500 300 25 MAANDAG EERSTE BLAD 73e Jaargang: 1935 SitgaveFirma F. VAK DE VE10E Ir., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telef. 10. Postrekening 6628T Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen STADS- EN PROVINCIENÏEÜWS SPORT No. 188 VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschiand en Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels f 1.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels ft.—, alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: 1000 gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen HET WANDELHQOFD. Nu het wandelhoofd (kortweg de „pier"1) door zijn nieuwe relaties op een hreederen financieelen grondslag is komen te staan en een krachtige "bries het dobberende schip een vluggeren gang naar zijn vol tooiing gaat geven, willen we een korte beschouwing geven van hetgeen tot nog toe geschiedde. Het werk, dat nooit stil heeft gelegen, vorderde slecht door het luimige weer. Een ruimere beurs zou voorzeker dezen ernsti- gen tegenstander het hoofd hebben geboden door telkens weer beschermingsmaatregelen te nemen die het dóórwerken mogelijk ge maakt zouden hebben. Dit lieten de geld middelen niet toe. Het kapitaal, dat de bouw van de pier vordert, moet in de toe komst zijn behoorlijke rente blijven af werpen en om hiertoe te komen mocht het kapitaal niet te ruim worden gemeten. Vandaar dus dat het werk slechts matig kon opschieten en de zomer wel geheel zal verstrijken alvorens de pier voor het publiek toegankelijk gesteld kan worden. De wandelpier wordt uit degelijke ma terialen opgetrokken en zal den toets der critiek volkomen kunnen doorstaan. Onge twijfeld zal het cachet onzer badplaats er zeer door worden verhoogd, temeer daar Vlissingen door zijn ligging aan den rivier mond bijzondere attracties kan bieden en de pier deze naderbij zal kunnen brengen. Het scheepvaartverkeer speelt hierbij een hoofdrol. Verwacht mag worden, dat de pier ren dabel zal zijn. Bovendien worden reeds vaste inkomsten verworven door de exploi tatie van het café, waarvoor jaarlijks een zekere som moet worden gestort. Ook 't „achterland" kan wel wat beloven, daar Brabant door zijn mooie wegverbinding voor autoverkeer dichterbij is geschoven. Van een pier gaat een zeer goede reclame uit, die reeds van vèr wordt gelezen en men kan er verzekerd van zijn dat zij de reputatie onzer badplaats ten goede zal komen. Nu geen enkele moeilijkheid den verderen afbouw meer in den weg zal komen, mag Vlissingen^ zich voor het volgend seizoen met zijn mooie aanwinst gelukwenschen. De klinkende namen die ons, in verband met de vorming der nieuwe directie genoemd werden, waarborgen een vlotten gang naar voltooiing en sluiten elke verdere moeilijk heid uit, Tn ons artikel van Vrijdag jl. hebben wij gemeld, dat „de faeses door een buis naar den stroom zouden worden afgevoerd". Deze mededeeling berustte op een onjuiste inlichting. Het is ons gebleken dat alle faecaliën in een sceptie-tank zullen worden opgevangen, zoodat de pier op de zuiverheid van het water niet den minsten invloed zal hebben. De burgemeester van Albury bezoekt Vlissingen, Het A.N.P. meldt ons Vrijdag zal de burgemeester van Albury, de heer Waugh, een bezoek brengen aan Oisterwijk in Noord-Brabant, waar hij offi cieel zal worden