschap met zijn echtgenoote en dochter ontvangen, werd hij door een der directeuren, den heer Kraan, gecomplimenteerd onder aanbieding van een cadeau onder couvert. De heer J. Reynvaan, gedelegeerd-commissaris, her dacht de aangename samenwerking gedu rende den tijd, dat de heer Thie de meel fabrieken te Middelburg heeft vertegen woordigd, waarbij de oud-bedrijfschef, de heer De Vos zich aansloot. De heer M. J. den Outer, de oudste procuratiehouder, sprak namens het administratief en tech nisch personeel en bood den jubilaris een schilderjj aan van den schilder W. G. F. Jansen. Verder kwjamen vele gelukwen- schen en bloemstukken in den loop van den dag binnen. OOST- EN WEST-SOUBURG Voor het Groene Kruis. De opbrengst van den verkoop van speld jes gedurende de uitvoering van het Vlis- singsch Mannenkoor bedroeg 19.36. Uitvoering Ritthemsch Fanfarecorps. Onder begunstiging van fraai zomerwe der had gisteren de aangekondigde muziek uitvoering plaats van het Ritthemsch fan farecorps. Een goed verzorgd programma werd zeer goed vertolkt en oogstte welver dienden bijval van de vele aanwezigen. Zwemwedstrijd in het kanaal. Zaterdag a.s. houdt onze zwemvereeni- ging „Luctor et Emergo" wederom haar jaarlijkschen zwemwedstrijd in het kanaal tusschen Abeele en Souburg. Al3 het weder mooi is zal de belangstelling ongetwijfeld wederom groot zijn. Naar wij vernemen telt de vereeniging thans circa 400 leden. Diefstal. Door de politie alhier zijn in beslag geno men bij een zekeren de K. alhier circa 35 dekdeelen, waarvan een schuurtje was ge timmerd. Dit hout behoort toe aan de aan nemers De Wolf en Holthuijzen. Eveneens is in beslag genomen een touw, mede van diefstal afkomstig. Gevonden voorwerpen. Dop van autobenzinetank bij Oranje, Nieuwstraat2 zwempakken en badhand doek bij Kats, Bouwen Ewoudstraat 17, Vlissingenregenmantel bij Schenkel, Spoorstraat. KOUDEKERKÉ Loop der bevolking. Ingekomen: M. P. Adriaansens, E 176 uit Etten en Leur R. Minderhoud met gezin B 271 uit Vlissingen T. P. van Laarschot E 121 uit Voorhout Mej. C. Minderhoud, geb. Roose C 42 van Ritthem C. van Emmerik met gezin B 126 uit Rot terdam I. de Rijcke met gezin B 274 uit Schiedam. V ertrokken: W. Dekker van A 106 naar Veere P. L. Roose, A 93 naar Nuenen Mej. P. Cornelisse D 147 naar Rilland-Bath mej. M. Crucq D 103 naar Middelburg. BRESKENS Benoeming lid gemeenteraad. De beer I. Cappon, op de christ.-histori sche lijst gekozen als lid van den gemeen teraad, zal geen zitting nemen als zooda nig, daar hij voor zijn benoeming heeft be dankt. In zijn plaats zal benoemd verklaard worden de heer I. Verduijn, De brugbouw te Vlake. Eind Augustus zal het eerste gedeelte van de brug over het kanaal door Zuid- Beveland nabij het spoorwegstation Vlake worden aangebracht op den bijna gereed ge komen betonnen onderbouw. Met het maken der verschillende viaduc ten in het nieuwe rijksweggedeelte Kruinin- genVlake (aansluitende op de nieuwe brug) zal spoedig een aanvang worden ge maakt. Het wachten is thans op de aanbe steding van genoemd gedeelte weg. Bestelt thans Uw benoodigde: SCHOOLBOEKEN ATLASSEN WOORDENBOEKEN TEEKENBEHQEfTEN bij Telef. 