1000 Ierste blad No. 187 73e Jaargang: 1935 Uitgavefirma F. VAK DE VELDE Jr., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telef. 10. Postrekening 66287 IO Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen 500 300 25 BINNENLAND STADS- EN PRÖVINCIENIEUWS Allemaal gloeiend erbij VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels f 1.alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen en een Kindercourant. H. M. de Koningin heeft last van persfotografen. De door tal van fotografen in het werk gestelde pogingen om opnamen te verkrij gen van H. M. de Koningin en H.K.H. Prin ses Juliana hebben tot gevolg gehad, dat H. M. er ernstig over denkt haar bezoek aan Schotland te bekorten, wanneer daar geen einde aan komt. De Lord Lieutenant van Porthshire, de hertog van Atholl, heeft hi verband hiermede algemeen bekend ge maakt, dat dit ingrijpen in de particuliere zaken van H. M. de Koningin haar tot er gernis is geworden. Van het oogenblik van haar aankomst af is H.M. door fotografen achtervolgd. Hun optreden is dermate er gerlijk geweest, dat de mogelijkheid bestaat, dat H. M. zich gedwongen zou zien haar bezoek te bekorten. De Lord Lieutenant doet derhalve een beroep op allen, die in het bezit zijn van camera's, vooral te zorgen, dat zij geen overlast veroorzaken, daar dit optreden strijdig is met de eer, die de Ko ningin Schotland aandoet door haar vacan tia daar te willen doorbrengen. De Rijksbegrootïng voor 1986. Naar de „Standaard" verneemt, wordt de laatste hand gelegd aan de Rijksbegrootïng voor 1936, die hoewel ten deele reeds aan den Raad van State doorgezonden, nog niet geheel gereed is. In de begrooting zjjn niet verwerkt de bezuinigingen, die door den wetgever moeten worden bekrachtigd wel de maatregelen, die, zooals t.a.v. het Nij verheidsonderwijs, rechtstreeks door de re geering kunnen worden genomen. Op grond hiervan mag worden aangeno men, dat de bezuinigingsontwerpen vóór de behandeling van de begrooting en spoedig ïié, de indiening van de begrooting in de Tweede Kamer aan de orde zullen worden 'gesteld. De reorganisatie van het Nijverheids onderwijs. Het hoofdbestuur van den Bond van Ver- eenigingen tot het geven van Nijverheids onderwijs zegt in een adres aan den minis ter van onderwijs, dat hij niet bevoegd is speciale voorschriften te geven omtrent den cursusduur, noch ook, in strijd met de bepalingen, van Algemeene Maatregel van Bestuur daarvan afwijkende voorschriften te geven omtrent den leeftijd bij toelating der leerlingen. Indien mocht worden opgemerkt, dat over het hoofd is gezien de groote macht waarover de minister beschikt krachtens de subsidieregeling, waarin hij een middel heeft om de schoolbesturen verplichtingen op te leggen, bij niet-naleving waarvan het subsidie in gevaar wordt gebracht, van welk middel hij thans schijnt gebruik te willen maken om tot bezuiniging op het Nijverheidsonderwijs te kunnen komen, dan wijst het hoofdbestuur op de algemeene in leidende bepaling der subsidieregeling waaruit volgt, dat, indien de schoolbestu ren zorgdragen voor de behoorlijke nale ving van de wettelijke voorschriften be treffende het Nijverheidsonderwijs, het subsidie zal moeten worden verleend. Tot een beroep op art. 4 Aan de goed keuring van Onzen Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen worden onder worpen A. het reglement, het program ma van Onderwijs, de rooster van lesuren, zoomede de wijzigingen, welke in voor noemde stukken worden aangebracht, heeft z. i. de minister niet het recht. Immers, het vaststellen van de leerplannen en les roosters is bij art.. 15 der wet uitdrukkelijk opgedragen aan de schoolbesturen, met in achtneming van algemeene voorschriften door den minister te geven. Wanneer de schoolbesturen die algemeene voorschriften hi acht nemen en daartegen niet zondigen, hestaat er voor den minister geen aanlei ding om zijn goedkeuring daaraan te ont houden, want tot meer zijn de