NOOTJES INGEZONDEN STUKKEN BUITENLAND In de week van 5 tot en met 10 Augustus Werden in ons land 105 faillissementen uit gesproken. In de zalen van den Dierentuin te 's-Gra- Venhage zal op Zondag 29 September tot en met Dinsdag 1 October a.s. een Kapcon- cours worden gehouden, met een daaraan Verbonden bedrijfs- en parfumerie-tentoon stelling. Het totaal aantal gearresteerden te Oss in verband met de verschillende misdaden is gestegen tot ongeveer 80. De slapte in het hotelbedrijf in ons land is dit seizoen zeer groot. Nu wordt weer uit Valkenburg gemeld, dat het bezoek van gasten veel geringer is dan de laatste jaren het geval was. De hotelbedrijven in ons land worden ten zeerste gehandicapt door het enorme bezoek aan België tengevolge van de lage valuta. Reeds eenige dagen wordt Dijon in Frankrijk geplaagd door zwermen sprink hanen, die de inwoners der stad op straat en zelfs in hun huizen kwellen. Er worden tegen deze plaats krachtige maatregelen genomen, doch zonder succes. Steeds komen nieuwe zwermen van het platteland in de stad aan. Uit Springfield in den staat Ohio wordt gemeld dat er bij een botsing van twee trei nen tien personen gedood zyn en twintig ernstig gewond, Door het ontploffen van een bom werden öp ongeveer 5 km. van Springfield (Illi nois) op een open vlakte een locomotief en vijf goederenwagens uit de rails geworpen. De rails werden in beide richtingen aanzien lijk beschadigd, zoodat het verkeer moest worden onderbroken. Twee treinbeambten werden zwaar en verscheidene anderen licht gewond. Generaal-majoor Nagata, chef van de af- Öeeling voor algemeene militaire aangele genheden, werd hedenochtend in zyn werk kamer te Tokio overvallen door een actief dienenden overste. De dader wondde Nagata levensgevaarlijk door een steek met een dolk. Men vermoedt dat deze overval ver band houdt met de recente mutaties in het leger. Volgens een bericht zouden verschei dene officieren bij dezen aanslag zyn be trokken. W&arvoor Nederland dus den tweeden en derden prijs by de amateurs had behaald. Bij de profs viel geen enkele verrassing be noteeren Richter, Michard, Scherens en Gerardin waren het, die hier de halve fina le's bereikten en Scherens en Richter plaatsten zich, geheel volgens de verwach tingen, in den eindstrijd. Het werd voor het Belgische publiek nog even een be- jiauwd oogenblik, daar Poeske Scherens 'den eersten rit van den Duitscher verloor, 'doch zoowel den tweeden als den derden beslissenden rit mocht hij gedecideerd te Winnen, daarmede voor de vierde achtereen- Volgende maal den wereldtitel veroverend. LUCHTVAART Nederlandsch duurrecord zweefvliegen. De Nederlandsche zweefvlieger van den Rijksluchtvaartdienst, den heer L. A. de Lange uit Leiden, heeft met een vlucht van 3 uur en 5 minuten boven het Reuzenge bergte in Duitschland het Nederlandsche duurrecord zweefvliegen op zijn naam ge bracht. Gedurende zijn vlucht was hy een tijd Jang gedwongen in de wolken te zweven en jnoest hg blindvliegen. Naar aanleiding van het duurrecord Ssweefvliegen, dat de heer De Lange uit Leiden, in het Reuzengebergte in Duitsch land heeft gevestigd, wordt nader verno men, dat de heer De Lange, die tijdelijk als ambtenaar bij de luchtvaartdienst, werkt, in opdracht van de directie van dien dienst, sinds eenigen tijd in Duitsch land vertoeft om daar een studie te maken van het zweefvliegen en de verschillende brevetten daarvoor te behalen. De slachtoffers van de vliegramp boven Egypte. De teraardebestelling van het stoffelijk Overschot der