348 - Badhuisstraat 15 KERK- EN SCHQOLNIEUWS Geref. Gemeenten. Beroèpen te Rijs- sen (Eschstraat) ds. M. Hofman te Krab- bendijke. Een 40-jarig priesterjubilé. De Zeereerw. heer H. Pieterse, vroeger kapelaan te Vising en, vierde Donderdag zijn veertig jarig priesterfeest. Hij stond achtereenvolgens als kapelaan te Ouddorp, Oude Tonge en Vlissingen en vervolgens als pastoor te Oud-Schoten (St. Bavo). In 1927 verkreeg hij eervol ontslag als zoodanig en nam hij ziin - intrek in het klooster der Carmelitesseni het Kinderhuis, thans aan den Amstelveenscheweg te Bui- tenveldert. Examens. Voor de hoofdakte te Rotterdam is ge slaagd de heer J. C. de Jong te Hoofdplaat. MARINE EN LEGER De luitenant ter zee le klasse A. N. Schrakamp wordt 2 September geplaatst bij het Kon. instituut voor de marine te Wil lemsoord als leeraar in zeevaartkunde, cij feren, sterrenkunde, meteorologie en inwen- digen dienst. De chef van den generalen staf, gene- raal-majoor I. H. Reynders, wordt 1 No vember bevorderd tot luitenant-generaal. De niet-voorgeoefenden der lichting 1935 van de 2e ploeg en aangewezen voor de officiersopleiding bij de infanterie, worden 3 October ingelijfd. Zij, die bestemd zijn voor de regimenten grenadiers en, jagers, het 2e, 3e, 4e, 6e, 10e, 13, 14e, 15e, 17e en 22e regiment infanterie worden direct daarna gezonden naar de 3e compagnie van de school voor reserve-officieren der infan terie te Breda en die bestemd voor het le, 5e, 7e, 8e, 9e, 11e, 12e, 16e, 18e, 19e, 20e en 21e regiment infanterie naar de 2e com pagnie dier school te Kampen. LUCHTVAART Nationale luchtvaartschool. Begunstigd door het goede vliegweer in Juli, vlogen de sportvliegers 391 uren met het N.L.S. materiaal, zijnde 117 uren meer dan het vorige jaar. Er traden 12 nieuwe leerlingen toe, terwijl niet minder dan 14 leerlingen der N.L.S. hun brevet behaalden. Vier leerlingen der N.L.S. werden aangeno men als candidaat van de rjjkspilotenop- leiding, die van 15 Augustis af aan de N. L.S. op Schiphol is toevertrouwd. De ontwikkeling van het Engelsche luchtverkeer. De „Evening Standard" meldt dat het luchtvaartministerie en de Imperial Air ways vérstrekkende plannen beramen, die van grooten invloed zullen zijn op de toe komstige ontwikkeling van de Britsche luchtlijnen. De plannen omvatten het aan leggen van een geheel nieuw vliegveld aan den zeekant bij Portsmouth, welk vliegveld zoowel voor land- als watervliegtuigen be stemd zou zyn. Alle vliegdiensten tusschen Engeland en de Dominions en tusschen Engeland, de Vereenigde Staten en andere landen van Amerika moeten deze basis tot punt van aankomst en vertrek hebben. Al leen de Britsche dienst naar en van Europa zal de vlieghaven van Croydon blijven ge bruiken. Verder zullen de diensten naar Indië, Australië en de Kaap, die thans hoofdzake lijk met landvliegtuigen worden uitgevoerd, in een niet verre toekomst vliegbooten krij gen. Tenslotte is een plan in bespreking voor samenwerking tusschen de Imperial Airways en de ondernemingen, die het bin- nenlandsch vliegverkeer onderhouden, ten einde een volledig li'chtverkeersstelsel voor dag en nacht voor het Vereenigd Koninkrijk tot ontwikkeling te brengen. Een Britsche fabriek, die zich sinds jaar en dag toelegt op de vervaardiging van me talen vliegbooten, is thans bezig met het bouwen van een vliegboot, welke Imperial Airways op de bovenvermelde routes wil gaan gebruiken. De vliegramp in Egypte. Gisteren werd het stoffelijk overschot der bij het vliegtuigongeluk nabij Cairo omge komen Italianen van Cairo naar Alexan- drië overgebracht en aan boord van den Italiaanschen