schoolbestu ren niet verplicht. Wanneer de minister, met als stok ach ter de deur de verbeurte van het subsidie, mdien niet wordt gehandeld zooals hij wenscht, op een dergelijke wijze gebruik maakt van de subsidieregeling, handelt hij m strijd met de zeer duidelijke woorden van de wet, welke het bestuur over de scholen heeft gelegd in handen der school besturen. Het hoofdbestuur gevoelt de verplichting 2°oveel mogelijk en voor zoover r Is dit met de belangen van het Nijverheidsonderwijs is overeen te brengen, mede te werken om te geraken tot de voor het Rijk noodzake lijke bezuiniging, maar moet er zich tegen verzetten, dat dit zal geschieden ten detri mente van dat onderwijs en met inbreuk op de bevoegdheden, welke de Nijverheidson derwijswet aan de bestuurders der Nijver heidsscholen uitdrukkelijk heeft toegekend. Het is overtuigd, dat er andere en z.i. betere middelen zijn om tot bezuiniging te komen, zonder daarbij de belangen van het onderwijs op zoo ingrijpende wijze te bena- deelen. Het geeft den minister derhalve in overweging, in overleg te treden met het hoofdbestuur en zoo noodig met enkele schoolbesturen, op welke wijze dit te berei ken is. De reis van ir. Mussert. Ir. Mussert hield te Semarang een rede voering voor de stampvolle Pathé-theater- zaal. Gisteren, na zijn landing, had hij een korte bespreking met de N.S.B.-functiona- rissen uit Semarang, Koedoes, Salatiga en Pekalongan. Hedenmorgen reisde ir. Mussert af naar Djocja, per auto. Aantal zeebaden. In de week van 2 tot en met 9 Augustus werden aan het badstrand alhier 8737 baden genomen, waarvan 3811 in het gewone bad en 4926 in het volksbad. De gemiddelde temperatuur van het wa ter bedroeg 67 gr., die van de lucht 87 gr. Grand Hotel Britannia. Onder leiding van den bekenden all round kunstenaar Rodi Roeters wordt van avond in het restaurant van dit hotel een „réveillon" gegrven. Een avond door Rodi Roeters georganiseerd is altijd iets bijzon ders, zoodat wij vertrouwen, dat hij ook nu weer als snelteekenaar en goochelaar on begrijpelijke dingen zal doen en als confe rencier een en ander met een liedje en een praatje zoodanig zal opdienen, dat hij, evenals de serveuses van het uitgebreid Zweedsch buffet, direct het publiek te pak ken heeft. Voor bijzonderheden verwijzen wij verder naar de desbetreffende advertentie. Engelsche padvindeis bezoeken de Vlissingsche meikin richting „Koena". De derde Felixtown-boy-Scouts-troep die een week kampeert op Walcheren, hield gisteren een excursie naar de Vlissingsche Melkfabriek „Koena". De directeur, de heer J. A. Visser was zoo bereidwillig de jongens zijn fabriek rond te leiden en hun iets te vertellen over de bereiding van de diverse producten. Na een korte inleiding werden de ver schillende machines in werking gesteld en werd een duidelijk overzicht gegeven hoe de producten der „Koena"-fabriek op zeer hygiënische wijze gefabriceerd worden. Zeer opvallend was de reinheid en netheid weLke in de fabriek heerschte. Na de bezichti ging werd aan de jongens een koele dronk aangeboden in den vorm van fosco. Het bezoek was voor de Engelsche pad vinders zeer leerzaam en interessant. Iedereen behoort te weten, zoo vertelde de heer Visser, wat we te eten en te drin ken krijgen. Juist daarom is zulk een excursie zoo leerzaam voor iedereen. Er werd getoond, hoe onze voedings stoffen onder rijkscontrole gefabriceerd worden. Na de excursie werd den directeur er- kentelijken dank gebracht voor wat te ge nieten was gegeven, met de hoop dat er nog vele vreemde troepen zijn fabriek zou den mogen bezichtigen. Herdenkingsrede. De herdenkingsrede door ds. C. F. Nolte gehouden op 29 Juli, ter gelegenheid van het 200-jarig bestaan der Evang. Luth. ge meente alhier, is in druk verschenen. Men zie de in dit nummer voorkomende advertentie. Alhambra-Theater. Twaalf ambachtendertien ongelukken. De Witte Adelaar. Stan Laurel en Oliver Hardy zijn in deze film nog eens samen