ontvangen. Op de terug reis wordt Loevestein bezocht. Zaterdag middag zal een bezoek worden gebracht aan het vliegveld Waalhaven, waar de autogiro wordt gedemonstreerd. Zondagochtend ver trekken de Australische gasten per auto naar Vlissingen, om den volgenden dag te 13.50 per boot naar Harwich te vertrekken. Het bunkerstation Vlissingen. Een Reuter-bericht uit Londen meldt dat een schip, dat in Huil kolen wilde innemen voor een reis naar Buenos-Ayres, daar de benoodigde hoeveelheid niet kon krijgen, wegens gebrek aan voldoenden voorraad. Het is toen naar Vlissingen gegaan om te hunkeren. Twee andere schepen zullen dit Voorbeeld volgen. Grand Hotel „Britannia". v. Britannia's leiding, die, het kan niet ont kend worden, steeds hart v/erkt en zich groo- te offers getroost om vreemdeling en stadge noot verscheidenheid in attracties te offree- ïen, niettegenstaande dit streven niet altijd haar waarde word geschat, getuige de be langstelling voor de zomerconcertavonden gelukkig draagt men het Hongaarsche wonder-trio TakéLcs en, vanzelf inzonder heid de jonge generatie, Majo Marco met zijn acht-mans band een bijzonder warm hart toe had Zaterdag in het smaakvol versierde restaurant een „réveillon" geor ganiseerd, welke door de inrichting van een lucullisch Zweedsch buffet den meest ver wenden fijnproever meer dan volledige te vredenheid heeft geschonken. De bekende all-round kunstenaar Rodi Roeters oogstte met zijn snel-teekenen een groot welver diend succes en bracht ons als illusionist door de weergaloos knappe en humoristi sche wijze, waarop hij zijn ongelooflijke goocheltoeren verrichtte, in een spanning, welke de geheimzinnigheid van zijn sugges tief repertoire slechts vergrootte. Het drie manschap, Fredy Haber, Rudolf Versamji en Henry Takacs, hield in de knusse Ame rican-bar de stemming meer dan op peil en deed tevens Terpsichore met onverdroten ijver den schepter zwaaien tot diep in den nacht. Een geslaagd feest, dat precies op tijd eindigde. In ons mooi park floot een merel de reveille. Strandconcert. De harmonie „Ons Genoegen", directeur de heer P. de Rooij, geeft Woensdag 14 Augustus een concert in den tent op den Boulevard Evertsen, aanvang 8 uur. Programma: „National Emblem", marsch, E. C. Bagley 2. Franzozische Lustspiel", ouverture Kéler Béla 3. „Erinnerung am Lousberg", Walzer A. Govaert 4. Fragmenten uit de Opera „Romeo et Juliette"Gounodarr. EMullot 5. „Groet aan Kaatsheuvel", marsch P. Bisselink 6. „Britannicus", ouverture, A. Scassola, arr. Furgeot 7. „Heinzelmannches Wachtparade", xarakterstuk K. Noack 8. „Sur un Marché Persan", A. W. Ketélbey 9. „Leve de Federatie", marsch, L. de Morêe No. 8 op veelvuldig verzoek. Analyse van. dit werk (Sur un Marché Persan) „Op een Perzische Markt". Kameelrijders begeven zich naar de markt, in de verte hoort men de kooplieden reeds reclame maken met hunne koopwaar. De schoone prinses (uitgebeeld door een dikwijls terugkomend zangrijk thema) om geven door haar gevolg, verschijnt om de goochelaars en slangenbekoorders gade te slaan. Na het verschijnen van den calif maken de kooplieden zich gereed voor het vertrek. De prinses verschijnt nogmaals en de kameelrijders vervolgen hun weg. De thema's van de prinses en kameelrijders klinken thans meer en meer uit de verte en de markt