kruiser „Diaz" geplaatst. De overbrenging van het station naar het schip geschiedde in aanwezigheid van ver tegenwoordigers der Egyptische autoritei ten, het consulaire corps en der Italiaan- sche kolonie. De onder leiding van generaal Pelligrini naar Cairo gezonden commissie van onder zoek naar het vliegtuig-ongeluk nabij deze stad, heeft rapport uitgebracht. Volgens dit rapport is sabotage volledig uitgesloten, aangezien het toestel tijdens het korte oponthoud op het vliegveld van Almaza in de nabijheid van Cairo onafge broken onder de scherpste bewaking heeft gestaan. Evenzoo is de mogelijkheid van een ver keerde manoeuvre uitgesloten, gezien de uitstekende opleiding en reputatie van den vliegtuigbestuurder. Veeleer is aan te nemen, drt het een of ander defect aan den motor of den benzine toevoer, dat plotseling optrad, den bestuur der dwong terug te keeren. Bij de poging het vliegveld van Almaza weer te bereiken, moet óf de snelheid van het vliegtuig sterk verminderd zijn, zoodat het begon te slinge ren en naar beneden viel, óf de vlieger werd misleid door een dichten nevel, welke op den grond hing, toen hij een noodlanding wilde maken, zoodat het vliegtuig steil tegen den grond vloog en vernield werd. Internationaal zweefvliegerskamp op Jungfraujoch van 4 tot 18 September. Het zweefvliegen heeft in den laatsten tijd ongedachte vorderingen gemaakt. Het klinkt ongelooflijk, als men leest, dat de Zwitsersche vlieger Schreiber op het vlieg veld Belpmoos bij Bern zich naar 200 meter hoogte liet sleepen, om dan zonder motor door handig uitbuiten der luchtstroomingen tot Genève te vliegen. Het zweefvliegen in het hooggebergte heeft zijn eigen bijzonderheden en in het algemeen is men zeer benieuwd naar de re sultaten, welke de beste zweefvliegers der geheele wereld dezen herfst bereiken van startplaats Jungfraujoch op 3460 meter hoogte. De werktyden van den vliegtuigbestuurder. De bekende Engelsche vlieger C. W. A. Scott, die met Champbell Black den eer sten prijs bij den luchtwedstrijd Londen— Melbourne heeft gewonnen, heeft in de „News Chronicle", van welk dagblad hij luchtvaartmedewerker is, zijn meening te kennen gegeven over de werktijden van de vliegtuigbestuurders. Aanleiding tot deze beschouwing waren onlangs in bet Lagerhuis gestelde vragen aan de regeering over de werktijden der vliegers en de omstandigheden, waaronder zij werken. Een en ander naar aanleiding van de recente vliegongelukken. Het antwoord van de zijde der regeering dat er geen geregelde werktijden voor de vliegers bestaan, heeft, aldus Scott, veel stof doen opwaaien. Volgens hem ten on rechte. Er bestaat in Engeland een rege ling, waarbij een vlieger, die 125 vlieguren binnen een tijdvak van 30 opeenvolgende dagen heeft, medisch moet worden onder zocht, alvorens hij zijn taak voortzet. Scott zet vervolgens uiteen, dat deze re geling zoowel voor goede als minder goede vliegei-s geld en vervolgt dan „Indien ik eenige critiek wil oefenen op hetbeleid van (Engelsche) luchtlijnen is het op de politiek van de Imperial Airways die hun trajecten in secties verdeelen en deze secties laten „bevliegen" door ver schillende bestuurders in verschillende vliegtuigen. Ik ontveins mij niet dat er be paalde secties zijn die het gebruik van een ander soort vliegtuig vereischen, maav deze zijn thans beperkt tot de secties bij huis, waar de lading wellicht