te zien, voor zij van elkaar gingen en menigeen, die zich ook nu weer tranen om hen zal lachen, zal deze scheiding spijten. In deze film gaan de vrienden, na een mislukten trouwdag van Oliver, uit werken in een timmerfabriek en als dit ook niet bijzonder gesmeerd gaat, beginnen zij als schoorsteenvegers, om te eindigen met een verjongingskuur, waaruit Oliver als aap te voorschijn komt. Het heeft.geen zin, alle zotheden van het domme span uitvoerig te verhalen, zij zijn ook te talrijk, want het tweetal moet nu eenmaal alles, dat zij op hun weg ontmoe ten, precies op de verkeerde manier gebrui ken en het einde is altijd een ontzettende verwoesting. Maar het is in alle geval de moeite waard om mee te maken, hoe zij den trouwdag van Oliver laten voorbijgaan, doordat zij in een puzzle verdiept raken, hoe zij een timmerfabriek grondig sloopen en op welke manier zij den schoorsteen van den professor, die het verjongingsmiddel heeft uitgevonden, reinigen. Als de dissonanten van de koekoekwals door de zaal weerklinken, gaat het publiek er al op zitten om eens hartelijk te lachen. Het duo blijkt niets van zijn succes te heb ben ingeboet, al hun grollen en grappen volgens het oude, beproefde recept gaan er nog in als koek. „De witte Adelaar" is een sensationeel filmwerk uit het Wilde Westen met Buck Jones in de hoofdrol. Hij was een dapper Indiaansch krijgsman, een uitstekend dili gence-rijder, die zich de haat van een paar schurken op den hals gehaald heeft. De Witte Adelaar neemt de Indianen tegen laster in bescherming en redt bij zijn ver volging van een bende een meisje van een poema. In den algemeenen strijd, die volgt, sluiten de militairen vrede, waarna blijkt, dat het Indiaansch opperhoofd de zoon is van een blanken officier. Niets staat hem dan meer in den weg. Janet's leven wordt gered uit de handen van een moordenaar, de Indianen kunnen hun onschuld bewijzen en de bende roovers wordt gevangen genomen en ontmaskerd. En de blanke Witte Adelaar krijgt het meisje. Zeer vlug is „Alhambra" geweest met de reportage van het vluchtige Koninklijk be zoek aan onze Scheldestad. Het is altijd interessant het eigene en bekende personen benevens de slankgelijnde mailboot op het. witte doek te zien. Zeker zullen velen dit nog eens gaan zien op de film. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Een rondvlucht voor 500 kinderen boven Schiphol. Bezoek van de ministers Dec kers en Gelissen aan Rotterdam. Groote oefeningen van het 7e reg. veldartillerie in de omgeving van Oudenbosch. Het tank schip „G. S. Walden" gereed voor de offi- cieele proeftocht. Bloemencorso te Den Haag. Een merkwaardig product van Moeder Natuur. De noodlanding van het K.L.M. vliegtuig de F 8 op het bietenveld bij Vijfhuizen. De Duitsche prof. Leo Frobenius bij den ex-keizer te Doorn. De serie vrouwenpostzegels aangeboden aan H.K.H. Prinses Juliana. Avontuurlijke stowaway. Door het Fransche stoomschip „Wyo ming", van Antwerpen naar Havre, werd hier een 17-jarige stowaway afgezet, die tot de Nederlandsche nationaliteit behoort. Bij onderzoek bleek der politie dat dit jong- mensch in het begin van deze week uit de ouderlijke woning te Breda was weggeloo- pen, naar Antwerpen was gegaan en zich daar aan boord van het bovengenoemde Fransche stoomschip had verstopt, omdat hij vermeende dat dit naar Zuid-Afrika ging. De jongeman, van beroep stoffenverver, was met dit beroep niet tevreden en meende in Zuid-Afrika op andere wijze wel werk te zullen bekomen. Onnoodig te zeggen dat de politie dezen minderjarige onder het ouderlijk gezag heeft teruggegeven. Opgepast. Reeds komen de laatste dagen bij de po litie meerdere aangiften in van vermissing van nieuwe rijwielbelastingmerken, ont vreemd van rijwielen welke onbeheerd op den openbaren weg worden achtergelaten. Oppassen met zijn rijwielplaatje is dus noodig. BIGGEKERKE Gemeenteraad. Gistermiddag vergaderde de raad onder voorzitterschap van burgemeester