is verlaten, De „Prinses Juliana" weder in dienst. De mailboot „Prinses Juliana" heeft gis teren weder haar eerste reis aanvaard na de aanvaring op 29 Juni. Doordat een der mailtreinen een vertraging had van onge veer een uur, is de boot eerst om 3 uur gis termiddag van hier vertrokken. Druk vervoer met de „ZeeIand"-i)ooten. Met de mailbooten der maatschappij „Zeeland" zijn Zaterdag 1307 passagiers vervoerd. Met de „Oranje Nassau" kwamen 747 passagiers alhier aan, terwijl met de „Mecklenburg" 560 passagiers van hier vertrokken. Vreemdelingen. Uit Antwerpen zijn gisteren de plezier booten „Zeeland" en „Friesland", met resp. 275 en 160 passagiers hier aangekomen. De booten kwamen hier aan om 2.20 en zgn om 7 uur weer van hier vertrokken, Een strandfeest. Op het strand nabij den Vijgeneter was Zaterdagmiddag door de strandvereeniging Vijgeneter een strandfeest georganiseerd. Het strand bood een vroolijk aanzien. Rondom het speelterrein wapperden de vlaggen en vele strandhuisjes waren aardig versierd. De belangstelling was zeer groot. Ongeveer 75 kinderen namen aan dit strandfeest deel. Voor de kleintjes waren er wedstrijden in koekhappen, eieren rapen, driebeenloopen enz. De grooteren vonden hun vermaak in hindernisloopen, tonnetje steken en zakloopen. Het tonnetjesteken was wel de grootste attractie. De komische voorvallen, die zich hierbij voordeden, wek ten meermalen de lachlust van het publiek op. Iedereen zette zyn beste beentje voor om een der hoofdprijzen te bemachtigen, maar het grootste deel moest zich vanzelf- sprekend met een der troostprijzen tevreden stellen, die echter aan alle kinderen werden uitgereikt. Na afloop werden de jeugdige deelnemers onthaald op eenige yerfrisschin- gen en versnaperingen. Des avonds werd dit strandfeest door de ouderen voortgezet. Wederom waren er wed strijden in tonnetjesteken tot groote hilari teit van de omstanders. Eenige voordragers gaven verschillende nummertjes ten beste en met muziek en zang werd de avond in gezellige stemming doorgebracht. Het „orkest" heeft zich den geheelen dag kranig geweerd en het strandfeest op aan gename wijze opgeluisterd. De strandvereeniging mag ongetwijfeld op een goedgeslaagd, prettig strandfeest te rugzien. Badhuis aan de Bonedijkcstraat. Gedurende de week van 5 tot 10 Augustus werden in het badhuis aan de B.onedijke- straat 300 baden genomen en wel 201 door heeren, 78 door dames en 21 door kinderen. MIDDELBURG Botsing tusschen tram en autobus. Gisterenmiddag kwam een autobus uit Antwerpen over de Markt langs de sociëteit in de richting van de Gortstraat, juist toen een tram uit de Langeviele kwam. Volgens ooggetuigen hadden beide bestuurders sig nalen gegeven. De bestuurder van de bus reed door om te trachten de tram nog te ontkomen, de wagenbestuurder van de tram remde, doch een aanrijding was niet meer te voorko men. De tram pakte de autobus ter hoogte van het rechterachterwiel en de motorwa gen van de tram schoof nog door tot bij het trottoir, en was uit de rails geloopen. In de bus, waarvan de bestuurder voor de eerste keer te Middelburg was, bevon den zich verschillende reizigers, van wie een dame flauw viel en enkele zeer lichte verwondingen opliepen. De bus was wei gehavend, doch kon rij den en de remmen bleken in orde te zijn. In de tram