zwaarder is dan op een grooteren afstand langs de route. De K.L.M. vervolgt Scott, zendt haar vliegers met hetzelfde vliegtuig langs de geheele luchtlijn naar Batavia. Ik beschouw dit als de beste methode. Na ongeveer vijf dagen vliegen is het eindpunt bereikt en dan heeft de bemanning eenigen tijd rust, alvorens de terugreis te aanvaarden. Ik beschouw zulks als een billijker en gunsti ger maatregel tegenover bestuurder en be manning. Bij dit systeem is het niet noodig om bestuurders en bemanning in ballingschap te laten voor langen tijd in een uithoek van. de wereld. Als zij eventueel gehuwd zijn, zijn zij ongeveer elke veertien dagen thuis. Ik weet, schrijft Scott, dat de vliegers van de K.L.M. dit 'systeem op prijs stéllen en van het standpunt van de leiders van de luchtlijn beschouwd, kan het geen merk baar verschil uitmaken, ofschoon zij zouden kunnen aanvoeren dat over zulk een lange luchtroute als de lijn Engeland-Australië, geen vlieger in staat zal zijn zich door en door met de toestanden bij deze lijn ver trouwd te maken. Scott bepleit verder oprichting van meer radio-stations voor de Europeesche luchtlij nen. De marconist is van even groote waarde voor een vliegtuig als vuurtorens voor een. schip. Maar het schip heeft dit voordeel tegenover het vliegtuig, dat het tijdens mist of slecht weer voor anker kan gaan. Eenmaal in de lucht is het vliegtuig overgeleverd aan de weersomstandigheden en de bedrevenheid van zijn bestuurder. De laatste dient te zorgen dat hij de moeilijk heden, die hem wachten, te boven komt. Zijn trouwe hulp bij slecht vliegweer is de radio, waardoor hij zijn positie verneemt en die hem eventueel leidt naar het vliegveld tot vlak boven de landingsplaats. De mar conist-op-den-grond is een tamelijk belang rijke persoonlijkheid. Maar deze marconis ten, aldus Scott, zijn waarschijnlijk de slechtst betaalden, brj welken dienst ook. Buiten verantwoordelijkheid der redactie. De copie wordt niet teruggegeven. WEES WELKOM VREEMDELING, MAARZET UW BEURS WIJD OPEN Mijnheer de Redacteur Misschien kunt U mij wel even inlichten en hebt U eenige plaatsruimte voor onder staand in uw blad. Mijn 2 logé's, een bad willende nemen, begaven zich daartoe Donderdag 15/8 3 uur, naar het volksbad. Zij konden daartoe echter geen toegang krijgen en werden ge dwongen een toegangsbewijs ad 40 ct. te nemen met de mededeeling „Voor vreem delingen kost het 40 ct." Zij hebben echter van deze goedkoope aanbieding geen gebruik gemaakt. Indien een en ander inderdaad regel is, dan moet de beoordeeling of Vlissing's Be lang hiermede wordt gediend aan anderen dan mij worden overgelaten. Mijn logé's, welke 14 dagen in Vlissingen zijn, tellen echter geen 14 X 40 ct. neer en komen ook vast volgend jaar niet terug. Wanneer het echter „koopmansgeest" van een betreffende cassière is, dan lijkt het mij niet ondienstig hier eens op gewezen te hebben. J. H. (Wij kunnen den inzender mededeelen, dat zijn logé's geen recht hebben van het volksbad gebruik te maken; daar dit alleen voor ingezetenen is opengesteld. Er bestaat wel gelegenheid tot het koo- pen van boekjes voor 10 baden 3, dus 30 cent per bad, terwijl voor kinderen bene den 14 jaar deze boekjes slechts 2 kosten. Ook kan men club-kaarten bekomen voor minstens 10 personen. Dergelijke kaarten '*osten ook 30 cent per bad. Red.)

Vlissingse Courant | 1935 | | pagina 1