Simonse. Van den minister van sociale zaken was bericht ontvangen, dat de gemeente niet in aanmerking komt voor een rijkssubsidie voor de werkverschaffing over 1934 en mitsdien evenmin voor een bijdrage in de kosten van cultureele werkloozenzorg. De begrooting 1935 is thans goedgekeurd, waarbij door Ged. Staten de wenschelijkheid naar voren wordt gebracht, dat de geldlee- ningen tegen een rente van 4% en 5 worden geconverteerd of verlaagd in rente. Burg. en Weth. zullen zich hiertoe tot de geldschieters wenden, De geloofsbrieven der gekozen raadsleden werden onderzocht en tot toelating beslo ten. Vastgesteld werd de vergoeding voor de bijzondere scholen over 1932 en 1933 voor de Geref. school op 448 en 530 en voor de Hervormde school op 542 en 732, Besloten werd tot aankoop van 275 cA. wegzijkanten van den polder Walcheren voor een bedrag van 27.50. De voorgenomen onttrekking aan het openbaar verkeer van een gedeelte van het voetpad naar Zoutelande en van het Molen pad werd thans definitief besloten, waarna de Kroon tot goedkeuring :van dit besluit zal worden verzocht. De rekening over 1934 werd nagezien en voorloopig vastgesteld voor den gewonen dienst met een goed slot van 1896, en voor den kapitaaldienst met 'n goed slot van 2. De rekening van het burgerlijk armbe stuur over 1934 werd vastgesteld met een goed slot van 683, terwijl de begrooting voor het armbestuur voor 1936 werd goed gekeurd met een ontvangst en uitgaaf van 2225.621/2. De voorzitter deelde mede, dat het door de gemeente geëxploiteerde perceel vroon een goed resultaat heeft opgeleverd en een opbrengst van 4950 KG. gerst heeft gehad, waardoor de netto-opbrengst ongeveer 180 zal bedragen. Aan het eind der vergadering sprak de voorzitter woorden van dank aan de leden voor de werkzaamheden in het afgeloop-n tijdvak verricht en sprak in het bijzonder woorden van waardeering tot de scheidende leden J. Janse en A. Dommisse, welke even eens met eenige hartelijke woorden afscheid namen van den raad. Loop der bevolking, over de maand Juli 1935. Vertrokken: A. Jansè van B 47 naar Medemblik P. Janse geb. Sturm van A 26 naar Zoutelande A. W. en M. Kleinepier van A 48 naar Medemblik (Mid- denmeer) ARNEMUIDEN Brand in een vrachtauto. Op den Rijksweg in de nabijheid van de hofstede Nieuwerkerk geraakte Donder dagavond 'n met schoenen beladen vracht auto in brand, welke direct zoo hevig was dat de twee inzittenden zich juist bijtijds in veiligheid konden stellen. De gemeenteveldwachter van Arnemui- den welke juist zich op eenige meters af stand van daar bevond, nam direct de noo- dige maatregelen en leidde het verkeer al daar. De plaatselijke, brandweer die met brandbluschapparaten nog getracht hebben den brand te blusschen, slaagde hierin evenwel niet. De autó met inhoud ver brandde geheel, slechts eenige doozen schoenen konder nog gered worden. Toen de brand eenigszins geluwd was, werd het vehikel van den rijweg op den berm gereden, zoodat zij geen beletsel voor het verkeer meer opleverde, achterlatende eenige meters vloeibaar en geschonden rij wielpad. De inhoud, welke bestemd was voor het schoenenmagazijn ,,De Magneet" te Middel burg, alsmede de auto waren verzekerd. Oorzaak onbekend. OOSTBURG Oplichter gepakt. De marechaussee alhier heeft aangehou den en ter beschikking van de justitie te Middelburg gesteld zekeren J., scheepsdok ter, gedom. te Rotterdam, die verdacht wordt zich te hebben schuldig gemaakt aan oplichting van verschillende artsen in Zee land. TERNEUZEN De droogte. Uit verschillende plaatsen van Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen wordt gexlaagd over gebrek aan drinkwater en ook over het droogkomen van drinkwaterputten in de weiden. De langdurige droogte is ook oorzaak, dat er uit België weinig water op het kanaal GentTerneuzen komt en het kanaalpeil is gedaald. Het gevolg' daarvan is, dat de schuttijd, die anders ongeveer 6 bedraagt, is verkort moeten worden tot 4'£ uur, het geen begrijpelijk stagnatie voor de scheep vaart veroorzaakt. Werkloosheid in Zeeland. Gedurende de laatste dagen is de werk loosheid in Zeeland weer toegenomen, als gevolg van het vlugge verloop der werk zaamheden in den landbouw. Enkele weken kwam men voor het binnenhalen van den Tien uurLangs den Watertoren....