slachtoffers van het ongeluk, (dat het Italiaansche vliegtuig nabij Cairo heeft getroffen, zal te Rome plaats hebben ©p staatskosten. In afwachting van het resultaat van het Onderzoek, dat wordt ingesteld door gene raal Pellegrini en eenige andere deskundi- 'gen, onthouden de bladen zich van opmer kingen of gissingen omtrent de oorzaak van de ramp. Wel schrijven zy, dat het ver lies te bitterder wordt gevoeld, omdat het vliegtuig reeds zijn kwaliteiten had bewe zen tijdens verschillende vluchten over de Middellandsche Zee en boven Afrika, waar bij het in totaal reeds 20.000 K.M. had af gelegd. Toen het toestel gisterenavond uit Cairo vertrok, waren de weersomstandig heden zoo gunstig mogelijk. Het „Giornale dTtalia" schry'ft, dat het ongeluk onder mysterieuze omstandigheden heeft plaats gehad. Koning Victor Emanuel, die momenteel te St. Anna de Valdiere vertoeft, heeft de weduwe van minister Razza en de familie der overige slachtoffers een betuiging van deelneming gezonden. Mussolini verklaarde zich smartelijk ge troffen door den dood van minister Razza, baron Franchetti en de overige inzittenden. In 'n telegram aan de weduwe van Razza be tuigt hij zyn deelneming en herinnert h\j er aan, dat Razza gedurende 20 jaar zijn trouwe medewerker is geweest, terwijl het fascisme een zijner toegewijdste mannen in hem verliest. Een nieuw soort luchtschip. Op het vliegveld Toussus-le-Noble in Frankrijk zyn proeven genomen met een nieuw type halfstijf luchtschip, dat verti caal starten en landen kan. De stuurcabine is van een trekschroef voorzien, die door een motor van 60 PK wordt aangedreven. Een tweede motor van 12 PK met keerkoppeling drijft een tweeden propeller aan, die onder den gondel is aan gebracht. Met behulp van dezen propeller kan het luchtschip loodrecht starten en lan den. De vaarsnelheid van het luchtschip be draagt 75 K.M. per uur. Buiten verantwoordelijkheid der redactie- De copie wordt niet teruggegeven. ONZE BADPLAATS. Mynheer de Redacteurs Aangenaam zal het my zyn indien U het hierna volgend bericht van Zaterdag j 1. zal willen overnemen, waarvoor m\jn dank. OVERWELDIGENDE DRUKTE AAN DE BELGISCHE KUST. Gevolg van het mooie weer en van de devaluatie. BRUSSEL, 10 Aug. (A.N.P.) Uit Oostende wordt gemeld, dat deze bad plaats vandaag is overstroomd door een vloedgolf van bezoekers, zooals nog zelden, zelfs niet in de drukste tij den, het geval is geweest. Vanavond arriveerden alleen reeds uit Engeland acht mailbooten van den dienst Dover- Oostende met ongeveer 8000 Engelsche bezoekers aan boord. De drukte is on beschrijflijk en niemand herinnert zich ooit een zoo druk vreemdelingenverkeer te hebben aanschouwd. Het werd een buitengewoon moeilyk probleem, in de vele pensions en hotels een kamer te vinden, en vele bezoekers trokken dan ook verder naar Heyst, Blankenberghe, Zoute, Knocke en andere badplaatsen, zoodat de geheele Belgische kust van dit buitengewoon drukke bezoek profi teert. In Belgische kringen is men van mee ning, dat het buitengewone bezoek be halve aan het mooie weer in de eerste plaats te danken is aan de devaluatie van den franc. Dat de toevloed naar België zoo, voor België, verblijdend groot is, is te begrepen en de oorzaak is de lage valuta, waartegen wy men onzen gaven gulden niet op kunnen. Menigeen die er niet aan zou kunnen den ken een buitenlandsche reis te maken word: thans in de gelegenheid gesteld. Ook vele Hollanders trekken naar België en de Hollandsche gave gulden komt daar lekker binnen en er wordt bovendien