bevonden zich slechts enkele passagiers, die allen met den schrik vrij kwamen. Toen de tram weer in de rails was, heeft de waarnemend commissaris van po litie zich overtuigd, dat ook van den mo torwagen de remmen in orde waren. Ook de tram was beschadigd. Nadat alles was vastgelegd, heeft de politie gezorgd dat aan de verkeersstagnatie, die ter plaatse was ontstaan, een einde kwam. De bus kon en moest daarom de reis ver volgen en de ten deele gehavende tram kon naar Vlissingen vertrekken. Gedurende het onderzoek en het oprui men kon de tramdienst tot den wissel in de Langeviele worden uitgeoefend. Diefstallen. De politie, kreeg aangifte van twee dief stallen. Van een, die zich aan den kanaal dijk te slapen had gelegd zou een porte feuille met 250 ontvreemd zijn. De tweede aangifte betrof diefstal van een portemonnaie met geld, die in een col bertjas in een pakhuis aan de Lange Geere hing. OOST- EN WEST-SOUBURG Zanguitvoering Vlissingsch Mannenkoor „D.O.U." Programma van ae op 13 Augustus a.s. te geven zanguitvoering door het Vlis singsch Mannenkoor „D.O.U." op de tent op het Oranjeplein, des avonds om 8.15 uur. 1. „Sterrennacht" A. M. Storck 2. „Ave Maria" F. Witt 3. „Mijn Moeder", Wierts 4. „Ritter's Abschied" Kinkel 5. „Afscheid van Moeder", Kinkel (solo bas) 6. „Wiegelied" Brahms 7. „Ecce Quomorito Moritur" J. Handel 8. „De Hemel", v. Vlieg 9. „Frühling am Rhein", <S. Breu 10. „Die Grenadieren" L. Pïetz Bij ongunstig weder zal de uitvoering op Woensdag 14 Augustus plaats hebben. De uitvoering wordt gegeven ten bate van het. „Groene Kruis" alhier. ARNEMUIDEN Loop der bevolking. Telde de bevolking van deze gemeente op 31 December 1932 2348 inwoners, in 1933 steeg dit tot 2384, terwijl het jaar daarop volgend, dus 1934, het getal terugliep tot 2365. Thans bereikte het inwonersaantal reeds de 2400. Voorwaar geen slecht teeken gezien den teruggang van het vorige jaar. Verzet tegen de politie* Gisteravond werd door de politie alhier proces-verbaal opgemaakt tegen een paar tje uit Middelburg, dat in het gras aan den Kanaaldijk zat. De jongeman wilde aanvan kelijk zijn naam niet opgeven, waarop hij werd meegenomen naar het arrestanten- lokaal. Daar aangekomen gaf de Jongeman zekere B., zijn naam op, waarop hg vertrek ken kon. In den afgeloopen nacht te om streeks 1 uur vervoegden zich een oudere broer van B., vergezeld van B., een manne lijk persoon en twee dames aan de woning van den rijksveldwachter S. alhier. De vijf. personen, die allen uit Middelburg afkom stig waren, verkeerden in zeer ogewonden toestand. Zij wilden het gebeurde bespreken en B. vroeg den rijksveldwachter, waarom zijn broer was aangehouden. Toen de veld wachter B. verzocht Maandag overdag te rug te komen, heeft B. den veldwachter blijkbaar een klap gegeven, waarop de veld wachter een revolver trok en een schot op B. loste. B. werd getroffen. Met een niet gevaarlijke verwonding aan het sleutelbeen is B. naar het ziekenhuis te Middelburg overgebracht. NIEUWVLIET Collecte voor blinden. De gehouden collecte voor het tehuis voor alleen staande blinden te Wolfheze, heeft alhier opgebracht 21.80. WISSEKERKE Noodlanding van een Engelsch sportvliegtuig. Zaterdagmiddag heeft het Engelsche sportvliegtuig DEA.G.Y.T. een noodlan ding gemaakt op een stoppelveld van den