*, Het zonnetje scheen al met kracht Toen kwam daar een vroolijk clubje, Dat stopte geheel onverwacht. Want plotseling stapten twee he eren Terzij van het breede trottoir Zij gaven een sein aan de fietsers, Met zeer overtuigend gebaar. Wat keken die jolige peddelaars Beteuterd op hunlieder neus Ze hadden geen plaatjen op 't rijwiel T Betalen! geen spraak hier van keus? De één die keek sip naar den ander, En toen in hun porte-monnaie Ze kuchten, ze pasten, ze dokten, En toen was de Fiscus tevree. Toen stegen de Wetsovertreders Bezwaard weer op 't stalen ros Bezwaard maar verlicht in hun buidel l Met schaamtes- en nijdigheidsblos. En terzij, bij den Watertoren, Daar stond op de hardsteenen stoep, Met een dampende spoelkom met koffie, Een drietal, als vroolijke groep Het waren drie G. R. mannen Hun auto stond iets verderop De gemalin van den waterkoning Had hier ook genoodigd met„Stop i" Ze bliezen, ze slurpten, ze smulden, En keken naar 't- clubje terzij En d'één zei ,,'t Gaat ons als die fietsers 1 „We zijn allemaal gloeiend erbij TELESCOOP. oogst handen te kort, doch door de gun stige weersomstandigheden kon de oogst zeer vlug en achter elkaar naar binnen worden gebracht. Heele dagen, van den vroegen morgen tot den laten avond werk te men met de zelfbinders, terwijl met de hand maar weinig werd gesneden. Thans kunnen de landbouwers weer volstaan met het in het werk houden van het vaste per soneel, zoodat meerdere losse werklieden zonder werk komen. Dit laatste is van groote beteek enis voor de betrokken gezin nen, aangezien in vele plattelandsgemeen ten de werkverschaffing en steunverleening omstreeks Juni zijn stilgelegd met de be doeling hier mede weer aan te vangen in het najaar. Bij het opmaken van de ge- meentebegrootdrgen is op een dergelijke handelwijze gerekend, zoodat het voor de gemeentebesturen niet gemakkelijk is ir de door deze onverwachte werkloosheid ont stane behoeften te voorzien. Waternood in Zeeuwsch-Vlaanderen. Men schrijft aan de „N.R.Ct." De langdurige droogte is oorzaak, dat in geheel Zeeuwsch-Vlaanderen nijpend gebrek komt aan zuiver drinkwater. Vele regen bakken staan ledig enkele groote reser voirs, als bijvoorbeeld de regenbakken van kerkgebouwen voor zoover deze niet doorloopend verhuurd zijn bieden nu nog gelegenheid om aan drinkwater te geraken. Voor het overige is men aangewezen op water, dat van elders wordt aangevoerd en in tankwagens langs de huizen wordt ver kocht tegen 5 cent per emmer. De voorbereidende werkzaamheden voor den aanleg van een drinkwaterleiding vor deren intusschen snel, zoodat, althans voor enkele gemeenten, het gebrek aan voldoen de drinkwater weldra tot het verleden zal behooren. Handelsregister Kamer van Koophandel. In de week van 29 Juli5 Aug. werd bij het bureau der Kamer aangifte gedaan van de volgende Inschr ij vingent Zeeuwsch-Vlaanderen (Terneuzen Fa. Begheijn en Van Damme, St. Jan steen, Absdale C 36, aardappelselectiebedrijf en handel in pootaardappelen. V. A. van Damme, Koewacht, R. E. Beg'heijn, gkJjgpt» steen. G. Schaar, Noordstraat 61, dames- «r heerenkapsalon. Eigenaar G. Schaar. Me de-eigenaar R. A. De Schuyter, Gent. Joh. Vosters van Nuenen. F. Clinge, Nieuw-Namen, hoofdzaak: Eindhoven, Plek- hoek, in ledèr, klomoen, fournituren en klompenfabriek. EigenaarJ. B. Vosters van Nuenen, Eindhoven. Wijzigingen: Zeeuwsche Eilanden Middelburg N.V. De Zierikzeesche Nieuwsbode, Zie- rikzee, Schuithaven B 94, Uitgeversbedrijf. Statuten gewijzigd. N.V. Duvekot's Graanhandel, Goes, J. A, v. d. Goeskade 59, handel in granen, zaden

Vlissingse Courant | 1935 | | pagina 1