nog door hen die er geweest zijn een goedkoope reclame gemaakt ook. Maar nu ter zake, hoe zou het er zijn als er niet zoo'n groot valuta prijsverschil was Is aan de Belgische kust niet alles beter geregeld Is men er niet veel soe peler Laten we alleen maar eens een vergelij king maken met de boulevards daar en hier. Wel lokt, als men met de boot van Bres- kens komt, onze mccie duinenrij aan, maar wat valt er een hoop tegen als men eenmaal in Vlissingen is. Nog steeds is men met het gepruts op het Eiland niet klaar er. hoeveel menschen zouden daaraan wel kunnen werken. Zijn er ook al eens pogingen in het werk gesteld om voor Vlissingen gelden beschik baar te krijgen uit het werkfonds om de boulevards te verbeteren. Walcheren hoort men vaak zeggen is mooi, maar de gasten die onze omgeving bezoeken willen ook dat de grootere ge meenten er aanlokkelijk uitzien. Reeds langen tijd geleden heeft de ge meenteraad gelden beschikbaar gesteld om den boulevard te plaveien en er gebeurt niets. L. J. M. QUASTERS. DE NIEUWBOUW. Mijnheer de Redacteur3 Naar aanleiding van het ingezonden stuk onder bovenstaanden titel in uw blad van Vrijdag jl., met welks strekking bouw in overeenstemming met de aesthetische eischen, die ter plaats waar gebouwd wordt gesteld mogen worden, teneinde een stijlvol stadsgeheel te verkrijgen ik volkomen accoord ga, neem ik beleefd de vrijheid een uitdrukking in dit stukje nader toe te lich ten. Schrijver spreekt over de smaakvolle en kloeke gevels der in aanbouw zijnde huizen op het terrein der voormalige fruitveiling, gevels waarbij rekening gehouden is met de straatbreedte, doch zegt dan even verder al z\jn deze gevels dan ook gedeelte „valsch". Waar deze term voor den leek tot mis verstand aanleiding kan geven (hetge^ my bleek), vestig ik als bouwer van enkele dier huizen er de aandacht op, dat „een valsche gevel" de bouwtechnische benaming is voor een gevel achter welks bovenzijde zich het dak bevindt. De gevels maken dus den indruk als zijn de van een gebouw met een verdieping méér dan de werkelijkheid, waardoor het euvel te vervallen in de zgn. gevreesde zaag, voorkomen wordt. Onder beleefde dankzegging voor de gele genheid, die U mij openstelt bovenstaande toelichting te geven, teeken ik, J. G. DE MUIJNCK. NIEUWBOUW TE VLISSINGEN. Mijnheer de Redacteur Naar aanleiding van de in uw blad van jl. Vrijdag voorkomende opmerkingen van den heer Anker bö de rondvraag van den ge meenteraad en het ingezondene onder Nieuwbouw, verzoek ik U beleefd plaatsing van onderstaande, waarvoor b\j voorbaat mijn dank. Dat hier ter stede bij den nieuwbouw, met dezelfde kosten, wel betere resultaten zou den kunnen worden bereikt, zullen velen met mij eens zijn, en dat de bevoegde in stanties niet alles maar zonder meer goed keuren, hiervan zijn ook bewijzen te over, doch ook daar kan men niet altijd het lijntje to strak aanhalen, by gebrek aan wat be ters. Wat is nu echter de oorzaak, dat men veelal niet de hulp inroept van den architect voor een te bouwen object? M.i. dit: dat velen zich een overdreven voorstelling ma ken van de honoraria van den architect, hoewel dit toch maar enkele procenten van de bouwkosten bedraagt. Vele bouwers (de goede niet te na gespro ken) maken zelf ontwerpen, ook voor hun cliënten, hoewel ze daarvoor niet voldoende aesthetisch en theoretisch onderlegd zijn, wat zich dan uit in een onaesthetisch uiter lijk van het gebouw en tevens meestal in onoordeelkundig toepassen van materiaal. Want zoo redeneert men, waarom zal ik