landbouwer A. I. Janse te Geersdijk. Het toestel kwam uit de richting Wilhel- minadorp en wilde de Zandkreek overste ken, toen boven den steiger van het veer van Kortgene de motor begon te haperen. Het toestel vloog toen, nu eens hooger dan weer lager, nog ongeveer vijf kilometer door en maakte toen een noodlanding, die zeer goed slaagde. De bestuurder kon het toestel zelf repa- reeren en is na een uur weer in de richting Engeland vertrokken. KERK- EN SCHOOLNIEUWS Examens. Voor de hoofdakte zijn te Rotterdam ge slaagd de heeren Cr van Moolenbroek te Middelburg en L. C. J. Kooiman te West- kapelle. Voor het examen Hoogduitsche taal L.O. zijn te Den Haag geslaagd mej. W. Kor- vens alhier en de heer A. Versprille te Ter- neuzen. ZWEMMEN Een wedstrijd. Zaterdag had in het Goessche Sas een zwemwedstrijd plaats, welke was uitge schreven door de Bad- en Zwemclub ,,'t Sas" en waaraan o.m. werd deelgenomen door leden van de Vlissingsche zwemclub. Onder de 12 nummers die 't programma bevatte, waren er zeven provinciale en 5 onderlinge. In de provinciale nummers behaalden de leden van de V.Z.C. de volgende prijzen 2 y2 K.M. vrije slag F. v. Anraad, le pr. een zilveren wisselbeker, in betzelfde num mer voor dames, mej. B. v. d. Broeke, even eens een len pr. 100 M. vrije slag heeren 1. P. v. Steve- ninck, 1 min. 12.4 sec 2. F. v. Anraad, 1 min. 14.2 sec.3. W. Ardewijn, 1 min. 18.2 seconde. 100 M. rugslag dames No. 2. T. de Jong, 1 min. 49.8 sec. 3. I. Merk, 1 min. 54 sec. 3 X 50 M. wisselslag estafette dames No. 1, V.C.V. met de dames I. Merk, G. Wiegman en T. de Jong in 2 min. 19.4 sec. 3 X 50 M. wisselslag estafette heeren No. 1 V.Z.C. met de heeren F. v. Anraad, P. v. Steveninck en W. Ardewijn in 1 min. 56.6 sec. Voorwaar een mooi succes om van de zeven nummers een vijftal eerste pi ijzen te winnen, A THLETIEK Internationale athletiekwedstrijden te Amsterdam, Zaterdagavond zijn te Amsterdam de in ternationale athletiekwedstrijden aangevan gen. De dames-athletiekwedstrïjd Nederland België eindigde in een groote zege der Hol- landsche dames. Zij wonnen met 63 tegen 37 punten. Alleen de 800 meter en het hoog springen eindigden in Belgische overwinnin gen. Alle andere nummers waren voor de Orapjebroekjeg, De einduitslagen van Zondag luiden als volgt Finale 200 M. 1. Draper (Amerika) 21.4 sec., 2. Osendarp (Nederland) 21.6 sec., 3. Berger (Nederland) 21.7 sec., 4. Pontow (Duitschiand), 5. Steinmetz (Duitschiand), 6. Van Beveren (Nederland). 400 M. verliezersronde 1. Anderson (En geland) 60.6 sec., 2. Klasema (Nederland) 51.6 sec., 3. Bührman (Nederland) 51.6 sec., 5. Prins (Nederland) 53.5 sec., 6. Wol zak (Nederland) valt uit. 800 M. 1. Kucharsky (Polen) .1 min. 53.7 sec., 2. Lang (Duitschiand) 1 min. 54.1 sec., 3. Genzke (Amerika) 1 min. 54.5 sec., 4. Collyer (Engeland) 1 min. 55.2 sec., 5. Johannesen (Noorwegen), 6. Bouman (Ne derland). 1500 M. 1. Eeles (Engeland) 3 min. 59.1 sec., 2. Raff (Duitschiand) 3 min. 59.9 sec., 3. Venzke (Amerika) 4 min. 0.2 sec., 4. Geeraert (België), 5. Krüse, 6. Petit (Ne derland). 5000 M. 1. Haag (Duitschiand) 15 m. 30.9 sec., 2. Van Yperen (Nederland) 16 m. 5 sec., 3. Groeneweg (Nederland) 16 m. 27.1 sec., 4. De Groot (Nederland), 5. De Ruy- ter (Nederland), 6. Peters (Nederland). 