nog architectenloon betalen, nu kost het m\j niets, dan wat extra-arbeid. En de particulier, die door hen laat bouwen, is osk al van meening, dat die extra-arbeid door hem niet betaald wordt, doch men vergeet daarbij, dat op een door een goed architect ontworpen plan en door indeeling en door het op de juiste wijze toe passen der diverse materialen in den regel wel een besparing op de bouwkosten wordt verkregen, die de vergoeding van den ar chitect ruimschoots waard zijn. Men bereikt dan tevens, dat met dezelfde kosten ook aan het aesthetisch gedeelte wordt voldaan en men zoodoende meewerkt aan het zoo zeer noodige, maar nog al te dikwijls veronachtzaamde stadsschoon. Heeren bouwers en particulieren, zou ik in overweging willen geven, alvorens tot het opmaken van een plan over te gaan, wendt u eerst eens tot een bevoegd bona fide architect en u zult daar geen berouw van hebben. Nogmaals, u werkt dan ook mede. aan de zoo hoog noodige verfraaiing van onze stad. R. AANBESTEDINGEN Door. de N.V. Haven van Vlissingen werd op 8 dezer aanbesteed het buitenverf werk van een kantoorgebouw met aangebouwde opslagloods en een vrijstaande opslagloods aan de Buitenhaven, alsmede een woning aan de Binnenhaven no. 21. De inschrijvers waren J. Schenk 1957 J. Grootjans 1935 wed. H. J. Luitwieler 1896 A. de Landmeter en Zoon 1895 D. L. van Noppen 1860 Jo. Maes 1858 A. J. Schuit 1851J. L. A. v. d. Ven 1836 G. Bliek 1830 Jac. F. Nobels 1817 W. P. Risseeuw 1575 P. A. Gil lissen 1448 I. van de Velde, Breskeos, 1090. Het werk is gegund aan den heer I. van de Velde. De inschrijvers achter wier namen geen woonplaats is vermeld, wonen te Vlissingen. HITLER STEUNT DE ANTI SEMITISCHE ACTIE. De correspondent van de „Daily Telegr." te Berlyn wijst op een artikel van graaf Reventlow in het orgaan van de Duitsche geloofsbeweging, waarin de schrijver be toogt, dat het optreden tegen de Joden lee- lijke gevolgen voor Duitschland kan heb ben. Verder meldt hy, dat Hitier een weige rend antwoord heeft gegeven op het per soonlijk beroep van rijksminister Schacht, den economischen, dictator, die wees op het gevaar van politieke en economische ver geldingsmaatregelen in het buitenland als gevolg van de anti-Joodsche campagne. Schacht yreesde de uitbreiding van den boycot van Duitsche goederen in Amerika, maar dit maakte geen indruk op Hitier. Men verwacht, dat de Jodenvervolging zal toenemen. Ook Hitier is overtuigd dat de Joden het ongeluk van Duitschland zijn, zegt de correspondent. Een abonné van „het Vad.", die zoo Juist van een vacantiereis naar Duitschland is teruggekomen, gaf aan dit blad een af schrift van een gemeentelijke verordening, die de eigenaar van het hotel, waar hij lo geerde, in zijn bijzijn, ontving. De vertaling yan dit afschrift luidt ais volgt „Op grond van het raadsbesluit van den 15en dezer maand, volgens hetwelk ieder handeldrijvende, die op de een of andere wijze met Joden omgaat, van alle openbare gemeentewerken enz. wordt uitgesloten, wordt U hierbij uitgenoodigd, de hiernavol gende onder eede af te leggen verklaring door uw handteekening bekrachtigd, mij tot uiterlijk 10 Augustus terug te zenden. Ik maak U er opmerkzaam op, dat bij niet afleggen van deze verklaring of bij eenig verkeer met joden uw hotel op öe door ons rondgestuurde lijst van hotels emaz. onmiddellijk geschrapt wordt." De in dit stuk gevraagde verklaring had den volgenden inhoud Ik verklaar onder eede, dat ik geen Jood en geen Jodin in myn huis zal opnemen en verplicht mij er toe eiken omgang met Jo den na te laten. Ik ben mij ervan bewust, dat bij handeling tegen dit verbod mijn hotel van de door de Kurverwaltung hier ter stede uitgegeven lij3t van hotels enz. geschrapt wordt. DE LEVENSDUURTE IN DUITSCHLAND Ondanks de krachtige maatregelen der Nazi-autoriteiten, om de oploopende onkos ten van levensonderhoud omlaag te druk ken, veroorzaken de hooge pryzen voor levensmiddelen, vooral voor vleesch, een golf van ontevredenheid onder de Duitsche huisvrouwen. De officieele cijfers, welke aantoonen, dat de kosten voor levensonderhoud slechts met 4 procent zyn gestegen tegen verleden jaar 3 procent, zijn niet volledig. Welis waar zijn enkele artikelen slechts weinig gestegende broodprijs bijv. is vrywel stabiel gebleven en eenige delicatessen zyn nauwelijks opgeloopen, maar dit is niet in verhouding tot de prijsstijging van voe dingsmiddelen, die de grondslag vormen van de provisiekast van een arbeidersgezin. Bij een rondgang langs de winkels heeft Reuters correspondent de volgende prijsstij gingen in vergelijking met verleden jaar waargenomen aardappelen 60 pet., fruit 30 tot 50 pet., eieren 20 pet., vleesch 20 tot 60 pet. en in vele gevallen erg schaarsch. Duitschers eten veel vleesch, zoodat de schaarschte in dit artikel sterk wordt ge voeld. Varkensvleesch, dat in Duitschland erg geliefd is en verleden jaar nog ver kocht werd tegen 4549 Mark per 100 pond, kostte met Kerstmis 70 en thans 100 Mark. Als reden voor den hoogen vleeschprijs wordt gewoonlijk het volgende opgegeven Verleden jaar hadden de boeren geen voed sel voor hun vee en werd op groote schaal geslacht. Voor het vleesch was geen afzet gebied en een hoeveelheid werd in blik ge daan. Dit jaar is er een tekort aan vee, of schoon er genoeg voer is. Er mag maar zeer weinig versch vleesch wor-len inge voerd, wegens het tekort aan buitenland sche deviezen. Nazi-autoriteiten voeren een moeilijken strijd om de prijzen omlaag te houden. Sla gers, die te veel rekenen, worden gearres teerd en hun winkels gesloten. De regee ring tracht den verkoop aan te moedigen van het vleesch, dat verleden jaar in blik is gedaan. In sommige districten mogen de slagers na des middags 2 uur geen versch vleesch meer verkoopen, alleen vleesch in blik. Het gevolg is, dat verscheidene sla gers hun zaken hebben gesloten. De prijs van suiker is sinds verleden jaar bijna verdubbeld. Ook groenten en aard appelen zijn schaarscher geworden. Toma ten kosten het dubbele van verleden jaar uien en sinaasappelen waren gedurende be paalden tijd niet verkrijgbaar. De eenige uitzondering hierop vormt kool, welke iets Ln pry's is teruggeloopen. Wanneer men bedenkt, dat een werkman in Duitschland gemiddeld 320 Mark per maand verdient, dan is het begrijpelijk, dat dergelijke prijsstijgingen van levensmidde len van vitale beteekenis zijn. Ondanks de straffen, die de Nazi's gesteld hebben op het uitoefenen van critiek op de regeering, kan men thans, vooral onder de arbeiders klasse, vaak gemopper hooren. Eenige groothandelaars werkenslechts drie da gen per week en slechts de helft van hun voertuigen wordt gebruikt wegens den ge ringen aanvoer van goederen. Tegenstanders van het regiem voorspel len voedselon lusten in den komenden win ter. Dit is waarschijnlijk te erg voorge steld. De blokkade in den wereldoorlog heeft de Duitschers geleerd hun gordelriem aan te halen, DE VOLKENBONDSRAADZITTING VAN SEPTEMBER. Het Volkenbondssecrctariaat publiceert het voorloopig programma van de 88ste raadszitting, welke 4 September