50 K.M. snelwandelen 1. Toscani (Ne derland) 4 uur 58 m. 20.6 sec., 2. Tol (Ne- derl.) 5 u. 12 m. 24 sec., 3. Van Diepenbeek (Nederland) 5 uur 35 m. 45.2 sec., 4. Van de Vijver (Nederland) 5 uur 41 m. 53.6 sec. 110 M. horden 1. Moreau (Amerika) 14.4 sec.2. Jansz (Nederland) 15.6 sec., 3. Van Leeuwen (Nederland) 15.9 sec., 4. Spanjaart (Nederland), Karman (Neder land) gediskwalifiseerd. Kaan (Nederland) valt uit. Discuswerpen1. Carpentier (Amerika) 49.87 M., 2. De Bruijn (Nederland) 42.15 M., 3. Brasser (Nederland) 40.12 M., 4. Van Dijk (Nederland) 39.87 M. Speerwerpen 1. Van de Poll (Nederland)' 64.35 M., 2. Etienne (België) 55.60 M., 3. Lutkeveld (Nederland) 55.47 M. Polstokhoogspringen 1. Sefton (Ameri ka) 4.20 M., 2. Schneider (Polen) 4.10 M., 3. Verkes (Nederland) 3.60 M., 4. Most (Ne derland), 5. Oorschot (Nederland). De uitslagen van de damesnummers wa ren Estafette 200, 100, 50 M. dames 1. Brunhilde (Groningen) 1 min. 7 sec., A. D.A. 1 min. 7.1 sec., 3. België 1 min. 7.7 sec., 4. U.D.A. 100 M. dames 1. De Vries 12.7 sec. 2. Knijff 12.8 sec., 3. Doorgeest 12.8 sec., 4. Dalmolen, 5. Veltman, 6. Mesman. WIELRENNEN; De wereldkampioenschappen Wielrijden te Brussel. De wereldkampioenschappen wielrijden hebben voor Nederland een teleurstellend resultaat opgeleverd, daar de Ned. ama teursprinter Arie van Vliet, op wien alle hoop gevestigd was ons land dit jaar aan een wereldtitel te helpen, er niet in is kun nen slagen de eerste plaats te veroveren, aldus „de Courant". Wel bereikte bij de finale, docb in dezen eindstrijd moest hij zich de mindei'e toonen van den Duitscher Merkens. Bij de profs legde Scherens wederom op den eeretitel beslag. Bij de profs waren de verwachtingen niet al te hoog gespannen en daarom wekte het niet veel teleurstelling, dat Van Egmond, P. v. Kempen en v. d. Linden reeds in de achtste finale's werden uitgeschakeld; v. d. Heuvel bracht het nog één ronde verder, doch ook hij kon het daarna niet langer bolwerken. Toen echter Van Vliet en v. d. Vijver bij de amateurs de demi-finale hadden be reikt B. Leene en Ooms waren reeds in de 8e finale afgevallen was nog alle hoop aanwezig, dat de Ned. sprintkam pioen er in zou slagen de Regenboogtrui te veroveren. De twee andere renners, die zich in de halve eindstrijden geplaatst had den, waren Merkens (Duitschiand) en Collard (België), v. d. Vijver viel voor de finale af, doordat hij Merkens te bestrijden kreeg, een opgave, die te zwaar voor hem bleek. Van Vliet deed het veel beter door op gemakkelijke wijze zijn Belgischen tegen stander uit te schakelen. En ook de inzet der finale was voor Hol land zéér bemoedigend, daar Van Vliet in den eersten rit onder groot enthousiasme van het pubhek, waaronder talrijke land- genooten van den kop af Merkens versloeg. In den tweeden rit reed v. Vliet op dezelfde wijze met dat verschil echter, dat Merkens thans nog voldoende kracht over had om Van Vliet op het laatste rechte einde voor bij te gaan. Een beslissende derde rit was derhalve noodzakelijk geworden, een wed strijd, die op dezelfde wijze verliep als de tweede rit, waarmede dus Merkens zijn wereldkampioenschap veroverd had. Een geringe vergoeding voor Van Vliet's nederlaag was het, dat Van de Vijver er in klaagde in tweeden rit Collard te verslaan^

Vlissingse Courant | 1935 | | pagina 1