begint. Reeds den eersten dag zullen de Itali- aansch-Abessinisehe betrekkingen ter spra ke komen. Verder zal de kwestie-Danzig ter sprake komen, waarvan de Volkenbondsraad van Mei een juridisch rapport heeft verlangd. Ook de commissie der sancties, welke voor eenige weken voor onbepaalden tijd is verdaagd, zal besproken worden, in zoo verre, dat de raad de kosten voor den arbeid van de technische commissie moet goed keuren, welke een lijst van producten, welke van belang zijn voor een oorlog, moet op stellen. Verder zal de kwestie van de vluchtelin gen uit het Saargebied besproken worden, nadat reeds in Mei is voorgesteld hiervoor 10.000 franc beschikbaar te stellen aan het Nansen-comité. Verder zal een groot aantal rapporten van technische commissies worden behan deld, o.a. van de mandaat-commissie, welke zich in Juni heeft bezig gehouden met Zuid- West Afrika. Tenslotte zal nogmaals de kwestie van de minderheidsscholen in Albanië en de grenskwestie Iran-Irak ter sprake komen. FRANSCH-ITALIAANSCHE VOORSTELLEN INZAKE EEN DONAUPACT t De Parijsche correspondent van „de Times" schrijft over het bezoek van kapi tein Danckwert, van de Britsche admirali teit, aan Parijs, dat dit bezoek voorname lijk ten doel heeft met de Fransche vloot- deskundigen te spreken over de kwalita tieve beperking van de bewapening ter zee. In principe zijn de Fransche en Brit sche admiraliteit het dienaangaande eens. Sedert Japan het vlootverdrag van Was hington heeft opgezegd, zijn de opvattingen over de methode van beperking en de pro- portioneele verhoudingen tusschen de vlo ten van de verschillende landen sterk ge wijzigd. Vroeger waren de Franschen van meening-, dat slechts een algemeene beper king moest worden vastgesteld de lan den moesten vry zijn de verschillende typen zelf vast te stellen. Thans zijn zij evenwel van oordeel veranderd en zien zij in, dat een dergelijke beperking niet mogelyk is. Onmiddellijk na den oorlog, bij de onder handelingen over het verdrag van Was hington, moest Frankrijk genoegen nemen met een vloot, welke gering was in verhou ding met "Engeland en Amerika, aangezien het bijna geen schepen meer bezat. Do aanbouw van de Fransche vloot heeft even wel dezen toestand gewijzigd en hiermede is de Fransche opvatting gewijzigd. Frank rijk voelt zich thans in staat met de grooto zeemogendheden op gelijken voet te onder handelen en is meer geneigd te spreken over beperking van de scheepsklassen. Naar „de Times" verder schrijft was het Fransche ministerie van marine na het sluiten van het Britsch-Duitsch vlootver drag niet voornemens deskundigen naar Londen te zenden. Kapitein Danckwert is er evenwel in geslaagd deze ontstemming te doen verdwijnen en men kan aannemen, dat te Londen een samenkomst zal plaats hebben van de vlootdeskundigen van Enge land, Frankrijk en andere landen. Al zijn evenwel Frankrijk en Engeland het eens over de kwalitatieve beperking, toch blijft nog veel te regelen over. Programma's zijn niet uitgewisseld, hetgeen beteekent, dat geen programma's uit te wisselen waren. Zy, die het Fransche bouwprogramma 1936 moeten opstellen wachten nog steeds op nauwkeurive inlichtingen over de inzichten van de overige mogendheden. HET CONFLICT TUSSCHEN ITALIË EN ABESSINIË. Er bestaat geen enkele verontschuldiging voor Italië of Abessinië tot een oorlog over te gaan om de geschillen te regelen, zoo verklaarde Frank Kellogg, de vroegere Amerikaansche minister van buitenlandsche zaken en de geestelijke vader van het Kel- logg-pact, die een beroep heeft gedaan op alle onderteekenaars om de onschendbaar heid van het pact te handhaven. Het ver drag, zoo voegde hy er nog aan toe, is ook van toepassing op het huidige conflict tus schen Italië en Abessinië. Het is niet alleen een verdrag tusschen deze twee landen. Het is de verplichting, die elk dezer landen te genover ieder land ter wereld op zich heeft genomen, om geschillen door vreedzame middelen te regelen, d.w.z. door middel van het Hof voor Internationale Justitie of door een arbitrage-commissie. Kellogg besloot zyn rede met de woorden: De oorlog wordt dus een kwestie, waai bij ieder land het recht heeft van de mede- onderteekenaars van 't pact-Kellogg te ver langen, dat zij den vrede en de onschend baarheid van het pact handhaven. „Popoio dTtalia" zegt, dat Italië Steeds onrustiger wordt, indien men het zonder uitlaat laat voor zyn bevolkingsoverschot. Indien Italië evenwel exploitabele gebieden te besturen krijgt, zal het voor zich en zijn vrienden een conservatieve staat worden. De politiek van Groot-Brittannië, dat sanc tie-maatregelen in overweging neemt, zou gelijk staan met een oorlogspolitiek. Men mag niet vergeten, aldus het blad, dat En geland noch sancties heeft voorgesteld om Japan den weg in Mantsjoekwo te versper ren, noch om den oorlog tusschen Bolivia en Paraguay te verhinderen. De vyandige hou ding van Groot-Brittannië schijnt veeleer voort te spruiten uit de verkeerde veron derstelling dat Italië bij zyn optreden in Oost-Afrika den Britschen belangen in den weg zou komen.Het tegendeel is juist. Italië wenscht zich slechts tot Abessinië te bepa^ len om Engeland en Frankrijk in het rusti ge bezit van hun koloniën te laten en om niet genoodzaakt te zyn zelf aanspraken to maken op een of ander mandaat-gebied, KLEURLINGEN TEGENOVER BLANKEN. In de Albert Hall te Londen heeft on langs een vergadering van kleurlingen plaats gevonden om te beraadslagen over de Abessinische kwestie. Druk bezocht was de vergadering niet, er waren zoo on geveer een honderdtal gekleurde sprekers, een vijftal achter elkaar op het podium en de rest schreeuwende door elkander in de zaal en verder nog een dertigtal blanke zwijgers, die het klaarblijkelijk verstandi ger vonden om maar niets te zeggen. Er waren kleurlingen van allerhande kleur, bruinen en gelen en zwarten van alle moge lijke schakeeringen, inboorlingen uit de meest uit elkaar gelegen streken Indië, Somaliland, de goudkust en ook uit Abessi nië zelf. De gekleurde sprekers op het podium spraken een Engelsch, waaraan menig Britsch Volksredenaar een voorbeeld kon nemen, het gescheeuw in de zaal was even klankrijk als op Iedere opgewonden mee ting in elk beschaafd of onbeschaafd land. Wanneer een spreker op het podium zijn vertrouwen uitsprak in den Volkenbond of de Engelsche regeering dan heerschte er in de zaal een onbehagelijk zwijgen, maar als een volgende spreker deze vergadering noemde een uitdaging van de gekleurde be schaving aan de blanke barbarij, dan bra ken alle tongen in wilde bijvalskreten los. Europa is geen reclame voor beschaving en beschaafde volken zijn zelden op be schaafde wijze tegen onbeschaafde inboor lingen opgetreden was de uitspraak van een spreker, die de zwartjes bijna van ple zier op hun hoofd deed staan. lederen keer trouwens, dat het woord „beschaving" uit gesproken werd, begon de zaal te loeien. Zoo langzamerhand kwam ieder tot'do overtuiging, dat Abessinië het middelpunt der beschaving en Europa het centrum van

Vlissingse Courant | 1935 | | pagina 2